voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Nc. 4337 Vrijdag 12 October Eb zijn twee banieren BEHOORENDE BIJ HET om te maken, of gij zwakke nieren hebt,*. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-oirfclerzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn,W>f zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwlal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op Verschijnselen als de volgende te veelvuldig!, of te weinige aandrang tot urineeren, te 'groote of te kleine hoeveel heden, te doftkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijki&een kunnen aan andere oorzaken te wijten zyn, maar als de ver schijnselen blijven opfreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven\ij hulp. Verwaar- loozing kan noodlottig \|prden. Foster's Rugpijn Niereq Pillen verbeteren en regelen de urine, helpln en versterken zwakke nieren en verdreven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheurofotische pijnen, zenuwachtigheid en andere ^gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. s Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per doos. v Raadsvergadering der gemeente WASPIK op Vrijdag, 5 October. In de gehouden openbare raadsvergade ring waren alle leden aanwezig. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secrectaris de Heer B. van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De Secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer J. Kamp vraagt het woord en als oudste lid van den Raad wenscht hij den Voorzitter geluk met zijne herbenoe ming als Burgemeester. De Voorzitter zegt hiervoor dank. Hij deelt mede Goedkeuring van Ged. State in de aan gebrachte wijzing der keurloonen. Proces-verbaal der kasopname bij den gemeente ontvanger welk bedrag groot was f 16549.44. Het bedrag van inkomsten en uitgaven voor de electriciteit. Deze rekening sluit met een nadeelig saldo. Het eerste jaar werd het verlies geraamd op f 1028.23. De Voorzitter wijst op den slechten toe stand. Door de weinige aansluitingen krijgt men veel stroom verlies. Dit zit hem vooral in Boven, waar weinig huizen zijn aange sloten. Hij hoopt op betere tijden en ver wacht dan ook, dat er meer aansluitingen zullen komen. De toestand is echter slecht, zoodat de verlichting voor veel menschen tegen 50 cent per K.W. te duur uitkomt. De heer Van den Rijken vraagt of Was pik gehouden is aan een bepaald stroom verbruik. Hij merkt op, dat er bij weinig verlichting veel stroom verloren gaat. De heer Ruytenberg vroeg of er ook een bepaald percent was vastgesteld hij meende b.v. 3 pCt. De Voorzitter had hierover den directeur der P.N.E.M. geraadgepleegd, die beweerde, dat het voor Waspik betrekkelijk gering was, doch dat het soms wel 28 pCt. be droeg De heer Van den Rijken had er vroeger al eens op gewezen, dat men moest trach ten meer aansluitingen te krijgen. De Voorzitter wil hiervoor graag propa ganda maken, doch vraagt welke de beste manier zou zjjn. Hij meent te moeten af wachten. Van den Rijken vraagt of we zelf niet iets kunnen doen, door b.v. kostelooze in stallaties te verschaffen. Hij wil den voor- deeligsten weg zoeken. De Voorzitter wil een onderzoek instellen bij die gemeenten, welke met het verlee- nen van kostelooze installaties zijn begonnen. De heer Ruijtenberg meent dat er zulke gemeenten zijn. De Voorzitter wil de P.N.E.M. vragen in welke gemeenten kostelooze installaties worden verstrekt. Hij zegt, dat alles te genwerkt en meent ook bij meer installa ties de prijs omlaag kan. De heer Ruijtenberg vraagt, wiens eigen dom de meters zijn. Hij merkt op, dat het onderzoek, of een meter goed werkt, zooveel kost en wel f 6. Hij meent, in dien bij onderzoek blijkt, dat de meter niet goed is, dat dan de gebruikers de kosten van onderzoek moeten betalen. De Voorzitter meent, dat het juist an dersom is, doch zal een onderzoek instellen. Vervolgens wordt behandeld een verzoek schrift van den WelEerw Heer Ds. Jonkers, waarin