Firma ALPH. HUPSCH ZOEN NIET het Wild in WECK's INMAAKGLAZEN. Vuchterstraat 19 Vragen op rechtskundig gebied Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. LANDBOUWRUBRIEK. De Redactie stelt zich voor onder deze rubriek nu en dan een artikel op land bouwgebied op te nemen, terwijl tevens de abonné's de gelegenheid wordt geboden vragen te stellen, die door den Heer Huijser schriftelijk worden beantwoord, als post zegel voor een antwoord wordt ingesloten. De Redactie. De waarde ran suikerbieten, bladeren en koppen, rersch en als persroer. Het rooien der suikerbieten is in vollen gang. Zooals te verwachten was, valt de opbrengst aan bieten tegen. De natte, koude zomer heeft een nadeeligen invloed uitgeoefend. Loof heeft het bietengewas echter overmatig veel en voor hen, die het economisch gebruiken kan, is daarmee, vooral met de stand der melkprijzen, nog een aardige cent te verdienen. Over het algemeen brengt bietenloof het grootste rendement op, als men het versch vervoeren kan, in de weide of op stal. Kan men dat niet zonder dat een gedeelte begint te rotten, dan doet men het wijste een gedeelte in te kuilen. Bietenloof bezit toch een veel te groote waarde als veevoeder, om het niet zorg vuldig te benutten. We zullen daarom beginnen, met de waarde van bladeren en koppen als byvoer in de weide. Natuurlijk zal elke bieten verbouwer-veehouder voor zich zelf moeten uitmaken, of hij daartoe over kan gaan. Voor velen is het bijkans een onmogelijk heid. Lage weilanden of hooge water standen in de polder, kunnen het verblijf in de weide onmogelijk maken of maken het land tot een modderpoel 1 Vooral als men het loof aan melkkoeien wil voederen, moet de laatste overweging zwaar wegen, zoowel bij den leverancier aan de zuivel fabriek, als by hem die zijn melk aan slijters, ^direct voor consumptie, verkoopt. Vuile melk is dan bijna niet te voorkomen en vuile melk is ondeugdelijkze geeft aanleiding tot kaas- en botergebreken en is voor menschelijk gebruik verre van on gevaarlijk. De reuk en de smaak van «bietenblarenmelk» geven al genoeg aan leiding tot klachten I Bietenblad dus op land brengen, dat zoo hoog en droog mogelijk is 1 En geregeld op een nieuwe plaats de bladeren dun uitstrooien I Het kan eveneens onmogelyk zijn bieten blad in het weiland bij te voeren, doordat wei- en bouwland te ver gescheiden liggen. Dan zit er niets anders op, dan om het bietenblad als groenmest onder te ploegen. Doch heeft men gelegenheid het direct te vervoeren, zonder groote onkosten voor transport, ploeg het dan in geen geval onder«bietenblad heeft als vee voeder veel hooger waarde dan als groenmest, vooral thans bij de hooge melkprijzen.Direct vervoeren of inkuilen, kan daardoor ook knap veel aan vervoer kosten, voor men het behoeft te laten. Al naar de bemesting levert 1 H.A. suikerbieten, 27000 K,G. blad met koppen, zoo lezen we in de brochure «Het benutten van suikerbietenkoppen en bladeren voor de veevoeding», door G. Zwagerman, (gratis te bekomen by de «Directie van den Landbouw» te 's-Gra- venhage). Daar dit jaar de verhouding tusschen bieten en blad zeer ongunstig voor de bieten uitvalt, willen we ter ver gelijking van de voederwaarde en bemes- tingswaarde, die hoeveelheid van 27000 K.G. als basis voor onze berekening aannemen. Verder onderstellen we, dat bij het vervoeren 7000 K.G. niet tot zijn recht komter blijft wat op het land achter, de koeien eten niet alles op, op het laatst rot een deel, enz. Bovengenoemde Brochure-Zwagerman geeft als samenstelling van versch bietenloof Per 100 K.G.80,5 K.G. water, 19,5 K.G. droge stof. Die D. S, (droge stof) wordt weer ais volgt verdeeld 1,1 K.G. verteerbaar zuiver eiwit V. E. 7,3 zetmeelachtige stof. 2,3 ruwvezel, 0,1 vet. 3.6 grond. 