Firma Johan de Mo! Zij ontvangen gratis 1 Dames- en lindermanlels Firma Johan de Mol - Heusdeo Mantels en Jassen Firma JOHAN DE MOL pnui Johan de Mol HET GOEDKOOPSTE ADRES Garen, Band, Sajetten en Wol ill ll Johan ie i! flensden. IS EN BLIJFT Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No, 4350. Woensdag 28 November 1923, 2 el breed f2.45 per el. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De algeheele verwachting is bewaarheid, het Kabinet Stresemann is van het tooneel verdwenen. De gezindheid ten opzichte van het thans heengegane ministerie komt vooral tot uiting in het feit, dat Vrijdag niet minder dan drie verschillende moties waren ingediend, waarin het wantrouwen werd uitgesproken in het tot dusver zitting hebbende kabinetéén van de communisten, VEEREN BEDDEN 45.00—55.00 65 00 MOLTON DEKENS KAPOK BEDDEN 19.50-29.50 39 50 WOLLEN DEKENS Alle BEDDEN worden geleverd in prima tijk en vulling en groot 2 persoons. HEÜSDEN. één van de sociaal-democraten, en één van de Duitsch-nationalen. De Duitsche Volks partij daarentegen kwam op voor het ministerie en diende een motie van ver trouwen in de rijksregeering in. Overigens is het niet tot stemming gekomen over ook maar een der moties. De rijkskanselier gaf er blijkbaar de voorkeur aan zelf een motie van vertrouwen te vragen, van welker al dan niet-verwerping hij zijn heengaan of aanblijven afhankelijk zou stellen. De uitslag der stemming heeft allerduidelijkst aangetoond, dst de rijksdag als vertegen woordigend lichaam van het Duitsche volk niet langer gediend was van de regeering Stresemannroet een overweldigende meerderheid (230 tegen 155 stemmen) werd de motie van vertrouwen verworpen. De 7 blanco stemmen waren afkomstig van de leden der Beiersche Volkspartij. Wel zeer contrasteert deze uitslag met het resultaat der stemming eveneens Vrijdag j.l. in de Fransche Kamer, die een motie van vertrouwen in het beleid van Poincaré heeft aangenomen met 500 tegen 70 stemmen. Uit het resultaat der rijks dagstemming heeft het kabinet begrijpe lijker wijze terstond de consequenties ge trokken het heeft zijn ontslag ingediend, dat door rijkspresident Ebert is aanvaard alleen blijft het voorloopig nog belast met de afwikkeling der loopende zaken. Rijkspresident Ebert heeft den vroegeren minister van Wederopbouw in het kabinet Cuno, dr. Albert, de vorming opgedragen van een nieuw ministerie, welke opdracht door Albert is aanvaard. In den loop van den dag heeft hij reeds besprekingen ge voerd met verschillende politici over de uitvoering van zijn opdracht. Reeds terstond na den val van Strese mann werd de naam van Albert genoemd in verband met de mogelijkheid van een zakenkabinet. Heinrich Friedrich Albert is vijftig jaar oud en zoon van 'n Maagdenburgsche koop mansfamilie. Hij legde de ambtenaars loopbaan in rijksdienst af en trad op den voorgrond toen hij in 1904 benoemd werd tot rijkscommissaris op de tentoonstelling te St, Louis, een positie, welke hij in 1910 op de wereldtentoonstelling weer vervulde. die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers Hij kwam daarop in den buitenlandschen dienst als handelsattaché van het Duitsche gezantschap te Washington, waar hij bleef tot den oorlog. Naar wordt vernomen, zal Albert de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan bieden aan den Duitschen gezant te Moskou, graaf Brockdorff-Rantzau, die ook in het kabinet Scheideroann dezen post vervulde, doch aftrad vóór de onderteekening van het verdrag van Versailles. Als minister van Binnenlandsche Zaken denkt hij Von Kardoff te nemen van de Duitsche Volkspartij. De tegenwoordige minister van Birmeniandsche Zaken, dr. Jarres zou dan aftreden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat van de tegenwoordige ministers zullen aan blijven de minister van Rijksweer, dr. Gessier, (democraat), de minister van Arbeid, Brauns (centrum) en de minister van Voedselvoorziening