hy vraagt, om bij eventueele ver koop van het huis met terrein ten Oosten van de Chr, School in de koopacte te be palen, dat de nieuwe eigenaar niets mag plaatsen of bouwen, waardoor het licht der school wordt belemmerd. In stemming gebracht zijn allen voor inwilliging van dit verzoek. Thans komt aan de beurtVaststelling, rekening en begrooting Armbestuur. De Voorzitter vraagt of de Commissie van onderzoek op- of aanmerkingen heeft. De heer van den Rijken merkt op, dat sommige punten hem niet erg duidelijk zijn en wenscht voor de Commissie van onderzoeken bespreking te willen vragen met het Armbestuur. Hij zou het Arm bestuur willen voorstellen om een terug gestorte post van f 1750 niet direct te beleggen, doch deze in reserve te houden. De heer A. Kamp, die tevens lid van het Armbestuuur is, meent dat Ged. Staten zoo iets niet zullen goedkeuren. De Voerzitter wijst er op, dat het Arm bestuur voor moeilijke gevallen kan komen te staan, al heeft het in ontvangsten eene som van f 18000. Hij wyst op de zorg voor werkeloozen, die mogvlijk armenzorg zal worden. Worden Ged. St. daarop ge wezen, dan zou het misschen wel gaan om die f 1750 in reserve te houden. Vervolgens worden post voor post voor gelezen. De Voorzitter stelt voor, de begrooting goed te keuren, onder voorwaarde f 1750 in reserve te houden in afwachting, welke voorschriften voor werkeloozen we krijgen. Ten slotte zegt de heer van den Rijken, dat het Armbestuur steeds goed werk ver richt heeft. De heer Ruijtenberg vraagt of een post van f 700 subsidie, uitgetrokken voor het »W. G. K.« uitsluitend voor de armen is. De Voorzitter zegt, dat deze som moet dienen om de vereeniging, die over weinig inkomsten beschikt in stand te houden. Hij meent, dat deze vereeniging goed moet worden gesubsidiseerd. Een verzoekschrift met begrooting door het bestuur van het W. G. K. ingediend, ter verkrijging van gemeente-subsidie, wordt voorgelezen. De begrooting geeft aan een inkomen en uit gaven van f 1800. De Voorzitter merkt op, dat de vereeni ging met bescheiden middelen moet werken. De heer Verschuren wil, omdat de Ver eeniging zoo zuinig mogelijk moet aandoen, nog iets meer geven. Hij wijst er op, dat de Vereeniging voornamalijk werkt voor de armen. De Voorzitter wil liever met eene ver hoogde subsidie tot het volgend jaar wach ten. De ongunstige toestand hangt r.og steeds als een damocleszwaard boven ons hoofd. Hij breekt verder echter eene lans voo het in stand houden der Vereeniging en wijst er op, dat nu de protestanten zijn aangesloten, heel Waspik er van kan profiteeren, De heer van den Rijken merkt op, dat het bestuur in tijd van nood ook tusschen- tijds kan aankloppen. In stemming gebracht zijn allen voor. Nu komt de rekening van het Armbestuur aan de beurt. De Voorzitter vindt het te lang van post voor post te lezen en zegt, dat de Raad het recht heeft tot inzage. De ontvang sten bedragen f 19597,33Jde uitgaven f 18056.76. Een batig slot over het dienstjaar '22 van f 1555.57|. De heer van den Rijken zegt, dat er geen opmerkingen zijn, waarna de rekening met algemeene stemmen wordt goedge keurd. Nu komt de behandeling der ge meente-rekening. De h6er van den Rijken zegt, dat er geen opmerkingen zijn. Over de elecfri- citeitskwestie was reeds gesproken. De rekening bedraagt inontvangsteu f 15466.59; in uitgaven f 169314.85. Een nadeelig slot van f 14638.26. Dat komt, omdat de kosten voor de school uit gewone mid delen moeten worden bestreden. Na terug betaling van f 20*000, komt men op 't oogenblik tot een batig slot van ongeveer f 5000. Met algemeene stemmen wordt de vaststelling dezer rekening goedgekeurd. De heer Verschuren wijst er intusschen nog op, dat hij het met den heer van den Rijken eens is, om het iW, G. K.