5,1 aschbestanddeelen. Kelnner'8 Veevoeding geeft lagere cijfers 16,2 K.G. D. S. als volgt verdeeld 1.7 V. eiwit. 0,2 vet. 5,9 zetmeelachtige stof. 1,1 ruwvezel. 4.8 aschbestanddeelen. Als zetmeel waarde (Z. W.) geeft Zwa german 9,1 en Kelnner 7,2. Om de voederwaarde van bieten blad niet te hoog aan te slaan, nemen we de cijfers van Kelnner. Met behulp van Keln- ner's tabellen heb ik nagegaan waarmede die voedingswaarde nu gelijk te schatten is. Na eenige berekeningen (die ik maar weglaat) kwam ik tot 10 K.G. uitmuntend hooi. 100 pulp en 1 K.G. lijnkoek. De prijs daarvan bedraagt momenteel 25 ct. -f- 40 ct. -j- 16 ct. 81 ct., afgerond 80 ct„ wat dus ook de prijs on geveer is van 100 K.G. blad koppen, versch in de weide gevoerd. Per H.A. wordt dat dan 200 X 80 ct. f160, alles op zijn ongunstigs genomen. Doch hiermede is de voederwaarde nog niet geheel volledig bepaald. Ieder vee houder toch weet, dat bietenblad voeren een gunstige invloed uitoefent, zoowel op de melkgift als op het vetgehalte, een zoo genaamde specifieke eigenschap Met hooi, pulp en lijnkoek, waarmee we de voe derwaarde vergeleken, is dat niet het ge val. Om dus een juister oordeel over de waarde van 1 H.A. bietenblad te krijgen, zou men na moeten gaan, hoeveel melk en hoeveel vet de koeien produceeren gedu rende den tyd, dat ze in de weide bieten loof ontvangen. Het geld voor de melk ontvangen, kan men omrekenen met be hulp van voederrantsoenen tot de massa- voer noodig om op stal hetzelfde bedrag aan melk -over te houden. Men komt dan te weten, hoeveel geld iemand aan vee voeder uit moet geven, die zijn bietenblaren onderploegt, zijn koeien op stal zet en een gelijk geldsbedrag melk boven de kosten zijner voederrantsoenen wil overhouden, dan wanneer hij zijn bietenbladeren in de wei had kunnen vervoeren. In de mij ter beschikking staande boeken heb ik daarvoor geen cijfers kunnen vinden. Daar ik daarover toch graag cijfers had, heb ik een veehouder uit mijn omgeving ge vraagd, mij de gelegenheid te geven materiaal te verzamelen door een proef te nemen. Te gelegenertijd hoop ik die dan in deze rubriek te publiceeren. Welke waarde heeft die 27000 K.G koppen en blad voor bemesting Ter beantwoording van deze vraag, maak ik gebruik van de tabellen, voor komende in «Bemestingsleer», door J. M. L. Otten, Uitg. J. B. Wolters Groningen. Die geven als samenstelling van 1000 K.G. blad met koppen 835 K.G. water, 3 K.G. stikstof, 3.5 K.G. kali, 1 K.G. fosforzuur -j- nog wat kalk, magnesium, die ik gevoegelijk weg kan laten. Voor de prijsberekening nemen we de stikstof gelijkwaardig met de helft van de stikstof in chilisalper, de kali met die voedingstof in kaïniet, het fosforzuur met dat in superphosphaat. We komen dan op een bedrag van fl.50 -f- f 0.526 -f- f 0.20 f 2 225. Vermeerderen we dit bedrag met ct. per K.G. droge stof, als humusvormende waarde, dan mag men de bemestingswaarde gerust hoog aange slagen achten. Per 10Ö0 K.G. wordt het dan f2.226 f0.825 f3.05. Per H A. 27 X f3.05 f82.35. Zooals men ziet ongeveer de helft van de waarde als veevoeder. (Wordt vervolgd.) F. C. HUIJSER, Woudrichem. Mijne dochter van 15 jaar is genoemd naar de moeder mijner vrouw. Zij heeft één voornaam en gaarne zouden wij haar nu ook nog den voornaam van mijne moeder er bij geven. Kan dit alsnog gebeuren en zoo ja, hoe moet dan gehandeld worden R. v. W. Iemand moet mij voor aan hem in 1921 geleverde winkelwaren nog ongeveer f175 betalen. Hoe kan ik dit bedrag het best binnen krijgen Werkendam. B. Eenigen tijd geleden kocht ik een huis van den eigenaar tevens bewoner. De koopsom is in September j.l. reeds betaald en is ook het huis getransporteerd. Nu wil de bewoner het huis niet verlaten, omdat hij, naar zijn zeggen, geen ander huis kan krijgen. Wat