Kanitz. Het optreden van Albert heeft echter zoowel bij de Duitsche Volkspartij als bij de seciaai-democraten een pessimistische stemming gewekt, daar men vreest, dat hij in de Rijksdag niet de noodige meerder- 6 25—6 75—9.75—13 50 Onze sorteering HANDSCHOENEN, WOLLEN DASSEN en MUTSEN is mooi en goedkoop. «Jumper wol in alle kleuren 43 cent per knot. heid zal vinden voor de nieuwe belasting wetten, waarbij reeds dadelyk politieke aangelegenheden ter sprake zullen komen. De kans is derhalve groot dat de kwestie van de ontbinding van den Ryksdag binnen zéér korten tyd weer aan de orde komt. Vergadering van den Raad der gemeente SLEEUWIJK, gehouden Vrijdag 16 November 1923. Voorzitter: EdelAchtbaren Heer W. Beukenkamp, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, leest de Se cretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter stelt daarna aan de orde de beslissing omtrent de gunning van de ambtswoning van den Burgemeester. De Voorzitter doet mededeeiing van den uitslag van de op 14 November j.l. gehouden aanbesteding van eene woning, volgens het door den heer Bottenberg, architect te Werkendam, opgemaakt plan, waaruit blijkt, dat de laagste in schrijver is, C. Honcoop te Veen, voor f14344. Voor bouwgrond en tuin zijn 10Ü0 M2. noodig a fl.25 per M2. De bouwkosten der woning, met inbegrip van den daarvoor benoodigden grond, zullen derhalve f15594 bedragen,. De heer Koman zegt, dat hij over dit onderwerp liever zonder onderscheid van fractie zou spreken. De tijd tusschen de aanbesteding en deze vergadering was echter te kort om daarvoor de noodige bespreking te voeren. Hij zegt, dat de kosten van het bouwplan ruim f4000 meer bedragen, dan zijn begroot in het voorstel aangenomen in de vorige vergadering. Hij acht zulks niet het ergste, maar wel het bedrag, dat deze gemeente zal hebben bij te dragen in de kosten van het onderwijs, dat twee zonen van den Burgemeester op het Gymnasium te Gorinchem genieten, welke blijken f700 per leerling te> zijn. Mocht er echter tot de gunning worden besloten, dan zou hij wenschen, dat zoo veel mogelijk werkvolk uit de gemeente wordt genomen. De heer v. Arkel zegt, niet te begrijpen waarom de heer Koman thans daarover spreekt en zulks niet in de vorige ver gadering heeft gedaan. De heer Koman zegt, zulks wel voor nemens te zijn geweest, doch dit heeft nagelaten omdat zulks niet mocht. De Voorzitter zegt, dat het opnemen van een dergelijke bepaling in het bestek, op bezwaren van Ged. Staten zou stuiten. De heer Walraven vraagt, waarom de Raad niet is opgeroepen om het bestek en teekening te zien, wat de veront schuldiging van den heer Koman beduidt en waarom onze eigen architect voorbij is gegaan. De heer Koman zegt, bedoeld te hebben, den uitslag van de gehouden aanbeste ding op 14 dezer. De Voorzitter deelt mede, dat de Raad bij zijne beslissing omtrent het voorstel van den heer Pellikaan niets heeft voor behouden omtrent de uitvoering en der halve de uivoering aan B. en W. is op gedragen en de Raad thans over de al of niet gunning van het bouwplan wordt gehoord, omdat de kosten hooger zijn, dan genoemd in meergenoemd voorstel. De Voorzitter zegt, dat de heer de Regt in geen enkele verhouding tot de gemeente staat. Als gemeente-architect of als gemeentebouwkundige bestaat er geen band. Derhalve meende B en W. vrij te zijn in de keuze van een architect. De heer van Arkel zegtvandaar ook een eerste klasse villa. De Voorzitter noemt in dit verband de kosten van de woning van het hoofd der Chr. School te Werkendam, welke volgens den heer Koman, Voorzitter van het Schoolbestuur, ongeveer f 13000. bedragen. De heer Walraven zegt, niet de naam van den heer de Regt genoemd'te heb ben, doch gesproken te hebben over architecten of bouwkundigen uit de ge meente. De heer Gulden wil de zaak in het licht stellen zooals die op het oogenblik staat. Gegaran deerd VOOR HEÜSDEN. De heer Koman heeft reeds gesproken over