ü'irma ALPH. HÜPSCH 's-Hertogenbosch. Dames- en liEdermantels SOUVENIRS met eigen foto A. A. COERTSE, Fotograaf Stereliseer het Wild in WECK's INMAAKGLAZEN. Landverraad Eind B IIP GORKUM. Vuchterstraat 19 6 25—6 75—9.75—13 50 Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Woensdagmiddag is te 's Bosch een Belg gearresteerd, verdacht van spionnage. Deze Belg had reeds vroeger te Maastricht ge tracht drie Hollar,dsche militairen om te koopen, wat gelukte. Nu had hij zich gewend tot een sergeant-majoor in den Bosch, met de bedoeling geheime militaire stukken machtig te worden. De sergeant majoor liet het voorkomen alsof hij op het plan inging en Woensdagmiddag had de onmoeting plaats in een café in den Bosch. De recherche lag echter op den loer en arresteerde den Belg toen hij van den ser geant-majoor een z.gn. geheimstuk had ontvangen en daarvoor een belooning had gegeven. In Maastricht schijnt het complot te zyn begonnen. Aldaar zijn drie militairen ge arresteerd, n.l. G. F. Smithuizen, N. Boch- man en M. R. Timmermans, aile drie sergeant-majoor-administrateurs. De stukken waarom het te doen was betroffen de in richting van ons leger en de mobilisatie maatregelen. Een sergeant-majoor is niet op de voorstelling ingegaan en door zyn toedoen moet de zaak aan het rollen zij' gegaan. Het onderzoek wordt geleid door een brigade commandant der Kon. M*ié- chaussée en moet reeds 3 weken aan den gang zijn, met gevolg dat Woensdagmnld^a de vermoedelijke hoofdschuldige te 's B ».sch is gearresteerd. Deze is een Belg genaamd Jan Rijken, wonende te Rotterdam, Stations plein 8. De justitie heeft aan zijn woning een onderzoek ingesteld en belangr.jke do cumenten gevonden. Hij is 42 jaar en woonde voor den oorlog ook in ons land. Hij is vertegenwoordiger van Belgische lakenfabrieken en bereisde steeds het Zui den van ons land. Men vermoedt dat nog meerdere personen bij deze spionagezaak betrokken zijn. Een succes voor de Nederlandsche industrie. 42 spoorbruggen in Siam. Aan de firma De Vries Robbé Co., Constructiewerkplaatsen te Gorinchem, is na internationale inschrijving door de Staatsspoorwegen van Siam opgedragen de vervaardiging van 42 spoorbruggen met spanwijdten van 9 tot 50 M. Een janboel. Bij het landgerecht te Batavia heerscht een hopelooze verwarring en achterstand in de administratie en de inning van de opgelegde boeten. Gedurende maanden en maanden zijn door den landrechter geregeld boeten op gelegd, die vrijwel nimmer geïnd werden. Op een inbaar bedrag van ongeveer f150.000 staat nog f120.000 open! Die gelden zijn vrijwel allemaal verloren, wijl de heele administratie er een janboel is. Adressen van veroordeelden zijn niet te vinden, namen zijn verminkt, onbekend of onverstaanbaar 1 De malversaties te Vreewyk. Dinsdagmiddag deed de Rotterdamsche Rechtbank uitspraak in de zaak betreffende de malversaties van het Eerste Rotterdamsch Tuindorp ^Vreewijk*. Achtereenvolgens werden veroordeeld de 45-jarige A J. v. W., oud-inspecteur bij den gemeentelijken woningdienst, tot 7 maanden gevangenis straf, m, a. p.de eisch was 1 jaar de 39-jarige G. F., oud-ingenieur bij de ge meentewerken, tot 2 maanden gevangenis straf. De eisch was 6 maanden. Tenslotte de 51-jarige J. S., ex-directeur van Vreewijk, tot 3 jaar gevangenisstraf m. a. p., terwijl daar de eisch voor was 2 jaar. Een raadslid omgekocht! Naar aanleiding van geruchten, die in de pers de ronde doen omtrent een geval van omkooperij van een raadslid te Kedi- chem door een candidaat voor het hoofd schap der openbare school aldaar, meldt