staat mij nu te doen, als ik er hem persé uit wil hebben d. W. D, K. WACHTEN INGEZONDEN. M. de R. I Zou ik s v.p. nog één keer een klein plaatsje in uw blad mogen om de heeren inzenders van repliek te dienen. By voor baat mijn dank. Ik bevestig nogmaals dat mijn ingezonden stuk van 21 Oct. jl. waarheid bevat. Hoe komen de heeren wagenknechts gr aan, dat ik gedacht heb, dat ze zijn doorgereden, daar heb ik toch niets van aangeroerd De heeren beginnen er zelf over. Toe schouwers bevestigen zulks en wel nadat de heeren er op gewezen waren dat ze zeer slecht uitgereden waren, gezien het wagenspoor. Ook zouden ze, schijnt wel, willen, dat ik op een afstand, wanneer ik iemand aan zie komen die niet uitwijkt, de hand uit steekt. Ze willen toch zeker geen verkeers agent van mij maken Het geheel is ongeveer als van iemand, die de wet heeft overtreden en voor den rechter komt. Gewoonlijk is hij onschuldig, als je hem hoort, maar de getuigen wy- zen het wel anders uit. Dan nog de waarde berichtgever. Deze komt werkelyk mooi op en wanneer deze hier het heusch onschuldtg heeft gedaan, nu dan bied ik hem mijn excuus aan, maarwat hij in den laatsten zin zegt lijkt mij eenigzins vreemd partij trek ken voor de «Blauwe of Gelee, dat van kleine kinderen op groote menschen over slaat. U bedoelt zeker juist andersom? van groote menschen op kleine kinderen Neen mijnheer de berichtgever, had deze zin er maar uitgelaten, dan had ik aan uw verweer geloof gehecht, nu ben ik zoo vrij daaraan te twijfelen. Maar Als ik de wa&rheid niet mag schrijven Zal ik alles maarlaten blyven. U M. d. R. dankend voor de nogmaals verleende plaatsruimte, waarop ik geen be roep meer zal doen aangaande deze kwestie, verblijf ik hoogachtend, Uw dw„ T. JONKER, Veen. Marktberichten. GORINCHEM, 22 Oct. Op de vee markt waren aangevoerd 644 runderen, 18 nuchtere kalveren, 204 overloopers, 853 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f400 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 200f 350 guiste vaarzen f 180f 240; pinken f 150 f 220 graskalveren f 70f 110, nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 45, biggen f 12f20; schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 23 Oct. Aanvoer 193 paarden, 31 veulens, 714 magere en 696 vette runderen, 870 vette kalveren, graskalveren, 275 nuchtere kalveren, 528 schapen of lammeren, 604 biggen, 2 bokken of geiten, 32 varkens. Koeien f 0.85 a f 1.20 Ossen f 0.75 a f 1.125 stieren f 0.70 a f 105kalveren f 0.85 a fl.60, alles per kilo. Melkkoeien f 220 a f 370, kalfkoeien f235 a f385, stieren f150 a f350, pinken f135 a f160, graskalveren f45 a f135, vaarzen f145 a f 190, werkpaar den f100 a f300, slachtpaarden f90 a f140, hitten f90 a f160, veulens f afbiggen f 13 a f 19, varkens f20 a f 42, slachtkalveren f 13 a f 18, fokkal veren f a f 's BOSCH, 24 Oct, Op de markt van heden werden aangevoerd 2007 stuks. 1212 stuks hoornvee, 638 biggen, 21 zeugen, 53 schapen en lammeren en 83 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 300 a f 450, kalfvaarzen f 260 a f 430, magere ossen en koeien f 185 a f 295, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f135 k f195, zeugen f80 A f 135, biggen f2 25 k f2.50 p. w. schapen f25 a f 45, lammeren f 20 a f 32. Ruime aanvoer. Handel matig. De Rotterdamsehe eierreiling Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.00f 14.15 Aanvoer 75000 stuks. ZALTBOMMEL, 23 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 163 biggen, prijs f 14 a f20; 5000 eieren, prijs 12 a 13 ct. p. st. 700 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.25, boerenboter fl.15 a fl.30. Op de heden gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd 66 runderen en 21 kalveren. Met tamelijken handel werden de volgende prijzen besteed Kalveren f75 tot f90. Ilokkelingen f175 tot f225. Vaarzen f 320 tot f 350. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Maria d. van M. v. Hooft en A. M. Bouman Cornelis Adrianus z. v. J. W. Fijneman en J. H. Toethuis. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Johanna en Elizabeth doch ters van A. W. Verhoeven en W. Teuling Cornelia Wiiiemina d. v. P. v. d. Stelt en C. v. Mastrigt Hendrika d. v. H. Kant en G. Ippel Pieter Marinus z. v. P. de Haas en K. den Dekker Adriana d. v. P. Smits en W. M. Vink. Ondertrouwd: A. v. Rosmalen 27 jaar met M. C. Verschoor 20 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle. J.l. Maandagmiddag 22 Oct. hield de Raad der gemeente Sprang-Capelle onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Burgemeester een openbare vergade ring ten raadhuize te dezer plaatse. Alle leden waren aanwezig. Alvorens met de afhandeling der agenda begonnen werd, werd aan den heer M. A. J. de Bruin, hoofd der O. L. Schooi in de voormalige gemeente Vrijhoeve-Ca pelle, op zijn verzoak eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Januari 1924, wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te Leerdam, waarna door den heer A. M. Verheijden in handen van den voor zitter de gebruikelijke eeden als lid van den gemeenteraad werden afgelegd. Naar aanleiding van punt 2 der agenda, voorstel van B. en W. tot opheffing dei- Openbare Lagere School in de Nieuwstraat met ingang van 1 Maart 1924 en beschik baarstelling van het daardoor vrijkomende schoolgebouw aan de vereeniging tot stich ting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle ontspon zich een lang durige discussie, waarna op voorstel van den heer R. Middelkoop met 7 tegen 4 stemmen besloten werd dit punt van de agenda aan te houden en eerst te onder zoeken of het raadsbesluit van 2 Juli, tot beschikbaarstelling van 3 lokalen der school in de Nieuwstraat aan de Christelijke Schoolvereeniging, ter goedkeuring aan Ged. Staten had moeten worden opgezonden. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot het heffen van 50 tot 80 opcenten op de Personeele Belasting, werd na eenige dis cussie aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Wegens het vergevorderde uur werd besloten de behandeling van de Algemeene Plaatselijke Politieverordening tot een vol gende vergadering uit te stellen, waat na in geheime vergadering een voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring vau ver schillende posten plaatselijke belasting werd behandeld. Na heropening werd volgens voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag stelde de heer H. Kerst voor om in het vervolg de verga dering met gebed te openen en te sluiten, welk voorstel na eenige bespreking ver worpen werd met 6 tegen 5 stemmen, waarna de vergadering gesloten werd. In een jl. Dinsdagavond by den heer L. F. van Dongen alhier gehouden vergadering werd besloten tot wederop richting der tijdens de mobilisatie ontbon den rederijkerskamer «Vriendentrouw», Staande de vergadering gaven zich een twaalftal dames en heeren als werkend lid op. Besloten werd het bestuur samen te stellen uit twee leden, gekozen uit en door de werkende leden en twee leden buiten de werkende leden. Hiertoe wer den gekozen mej. G. van der Waals en de heeren J. C. Timmermans, E. Colet en W. J. van Nieuwenhuijzen. Tot veler leedwezen is de voetbal vereniging «Excelsior» alhier wegens ge brek aan een speelterrein, ontbonden. Op de lijsten, welke gecirculeerd hebben bij de leden der Ned. Herv. ge meente aan den Loonschendijk, teneinde den beroepen predikant, Ds. J. Gunning te Lage Vuursche, een gift ineens te overhan digen, is voor ruim f 500 ingeteekend. Voor deze gemeente een bedrag, dat aller verwachting