--WINTER W. B0UMA1T Co. BAHLMANN Gï. Gorinchem. uroote Opruiming Alles tegen ongekend lage prijzen. Het beste adres te Gorinchem is KIJK de Advertentie-ko lommen eens goed door. Er is voor U ook iets pn PUROL*""'' St. Nicolaas-cadeaux. id! Mantels. Mantelcostumes. Japonnen. Blouses. Kinderjurken. Bontwerken. Uitverkoop van te Aalburg. spijze dan ook goed en zelfs beter zou zijn dan voorheen. Groots verwachtingen dus, r.iaar lees dan ter ontnuchtering de verslagen van de vergaderingen van den Raad der, nieuwe gemeente, de laatste, gehouden 6 November j.l. De vergadering begint met de voor den Secretaris verblijdende mededeeling dat een der ledön een heele boel aanmerkingen op de notulen van twee vergaderingen heeft. Geen juiste en volledige weergeving van 't gesprokene en een sterk vermoeden van partijdige samenstelling der notulen schijnen hier de voornaamste laakbare handelingen te zijn. Een stenografisch verslag zou een der gelijke kwestie afdoende kunnen verhelpen en zou door haar juiste en misschien dik wijls humoristische inhoud beslist zeer veel abonné's vinden. Waarschijnlijk zouden de kosten daaruit gevonden kunnen worden. Na veel gekibbal en een eerlijke ont boezeming van het lid van Buuren dat er vrijving in. den Raad bestaat, gevolgd door de uitspraak dat vrijving nuttige warmte doet ontstaan (beter was 't »kan« doen ontstaan), worden de notulen toch eindelijk vastgesteld. Eenige ingekomen stukken passeeren den hamer met bekwamen spoed. Dan iets van de hoofdschotel. AI of niet subsidie van de «Alada te Meeuwen, de uit- en de toekomst voor deze streek. De Voorzitter acht, als man die verder ziet dan 't heden, subsidie noodig en is vol vertrouwen in een dalende lijn der tarieven. Het lid van Buuren brengt in toepassing «eerlijk duurt 't langst® inzake zijn mede- deelingen omtrent de tarieven, maar zou hier tot gevolg kunnen hebben, gezien de wijze waarop het lid van der Beek daarop vuur vatte, dat de «Alad« subsidie gemist zou hebben. Van der Schans is bang dat de N.V. te groote winsten maakt en stelt de »Alad« op één lijn met andere ondernemingen. Hij moet niet vergeten dat al passeert de ïAlad« nu eens niet zijn erf, het vervoer middel een algemeen belang is en in lang gevoelde behoeften voorziet. Na nog enkele kortzichtige besprekingen krygt de «Alada de subsidie. Dan komt de hoofdschotel ter tafel vestiging secretarie. De Voorzitter noemt het gesprokene in de vergadering van B. en W, daarover een Babilonische spraakverwarring, o.i. ten onrechte, want de heeren hebben elkaar, al spraken zij drie talen, zonder twijfel zeer goed verstaan, Over deze vrij een voudige zaak want wie gaat er nu, wanneer men drie gemeentehuizen heeft, daarnaast nog eens een oud gebouw koopen of een nieuw gebouw stichten, wanneer bovendien de beurs het niet toelaat is breedvoerig gesproken. Van der Beek bezit hier Salomo's wijs heid, die wil geen kosten maken en de secretarie natuurlijk in Genderen laten, Branderhorst wil een oud huis aan den haak slaan en de Voorzitter ziet zijn heil slechts in een aardig nieuw gebouw. Branderhorst, de man van wijsheid en zuinigheid, volgens het lid van der Beek, wil nu eens royaal zijn en de secretarie bij zijn deur vestigen. Hij voert aan dat van hoogerhand steeds is gedacht aan plaatsing van de secretarie te Eethen Daar kan misschien aan gedacht zijn, maar uit geen enkel officieel stuk zal daarvan iets blyke». De samenvoeging is door de wet tot stand gebracht terwille van be zuiniging, dat wil zeggen om het belasting- cijfer te verlagen, maar niet om bijzondere belangen te dienen. Zooals te verwachten is schermt het lid van der Schans met billijkheidsoogpunten en wil de secretarie in ieder geval