voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4349. Vriidao 23 Hoveier Firma Johan d< jtiol Op de bank der gezworenen. Jteujdcn. FEUILLETON. Zijn Lw handen en lippen BEHOORENDE BIJ HET PLAATSELIJK NIEUWS. Dassen. De Roode Kruis-collecte in onze gemeente heeft opgebrachtDossen f 26.65 en te Hank f 12.42$ te samen f 39-07$. Een woord van dank aan de dames welke zich hiervoor beschikbaar stelden is zeker niet misplaatst. Door den slechten weg kwam de motorrijder v. B. alhier te vallen. Behalve eenige schrammen en een mod- derpak liep dit ongeval goed af. Thans kunnen we berichten dat deze week weer ongeveer 20 personen voorloopig te werk gesteld kunnen worden op de papierfabriek ïDe Maasmond.Voor hoelang is niet bekend, dach 't ware te hopen, dat 't de wintermaanden zeker blijft duren. Het post-, telegraaf- en telefoon kantoor is thans offiiceel overgebracht naar den heer J. Wijtveld. Men is bezig een ondergrondsch net aan te leggen. De Werken. Terwijl de bewoners af wezig waren, ontstond Zaterdagmiddag brand in een perceel aan de Loonsche Stoep al hier. Daar het ongeval spoedig bemerkt werd, kon het vuur weldra worden ge- bluscht, waardoor zeker een groot onheil in deze dichtbevolkte buurt werd voorkomen. Eethen. Onze dorpsgenoot J. A. Gouda slaagde Woensdag j.l. voor het examen Vrije- en Ordeoefeningen te Breda. 's Gravenmoer. Maandagavond 26 dezer zal in het café van den heer C. Blom voor den Tuin- en Landbouwvereeniging en verdere belangstellenden, de heer K. Onrust, technisch ambtenaar le klasse bij den Plantenziektekundigen Dienst te Ouden bosch spreken over plantenziekten, meer speciaal over de ziekte der aardappelen, waarbij gelegenheid zal worden gegeven tot het stellen van vragen. Vrij zeker staat dezen eminenten een flink gehoor van hier en omstreken te wachten. Hedel. Uit het veld zijn reeds al de bieten ontruimd. De opbrengst is middel matig geweest. De prijzen der vette varkens zijn 36 cent tot 38 cent. Het hooi begint te stijgen in prijs. Men betaalt reeds f 20 per 500 Kilo. Poederoyen. Voor den Raad van State is behandeld een beroep van den heer Ten Hage, alhier. Novelle van REINHOLD ORTMANN. De raad dezer gemeente had besloten, 3 personen niet toe te laten als raadslid, omdat zij niet binnen den daarvoor ge stelden termijn hun geloofsbrieven hadden ingezonden. Ook Ged. Staten waren van meening, dat de heer Ten Hage terecht niet als raadslid was toegelaten. Voor appellant trad op mr. S. de Vries. Pleiter herinnerde er aan, dat op 17 Mei de verkiezing heeft plaats gehad. Op 18 Mei vergaderde het stembureau, dat 7 leden gekozen verklaarde. Waar het hier slechts één kiesdistrict betreft, had volgens art. 92 de zitting op denzelfden dag der verkiezing moeten zyn gehouden. Hier is dus gehandeld in strijd met de wet. Zoo zijn bij deze verkiezing ontelbare fouten gemaakt. O.a. heeft de burge meester een briefje aan de gekozen raads leden gezonden, waarin hij schrijft, dat zij als raadsleden zijn gekozen. Hoewel dit briefje, wat inhoud betreft, geenszins kan worden beschouwd als de in art. 12 der Gem.wet bedoelde geloofsbrief, welke bovendien niet door den burgemeester, doch door den voorzitter van het stem bureau had moeten worden verzonden. Ook is in het briefje van den burge meester slechts een termyn van 3 dagen gesteld, om de kennisgeving van ontvangst in te zenden, hoewel deze volgens de wet is gesteld op 5 dagen. Het komt pleiter voor, dat de burge meester van Poederoyen de wettelijke voorschriften zeer onnauwkeurig opvolgt. Ook was appellant, voordat hij zijn geloofsbrieven aan den raad inzond, bij den burgemeester gekomen, om te vragsn, of deze in orde waren. Hierop antwoordde de burgemeester bevestigend. Daarna kwam de raadsvergadering, welke besloot, 3 gekozenen niet toe te laten. Toen appellant daarop bij den burge meester kwam, om zijn verwondering uit te spreken over het vorengenoemdn