land van altena Uitgave: Firma L J. VEEKMAN, Heusden. No. 4342 Woensdag 31 October 1923 Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BüITENLANDSCH OVERZICHT Baldwin, de premier van Groot-Brittannië heeft Donderdag een rede gehouden over de kwestie der Duitsche schadeloosstelling. Het belangrijkste dezer rede is, dat Baldwin hierin zinspeeldt op onderhandelingen die worden gevoerd over een nieuwe inter nationale conferentie, die zich zou bezig houden met het probleem der schadever goeding. Te zelfdertijd werd de hierop betrekking hebbende Britsch Amerikaansche briefwisseling openbaar gemaakt. Baldwin wil Duitschland niet van zijn verplichtingen ontslaan, doch wenscht de van dit land gevorderde bedragen te zien gereduceerd. Van gewicht is, wat deze voorgestelde internationale conferentie betrefr, dat Engeland, van welk land in dezen 't initiatief is uitgegaan, ook Amerika wenschte te zien deelnemen aan de conferentie. In principe hebben de Ver. St. het voorstel aanvaard en bij de motiveering van hun standpunt uiteengezet, dat medewerking niet onthoudt, dat Amerika Duitschland van zijn verplichtingen ontslagen of niet- verantwoordelijk voor den oorlog beschouwt. Tevens wil Amerika zien vastgesteld, dat de te houden conferentie van louter advi- seerenden aard is en dus geen besluiten mag nemen, die bindend zijn. Ten slotte stellen de Ver. St. nog als voorwaarde, dat alle geallieerde mogendheden, die be trokken zijn bij de kwestie der schadeloos stelling moeten verschijnen en dat het vraagstuk der vergoeding niet mag worden verbonden met dat der geallieerde schulden. In beginsel is Amerika dus gewonnen voor het voorstel om op een internationale by- eenkomst Duitschland's betaalvermogen vast te stellen het stelt zich hierbij dus principieel op den grondslag van het verdrag van Versailles. Dit feit mag niet worden onder schat in verband met het zeer nadrukkelijke beroep van Baldwin op den Franschen premier Poincaré om in 't belang van de weield en van Frankrijk zelf zich niet van de conferentie verwijderd te houden en dus de bijeenkomst onmogelijk te maken. Nu de regeering van president Coolidge zich dus op het standpunt stelt, dat het tractaat van Versailles de grondslag moet blijven vormen van alle te houden discussies, heeft zij het dus voor Poincarré eenigszins gemakkelijker gemaakt om Frankrijk's vertegenwoordigers ter conferentie te doen verschijnen. Eerder dan men had kunnen verwachten, heeft de Fransche regeering zich met Coolidge, den president der Ver- eenigde Staten, in verbindig gesteld en te kennen gegeven, dat hij het voorstel aannam om door geallieerde en Amerikaansche deskundigen Duitschland's betaalvermogen te laten vaststellen. Begrijpelijkerwijze heeft Poincaré tevens doen uitkomen, dat in geen geval aan het verdrag van Versailles mag worden getornd. Bovendien heeft hij als zijn gevoelen uitgesproken, dat de deskundigen in volkomen vrijheid moeten worden aangewezen door de commissie van herstel als het normale orgaan van het verdrag van Versailles. Hieruit blijkt dus, dat ook Frankrijk in principe, al is de aanvaarding dan van eenigszins beperkten aard, heeft goedgevonden, dat Amerikaan sche en geallieerde deskundigen uitmaken wat Duitschland kan prestoeren. De redenen, die Frankrijk ertoe hebben belogen thans zijn weigerachtige houding te laten varen, zijn natuurlijk niet met zekerheid vast te stellen. Maar het ligt voor de hand, dat de beduchtheid van Frankrijk, dat de critieke gebeurtenissen in Duitschland de schadevergoeding wel eens volkomen illusoir zouden kunnen ma ken, wanneer niet met spoed een confe rentie werd belegd en tevens de vrees voor een algemeen misprijzen, dat Frankrijk's deel zou worden, wanneer het opnieuw door een weigering de oplossing der herstelkwestie zou saboteeren, beide een rol zullen hebben gespeeld. Wanneer dus niet alle teekenen bedriegen, zal niets meer in den weg staan aan het bijeenkomen der beoogde conferentie, die de Britsche regeering heeft voorgesteld, de Britsche dominions hebben gesteund, Amerika in principe heeft aanvaard en Frankrijk voorwaardelijk heeft aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente A N D E L, op Donderdag 25 October, v.m. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. van Andel. Aanwezig de heeren Verwijs, Naaijen, Schouten, Kalis en van Houwelingen. Afwezig de heeren Millenaar en v. Vliet. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van het gebed, daarna leest de Secretaris de notulen der vorige vergade ring, die hierop onveranderd worden vast gesteld. Aan de orde Onafgedane zaken. Voorstel van de Commissie van onder zoek der begrooting tot inhouding der duurtetoeslag van den dokter. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 2 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Naaijen en Schouten. Voorstel van de Commissie om een post van f 4000 op de begrooting te plaatsen, om daaruit pogingen te doen tot het ver krijgen van een eigen geneesheer op de gemeente. De heer Schouten zou hier nog iets over willen zeggen naar aanleiding van de bewering van den Voorzitter in de vorige vergadering, dat er geen geneesheer zou zijn te krijgen. Spr. heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal geneesheeren. Dit bedroeg in 1910 in ons land 1652 en op 1 Januari 1923 2200, een aanmer kelijke toename dus. Deze toename spie gelt zich ook af in het aantal studenten in de geneeskunde. In 1910 waren er 2694 studenten in de geneeskunde in ons land en op 1 Januari 1922 3500 een toe name dus van ruim 800. Het logisch ge volg van deze toename is, dat ook de ge legenheid om een geneesheer te krijgen is toegenomen, dit zal zich vanzelf openbaren bij de pogingen die zullen worden aange wend om een geneesheer te krijgen. Spr. heeft met deze toelichting alleen de uit voerbaarheid willen aantoonen en deze met klem aan de vergadering willen aanbevelen. De heer Verweijs zegt dat in de vorige vergadering de kwestie breedvoerig is be sproken, doch er is toen niet op gewezen, dat de gemeente altijd nog gebonden is aan den dokter uit Woudrichem, de ge meente zal daar maar niet zoo af kunnen, dit is ook een bezwaar. De Voorzitter stemt dit toe, zonder wachtgeld komt men niet van den dokter van Woudrichem af. Het voorstel hierop in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Naaijen en Schou ten. De geheele begrooting hierop in stem ming gebracht wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Verweijs, Kalis en van Houwelingen. Vaststelling verordening op de invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting. Deze vaststelling is noodzakelijk, omdat het rijk de verordening op de invordering van de ryksinkomstenbelasting heeft ge wijzigd. De voornaamste wijziging is, dat in 't vervolg het vervallen der J^gtalings- termynen verband houd met de Uitreiking van de biljetten. Werd voorheen het bil jet te laat uitgereikt, dan waren de reeds verstreken termijnen terstond invorderbaar, in 't vervolg worden in zoo'n geval de reeds verschenen termijnen verdeeld over de nog te verschijnen termijnen, zijn b.v. bij de uitreiking van het biljet reeds 7 termijnen verschenen, dan behoeven deze niet in eens te worden betaald, doch wor den deze over de vijf nog resteerende termijnen verdeeld. Met algemeene stemmen wordt tot vast stelling besloten. Thans komt aan de orde het verzoek van den Kantoorhouder om het lichtpunt aan het postkantoor, inplaats van op de leiding der straatverlichting over te brengen op den gewonen draad. De Voorzitter zegt dat ^hy in de vorige vergadering het verzoek niet goed heeft toegelicht, de bedoeling is n.l. niet het lichtpunt op den draad der straatverlichting te brengen, want hier staat het op, doch op den gewonen draad, opdat de Kantoor houder in staat zou zijn om by donkere avonden, wanneer de straatverlichting niet aan is, toch het licht aan te kunnen draaien. De heer Schouten zegt te begrijpen, dat het de bedoeling is, dat de kosten voor de verlichting op rekening van de gemeente blijven, doch hij acht het niet goed, dat een Kantoorhouder, onverschillig welke, de macht zou krijgen het licht willekeurig te doen branden. Is heel de straat in donker en men moet naar het postkantoor dan is het moeilykste gedeelte de weg