By mi nr. öenson een üaegsei O. DE KEMPj IN GOUD EN ZILVER, De Schipbreukelingen der RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. UND VAN ALTH^ Uitgave: Firma L J. VJ3ERMAN, Heusden No4347 Vrijdag 16 November 1923 Eepakaxxe-Inrichting. De coöperatie. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81 9—12 uur. M. J. ABBINK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525- Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is hoogst moeilijk van het begrip „coöperatie" eene juiste omschrijving te geven. Letterlijk beteekent het „samen werking". Onze wet op de coöperatieve vereenigingen van 1876 omschrijft coöpe ratieve vereenigingen als„vereenigingen van personen, waarbij de in- en uittre ding van leden is toegelaten en die de bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben, als door mid del van gemeenschappelijke uitoefening van hunne nering of ambacht, door aan schaffing van hunne benoodigdheden of het hun verstrekken van voorschotten of crediet". De meeste coöperatieve vereenigingen hebben dit gemeen, dat zij dikwijls ge vormd worden door oeconomisch zwak keren, die door aaneensluiting trachten hun stoffelijke welvaart te verhoogen en zich onafhankelijk te maken van tus- schenpersonen of anderen, aan wièr voor waarden zij zich niet langer wenschen te onderwerpen. Men verdeelt de coöperatieve vereeni gingen gewoonlijk in drie soortenle verbruiksvereenigingen 2e. productiever- eenigingen3e. credietvereenigingen. Het meest bekende type van eene ver bruikever teniging is wel de winkelvereeni- ging, gevormd door personen, die, in plaats van hun waren bij een particu lieren winkelier te koopen, eene vereeni- ging oprichten, welke de waren van een groothandelaar betrekt en ze vervolgens aan de leden levert. Sommige winkel- vereenigingen leveren de waren tegen inkoopsprijs, vermeerderd met deadmi- nistratiekosten andere verkoopen tegen gewonen winkelprijs en maken dus een zekere winst, welke aan het eind van het jaar onder de leden wordt verdeeld. De meeste winkelvereenigingen ver koopen ook aan niet-leden, althans in die landen, waar dit niet bij de wet is verboden. De beroemdste coöperatieve winkel- vereeniging is die, welke in 1844 te Roch dale in Engeland werd opgericht. Eenige wevers, die in zeer armoedige omstan digheden verkeerden, stichtten samen een kleine inrichting, waar eiken Zater dagavond tegen contante betaling zout, boter en meel aan de leden werd ver strekt. Uit dit begin groeide een groote vereeniging die reeds in 1864 16 winkels bezat voor alle soorten kruideniersware a 71) Plotseling riep de dokter uit «Als ik mij niet vergis zie ik heel in de verte een schip.® Hij wees hierbij op een zwarten stip aan den horizon. De ingenieur richtte nu ook zijn kijker in die richting en sprak na eenige oogen- blikken «De dokter heeft gelijk. Deze nieuwe ontdekking was wel in staat de kleine kolonie in opschudding te brengen. De gedachte alleen uit hun gevangenis schap verlost te worden, maakte hem zoo overgelukkig, dat ze onwillekeurig nationale liederen begonnen aan te heffen. Men hoorde nu een zonderling mengelmoes van Deze vereeniging paste voor het eerst de methode toe om de winst onder de leden te verdeelen naar gelang van ie ders verbruik en deze methode is dik wijls beschouwd als eene belangrijke oorzaak van haar groot succes, terwijl zij later algemeen in zwang is gekomen. Nog op vele andere wijzen dan door de winkelvereeniging is het beginsel van verbruikscoöperatie toegepast. In tal van dorpen toch hebben de landbouwers vereenigingen opgericht, die veevoeder, kunstmeststoffen, zaden en andere be noodigdheden voor het lanbouwbedrijf aankoopen en weder aan de leden ver koopen. De productievereenigingen kunnen uit gaan óf van ondernemers óf van arbei ders. Een voorbeeld van productievereeni gingen van ondernemers uitgegaan, zijn de ook in onze omgeving bestaande coöperatieve zuivelfabrieken. Deze be reiden allerlei soorten zuivelproducten, verkoopen