RAAMSDOHKSVEER. Firma L. J. VEERMAN te Heusden 'f Kinderboeken vanaf 15 cent Prentenboeken van 6, 8,10 cent ÜL m M Kleurboeken 10 ct.. Kleurkrijt vanaf 6 ct. Kinderspellen vanaf 25 cent. VULPENHOUDERS. C. DE KEMP, wtrpoorim JE ADRES KEIZERSDIJK F. 81 Correspondentschap Ie Klasse. 912 uur. H. J. ABBINK. St. Nicolaas 1923. Dassen. De collecte, gehouden lanys de huizen voor de ramp iu Japan, bracht alhier op f 53.56j, Een woord van dank aan de dam**, die zich voor dat doel beschikbaar steM^i Dit bedrag is echter enkel van Du»s*> daar op Hank zich geen dame3 hiervo.» beschikbaar stelden. De heer Jac. Wijnvliet is thans benoemd tot kantoorhouder van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier. Tot heden was bedoelde persoon nog waarnemend kantoorhouder. Woensdagavond zal de fanfare aWilhelraina* alhier eene uitvoering geven in de zalen van den heer J. Leemans, met een werkelijk mooi programma. Herpt. Maandag herdachten de heer Jac. Buijs en echtgenoote onder buitenge wone blijken van belangstelling den dag, waarop zij vóór 50 jaren huwden. Een buurtcommissie had zich beijverd, om van hare syraphatie te doen blijken, terwijl de Harmonie zich mede niet onbe tuigd liet. Het zij het Gouden Paar gegeven, nog vele jaren dien heugelyken dag te kunnen gedenken. Meeawen. De door de muziekvereen. Zaterdag jl. gegeven uitvoering mag wederom in alle opzichten geslaagd heeten. Een zeer talrijk publiek, ook van omliggende gemeenten, was aanwezig. Zoowel de muzieknummers als de voordrachten van den heer Kuis vielen goed in den smaak en werden telkens met een langdurig applaus beloond. Iets minder realiteit in sommige voordrachten was misschien wenschelijk geweest. Niettemin het publiek genoot tot in de voorste rijen. Met be langstelling wordt een tweede winteruit- voering tegemoe| gezien. Tot ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk alhier, werden herkozen de heeren A. Bax en H. v. Willigenburg, tot diaken Joh. de Raad en J. v. Dijk, Nieawendijk. Bij de in de Geref. Kerk alhier gehouden dankstond voor het gewas, werd ruim f 500 voor de armen gecollecteerd. Op de gehouden ledenvergadering der begrafenisvereeniging »0. H.«, welke Zaterdag j.l. gehouden werd, is in de plaats van den heer M. Versteeg Gz. gekozen de heer H. Walraven, als bestuurslid. Voor de Chr. Schoolvereen. alhier hoopt D.V. Zaterdag 1 December op te treden de heer J. Buyze, met het onder werp »Bijbelsche Geschiedenis op onze Christelijke Scholen Trouwe opkomst zeer gewenscht 1 In de te Heusden gehouden ver gadering der Organisatie van de Anti-Rev. J Kieskring Den Bosch, is tot bestuurslid gekozen de heer Joh. v. d. Stelt Gz. voor Werkendam werd gekozen de heer B. v. Straaten. Nederhemert. Dinsdag 27 Nov. werd de oefeuingsklasse Nederhemert, van het Vooroefenings-instituut Breda, afd. Geldermalsen, geëxamineerd. Allen slaagden, dank zij de goede leiding van Sergeant v. d. Leeden uit Ammerzoden. De namen der geslaagden zijn F. Remmerde, J. v. Genderen, J. Hobo, A. v. Ooijen, J. H. v. Wijk, G. Dekkers, H. v. d. Werken, Corn. v. d. Oever. Raamsdocksveer. Ds. H. Ewoldt, te Zuid-Beierland, heeft het beroep naai de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Rijswijk. Woensdag, den 21en dezer. *.