andere verkoopsorganisatie^ zullen daarbij niet veel ten achter blijven. Hiermede komen de prijzen voor binnenlandsche kolen boven de wereldmarkt-prijzen, vooral ook wegens de nieuwe verbooging der spoorweg tarieven, die heden in werking treden en waardoor de vervoerkosten tienmaal zoo hoog zullen zijn als de tot nu toe geldende, hetgeen beteekent1.2 millioen maal de vredestarieven. Heden zal een ton Engel- sche kolen 35 millioen Mark kosten en een ton Duitsche kolen 85 millioen Mark. Het is nog niet te berekenen, wat dit voor de industrie zal beteekenen. Vast staat echter, dat alle prijzen sterk in de hoogte zullen gaan. Het kan niet anders of deze verhoogingen, waarmee de loonsverhoogingen geen ge lijken tred houden, moeten de bevolking radeloos maken en moeten het ten slotte in de armen van de communisten drijven. Het Berlijnsche gemeentebestuur sprak de vrees uit voor een herhaling van de onlusten der vorige week, vooral daar de rust nog niet geheel schijnt te zijn weer gekeerd. Althans in het boekdrukkersbedrijf is de vrede nog niet geteekend. In een ver gadering van de werkgevers in dit bedrijf werd geconstateerd, dat het overeengekomen loon van 36 millioen Mark per typograaf niet te betalen is en dat men gedwongen zal zijn, hetzij den arbeidstijd te bekorten, of wel de bedrijven geheel te sluiten. Zoo verrijzen nieuwe onweerswolken aan den hemel. BUITENLAND. Een flescb ran Amundsen. Een bericht uit Kopenhagen meldt, dat men aan de kust van Spitsbergen temidden van ijsschotsen een flesch gevonden heeft, die blijkens een ingesloten mededeeling den 6den Augustus 1901 door kapitein Amundsen was uitgeworpen, tijdens een onderzoekings tocht in het hooge Noorden. Het punt, waar zij in zee geworpen werd, was aangeduid als liggende op 76 graden 13 minuten Noorderbreedte. Dit punt ligt halverwege tusschen Spitzbergen en de Scandinavische landen. Amundsen's boodschapt is dus 22 jaar onderweg geweest. o Onlusten in €hina. Oproerlingen zijn Tsansjoe binnengerukt. Zij staken het ziekenhuis van de Londensche zending in brand, en stichtten ook nog brand in de buitenlandsche wijken en in de katholieke kerk. Ook plunderden zij. In de stad bestaat ongerustheid over het lot van twee lersche priesters, de eenige buitenlanders in de stad. Gedurende den aanval zijn twee derden der huizen ver brand. Het plaatselijke garnizoen bestaande uit honderd twintig man, had een aantal dooden. De rest verliet de stad onder leiding van den commandant. Canadeesch-Amerikaatisch incident. Het dept. van marine heeft bericht ont vangen, dat een Amerikaansche kanonneer boot met marine-reservisten uit den Staat Ohio aan boord, in een Canadeesche grens plaats aan den ketting is gelegd door Canadeesche autoriteiten, omdat zij een sluis van het Wellandkanaal (in Ontario, even benoorden het Erie-meer) had be schadigd. De Amerikaansche reservisten waren verscheidene uren vastgehouden op last van de Canadeesche autoriteiten, doch tenslotte werden zij weer losgelaten. Het plaatselijke Amerikaansche consulaat doet moeite om ook de vrijlating van de kanonneerboot te verkrijgen. o De ontruiming van Constantinopei. Verwacht wordt, aldus een bericht uit Constantinopei, dat de ontruiming van Con stantinopei door de geallieerde troepen waar- schijrlijk Woensdag a.s. zal beginnen. De eerste troepen, ter sterkte van 1500 man, zullen naar Syrië gaan. o •nweer. Volgens een te Madrid ontvangen bericht uit Zamerra is de bliksem geslagen in de historische villa de Toro, welke geheel ver woest is. o De Spanjaarden in flarekko. Volgens een ofücieele mededeeling meldt men uit Melilla, dat er op het heele front een geweldige bedrijvigheid bij de tegen standers wordt waargenomen. De meeste voorposten zijn aangevallen. Lawine. Nabij St. Pierre d'Albigny is een ge- zeischap toeristen onder een