ze en verdeelen de winst onder de leden naar evenredigheid van de geleverde melk. Van geheel anderen aard dan de vereenigingen van onder nemers zijn de productievereenigingen van arbeiders. Verschillende arbeiders, die zich onafhankelijk willen maken van den patroon, richten samen eene onder neming op, na zich het noodige kapitaal te hebben verschaft, en werken zonder patroon. De strijd tusschen patroon en arbeider valt hier wegde voortbren- gingsmiddelen zijn in handen van de arbeiders en de ondernemerswinst valt aan de vereenigde arbeiders ten deel. Aanvankelijk waren de verwachtingen omtrent dezen laatsten ondernemings vorm hoog gespannen. De arbeiders meenden dat de andere ondernemingen het op den duur tegen de productie- coöperatie's zouden afleggen, omdat hier, wegens het ontbreken van de onderne merswinst, de prijzen der goederen lager gesteld konden worden. Het resultaat is echter ver beneden de gekoesterde verwachtingen gebleven. Als derde soort van coöperatieve ver eenigingen noemden wij de credietver eenigingen. Vooral dienen deze voor het verleenen van landbouwcredieten en men noemt haar dan boerenleenbanken of ook wel Raiffeisenbanken. (Raiffeisen (1818-1888, een Duitscher, heeft zich bijzonder be ijverd voor vereenigingen, die zich ten doel stellen het verleenen van credieten voor den landbouw op het coöperatieve beginsel.) Het bestuur der bank krijgt de be schikking over den inleg der leden en leent die gelden geheel of gedeeltelijk weer uit aan de leden, die crediet noodig hebben voor hun bedrijf. Eventueele verliezen komen ten laste van de bank, de winsten eveneens ten harer bate. Iedere bank werkt in een betrekkelijk kleinen kring, zoodat de leden elkaar en eikaars finantieele draagkracht tamelijk juist kunnen beoordeelen, wat vooral van groot belang is, omdat de zakelijke zekerheid voor de voorschotten wel eens klanken, want, terwijl de Amerikanen hunne nationale liederen over het water deden galmen, balkten de Engelsche zoo luid mo gelijk hun «God save the Queen« uit, met zulk een wildheid en zulk een enthousia sme, dat zelfs een wilde groote oogen zou opgezet hebben. «Bravo® riep Johnshn, toen de slottonen van het Amerikaansch lied op de water vlakte wegstierven, «beiden Amerikanen en Engelschen zijn wij van een geslacht, van een groot en roemrijk geslacht, maar hier hield hij even op wij moeten zor gen, dat we de aandacht trekken van het schip, dat als ik mij niet vergis, hierheen komt.® «Natuurlijk, natuurlijk« liet mijnheer Hughes er op volgen «laat eens zien, hoe is de windrichting vooruit jongens, de geweren en enkele schoten gelost in de wereldruimte.® Zoo gezegd zoo gedaan. De matrozen laadden zoo snel mogelijk hunne buksen en weldra klonk een salvo, zoo krachtig, dat de dokter enthousiastisch uitriep gering is. In het algemeen zijn de ge leden verliezen onbeduidend. Nu kan het voorkomen dat eene bank óver meer gelden b:schikt dan zij aan hare leden kan uitleenen of omgekeerd meer crediet moet verstrekken dan haar kapitaal bedraagt. Daarom dan zijn de boerenleenbanken, waarvan er thans in Nederland meer dan 1000 bestaan, coöpe ratief aangesloten bij een centrale bank, waar zij hare overtollige gelden kunnen beleggen en het gewenschte crediet kun nen vinden. Bij ons te lande bestaan drie centrale banken, van welke de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, met 500 600 aangesloten ban ken, wel de voornaamste is. In werkelijkheid komt het dus hierop neer, dat de Raiffeisenbanken elkaar, door tusschenkomst van de centrale ban ken, crediet geven. Een feit is het dat in den tegenwoor- digen tijd tal van coöperaties in kwij nenden toestand verkeeren. §tellig is zulks voor een deel toe te schrijven aan de heerschende malaise, maar er zijn meerdere oorzaken die haar invloed ten nadeele doen gelden. Hierover echter hopen we later wel eens 't een en ander te zeggen Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BUITESLANDSCH OVERZICHT Het belangrijkste is op 't oogenblik wel hetgeen zich afspeelt in de binnenlandsche politiek van Engeland. «Als dat niet helpt, helpt niemandal.