overtroffen heeft, zoodat een woord van dank aan de milde inteekenaars hier zeker niet misplaatst is. Sleeuwijk. In verband met de z.g. »landarbeiderswet,« vernemen we, dat alhier ernstige pogingen in 't werk gesteld worden teneinde te geraken tot de oprichting eener bouwvereeniging. Op de laatst gehouden ledenver gadering van de afdeeling «Sleeuwijk» van den «Vrijheidsbond» is de edelachtbare heer Van Ommeren, kantonrechter te Heusden tot eere voorzitter der afdeeling gekozen. Zijne edelachtbare berichtte dezer dagen de benoeming aan te nemen. Vanwege genoemden Bond zullen er dezen winter een drietal lezingen gehouden worden n.l. over gemeentefinanciën e d. door den edelachtbaren heer Van Ommeren, kanton rechter te Heusden, lid van de Provinciale Staten. Het zullen voornamelijk verhande lingen zijn over populaire onderwerpen en we bevelen deze derhalve in de belang stelling der lezers aan. Veen. Beknopt verslag der vergadering van den Bond van Muziek- en Zanggezel- schappen in 't Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard, gevestigd te Veen, gehouden op Zaterdag 20 October l.i. in Café v. d. Beek te B.-Broek Voorzitter, de heer J. H. Roza te Heusden. Secretaris, de heer M. Honcoop, alhier. Vertegenwoordigd waren allen, n.l. 16 vereenigingen. Na gebruikelijke opening door den Voor zitter, worden door den Secr. de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Aan de orde isRekening en verant woording Secr.-Penningm, festival B.-Broek. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 2090.37, de uitgaven f 2108, zoodat een riadeelig saldo van f 17.63 ten laste der bondskas komt. Bij het onderzoek der rekeningen merkt de Secretaris op, dat tegen eenige posten nogal bezwaar is te maken, o.m. tegen de verteringsposten van gehouden comité's- vergaderingen en hetgeen door deze comité's op den dag van het festival is uitgedronken. Z. i. kon dit wel minder dan met een bedrag van pl.m. f 269.48. De heeren Philipsen en Schmiehousen zijn van dezelfde meening en noemen eenige posten onverantwoordelijk. Op voorstel van den Voorzitter worden deze rekeningen bij den Secretaris gedu rende 3 weken ter inzage gelegd en de vaststelling aangehouden tot de volgende vergadering. Voorstellen van het bestuur, om met volgende festiviteiten beter toezicht op de comité's te houden, alsmede om de gra tificaties der deelnemende vereenigingen bij bondsfeesten te veranderen en om de presentiegelden te verlagen, worden aan gehouden tot de volgende vergadering. Dan is aan de ordeLoting festival 1924. Het lot valt ten gunste van de muziek- vereen, «Kunst na Strijd» Oudendijk. Bij de rondvraag wordt het voorstel van den Secretaris, om de jaarvergadering in Veen te houden, goedgekeurd. Besloten wordt deze vergadering binnen 4 weken te houden. Een motie van Andelsch fanfare, om wyziging van art. 14 van het reglement, wordt eveneens aangehouden tot de vol gende vergadering. Op een vraag van een der afgevaardigden, om de convocatiebiljetten vroeger toe te zenden, wordt toezeggend geantwoord. Verder niemand het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. De Minister van Oorlog heeft aan J. A. van Andel, ingeschrevene der lichting 1918, voor 2 jaar vrijstelling van dienst plicht verleend, wegens kostwinnerschap. Woensdagavond 31 Oct. hoopt in de zaal van den heer Jonker alhier, voor de vereeniging Volksontwikkeling op te treden de heer M. W. Smink, evangelist in Den Haag, met het onder werp: «Multatuti's gebed van den onwetende weerlegd» De naam van den spreker waarborgt succes. In den «rlnter gebruikt men na tuurlijk Purol. Maar menigeen iou i veritandig doen om voor bet ver- zorgen van de banden daar nu reedt mee te begionen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 10