in Eethen hebben. Het lid van der Beek geeft het lid Branderhorst een flinke smeer over zijn houding en spreekt van geldsmijterij en drijverij, wat door de laatste ontkend wordt. Het lid van Buuren vraagt doodonschul dig of dat de secretarie niet overal een tijdje zijn kan. (In dit geval zouden wij aanbevelen een rollend vervoermiddel aan te schaffen en de secretarie daarin blijvend te vestigen). Bouwen acht hij de reinste onzin en wil het met de tegenwoordige ruimte in orde maken, waar alles voor te zeggen is. De Voorzitter beklaagt zich maar over te weinig ruimte en wil er geen pakhuis van maken. Hierover zal de Raad echter te oordeelen hebben. Nadat er door het lid v. Buuren nog eens op gewezen is dat een massa bezuini ging noodig is en dat daarom de ambte naren zich ook maar eens wat behelpen moeten wordt dit verdacht kluifje als vol doende afgeknabbeld beschouwd en besloten een en ander voorhands maar eens in Genderen te laten. Tusschen die bedrijven door kwam iets anders om den hoek kijken. De Voorzitter maakte er geen geheim van en sprak over lastig werken op de secretarie, het maken van abuizen en het vergeten van sommige dingen, aldus wanorde en niets te vinden, doordat teveel zaken in de kasten worden gegooid, gevolg van opeenhoping van de administratie van de drie gemeenten. Het lijkt ons zeer bedenkelijk dat door die enkele registers en papieren meer, eeD soort chaos kan ontstaan, niettegenstaande een leger van volontairs. Vervolgens eene interressante bespreking bij de Begrooting, over de schoolgelden, door de gemeente^ te betalen voor de kin deren van een raadslid-wethouder, tot een bedrag van niet minder dan f 500. Het lid v. d. Heuvel komt hier met het lid v. d. Beek krachtdadig uit den hoek en spaart het betrokken lid niet. De Voorzitter wil maar een commissie vormen, m.a.w., op de lange baan schuiven. Het betrokken lid houdt zich zooals te verwachten is, onzijdig en zal dit hoogst waarschijnlijk wel blijven, en zal er wel niets in zien als hoogstaangeslagene de financiën der gemeente met het leergeld zijner kinderen te bezwaren. Het voorstel pensioenbijdrage door amb tenaren, wordt met wantrouwen aangezien en uitgesteld. Dan het veel belovende gevolg van de vereeniging. Belastingverhooging reeds met 1 pCt. 't Zal wel op 't kantje af berekend zijn. Niets te verwonderen is 't, wanneer dit cijfer het volgend jaar verdubbeld wordt. Ten slotte geeft de Voorzitter een om standig verslag van het Electriciteitsbedrijf. Als we goed begrepen hebben, staat de zaak er zoodanig bij, dat we by het licht in eeuwige duisternis, wat de financiën betreft, zullen zitten en de tijd misschien nog eens komt, dat palen en draad door een deurwaarder openbaar zullen worden geveild. Ziedaar de schoone gevolgen van de samensmelting. In den Raad scherpe ver houdingen, partij- en belangenstrijd, op administratiefgebied geen gezonden toestand, veel ongemak voor de inwoners en boven dien nog belastingverhooging. O, voorstanders van het bewustzijn van de ster in 't Oosten «beween Uwe zondenc. CRITICUS. M. d. R. Bestaat er geen mogelijkheid, dat het Bestuur der Godshuizen, dat reeds zoo lang wekelijks steun verleent aan zoovelen, den werkloozen de verplichting oplegt, wanneer noodig, de straten van Heusden schoon te houden en in deze dagen de sneeuw dus te verwijderen Mij dunkt, zij doen dit gaarne als een klein bewijs van erkentelijkheid. EEN NETTE HUISVROUW. BUITENLAND. Een geheel geiin verbrand. Te Confluence (Vereenigde Staten) zyn een man, Samuel Roscoe, met vrouw en zeven kinderen verbrand in hun huis. Het vuur had met zoo'n woede om zich ge grepen, dat aan redding niet te denken viel. De kinderen waren van 3 weken tot 13 jaar. De