Bij dit nr. belmoren bijvoegsel. C. DE/KEMP, IN G011,0 EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. k Schipbreukelingen der Raamsdonjtsveer. S. D. LAHKHOYHH Go's Bank. Óns erfrecht. Und van ALTENA Repab/tie-Inbichting. FEUILLETON. SPAARBANK. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No4337. Vrijdag 12 October Int. Telefoon no. 19. Postrekening Heusden. 1923. no 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per ^fnaanden f 1.25, en franco per post beschikt f jf&O. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. rn December van het vorig jaar s^nreef ik een hoofdartikel in dit blad, waarin ik het toenmaals nog aanhangige ontwerp van wet betref fende wijziging der erfopvolging glo baal behandelde en aan het eind van dat artikel deed ik de toezegging om op een en ander terug te komen, zoodra het ontwerp als wet in wer king zou zijn getreden. Dit nu is geschied op 12 Augustus j.l. en thans wil ik aan mijne gedane toezegging gevolg geven, waartoe ik mij nog te meer gedrongen gevoel, omdat het ontwerp bij de behandeling in de 2e Kamer verschillende veranderin gen heeft ondergaan. De wet, welke 17 Februari 1923 is gedateerd, heeft het erfrecht ge wijzigd in de volgende opzichten a. beperking van het erfrecht bij versterf, d.w.z, wanneer iemand overlijdt zonder vooraf bij testa ment over zijn nalatenschap te hebben beschikt b. toekenning van een erfrecht aan den langstlevenden echtgenoot c. regeling van het erfrecht van den tweeden en verderen echtgenoot d. toekenning aan den langstleven den echtgenoot van het recht om den inboedel tot zich te nemen e. opneming van een voorschrift om trent de berekening der ligitieme portie, d.i. van het wettelijk erf deel, d.w.z. dat gedeelte der na latenschap, waarover de erflater niet vrijelijk mag beschikken f. verduidelijking van de voorschrif ten omtrent de verwerping van erfenissen g. wijziging van de regelen omtrent de boedelverdeeling door de bloed 62) Het was het wijfje van den toekan of neushoornvogel door haar echtgenoot inge metseld, om haar tegen vreemde indringers te beschutten. Niet ver daar vandaan zag men een groote buidelrat, wier jongen met den staart zich vasthoudend aan de staart der moeder op den rug zaten. Nog ver der had een reusachtige slang van het geslacht Python zich om een boom geslin gerd. Toen zij eenig geraas vernam nam zij ijlings de vlucht. De dokter rilde, toen hij het dier zag wegkronkelen. Hij dacht nog aan de ontmoeting van zooeven. In de rivier wemelde het van krokodillen, die zich in de zonnestralen lagen te koesteren en bij hunne nadering ijlings onderdoken. Het waren afschuwelijke dieren, wier vrees achtige koppen afkeer inboezemden. Intusschen had de zon haar middaghoogte bereikt. De verbroken stilte trad weder in en weldra heerschte er eene kalme rust, door niets of niemand verstoord. «Waar gaan we nu heen mijnheer Hu ghes,* vroeg de dokter. «Naar huis, maar ik wil u toch nog verwanten in de opgaande lijn. De verschillende wijzigingen willen we de revue laten passeeren. Na tuurlijk moeten we daarbij groote beknoptheid betrachten, want eene volledige en uitvoerige behandeling zou vellen druks vorderen. a. beperking van het erfrecht bij versterf Minister Heemskerk, die het wets ontwerp indiende, was van meening dat het erfrecht bij versterf beperkt behoorde te worden tot de bloedver wanten in de zijdlinie tot den derden graad en de nakomelingen van broers en zusters. Tot nog toe was het erf recht bij versteri toegekend aan bloed verwanten in den twaalfden graad, waardoor het maar al te vaak voor kwam dat de erfgenamen hun fami lielid erflater zelfs niet eens bij name kenden. Eene dergelijke wijze van erven was te dwaas en paste naar de meening der 2e Kamer ganschelijk niet meer in het kader van onzen tijd. Tegen de door minister Heems kerk voorgestelde beperking rezen tal van bedenkingen en