voor hel Land van Heusden en Wlena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma Johan de Mol, BIJVOEESEL Kkuwsblad liUU. -Vriidati 23 i Jan Geerlzen, Ruime auto- garage's nabij Station van allen II Autobussen. BEHOORENDE BIJ HET reeds meermalen de kwestie van het haalt eenige gevallen aan, waaruit zou G.E.B. is besproken en er middelen be- blijken dat de meters niet in orde zijn. raamd zijn, om tot betere bedrijfsresul- De Voorzitter bestrijdt dit en merkt taten te geraken. Het Dag. Bestuur is op, dat het hier over gevallen gaat die tenslotte tot de overtuiging gekomen, al geruimen tijd zijn geleden. Over een dat de weg hiertoe in de allereerste plaats geval heeft hij den agent bij zich laten gezocht moet worden in prijsverlaging.j komen en heeft hem gezegd, dat die Steeds hoort men de klacht het licht is te duur en deze klacht moet worden weggenomen. Het licht möet zeker niet duurder zijn dan petroleumlicht. De prijsverlaging brengt oogenschijnlijk wel minder in kas, doch spr. heeft de over- uiging, dat de mindere ontvangst reeds terstond door meer verbruik zal weg vallen. De afname voor verlichting is geraamd op 10 k 11 duizend K.W., door verlaging van den prijs zal de opbrengst bij hetzelfde verbruik dus f 1000 minder zijn, doch spr. zou haast durven garandeeren, dat het stroomverbruik tengevolge der verlaging zal toenemen en hierop reke nen B. en W. ook. Door het meerdere stroomverbruik, komt men korter bij de gestelde stroomgarantie, de grootste strop voor de gemeente, en wordt het verlies, dat de gemeentekas heeft te dekken, dus kleiner. Spr. zou voor zich nog verder willen gaan en de prijs nog lager willen stellen, vooral gedurende de zomermaan den zou hij deze nog 10 cent lager wil len bepalen, om daardoor in den zomer het strijken enz. in de hand te werken, want juist in de zomermaanden moet men het stroomverbruik trachten op te voeren, al wat dan meer verbruikt wordt is winst. De inkoopberekening van den stroom berust op een heele bereke ning. Eerst heeft men het inkoopbedrag, daarbij komt de kolenclausule en daarbij de maximale belasting en deze laatste legt het meeste gewicht in de schaal. Vooral in den zomer blijft men veel te ver onder de maximale belasting en daardoor wordt de stroom zooveel duurder. Spr. hoopt, dat B. en W. het met hun voorstel goed hebben ingezien, zoodat men in de toekomst nog tot verdere verlaging zal kunnen overgaan. v. Wijk. Ik geloof, dat dit de goede richting is, doch 50 ets. is nog te hoog. In Raamsdonk b.vis de prijs 50 ets. en men klaagt daar dat het nog te veel is, men moet concurreeren tegen de petroleum, doet men dit niet, dan zal men nog weinig bereiken. Het G.E.B. is gelijk aan een zakenman en moet zijn artikelen zoo goedkoop mogelijk van de hand doen. Hij heeft gehoord, dat er zooveel stroom betaald moet worden, die niet verbruikt is, deze kan beter aan de verbruikers ten goede komen. Als er bezuinigd moet worden kan dit op de straatverlichting. Er zijn nu 126 straatlantaarns, dit getal kon wel met een 100-tal verminderd worden In een rechte lijn vindt men de lantaarns vaak kort bij elkaar, terwijl er in een krom ming of draai geen hangen. v. d. Velden. De mindere straatver lichting komt niet ten goede aan het bedrijf. Roza. Ik ga hier lietst niet op in. v. Wijk. Ja, ik begrijp wel, dat men zonder verlichting toch moet betalen. J. v. d. Pol. Zou de meterhuur niet weg kunnen Hierover klagen de menschen. Voorzitter. Dat gaat niet, doch ik weet wel waar het wringt. Ik zie ge regeld de kwitantie's en daar zijn er bij, waaruit blijkt, dat er verbruikers zijn, die in 2 maanden al een heele kilowat verbruikt hebben en als ze daarbij 70 ets. meterhuur moeten betalen, dan is dit SLEEPT GIJ iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, wam meestentijds is de oorzaak een nierkwaal die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, onge regelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gjj tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeid heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst to ge nezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, "te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag W IJ K. B. en W. hebben geen vrijheid ge- ronden de tarieven te wijzigen. De wet verbiedt de aftrek voor meerdere leerlin gen uit een gezin, het schoolgeld is dus voor alle kinderen in dezelfde betalings klasse gelijk. Inplaats dat echter het schoolgeld gerekend wordt naar het werkelijk inkomen, moet dit in ;t ver volg geschieden van het belastbaar inkomen, en zijn inkomens beneden f 1200 vrijgesteld van schoolgeld. Met algemeene stemmen worden de voorge stelde wijzigingen goedgekeurd. Wijziging der verordening op de hef fing der gemeentelijke inkomstenbe lasting. In de heffingsverordening staat, dat niet hooger mag worden gegaan dan tot 2 pCt., de Voorzitter zou dit willen brengen op 2,5. Men zal wel niet zoo hoog behoeven te gaan, doch men weet niet wat de toekomst nog kan brengen en heeft dan meer ruimte. De verordening op de invordering wordt zoodanig gewijzigd, dat de eerste termijn eerst vervalt in de maand waarin het biljet wordt uitgereikt. Zijn bij de uitreiking van het biljet reeds zeven maanden van het belastingjaar verloopen dan bestaat er nog gelegenheid, de be lasting in 5 termijnen te voldoen en zijn niet zooals tot heden de reeds ver streken termijnen direct invorderbaar. Met algemeene stemmen worden de hef fing en invordering in dezen zin gewij zigd. Wijziging op de heffing van keurloon. De bepaling van de bestaande veror dening, dat voor een uit nood geslacht dier f10.keurloon moet worden be taald, komt te vervallen. Wordt het vleesch van zoo'n dier voor de consump tie afgekeurd, dan behoeft geen keurloon te worden betaald, wordt het goedge keurd, dan betaalt men het gewone keurloon. Met algemeene stemmen wordt ook tot deze wijziging besloten. Tevens besluit men tot intrekking der bestaande verordening op het distributie- daaraan niets doen, hij mag niets doen en levensmiddelenbedrijf. zonder opdracht uit den Bosch te hebben Aanbieding der begrooting van het gekregen, het is wel een wonder dat bij G.E.B., met voorstel van B. en W. om den een ieder oogenblik wat aan den de prijs van het eleetrisch licht te meter mankeert en bij een ander niet brengen van 60 op 50 cent per K.W. v. Wijk. Er dient toch een weg te De begrooting wordt voor onderzoek worden gevonden om dit in orde te in handen gesteld van dezelfde com- krijgen. missie, die de gemeente-rekening en be-v. d. Velden. Ik wil geen critiek uit- grooting heeft te onderzoeken. oefenen, ik ben daar niet meer voor, Nadat Wethouder Roza van den Voor- doch acht het wel noodig, dat er goede zitter toestemming heeft gekregen om controle is. Het blijkt herhaaldelijk het voorstel toe te lichten, zegt hij, dat dat de meters nog niet in orde zijn. Spr. kwestie moest worden opgelost en deze is opgelost. Spr. kan niet begrijpen, dat, als er klachten zijn men zich niet tot B. en W. wendt. Hij geeft de ver zekering dat dit college elk geval grondig zal onderzoeken en zoo noodig handelend zal optreden. De heer Roza is het met den Voorzitter eens, hij acht het niet in het belang van het bedrijf over dergelijke gevallen zoo ver uit te weiden. Spr. is er voor goede controle uit te oefenen en iedere klacht grondig te onderzoeken. Ook de heer Bouman spreekt in den zelfden zin, deze zou ook willen dat men zich met klachten tot B. en W. wendde. De heer v. Wijk vraagt den Voorzitter, of de kwitantie's niet vlugger kunnen worden gëind. Nu is pas over de maanden Juni en Juli betaald, de incasseering is dus 4 maanden ten achter, dit is niet in het belang van het bedrijf. Ligt dit aan de P.N.E.M. of aan