baby vond men nog gekneld in de armen van de moeder o Door het ys gezakt. Te Stolberg bij Aken heeft een ernstig ongeluk 'plaats gehad. Een groote menigte nam deel aan het eerste ijsvermaak op een /handen en wintervoeten, ruwe huid.barsten,Kloven,! springende lippen. Gebruiw !n doozen van 30-60 en 90 a Bij Apoth. en Drogisten. vrij diepen 'vijver, toen plotseling het ijs brak en een aantal schaatsenrijders in de diepte verdween. Ondanks alls reddings pogingen zijn zes personen verdronken, reeds zijn drie lijken opgehaald. De werkloosheid in Engeland. Volgens de officieele opgave, eindigend 19 November, waren er op dien datum een millioen tweehonderdvierendertigdui- zend personen ingeschreven in Engeland als werkloozen. Dit is negenduizend ze ven- honderdvier minder dan in de vorige week. 0 De mist te Londen. Londen, bekend om zijn mistdagen, heeft natuurlijk weer het record geslagen wat betreft de zwaarte en dichtheid van den mist. In Centraal Londen hebben de groote electrische straatlampen van Zaterdag tot Dinsdagmiddag achter elkaar gebrand. De luchtvaartdiensten over het Kanaal en naar Manchester konden nog niet worden hervat. BINNENLAND. Het nieuwe kabinet. Geruchten omtrent de samenstelling. De Tijd verneemt dat in parlementaire kriugen het gerucht gaat, dat het kabinet Beelaerts van Blokland binnen zeer korten tijd tot stand zal komen. De bedoeling zou zijn het getal departementen tot 8 in te krimpen door samenvoeging van onderwijs en binnenlandsche zaken en overbrengen van landbouw naar arbeid en de vereeniging van oorlog en marine tot een departement van defensie. De nieuwe ministers zouden waarschynlyk zyn Minister-president en binnenlandsche zaken Beelaerts van Blokland; Justitie mr dr. W. van Sonsbeek, burge meester van Breda Binnenlandsche Zaken en Onderwys dr. F. A. C. graaf van Lyn- den van Sandenburg, Commissaris der Ko ningin in UtrechtFinanciën mr. R. Patijn, het oud-Kamerlid, óf mr. dr. A. van Door- uinck, de nieuwe thesaurier-generaal van financiënWaterstaat prof. Van Swaaij, aan wien echter de girozaak in den weg zou staan Koloniën dr. H. Lovink. burge meester van Alphen. Voor defensie en arbeid werden zéér onwaarschijnlijke namen genoemd. Voor defeusie zou gepoogd worden den heer H. Colijn te krygen en voor arbeid mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal by het dep. van arbeid, of oud-minister Pesthuma. Het kabinet zou aldus bestaan uit 2 Katholieken, 2 Chr.-Hist., 2 Anti-Rev. en 2 Liberalen. De Tijd geeft echter bovenstaande mede- deelingen gelijk het blad ze opving en voor niet meer dan eeu gerucht. Afsluitdyk by Wieriugen. Vanwege het Ministerie van Waterstaat werd aanbesteed het maken van een af sluitdijk tnsschen de Noord-Hollandsche kust en het eiland Wieringen. De raming bedroeg f 2.000 000 Het laagst was ingeschreven door de N.V. Aannemers My. v/h. G. A. van Hat- tum en de N.V. tot het aannemen van waterbouwwerken v/h. A. Hofman te Haar lem voor f 1.497.000. o Bazelen. Te Berkei-Enschot (Noord-Braband) heer- schen de mazelen. De ziekte heeft 'n kwaad aardig karakter. In één gezin zijn reeds 3 kinderen aan de gevreesde ziekte ge storven. Een moord opgehelderd. In Juli 1918 werd een zekere Jacob Meijer oud 50 jaar, uit Sleen (Drente) vermist. Alle nasporingen waren ver- geefsch. Een nieuw onderzoek werd thans ingesteld en dit heeft geleid tot de arres tatie van den 56-jarigen Jacob W. en diens zuster Aleide W. Jacob had oneenig- heid met zijn zwager en heeft dezen toen met een mestvork het hoofd ingeslagen, W. en de vrouw van den verslagene heb ben toen het lijk in huis gesleept, 's Avonds hebben zij het lijk naar buiten gebracht, een kuil gegraven en het daarin verborgen. Zij