be vestigende antwoord van den burgemeester, antwoordde deze »Ja, de geloofsbrieven waren niet in in orde, en ik zou je wel gewaarschuwd hebben, wanneer je op een andere lijst had gestaan." Is dit nu een houding voor een burgemeester, die boven de partijen behoort te staan Het komt pleiter voor, dat deze burgemeester van Poederooyen een ernstige administratieve schrobbeering verdient. Voorts betwijfelt pleiter, of de 4 andere, wel toegelaten raadsleden wel goede geloofsbrieven hebben ingediend, aangezien zij wel een zelfde briefje van den burgemeester znllen hebben ontvangen. Pleiter zou daarom wenschen, dat waar de wettelijke voorschriften niet behoorlijk zijn toegepast, thans nog aan den voor zitter van het stembureau opdracht werd gegeven, alsnog aan de gekozen verklaarde raadsleden een goeden geloofsbrief te zen den, opdat de kiezers de door hen ge- wenschte vertegenwoordigers in den raad zullen zien opgenomen, hetgeen tot dusver door de houding van den burgemeester niet mogeijk is geworden. De beslissing volgt later. N. R. Ct, pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. I. De heete zomerdag liep ten einde en een koele avondwind waaide door de krui nen der boomen van het Erbacher park. Op het landgoed rustte de arbeid en de eentonige wijs van een volksliedje was het eenige, dat de stilte van den avond ver brak. In het onzekere schemerlicht, dat slechts spaarzaam door het dichte gebladerte heendrong, liep langzaam een jong men- schenpaar in een van de dichtste laantjes bij het heerenhuis op en neer. De man was groot en slank en moest het hoofd buigen, als hij fluisterend tot zijne bege leidster sprak. Voorzichtig fluisterend, als vreesden zij, dat elke stam en elke struik een luisteraar verborg, werd het gesprek ?evoerd. Het moesten wel zeer gewichtige zaken zijn, waarover zij met elkander sprakende levendige en overredende gebaren van den man bewezen dit ten volle. Klaarblijkelijk sprak hij bijna alleen de antwoorden, die hij kreeg, bestonden slechts in kort uitge- stooten woorden, woorden van tegenstre- b ving en tegenspraak. Hij werd echter Diet moede in zijn pogen, om haar te overreden. Zijne stem had dien weeken en smeeken den klank, die zoo verleidelijk in een vrou wenoor kan vleien een woeste, onstuimige hartstocht gloeide in zijne oogen, die steeds de hare zochten. Reeds tweemaal had hij beproefd, zijn arm rond hare schoaders te leggen maar telkens had'zij hem afgeweerd. Thans echter moest het hem gelukt zijn, haar te overtuigen. Zij streefde niet meer tegen, toen hij haar naar zich toe haalde, haar hoofd russte tegen zijne borst en met gesloten oogen liet zij toe, dat hij haar kustte. »Mijn lieveling !t ruischte het in haar oor. >Wat zullen wij gelukkig zijn 1 Welk een genot zal ons dierbaar geheim in zich dragen k Het scheen wel, dat hij eene onvoorzichtigheid begaan had met zoo te spreken. Alsof zij door zijne woorden plotseling uit een droom, uit een toestand van willooze onmacht opgeschrikt werd, rukte zij zich van hem los en bedekte haar gloeiend gelaat met beide handen. ïO, mijn God, laat my los, baron 1 Hoe zal ik de scheiding van mijn man verkrij gen Wanneer kunnen wij elkaar toebe- hooren Eene uitdrukking van ongeduld vloog over zijn gezicht, toen verscheen echter weer het vroegere, zegevierende glimlachje op zijne lippen en boog hij zich tot haar over. iWaarora zouden wij die niet verkrijgen, mijn lieve koningin Hebt gij dan geen recht erop, gelukkig te zijn 1 En is dat recht niet heiliger dan al die zoogenaamde H PraehtsorteeFing JEKKERS 11.25-15.50. De nieuwste ULSTERJASSEN 10.50-12.50. PETTEN, OVERHEMDEN, - - BOORDEN, DASSEN, Vooróeelige aanbiedingen in aile artikelen. Sleenwijk. Vrijdag jl. werd alhier een spoedeischende vergadering gehouden, waarin alle leden tegenwoordig waren. Deze vergadering was belegd om de na volgende reden. Door den Raad was in beginsel