TNAN5 DE TROONREDE. VÖEDZAAM-tlEERLIJK-VOORDEEUG CT.P. POMD H. M. de Koningin heeft gisteren de nieuwe zitting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken der volgende rede Te midden van u, leden der Staien- Generaal, is het Mij een behoefte God te danken voor den zegen ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toe komst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden. Handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veer kracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkeloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blyft de financieele en economische toestand des lands zorgwekkend. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het volk, terwijl het doorwerken van ver schillende der geldende regelingen verdere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al te druk kende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen in grijpende maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten over een te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg naar be perking zijn te streven. Onze betrekkingen met andere mogend heden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intusschen blijft de internationale toe stand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ontreddering, die de wereld oorlog heeft achtergelaten, voort. Het belang der geheele rnenschheid vor dert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven. Een wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe wetboek van strafvordering zal u dezer dagen bereiken. Tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel zullen u verschillende wets ontwerpen worden aangeboden. Een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van privaatrechtelijke belem meringen, die aan de totstandkoming en de instandhouding van werken in het open baar belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het bren gen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale verzekerings-wetgeving, wor den voorbereid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om bestuur en wetgeving van Nederlandsch Indië te regelen in den geest van de herziene be palingen der Grondwet, zal u eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig uwe medewerking wor den gevraagd voor een wet, krachtens welke de verdere exploitatie der tin-ertsen van Billiton zal geschieden in gemeen schappelijk bedrijf met de Billiton maat schappij, met overwegende zeggenschap van de regeering. De bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebiedsdeelen, blijft, voor zoover de benarde geldelijke omstan digheden dit toelaten, een onderwerp van aanhoudende regeeringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op uwen arbeid rusten Ik verklaar de gewone zitting der Sta- ten-Generaal geopend. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur heeft naby 's Hertogenbosch aan den z.g. >Bult« op den Hinthamschen weg een ernstig automobielongeluk plaats gehad. Een groote luxe-auto, bestuurd door mevrouw Jurgens-Reimer, slipte op den draai aldaar en reed met groote snelheid tegen de boomen. De inzittenden werden er door den smak uitgeworpen. Mevrouw Jurgens werd in bewusteloozen toestand en zwaar gewond opgenomen. Mevrouw Sassen, uit Nymegen, had lichtere ver wondingen opgeloopen, doch klaagde over pijnen in het onderlichaam, zoodat men voor inwendige kneuzingen vreesde. De chauffeur, die achter in den wagen zat, daar mevr. Jurgens zelf stuurde, bekwam slechts een lichte hoofdwonde. Dr. Mettrop, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste geneeskundige hulp en constateerde bij mevr. Jurgens hersenschudding. De groote autobrancard van het Wit-Gele Kruis vervoerde de ge wonden naar het Groot Ziekengasthuis te 's Hertogenbosch, waar dr. van Moorsel de patiënten in behandeling nam. Het politie-schandaal te Batavia. Volgens de »TeI.« heeft- de staat beslag gelegd op de zich in Nederland bevindende eigendommen van den te Batavia gearres teerden hoofdcommissaris van politie C. van Rossen. Twee loggers vergaan. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan »De Standaard* Men maakte zich hier al eenige dagen ongerust over een tweetal trawlloggers, welke in den jongsten storm op zee waren en al bijna twee weken over tijd zijn. Thans kan wel met zekerheid worden gezegd, dat beide vaartuigen als verloren kunnen worden beschouwd, daar reeds door andere visschersvaartuigen luiken en ander materiaal van deze vaartuigen zijn opgevischt. Op de vaartuigen waren bij elkaar 12 personen, waarvan een vader en zoon. met reeds 26 jaren dienst in preventieve hechtenis gesteld. Hij heeft volledig be kend fraude te hebben gepleegd tot een bedrag van circa f 10.000 door middel van boekenvervalsching, waarmede hij aan het einde van het vorig jaar was begonnen. o Vreeselijke raap te Venl». In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft op het station Venlo een vree- selyke ramp plaats gehad. Omstreeks half vijf in den morgen kwamen uit de richting Kaldenkirchen (Duitschland) een 63-tal ledige waggons aanhollen, zonder machine of iets. De wagens kwamen terecht op de lijnen in gebruik door de Duitsche spoor en van daar op de electrische