® «Nog eens® zeide mijnheer Hughes, «net zoolang, totdat zij ons opgemerkt hebben.® «Vooruit® riep de dokter, we hebben gelukkig kruit genoeg.® Even later klonk weer voor de tweede maal een salvo. «Hoera riepen de matrozen, toen zij een klein rookwolkje zagen verschijnen en even later een knal hoorden, blykbaar af komstig van een oorlogschip. Dat is een dankzegging waard mijnheer Hughes® sprak de dokter. «Eindelijk I eindelijk I® zuchtten de Ame rikanen, bij wie in de laatste uren een soort heimwee zich had geopenbaard, «kun je® zei Johnson «ook zien, wat voor een schip het is?® Een tweede schot knalde en temet zag de dokter, dat een vlag in top werd ge- heschen. «Het is een Amerikaan® riep hij plot seling in vervoering uit, «hij komt recht op ons aan. Binnen een paar uren zijn wij wellicht aan boord.® «Marjnen® sprak Groot-Brittannië heeft op 't oogenblik een regeering die steunt op een conservatieve meerderheid in het Lagerhuis, dit toch telt 615 zetels, hiervan bezitten de con servatieven 346, Asquith liberalen 67, Lloyd George liberalen 50, onafhankelijken 8 en arbeiderspartij 144 zetels. De conservatieven die dus een aanmerkelijke meerderheid bezitten, zien zich echter geplaatst voor een sterkte oppositie der Labourpartij. De binnenlandsche toestand nu heeft den premier ertoe gebracht vooral den laatsten tijd op zeer nadrukkelijke wijze op te komen voor een protectiepolitiek. Baldwin toch is de meening toegedaan, dat de enorme werkloosheid, die door de Engelschen niet ongaarne wordt vergeleken met de Fransche verwoeste gebieden, het noodzakelijk maakt het middel der protectie aan te wenden om het euvel te bestrijden. De Engelsche industrie wordt volgens Baldwin bedreigd door de hooge buiter landsche tarieven en om nu de binnenlandsche markt eeri gunstiger positie te doen innemen, wil de premier eveneens rechten heften. Hij verwacht daarvan een bestrijding van de werkloosheid, waardoor tusschen de 4 2 millioen Britten worden getroffen, wier ondersteuning enorme sommen verslindt. Baldwin's aankondiging van zijn voor nemens heeft den strijd begrijpelijkerwijze doen ontbranden tusschen de aanhangers van bescherming en die van vryhande). Vooral de arbeiderspartij is dadelijk op haar achterste beenen gaan staan en heelt als haar meening te kennen gegeven, dat de tarieven, die Baldwin voorstelt, heele- maal niets uitstaande hebben met de werk loosheid en deze niet in 't minst zullen doen afnemen. Bovendien verwijt de Labour-Party den Engelschen premier, dat hij zijn belofte nopens de tarieven niet gestand doet en tevens de belofte verbreekt, dat hij de meerderheid, verkregen bij de jongste verkiezingen, alleen zou gebruiken om den vrede in Europa te vestigen. Dit standpunt heeft de leider der grootste op positiepartij, Ramsay Macdonaid, nog eens uiteengezet en eraan toegevoegd, dat de labourpartij kLar staat voor den strijd. Deze strijd zal steliig niet uitblijven en de kwestie «voor of tegen de protectie« zal dan ook door het Britsche volk zelf moeten worden uitgevochten door middel van ver kiezingen. De laatste berichten melden dat besloten is tot parlements ontbinding, waartoe heden Vrijdag zal worden overgegaan en dat op 6 Dec. de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben. 4 Nu het plan inzake de instelling van een commissie van deskundigen, die een onderzoek zouden moeten instellen naar hetgeen Duitschiand als schadevergoeding kan opbrengen, is mislukt, omdat Amerika niet bereid is deel te nemen aan een door Frankrijk te zeer beperkte enquête, de dokter ernstig «danken wy den Almach tige, dat Hij ons uit onze gevangenschap heeft verlost. Naarmate de afstand, die het vlot van het schip scheidde, kleiner werd, kon men duidelijk de matrozen op het dek van den Amerikaanschen kruiser heen en weer zien loopen. De schipbreukelingen deden niets