sneeuwlawine bedolven. Drie toeristen zijn gedood. o De petroieumbrand fe San Pedre. Volgens een nader telegram van «Central News« verkeert San Pedro in gevaar. De brandende vloeistof stroomt met groote snel heid van de helling der heuvels. Honderden arbeiders werpen dammen op, in de hoop den stroom tegen te houden. De ontplof fing van de tank was het gevolg van zelf ontbranding. Er is een Z.W. wind opge stoken, waardoor de vlammen in de richting der naburige huizen worden gestuwd. o De doodenrit van een sneltrein. De Sneltrein van de Pennsylvania Ltd., die Dinsdag St. Louis verliet om zijn reis dwars door Amerika voort te zetten, had wel een veelbewogen reis. Eerst reed hij in op een auto, die op een overweg stond. De vier inzittenden werden gedood, de resten van de auto werden over dertig meter verstrooid. De trein stopte om te helpen en ging toen met verdubbelde vaart verder, want de verloren tijd moest worden ingehaald. Toen werd een tweede auto vermorzeld en negen inzittenden eveneens gedood. Vóórt ging de rit. Een man, die de rails overstak, werd gegrepen en gedood. De snelheid werd tot het uiterste opge voerd. Even verder liep een idiote vrouw vreedzaam langs de rails te kuieren. Juist toen de locomotief kwam aandonderen, kon een politieagent haar wegsleuren. Zij glim lachte, van niets bewust. En zoo waren er veertien menschen ge dood. Maar de trein kwam op tijd aan. Dak ingestort. Naar een B. T. A.-telegram uit Navarro- Donto bij Salamanka (Spanje) meldt, is aldaar het dak van een kerk ingestort, doordat 86 personen er een plaatsje opge zocht hadden om de stierengevechten te kunnen volgen. Er zijn 2 dooden en een 30 tal ernstig gewonden. Het nieuwe bewind in Bulgarije. De rechtbank te Plewna heeft 85 zaken behandeld van opstand tegen de regeering na den val van het kabinet-Stamboelinski en 4 beklaagden ter dood veroordeeld, 2 tot levenslange opsluiting, 70 tot gevangenis straffen van 2 tot 12 jaar en 9 vrijge sproken. De veroordeelden kunnen in hooger beroep gaan. De typhoon te Hongkong. Een later bericht van Reuter deelt mee, dat de admiraliteit meldt, dat niemand is omgekomen bij het zinken van de duikboot. De wervelstorm duurde een uur en richtte groote schade aan de scheepvaart op de redeverscheidene schepen sloegen van hun ankers en gaven noodsignalen. Een sleepboot beproefde een zinkende rivierstoom boot te helpen, maar had geen succes. De boot zonk met alle opvarenden. Een deel van de bemanning van de Britsche duikboot is gered door de bemanning van het even eens in nood verkeerend stoomschip Ginyo- maru. Moedige pogingen om de opvarenden van het Indo-Chineesche stoomschip Loon- gsang te redden, dat op de pier liep, bleven vruchteloos. De bemanning verdronk voor de oogen van de toegesnelden. o Alle badgasten uit lanebach verdreven. Naar het «Berliner Tageb!att« meldt, heeft het gemeentebestuur van de badplaats Manebach in Thüringen bekend gemaakt, dat in verband met het gebrek aan levens middelen alle badgasten het zijn er duizenden binnen 3 dagen de plaats moeten verlaten. In de restaurants wordt door middel van aanplakbiljetten aange kondigd, dat aan vreemdelingen geen spijzen meer zullen worden verstrekt. 10 800 1H. hoog gevlogen. De Franschman Sadi-Lecointe, die den lsten Augustus het wereldrecord hoogvliegen sloeg, door omstreeks 10.800 M. hoog te vliegen, heeft Dinsdagmiddag dat kunst stuk herhaald. Om 4.26 steeg bij op en 6.28 was hij weer beneden, na opnieuw 10.800 M. hoog te zijn geweest. Deze prestatie is thans officieel gecontroleerd, zoodat Sadi Lecointe thans recordhouder hoogvlieger is. o Botsing tusschen politie en commuiiisteu. Te Datteln, nabij Recklinghausen, kwam het tot een botsing tusschen politie en communisten. Aan de zijde der betoogers werden 3 personen gedood en 8 gewond. -o Ambtenaren