besloten tot het bouwen van een woning voor den Burgemeester, den heer Beukekamp. De kosten hiervoor waren geraamd op f 11,000 eu B. en W. hadden inmiddels den bouw aanbesteed. Thans moest door den Raad een besluit worden genomen of de bouw aan den laagsten inschrijver zal worden gegund. De heer Gulden zou op den bouw willen bezuinigen. Er is besloten een eenvoudige woning te zetten een mooie villa zou de gemeente wel verfraaien, doch is met het oog op de belastingbetalers veel te kost baar. Daarbij kon als architect niet één der gemeentenaren optreden. Wethouder Koman had belofte in deze aan de bouw kundigen in de gemeente gedaan, doch behartigde schijnbaar hunne belangen niet. De Voorzitter vraagt den heer Gulden nadere bewijzen, terwij! Wethouder Koman opmerkt, dat het beter was bij B. en W. te informeeren en niet op praatjes in te gaan. De kwestie van de aanstelling van een architect is in de vorige vergadering aan B. en W- overgelaten. De heer Gulden raamt, dat de kosten van de woning ongeveer f 4500 boven de begrooting van f 11000 zullen gaan en kan zijn stem aan het ontwerp niet geven. Na een langdurige discussie wordt ten laatste, op aandringen van den Voorzitter en de heeren Walraven en Rosier, over gegaan tot stemming en wordt met op één na algemeene stemmen besloten, het bouw plan niet uit te voeren. Wethouder Verhagen onthield zich van stemming. Van de heeren A. v. Wijk en P. A. Ouwerkerk is een tweetal adressen inge komen, waarin wordt geprotesteerd tegen de keuze van een architect en waarin wordt aangeboden, kosteloos een bestek te maken. Een commissie bestaande uit de heeren Gulden, Walraven en Rosier, zullen deze zaak onderzoeken. Verder is van den Autobus-ondernemer P. de Graaff een verzoek ingekomen, om voor zijn Autodienst gedurende 3 jaren een subsidie te mogen ontvangen van 10 ets. per inwoner per jaar. Hierover zal in een volgende vergade ring een beslissing worden genomen. Bij de rondvraag brengt de heer van 't Sant opnieuw de zaak van de Burge meesterswoning in behandeling en vraagt of het niet gewenscht is, dat door vak lieden uit de gemeente tegen vergoeding een plan wordt ontworpen. In verband met deze kwestie brengt de Voorzitter ter sprake dat twee zijner plichten, wier druk uwe ziel langzaam dooden, en u nameloos ellendig zouden ma ken Wilt gij uwe schoone jeugd ver treuren aan dien lompen vlegel, die u niet begrijpt en het kleinood niet weet te waar- deeren, dat een onbegrijpelijk toeval hem in den schoot geworpen heeft Wilt gij om een woord in overijling gesproken aan dien lompen onbehouwen boer geketend blijven, terwijl gjj binnen korten tijd, aan mijne zijde, allé heerlijkheden der wereld, alle vreugde des levens met volle teugen genieten kunt.c Hij sprak gemakkelijk en met vuur. Zonder moeite vloeiden hem de verleide lijke woorden van de lippen, die woorden, waarvan hij zich reeds zoo dikwijls bediend had. Misschien zou de overwinning hem ditmaal moeilijker vallen dan anders maar des te schooner zou zij zijn, en baron von Steinau was er de man niet naar voor kleine hinderpalen terug te schrikken. Mochten schaamte en vrees haar thans nog heete tranen afpersen, zij had hem door de bekentenis harer wederliefde reeds te veel macht over haar gegeven, dat hij niet zeker kon zijn van zijn triomf. En het was voldoende als hij heden nog de belofte van haar verkreeg, dat zij morgen weer in het park komen zou. Voor hem, dien het leven in de groote stad, bijna tot walgens toe, aan spoedige en gemakkelijke overwinngen gewoon had gemaakt, lag in deze langzame verovering, die slechts voetje voor voetje vorderde, eene geheel nieuwe kinderen het Gymnasium te Gorinchem bezoeken, de gemeente Sleeuwijk zou daar voor 2 X f700 per jaar moeten vergoeden. De heer Komans verklaart, dat hij nooit zijn stem voor den bouw eener woning zou hebben gegeven als hij dit had geweten. Nogmaals wordt in stemming