-1.1 alhier vanwege het bestuur van den l-ndschen Bond van Vnjwilige Bur- j-i wachten, voor onze Burgerwacht en **.e begunstigers, alsook voor niet-leden rv*n, een filmavond gegeven, die alles zins leerzaam en genotvol was. De vertooning Vau Zonen van één Volk«, »De Burgerwacht* »Tafereelen uit Nederl. Oost-Indië« was zeer schoon. Sleeawijk. Vrijdag j.l. slaagde mej. A. T. v. d. Giessen alhier, te Breda voor het examen gymnastiek (vrije- en orde- oefeningen). Woensdag 12 Dec. hoopt de Herv. Meisjesvereen. Dorcas* een uitvoering in de Ópenb. school te geven, voor donateurs en belangstellenden. Yeen. Door omstandigheden is het concert, te geven door het essemble Van den Akker uit 's Bosch, tydelijk uitgesteld. Wijk. Hoewel in alle vakken tegen woordig malaise beerscht, maakt de tim merfabriek van de firma Van Alphen Zn. alhier wel een uitzondering. Er is volop werk. Deze week werd haar door een Bouwvereen. uit Tilburg opgedragen, de levering van 1500 deuren en kozijnen. Naar wij «vernemen, zal genoemde firma haar bedrijf opnieuw belangrijk uitbreiden en zullen meerdere electro-motoren aange schaft worden. Werkendam. Bij de Zaterdagavond gehouden verkiezing van twee gemachtigden, in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, werden uitgebracht 129 stemmen. Gekozen werden de heeren H. Visser Cz. met 89 stemmen en F. Duynhouwer met 81 st. De heeren C. Rademaker en J. van Laren, verwierven resp, 34 en 23 st. Zaltbommel. Harmonie »Euterpe«, concours 1924. In de gehouden vergadering van de commissie tot voorbereiding werd definitief besloten het concours te doeri doorgaan. De eetijds vastgestelde data, Hemelvaarts dag en 2en Pinksterdag, blijven gehandhaafd. Op een daartoe gedaan verzoek, werden reeds door onderscheidene vereenigingen en particulieren geschonken 2 lauwer kransen, 3 lauwertakken en 18 medailles. Ook de heer Van Hasselt, Burgemeester, stelde een medaille beschikbaar. De Harmonie »Gen. K. v. d. Heyden« bood een concert aan tijdens de concours- dagen, wat dankbaar is aanvaard. LANDBOÜWRÜBRIEK. Beantwoorde vragen II. Vraag 2. Welk rantsoen acht gij geschikt voor een versch kalfde vaars, dat 17 L. melk per dag geeft Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, de groei in hoofdzaak vet af, in de ver schillende, daarvoor in aanmerking ko mende lichaamsweefsels. Het dier krijgt daardoor een welgedaan uiterlijd, het wordt vet Voor de ontwikkeling van het spier stelsel in het beenwerk zijn nu, heel andere voedingstoffen noodig, dan voor de vorming van vet. Het spierweefsel komt in het dierenlichaam tot stand, uit het eiwit der voedingstoffen. Het been- weefsei wordt gevormd uit het kalk en fosfor-zouten, benevens eveneens uit eiwit. Het vet daarentegen wordt gevormd uit Zetmeelachtige stofien. Wil men dus goed ontwikkelen, stevige dieren fokken, dan moet men daar reeds in de jeugd rekening mee houden, door de dieren voedermiddelen toe te dienen, die een hooggehalte aan eiwit, kalk en fosforzouten bevatten. Te meer nog is dat noodig ale het dier op onvolwassen leaftijd tevens melk geeft. In de melk toch staat het dagelijks een tamelijke hoeveelheid van die stoffen af, veehouder. Nu moet men niet denken dat ik met bovenstaande doelt op boeren, die hun vee geen voer genoeg geven. Neen, voor die is natuurlijk geen kruidgewassen 1 Velen geven hun vee in v\assa voer ge- j noeg, doch de samenstelling daarvan deugt niet, ze voeren te veel in de rich ting van vetvorming te veel vetachtige stoffen verhouding tot het eiwit en te weinig kalk- en fosforhoudende voedings- middelen. Een nog onvolwassen dier en een koe, die melk geeft, mogen nooit in de vet- richting gevoerd worden, of men moet ze definitief willen mesten. Wel moeten ze natuurlijk in goeden doen verkeeren, stevig, vast en stukkig, maar in geen geval mogen ze „drillen van het vet". Uit een schoonheidsoogpunt mag er iets vóór te zeggen zijn, van economisch standpunt bekeken, is er alles tegen te zeggen Laten wTe nu eens trachten een rant- In den Boekhandel