draaischijf, en wel met zulk een vaart, dat een drietal wagens over het stootblok heenvloog, waarvan één recht overeind in de kantoren der douane terecht kwam, de andere onderstboven kwamen te staan en verder 11 wagens kris en kras in en door elkaar werden geschoven. Het 120 meter lange perron van de Duitsche treinen werd totaal vernield en versplinterd lira mm mm v l opgehaald. De tweede, de heer V. uit Rotterdam, slaagde er in de zwaar beschadigde boot weer te bereiken en werd door een motor- boot uit zijn benarde positie gered. o firsete brand te Eatterdam. Vijf en dertig brandweerlieden gewond. Te Rotterdam werd Zondagmiddag on geveer half een brand ontdekt in de lompenopslagplaats van de firma S. E. Cohen en Co. op een terrein gelegen aan de Rotte en Zwaanhals, ter oppervlakte van ruim anderhalven hectare. Op dit terrein waren tienduizend balen geperst papier en lompen opgeslagen, die waren afgedekt met gegolfde ijzeren platen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar bleek tegen de ontzettende vuurmassa niet opgewassen. Twintig minuten nadat de brand was uitgebroken, werd »groot alarm* gemaakt, waarop verscheidene stoomspuiten uitrukten. Door deze spuiten werd eene watermassa op het vuur ge worpen en dit drie en een half uur lang op deze wijze aangepakt. Eerst om half vijf was men den brand meester en gaf de president-hoofdman Driebeek, bij wien de leiding berustte, bevel tot inrukken waarna de beroepsbrandweer met drie stoomspuiten en de drijvende stoomspuit Rijnhaven* water bleef geven. Het blusschingswerk leverde groote be zwaren op door de neervallende zinkplaten van de daken en de stukken ijzer, die omlaag stortten. Ongeveer vijf en dertig brandweerlieden werden gewond aan beenen en hoofd. Scheepsramp. In scheepvaartkringen te Kopenhagen koestert men naar de »C r t.« meldt, ernstige bezorgdheid over het lot van 't Nederlandsche tjalkschip »De Marne«, kapitein Emmelkamp. »De Marne« vertrok circa 14 dagen geleden met een bemanning van 4 personen, geladen met ruw ijzer naar Frederiksvaerk. Sindsdien heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. V,. Russisch graan. Een groote Nederl, firma heeft, volgens het (J. D. in Rusland graan aangekocht. Onder een autn. De motorrijder Kokke kwam te Naarden in botsing met een auto, die werd bestuurd door een vrouwelijke leerling chauffeur. De heer K. kwam onder de autozijn motorrijwiel werd totaal vernield en het slachtoffer zelf werd met een ernstige hersenschudding opgenomen. Zijn toestand baart zorg. Geronkte kinderen. De Gezondheidsraad heeft aan de Com missies inlichtingen verzocht, »of, en zoo ja, door de besturen van welke gemeenten in hun ressort, bepalingen zijn gemaakt, teneinde het rooken van kinderen en andere jeugdige personen te bestrijden.* Een der gemeentebesturen heeft volgens de Tijd daarop geantwoord vhier worden geen kinderen gerookt.* Verduisteriag van flMOO. Men meldt uit Batavia Volgens de Indische Ct. is een commies van den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst De telefonische en telegrafische verbinding tuschen Venlo en Tegelen is verbroken. 't Gedeelte van het terrein waarop de ramp plaats vond, lykt een .ware ruïne. Van de 63 waggons bleven slechts 28 ongeschonden, terwijl een 10-tal totaal versplinterd werden. Het personeel van de werkplaats Venlo begon direct met 't opruimingswerk, dat echter slechts zeer langzaam zal kunnen geschieden. Omtrent de oorzaak bestaan twee lezingen ofwel technische nalatigheid, ofwel sabotage der Duitschers, die de wagens, welke op den rangeerheuvel in Kaldenkirchen stonden, hebben losgekoppeld, waarna ze zijn af gezakt met bovengenoemde gevolg. o Verdrenken. Zondagmorgen waren naar de »Crt.* meldt, twee roeiers met een wherry van de vereeniging sNautilus* uit Rotterdam gaan roeien tot onder Maassluis. Nabij deze gemeente stuurde de wherry op een ankerketting van een baggermolen ten gevolge waarvan het ranke vaartuig om sloeg. Beide roeiers geraakten te water. Een hunner, de heer V. uit 's Graven- hage, geraakte onder de ketting en kon zich niet meer redden. Zijn lijk is later hl beslag genomen. Vrijdag hebben de rijksambtenaren te Terapel (Gr.) een groote partij uit Duitsch land gesmokkelde cognac in beslag genomen. o In zee geworpen. Rijksambtenaren te Delfzijl hebben 2500 liter jenever, die de handelaar E. aldaar niet wilde laten veraccijnzen, in de zeehaven laten leegloopen. Het zekerste en eenvoudigste geneesmid del tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan be hoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Maandagavond omstreeks half elf werd de lucht vuurrood gekleurd, door een groote brand, die in de richting Waalwijk scheen te woeden, vanaf de wal nabij de Wijkschepoort keek men recht in de vlammen. Dinsdagmorgen vernamen we, dat de groote boerderij van de wed. Schalken te Besoijen, bewoond door drie gezinnen, be nevens de schoenfabriek van de firma De Louw en gedeeltelijk het daarnaast staand woonhuis waren afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Aalbnrg. De prijs der zoete melk is vanaf Maandag j.l. met 1 cent per liter verhoogd en alzoo gebracht op 7* cent vanaf boerderij. Andel. Naar we vernemen hebben een 10-tal leden der muziek vereeniging na een streng onderzoek aan de politie bekend, dat zij de personen uit Rijswijk bij hun terugkeer 'a avonds hebben aangevallen en mishandeld. Ook alhier heeft zich een commissie geformeerd teneinde het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Druk is men bezig met de voorbereiding en lijsten worden reeds rond gezonden ter inteekening. De dag is be paald op Vrijdag 21 Sept. a.s Almkerk. Dezer dagen werd alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk eene vergadering gehouden, tot het oprich ten van een Ring der Jong.