den P.N.E.M,- agent Het is een laksche boel, waarin hoog noodig verandering moet worden gebracht. Om echter 4 maanden in te halen dit valt niet mee. De heer Roza geeft toe, dat dit niet in den haak is. De Voorzitter zegt toe, te zullen in- formeeren of hierin geen verandering kan worden gebracht. Spr. zal nu het voorstel van B, en W. in omvraag bren gen om den stroomprijs met ingang van 1 Januari 1924 te verlagen van 60 op 50 ets. per K.W. De heer Roza vraagt, of men er niet dragen, omdat het verven door Furster indertijd niet aan de eischen voldeed. Wat de verf door Verbeek nu gebruikt en door Furster bij het eerste verven betreft, dit is een verschil van hier tot Amerika. Het Bestuur der Bouwvereeniging heeft de woningen goed te onderhouden, doet zij dit niet dan kan men haar daarvan een verwijt maken en zou het gemeente bestuur het recht hebben tusschen beide te komen. Juist daarvoor is Furster gepasseerd, handelde een ander vakman op dezelfde manier, dan ging ook hij er beslist uit. De heer v. Wijk gelooft, dat de huizen gezet zijn onder toezicht van een op zichter en deze is dan toch zeker ook bij het verven tegenwoordig geweest. Is er dus geen goede kwaliteit verf gebruikt, dan moest deze zijn afgekeurd. Spr. vindt de ongerijmdheid zoo groot, dat, als de raad niet bereid of onmachtig is hierin tusschen beide te komen, hij zich dan zoo noodig tot den minister zal wenden. De Voorzitter meent, dat v. d. Velden met zijn redeneering niet vrij uitgaat. Ook de school te Aalburg is in de mobilisatie-jaren geverfd en de verf daaraan gebruikt was slecht, doch ieder een wist dit, de man kon onmogelijk goede verf krijgen. Het zal de vraag zijn, hoe is Furster aan den verf gekomen? Spr. hoopt dat de commissie der bouw vereeniging in het vervolg anders zal handelen. De heer v. Wijk zou willen vragen, of er nog iets van de oude verf te vinden zou zijn, dan kon deze worden onderzocht. De heer v. d. Velden zegt, dat de verf na verloop van 3 maanden er reeds af viel. Spr. zou echter willen dat het aan zal vastknoopen, om den prijs voor gemeentebestuur aan het bestuur der de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus op 40 ets. te brengen. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. Het voorstel van B. en W., aangevuld met het voorstel van den heer Roza, hierop in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming lid commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Aftredend de heer N. v. d. Maaden. Deze wordt met algemeene stemmen herkozen. Benoeming van een lid voor het Burg. Armbestuur. Aftredend de heer W. v. Wijk. Op de voordracht staan de heeren W. v. Wijk en T. Smookers. De aftredende wordt met algemeene stemmen herkozen. Benoeming 4 leden schattingscom missie, inzake Rijksinkomstenbelasting. Aftredend zijn de heeren W. Mouthaan, W. v. Wijk. N. v. d. Maaden en K. v. d. Velden. Bij de stemming kregen de eerste 3 heeren eik 6 stemmen en de heer v. d. Velden 5, terwijl een tijd stem blanco was uitgebracht, zoodat alle aftredenden zijn herkozen. De heer v. d. Velden verklaart zijne herbenoeming te willen aanvaarden. Uit het procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-ontvanger blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Rondvraag. De heer v. Wijk vraagt, of de werk zaamheden aan de woningen der Bouw vereeniging onder toezicht van de gemeen te staan of niet. Bij het verven dezer bouwvereeniging de vraag stelde, waarom Furster is uitgeschakeld. In de ver gadering van de commissie werd met eenparige stemmen besloten Furster te passeeren, hij zelf heeft in die vergade ring niets over deze kwestie willen zeg gen. De heer Bouman was het ook opge vallen, dat het bestuur der bouwvereeni ging Furster heeft gepasseerd, hij acht het ook beter in 't vervolg dergelijke werkzaamheden publiek aan te besteden. De heer Roza vindt het