het nemen van werkvolk uit de gemeente, de heer Walraven over eigen architecten. Spreker wil wijzen op den verkeerden stap gedaan in de vergade ring van 19 September j.l. Z. i. had het voorstel in eerste instantie aangehouden moeten worden. De heer Koman heeft een zaak ter sprake gebracht, n.l. de kosten van het Gymnasium te Gorinchem, die bij de beslissing bekend was. Daarom heeft hij in de vorige vergadering voorgesteld, de beslising te verdagen. Hij wil, aan gezien in de beslotene vergadering van 19 September geen geheimhouding is opgelegd, daar wel nader op ingaan. De Voorzitter wijst op de gewoonte om niet uit geheime vergaderingen te spreken, al is het, dat geen geheimhou ding is opgelegd en zag gaarne dat men zich aan die gewoonte hield. De heer Gulden zal zich daaraan hou den. Hij zegt verder dat het voorstel van den heer Pellikaan blijkt niet door Burgemeester en Wethouders te zijn overgenomen, getuige wat de wethouder, de heer Koman, in eerste instantie heeft gezegd. Spreker wenscht, dat het college van B. en W. zich zal uitspreken. Hij wil de noodzakelijkheid van deze spoed- eischende vergadering besprekenVraagt of dit onderwerp er doorgejakkerd moet worden, en wenscht de zaak objectief te bezien. Volgens spreker is de Raad niet op de hoogte van de onderdeelen van het gebouw. Volgens zijn meening kan er op het bestek bezuinigd worden. De in woners moeten toch reeds zooveel belas ting betalen. Spreker begrijpt, dat, wijl het hier de belangen van den Burgemeester raakt, de zaak kiesch is. Z. i. is in de vorige vergadering bedoeld eene eenvoudige woning, geen luxe, waar tegenover de Raad een soepele houding zou aannemen. Hij stelt de vraag, of B. en W. over tuigd zijn dat er onder de inwoners nie mand is, die in staat is een bouwplan te maken. Hij zegt veel respect te heb ben voor de kennis van den heer Bot tenberg, doch noemt het eene beleedi- ging voor de in deze gemeente wonende bouwkundigen, dat het plan vervaardigd is door den heer Bottenberg. Hij spreekt zijn afkeuring uit over het feit, dat de heer Koman beloften doet aan bouw kundigen en ze dan verzwijgt. De Voorzitter voegt den heer Gulden toe„U constateert". De heer Koman acht het kwajongens- taal. De heer Gulden acht dat door het Dagelijksch Bestuur de belangen van de gemeenteambtenaren niet worden ge diend. De Voorzitter merkt op dat de Raad de uitvoering heeft overgegeven aan B. en W. De heer Gulden stelt daarop de vraag of het Dag. Best. op de meest juiste wijze de belangen van de gemeenteambte naren behartigt. De Voorzitter acht deze vraag insi nuatie. De heer Gulden erkent dat B. en W. gemachtigd zijn voor een bedrag van f 11000.doch dat huidige bouwplan met inbegrip van de kosten voor aan koop van grond ruim f 4500 meer zal kosten dan het toegestane bedraagtacht zulks te veel voor de gemeente en zal zich daarom tegen de gunning verklaren. De heer Koman zegt dat hij telkens aangevallen wordt alsof hij alleen wet houder ishij neemt het den heer Gul den kwalijk, niet te weten dat het bestek en teekening voor de leden ten gemeente huize ter inzage ligt, niets te willen doorjakkerendat hij bezwaren heeft tegen de groote kosten die uit het bouw plan voortvloeien. Spreker zegt er niet aan gedacht te hebben om in het bestek de bepaling op te nemen, dat het werk volk zooveel doenlijk uit de inwoners genomen moet worden. Hij stelt zich de vraag waarom Van Wijk niet tot hem is gegaan in plaats van een adres aan den Raad te richten. De heer Pellikaan zegt dat zijn voor stel blijkbaar niet goed is begrepen, daarom deelt hij mede dat hij het be- Praehtsorteering JEKKERS 11.25 15.50. De nieuwste ULSTERJASSEN 10.50-12.50. PETTEN, OVERHEMDEN, BOORDEN, DASSEN, Voordeelige aanbiedingen ln alle artikelen. drag van f 11000.heeft voorgesteld met inbegrip van de kosten van den grond. De Voorzitter zegt begrepen te hebben zonder de prijs van den grond. De heer Walraven wil afhandelen en