men dat de Inspecteur van het onderwijs vermoeden had dat een benoeming, (de derde op de voordracht was benoemd) niet zuiver in zijn werk was gegaan. Hij stelt daarop een onderzoek in, waarbij bleek, dat een raadslid aan meer dan een sollicitant zijn stem had aangeboden, en dat een der sollicitanten daarop was ingegaan en «ol gens zijn verklaring aan gemeld raadshd een bedrag van honderd gulden had n-r hand gesteld. Daarop was de sollicitant in derdaad benoemd. Het schijnt dat het raadslid tot de ig> o- bele transactie het initiatief heeft genomen h(j was daartoe den sollicitant in zijn woon plaats komen opzoeken. Een andere sollici tant had geweigerd op de zaak in te gaan, doch de nu benoemde was te zwak gebleken om aan de verleiding weerstand te bieden. De zaak zal voor de 's Hertogenbosche rechtbank worden behandeld. »Hbl.« Vreeseltyk drama. Naar »Aneta« uit Bandjermasin seint, heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld vóór de gevangenis. Een op post staand politie-dienaar schoot in een vlaag van waan zin zijn vrouw, die hem eten bracht, dood. Ook schoot hij op zijn drie kinderen, die van school kwamen, waardoor één kind doodelijk getroffen werd, één ernstig ver wond, terwijl het derde kind er in slaagde te ontkomen. De ongelukkige vader werd gearresteerd de zaak wordt onderzocht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden Maandagavond werd in de zusterschool voor de zusters en inwonenden in het R. K. Liefdegesticht, een welge slaagde uitvoering gegeven door de tooneel- clut» »Kunst en Vermaak« alhier. Opge voerd werd het blijspel »De Gril van den Hertog*. Na afloop dankte de heer Fokking de spelers om hun schitterend spel en voor den genotvollen avond allen verschaft. Woensdag- en Donderdagavond gaf de »Heusdensche Harmonie* hare aange kondigde uitvoeringen beide keeren voor een flink bezette zaal. De muzieknummers werden heel goed ten gehoore gebracht en gaven duidelijk blyk, dat de Harmonie onder de leiding van den heer v. Berkel op den goeden weg is. Stemming en samenspel waren zuiver en mooi, men kon met genoegen naar de uitvoering der verschillende num mers luisteren. Dat de vereeniging met nummers voor den dag komt als »Lente's Ontwaken*, Ouverture van A. Zwart, een nummer dat aan de uitvoerenden tamelyk hooge eischen stelt, is niet alleen een bewijs van durf, doch tevens, dat er goed ge studeerd wordtwant zonder studie is het niet te maken. Bljjft zoo voort gaan vHeusdensche Harmonie* en wij twijfelen er niet aan, of gij zult nog verscheidene lauweren behalen. Een woord van dank aan den Directeur, den heer v. Berkel uit Ammerzoden, die de Vereeniging reeds op deze hoogte wist te brengen, is zeker wel verdiend. Nadat het programma, voor wat de muzieknummers betreft was afgewerkt, kregen wij eerst te hooren vJocrisse de Vondeling* kluchtspel in één bedryf en daarna nSchuiven gaan ze* blijspel in één bedrijf. Beide stukjes werden heel aardig gespeeld in vJocrisse* was het de heer Smiehausen als Jocrisse de bediende van Kastelein Zorg, en in ^Schuiven gaan ze* de heer Hogetoren als Joost de knecht van Kastelein Grijpvogel, die de dankbaarste rollen haddenbeiden leverden mooi spel. Het geheel vormde een paar mooie avonden voor de Harmonie. Onze sorteering HANDSCHOENEN, WOLLEN DASSEN en MOTSEN is mooi en goedkoop. Jumperwol in alle kleuren 43 cent per knot. Almkerk. A.s. Maandagavond 6.30 hoopt in de Ned. Herv. kerk voor de Herv. Jong.-vereen. alhier op te treden Ds. Hoek van Vuren en Dalem, met het onderwerp Vrijheid en gebondenheid.