het resultaat dezer is geweest dat de Kamer een tusschenweg koos door te bepalen dat thans bloedverwanten tot en met den zesden graad tot de erfopvolging bij versterf worden toegelaten. Even wel kan een bloedverwant in een verderen graad nog tot de erfenis worden geroepen, indien hij in de plaats treedt van een vooroverleden persoon, die feitelijk erfgenaam was. b. Het erfrecht van den langst levenden echtgenoot of langstlevende echtgenoote. Voor wat betreft de nalatenschap van den vooroverleden echtgenoot of vooroverleden echtgenoote, wordt thans de langstlevende echtgenoot(e) voor de toepassing van de bepalingen betreffende de erfopvolging bij ver sterf, d.i. dus zonder dat er een tes tament is, met een wettig kind van de(n) overledene gelijkgesteld. De langstlevende echtgenoot(e) deelt dus gelijk op met de wettige kinderen van den erflater en de bloedverwan ten in de opgaande lijn en in de zij lijn worden door hem of haar uitge sloten. Indien de erflater geen wettige of natuurlijk erkende kinderen of af iets laten zien wat u waarschijnlijk belang kan inboezemen,* gaf de ingenieur ten antwoord. »Iets belangrijks herhaalde de dokter vragend. «Ja ik geloof het wel, ik zal u een on- deraardschen oven laten zien, die wijst op het bestaan van een onderaardsch vuur, dat woelt en werkt, om zich een uitgang te verschaffen. «Waar u dus uw bommen zal neerleg gen,* gaf de dokter ten antwoord. «Goed geraden, dokter.* De dokter glimlachte en mompelde «Het zal mij benieuwen I* Met ten top gestegen nieuwsgierigheid volgde de schipbreukelingen den ingenieur, die een klein schier onbegaanbaar zijpad insloeg. Het zonlicht werd bijkans onder schept en de vocht, die er heerschte, was zoo groot, dat het den dokter toescheen, alsof een warme damp hem in het gelaat sloeg. «We gaan naar het hol van den leeuw* merkte Johnson lachend op. »Ja,« gaf de ingenieur lachend ten ant woord, «het begint zeer geheimzinnig te worden niet waar, maar er is toch vol strekt geen gevaar bij, toch zou ik den dokter willen verzoeken zijn sigarette weg te werpen.* «Waarom*, vroeg dokter Arling ver wonderd. «Omdat ik niet gaarne zou willen, dat we allen in de lucht sprongen dokter, we stammelingen van deze nalaat (ook natuurlijke erkende kinderen erven van rechtswege al is het ook in veel mindere mate dan de wettige kinderen), dan krijgt de langstlevende echtge noote) de geheele nalatenschap. Im mers hij of zij staat gelijk met een wettig kind en is dus als 't ware het eenige kind. Te ontkennen valt niet dat in deze regeling iets schuilt, dat ons rechtsgevoel niet geheel bevre digt. Zoo zal het kunnen voorkomen, dat de ouders van den eerst ster venden echtgenoot van een kinderloos huwelijk die ia behoeftige omstandig heden kunnen verkeeren, moeten ervaren dat het vermogen van hun kind komt aan den langstlevende^ echtgenoot, terwijl zij zelf, die Ijfet zoo goed konden gebruiken, njets krijgen. Gestort Kapitaal f 55.00Qf;000, Reservefonds - 42.0^0.000, 797.000.000,— AGENTSCHAP No. 15. Zaterdags van 9 12. Telefo Kantooruren van 9 Handels- en Latndbouwcredieten. Rekeningen-Cq^iranf. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaaikantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en iiibraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR/SCHERPE CONDITIE's. IndieÓ gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne - DE DIRECTIE. /komen in een schier afgesloten ruimte, die geheel gevuld is met naar ik vermoed on- plof bare lucht.* «Steenkolengas of iets dergelijks vroeg Black. «Ja, zoo iets is het wel aangezien we dus geen mijnlampen bezitten zal het zeer voorzichtig zijn, geen vuur of iets dergelijks voorhanden te hebben. De dokter pruttelde. Die korte maar zaakrijke beschrijving beviel hem maar half, en hij vertrouwde, dat mijnheer Hughes te veel verstand zou bezitten, om hen aan de vernieling prijs te geven. «Vertel u mij eens* begon hij «mynheer Hughes, wat we eigenlijk gaan doen De ingenieur zag hem verbaasd aan. «Ik dacht, dat ik u dit al duidelijk genoeg had gezegd. Ik zal u een onder- aardschen oven laten zien.