weggevoerd. Zaterdagochtend hebben de Franschen het Pruisisch belastingkantoor bezet en 30 ambtenaren weggevoerd naar hun hoofd wacht. De reden hiervoor is nog onbekend. Op de mijn Rhein-Elbe te Gelsenkirchen zijn 19 brandweermannen door de Fran schen gearresteerd, waaronder verscheidenen, die in 1910 aan het reddingswerk bij de groote mijnramp te Courrières hebben deel genomen. o In beslaguemingen. De Franschen hebben in beslag genomen 145 milliard Mark van het rijksbankfiliaal te Witte; 5 milliard aan stedelijk nood geld te Essen 1 milliard uit de gemeente kas te Dusseldorf. Het besluit der Rijnlandcommissie tot inbeslagneming en vernietiging van het door de ryksspoorwegdirectie Keulen uitgegeven noodgeld zal niet van toepassing zijn in de Er.gelsche zone. De vloedgolf op de klist van Korea. De »Tel.« meldt daaromtrent nog het volgende Er zijn enorme verwoestingen aangericht. Voor zoover op dit oogenbiik bekend is, werden ongeveer 6000 huizen verwoest en kwamen 1050 personen om. Visschers vormen 't grootste gedeelte van de slacht offers. Te Wiju, in de provincie Heian, werden 207 huizen verwoest en 28 personen ge dood. In het Teisjoe district werden 507 huizen verwoest en talrijke huizen bescha digd. Hier zijn 34 dooden te betreuren, terwijl het aantal gewonden 30 bedraagt. 1900 daglooners hebben onmiddelijk hulp noodig. Bijzonderheden omtrent de schade, te Rijoeganto aangericht, ontbreken nog. Het is echter bekend, dat aldaar de geheele Japansche wijk overstroomd en de Chi- neesche wijk voor een groot deel. De kaden van de haven Seisen in het Teisjoedistrict zijn weggespoeld. De geheele omgeving aldaar liep daarop terstond onder water. In de stad spoelden 600 weg of storten in. De bevolking is naar alle windstreken gevlucht. In verband met het overal ver spreid zijn van de bewoners is het moeilijk de verliezen te beramen. Plaatselijke Japansche ambtenaren en politie-agenten worden vermist. Te Sonra stortte de kade in wegens den ontzettenden druk van den watervloed. Aldaar werden 100 personen gedood, In het dorp Ryoesen zijn honderden personen gedood. Groote schade werd ook aangericht door het stijgen van het peil der Jaloe. Schepen gingen te gronden, dorpen overstroomden. Uit alle plaatsen kwamen redders toesnellen, maar er heerscht een groot gebrek aan levensmiddelen. Tal rijke dakloozen zijn in scholen en andere openbare gebouwen ondergebracht. Een gedeelte van de spoorbaan is weggespoeld. Te Pentjufoe werden de hoogovens nabij de steenkolenmijnen door den watervloed gebluscht. De te velde staande oogst heeft enorm geleden. BINNENLAND. Het jubileum ran de Koningin. Het Rijkspersoneel zal Donderdag 6 September, den herdenkingsdag van de inhuldiging van de Koningin, in het genot van een vrijen dag worden gesteld. Broekhuys. Men meldt uit Den Haag De faillissementsaanvrage van den heer W. H. Broekhuys door een Haagsche tui niersfirma kon Vrijdag voor de Haagsche Rechtbank niet worden behandeld, aange zien het bleek, dat de heer Broekhuys op het oogenbiik van de faillissementsaanvrage te Heerlen woonde. De Rechtbank stond voorloopig veertien dagen uitstel toe op verzoek van mr. Smalhout, optredend voor de aanvraagster. De rtyksmiddelen. Nog zelden heeft de middelenstaat een zoo ongunstig beeld aangetoond als de afgeloopen maand. De resultaten der verschillende voornaamste bronnen waren zóó ongunstig, dat, ondanks de enkele vermeerdering, de totaal-ontvangsten van 's Rijks schatkist in Juli j.l. ruim 6| mill, bij die der overeenkomstige periode in 1922 zijn achtergebleven en f34.656.636 bedroegen tegen f41.323.732. Over het tijdvak der eerste zeven maanden van dit jaar kwam f 253.284.353 binnen tegen f 258.365.958 of ruim f 5 millioen minder dan verleden jaar. Vermindering ran ouderdomspensioen! Naar »De Courant verneemt, maakt het thans bij de regeering een punt van over weging uit, om het bedrag van het Ouder domspensioen, dat toegekend is aan hen, die in 1919 65 jaar geworden zijn, eenigs- zins te verminderen. o Nederlandsche spoorwegen. Volgens de «Msb.