daarheen, heeft men het zoover gebracht dat men het Kantoor heeft gevonden, dan kan men ook wel de bus vinden. Ook de overige heeren verklaren zich tegen het verzoek, zoodat met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend te be schikken. Met algemeene stemmen wordt eveneens besloten de Wed. Bouman een stukje gemeentegrond ter grootte van 15 c.A. waarop 38 jaar geleden hare woning is gebouwd in eigendom af te staan. Daar niemand het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingelanden. Foster's Maagpillen weiken rechtstreeks op de lever, wekken de vlcténng der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eettëst en een goed humeur worden door/Toster's Maagpillen verzekerd. Prijs pyef flacon van vijftig ver- suikerde Pillen ,jfv).65 in apotheken en drogistzaken, s' BUITENLAND. De ramp in Japan. Het gedrag van een Nederlandsch kapitein tijdens de aardbeving. De »Seattle Daily Timesa bevat een verslag van de lofwaardige wijze, waarop vier Amerikaansche en een Hollandsch schip zich hebben gedragen bij het in veiligheid brengen van tallooze slachtoffers te Yoko hama van de jongste groote aardbeving in Japan. Het blad spreekt daarbij van de ïheroische rok die de schepen daarhij heb ben gespeeld en zegt van het Hollandsche schip de »Tijsalak« van de JavaPacific- lijn, waarvan de heer C. van Schermbeeck kapitein is, het volgende Dr. Crane (de scheepsdokter) en kapitein Van Schermbeeck werkten dag en nacht. Dr. Crane zorgde voor de gewonde vluchtelingen zoowel op het land als op het schip. Kapitein van Schermbeeck was een der eerste kapiteins die te hulp snelde. Hy liet onmiddellijk de reddingsbooten vieren en stuurde ze naar den wal, waar hij massa's gewonden en getroffenen redde. Later bracht hij 1500 Chineesche vluch telingen naar havens in China.t Het werk van de vijf kapiteins, zegt het blad nog, was een eer voor hun onder scheidene vlaggen. BINNENLAND. DE VLOOTWET VERWORPEN. Na langdurige debatten, werd Vrijdag middag ,om 4.45 uur door de Tweede Kamer tot stemming overgegaan. De uit slag was zooals slechts weinigen hadden verwacht, verwerping met 50 tegen 49 stemmen. Negen en negentig Kamerleden waren opgekomen, orn hun stem uit te brengen, zelfs zieken werden per auto naar het Binnenhof gebracht. Alleen de heer Gerretson (Christ. Hist.), was niet tegenwoordig, zyn geneesheer maakte ernstig bezwaar, tegen het moeilijk vervoer naar den Haag. Behalve de geheele linkerzijde bestaande uit 40 leden, stemden 10 Katholieken tegen de Vlootwet, n.l. de leden Michielsen, Loerak ker, Mevr. BronsveldVitringa, Bomans, v. Schaik, Bulten, Suring, Kuiper, Engels en v. Ryzewijk. Na de stemming hief de linkerzijde een daverend gejuich en bravo-geroep aan. Nog denzelfden avond bood Jhr. Ruijs de Beerenbrouck de minister-president Hare Majesteit de Koningin het ontslag van het geheele ministerie aan. Hare Majesteit heeft de ingediende aan vrage om ontheffing uit hun ambt van de heeren ministers in overweging genomen en heeft hun verzocht zich inmiddels te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken. En wat nu Dat is de vraag, die wordt gesteld, maar waarop niemand antwoord vermag te geven. De oplossing der crisis is moeilijker dan ooit. De inwisseling ran zilretbons. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het K.B. van 15 Maart 1923 de ingetrokken zilver bons van f 2.50 (model 1915) alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December a.s. ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het mini sterie van Financiën te Amsterdam (Hee rengracht 34446). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, b,ij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier" van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortingsformulier van den postchèque en girodienst, ten be- loope van het bedrag der door hen inge zonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van f 2.50 en f 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijnde zilverbons van f 1 en f 2 50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. (sSt. Crt.t) o ^«Malversaties te Maasdam. Vrijdag is voor de Dordtsche rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak tegen L. E. M. K oud-burgemeester van Maasdam, beschuldigd van het opmaken van valsche raadsstukken en het gebruik maken daarvan. Bij de vorige behandeling, op 21 September, had beklaagde verklaard, dat hij gehandeld had op aanstichting en onder invloed van zekeren v. d. W. Op grond hiervan had de rechtbank een nieuw onderzoek bevolen. Thans kwam beklaagde op die verklaring terug en verklaarde hij, v. d. W. te willen rehabiliteeren. (Naam en eer herstellen). De officier van justitie vroeg thans een gevangenisstraf van drie jaar. De vorige eisch was twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Beklaagde zei, geheel in de war en ziek te zijn en verzocht opneming in een zieken huis. Een fiets voor een kwartje Bij den rijwielhandelaar Beumers te Roermond huurde een 16-jarige jongen een fiets. Met dit karretje trok hij over de grens en verkecht het voor 15 millard Mark. Denkende een kapitaal te verdienen, kreeg hij bij omwisseling »een kwartjes en keek op zijn neus, temeer wijl de politie den jeugdigen azwijntjesjagerc spoedig in rekende. Een echtpaar te Loosdrecht vierde zijn koperen bruiloft en kreeg bij die gelegen heid een klok ten geschenke. Toen het cadeau nrriveerde, bleek, dat de bruid niet geleerd had op de klok te kyken. Een schrandere koe. Een slager te Apeldoorn kocht van iemand te Wenum een koe, die hij tijdelijk in een stal aan den Vlijtschen weg onder dak bracht. Toen de slager den volgenden dag de koe uit den stal wilde halen om het reeds uitgesproken doodvonnis te voltrekken, was het dier verdwenen. De koe, die blijkbaar aan een goeden maaltijd de voorkeur gaf boven de slacht bank, bleek den langen weg naar de haar bekende weide alleen te hebben gevonden. Rustig liep zij in de weide van den vorigen eigenaar te grazen. Verdronken. De 21-jarige A. Pronk uit Scheveningen, die voer op den logger »Geertruida,« Sch. 264, van de reederij Jac. den Duik Zn., is op de Noordzee bij het uitlaten van de reep over boord geslagen en verdronken. Wervelwind. Een wervelwind heeft in de buurtschap Lemele (Overijsel) de arbeiderswoning van H. J. Kleinlugtenbelt geheel ineengedrukt en vernield, De bewoners waren afwezig. Jong verdorven. Te Middelburg is door de activiteit van twee agenten van politie op heeterdaad een 17 jarige jongen betrapt, die met een vriend van denzelfden leeftijd door inklim- ming inbraak pleegde in een des nachts onbewaakten bakkerswinkel. Ook de tweede was spoedig aangehouden. De jongens hadden de toonbanklade gelicht. o De verkeerde vrijer. De 27-jarige losse arbeider A. H. te Groningen heeft zijn verloofde weten te bewegen, hem een bedrag van f 400, dat zij met veel moeite gespaard had, toe te vertrouwen. Hij is er met dat geld van door gegaan en een week later vrijwel pla»zak te Groningen teruggekeerd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Inbraak In een bentwinkel. Er is ingebroken in de enkele weken geleden op den Mauritsweg te Rotterdam door den heer P. J. van Mersel geopende bontzaak. De inbrekers zijn van de zijde van de Jacobusstraat door een tuin de achterzijde van het huis genaderd, hebben daar een ruit van het sousterrain uitge sneden en zijn vervolgens naar de straat zijde aan den Mauritsweg doorgedrongen, waar uit de uitstalling voor een waarde van ongeveeer f5000.aan bontwerk is gestolen. o Verdronken in een kuip water. Te Meerssen is het 2-jarig dochtertje van den spoorbeambte S.terwijl de moeder even de kamer had verlaten, voorover in een groote waschteil met water gevallen en verdronken. Toen de moeder binnen kwam was de arme kleine reeds overleden. Een tegenvaller. Een werkman uit Lekkerkerk kwam met zijn weekloon thuis. Hij legde het geld op tafel en ging nog even naar buiten. Toen hij terugkwam was zijn hond bezig de twee briefjes van f 10, die er bij waren, te verscheuren en op te peuzelen. Ver schillende stukjes zijn nog gevonden van één biljet was echter zoo goed als niets meer over. X -- <r. y* rhtLu teoaJoLansstraet en de erwaar Nu kan ie het lecreu.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1