De Schipbreukelingen der Nationale Bankvereeniging Und van altena ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING FEUILLETON. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No4330 Woensdag 19 September 1923 Zij, die zich vóór 1 October op ons Blad Abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. Kapitaal f 75.000.000.— Reserven f 36.500.000. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 615*35. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLAND8CH OVERSIGHT De oproerige beweging in Spanje toont veel overeenkomst met die destijds in Italië Mussolini tot dictator van dit rijk maakte. In Spanje is de actie, die gericht is tegen de regeering van Alhucamas, ingeleid door den kapitein-generaal van Barcelona mai kies Estella, die zich voordoet als zuiveraar van de Spaansche politiek, welk voornemen Mussolini ook had ten opzichte van Italië. Allereerst valt op, dat de staatsgreep, een revolutionaire daad derhalve, die men alleen moreel pleegt te noemen, wanneer zij slaagt, niet van het arbeidende volk is uitgegaan, maar van de militaire partij, die de regeering van Alhucemas te slap vond en niet flink genoeg om Spanje's prestige hoog te houden. Dat de militairen thans een rol trachten te spelen, behoeft niet zoo heel erg te verbazen, daar de militaire junta's, de vereenigingen van officieren in Spanjft, steeds veel invloed hebben trachten uit te oefenen en tijdens de regeering van Allende Salazar zelfs wettelijk gezag toege kend kregen het kabinet Sanchez Guerra daarentegen doekte deze junta's, zeer ten ongenoegen van de militairen, weer op. Bovendien moet worden vastgesteld, dat de rebellie zich, evenmin als de opstand van Mussolini, rechtstreeks tegen het koning schap richtte anti-monarchale elementen bevat de beweging dan ook in 't minst niet. De koning mag niet alleen aan het bewind blijven, maar op overeenkomstige wijze als zulks in Italië geschiedde schaarde koning Alfons zich aan de zijde van de overwinnende militaire partij. Hij aan vaardde niet alleen onmiddellijk het ontslag van 't kabinet-Alhucemas, maar droeg aan den kapitein-generaal Primero de Rivera ^^erstpcul op een nieuw ministerie samen te stellen onder leiding van dezen laatste is zelfs reeds een directorium tot stand ge komen. Verder kan tusschen den staats greep van Mussolini en die der Spaansche militairen nog een parallel worden getrok ken wat het verloop der actie betrefthet 56) «Wel* herhaalde de Ier, «ik spreek toch niet tot stommen en dooven. Wat dunk je ervan «Mijn meening is,« sprak een der ban dieten, «die vrouw in vrijheid te stellen en den ezeldrijver aan zijn lot over te laten. Zijn ribben zijn gebroken «En dat wij onzen weg vervolgen, niet waar vroeg Bob. «Ja,« gaven allen eenstemmig ten ant woord. De halfdoode Spanjaard richtte zich half op, fusileer mij, laat een vrouwenhand mjj niet dooden 1« «De Hemel zij je ziel genadig,* lachte de Ier, «wij voltrokken aan mijnheer de Spanjaard de straf, voorgeschreven door het Volkenrecht De moeder werd losgebonden en toen zij zich vrij gevoelde, ijlde zij naar het kind, dat als een bloedige vleeschklomp op den grond lag. Kreten uitstooterid als van een wild dier hief zij het lijkje in de hoogte. «Vooruit* sprak Bob, «wij hebben haast. zich meester maken van het gezag geschiedde zoowel op vlotte als op bloedelooze wijze. Naar de Etoile Beige schrijft heeft de kapitein-generaal van Barcelona tegenover een journalist de volgende verklaringen af gelegd Indien onze beweging triomfeert, zal een nieuwe politiek worden ingewijd, welke een krachtige onderdrukking der communistische agitatie en der separatisten zal omvatten, voor zoover deze groepen onwettig optreden. Maar tegelijkertijd zal men, iets wat de politici nimmer tot stand hebben kunnen