voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. WW. Vriidao 16 November Zenuwen MIJHHARDT'5 Jan Geerlzen, Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan ne men, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich uiine- stoornissen, zenuwachtigheid, prikkelbaar heid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1.75 per doos. Marktberichten. GORINCHEM. St. Maartensmarkl. Aangevoerd werden 4525 paarden en veulens (vorig jaar 1740). De navolgende prijzen werden besteed Luxe paarden f 400f 600 Werk paarden f150f400; 21-jarige paarden f250f400; lj-jarige paarden f 150 f 250Veulens f 80- f 150Hitten f 150 f 300. Op de markt van Dinsdag werden aangevoerd 3639 stuks. De prijzen waren als volgt Zware kalfkoeien f300—f500; Melk koeien f250f350; Kalfvaarzen f 250 f400; Guiste vaarzen f 180 f 250 2j- jarige ossen f200f350; 11-jarige ossen f 150— f 250 Pinken f 150f 225 Gras kalveren f 80f 440 Nuchtere kalveren f 42f20; Nuchtere fokkalveren f24 f 40. Aan de weekmarkt besteedde men voor Overloopers f25f45; Biggen f8 f 15 Boter f 1.25-f 4.30 per K.G. Eieren f0.14f 0.15 per stuk. ROTTERDAM, 13 Nov. Aanvoer 201 paarden, 45 veulens, 773 magere en 680 vette runderen, 180 vette kalveren, 231 graskalveren, 324 nuchtere kalveren, 208 schapen of lammeren, 324 biggen, 11 bokken of geiten, 27 varkens. Koeien f 0.75 a f 1.20 Ossen fl. a f 1.40 stieren f 0.90 a f 1 05 kalveren fl.30 a fl.80, alles per kilo. Melkkoeien f 350 a f 490, kalfkoeien f 360 a f 480, stieren f 230 a f 520, pinken f160 a f225, graskalveren f60 a f150, vaarzen f240 a f 350, werkpaar den f250 a f350, slachtpaarden f100 a f 200, hitten f 200 a f 300, veulens f 60 a f 100, biggen f 12 a f20, varkens f 24 a f30, slachtkalveren f 16 a f 22, fokkal veren f 24 a f 35. 's BOSCH, 14 Nov. Op de markt van heden werden aangevoerd 2048 stuks. 1185 stuks hoornvee, 701 biggen, 22 zeugen, 36 schapen en lammeren en 404 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f320 A f475, kalfvaarzen f300 a f 450, magere ossen en koeien f 185 A f 295, vette ossen en koeien Ie kw. 60, 2e kw. 52| ct. p. p., pinken f150 A f 235, zeugen f 60 A f 100, biggen f2.A f 2.50 p. w. schapen f20 a f 40, lammeren f 18 a f 30. Ruime aanvoer. Handel goed. De Kotterdamsche elerveiliug. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 11.50f 45. Aanvoer 55000 stuks. ZALTBOMMEL, 13 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 126 biggen, prijs f 10 a f 4 8 4500 eieren, prijs 14 a 15 ct. p. st. 720 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f 1.25, boerenboter fl.35. BINNENLAND. De terugkeer ran deu ex-Krtoiprias. Na zijn grens-passeeren is de ex-kroon- prins op verschillende plaatsen in Duitsch- land gezien althans men meent hem hier en daar te hebben gezien. Maar hoe dan ook thans staat vast, dat hij Dinsdag avond om 6 uur per auto uit Breslau te Oehls is aangekomen. Uit Parijs wordt gemeld De hoofdvraag inzake den terugkeer van den ex-kroonprins blijft wat nu gedaan moet worden en de algemeene opvatting schijnt te zijn, dat aangezien Engeland het initiatief genomen heeft om de quaestie van den ex-kroonprins weer op te werpen, dit land nu ook maar met voorstellen voor den dag moet komen. Men laat uitkomen, dat men er van den aanvang af niet veel aan gehecht heeft of de ex-kroonprins al dan niet terugkeerde en stelt de heele aangelegenheid als een Engelsche onder neming voor, waardoor feitelijk alleen Engeland zich belachelijk gemaakt heeft. Dat het nu moeilijk is een remedie te