van de vindt men een ruime sorteering /0\ jg j werken van Karl May, Jules Verne, Louwerse, Kieviet, Krienen, Johanna Spyri, Tine v. Berken, Fannie Eden, enz., enz. en h o o g e r. Voor we tot het aangeven van een rantsoen voor bovenstaand dus overgaan, willen we een kleine toelichting voor af geven Daarna bouwen we het rantsoen euocusievelijk op Wnnneer we een rantsoen voor een melk gevend vaars moeten samenstellen, is het een eerste vereischte dat men zich goed vuur ougen stelt, wat een vaars eigenlijk is n t eene nog onvolwassen rund. Zooals ieder weet, is er in vermelde omstandigheden de groei van een rund pas op het 4de jaar ongeveer afgeloopen. Tot dier tijd groeit het dier Bij de voeding moet men daar natuurlijk reke ning mee houden. Om daar rekening mee Ie kunnen houden, moet men weten, wat er in het dierenlichaam gebeurt, als men spreekt van een groeiend dier, terwijl men terdege onderscheid moet maken tusschen de groei van een nog onvolwassen dier, en wat men in de praktijk groeien noemde bij volwassen dieren Bij beide manieren van groeien heeft er in het dierlichaam niet hetzelfde plaats, wat direct het gevolg heeft, dat men daar bij de voeding rekening mee moet houden BiJ een nog onvolwassen dier vermeer dert en verstevigt tijdens den groei het stelsel en het beenwerkl Niet alleen de pooten, maar het geheele geraamte neemt in omvang, gewicht en stevigheid toe. Bij een volwassen dier zet zich tijdens KLEURPOTLOODEN, VERFDOOZEN. SPONZENDOOZEN, GRIFFELDOOZEN, BRIEF KAART-ALBUMS, SCHOOLTASSCHEN, AKTE- TASSCHEN, ZAK-PORTEFEUILLES, SIGAREN- KOKERS, PORTEMONNAIES DOOZEN LUXE POSTPAPIER. zooals hieronder uit een berekening moge blijken. Goede, geregeld onderhouden en doel matig bemeste weilanden bieden die zomers, als bouwstoffen in voldoende hoeveelheid aan, doch op stal komen vele dieren in dat opzicht te kort. Zijn die dieren van nature goede geefsters, dan gaan ze allengs in lichaamskracht ach teruit, omdat ze het voor de melk be- noodigde eiwit en de kalk en fosforzou ten aaD hun lichaam onttrekken, ze verslappen I zijn het geen goede geefsters, dan verminderen ze in de melken, dik wijls tevens nog in lichaamskracht. Komen zulke dieren in het voorjaar in de weide, dan vullen ze de verloren ge- gane hoeveelheid lichaamstof eerst weer aan, voor ze sterk in melkgift naar boven gaan. Het kwaad van een te kort aan eiwit, kalk- en fosforzouten werkt dus nog lang na, zeer tot schade van de soen samen te stellen voor onze vaars, die 17 L. melk per dag geeft! We gaan daarbij van de veronderstelling uit, dat ze 500 K G. weegt en in goede voedingstoestand verkeert; Voor we de voederartikelen aan de hand van bovenstaande inleiding uitkie zen, moeten we eerst de normcijfers vast stellen. Zooals iedere veehouder weet, verstaan we daaronder de getallen, die aangeven hoeveel K.G. Droge Stof, Ver teerbaar Eiwit en Zetmeelwaarde dat dier per dag in zijn voeder moet opnemen. Al worden die getallen soms tot in gram men uitgedrukt, het zal voor ieder wel duidelijk zijn, dat het een gevolg is van de berekening met getallen, die als ge middelde van een aantal onderzoekingen gevonden zijn, maar dat het bij de prak tij kvoedering niet op een Gram of wat na te zeggen is, of het rantsoen goed of niet goed is. Zoo nauw komt het er voor het koopen van Goud" en Zilver- werken is bij Alle reparatie's worden door mij zelf spoedig en billijk verricht. niet op aan. Het gaat om de hoofdzaken. Voor onderhoudsvoer neemt men aan, dat een niets produceer ende koe noodig heeft per 500 K G. l.g. 12 K.G. Droge Stof, 0,3 K G. Vert. Eiwit en 3 K.G. Zetmeelwaarde. Verder is uit een