brengen, een humane wet geving ten gunste der arbeiders invoeren en een gewestelijke wetgeving, welke zonder de nationale eenheid aan te tasten, de vrije ontwikkeling der landstreken verzekert. Wat Marokko betreft, zullen wij trach ten het plan van den staf, dat door de regeering is goedgekeurd, te verwezenlijken. Daarna zullen wij onze actie in Marokko beperkt?n om het land te ontlasten van den buitengewone!) druk tengevolge van de campagne in Marokko. Op het gebied der internationale poli tiek zijn wij voornemens eeri politiek van vrede te voeren door de vriendschappelijke betrekkingen met alle vreemde landen te handhaven. Imperialistische plannen zijn ons volkomen vreemd. Poincaré schjjnt steeds den Zondag te gebruiken voor zijn politieke redevoeringen. Zondag is hij weder aan het woord ge weest en verklaarde Poincaré in een rede die hij te Brieulles heeft gehouden, dat niets meer geschikt is om den geest van aanval en verovering, die Duitschland be zielt, aan te moedigen dan de zekerheid, dat dat land niet het kwaad behoeft te hersteilen, hetwelk het heeft aangericht. Wanneer Duitschland in de gelegenheid was zjjn militaire strijdkrachten te reor- ganiseeren, zou het stellig trachten er ge bruik van te makeri. Wij moeten dus het bedrag der schadevergoeding opeischen en zorg dragen voor de handhaving van onze veiligheid, maar in geen van beide gevallen zullen wij ons met een kluitje in het riet laten sturen. In Duitschland heeft zoowel de beurs als de pers slecht op deze rede gereageerd, de beurs met een nieuwen val van de Mark. De koers vloog in den loop van Maandag middag van 132 millioen voor den dollar op tot 210 millioen, dus meer dan het dubbele van de laatste noteering van de vorige week. Tonio bid voor je ziel en zie maar beste maatjes met haar te worden I Vooruit De slavenjagers zetten zich met hun buit in beweging en vervolgden hunnen weg. Inlusschen zat de ongelukkige moeder nog bij haar kind, waarin zij door allerlei liefkoozingen de levensgeesten trachtte op te wekken. Al hare pogingen waren te vergeefsch. En Tonio Hij leefde nog. Toen hij zag dat de wraak uitbleef, kroop hij naar het geweer, dat op eenigen afstand van hem lag. Dit gelukte hem inderdaad. Schoon met groote moeite, slaagde hij erin zich op te richten en op de vrouw aan te leggen. Tot dusverre had de Amerikaan alles lijdelijk aangezien. Maar nu de verwenschte Span jaard ook de moeder als het slachtoffer van zijn wreedheid wilde laten vallen toen kon hij zich niet langer inhouden. sin Gods naam dokter, ik kan er niets aan doen.* De Soeltan Hughes legde aan, en even later klonk een schot. Onder een rauwen kreet viel Tonio achterover met verbrijzelden schedel. Op het hooren van dit schot, stond de moeder plotseling op, nam haar kind mede en verdween achter de heuvelen. «Groote Hemel,* sprak de dokter, «zijn dat menschen. Het is om er van te rillen, mijnheer Hughes !c De Soeltan gaf geen antwoord. Hij scheen over iets na te denken. Het schijnt dat in het algemeen de toe stand veel ongunstiger wordt ir-gezien en de kans op rechtstreeksche ondei handelingen met Frankrijk belangrijk kleiner is gewor den. BINNENLAND. Een goed voorbeeld. De Koningin heeft een schrijven gericht tot den Minister van Financiën, inhoudende de mededeeling, dat, indien tot verminde ring der salarissen van de Rijksambtenaren wordt overgegaan, zij niet zal doen be schikken, over een met die vermindering naar verhouding overeenkomend gedeelte van het bij art. 22 der Grondwet vast gelegde bedrag van haar jaarlijksch in komen, dat ten laste vari 's Rijks kas komt. De Koningin-Moeder heeft een schryven van gelijken inhoud aan den Minister van Financiën laten richten. Volgens het Utr. Dagbl. heeft de Minister raad besloten tot verlaging van de salarissen