vinden, wordt algemeen erkend. Als de uitlevering van den ex-kroonprins gevraagd mocht worden, moet men die ook vragen voor Rupprecht, die door zijn gerucht makend optreden zeker niet minder gevaarlijk is, maar men gevoelt niet veel voor het stellen van een dergelijken eisch aan Duitschland, omdat men een weigerend antwoord voorziet. Bestaat er een bepaling, die Duitschland verplicht den ex-kroonprins uit het land te zetten vraag Marcel Ray in het nPetit Journal* en hij antwoordt: Geen andere dan die de uitlevering der oorlogsschuldigen betreft, op welke lijst de ex-kroonprins bovenaan staat. De moeilijk heid is echter, dat de geallieerden door indertijd voor te schrijven die schuldigen voor het hooggerechtshof van Leipzig te vervolgen, hun recht van straffen eenigszins aan Duitschland hebben overgedaan. Boven dien is het niet gemakkelijk thans, na vijf jaar, de uitlevering te vragen, terwijl de Beiersche kroonprins al dien tijd op vrije voeten was. Men moet echter den nadruk leggen op het gesaar, dat de ex-kroonprins niet alleen voor den vrede in Europa, maar ook voor het bestaan der Duitsche republiek oplevert. De buitenlaridsche bladen nemen over het algemeen het vertrek van den ex- kroonprins nog al kalm op. Alleen België is kon men wel anders verwachten slecht te spreken over onze houding. De »Nation Belge« gaat voorop. Wij lezen o.a. in dat Blad Door de vervloeking van de geheele wereld achtervolgd, heeft hij (de Kroon prins) op Hollandsch grondgebied een gast vrijheid gevonden, die geen beschaafd volk hem ongetwijfeld zou gegeven hebben. De geallieerden betalen thans heel duur hun zwakheid ten aanzien van een regeering, die zich de medeplichtige heeft gemaakt van twee misdadigers, een regeer ing, die door een beetje energie van onzen kant zou geworden zijn om zich te buigen. De Nederlandsche regeering sloot de oogen en liet de dingen op hun beloop. De nMatin« schrijft in zijn artikel over het vertrek van den ex-kroonprins o.a. dit De Kroonprins van Duitschland heeft Wieringen kunnen verlaten, Holland door kunnen trekken, de Hollandsche grens kunr.en bereiken en die kunnen overschrijden, zonder dat ergens een ambtenaar of Hol landsch soldaat klaar is gevonden om hem den weg te versperren. Die feiten zijn zóó onwaarschijnlijk, dat het woord mede plichtigheids ons op de lippen brandt I Droevig ongeluk te Ërmelo, Een viertal jagers hield Dinsdagmiddag een drijfjacht ten Noorden van de gemeente Ermelo. Zij losten eenige schoten op den Rijks straatweg, waardoor twee schooljongens eenige hagelkorrels in het gezicht kregen, zoodat zij zich onder geneeskundige behan deling moesten stellen. Een op wachtgeld gesteld onderofficier kwam juist met zijn vrouw en kind aan gereden het kind zat bij de moeder achter op de fiets. Ook hun vlogen de hagel korrels om de ooren. Het kindje werd geraakt. Een korrel was in een oog van den kleine gedrongen. Dr. Helder te Ermelo, die het oog verbond, oordeelde overbrenging naar de kliniek te Amers foort noodzakelijk. De toestand van het tweejarige kindje is ernstig hoogstwaarschijnlijk zal 't het oogje moeten missen. De militaire politie die juist passeerde, stelde dadelijk een onderzoek in. Ook de Rijks- en gemeentepolitie bemoeien zich met de zaak. (Tel.) Verlaging. De gemeenteraad van Fijnaart besloot tot het verhalen van 8, pCt. pensioenpre mie op de salarissen van het nieuw aan te stellen gemeente-personeel en de ge meente Zevenbergen besloot om op de inkomens van f 1000 en hooger 8| pCt. pensioenpremie te verhalen. De gemeenteraad van Klundert besloot op voorstel van B. en W. over te gaan tot verlaging met 10 pCt. van de jaar wedden van het gansche gemeente-personeel en het personeel der gasfabriek. Groote divisie-oefeningen. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal het volgend jaar eet: groote legeroefenirig in Noord-Brabant plaats heb ben waaraan door 4 divisies wordt deel genomen. De officieren, onderofficieren en man schappen, al dan niet sedert de mobilisatie onder de wapenen geroepen, zullen deze oefening meemaken. Door de daarmede belaste militaire au toriteiten, is de uitwerking dezer plannen, met kracht ter hand genomen. (Z. W.-V.) o Vermist. De 15-jarige zoon van den landbouwer L. de H. te Brandwijk wordt sinds Maan dag 12 dezer, toen hij naar de kermis te Gorinchem geweest is, vermist. - o Zedenmisdrijf. Het parket uit 's Hertogenbosch heeft te Woudrichem een lijkschouwing verricht op een vrouw, die plotseling overleden en reeds begraven was. Men meent hier te doen te hebben met een geval van abortus. ïTel.c cy Uw komen tof rust door! gebruik van Zenuw-tableUen Koker 75 ch %aag vooral de echhe voorzien van de naam MUM HARDT PLAATSELIJK NIEUWS. 's-Gravemoer. Dinsdagavond werd alhier eene algemeene ledenvergadering gehouden der vereeniging ïHet Groene Kruis. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waarna als bestuurslid wegens periodieke aftreding werd herkozen de heer W. E. van Ommeren en de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer W. Voor- beijtel, werd aangevuld door de verkiezing van den heer B. H. Millenaar. De begroo ting over 1924 werd voorts vastgesteld en de rekening in handen gesteld der heeren G. Verhagen en E. G. van Dongen ter onderzoek. Naar de vergadering der pro vinciale afdeeling werden afgevaardigd de heeren D. Smits en M. Koert. In beginsel werd besloten tot het houden eener bazar terwijl voorts getracht zal worden nog dezen winter een spreker te krijgen over een actueel onderwerp. Onder dankzegging sloot de voorzitter deze vergadering. Hedel. Op de op 13 Nov. gehouden geërfdendag werd een drietal opgemaakt voor de betrekking van polder-secretaris. Tot le candidaat werd met algemeene stemmen gekozen de heer A. F. Hoeflake, gemeente- en polderontvanger alhier, en tot 2e en 3e candidaat respectievelijk de heeren A. G. Rink en P. J. van Heke zen Wzn. De vacature is ontstaan door benoeming van den tegenwoordigen titularis, den heer H. C. de Jongh, tot dijkgraaf van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk. Meeuwen. De fanfare Kunst en Vriendschap* alhier zal op 't laatst van deze maand haar eerste winteruitvoering geven in het café Smits. Nieuwendijk. Vrijdag jl. is bij den arbeider C. van Maastricht alhier, terwijl deze te bed lag, brand ontstaan door tot op heden onbekende oorzaak. Door het knetteren van het vuur werd v. M. wakker en wist zich nog tijdig te redden. Spoedig was de brandweer ter plaatse en wist binnen een uur het vuur te blusschen, dat echter de meubelen had vernield. Een be drag van ongeveer f 1260 was eveneens in de vlammen verloren gegaan. De schade aan de meubelen wordt door assurantie gedekt. Maandag kwam de bakker v. Ipe- ren uit Almkerk, tengevolge van een der vele gaten in den Kildijk, te vallen, zoodat al zijn brood in het slijk terecht kwam. De heer v. I. kwam er zelf zonder verdere ongelukken af. Oudendijk. Maandag j.l. is het voor sommige inwoners alhier een noodlottige dag geweest, die wellicht niet spoedig vergeten zal worden en veel schade aan