Sjj i or. üetioort een üiivososel. C. DE KEMÏ\ IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. De Schipbreukelingen der Raamsdonksyèer. S. D. LANKflüYZEN/Co's Bank. Ons erfrecht. Uitgave: Firma L> J. VEERMAN, Heugden. No, 4341 Vrijdag 26 October 1923 Repabaïie-Inkichting. FEUILLETON. SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vervolg. e. Opneming van een voorschrift omtrent de berekening der ligitieme port Je. De legitieme portie of ook wel ge noemd het wettelijk erfdeel is een gedeelte der goederen, hetwelk aan de bij de wet geroepen erfgenamen in de rechte linie wordt toegekend en waarover de overledene op geen wijze heeft mogen beschikken. Aldus luidde de wet vroeger en aldus luidt zij nog ondanks den van vele zijden uitgeoefenden drang om in den ver volge ook den overlevenden echtge noot een wettelijk erfdeel toe te ken nen. Tegen dezen drang werd aan gevoerd dat het geven van een erfdeel bij versterf aan den echtgenoot mee brengt dat dat erfdeel van de kin deren kleiner wordt, terwijl de ouders bij versterf niets ontvangen indien de erflater een echtgenoot nalaat en zulks werd niet wenschelijk geacht. Om nu aan de wenschen van beide partijen zooveel mogelijk tegemoet te komen is een artikel opgenomen, hetwelk aan duidelijkheid veel te wenschen overlaat en dat den vol genden inhoud heeft „In de gevallen, waarin voor het berekenen der ligitieme portie reke ning moet worden gehouden met erf genamen, die wel zijn erfgenamen bij versterf, doch geen legitimarissen, zal, wanneer aan anderen dan be doelde erfgenamen, hetzij bij akte onder de levenden, hetzij bij uitersten wil, meer is geschonken dan het aan deel bedraagt, waarover men zou mogen beschikken, indien zoodanige 65) De ingenieur stak een pijpje op en zat stil voor zich uit te kijken, alsof hij over zijn aanstaande plannen nadacht. «Wel mijnheer Hughes, wannneer springt het eiland in de lucht vroeg de dokter lachend, terwijl hij e'ene gemakkelijke hou ding aannam. «Zoodra wij er af zijn. Vannacht begin ik met het leggen der bamboezen pijpen, terwijl ik mijn vrienden verzoek voor vlot- materiaal te zorgen, opdat met kracht kan worden gearbeid aan onze vlucht.a «Als ge maar zoo goed wilt zijn de daarvoor benoodigde personen uit te kiezen,® sprak een der Amerikanen. «Moet ik dat doen, ik? Mij dunkt, dat dit eene zaak van onderling goedvinden is, nietwaar, dokter «Het is mir alles eins herr doktor, wil ik met de jongens meegaan, om het vlot in elkaar te timmeren «Neen, u gaat met mij mee, ik ben te blij een wetenschappelijken kameraad te bezitten, dan dat ik u bamboe zou laten hakken, u kunt mij flink assisteeren, zou erfgenamen niet aanwezig waren, bedoelde giften of schenkingen kun nen worden verminderd tot genoemd bedrag, zulks op de vordering en ten bate der legitimarissen en van der- zelver erfgenamen of rechthebben den". In dit artikel wordt thans bepaald dat anderen niet mogen profiteeren van de inkorting (onder inkorting is te verstaan het kleiner worden van een erfdeel doordat de echtgenoot eene erfportie bij versterf krijgt), die de wet invoert ten behoeve van den langstlevenden echtgenoot. En tevens is met zooveel woorden gezegd, dat als in strijd met de bedoeling des wetgevers ten behoeve van een ander dan den echtgenoot is beschikt over het meerdere, niet de echtgenoot daarvan de lasten zal dragen, door dien de legitimarissen aanspraak kun nen maken op hun legitieme naar de oude wet, doch dat alleen degeen, die meer heeft gekregen dan hij zou mogen krijgen, indien er geen echt genoot ware nagelaten, zal worden ingekort. De echtgenoot behoudt dus in ieder geval hetgeen hem is toegekend, tenzij het hem toegekende het wettelijk erfdeel der kinderen schendt De redactie van art. 963a is zóó ruim genomen dat het artikel