stelt voor eene stemming te houden over de al of niet gunning. De heer Rosier wenscht ook tot stem ming over te gaan Tot stemming overgaande blijkt dat alle leden met uitzondering van wethou der Verhagen, die zich van stemming onthoudt, zich tegen de gunning ver klaren. De Voorzitter deelt mede, dat door P. O uwer kerk en A. van Wijk 2 adres sen zijn ingediend, verband houdende met de vervaardiging van plannen voor een Burgemeesterswoning. De Voorzitter stelt voor, deze stukken voor de leden ter inzage te leggen. De heer Gulden vraagt, of het in de bedoeling ligt om deze stukken in den kortst mogelijken tijd te behandelen. De Voorzitter gaat daarop tot lezing der stukken over. De voornaamste inhoud van het eerste adres komt hierop neer, dat adressanten zich tot weth. Koman hebben gewend om hen voor te dragen in het college van B. en W., voor het maken van een plan met begrooting van kosten voor de te bouwen ambtswoning voor den Burgemeester, wat de heer Koman, volgens weth. Verhagen niet heeft gedaan. Zij wijzen er verder op, dat A. de Jong alhier en Van Berchum uit Werkendam zijn aangewezen voor het maken van een plan zonder dat is onderzocht, of althans bewezen, dat deze gemeente niet zelf heeft te beschikken over personen in welker handen zoo goed (zoo niet beter) de gemeentebe langen zijn. Dat de heer P. A. Ouwerkerk zich zoo gekrenkt gevoeld in zijn functie als bouwkundige, dat hij bereid is ge heel kosteloos de gemeente in haar plannen en belangen te steunen, door het maken van een bestek en teekening met een verbindende begrooting of het opzicht en detaileeren geheel kosteloos op zich te nemen. De Voorzitter stelt voor, om het 2de adres in geheime vergadering te lezen, aangezien het beoordeelingen omtrent Van Berchum bevat, die zich niet leenen om in een openbare vergadering te worden gelezen. De heeren Gulden en Pellikaan ver klaren zich hiertegen. De Raad gaat tot geheime zitting over. Na heropening der openbare vergade ring, zegt de heer Gulden er prijs op te stellen, dat de heer Koman de door hem gesproken beleedigende woorden intrekt. De heer Koman zegt op grond, dat dat hij zich daartoe in de geheime ver gadering bereid heeft verklaard, de tot den heer Gulden geuite beleedigende woorden in te trekken. De Voorzitter deelt mede, dat ten aanzien van de ingediende adressen, eene commissie van onderzoek is benoemd, bestaande uit de heeren Gulden, Rosier en Walraven. Ingekomen is het proces-verbaal van de op 20 September i.l. gehouden op neming der boeken en kas van den Gem.-Ontvanger. Een besluit van Ged. Staten d.d. 28 September j.l. houdende verdaging hunner beslissing op het ter goedkeuring toe gezonden besluit tot opheffing van den vervolgcurcus. Een besluit van Ged. Staten d.d. 31 October j.l. tot goedkeuring van voor noemd besluit. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring eener wijziging van de begrooting voor 1923. Een besluit van Ged. Staten d.d. 10 October j.l., houdende verdaging hunner beslissing op het besluit van 19 Sept. j.l. tot het aangaan eener leening ad f4500, ten behoeve van het G.E.B Een schrijven van Ged. Staten d.d. 24 October j.l., houdende verzoek om bericht, waarom van de leening ad f12000 slechts f7000 in de kas van het G.E.B. is gestort. Wordt besloten, te berichten, dat het restant ad f5000 is gebruikt voor uit- keering aan de aangeslotenen voor ver- VOOR HEÜSDEN. JUMPERWOL in alle kleuren 50 gram zwaar 43 cent. 1 Ons Zwarte Sajet 39 cent. goeding van de kosten van installaties. Een besluit van Ged. Staten d.d. 24 October j.l. tot sluiting en vaststelling der rekening over 1922. Een adres van het Dag. Bestuur der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" (Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen), houdende verzoek om een subsidie van f25. MEUWSBLAB voor liet Lgüd ïan Heuslen en AltenaJeLaiigstraat en de Binelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1