jammer, dat deze kwestie's in een openbare vergade ring zoo breedvoerig worden besproken, zij geven slechts aanleiding tot wrijving, De heer v. d. Velden vraagt, of de gelden van de Ebbe, die op het Groot boek staan, niet gebruikt zouden kunnen worden voor werkverschaffing te Aalburg. Afgravinglvan den dijk nabij de „lange stoep" b.v. De Voorzitter gelooft niet, dat op 't oogenblik over die gelden zou kunnen beBchikt worden, daarvoor is zeer veel noodig en afgraven van den dijk bij de lange stoep zou spr. een dwaas heid vinden, bovendien is er voor 't oogen-blik nog geen werkeloosheid. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. woningen, dat pas is geschied, is een veel. Deze menschen hebben naast hun ingezetene niet in de gelegenheid gesteld lichtpunt, echter een petroleumlamp i hiervoor in te schrijven en zijn slechts hangen en laten het eleetrisch licht alleen twee ververs hiertoe in de gelegenheid Zondagsavonds branden. Als het bedrijf zich kan bedruipen, dan was het te doen. v. Wijk. Is het den Voorzitter be kend, dat de gemeente zooveel moet betalen voor de slechte metersbij de wed. y. d. Maaden is reeds 6 maal een nieuwe meter gehangen. Voorziter. Bij mij heeft nog nooit iets aan den meter gemankeerd, doch wij komen er ook niet aan. v. Wijk. Is Fursters wel deskundig genoeg om te oordeelen of de meters goed zijn Voorzitter. Daarvoor komt iemand uit Den Bosch, die komt kijken of de meter goed is. In het begin zijn er verschillende geweest die niet'goed waren, doch men behandelde ze toen of het straatsteenen waren. Toen is er iemand geweest, om ze na te zien. v. Wijk. Dat voortdurende plaatsen van nieuwe meters kost de gemeente veel geld. De agent berekent daarvoor zijn uurloon en de P.N.E.M. rekent daarbij nog 20 pCt. provisie voor hare bemoeiingen. Ik vind het een bezwaar, als dat telkens veranderen aan de meters ligt. Voorzitter. De P.N.EM.-agent kan geweest. Spr. wil niet te kort doen aan de bekwaamheid van den verver Verbeek uit Veen of de Kemp uit Heusden, doch er zijn in Heusden nog meer ver vers die de gelegenheid gegeven hadden kunnen worden. Hij moet het betreuren, dat een belastingbetaler uit de gemeente is uitgesloten. Kon de Bouwcommissie zich zelf bedruipen, dan kon zij doen en laten wat zij wilde, doch nu de ge meentekas moet bijspringen is het treurig, dat op deze manier wordt gehandeld. Spr. kan zich niet begrijpen, dat de Raad de medezeggingschap uit handen heeft gegeven. Hij zou willen vragen, of het dezen weg op moet blijven gaan. Dit is achter den rug en het gaat niet over de een of andere kwestie, doch alleen in het belang van de zaak. Is er een reden geweest, dat een ingezetene is ge- passerd, dan is het iets anders, maar is dit niet het geval, dan is het treurig dat een belastingbetaler niet de gelegen heid is gegeven. Spr. zou gaarne zien, dat in 't vervolg dergelijke werkzaam heden bij publieke inschrijving werden aanbesteed. De Voorzitter zegt, dat de gemeente geen medezeggingschap in de Bouwver eeniging heeft, doch de handelwijze der commissie is niet goed te keuren en hij hoopt, dat men in 't vervolg iedereen zal laten inschrijven. Dat vaklui van buiten ook gelegenheid wordt gegeven, is goed, anders was er geen concurrentie. Weth. v. d. VeldeD kan, als Voorzitter der Bouwvereeniging, in de allereerste plaats zeggen, dat het gem.bestuur niets te zeggen heeft over de huishoudelijke zaken der Bouwvereeniging. Het bestuur der Bouwvereeniging heeft indertijd besloten, het verven aan Verbeek op te VEEREN BEDDEN 45.00—55.00 65 00 MOLTON DEKENS KAPOK BEDDEN 19.50—29.50 39.50 WOLLEN DEKENS mmiiwmmmwit Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 5.>^.