« in de gelegenheid te stellen, tusschentijds aan te kloppen indien er geld te kort komt. Bij het behandelen der begrooting wordt gewezen op het verlies, dat geleden wordt in den woningbouw. Overwogen wordt, wat het best zou zijn, ze te verkoopen of ieder jaar toe te geven. De heer van den Rijken meent, dat de toestand zoo niet langer kan blijven. Hij zegt, dat de huizen veel gekost hebben. De gemeente legt ieder jaar, ten minste als er één woning geregeld leeg staat, al dus de Voorzitter, ruim f 1000 by. De heer Brokx wil ze een huurkoop van de hand doen. De heer Vloeimans vindt dat niet ver keerd. Vervolgens wordt een verzoekschrift be handeld der bewoners van de nieuwe wo ningen, waarin zij verzoeken de huur vast te stellen op f 3 per week. De heer Vloeimans zegt, dat er menschen zijn, die de tegenwoordige huur niet kunnen verwonen. Ook de heer van den Rijken geeft ze geen ongelijk, dat ze om verlaging vragen. De heer Brokx wil ze liquideeren. Hij geeft de bewoners geen ongelijk ze zijn er vroeger ingelokt met een huur van f 3. Later is deze verhoogd. De heer Brokx wijst op het slechte water en meent ook, dat de huizen te duur zijn. De heer Smits vindt het jammer, dat de bewoners de dupe zijn van hetgeen hier vroeger besloten werd, De heer Vloeimans zou de huren niet allemaal evenwel willen verlagen. De heer Smits zegt, dat er rekening moet worden gehouden, met de loonen van heden. De heer de Hond wil eerst een vast besluit, wat met de woningen te doen. De heer van den Rijken wil een onder zoek instellen, wat het voordeeligst is, liquideeren of niet. Besloten wordt, zoo gauw mogelijk een onderzoek in te stellen. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. De heer van den Rijken wil B. en W. machtigen het huis, thans door den heer Raat bewoond, te verkoopen. De Voojzitter zal zooals in gesloten ver gadering met voorstellen komen. B. en W. willen gaarne met de betrok ken personen in relities treden en een bod trachten te krijgen. De heer van den Ryken heeft al eens meer opgemerkt, dat de gemeente te veel moet betalen voor kinderen, die elders meer dan gewooon onderwijs ontvangen. Hij vraagt, of er direct een onderzoek kan in gesteld worden en zegt, dat het zoo -niet door den beugel kan. De Voorzitter meent, dat het 't best is, bij de menschen op de onbillijkheid is te wijzen. De heer van den Rijken wenscht een subsidie van f 300 van de begrooting te schrappen voor den handelcursus, wegens te weinig deelname van leerlingen, waar van er slechts 2 geslaagd zijn. De post werd geschrapt. Een verzoek van het bestuur der Har monie om de gewone subsidie werd toege staan. Voor de werkeloozen wordt een post van f 4000 uitgetrokken. Deze moeten uit de noodige middelen worden bestreden.. De begrooting wordt vastgesteld in ge wone uitgaven op f 47719.56, in buiten gewone op f53100. Totaal ruim f 100000, De heer van der Rijken vraagt naar de belasting der schippers. Sommigen ver trekken naar andere plaatsen, omdat ze meenden, daar minder belasting behoeven te betalen, zooals o.a. Engelen, Orthen en Hooge-Zwaluwe. De Voorzitter zegt, dat er op 't oogen blik veel terugkomen. Er komen geregeld nieuwe verhuisbiljetten in. Als we van de distributie-schulden verlost zijn en er is geen werkeloosheid meer, dan staan we er goed voor en kan de belasting verminderd worden. In stemming gebracht, wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Eindelijk komt het besluit tot het aan gaan eener geldleening aan de orde. Besloten wordt eene leening te sluiten van f 6500 tegen eene rente van 5| pCt., koers 98 pCt. en eene aflossing van f 500 per jaar. Bij rondvraag dringt de heer Rubbens aan op wegverbetering van den Stationsweg en de Diepstraat. De heer van der Rijken is er voor, of schoon er altijd nog menschen zijn, die kunnen zeggenwe krijgen nooit iets. De heer Rubbens wijst er op, dat er in de Diepstraat veel menschen passeeren het is een doorgangsstraat. De heer van der Rijken wenscht ook het pad naar van Iersel te laten verbeteren. Dit is met weinig kosten goed te maken. De heer Rubbens noemt het een bijpad en is particulier eigendom. De heer Brokx vindt den kanaalweg, waarover