bracht. Zoo zette de dag in met het uitbreken van brand bij den landbouwer G. N., die, hoewel gemeentelijk onder Sleeuwijk wonend, door zijn omgang met de Oudendijkers, tot hen gerekend wordt. In korten tijd brandde de woning tot den grond toe af, terwijl veel van inboedel en kleeren ver loren ging. Voor uitbreiding was geen gevaar, daar het huis geheel afzonderlijk stond. Terwijl 's avonds in menig huisgezin de brand van 's morgens besproken werd, klonk tegen zessen plotseling het brand- signaal langs den dijk en spoedde een elk zich naar buiten, om te zien wat er gaande was. Tot schrik bemerkte men, dat de groote boerenbehuizing van B. v. A. in lichte laaie stond. De brand was waarschijnlijk aan het einde van een schuur ontstaan, zoodat de bewoners het niet hadden op gemerkt en door voorbijgangers werden gewaarschuwd. Met achterlating van alles, was men genoodzaakt de vlucht te nemen, zoodat de geheele inventaris, alsmede 2 kalveren en eenige kippen, een prooi der vlammen werd. Inmiddels was de brandspuit, onder commando van den hoofdbrandmeester Van Hoven, aangerukt, maar kon, toen het vuur zich overplantte op het huis van den landbouwer J. H., helaas door een defect aan de machine, geen water geven. Met emmers water trachtte men toen nog den machtigen vijand te bestrijden, maar dit mocht niet gelukken. Wel kon men de meubelen en land- bouwinventaris in veiligheid brengen, doch het huis en een paar hooi- en strooschelven gingen in de vlammen op. En nog altijd woedde het vuur voort en keek men tevergeefsch uit naar de brandspuit van Woudrichem, die, toen de plaatselijke spuit weigerde, direct was aangevraagd. Met een angstig hart tuurde men in deze geweldige vuurzee, niet wetende waar en wanneer deze heerschappij van Loki een einde zou nemen. En het bleef er dan ook niet by, want al ras sloeg het vuur over op de tegen overstaande behuizing van den landbouwer A. V., gedeeltelijk in eigen gebruik. Ook dit huis met schuur brandde tot den grond toe af en men kon alleen inboedel en in ventaris redden. Eindelijk, het was tegen 10 uur, arri veerde de spuit uit Woudrichem onder commando van den heer G. Struik en begon men met het oog op de veiligheid, de brandende hooischelven te bespuiten en uit elkaar te halen. Het gevaar voor uitbreiding was toen vrijwel geweken, maar een drietal huizen en een schuur, geheel gevuld met landbouwproducten, waren in een paar uren tijds verloren gegaan. Voorzoover bekend, is alles wel, doch zeer laag verzekerd, zoodat het voor de betrokkenen een groote schadepost is. Omtrent het ontstaan van den brand, tast men tot heden geheel in het duister en het zal mogelijk nooit tot klaarheid komen. Een en ander trok uit de om geving vele kijkers tot zich, zoodat het tot laat in den nacht zeer druk bleef. Ook Burgemeester Verhagen vertoefde eenigen tijd op de plaats des onheils. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen glipte een motorrijder op de terugreis en bezeerde een zijner beenen. Daar de motor bruikbaar was gebleven, kon hij zijn reis weer vervolgen. Raamsdonksveer. De werkman D. S. viel van een geladen pulpwagen in het ruim van een schip en bezeerde zich zoo danig dat hy hevig bloedend, geneeskundige behandeling moest inroepen. Wondriehem Voor de melkleveran- ciers aan Mij Golak (Pasteur) te Gorinchem zal op Maandag 19 Nov. a.s. vm. 10.30 uur in de Groote Doelenzaal te Corinchem, door den heer Knijpp, directeur te Rotter dam; een lezing woiden gehouden over de zindelijke winning van melk op de boerdery. Niemand