« wordt by de directie der Ned. Spoorw. overwogen, den dienst van het seinwezen op te heffen en van dezen dienst een onderdeel te maken van weg en werken Zou een dergelijke maat regel getroffen worden, dan zullen wederom een aantal ambtenaren overcompleet komen. De hoofdinspecteur-generaal van het toe zicht op de spoorwegen heeft zich ver- eenigd met de opvatting der spoorweg directie, dat van personeel, dat wegens ziekte of verlof afwezig is geweest, toch het maximum aantal diensturen in twee weken toegestaan, kan worden gevorderd, mits het dagmaximum niet worde over schreden en aan de voorgeschreven nacht rust niet wordt te kort gedaan. Ontduiking der acctyngwet. Een te Hoogezand ontdekte bergplaats van spiritus bevatte ongeveer 11.000 L. van meer dan 90 pet. Aan accyns zou hiervan moeten worden betaald ongeveer f 60.000. Indien de hoogste straf in boete werd toegepast zou deze een bedrag be- loopen van f 600.000. o Drink geen slootwater. De arbeider D. Mulder uit Apeldoorn die op het hooiland werkzaam was en om zijn dorst te lessen water heeft gedronken uit een sloot, moet wellicht zijn roekeloos heid met den dood bekoopen. Hij gevoelde zich bij zijn thuiskomst ernstig ongesteld, waarom hij naar het ziekenhuis werd over gebracht. Zijn toestand is hoogst bedenke lijk- o Feest te Rossum. Thans is het feestcomité alhier zoover gevorderd, dat het zijn program voor de a.s. feestelijkheden gereed heeft. Het luidt als volgt Maandag 3 Sept. 's-Namiddags onthaal der schoolkinderen. Dinsdag 4 Sept.6.30 Reveille8.30 aankomst van Prins Willem, ria vooraf gaande opstelling van den stoet, daarna optocht door het heele dorp 2 uur Volks spelen, na afloop daarvan prijsuitdeeling 810 uur muziek en zang 10.30 uur Vuurwerk. o Koninklijke deelneming bjj de ramp te St. Sauveur. De Ned. Reisvereeniging ontving 'n tele gram van de Koningin, waarin zy meedeelde, zeer getroffen te zyn door de berichten omtrent de ramp te St. Sauveur en ver zocht de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers haar deelneming te betuigen. De Reisvereeniging antwoordde, dat zij zeer erkentelijk was voor deze belangstel ling en dat onmiddellijk aan het verzoek was voldaan. o Vreeselijke ramp. Hier te lande is bericht ontvangen, dat bij 'n ramp te Tjepoe (Ned.-Indië) op het terrein van de Koloniale Petroleum-Maat- schappij 35 inlanders werden gewond, waarvan 26 zijn overleden. Yisckvergiftiging. Na het eten van bedorven visch zijn in de kazerne te Assen meer dan 70 mili tairen ongesteld geworden, echter zonder ernstige gevolgen. Door den bliksem gedood. Zaterdagnamiddag werd de jonggehuwde landbouwer Jan van Gouw te Geldrop door den bliksem getroffen en gedood. o Brutale Kerkdiefstal. Zondagnacht had te Vaals een brutale kerkdiefstal plaats. In de kloosterkerk der Redemptoristen werden, volgens de »Crt.« vele ex-voto's, welke om heiligenbeelden hingen, ontvreemd. Trein-ongeluk. Zondagmiddag ongeveer drie uur heeft nabij Munsterwest een ongeluk plaats ge had met den van Frankfurt komenden voor Nederland bestemden trein. De D-trein welke stampvol passagiers was, kwam in botsing met een goederentrein uit Munster. Zes personen, waaronder vermoedelyk Nederlanders, bekwamen verwondingen. o Tusscheu perron en treeplank. Te Delft is Vrijdagavond omstreeks 9.30 uur mej. van Baaien, wonende Parallelweg aldaar, op het station der H. S. M. bij het uitstappen uit een in beweging zijuden trein tusschen het perron en een treeplank gevallen. Om haar te bevrijden, moest een stuk uit den treeplank worden gezaagd Ernstig aan de beenen verwond en inwen dig gekneusd is