* Door den heer D. Westerlaken te Giessen is met ingang van 19 Nov. j.l. een Autobusdienst ingesteld, voorloopig alleen des Maandags vertrek van Almkerk v m. 7 45 en van Woudrichem n.m. 1.20. A.s. Week zal door eenige dames in deze gemeente een collecte worden ge houden voor de ramp in JapaD. b. v. Broches, Horloge- of Collieraanhangers, Dasspelden, Sigarettenkokers, Manehetknoopen, enz. enz. is een aardig ST.-NICOLAAS-CADEAU. v/h. J. C. GOETHALS Capelle. In het smaakvol versierde gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom alhier werd deze week de bazar, ge organiseerd door den te dezer plaatse be- staanden dameskrans en waarvan de zuivere opbrengst komt ten bate der afdeeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis, ge houden. Bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, had j.l. Dinsdagavond te half acht de opening plaats met een toe spraak van den Edelachtbaren heer Burge meester Meyer, waarna het woord gevoerd werd door den Voorzitter der afdeeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis Dr. J. van der Meulen. Namens den dames- krans werden beide sprekers bedankt door de presidente, Mej. N. Treffers, waarna de aanwezigen in de gelegenheid gesteld werden de talrijke ten verkoop aange boden artikelen te bezichtigen. Onder- tusschen deden de verkoopsters bij de di verse standen hun best deze artikelen aan den man te brengen, hetgeen hun heel best gelukte, zoodat zy goede zaken maak ten. Van de gelegenheid om bij de ver schillende atracties zyn geluk te beproeven werd een zeer druk gebruik gemaakt. De beide volgende dagen kenmerkten zich door een ongekende drukte. Het lokaal bleek sommige oogenblikken te klein om alle belangstellenden te bergen, zoodat men soms genoodzaakt was de zaal te sluiten, niettegenstaande er nog honderden bezoe kers buiten stonden te wachten. Begrijpe lijkerwijze waren gezien de drukte, de ontvangsten beide dagen boven verwachting. Al is het totaal bedrag der ontvangsten nog niet met zekerheid te noemen, doch kunnen wij gerust zeggen, dat de eerste bazar alhier gehouden een waar succes is, zoodat bestuur en werkende leden van den dameskrans met genoegen op deze dagen kunnen terugzien. Een woord van dank past in de eerste plaats aan de leden van den krans voor hun ijverige bemoeiingen in dezen en verder aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het welslagen hiervan. Aangezien de trekking van de groote verloting en nog enkele extra verlotingen pas Vrijdagavond plaats heeft, kunnen wij den uitslag nog niet in dit nummer mede- deelen, Voor de vacante betrekking van hoofd der O. L, school te Vrijhoeve-Capelle hebben zich 7 sollicitanten aangemeld, ter wijl voor tydelijk onderwijzer dit aantal 8 bedraagt. De collecte voor den ramp in Japan heeft in deze gemeente opgebracht f 49.47. Gorinchem. In de groote zaal van de Doelen, vergaderde Maandagmorgen de melkleveranciers van de Galak (Pasteur), ter bespreking van de melkwinning op de boerderij. Als spreker trad op de heer Knijpp (direc teur der fabriek), die bij de opening allen een hartelijk welkom toeriep. ln een kernachtige rede behandelde spreker achtereenvolgens de verschillende punten die men heeft in acht te nemen, om een product te verkrijgen dat voldoet aan de algem. eischen van zuiverheid, waar onder wordt verstaan reuk en smaak, vuil, aantal bacteriën en gisting. Als voornaamste eisch tot verkrijging van A. melk, noemde hij de reinheid der uiers. Ook begaat men dikwijls de fout, dat vaatwerk met kokend water schoongemaakt, met koud slootwater wordt nagespoeld. Ik zou