zijn werking doet gevoelen in alle gevallen, waarin de erfportie van een niet- legitimaris invloed heeft op de grootte van het wettelijk erfdeel. Verduidelijking van de voor schriften omtrent het verwerpen van erfenissen. De wet bepaalt thans dat het erf deel van dengenen, die de erfenis verwerpt, vervalt aan degene, die tot hetzelve zouden zijn geroepen, indien degene, die verwerpt, bij het overlijden des erflaters niet in leven ware geweest. We zien dus dat de nalatenschap na verwerping door een erfgenaam niet vererft alsof degeen, die verworpen heeft, ontbreekt. In de meeste gevallen maakt het geen verschil welke dezer twee re gels men stelt, maar soms kan het al of niet bestaan van een persoon invloed uitoefenen op de verdeeling van de geheele nalatenschap. g. Wijziging van de regelen om- ik zeggen en de assistentie heb ik brood- noodig.® «Zeer vereerd, als ik de benzinegrot maar niet in behoe f te gaan,® mompelde de geleerde, die, trots zijn avontuurlijken geest, er geen been in zag, zich zonder «noodzaak in gevaar te begeven. «Zoover zijn wij nog niet, eerst de kokers leggen met draden daarna den boel in de lucht jagen.® «Met bommen dus mijnheer «Neen, dat is volstrekt niet noodig. Bij nader inzien kan ik de draden in de ben zinegrot zoodanig leggen, dat, wanneer de electrische stroom naar de beide polen af vloeit, er een vonk ontstaat, die dan in staat is het beoogde resultaat tot stand te brengen.« «Gij hebt gelijk mijnheer.® «Nietwaar dokter, is dat niet het beste «Ja zeker, ge hebt gelijk. De vraag is deze echter, of wij er niet goed aan zou den doen, eerst een paar uren te rusten.® Alleen mijnheer Hughes slaapte niet, want, zonder er een woord van te reppen, had hij in de nabijheid der hut eenige voetstappen opgemerkt, die bepaald van wilden moesten afkomstig zijn. Ze waren nog versch, zoodat het voor de hand lag, dat de zwarten in hun nabyheid zwierven. Daarom wachtte hij het oogenblik af, dat allen zouden ingeslapen zyn om zoo stil mogelijk naar buiten te gaan en daar een wakend oog te houden, Het was buiten lichte maan, zoodat het hem niet moeielijk trent de boedelverdeeling van de bloedverwanten in de opgaande linie. De bloedverwanten in de opgaande linie mogen bij testament of bij no- tarieele akte, tusschen hunne afko- melingen, onderling of tusschen dezen en hun langstlevenden echtgenoot de verdeeling en scheiding hunner goe deren maken. De bloedverwanten in de opgaande linie mogen dus thans den boedel verdeelen tusschen hunne nakome lingen onderling of tusschen dezen en hun langstlevenden echtgenoot. Ook indien de erflater wel een echt genoot nalaat, zal bij toch de ver- deeliDg kunnen maken alleen tusschen de afstammelingen, dus den echtge noot uitsluiten Immers waar de echtgenoot van de erfopvolging kan zijn uitgesloten, moet de erflater hem ook van de verdeeling kunnen uit sluiten. Stellig hebben de nieuwe bepalin gen eene verbetering in de beginselen van ons erfrecht gebracht. De beper king van het erfrecht zonder testa ment en vooral de betere plaats aan den echtgenoot toegekend, verdienen toejuiching. En hiermede meenen wij een zeer beknopt overzicht te hebben gegeven van onze nieuwe erfrecht bepalingen. Dat onze artikelen wegens hunne beknoptheid en door de groote on duidelijkheid van sommige wetsbe palingen op meerdere punten nadere toelichting wenschelijk kunnen maken voor vele onzer lezers, daarvan zijn wij overtuigd. Wie van een of ander punt meer wil weten, stelle zijn vragen in onze rubriek „Rechtsvragen" en gaarne zullen deze worden be antwoord. BUITENLANDS CH OVERZICHT De separatistische beweging in het Rijn land stuit op een toenemenden tegenstand van de grootste meerderheid der bevolking, zoodat de van Aken uitgaande aanval tot staan is gekomen en reeds tegenslagen