der belanghebbenden verzuime deze vergadering bij te wonen. Naar de Dordr. Ct. verneemt heeft een onderwijzer alhier, die zich gaarne be noemd zag te Kedichem aan gemeenteraads leden aldaar geld aangeboden om hem te stemmen. De zaak is gesteld in handen van den Officier van Justitie te Dordrecht wat betreft de leden van den gemeente raad, de onderwijzer zal zich eventueel voor de rechtbank te 's Bosch te verantwoorden hebben. Waalwijk Naar wij vernemen heeft de heer J Bergmans, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, afdeeling kleinbedrijf, te kennen gegeven, dat hij, aan de beurt zijnde van aftreding, niet meer voor eene herbenoeming in aanmer king wenscht te komen. Waspik. Tot bestuurslid der St. Eli- sabethsvereeniging werd benoemd mevrouw G. van Son de Raad. De hier Zondag jl. gehouden col lecte tot leniging van den nood in Rijnland en Roergebied bracht ruim f261.op. Bij de gehouden publieke verkoo- ping bracht het kapitale heerenhuis, waarin vroeger gevestigd was de wijnstokerij van den heer G. Vermeulen slechts de geringe som op van f 6000. Zaltbommel. In de Maandag gehou den Raadsvergadering werd o.m. de ge- meentebegrooting 4924 en die der gemeen tebedrijven over hetzelfde jaar behandeld en voorloopig vastgesteld. De totale inkomsten en uitgaven met inbegrip die der gemeentebedrijven werden geraamd op f 246.400 waaronder een post Hoofd. Omslag van f55000 en een post onvoorzien van f 3852.96. De aangevraagde subsidies werden ver leend met uitzondering van Wijkverpleging die met f100 en Zaltbommels Ziekenfonds dat met f 350 werd verminderd en alzoo gebracht op f400 en f500. BUITENLAND. De koning van Griekenland uitgenoodigd tydeiyk het land te verlaten. De leiders der republikeinen in Grie kenland ontkennen formeel, dat zij plannen zouden hebben gemaakt voor een staats greep, teneinde de republiek uit te roepen. Zy hebben een onderhoud gehad met ge neraal Piastiras, aan wien zy hebben voor gesteld een uitstel der volksstemming te aanvaarden tot na de verkiezingen, op voorwaarde, dat de koning het land on middellijk verlaat en de troon vacant wordt verklaard. De regeering is tot nog toe weinig ge neigd, het voorstel te aanvaarden. Roussos, de oud-gezant van Griekenland te Washington, heeft den koning in over weging gegeven, het land te verlaten tot na de verkiezingen of het plebisciet. De koning antwoordde, dat hy zich gedragen zal naar de adviezen der regeering. 0 Afschuwelijk drama. Op het Mitchell-vliegveld heeft zich naar uit New-York gemeld wordt Za terdag een afschuwelijk drama afgespeeld. Er zouden demonstraties worden gehouden met vliegtuigen en bestuurbare luchtballons, en duizenden kijkers waren op het veld aanwezig, toen de bestuurbare ballon T. C. 2 zou landen. De uitgeworpen kabels waren reeds gegrepen door mannen op het terrein, toen een plotselinge windstoot den ballon weer omhoog voerde. De mannen beneden lieten de touwen glippen behalve één ongelukkige, die te lang vasthield en toen niet meer durfde loslaten. Het touw bood hem echter niet voldoende houvast en viel hij te pletter van een hoogte van ca. 100 M. De krampachtige pogingen van den man om zich aan het touw naar boven te werken en het om zyn lichaam vast te maken, brachten de grootste ont roering teweeg bij de duizenden, die het stonden aan te zien, zonder te kunnen helpen. Bezoek I van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 nabij Station van allen Autobussen. IliVSEESEL Kicnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5