-vereenigingen in de omgeving. De Besturen der Ver- eenigingen van Dussen, Werkendam en Hank, alsmede het Bestuur der Jong.-ver. alhier, waren aanwezig. Het voorloopige Bestuur werd samengesteld uit de heeren ds. Röth, A. Penning en H. van Vuuren. Bij Kon. Besluit zijn aan een viertal personen dezer gemeente, in verband met het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, de hun bij 't vonnis der Recht-: bank te 's-Bosch opgelegde boete, kwijt gescholden. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Klasse (thans onderwijzer te Heinkens-S zand) is benoemd tot onderwyzer aan dei Chr. M.U.L.O. school te Zevenbergen. Op de laatst alhier gehouden na-; jaarstierenkeuring werden 17 stuks aange-j voerd, waarvan er 10 goedgekeurd werden, Dezer dagen had het kind van den heer B. alhier, het ongeluk van den zolder- te vallen waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beneden Langstraat. Naar vette var kens bestaat zeer goede vraag. Men be steedt thans f 0.80 per K.G. levend ge wogen, een prijs die nog vrij goed is te noemen. Jonge biggen gelden f 15 f 20 per stuk. Dank zy het gunstige weder der laatste dagen, leveren de boonen nog een kleinen pluk. Jammer, dat de storm aan dit product zooveel heeft bedorven. De prijs blijft hoog. Capelle. Begunstigd door prachtig weder, werd j.l. Vrijdag alhier onder leiding van het onderwijzende personeel met de kinderen der beide O. L. Scholen feest gevierd ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Voor het feestterrein en voor de scholen waren prachtige eerebogen geplaatst, terwijl de schoollokalen op kwistige wijze versierd waren. Ook verschillende particulieren hadden versieringen aan hunne huizen aan gebracht. terwijl van zeer veel huizen het nationale dundoek wapperde. Des morgens werden de kleinen op royale wijze onthaald op limonade, krenten broodjes, koeken, jubileumbonbons en cho colade, waarna zij onder het zingen der geleerde jubileumliederen in optocht door de gemeente trokken. Na den middag werden op een weiland aan de Nieuwevaart, daartoe door den heer W. B. Rijken welwillend beschikbaar gesteld, de verschillende kinderspelen ge houden, n.l.turfrapen, zakloopen? wedloop met hindernissen, wedloop met boegspriet, beschuitwedloop, tonkruien en tonloopen voor jongens en voor meisjes turfrapen, bloemen verzamelen, vlaggenwedloop, hup pelkamp, stoelendans, wedloop met bal vangen en waterdragen. Voor deze kinderspelen waren 'n 70-lal mooie prijzen beschikbaar. Zij, die geen prijs behaalden, kregen als troostprijs een tablet jubileumchocolade. De verschillende wedstrijden hadden een gezellig verloop en werden bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, waaronder wij o.m. opmerkten den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester Meijer en mevr. Meijer. Onder het spelen werden de kinderen nog enkele malen getracteerd, Door een tiental muzikanten van de Sophia-Vereeniging uit Loon op. Zand wgrd tijdens de wedstrijden muziek op het ter rein gemaakt. Inmiddels verzamelden zich de muzi kanten van ons muziekgezelschap »Kunst na Arbeid* op het feestterrein ter bege leiding van den lampionoptocht der kleinen. Ruim half acht werd de afmarsch begonnen vanaf het feestterrein naar de Kom der gemeente, waar bij de school een groot aantal kinderen met lampions stond opge steld, waarna onder het spelen van lustige' marschen door het dorp werd getrokken. En wat te verwachten was gebeurde. Al spoedig greep de feeststemming der kleinen ook de grooten aan en een zingende erji hossende menigte, die steeds aangroeide, schaarde zich achter het muziekgezelschap en maakte den tocht mee. Bij de schoo in de Kom teruggekomen werd de Iampion-| optocht ontbonden en gingen de kinderen' hoogst voldaan huiswaarts. Niet alzoo de grooteren. Nu er de stemming eenmaal inzat, bleef men nog geruimen tijd, tot in de kleine uurtjes, op gezellige wijze feest vieren, Doör enkele ingezetenen daartoe aangezocht maakten de muziekkanten uit Loon op Zand van 9 uur tot half twaall muziek in de Kom onzer gemeente. Een woord van dank aan het personeel der beide scholen voor hun onvermoeide leiding en aan den heer W. B. Rijken voor het beschikbaar stellen van zyn weiland en verder aan allen, die op eenigerlei wyze meegewerkt hebben aan het welslagen van dit in alle opzichten goed geslaagd school feest. Door totnogtoe onbekenden werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag de eereboog, geplaatst voor het feestterrein, afgebroken en de palen in de sloot daat ter plaatse geworpen. Den daarop volgen-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2