* «Een onderaardschen oven* herhaalde de dokter «en zooeven zeide u, dat we geen vuur bij ons mochten hebben.* «Dat is zoo* gaf mynheer Hughes ten antwoord «en toch zult ge mij toegeven, dat ik gelijk heb, als ik u de zaak ver klaar.* «Kjjk eens aan, stel u voor een groote ijzeren pot, gevuld met benzine of elk an dere ontplofbare stof, stel u voor dat die pot sterk verwarmd wordt door de naby- heid van een vuur, stel u voor, dat het vuur zich zoodanig bevindt onder de pot, dat de vlam zich slechts aan de pot kan mededeelen en beproef dan eens in de Ook is wel iets af te dingen op de omstandigheid dat thans bij kinder- looze huwelijken het vermogen, het welk de eene echtgenoot van zijne familie had geërfd, gemakkelijk over gaat aan de familie van den ander. Bij de behandeling van het wetsont werp heeft de 2e Kamer aan deze bezwaren wel de noodige aandacht geschonken, maar zij is er tenslotte toch over heen gestapt. En zulks is ook eenigszins begrijpelijk als men bedenkt dat door het maken van een testament de bezwaren kunnen wor den ondervangen. De gelijkstelling van den echtge noot met een wettig kind geldt alleen wanneer de overleden echtgenoot niet bij testament heeft beschikt. Wil de eene echtgenoot de(n) an- dere(n) dus geheel van zijne nalaten schap verstoken laten dan kan zulks bij testament geschieden. Voor hen, die vóór de inwerking treding der nieuwe wet zijn gehuwd en daarbij bij huwelijksche voorwaar den over hun vermogen hebben be schikt, is het niet mogelijk de be schikkingen over hunne nalatenschap in overeenstemming te brengen met het nieuwe erfrecht. Wordt vervolgd. BUITENLANDS CH OVERZICHT De Duitsche zaakgelastigde heeft aan Poincaré den wensch van de Duitsche Re geering kenbaar gemaakt om deel te nemen aan onderhandelingen nopens de hervatting van den arbeid in het Roergebied en de leverantie van Roerkolen door de instelling van een gemengde commissie waarin Frank- ryk, België en Duitschland gelijkelijk ver tegenwoordigd zouden zijn. Hieruit blijkt, dat de Duitsche regeering er naar haakt, de diplomatieke betrekkin gen met de geallieerden, inzonder met de bezettende mogendheden Frankrijk en Bel gië te hervatten. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Jasper, zal zich over het aanbod in verbinding stellen met de Fransche regeering. De houding van deze laatste zal stellig voor Berlijn niet al te bemoedigend zijn. Reeds thans doen de desbetreffende be richten voorzien, dat de Duitsche poging opnieuw te pletter zal loopen tegen Poin- caré's onverzettelijkheid en de Fransche minister-president niet bereid zal zijn zoo maar zonder meer het Duitsche verzoek in te willigen. Poincaré stelt zich blijk baar op het standpunt, dat de toestanden in het Roergebied eerst weer normaal moe ten zijn, voor aan hervatting der diploma tieke onderhandelingen tusschen Duitschland en de geallieerden kan worden gedacht. Liever dan reeds thans met de Duitsche regeering besprekingen te voeren, gaan de Franschen overeenkomsten aan met de plaatselijke autoriteiten en groepen. Wan neer deze laatste blijk geven van hun be reidwilligheid om met de Franschen ten jehoeve van de betaling der schadeloos stelling samen te werken en zoodra uit deze bereidwilligheid derhalve blijkt, dat iet lijdelijk verzet werkelijk is geëindigd, ian met de Duitsche regeering worden gepraat en eerder niet. Van die bereidwilligheid zijn al verschei dene bewijzen afgelegd, doordat telkens meer industrieelen in het Roergebied con tact zoeken met de bezettingsautoriteiten en met dezen overeenkomsten aangaan, waarvan de strekking is aan de herstel verplichtingen tegenover Frankrijk te vol doen. Als contra prestatie