willen zeggen, aldus spr., reinig uw bussen en vaatwerk met koud pompwater en spoel bet daarna af met kokend soda water. Daarna legge men alles zoodanig teneer dat het kan afdruppen. Melk van zieke koeien (uier-ontsteking e. d.) mag nimmer met goede melk wor den vermengd. Spreker besprak breedvoerig deze ziekte omdat vele boeren ze wel ken nen, maar met oorzaak en gevolg weinig rekening houden. De oorzaak van een uierontsteking is een zeer kleine bacterie die in het tepelkanaal dringt en zich in het uierweefsel met ongeloofelijke snelheid vermenigvuldigt. In de melk van deze koeien komen millioenen bacteriën voor, zoodat deze gevaarlijk is voor besmetting. Hoewel de heer Knijpp over 't algemeen tevreden was over de melk die hij hier ontving, Brabant maakte zelfs geen slecht figuur, hoopt hij dat deze bespreking en de op 1 Dec. in te voeren premie er toe zullen bijdragen dat spoedig algemeen A. kwaliteit melk geleverd wordt. Nadat spr. zijn rede beëindigd had werd over deze zaken nader van gedachten gewisseld. Allereerst kwam de heer Mook te Gor- cum aan 't woord, deze vond de premie zoowel als de melkprijzen veel te laag. Ook was hij van oordeel dat wilde men steeds A melk leveren, aan de stallen veel verbeterd zou moeten worden. De toekomst der boeren zag hij donker in. De heeren uit Brabant zagen ook liever de premie verdubbeld, maar zouden ook thans reeds gaan beproeven, hoever zij het konden brengen. De heer Knijff beantwoordde de sprekers, kon geen hoogeren prijs toezeggen en even min de premie verhoogen. Wel beloofde hy de leveranciers zooveel mogelijk in alles terwille te zijn en waar noodig steeds gratis adviezen te zullen verstrekken. Hierna werd de vergadering gesloten. Genderen. Dinsdag 27 November a.s. 's avonds 6 uur hoopt in Café de Zwaan* voor de Landbouwvereeniging op te treden den heer Directeur van het Kalisindicaat te Utrecht met een lezing over het gebruik van kali op kleigrond, terwijl een en ander zal worden toegelicht met lichtbeelden. Wij wekken iedereen op deze interresante lezing bij te wonen. Toegang voor een ieder vrij. (Zie advertentie in dit Nr.), Herpt. Maandagavond vergaderde alhier in 't café »de Ploeg« de onderlinge paar- denverzekering gevestigd te Haarsteeg en omvattende de gemeenten Haarsteeg, He- dikhuizen en Herpt. Aan de orde kwam de rekening over 1923. De inkomsten bedroegen f 2087.66 en de uitgaven f 1963.48 zoodat een voordeelig saldo was van f 124.18. In het afgeloopen jaar kwa men negen ongevallen voor, waarvoor werd uitbetaald f 1728. In Hedikhuizen had de wijkmeester G. de Kort ontslag aange vraagd wat hem werd verleend en in zijn plaats werd als wijkmeester benoemd J. de Kort. Aan de beurt van aftreden bij het bestuur waren de heeren Adr. Piron en Adr. v. Beijnen. Beiden werden bij accla matie herbenoemd. Het ledental steeg over het afgeloopen jaar met drie zoodat de vereeniging nu 168 leden telt. Land van Altena. De Bond van Melkveehouders ontving deze week bericht van Mij. Galak, dat met ingang van 25 November a.s. de melkprijs wordt verlaagd tot 10,50 ct. per Liter of 3,50 ct. per procentvet. Sprang. Bij den jl. Dinsdagavond ge houden darawedstrijd in het zaaltje van den Chr. Volksbond alhier werd door de heeren C. van Ingen de le, Jac. van der Schans de 2e en B. Spierings de 3e prijs behaald. Naar wij vernemen wordt weer een wedstrijd georganiseerd waaraan door een 16-tal personen zal worden deelgeno men. A.s. Dinsdagavond zal in het zaaltje van den Chr. Volksbond alhier voor den Chr. Besturenbond SprangCapelle optre den de heer A. Amelink, secr. van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, met het onderwerp »Een groote taak in donkeren tijd.