—-^-3336 Alle BEDDEN worden geleverd in prima tijk en vulling en groot 2 persoons. HEUSDEN. Marktberichten. GORINCHEM, 19 Nov. Op de vee- markt waren aangevoerd 161 runderen, 7 nuchtere kalveren, 165 overloopers, 784 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f300f450 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 225—f 350 guiste vaarzen f 180—f 240; pinken f 150 f220; graskalveren f70f 110, nuchtere kalveren f 24f 30, overloopers f 25f 45, biggen f8—-f16; schapen f 4 lammeren f f ROTTERDAM, 20 Nov. Aanvoer 253 paarden, 22 veulens, 1383 magere en 625 vette runderen, 180 vette kalveren, 304 graskalveren, 290 nuchtere kalveren, 327 schapen of lammeren, 358 biggen, 14 bokken of geiten, 15 varkens. Koeien f0.75 a fl.25; Ossen f 0.90 a f 1.10 stieren f 0.85 a f 1 05kalveren fl.25 a fl.70, alles per kilo. Melkkoeien f 350 a f 500, kalfkoeien f370 a f490, stieren f220 a f480, pinken f150 a f235, graskalveren f65 a f170, vaarzen f240 a f 340, werkpaar den f250 a f350, slachtpaarden f 100 a f180, hitten f200 a f300, veulens f60 a f 100, biggen f 12 a f21, varkens f24 a f31, slachtkalveren f 16 a f 20, fokkal- i$ÜTü veren f 23 a f 35. 's BOSCH, 21 Nov. Op de markt van heden werden aangevoerd 2216 stuks. 1372 stuks hoornvee, 654 biggen, 33 zeugen, 52 schapen en lammeren en 105 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f320 k f490, kalfvaarzen f300 a f 465, magere ossen en koeien f 185 k f 295, vette ossen en koeien le kw. 57|, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f150 k f230, zeugen f70 k f 100, biggen f 1.75 f 2.25 p. w. schaper, f20 a f 45, lammeren f 18 a f 32. Ruime aanvoer. Handel traag, De Rotterdamsche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.60f 15.60 Aanvoer 35000 stuks. ZALTBOMMEL, 20 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 131 biggen, prijs f8 a f 16 4000 eieren, prijs 14 a 17 ct. p. st. 700 K,G. boter, prijs per J K.G. room boter fl.25, boerenboter fl.35. Op de najaarsveemarkt waren aan gevoerd 66 runderen en 15 kalveren. Met slappen handel werden de volgende prijzen besteed: kalveren f60 tot f 100 hokkelingen f 200 tot f230; tijdvaarzen f275 tot f325. BINNENLAND. De postschéque- eu girodienst. Naar de ïMsb.ot verneemt, gaat het ontwarren van den chaotischen toestand aan den Postchèque- en Girodienst lang zaam maar regelmatig voort. Wanneer zich geen onverwachte verwikkelingen voor doen, hoopt men tegen het begin van 1924 de desorganisatie te boven te zijn en den dienst weer te kunnen heropenen. Bij de reorganisatie wordt thans een zoodanig systeem gevolgd, dat de dienst na her opening steeds zal kunnen worden ver beterd, hetzij men het gecentraliseerde of gedecentraliseerde stelsel wil toepassen. De Uljksreldmicht. Naar aanleiding van een ook door ons overgenomen bericht van het ïHbld,« zegt het »Vad.« uit de beste bron te vernemen i dat er van een reorganisatie van de Rijks wacht geen sprake is en dat de vermindering van het corps (dat niet 1600, maar ruim 1300 man telt) slechts hierop neerkomt, dat ter wille van de bezuiniging hier en daar, waar het mogelijk is, een enkele kleine post wordt opgeheven. Frans Netscher. Dinsdagavond is in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer F. Netscher. De overledene werd den 30 April 1864 te 's-Gravenhage geboren. Hij legde zich toe op de studie der letterkunde. In 1891 werd hij hoofdredacteur van de Kampioen, welk hoofdredacteurschap hij tot 1900 vervulde. Als journalist werkte hij aan verschil lende dagbladen mede. De laatste jaren woonde hij te Santpoort en werkte als tooneel- en kunstcriticus. Bovendien was hij gemeenteraadslid van Velsen. Van het Bof. Men meldt uit den Haag De koningin, de prinses en de prinses van Erbach Schönberg zijn van het Loo in de residentie aangekomen, waar de kon. familie haar winterverblijf zal vestigen. Op het perron van het Staatsspoorstation waren ter begroeting aanwezig de burge meester en de gouverneur der resident. I ■III I l« «X V JW* V -T*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5