gebracht of de gemeente al of niet een burge meesterswoning zal bouwen. De heeren Pellikaan, van Straten, Verhagen, en van 't Sant verklaren zich voor bouwen, de heeren Gulden, Walraven, van Andel, Rosier, Dekker, Komans en de Boon tegen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Veen. Ds. Verhage uit Middelburg hoopt Donderdag 29 November a.s. des nam. half zeven voor de Ger. Gemeente op te treden. Naar wij vernemen heeft de ge mengde Zangvereeniging kT.O.G.I.D.O.c vergunning om in een lokaal der openbare School hare repetities te houden. Wijk. Herbenoemd tot lid van het Burgerlyk Armbestuur alhier de heer W. van Wijk. Aan mej. M. J. Prillevitz, onder wijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, is met ingang van 1 December a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend uit hoofde van gezondheidsredenen. Waspik. Naar wij met zekerheid ver nemen, heeft de heer A. Roovers de voor malige houtzagerij van den heer van Gorp overgenomen. De Rood-Kruis collecte bracht hier ongeveer f 20.op. Onder vele blijken van deelneming werd heden het stoffelijk overschot van den hulpbesteller M. Paans, die zoo plotseling door den dood aan zijne familie werd ont rukt, ter aarde besteld. Een oppassend en zorgzaam huisvader, een ambtsnaar vol plichtsbesef daalt met hem ten grave. Hij ruste in vrede Mej. Maria van Son, secretaresse der Maria-vereeniging heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Werkendam. Binnen een week tyds kwamen hier twee treffende sterfgevallen voor. De vorige week overleed plotseling, terwijl zij de kachel opstookte, de vrouw van timmerman J. B. R. te Dewerken, en Zondag j.l. werd de echtgenoote van den landbouwer A. d. K. alhier op het onver wacht uit haar talrijk gezin weggerukt. Men kan zich de ontsteltenis en droef heid der beide familiën voorstellen. Wondrichem. Veiling van 46 Nov. Goud Reinetten I 18— 20 ct. II 9-45 Zure Bellefleuren I 17—19 a II 13—14$ Zoete Campagne 1215 Ossekoppen 1416 Stoofappelen 1012 Kleiperen 2022 alles per K.G. Vanaf heden zal door den Veilingmees ter, 's-Zaterdag 's-avonds geen zitting meer worden, maar kan de afrekening na af loop der veiling, of 's-avonds ten zijnen huizen plaats hebben. Naar wij vernemen heeft de heer M. J. van Oord te Werkendam bedankt als voorzitter van het Waterschap »De Nieuwe Ban« BINNENLAND. eigenaardige bekoring. Ten slotte kon ook de verhouding in aanmerking genomen, een weinig voorzichtigheid niet schaden. Hij was van natura niet bevreesd, maar die opzichter, die hem reeds als onderge schikte door zijn ruwe rondborstigheid, soms een doorn in het oog was, zag er uit als iemand, die, in geval van ontdekking, tot alles in staat zou zijn. Daarom liet de baron het ditmaal bij de zoo menigmaal beproefde vurige gezegden blijven. Hij wist, dat dit zoete, betooverde gift zijne werking doen zou en daar hij van plan was, den ganschen vervelenden zomer op Erbach door te brengen, had hij toch tijd genoeg, de natuurlijke ontwikke ling van zijn vacantieromannetje af te wachten. Hij was reeds tevreden, dat de jonge vrouw eindelijk ophield met weenen, en dat zij hem tenminste nog een kus toe stond, toen zij een kwartier later aan het eind van het laantje van elkaar afgingen. Het huisje van den opzichter Vollrath was ook in het park gelegen, ongeveer evenver van het pas gebouwde slot als van de boerderij verwyderd. Nauwgezet zijn plicht betrachend, zooals hij van af den eersten dag zijner aanstelling op Erbach geweest was, had hjj eerst nog eens de stallen nagezien, voor hij zijn dagwerk als geëindigd beschouwde en den weg naar zijne woning insloeg. Hij legde zijn weg opgeruimd af als iemand, die weet, dat vreugde en geluk hem thuis wachten. Het y\ Wat zal 1924 brengen! De »TeI.