men naar dat pad moet, slecht. Hy vindt ook, dat er veel volk door de Diepstraat gaat. Het pad naar van Iersel is particulier. De kosten voor verbetering der Stations- en Diepstraat worden ge raamd op f 2500. De heer Verschuren merkt op, dat die wegen goed voor verbetering vatbaar zijn met minder kosten. Er zijn nog andere wegen, die er slecht uitzien en we mogen er wel aan denken, dat we in een tijd van malaise leven. De Voorzitter kan zich goed voorstellen, dat Verschuren voor bezuiniging is. De heer Rubbens zegt, dat lapwerk niets waard is. De heer Brokx is erg voor verbetering van den Stationsweg. De indruk, dien men van Waspik krijgt, is bij het binnenkomen slecht. In stemming gebracht, wordt het aan gaan eener geldleening van f 6500 met op 1 na algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Pruissens wil het puin laten brengen naar den weg bij Kemmeren dit wordt goedgevonden. De voorgestelde wijziging in de begroo ting voor 1923 wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Bij rondvraag vraagt de heer de Hond, hoe er in geval van brand gehandeld moet worden, ter voorkoming van noodeloos ge loop van wel 25 menschen, zooals gisteren, die om de spuit kwamen aanloopen. De Voorzitter geeft een uitvoerig verslag, hoe er gehandeld is bij de laatste brand, en hoe er in 't vervolg, indien het noodig blijkt, zal gehandeld worden. De heer Verschuren vraagt of er niet voor een lageren waterstand kan gezorgd worden in den polder langs het kanaaltje. Door den voortdurend hoogen waterstand verzuurt het land hoe langer hoe meer. Hij vindt het ongehoord, dat bij een hoogen water stand in den polder er toch nog steeds meer water ingelaten wordt. Hij spreekt niet alleen over den polder achter zijn huis, uit eigen belang, maar hij bedoelt er mee heel den polder. Hij vindt, dat er zorg voor gedragen moet worden. De heer Rubbens merkt op, dat de sluis achter het kerkhof niet in orde is, dat het water onder den duiker doorloopt. De heer Verschuren zegt, dat de toestand zoo niet blijven kan. Hy verzocht een practisch onderlegd sluiswachter aangesteld te zien. De Voorzitter zegt, dat hij rekening zal houden met den eisch van Verschuren, dat er de heer Pruissens vroeger ook al eens op gewezen heeft en dat hij met het pro vinciaal bestuur zal onderhandelen. Met 1 Januari wil hij een nieuwen sluiswachter aanstellen. De heer van der Rijken wil de benoe ming aan B. en W. overlaten. Nog op verschillende wegen wordt ge wezen, die in minder goeden toestand ver- keeren, ook op provinciale wegen, waar de provincie op gewezen zal worden. Verbe tering wordt eveneens noodig geacht van eene brug aan de Vrouwkensvaart. De heer Rubbens wenscht de brug niet te laten repareeren, doch betonnen buizen te laten leggen van 1 M. Raming der kosten ongeveer f 80.-—. Het hout kan gebruikt worden voor beschoeïng. De heer Verschuren schat de kosten hooger en vindt, dat het zeker buizen van 1| M. moeten zyn. Hij is het met den heer Smits eens, om de waterloopen door de werkeloozen te doen onderhouden. De heer A, Kamp wijst nog op een duiker, die geen dienst meer doet en wil deze laten afbreken. Wordt goedgevonden. Nadat de vergadering ruim 3 uur ge duurd had, wordt overgegaan in geheime vergadering en wordt de openbare gesloten. Raadsverslag van 8 October. Na gehouden geheime vergadering is in openbare raadsvergadering verworpen, het voorstel van den heer Ant. Brokx, tot het aankoopen van het huis van den heer II. Ligtvoet, met 5 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren A. Vloeimans, J. Ruitenberg, J. Smits, A. Brokx en E. Rubbens. Tegen de heeren W. B. Verschuren, J. Kamp, D. van der Rijken, A. Pruissens en A. Kamp. Afwezig was de heer J. de Hond. Burgerlijke Stand. HEUSDEN.