I m Een enorme sorteering Tafel-, Koffie-, Thee- en Ontbijtserviezen waarbij de nieuwste modellen en decors, Ook in Fransche en Engelsche Tafel- en Theeserviezen groote sorteering. Tevens brengen wij een groote sorteering in Koper, Tin en Nikkel. Gero-Zilver. Gero-Alpacca. Wello-Zilver. Fransch- en Boheemsch Kristal. Gouda fayence. L. DERKS, Hinthamerstr. 70, St. Jozefstr.2-4-6, 's-BOSCH Isb Aan onze groote relaties en geregelde voorkoopen in het Buitenland, danken wij, niettegenstaande de fabrieken grootendeels stil liggen, DAT heden week nog een wagon porselein door ons is ontvangen. Hierdoor zijn wij in staat, met de aanstaande St.-üicolaasdagen U aan te bieden LANDBOUWRUBRIEK. Beantwoorde vragen I. Een abonné stelde my mondeling eenige vragen, met verzoek, die uitvoerig in dit blad te bespreken. Hij meende dat meer dere abonné's-veehouders daarin belang zou den stellen, te meer daar de antwoorden dan bewaard kunnen worden, om ze van tijd tot tyd nog eens na te kunnen kijken. Zeer gaarne heb ik aan dat verzoek voldaan Ik hoop met den vraagsteller dat vele vee houders niet alleen met belangstelling zul len lezen, wat ik in antwoord op de gestel de vragen aan het groote publiek overgeef, maar dat allen er tevens door mogen wor den geïnspireerd, de oude overgeërfde voer- methoden te vervangen, door de nieuwere, welke in de praktijk ontstaan zijn, gesteund door wetenschappelijk onderzoek Begrijpt iemand het een of ander niet, of wenscht hij nadere inlichtingen, zend mij dan een brief met postzegel voor ant woord ingesloten, en voor zoover het in mijn vermogen is, hoop ik de weetgierig heid der vrraagstellers te bevredigen. Vraag 1. Welk voeder acht gij voor droogstaande kalfkosien het best? Deze vraag is, zooals zij in haar alge meenheid luidt, niet direct met het opgeven van een rantsoen te beantwoorden 1 Voor het geven van een geschikt rantsoen, moe ten we ons een duidelijke voorstelling van die koe kunnen maken. Alle droogstaande kalfkoeien toch verkeeren niet in dezelfde omstandigheden, wat leeftijd, gewicht, voe dingsconditie enz. betreft. Bij de voeding moet men met die omstandigheden echter terdege rekening houden. Ie. de leeftijd. Algemeen rekent men dat een koe ongeveer op zijn 4de jaar volwassen is. Hoe en waarom men daar mee bij de samenstelling van het rantsoen rekening moet houden, geven we iets in een volgend artiikel. 2e. de conditie, waarin een dier verkeert 1 Door omstandigheden (dikwijls buiten de wil van den boer) kan het dier in slechte of middelmatige voedingsconditie verkeeren Ook kan de koe er uitstekend aan toe zijn. Dat ook dit invloed uit moet oefenen op de vaststelling van het rantsoen, zal wel ieder inzien. 3e. het gewicht. Een dier kan 400, 500, 600 K.G. wegen. Dat moet natuurlyk ook invloed uitoefenen op de te voederen hoeveelheden. Bij de beantwoording van de vraag stellen we ons dan ook een bepaald dier voor en wel een volwassen koe, die in middelmatigen goeden voedingstoestand ver keerd en levend ongeveer 500 K.G. weegt. Vooreerst moeten we beginnen met vaststelling van de voedingsnorraen voor zulk een dier. Daaronder verstaat men de hoeveelhedenDroge Stof, Verteerbaar Eiwit en Zetmeelwaarde, die het dier da- gelyks in zijn voedsel moet kunnen opDe- men. Voor vele veehouders zijn deze woorden waarschijnlijk zinlooze begrippen, doch dat verhindert hen gelukkig niet, om toch goed te ktinnen voeren. Alleen zal zus of zooc, hen daardoor kunnen worden. Het zijn echter namen, die na lang en ernstig we tenschappelijk onderzoek voor het gemak ingevoerd zijn. Ernstige studie van het geheele uitgebreide gebied der veevoeding is er echter noodig, om een heldere voor stelling te kunnen maken van de onschat bare waarde, welke die drie termen voor de berekening van het rantsoen, dat de landbouw huisdieren behoeven, om een zoo hoog mogelijk financieel rendement af te werpen, bezitten. Een landbouwrubriek is daarom niet de plaats om te pogen een heldere voorstel- het waarom niet duidelyk ling van de begrippen Droge Stof, Ver teerbaar Eiwit en Zetmeelwaarde aan te brengen. Misschien doet zich wel eens een gelegenheid voor, er iets naders over te zeggen, maar thans moeten de lezers ze maar aannemen, als noodzakelijke hulp middelen tot bereiking van het doeldoor middel van oordeelkundig samengestelde voederrantsoenen, de financieele resultaten van het veebedrijf te verbeteren I Als gemiddelde van een groot aantal praktijkervaringen heeft men gevonden, dat een volwassen koe, om op kracht te blijven, een onderhoudsvoer noodig heeft, waarin voorkomt 11 K.G. Droge Stof. 0,3 Verteerbaar Eitwit. 