geleden heeft. In de steden, waar de Rijnlandsche republiek is uitgeroepen, wordt de tegenactie geleid door de vakvereeni- gingen. Ook daar, waar de gebouwen zich nog in handen der separatisten be vinden, treedt hun volslagen radeloosheid aan den dag. kon vallen elke verdachte beweging onmid dellijk te ontdekken. Tegen zijn verwach ting in, zag hij niets en gebeurde er niets en toen het eerste gekraai der boschhanen uit de verte klonk, ging hij naar binnen, om ze te wekken. Met schrik kwam hij tot de ervaring, dat hij nog slechts drie uren van den dageraad was gescheiden, zoodat in dien tyd heel wat afgedaan moest worden. Zonder lang te talmen, liep hij regel recht op den dokter af, die lag te snorken. Hij schudde hem wakker en ging toen naar de overigen. «Sapperloot,® sprak de dokter, terwijl hij zich de oogen uitwreef, «ik droomde juist van de wilden, dat ze mij aan een braadspit wilden roosteren.® «Het had best gekend,® gaf mijnheer Hughes ten antwoord, «en ik had trou wens vannacht ook een aanval verwacht, maar gelukkig is er geen onraad geweest.® Toen de dokter het woord «wilden® hoorde, sprong hij eensklaps op. Als in een tooverslag was hij overeind en staarde den ingenieur vragend aan. Terwijl de ingenieur en de dokter on middellijk aan het werk togen, om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn, zetten de overigen zich aan den arbeid, ten einde een vlot samen te stellen, dat sterk genoeg zou zijn hen allen, en een flinke lading te dragen. «Het zal mij benieuwen,® sprak Johnson, «wat er van terecht zal komen. Dinsdagmiddag is te Aken de verscherpte staat van beleg afgekondigd, welke drie dagen zal worden gehandhaafd. Ook uit Gulik zijn de separatisten ver dreven, nadat zij in het raadhuis bijna door de aanstormende menigt8 waren gelyncht. In Coblenz werd laat in den namiddag de Rijnlandsche republiek uitgeroepen. De «Sonderbünder® werden echter onmiddellijk weer uit de regeeringsgebouwen verdreven. Ook in Mainz bad een tegenactie der vakvereenigingen en der politieke partijen plaats, waardoor het oude bestuur na een korte onderbreking weer hersteld was. In de stad is het thans rustig. De Putsch kostte verschillende dooden. In Wiesbaden bezetten de separatisten nog hel stadhuis. In Duisburg is door hoogverraders ook de Rynlandsche republiek uitgeroepen. Door een onverwachten aanval wisten zij zich meester te maken van de openbare ge bouwen. Over het algemeen is de separatistische actie, ondanks de successen, in den aan vang mislukt. Overigens heerscht in Duitschland waar lijk desolate toestand. De mark beeft vrij wel de roebel waardeloosheid bereikt en het gevolg is, dat de duurte schrikbarend toe neemt. Economische zekerheden bezitten de meeste Duitschers niet meer, het spook van werkeloosheid en honger begint hoe langer hoe meer rond te waren. Politieke en economische oorzaken, dikwijls ten nauwste met elkaar verweven, hebben al aanleiding gegeven tot botsingen en straat gevechten, zooals te Hamburg en elders. De stakingen werden schering en uitslag. De toestand lijkt dan ook hoe langer hoe chaotischer te worden en schijnt wel on herstelbaar. Het Duitsche staatslichaam is geheel verziekt en de eenheid van het rijk is verre te zoeken. Het conflict met Beieren en Saksen maakt op het oogenblik wel een «rustperiode® door, maar dit kan ook de stilte zijn, die aan den storm vooraf gaat. De opstandige militaire beweging in Griekenland schijnt ook te 'mislukken, al thans, volgens de Grieksche bladen is de regeering meester van den toestand en is de opstand onderdrukt in Macedonië. Gemeld wordt uit Chalcili, dat de meeste soldaten uit de provincie, die in opstand kwamen onder leiding van den royalistischen generaal Metaxos, naar hun gelederen terugkeeren. De mannen verklaren beet- «Hoe bedoelt ge dat,® vroeg een der Amerikanen, den eersten stuurman vragend aanziende. «Hoe ik dat bedoel, wel, zoo duidelijk als het mij uitgelegd is, kan ik niet ge- looven, dat mijnheer Hughes in staat zou zijn het eiland te laten springen. Zijn theo rie is voortreffelijk maar de praktijk «Zal voortreffelijker zijn, mijnheer John son, dat zult u zien als het zoover is.