* In het belang van den Ger. Zen- dingsbond trad j.l. Donderdagavond voor een flinke opgekomen schare in het Ned. Herv. kerkgebouw op, Ds. Klomp van 01- denbroek. Zijn Eerwaarde deed dit naar aanleiding van Openbaringen 1 18b »En ik heb de sleutels der hel en des doods I Sleeawijk. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer A. Kolff, terwijl in de plaats van den heer C. A. de Regt tot diaken gekozen is de heer M. Dekker. Veen. Op Maandag 26 November a.s. zal aan de huizen der ingezetenen een collecte worden gehouden ten bate der slachtoffers van den ramp in Japan. De lijst van de in het voorjaar 1923 goed- en afgekeurde springstieren is voor een ieder ter Gem.-Secretarie ter inzage nedergelegd. De vereeniging ^Volksontwikkeling* heeft een leesbibliotheek geopend. Tot bibliothecaris is benoemd de heer H. A. Vos Azn. Nienwendijk. Het paard van bakker v. d. K. sloeg Maandag op hol en nam de vlucht naar huis, heel netjes bleef het bij zijn woning staan. De bakker die inmid dels zijn klanten bezocht bemerkte bij zijn terugkomst, dat zijn paard en wagen vreg was. Na eenige inlichtingen te hebben ontvangen, kon v. d. K. heel netjes de reis naar huis afleggen per voet. Thuis gekomen zijnde bemerkte hij, dat paard nog wagen eenige averij bekomen had, Het zoontje van J. D. pakte Zaterdag een hond beet, die aan een stukje vleesch stond te eten. Hij bracht het er heel slecht af, de hond die waarschijnlijk dacht dat men hem zijn vleesch afhandig wilde maken, pakte de jongen zoo erg in zijn beenen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Overbosch hechtte de wonden. Woensdag, 28 November hoopt D.V. de Geref. meisjesvereen. »Ruth« haar gewone jaarfeest te vieren. Ter afwisse ling zullen voordrachten, opstellen en samenspraken gegeven worden, wat de gezelligheid zal vergrooten. Aanvang 7 uur in het Instituutiokaal. Reeds meermalen werd in de courant melding gemaakt, dat zich aan enkele boomen voor de 2e maal vruchten bevonden, wat tot een zeldzaamheid behoorden. Doch nog grooter zeldzaamheid is, dat de correspon dent bij den heer H. Kant te Ippelschendijk een leiperenboom heeft zien staan (Welkoms beumee) waaraan zich niet minder dan 27 groote peren bevonden. Werkendam. Bij beschikking van den Commissaris der Koningin, d.d. 10 Oct. '23 G no 328, is aan den gewoon dienst plichtige Laban C. Schaddelee voorgoed vrijstelling verleend van den militairen dienst, wegens broederdienst, Donderdag j.l. is een scheepje ge laden met suikerbieten, op het Steurgat gezonken. De twee aanwezige schippers klommen in den mast en werden, nadat zij daarin ongeveer 2 uur vertoefd hadden, door B. v. d. Heuvel uit hun netelige positie verlost. De Zanguitvoering welke door de Gem. Zangvereen. U D.J. in deze maand gegeven zou worden, is uitgesteld tot de volgende maand. Heden (Zaterdag) zal in de oude school van 37 uur namiddags, de stem ming plaats hebben van 2 gemachtigde voor het Kiescollege, in de plaats van de heeren C. de Boon en Joh. Schaddelee, die hun benoeming bij de gehouden stem ming van 10 Nov. j.l. niet hebben aan genomen. Zondag j.l. ontstond er een begin van brand bij van Oord aan de looze stoep. Een bed en een stuk van het vloerzeil verbrandden. Door het krachtig optreden van enkele personen kon erger worden voorkomen. Omtrent bet ontstaan van den brand tast men tot heden geheel in het duister. OPENING JACHT-SEIZOEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2