anders dan wuiven en groeten, alsof zij nog be angst waren, vergeten te worden. Dit bleek evenwel ongegronde vrees te zijn, aange zien er weldra booten werden uitgezet, die zich in de richting van het vlot bewogen. Met lange ijzeren haken werd het vlot ge- enterd en weldra had de ontscheping plaats. Men kan zich voorstellen, welke aan doeningen de schipbreukelingen bestormden, toen zij zich weder in hun eigen taal hoor den aangesproken. «Hallo 1® riep de kapitein van de «Zee arend®, die op de brug stond te kijken, «wie zijt gij «Amerikanen,® gaf mynheer Hughes ten antwoord. komt plotseling de Fransche minister president met een nieuw plan voor den dag. Heeft hierbij de vrees van Poincaré, dat een conferentie zou worden gehouden of een onderzoek ingesteld zonder Fransche deelneming, in dezen leiding ge geven bij zijn voortvarendheid Hoe dit zij, plotseling heeft Poincaré aan den Fran- schen afgevaardigde in de Commissie van Herstel den voorzitter tevens van dit orgaan de opdracht gegeven voor te stellen een deskundigencommissie te be noemen, die dan de Commissie van Herstel van advies zou moeten dienen. Het spreekt vanzelf, dat ook het voorstel van Poincaré ditmaal van beperkten omvang is en Was hington heeft reeds bij voorbaat doen weten, dat het aan het Fransche plan niet wil medewerken. Frankrijk komt alweer met zulke be lemmerde bepalingen, dat Amerika en waarschijnlijk ook Engeland niet te vinden zullen zijn op deze wijze mede te werken. BINNENLAND. ffleuschlierend hulpbetoon. Bij Kon. besluit is de zilveren eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon, we gens de door hen met levensgevaar betoonde hulpvaardigheid bij de opsporing van da slachtoffers van het ongeval, overkomen aan het reisgezelschap hetwelk met een antobus in Augustus j.l. bij Luz-St. Sauveur in het ravijn van de rivier de Gave is gestort, toegekend aan 4. P. J. M. L. Gautier, priester te Niort2. L. Abadie, chauffeur te Lourdes3. H. Souberbie, genaamd Callat, metselaar te Luz 4. B. Dacrampe jr., drukker te Lourdes 5. A. Bruballat, 3ehilder te Luz 6. J. Gabin, metselaar te Luz 7. S. Heulant, ingenieur te Sarran- colin 8. D. Vergez, grade-republicaine te Luz. Melk naar het Roergebied. Er wordt thans 400.000 liter Neder- laridsche melk per dag voor het Roergebied gevraagd. De levering van 70 000 liter per dag is reeds verzekerd. De melk wordt gezonden uit den Gelderschen Achterhoek en verder, zoo noodig uit Noordbrabant. N.R.C. o Het te Rotterdam voor Tandjong-Priok gebouwde 8000 tons droogdok is na een viermaandsche reis op zijn bestemming gearriveerd. o Verlaging opcenten op de belastingen. Over het jaar 4924 zullen naar aan de B.Ct. wordt medegedeeld, de volgende provinciale opcenten worden geheven 28 opc. op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen (voor heen 30 opc.) 28 opc. op de hoofdsom der grondbelasting voor gebouwde eigen dommen (v.h. 30) 24 opc. op de hoofdsom «Engelschen,® liet de dokter er onmid dellijk op volgen, «maar in beide gevallen Anglo-Saksers.t «All right,® lachte de kapitein, «al zijn jullie Hollanders of Duitschers, redders zien niet op nationaliteit.® Even later waren de vlotpassagiers op het schip overgebracht en toen volgden er tal van kennismakingen en handdrukken, zoowel tusschen de meerderen als minderen onderling. «Zwerft gij al lang hier rond vroeg de kapitein, terwijl hij eenige flesschen bier liet aanrukken. «Het verwondert mij nog, dat ge in den orkaan niet zijt omgekomen.® «Een orkaan?® vroeg de dokter verbaasd, »'n orkaan, we hebben het zoo kalm mo-- gelyk gehad, dat wil zeggen, daar is wel een eiland vergaan, maar toch door gansch andere oorzaken.® «Mijn werk,® sprak mijnheer Hughes lachend. «Hoe bedoelt u dat? vroeg de kapitein. «Ik heb het eiland laten springen, ik, Hughes. Amerikaansch electro-technisch in genieur.® Slot volgt. NIEUWSBLAD i Land van Heiisiien u Altenajelaisstrail en üe BQiiimelerwaarfl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1