Firma ALPH. HÜPSCH 's-Hertogenbosch. AAN DE VERBRUIKERS VAN JURGENS' PLANTA Stereliseer het Wild in WECK's INMAAKGLAZEN DE FIJNSTE PLANTENBOTER I Vuchterstraat 19 Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. PRIJS 60 CENTS PER POND ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN zij besloten het lijdelijk verzet op te heffen. Deze opheffing biedt de mogelijkheid, dat door middel van onderhandelingen het schadeloosstellings probleem tot oplossing zal geraken, immers Frankrijk stelde steeds de voorwaarde eerst het lijdelijk verzet op heffen, eerder kan van onderhande lingen geen sprake zijn. Stresemann, wanneer men mag afgaan op zijn verklaringen, zal de aanbieding van Duitschland's onderwerping laten vergezeld gaan van de bekende voorwaarden terug keer der verdrevenen, invrijheidstelling der politieke gevangenen en het behoud der Duitsche soevereiniteit over de bezette ge bieden. Poincaré zal deze voorwaarden negeeren, daar hij geen voorwaarden wenscht gesteld te zien. Maar wanneer het lijde lijk verzet ophoudt, is er voor een ver standig Frankrijk alle aanleiding om by wijze van een goede gunst Duitschland te schenken uit eigen beweging, wat Strese mann tegenover zyn volk verplicht is te vragen. Voor een gebaar van edelmoedig heid is, wat Frankrijk betreftjalleszins aanlei ding, wanneer het er ernstig naar streeft met het thans economisch e i politiek over wonnen Duitschland tot een vergelijk te komen. Dit kan zijn prestige slechts ten goede komen. Bovendien is de inwilliging der Duitsche voorwaarden, zij het dan dat deze geschiedt in den vorm vaneenFran- sche gunst, als daad van genade derhalve, noodig, zal er een prettiger verhouding ko men tusschen Frankrijk en Duitschland, een verhouding, die beide partijen bereid maakt om naar beste kunnen Duitschland de uitvoering zijner verplichtingen mogelyk te maken. Tal van Engelsche stemmen gaan er dan ook op, die er bij Frankrijk op aandringen of de verwachting uitspreken, dat de regeering van Poincaré tegenover Duitschland clement en verzoeningsgezind zal zijn. Niettegenstaande alle partijen in Duitsch land het onvermijdelijke der opheffing erkennen, vreest de regeering schynbaar voor ongeregeldheden. Vooral is zij be vreesd voor de houding van Beieren. De Beiersche nationalisten hebben gedreigd een poging te doen om een nationale actie te beginnen tegen de regeering. Naar uit Munchen wordt gemeld, hebben de leden van de organisatie Rossbach bevel gekregen zich Vrijdagmorgen 8 uur aan het Wurzener station te melden. Woensdagnacht om 12 uur kwam de regeering byeen om den toestand te be spreken. De Tel. meldt uit Berlijn Kort voor één uur 's nachts is door den rijkspresident een verordening uitgevaardigd, waarin voor het geheele Duitsche rijk de uitzonderings toestand wordt afgekondigd. Een aantal artikelen van de rijksgrondwet worden tot nader order buiten werking gesteld en persoonlijke vrijheid, de vrijheid van druk pers en vergaderingen en vereenigingsrecht worden in hooge mate beperkt. Het brief geheim wordt opgeheven. De uitvoerende macht gaat op den rijksweerminister over, die deze op de militaire bevelhebber zal overdragen. Uit Munchen wordt nog gemeldTengevolge van de nationaal-socialistische agitatie wegens het ophouden van den strijd in het Roer gebied, heeft de Beiersche regeering eene proclamatie tot het volk uitgevaardigd, waar in dit wordt aangemaand de orde niet te verstoren. Von Kahr is benoemd tot staals-com- missaris-generaal, aan wien de uitvoerende macht wordt overgedragen. De grondwettige bepalingen aangaande vrije uiting van meening, vergaderingsrecht enz. zijn tijdelyk buiten werking gesteld. BINNENLAND. Overboord geslagen. De gezagvoerder van het Noorsche stoomschip x>Nantik, dat Zondag te Rotter dam is binnengekomen, heeft bij de rivier politie gerapporteerd, dat Zaterdag op de Noordzee de 28-jarige Noorsche steaward Hansen door een sterke zee overboord geslagen en verdronken is. o Vergiftiging De ^Telegraaf* meldt Eenige weken geleden werd te Schel- lingwoude, gemeente Amsterdam, het lijk ter aarde besteld van den ruim 70-jarigen I. Wals, die te Haarlem overleden was. Op last van de Justitie te Haarlem is thans dit lijk weer opgegraven. De Olficier was er bij tegenwoordig. Het is naar het Wilhelmina-Gasthuis ter schouwing overgebracht. Een en ander is geschied naar aanleiding van het vermoeden dat de man vergiftigd werd. o Het autobussengevaar, 22 mensehen gewond. Men meldt aan de Rotterdammer* Zondagmorgen is een auto-omnibus van de firma J. P. de Groot, van Papendrecht, onder de gemeente Meerkerk, door tot heden onbekende oorzaak, van den straat weg gereden en totaal vernield. De 22 inzittende passagiers, allen bestemd voor de socialisten-betooging te Amsterdam, liepen lichte kwetsuren op, de een meer, de ander minder. Eén hunner bekwam een gat in het hoofd. o Moordaanslag. In het van Bergen IJzendoornpark te Gouda heeft Zondagavond de 15-jarige R. twist gezocht met den 17-jarigen M. en In verband hiermede ontvingen Zaterdag morgen twee der tien industrieelen bezoek van den deurwaarder. Deze kwam be slag op den inboedel leggenhij deed daarbij de mededeeiing, dat de inboedel 1 October zou worden verkocht ter vol doening aan de verschuldigde belasting. De tien industrieelen hebben naar aan leiding hiervan een onderhoud gevraagd met B. en W. Dit is bun echter geweigerd eerst moeten zij betalen. In een nadere samenspreking hebben de industrieelen daarop eenparig besloten het verzet vol te houden tot het bittere einde*. Verroer ran mollerelleii. Om mollevellen te mogen vervoeren, is een vergunning noodig van den commissa ris der koningin in de provincie, waarin het vervoer plaats vindt. Indien bij een vervoer meer dan één iBraliditeUwet. Op 1 September 1923 bedroeg het aan tal toegekende ouderdomsrenten 29782. Op dien datum waien 3252 verzekerden in het genot van een invaliditeitsrente, terwijl het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten resp. 2530 en 4587 be droeg. Aan 7845 verzekerden werd genees kundige behandeling verleend en het aantal gevallen, waarin observatie niet of nog niet door behandeling of verpleging was gevolgd bedroeg 1052. Aan 17 gezinnen vari verzekerden, die ter verpleging werden opgenomen, werd een uitkeering krachtens artikel 101 der wet toegekend. o Dagerder. De commandant van het Veldleger heeft, in opdracht van Hare Majesteit de Koningin de navolgende dagorder uitgegeven De ambtenarensalarissen. Naar de »N. R. Ct.c verneemt, moe de regeering thans tot het besluit zijn ge komen, dat de op 1 Juli 1922 geldend salarissen der ambtenaren niet verminden worden door intrekking van artikel 40 vai het bezoldigingsbesluit zonder meer, doel dat daar bovendien een wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans in voorbereiding. o Afschaffing der Staatsloterij Naar de »Maasb.« verneemt^ wordt door de regeering het plan overwogen om tol afschaffing der Staatslotterij over te gaa Het niet voorzien in vacatures van colle teurs zou in de richting van een geleidelij opheffing wijzen. 1 prijs van 2 prijzen van 5 prijzen van ÏO prijzen van tO prijzen van 20 prijzen van 500 prijzen van ÏOOO prijzen van f iOÖO.— f 500.- f 200.— f fOO.— f i f 25.— t.JI 1 ÏO.— f 5.- j hem met een groot scherp knipmes een steek in de borst toegebracht. De ge troffene verloor veel bloed en is by iemand binnengedragen. Nadat medische hulp was verleend achtten de geneesheeren den toestand van het slachtoffer zeer ernstig en zijn onmid dellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De dader, die al een week lang ruzie had met het slachtoffer, werd onmiddellijk aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt wegens zware mishandeling met voorbedachte rade. