Fotografisch Atelier A. a. COERTSE, GORINCHEM. FIJNSTE'PLANTENBOTER EN DAN NOG VOOR DEN ÖROOTSTEN VERBRUIKER 's-Hertogenbosch. voorheen J. O. GOETHALS. Vergrootingen naar ieder portret ^,ie*^Bè*!5^SS^Srt^^TlliB^^kaIjrhnfeteontbieden. EIND B. 119, 7 =/Lijsten in alle maten. Nederlandsch en Zwitsersch kapitaal zit. De door het Wolff-concern met de Franschen gesloten overeenkomst zegt de betaiing van de kolenbelasting toe, dezelfde belasting, welke de Stinnis-groep van de Daitsche regeering terug verlangt. Verder verbindt het WoifT-concern zich tot levering van kolen en industrie-producten tot een zekere hoeveelheid, waarboven ook aan Dnitschland en het buitenland geleverd kan worden, zij het ook onder Fransche controle. Men vreest, dat het nog weken zal duren voor het delgingswerk in de kolenmijnen zal kunnen worden hervat. En vermoe delijk wordt het November alvorens de stad Bochura voor haar gas- en electriciteits- fabrieken op toevoer van steenkool zal kunnen rekenen. Bij deze raming rekent men op de mede werking van Fransche zrjde, zou deze uit blijven, dan zou er minstens nog een maand langer mee zijn gemoeid. Daar er ook geen petroleum beschikbaar is, ziet het er met de vooruitzichten der verplichting in de eerste weken slecht uit. neraal Berthelot voor zijn verdiensten in Roemenië tijdens den wereldoorlog de «in beslag genomen® bezitting »Farkadin« van graaf Lonyay te schenken. De regeering zal niet alleen voor de instandhouding der bezitting, een prachtig kasteel met park, maar ook voor het benoodigde personeel zorg dragen. Het is verbazend makkelijkin beslag nemen® en geven wegens groote verdien sten®. Het is onbegrijpelijk, dat de oude eigenaar meteen niet als portier of waker is «overgedaan® 1 Ken roefpartij. Het Rits-Carlton Hotel te New-York was Maandagmorgen vroeg het tooneel van een roofpartij. Drie elegant gekleede jonge mannen sprongen uit hun auto, stapten het hotel binnen en vroegen kamers. Een oogenblik later zagen de nachtportier en de bedrijfsleider den loop van twee revol vers op zich gericht, waarmee ze in een lift werden gedreven, terwijl de derde met zijn revolver^een glazen kast insloeg, waarin zich een groot aantal juweelen bevond. Toen hij bezig was den inhoud in een zak brandweer was met veel materiaal en een drijvende spuit in actie. Het blusschings- werk was zeer moeilijk. Om half drie had men den brand onder de knie. Het eiland Borkum. Onverwachts werd, naar het «Hbl.® meldt, in den Duitschen Rijksdag ook Nederland in een woordenwisseling tusschen den D.Völkischen afgevaardigde Wulle en den Rijksminister van binnenlandsche zaken Sollmann betrokken en wel naar aan leiding van een op zich zelf vrij onschuldige hoog verraadzaak,waarbij echter een hef tige woordenstrijd ontstond. De minister had Wulle n.l. toegeroepen, met hem niet van gedachten te kunnen wisselen, daar hij voor eenigen tijd het ministerie een telegram had overgebracht, waarin gedreigd werd met de hoogverrader- lijke afscheiding van een eiland van het vaderland. Wulle antwoordde daarop, dat men hier te doen had met een groote blamage der Rijks- en der Pruisische regeering. Het telegram, dat hij voorlas, was n.l. in Augustus van het eiland Borkum verzonden. u udht rte' ,e^ 7"ü.Keelpun- ff BONBON PLAATSELIJK NIEUWS. standscredjet in het Zuiden deelt mede, dat de ygroote deelname van crediteuren der jjwssche Hanzebank het comité heeft in staat gesteld om de oprichting van een nieuwe Middenstandsbank te verzekeren, welke den naam zal dragen van «Zuider Bank«. De daarvoor onmiddelijke noodige geldmiddelen zijn gevondende statuten zijn gereed de Koninklijke bewilliging daarop wordt dezer dagen aangevraagd de voorbereidende werkzaamheden tot zoo spoedig mogelijk in werking treden der nieuwe Bank zijn reeds in gang. Nadere bijzonderheden kunnen in kort worden tege moet gezien. o Bezuiniging op onderwijs. Naar men a«n het «Handelsblad® uit