3 Zetmeelwaarde. Een kalfdragende koe moet echter, be halve voor lichaam8onderhoud, ook voedsel opnemen, tot opbouw van het lichaam van het nog ongeboren kalf. Daarom verhoogen we de normen iets, en komen dan tot de volgende benoodigdo hoeveelheden i 11 12 K.G. Droge Stof. 0,3 0,4 Verteerbaar Eitwit. 3 3,5 Zetmeelwaarde. Deze cijfers nemen we nu als richtsnoer aan bij de opbouw van het rantsoen uit de verschillende voedingsmiddelen. Men moet ze echter niet beschouwen als on veranderbare I Men mag er gerust kleine wijzigingen in aanbrengen, op voorwaarde echter, dat men dat doelbewust doet, met kennis van de innerlijke waarde der voe dermiddelen en de behoeften van het des betreffende dier. Voor de innerlijke waarde der voederartikelen kan men zich een oordeel vormen aan de hand van tabellen, voorkomende o.a. in Starings Almanak en in de meeste werkjes over Veevoeding b.v. Veevoeding van Kok en het heel mooie en eenvoudig geschreven boekje van den Rijk8veeteeltconsulent te LeeuwardenH. G. A. Leignes Bakhoven, eveneens getiteld I Veevoeding en uitgegeven bij J. B. Wol- ters, Groningen. Prijs f 2.25. Een heel geschikt werkje is niet minder Practische Handleiding voor het berekenen van Voe derrantsoenen door A. A. ter Haar, hoofd redacteur van ïDe Veldbode®, uitgegeven bij LeyterNypels, Maastricht. Prijs f 0.90. De hoofdzaak bij die verandering betreft altijd voor een melkkoede hoeveel heid eiwit, welke in goede verhouding aanwezig moet blijven. In de praktijk wordt tegen dien regel heel veel gezondigd 1 Als men een rantsoen onder de oogen krijgt van neigen vinding® is er bijna altijd een tekort aan eiwit en een te veel aan Zet meelwaarde, terwijl men bij rantsoenen voor melkkoeien juist meestal het omge keerde aantreft, wat een niet minder groote fout te noemen is, daar volwassen dieren slechts een kleine hoeveelheid eitwit ver bruiken Al het meerdere, dat ze in hun voedsel wordt toegediend, komt met de vaste en vloeibare uitwerpselen in de mest terecht, doch vertegenwoordigt dan veel minder waarde I Het kan echter we! gewenscht zijn het eiwit in het rantsoen van droge kalfkoeien iets boven de norm op te voeren, bijv. 0,1 K.G. per dag en wel vooral bij jonge, nog groeiende dieren, bij heel schrale, dorre oudere koeien, alsmede bij de individuen, die in den regel kort na het kalven ge woon zijn veel melk te produceeren. Men meent n.l. in de praktijk meermalen opge merkt te hebben, dat een wat ruime eiwitvoeding tijdens de droogstand, die periode van ruime melkgift langer maakt. Doch in wel 95 van de 100 gevallen heeft een droogstaande melkkoe voldoende voed sel, als haar dat gegeven wordt in de hoeveelheden in bovengenoemde voedings norm uitgedrukt. 0,25 0,02 Omgewerkt in de meest voorkomende voedermiddelen komen we tot het volgende dagrantsoen 20 K.G. pulp. 2,32 D. S. 0,06 Eiwit. 1,30 Z. W. 5 K.G. goed hooi. 4,28 D. S. Eiwit. 1,80 Z. W. 5 K.G. roggestroo. 4 D. S. Eiwit. 0,50 Z. W. Totaal10,60 D.S. 0,33 Eiwit. 3,60 Z. W. Wil men nu wat ruim eiwit, dan geve men er 2 Bertelkoekjes per dag bij of een paar K.G. hooi meer, en men heeft een rantsoen, dat in de praktijk beslist goede resultaten zal afwerpen. Voor de pulp kan men zonder bezwaar voederbieten, mangels of knolrapen nemen, voor het roggestroo, ook evengoed tarwe- strooDe 5 K.G. die ik daar van aan geef, is natuurlyk al naar de gebleken behoeften aan buikvulling, voor vermeerde ring of vermindering vatbaar, dat is maar een sluitpost. Als slot nog een algemeen geldend advies voor alle voederrantsoenen aan alle dieren, waarop ik over een paar weken uitvoerig terugkom verzuim nooit, dage- lyksch aan elk dier, klein of groot, een kleine hoeveelheid fosforzure kalk, zooge naamde Delftsche voederkalk toe te dienen 1 Jong vee één eetlepel per dag, oudere dieren 2 eetlepels. De prijs kan niemand weerhouden 1 Per K.G. kost het maar ±16 cent. De volgende maal een antwoord op vraag 2 Welk rantsoen moet ik geven aan een vaars die 17 L. melk per dag geeft? F. C. HUIJZER Woudrichem. o .1 1 ggsi ïww VttVo" fmï 'il A V V'M, -r -Cl. vVA*" SJSv-''*'X' *'V •>,i 'W--'4 '<s P&* v - ?-;'tüa?':.V V '- A1'.-tv:y v jc'. v mX- MAGAZIJN JOZEF tegen tot nu ongekend lage prijzen. NICOLAAS GADEAUX 'Wy - '.yy't' V'vr', Mmê A>V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 10