- Geboren: Heijman z. v. S. Nieuw koop en B. de WolffJan Willem z. v. H. van Bennekum en E. B. den Breejen. Getrouwd: Johannes Franciscus Adrianus Verhoeven 28 j. en Catharina Cornelia van Strien 36 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Jan Willem z, v. J. W. Gulden en E. CornelisseJohanna d, v. G. Verheij en J. Visser Adriana Johanna d. v. J. v. d. Heijden en W. C. Versteeg. Overleden: W. Rombout 38 j. echtg, van J. Bras. CAPELLE, over September. Geboren: Jacoba Pietje d. v. J. p. Rijken en P. J. Geenen Hendrik Johan z. v. A. Snijders en A. de Bie Helena d. v. M. Kluytenaar en D. M. Mesch Maarten Teunis z. v. A. Kruyf en J. C. v. Thielen Jan z. v. W. A. Dekkers en A. S. Nieuwenhuizen Teuntje Huiberdina d. v. H. M. Kramer en P. Klootwijk Johannes Cornelis z. v. J. Snijders en C. Donkersloot Pieter z. v. P. Blok en N. v. Thielen Johanna Maria d. v. H. J. v. Beek en J. WagemakersGerardus Josefus z, v. A. L. Emmers en A. Hazeveld. Getrouwd: P. C. de Rooij 24 j. en L. A. v. d. Schans 23 j. Overleden: A. de Bie 85 j. weduwn. van A. Kraaijo A. C. v. Beek 3 mnd. P. Snijders 16 mnd.; P. Blok 2 d. 's GRAVEMOER. Geboren: Willemina d. v. C. de Rooij en A. Timmermans. Ondertrouwd: H. J. Molewijk 22 j. en M. Timmermans 22 j.J. Beekman 36 en H. Heijblom 27 j.C. v. d. Schans 24 j. en J. Blom 24 j. Getrouwd: B. Zoeteman 37 j. en A. J. Versteeg 28 j. ALMKERK. Over de maand September. Geboren: Cornelis z. van P. J. Hasen en J. Schilders Johan Marinus z. van H. Meijden en P, de PeuterJanna Pieter- nella d. van W. Duister en H. Crielaard; Hendrik Cornelis z. van B. Geerts en C. Teuling Christina d. van M. van der Stelt en C. Teuling Dingena d. van J. J. van der Stelt en G. Tolenaars Hendrik Cornelis z. van G. Monfrooij en G. A. Koekkoek Arie z. van J. van der Stelt en G. vart Wijk Hendrik z. van A. Nieuwenhuizen en J. Jungerius Gerrit z. van P. van Wijk en W. Pruijssen Geertje Teuntje d. van J. Vermeulen en N. van der Stelt. Ondertrouwd: L. Stigter 26 j. en H. Tamerius 26 j. Getrouwd: A. de Waal 24 j. en J. A. van Herwijnen 18 j.W. in 't Veld 31 j. en M. Romijn 29 j. Overleden: W. Rombout 38 j. C. Boere 62 j. BRAKEL, over September. Geboren: Teuna Pieternella d. v. A. v. Weelden en J. SlijkoortJohannes Antonie z. v. C. v. d. Zalm en A. IJanegraaf Hendrina d. v. W. v. Kooij en J. de Vries. Overleden: J. J. v. d. Wetering 18 d.M. C. Lemmen 5 j. POEDEROIJEN, over September. Geboren: Geertruida d. v. G. P. v, Trigt en E. W. HaasakkerGijsbert Arie Cornelis z. v. J v. d. Laar en G. C. Loef Maria Magdalena d. v. J. Donkersloot en J. Kersten. Overleden: M. J. Sterk 4 j. G. Mijdam 4 mnd. BINNENLAND. Kersscuiakcrs berust in 't vonnis. Naar de Bossche Ct. verneemt heeft Kerssemakers zich neergelegd bij het arrest van het Hof en zal hij geen gebruik maken van cassatie. Veesten te Alkmaar. Alkmaar heeft Maandag het vierde-haif- eeuwfeest van de verlossing van de stad op feestelijke wijze gevierd. De oude stad zag er recht feestelijk uit de bewoners hadden hun straten en huizen op beproefd ouderwetsche wijze versierd met slingers, groen en lampions, en eere poorten hier en daar, en overal vlaggen. Het weer was gunstig, de dag begon als een mooie zonnige en milde herfstdag; alleen af en toe kwam er wat damp op zetten, maar tot regen kwam het in den morgen althans niet. De dag werd geopend met een reveille door de Kon. Marine kapel uit Den Helder en een koor van ongeveer 500 jongens en meisjes, gevolgd door bespeling van h?t carillon van den Waagtoren. Daarna heeft minister De Visser in het Nassau-kwartier een fontein onthuld, die de bewoners gesticht hebben ais blijvend aandenken aan het regeeringsjubileum van de Koningin. Van 9| tot 10| uur werd er in de Groole Kerk een godsdienstoefening gehouden, waarbij de Minister van Onderwijs als voor ganger optrad. Om 11 uur kwam de Koningin aan het station der H.S.M. aan. De Koningin was vergezeld door Prins Hendrik, De Koningin werd in de wachtkamer welkom geheeten door burgemeester Wen- delaar en den gemeenteraad. Het dochtertje van den burgemeester bood bloemen aan. BIJVOEGSEL jtosblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 8