zij, nadat een voorloopig verband was gelegd, naar het gasthuis vervoerd, waar zij kort daarna is overleden. De trein had geruimen tijd oponthoud. o Overreden. Zaterdagmiddag is in de Helmerstraat te 's-Gravenhage het 9-jarig meisje M. Smulders, wonende Veenkade, onder een vrachtwagen gekomen. Zy kreeg de achter wielen over het lichaam en was onmiddel lijk dood. o De 45-jare N. T. uit de Dirk Smitsstr. te Rotterdam is Zaterdagmiddag op de West Kruiskade door een autobus van den dienst BeukelswegKralingsche Piaslaan overreden. Het ongeval geschiedde geheel door eigen ovoorzichtigheid van T., die zware inwendige kneuzingen bekwam en aan de gevolgen is overleden. o majesteitschennis. Naar wij vernemen, heeft de politie te Utrecht in een drukkerij aan den Heeren-, weg een groote partij biljetten in beslag genomen, welke beleedigende termen in hielden voor de Koningin en voor de leden van het vorstelijk gezin, welke biljetten voor de verspreiding gereed lagen. o Dure haring. Een dienstbode uit de Valeriusstraat te Amsterdam deed aangifte, dat zij van een haringkoopman 3 haringen kocht. Het door haar ter betaling daarvan gegeven bankbiljet van f 25, zou hij in de buurt gaan wisselen. Hij keerde evenwel niet terug, zoodat verduistering wordt vermoed. o Een ongewone vangst. Het personeel van de firma Hugenholtz aan de Brinklaan te Apeldoorn ontdekte bij een der steenkolenloodsen een ouden volwassen 'vos, die zijn stoutmoedigheid om zich in het centrum van het dorp te wa gen met den dood moest betalen. Door den bliksem gedood. Zaterdagmiddag is onder Zesgehuchten op Hulst de 38-jarige gehuwde stroodekker J, van Gog in zijn woning door den blik sem getroffen en gedood. Drie jongelui vermist. Sedert 6 Aug. worden 3 jongelui uit Leiden, die een tochtje per rijwiel maakten naar het Oosten van ons land, vermist. Vermoedelijk zijn zij de Duitsche grens overgetrokken, en worden ze in Duitsch- land vastgehouden. De ouders van een der knapen kreeg uit Venlo telefonisch bericht dat er f 35 losgeld moest worden betaald voor elk der rijwielen die in Duitschland moeten zijn vastgehouden. De ouders hebben zich beklaagd aan het Duitsche consulaat vanwaar een onderzoek zal worden ingesteld. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maag- pillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen ver zekert goede werking van lever en inge wanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. 4 Heusden. Met het oog op den onge- regelden toestand in het Roergebied heeft, naar we vernemen, het bestuur der pro cessie HeusdenKevelaer het voornemen, dit jaar van genoemde bedevaart af te zien. Zondagmorgen kwam hier het treurig bericht bij de familie de W., dat de oudste zoon, werkzaam bij de Mij. tot exploitatie van Buurtspoorwegen te Tilburg, in den voorafgaanden nacht door de ex pres tram was overreden, wat zoo was aangekomen, dat hij vreeselyk verminkt werd en de dood onmiddellijk intrad. De tram, die om 12.40 uur van hier naar Drunen vertrekt, derailleerde aan de zgn. «Steenenbrugc te Oudheusden. Juist op de brug geraakte de locomotief buiten de rails door de vaart die zij had, schoof zij voort tot de woning van J. v. Liempt en kwam toen, waarschijnlijk door den druk der achterhangende tramwagens, dwars op den weg, met het ongelukkig gevolg, dat de locomotief dwars door de muur en half in het café van den heer v. Liempt drong. Gelukkig bevonden zich op dat oogen biik geen bezoekers in het café, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn voorge komen, de machinist bracht het er met den schrik af, hoewel zijn toestand voor een oogenbiik door de vallende steenen en stukken glas alles behalve benijdenswaardig was. De woning heeft door den schok veel geleden en de schade is zeer aan- V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2