den Haag meldt, loopt in parlementaire kringen hardnekkig het gerucht, dat de Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Bij het binnenkomen van den tram van 9.15 v.m., schrok het paard van v. d. H. uit Genderen waarbij het met de achterpooten onder de machine terecht kwam. De machinist stopte de machine zoo snel mogelijk en hem treft geen schuld. Het paard bekwam een bloedende wonde, welke direct door den veearts werd ver bonden. Aalbnrg en Heesbeen. Tot predi kant der Ned. Herv. Gem. alhier is be roepen, Ds. H. A. de Geus te Veenendaal. Andel. De heer G. Versteeg alhier slaagde te Breda voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen. Zondag 14 Oct. hoopt den Wel- Eerw. heer ds. van Kapel in de Geref. Gemeente alhier zijn intrede te doen. ïtó1 AA A;—'. tér - m 1 Es ;v,'v; 210 BUITENLAND. Een hel te Tokio. Over den vreeselijken brand in de Tokio- sche wijk Honjo op 1 September, worden thans authentieke cijfers bekend gemaakt. Toen de brand in Honjo en Foekagawa en tegelijkertijd aan den anderen oever van de Soemida uitbrak, over een lengte van 250 meter, drongen duizenden vluch telingen bijeen op een kleine open ruimte van o.a. 20 H.A., een vroeger bamboe bosch. Om 3 uur was het stukje woud één massa menschen, toen het vuur van drie zijden, aangewakkerd door den feilen wind kwam opzetten. Slechts één richting konden de vluchte lingen nog uit, en op dat oogenblik werd ook die uitgang afgesloten door geweldige rookwolken. In die kleine ruimte bevonden zich bijna 34000 menschen, die als in een oven wa ren opgesloten. Jammerkreten vervulden de lucht totdat bij het vallen van den avond de doodstilte nog slechts werd verbroken door het geknetter der alles-verslindende vlammen. Te Tokio en Yokohama worden voort durend aardschokken waargenomen, doch de zaken, in het bijzonder in de zijde branche, beginnen weer zwakjes op te leven, terwijl verscheidene stoomvaartlijnen weer tijdelijke kantoren geopend hebben. te doen, kwam de nachtdetective van het hotel de trappen af. De bandiet gooide een aantal juweelen ter waarde van 4000 pond sterling op den grond, doch wist met een zak juweelen ter waarde van 1000 pond sterling in de auto te ontsnappen. Uit Berlijn 10 Oct. verluidt, dat bekende Amerikaansche bankiers, wier nauien nog niet bekend gemaakt werden, op weg zijn naar Berlijn ter bespreking van de moge lijkheid van een leening voor Duitschland. Er loopen geruchten, dat Amerikaansche kapitalisten zouden willen deelnemen aan de uitgifte vnn de nieuwe munt op goud basis. De Amerikaansche ambassade ver klaarde niets te weten van onderhandelin gen over de hulp uit de Vereenigde Staten. Zij acht het evenwel mogelijk, dat ria de regeling van de Roerkwestie het mogelijk zal zijn voor Duitschland een leening te verkrijgen. De reis van Cuno wordt met een en ander in verband gebracht. BINNENLAND. Van „geren en nemen". De "WeenBche «Neue Freie Presse® ver telt, dat de Roemeensche regeering zoo vriendeljjk is geweest, den Franschen ge- Brand. Dinsdagavond heeft een ernstige brand gewoed in de gebouwen van de Eerste Ned. Inkoopvereeniging in de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam, waar ook ge vestigd zijn de magazijnen van de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken. De belendende huisjes moesten ontruimd worden. Dikke stukken brandende tapijtstof werden door den wind verspreid. De vonkenregen was zoo hevig, dat een aantal bewoners van de dwarsstraten hun huizen verlieten. De Daarin klaagden 'zakenlieden op het eiland over communistische terreur en zij ver zochten de regeering om bescherming, daar men zich, indien deze werd geweigerd, onder Nederlandsche bescherming zou moeten stellen. (Hoort, hoortWulle hieid staande dat het zijn plicht als afgevaardigde was, een dergelijk telegram aan de regeering te doen toekomen. Sollmann antwoordde Het verheugt mjj, dat afg. Wulle door voorlezing