« «Hoe stelt ge u dan dat springen voor vroeg de eerste. «Wel doodeenvoudig, het vuur steekt de brandbare ontplofbare gassen aan, de gassen bevinden zich in gangen, welke onder het eiland loopen en op een gegeven oogen blik gaat de rommel de hoogte in, begre pen mijnheer de stuurman. «Jawel,® bromde Johnson, «ge kunt gelijk hebben, maar gelooven doe. ik het niet.® Het tegenovergestelde gevoelen van John son was de dokter toegedaan. Toen hy met mijnheer Hughes zich op weg had begeven, zeide hij «Dat zal een geweldige ontploffing zyn, mijnheer,® «Daar kunt ge zeker van op aan dokter, het zal een natuurverschijnsel wezen, dat eenig belooft te zijn in de geschiedenis der aarde.® «Een natuurverschijnsel, dat dus aan den oertijd herinnert, niet waar «Juist dokter, zoo'n verschijnsel zal het wezen.® «Als het maar tijd wordt® sprak hij, genomen te zijn door hun officieren, die zij volgden in de meening, dat zij voor den geregelden dienst zouden worden ge bruikt. De troepen van kolonel Djiras, een der belangrijkste factoren in de tegenrevolutie, zijn slaags geraakt nabij Kaleis. 800 man der rebellen werden gevangen genomen.j De Grieksche vloot is evenwel in dë golf van Korinthe aangekomen en heeft de verbinding van de revolutionairen rajet het achterland verbroken. Gestort Kapitaal f 55.000.06p,- Reservefonds - 42.000.0| f 97.000.p0,— AGENTSCHAP: Telefoon Ncf. 15. Kantooruren van 9-4. ^aterdags van 912. Handels- en Landb^wcredieten. Rekeningen-Couranjf. Deposito's. Effecten (uitsluitend/soliede belegging). Coupons. Vreemg geld, Inschrijvingen Gr/otboek. Assurantiën. Reiscredietbrievoh op 3600 betaalkantoren Administratie vffn vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en ^nbraakrrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gew/nscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. BINNENLAND. Behandeling der Vlootwet by de Tweede Kamer. iet minder dan 32 Kamerleden hebben er de Vlootwet het woord gevoerd. Daarna kwam Woensdag de regeering aan het woord. «dat wij uit dit broeinest van ongerechtig heid geraken. Een Robinson Crusoë had het nog beter.® Mijnheer Hughes glimlachte. «Het zou toch eenmaal spaak loopen, vervolgde de dokter «en dan weet ik niet wat beter is, aan de galg te hangen of zich in hun handen te bevinden. Gelukkig dat we tenminste zoo spoedig mogelijk dit duivelsche eiland kunnen vaarwel zeggen.® «Och,® liet Johnson er op volgen, «als we maar een fort, een vesting hadden, dan zou ik er nog niet over denken, heen te gaan, want werkelyk het verbijf is hier zoo onaangenaam niet.® «En,® voegde Black er bij «we weten wel wat we vaarwel zeggen, maar we weten niet wat ons lot zal wezen.® «Hoe bedoelt ge dat,® vroeg mijnheer Hughes verwonderd. «Wel mijnheer® antwoordde de tweede, «de zee heeft immers ook hare gevaren, niet waar. Wij kunnen bijvoorbeeld door stormen worden overvallen of op klippen stooten, waarvan het hier in de buurt wemelt.® «Gelukkig mijnheer Black ken ik het vaarwater en aangezien we onmiddellijk naar de Torresstraat zullen koers zetten hebben we kans dat we wellicht een schip zullen aantreffen.® «Dat kan zeer goed mogelyk zijn,® sprak Johnson «en bij gunstigen wind is het mogelijk binnen drie dagen de Torresstraat te bereiken.® Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voer bet Land van Heusdeit en AltenaJeLangstraat en eIo 8ommelerwaar(l i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1