der Ministers met 20 pCt. Binnenkort zullen daartoe de noodige maatregelen worden getroffen. Naar de Msb. mededeelt, bestaat bij den voorzitter der Tweede Kamer het voornemen, om als de Regeering zal komen met voor stellen tot verlaging der ambtenaarsalarissen, aan de Kamerleden een voorstel te doen vrijwillig hun salaris met een zeker percentage te verlagen. De bedoeling van dit voorstel is een grondwetsherziening te voorkomen. mijnongelukken. De mijnarbeider K. is in de ondergrond- sche werken der staatsmijn »Emma«, te Hoensbroek, door het onverwacht tot ont ploffing komen van een met dynamiet ge laden boorgat, ernstig aan het gelaat ge wend. Het gevolg is, dat hij het licht uit beide oogen zal moeten missen. De mijnarbeider F. werd in de Oranje Nassau-mijn II. te Heerlerheide, door een neervallenden steen in den rug getroffen. Met gebroken wervel is hij in zorgwekken der) toestand naar het hospitaal vervoerd. o Inval in een retifliol. Verleden week deed iemand aangifte bij de politie te Haarlem van een beroovir-g van f 2000. Thans heeft de politie een inval gedaan in het perceel, waar de man in kwestie was beroofd en 3 mannen en 3 vrouwen gearresteerd. Na een verhoor «Ge hebt toch gehoord, wat die boeven in den zin hebben, dokter «Ons aanvallen, of liever u aanvallen I« «Juist, dat is leelijk genoeg, ik ben er op dit oogenblik niet op voorbereid,* liet de Soeltan er op volgen. «Ge kunt dus geen bommen uitzetten, nietwaar »Dat wil zeggen, van kunnen is geen sprake, maar het dnnkt mij te gevaarlijk deze plaats te verlaten, want als zij het op mij voorzien hebben, zullen zij hier in den omtrek blijven kruisen. Dat is de casus diabolicus De dokter zag den ingenieur angstig aan. «Het is de vraag evenwel,* liet Johnson er op volgen, »of zij dat zullen doen. Ik voor mij houd het er voor, dat zij eerst de slaven zullen wegbergen en dan een aanval wagen op onze gemeenschappelijke verblijfplaats I* »Ge kunt gelijk hebben,* sprak de ingenieur, «en daarom zal het niet kwaad zijn, de heeren bandieten te volgen «Zou er geen mogelijkheid bestaan, die arme duivels van slaven de vrijheid terug te geven vroeg Johnson. «Wij kennen hun macht niet,* ant woordde Hughes, want ongetwijfeld zullen zij tot de bemanning van een schip be- hooren, dat hier op de reede ligt. Maar laat ons beproeven hun spoor te volgen I* Overeenkomstig dit besluit toog men op weg in dezelfde richting, die de bandieten hadden gevolgd. De laatste gebeurtenis Kantoor: 's-HERTOGENBOSCH. VischstraatHoek Kruisstraat. Kapitaal en Reserven f 12100.000. Directie: H. L. CAPPETTI. CREDIETEN DEPOSITO S REKENING-COURANT EFFECTEN COUPONS SAFE DEPOSIT. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de al onze verplichtingen ONVOORWAARDELIJK garandeert. Zitdag te HEUSDEN eiken Woensdag van 1012 uur in Hotel „CONCORDIA" zijn 4 dezer personen in bewaring gesteld en aan de justitie overgeleverd. o Tijdens zijn werk gedood. De 63-jarige opperman T. B., werkzaam bij het bouwen van een R.-K. kerk te Nijmegen, is gegrepen door een haak van een kalkmachine. Hij viel daardoor met het hoofd op een ijzeren bak en was op slag dood. o Onze huismoeders vinden het vervelend als vliegen steeds op haar meubelen en schilderijen gaan zitten. Men kan de vliegen er af houden, door een en ander in te wryven met een weinig laurier-olie. o Gevaarlijk speelgoed. Een kleine jongen te Hilversum had met veel moeite een moer van een schroef in zijn neus gewerkt. Met nog grooter moeite gelukte het dr. Stieler het voorwerp eruit te krijgen. Diefstal door een politie-agent. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan een politie-agent uit Amster dam, die in den nacht van 24 op 25 Juli een aangebroken flesch kinawijn had weg genomen uit een restaurant. De agent was aan het surveilleeren toen hij merkte, dat de deur van het restaurant niet al te best sloot. Hij ging naar binnen en nam de had op het gemoed van dokter Arling een diepen indruk gemaakt, niet alleen had het hem, maar ook de andere schipbreu kelingen van de Seabird aangegrepen. »Wat zijn de menschen wreed,* zuchtte hjj, »wat zijn de Spanjaarden wreed Wat moet er in het gemoed van een mensch omgaan, die op den rand van het graf er nog aan denkt, een moord te begaan Terwijl de dokter aldus philosopheerde, dacht Hughes er ernstig over na, hoe hij in deze aangelegenheid zou handelen. Het was een zeer lastig geval. Plotseling keerde Johnson, die vooruit geloopen had, terug met een hoogst ge wichtig gebaar. De ingenieur zag hem vragend aan. «Zij zijn daarginds bij de rivier bezig de zwarte koopwaar te laden,* sprak de eerste. «Liggen daar dan de booten, mijnheer Johnson «Twee groote sloepen.* «Mijnheer Hughes,* sprak de dokter wanhopend, «kunt ge ze niet vernietigen I In Gods naam, ik smeek het u terwille van die ongelukkige zwarte schepsels.* «Neen dokter dat kan ik nietwel had ik het kunnen doen, als ik maar even vermoed kon hebben, dat zij hier waren. Had ik het slechts een halven dag vooruit geweten.* «Het is dus absuluut onmogelijk, mijn heer Hughes flesch weg, die hij buiten in een krant wikkelde. Dat was gezien door een 2-tal agenten, die zich huiten toevallig verdekt hadden opgesteld, daar zij meenden een berooving op het spoor te zijn. Zij volgden den agent en het bleek, dat deze de flesch thuis ver stopte. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. o Een bange rit. Te Nijmegen reed een automobiel, be stuurd door iemand uit Aken, de Groote straat af. Plotseling raakte de rem van de auto defect en het voertuig reed met steeds toenemende snelheid de hellende straat af. De chauffeur schreeuwde luid, ten einde de talrijke voetgangers te doen wijken. De inzittende mevrouw Badenbach, uit Aken, werd bevreesd en sprong met haar 3 jarig dochtertje uit de auto. Het kind bekwam hierbij een wonde aan het voor hoofd. De auto kwam op de Waalkade tot staan. Verdere ongelukken kwamen gelukkig niet voor. o Rumoerige kermiseinde. Na afloop van de kermis te logen ont stond een vechtpartij, waarbij de messen te pas kwamen. Verscheidene personen werden ernstig gewond. Een veldwachter bekwam ernstige steekwonden aan den rechterarm en moest naar het ziekenhuis te Tiet worden overgebracht. «Absoluut onmogelijk, dokter, absoluut onmogelijk.* Met de grootste omzichtigheid gingen de mannen voorwaarts, de slavenjagers volgend. De Amerikaan verbeet zich van woede, terwijl de dokter op allerlei ma nieren peinsde, om den roovers hun buit te ontrooven. «Ze schijnen hier nogal te komen,* sprak Johnson, «wellicht omdat zij het minste gevaar duchten overvallen of in hun snood bedrijf verhinderd te worden.* De overigen gaven geen antwoord, doch wandelden langzaam voort, totdat zij aan een plek kwamen, waar zij het uitzicht hadden op de volle zee. Inderdaad zagen zij op nog geen twee mijlen van de kust een kleinen schoener, blijkbaar een slaven schip, tot welks bemanning de bandieten behoorden. «Ais ik het niet dacht,* bromde Hughes, «duizend duivels, kwam er nu maar een Engelschman, een Amerikaan, of een Duitscher, dan was het spelletje spoedig uitgespeeld.* «Die kotnen hier niet,* gaf Johnson ten antwoord, «het is hier een gevaarlijk vaar water, zoowel om de klippen en rotsen als om de kannibalen.* Met een kijker gewapend volgde de ingenieur de gang der sloepen. «Ze zijn er,* mompelde hij, «ik zie de zwarten den touwladder opklimmen en Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD ïoor Hst Land van Heysdci ei ültesiajBüiostraai ei Ie Bonnelerviarl I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1