zijn de Fran schen bereid aan de industrieelen, wat hun onderneming betreft, faciliteiten te ver- leenen en voor het bedrijf remmende be schikkingen op te heffen. Beide partijen varen dus by de gesloten overeenkomsten wel en het zal dan ook wel niet in da allereerste plaats een philantropische ge zindheid tegenover het Duitsche volk zijn, die de Duitsche zakenmenschen ertoe be weegt den Franschen terwille te zijn. De mededeelingen over de stappen van Stinnis en de zijnen bij de Fransche be zettingsautoriteiten, zonder dat de Duitscha regeering daar iets van wist, hebben ta Berlijn buitengewone sensatie gewekt, zooals al meer en meer blijkt, naarmate het uit Parijs aangevulde berichtenmateriaal zich uitbreidt. Daaruit blijkt o a. dat behalve Stinnis ook het door den Keulschen ijzerhandelaar Otto Wolff geleide concern aan de Fran schen een overeenkomst heeft voorgesteld en dat by meer succes heeft gehad. Terwyl toch Stinnes afgewezen werd, heeft Wolff een overeenkomst geteekend welka reeds aan de Commissie van Herstel ter goedkeuring is voorgelegd. Het blijkt dat Wolff te Parijs een goeda pers heeft, waarbij er op gewezen wordt, dat in zijn concern ook buitenlandsch, n.l. warme opstijgende dampen een brandend lucifertje te houden. weet dan toch wel wat er gebeurt nietwaar f* «Of ik,« gaf de dokter ten antwoord. «Nu heizelfde geval hebben wij hier: in de onderaardsche gang bevindt zich een groote ruimte, die men het best by een monsterketel kan vergelijken. In dien ketel ziet men een donkere massa, of liever hoort men een donkere massa borrelen. Uit deze massa stygen dampen op, of gas sen, en zie, dit zijn de ontplofbare gassen, waarvan ik spreek «Maar hoe weet u, dat zij ontplofbaar zijn, mijnheer Hughes,* vroeg Black. «Niets is eenvoudiger dan om dat te weten te komen. Ik heb een gedeelte daarvan in een bamboezen koker opgevangen. Door middel van electriciteit bracht ik er een vlam in en - ja, ik herinner het mij nog, 't was een ontploffing een uitbarsting myne vrienden, of de wereld zou vergaan.* «O,* lachte de dokter, «nu kan ik mij begrijpen, waarom uwe bommen zoo'n ver nielende kracht bezitten, gy vult ze met de ontplofbare gassen I* «Ja juist, dat is de kwestie mijnheer de dokter.* Dat is een zeer gevaarlijk werkje, waar bij men niet al te voorzichtig kan zijn.* «Natuurlijk 1* »U vult ze dus met benzine-gas,< merkte Johnson op. «Dat zeg ik niet,* antwoordde de Ame rikaan, «ik weet niet juist, tot welke soort dat gas behoort. Ik weet alleen dat het een ontplofbaar gas is «Jawel,* zeide de dokter «ik begrijp er alles van, ge kunt een geduchten vijand zijn, daar vat ik alles van.« »lk zal verdere verklaringen geven dok ter,* vervolgde Hughes, «de onderaardsche oven staat in verbinding met tal van lange kronkelgangen, die naar mijne veronder stelling onder het gansche eiland loopen en met dat gas gevuld zijn. Wanneer nu een enkel vonkje, zij 't ook ter grootte vai. een halven miliraeter in die reusachtige gasmassa komt weet ge natuurlijk wel wai er gebeurt.* «Natuurlijk, springt dan het. gansche eiland in de lucht,* zeide de dokter. «Niets vaster dan dat, wat u eerst fa belachtig toescheen is dus niet fabelachtig meer. Het is dus mogelijk, dit eiland ir de lucht te laten springen t« «Ja,« zeide de dokter, «ge hebt gelijk De verklaring die ge geeft is zeer aanne melijk zelfs, dat ik nu geneigd ben de vulkanische uitbarstingen volgens die theorie te verklaren.* «Volkomen juist, dokter.* «Maar daar moet toch een begin zijn,« merkte Johnson op, «dat wil zeggen, daai moet een vonk of iets anders wezen, da waarmede gas aangestoken wordt 1* «Dat zal ik niet ontkennen mijnheel Johnson, maar daarin kunnen wij ons moeie- lijk verdiepen nietwaar.* Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD ïoir let-Lul ui Heusden m Altena,deLaigstraat en de Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1