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden gunstig. o Georganiseerd Terzet ran industrieelen. Te Zaandijk is een georganiseerd verzet op touw gezet tegen de zakelijke belasting op het bedrijf. Van de 13 industrieelen, die daar in die belasting zijn aangeslagen, weigeren 10 halstarrig ook maar één cent te betalen, omdat zy deze belasting in hooge mate onbillijk en onnoodig oordeelen. provincie betrokken is, zal het niet meer noodig zijn aan de commissarissen der ko ningin in elk daarbij betrokken gewest een vergunning te vragen, maar kan men vol staan met die te verzoeken aan den com missaris in het gewest, waar de huiden zich bevinden, of, in het geval van invoer van buitenlandsche vellen, aan den com missaris in het gewest, waarheen die vellen worden vervoerd. Indien deze geen be twaar heeft, worden door diens zorg de overige noodige vergunningen verzocht. Het verdient dus aanbeveling een zoodanig ver zoek zoo tijdig te doen, dat die overige vergunningen kunnen worden verkregen. Van deze regeling is de provincie Fries land uitgezonderd. Indien bij een vervoer ook deze provincie is betrokken, moet be langhebbende zich dus zelf wenden tot den commissaris der koningin in dit gewest, terwijl hij, bij vervoer uit deze provincie, zelf heeft te zorgen voor de vereischte vergunningen van de commissarissen der koningin in de andere gewesten, waardoor en waarheen het vervoer plaats heeft. (Stct.) Hare Majesteit de Koriingin heeft mij opgedragen hoogstdezelver tevredenheid met de dankbaarheid voor al hetgeen haar werd geboden tijdens de huldiging van Land en Zeemacht eri het Nederlandsch-Indische leger over te brengen aan alle onderdeden, die daaraan hebben deelgenomen of daarbij zijn tegenwoordig geweest. De commandant van het veldleger heeft verzocht deze dagorder ter kennis te bren gen van de onderhoorigen militairen. fiuziek- eu Zaugcancours te Goriuchem. Ter herdenking van het 30 jarig bestaan van Gorcum's Liedertafel »de Vereenigde Zangers* directeur Piet Versloot, zal in den loop van de maand Augustus 1924 een groot nationaal concours worden ge houden voor Gemengde- en Mannenkoren, Fanfare- en Harmoniegezelschappen. De uitnoodigingen worden dezer dagen ver zonden. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris R. M. Küppers, Revetsteeg C 421, Gorinchem. o PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Zondagmorgen 10 uur hoopt in de Luthersche kerk op te treden, Ds. Dr. Toxopeus van Breda. De slachtoffers van het ongeval bij den jongsten brand, maken het naar wij vernemen, naar omstandigheden redelijk goed. De electriciën J. V. uit Veen is Dinsdag reeds uit het Diaconessenhuis ont- j slagen. Ons bericht schynt den indruk te hebben gewekt, dat de personen zich on noodig in gevaar zouden hebben begeven. Gaarne verklaren wij hierbij, dat dit niet het geval is geweest en dit ook niet de bedoeling van het bericht is. Genoemde personen waren daar aanwezig, om het vuur zoo spoedig mogelijk te blusschen en waren voor het meerendeel aan de brand weer verbonden. De Zangvereeniging »Crescendo« hoopt op 24 en 25 Oct. eene uitvoering to geven, waarbij zal worden opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven van H, Tas (Het generaalsvrouwtje. I OPENING JACHT -SEIZOEN "r, Ten einde het verbruik van Jurgens' PSanta, waarvan de prijs thang Is verlaagd op 60 cents per pond, in het huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- fijne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers in het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons inzenden aan ANT. JURGENS' M A R G A R I N E FA B R S E K E N TE OSS (Reclame-afdeeling). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons inzenden, zullen devolger.de prljzenworden uitgereikt: Indien eenige prljswlnners een even |jjfjtp cartons hebben ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeüng van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het eigendoms- en publicatierecht dier gedichtjes komt dan aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord te gaan met bovenstaande regeling. 50.- groot aantal ledige Planta- S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2