groot aantal onder zoekingen gebleken, dat een koe die de eigenschap bezit veel melk te geven (tot zekeren grens, dat spreekt vanzelf), voor de vorming van elke L. melk behoefte heeft aan60. Voedereiwit en 0,25 K.G. Zetmeelwaarde, terwijl de hoeveel heid Droge Stof naar die vermeerdering regelmatig mede stijgt. De koe, waar we van uitgegaan zijn, behoeft dus aan verteerbaar eiwit 0.3 K.G. 17 x 60 Gr. 1.32 K.G, eiwit per dag; aan Z.W. heeft ze noodig 3 K.G. 17 X 0,25 K.G. 7,25 K.G. Evenredig daarmede komt men aan een hoeveelheid Droge Stof van 14,5 K.G. De norm voor de vaars, die 17 L. melk geeft, moet dan in eiwit nog wat verhoogd worden, omdat ze een nog groeiend dier is. Practisch berekenen we dus een rantsoen, met het eiwit aan den hoog en kant. Jn geen geval mag in het rantsoen minder eitwit voorkomen, dan de norm aangeeft. De norm wordt dan 14,5 K.G. Droge Stof, 1,32 Eiwit, 7/25 Zetm. Waarde. Een aardig goed rantsoen krijgen we door de volgende voedingsmiddelen toe te dienen D. St. Eiw. Z.W. 10 K.G. best hooi 8,57 0,50 3 60 25 pulp 2,90 0,075 1,62 2 mengsel 1,80 0,74 1,52 Het hier genoemde mengselverkrijgt men door lijn-, grondnoten- en soya- meel, te vermengen in verhouding 1:1:1. Het is nl. ten zeerste voor een goede melkproductie aan te beve len, een rantsoen te voeren dat uit veel verschillende artikelen is opgebouwd. Waarom zoo'n rantsoen hei beste rendeert later nog wel eens een artikel 1) Te zamen geven we nu 13,27 D. St. 1,31Eiw. 6,74 Z.W. Het voldoet dus maar schraaltjes aan de norm. Voor aanvulling leenen zich uitstekend de Bertel's koekjes. Perstuk wegen die ongeveer */6 K G. Elk koekje bevat gemiddeld 0,148 D. St., 0,045 K.G. eiwit en 0,12 K G. Z W. Geeft men dus per dag 2 koekjes, dan is het totale rantsoen voor ons doel ruim voldoende. Heeft de koe aan het hooi geen ruw voedsel genoeg voor buikvulling, dan geve men wat tarwestroo er bij In een volgend artikel hopen we een antwoord te geven op de vraag, of dit rantsoen genoeg aschbestanddeelen bevat. F. C. HUIJSER, Woudrichem. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Criiische beschouwingen. Er waren eenszoo begint menig sprookje, en dan volgt de mooie vertelling van Roodkapje en de wolf, en vele anderen waarin steeds ter leering slechte daden door straf gevolgd worden. Zoo waren er ook eeris, en nu niet in het land der sprookjes, doch in het Land van Heusden en Altena, tot vóór eenigen tijd drie gemeenten die als Roodkapje uit het sprookje, hun bestaan voerden in rus- tigen gang van zaken, zonder al te vele en te hevige politieke uitbarstingen of al te veel onderlinge persoonlijke vryving. Met een bekend gedicht zou daarvan gezegd kunnen worden ahoe genoegelijk rolde het leven, des gerusten dorpsbewoners heen.* Doch gehjk een ster in het oosten ver scheen daar een bewustzijn van avereenigt U.« En niettegenstaande deze staartster door velen der bevolking met twijfel en wantrouwen werd aanschouwd, en het meerendeel der vertegenwoordigers der dorpen zich tegen de vereeniging verzetten, toch moest de samenvoeging om al haar, door hooger gezag waarschijnlijk geachte voordeelen, volgen. En dat kwam dan ook bij een speciale wet in orde. De drie plaatsen kregen gezamenlijk den weidschen en veelbelovenden naam van Eethen. Dus voortaan in figuurlijken zin geen gebrek meer. Eet6n kan men slechts wanneer er iets is om te eeten en wijl er bdoelde wet van vereeniging slechts kwam om betere toestanden te scheppen dan voorheen, wellicht is gedacht aan een soort Hof van Eeden, mocht verondersteld worden dat de StJIcolaasCadcanx

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 10