van het telegram heeft bevestigd wat ik heb ge zegd. Uit dit telegram blijkt, dat gedreigd werd, dat Borkum zich onder bescherming eener vreemde mogendheid zou stellen, wanneer de Duitsche autoriteiten hun plicht niet zouden vervullen, zooals de heeren daarginds verlangden. Wulle roeptIk heb daarmee toch niet gedreigd De minister Ik heb niet gezegd, dat de heer Wulle daarmee heeft gedreigd, maar dat hij een telegram, waarin met hoogver raad werd gedreigd, zonder een woord van protest aan het rijksdepartement van bin nenlandsche zaken heeft doorgezonden. Het aankeopen van grendstoffen en lerens- middelen jn Nederland. Men seint aan de N. R. Ct. uit Berlijn Volgens de Duitsch-nationale Tag is de rijksregeering er in geslaagd een crediet te verkrygen voor het aankoopen van grond stoffen en levensmiddelen in Nederland. Nieuwe liddenstandsbank. Het comité ten belange van het Midden- regeering voornemens zou zijn, niet alleen het zevende leerjaar van de lagere school weg te nemen, maar ook om de leerstof van de overige zes leerjaren zoodanig te beperken en saam te dringen dat met een vierjarige lagere school kan worden vol staan. De bedoeling zou dan zijn den leerplicht te doen beginnen met het achtste jaar. Er wordt gedacht aan voorbereidend onderwijs, maar aangezien, dit gedurende twee jaar te geven onderwijs dan ook ver plicht moet worden gesteld, zou hiermede de beoogde bezuiniging niet worden ver kregen, zoodat daarover de denkbeelden nog niet rijp schijnen. Daar het groot surplus aan leerkrachten dat ontstaat zou ook op de opleiding bezuinigd kunnen wor den. Het bericht blijkt ons nogal apocrief en een tegenspraak zal dan ook wel spoedig volgen, roeent het «Centr.® Naar de «Tel.® verneemt, werd er bij het afdeelingsonderzoek in de Kamer met nadruk op gewezen, dat op de onderwijs begroting een sterke bezuiniging moet worden toegepast. Het denkbeeld werd overwogen aan de regeering den wensch kenbaar te maken, om meer het combi neeren van klassen, wat vooral in de laagste klassen gemakkelijker zal vallen, toe te passen. Een gerucht als zou de regeering plannen overwegen om de leerstof zóó te beperken dat men met een vierjarige school zou kunnen volstaan, werd bij onderzoek onzer zijds te bevoegder plaatse volkomen prae- matuur genoemd. Men gaf ons toe, dat de regeering weliswaar wijzigingen over weegt, die voornamelijk het zevende leer jaar zullen betreffen. Almkerk. Bij het te Breda gehouden examen in de vrjje- en ordeoefeningen slaagde mej. J. M. S. Vlugt alhier. J.l. Maandag 8 October was het 25 jaren geleden, dat het muziekgezelschap «Nooit Gedacht® alhier werd opgericht. Des avonds werd door de leden van bo vengenoemde vereeniging dit feit eenigszins of feestelijke wijze herdacht. A.s. Woensdag 17 Octoben n.m. 6 uur hoopt voor de Herv. Gem. alhier op te treden Ds. Sap, Geref. predikant te Gouda. Bij die gelegenheid zal een collecte worden gehouden voor het Zenuwlijders gesticht te Zeist. Aan den heer A. B. v. d. Wiel, electricien te Dussen, is opgedragen den aanleg van electrisch licht in de Ned. Herv. Kerk alhier, A s. Dinsdag nam. 2 uur zal de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeenkomen. Capelle. A.s. Maandagavond te 6 uur zal voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk optreden de beroepen predi kant ds. J. Gunning te Lage-Vuursche. Mej. J. H. in de Nieuwstraat alhier werd dezer dagen door de marechaussée van Kaatsheuvel gearresteerd als verdacht van diefstal. De heer J. Oerlemans Mzn. heeft voor zjjn benoeming tot bestuurslid der afd. Sprang-Capelle en omstreken van Volks onderwijs bedankt. Genderen. Tengevolge van de vele regens der laatste dagen schieten de werk- ALP LI. HÜPSCH Vuchte feefr-Wffd in WECK's INMAAKGLAZEN. Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. üURGENS7 WAT 'N BEZUINIGING* IOOOgulde OPENING JAGHT-SEIZOEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2