« heeft den ^helderziende van I Scheveningenc, die een heerenhui3 op eerste klas stand in de badplaats bewoont, ge- interviewd. We ontleenen er het" volgende aan 1924 zal geen slecht jaar worden. Als belangrijkste gebeurtenis zie ik, de betaling van Duitschland aan de geallieerden. Duitschland zal betalen en dat zal de zaken van de geheele wereld doen opfleuren. Het zal vertrouwen geven, ook in ons land zal het beter worden. De gulden zal in de eerste twee maanden van 1924 wat zakken, maar daarna zich weer herstellen. Als Frankrijk geld krijgt, zal het hard we'gloopen uit de Roer. Ik zie zoo ver- vo gde het orakel in 1924 geen herstel van de monarchie in Duitschland. De Duitsche keizer blyft in ons land. Er zal veel spektakel in het land gemaakt worden, maar de toestand blijft bij het oude. Oorlogen zullen er in Europa niet voor komen en andere rampen zal het nieuwe jaar evenmin brengen. In Rusland zal het een chaos blijven en de Bolsjewieken houden het heft in handen. Hier pauzeerde het profetische wonder even om op adem te komen en vervolgde toen In Nederland is de oplossing van de regeeringscrisis nabij, de rechtsche partijen zullen het heft in handen houden. Finan- cieele klappen voor ons land zullen er niet komen in 1924, maar belastingverlaging evenmin aldus het orakel en het scheen ons of bij deze laatste profetie zijn oogen ons ondeugend aanstaarden Dat is het voornaamste wat ik zie in 1924, zoo besloot hij, het zal beter zijn dan 1923. We konden den lust niet weerstaan hem aan het slot te vragen over ons zelf wij hadden ons niet bekend gemaakt eenige bijzonderheden mede te willen deelen. Daarvoor moesten we met den helderziende hand in hand ziten en toen volgden onder voortdurend schokken van zijn hand, uit zijn mond eenige mededeelingen het waren concrete feiten die zoo treffend juist bleken, dat we eerlijk gezegd, even stupé fait waren en die ook den on- geloovigsten Thomas aan 't twijfelen zou brengen. We hebben hierna afscheid van »Scheveningens helderziende® genomen. We zullen 1924 moeten afwachten om te constateeren of zijn profetische blik scherp gezien heeft. Hooge onderscheiding. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer C. Mecbart, kabinetsoverste van den minister van Economische Zaken in België, die ih September jl. de Nederland- sche journalisten bij hun bezoek aan de verwoeste gebieden rondleidde. Koninklijke dankbetuiging. H. M. de Koningin heeft aan de Directie der N. V. Bertels' Oliefabrieken te Am sterdam, haren dank doen betuigen voor de aanbieding van twee oranje droogvoeder- bakken voor kippen, welke door H. Majesteit gaarne worden aanvaard. flinke, energieke gelaat van den twee en dertigjarigen man verloor zijne ernstige uitdrukking, toen het witte huisje voor hem uit het dichte geboomte opdook en met twee sprongen wipte hij, als een ongedul dige jongeling, de stoep van de voordeur op. Een klagend kindergeschrei klonk hem tegen, toen hij het huis binnentrad. Hy opende eene kamer aan zijn rechterhand, waaruit de klaagtonen van het kleine wezen tot zijn oor doordrongen, en zag tot zijne verbazing, dat er zich niemand in bevond, dan zijn vóór vier maanden geboren eerste ling. Vollrath schudde misnoegd het hoofd en ging zyne vrouw of het kindermeisje op zoeken. Ook in de aangrenzende kamer was niets van hen te bespeurenmaar toen hij by de achterdeur kwam, die in den tuin voerde, hoorde zijn scherp oor het gefluister van menschelijke stemmen, Hij deed voorzichtig de deur open en in derdaad gelukte het hem werkelijk het paartje te verrassen, dat daar buiten in zoete omarming op de bank onder den pereboom zat. De stem van den opzichter deed hen ver schrikt opspringen en de mannelijk helft toonde zich voorzeker het minst heldhaftig, daar hij, zoo snel hy kon, over de groente bedden heen de vlucht nam en in de duis ternis verdween. Het meisje daarentegen, een aardig jong ding, kwam langzaam en met knorrig gezicht naderbij. Wordt vervolgd.) iliVOEESEL Kienw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 9