hebben een volledige bekentenis af gelegd en zyn naar Assen overgebracht. Diefstal. In de Raadhuisstraat te Amsterdam zijn door opensluiting uit een perceel 3 coupons zwarte wollen stof ter waarde van f 1000 ontvreemd. Kolenleveranties naar ons land. Men meldt ons uit Dortmund Ten aanzien van het afzonderlyk Verdrag van het Mannesmannconcern met de Mieum, wordt gemeld, dat op grond van de over eenkomst te Dusseldorf, de kolenmijnen van het Mannesmannconcern haar onder broken kolenleveranties naar Nederland di rect weer mogen hervatten. De arbeiders van ongeveer 12 mynen kunnen weer aan den aröeid gaan. Fabiola. Donderdag 6 December 's middags 3 uur, zal in het Luxor Theater te 's-Hertogen- bosch een Trade Show plaats vinden voor genoodigden, van het wereldberoemde vei filmde boekwerk van Kardinaal Wiseman »Fabiola«. Deze Trade Show wordt georgani seerd door de films Artistique Prinsestraat 40 den Haag, Directeur de heer Aridré de Jong, die de rechten voor Nederland heeft aangekocht. Muizenplaag. In Westelijk Maas en Waal (Betuwe) heerscht een muizenplaag, zoo hevig, als ouden van dagen zich niöt herinneren kunnen. Vossen op de Veluwe. Tengevolge van de felle koude worden de vossen op de Veluwe brutaler. Onder Garderen heeft een jachtopziener een mooi exemplaar gevangen. OiiMiddeliyk gedood. Ze Zaandam is de 22-jarige electricien W. De Wijn door den electrischen stroom getroffen en onmiddellijk gedood. Noodlottig ongeval. In het ziekenhuis te Roermond, is over leden de heer Otten Luik, die met ziin motor Donderdag j.l. op het Stationsplein aldaar, tegen een vrachtauto botste. o Het ligt in het voornemen van de directie der Nederl. Spoorwegen met 1 Januari het vrije reizen met gunstbewijzen voor agenten van politie in te trekken. tegen LAGE doch VASTE prijzen, vanaf 30 Nov. tot 6 December 1923, bij Beleefd aanbevelend, B O U M A N Co. Mijnongeluk. De 18-jarige H. Pruis, wonende te Elsloo, die nog 8lechts eenige weken onder- grondsch in de mijnen werkzaam was, is op de mijn »Hendrik« te Rumpen-Bruns- sem onder afvallend gesteente bedolven en er dood onderuit gehaald. Dit is in den loop van het jaar het zevende ongeluk in deze mijn. o Schip vergaan. Van het Duitsche stoomschip Pauline Haubuss, dat 16 November uit Cuxhaven naar Rotterdam vertrokken is, is sedert dien niets meer gehoord. Men vreest dat het op een of andere m^pier is vergaan en dat de geheele bemanning, die uit 14 koppen, allen te Stettin woonachtig, be stond, is omgekomen. Negen leden van de bemanning waren gehuwd. Een vooruitstrevend Kerkbestuur. Het R. K. Kerkbestuur te Beemster, zal een auto aanschaffen, teneinde daar mede den parochianen in dezen uitgestrek- ten polder de gewenschte geestelijke hulp te brengen. Nederland en België. Men seint aan de »N. R. Ct.c uit Brussel Minister Theunis heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de met Nederland gesloten overeenkomst tot regeling van de interneeringskosten van de Belgische militairen in Nederland tydens den oorlog. Op de begrooting van de openbare schuld komen ook een bedrag voor van 685.000 franken voor vergoeding aan Nederland voor het onderhoud van het kanaal Gent Terneuzen met de bijbehoorende werken en een bedrag van 72,500 franken voor het afkoopen van de bakenrechten. Na zeven jaar. Zeven jaar geleden werd uit Utrecht een brief verzonden naar het Consulaat te New-York, bestemd voor iemand, die uit Indië via Amerika naar Hengelo reisde. De brief is daar blijven liggen en werd dezer dagen aan het juiste adres te Hen gelo bezorgd. De postcheque- en girodienst. In De Ambtenaar wordt medegedeeld, dat verschillende postdirecteuren zijn of zullen worden gestraft met geldboete of terugzetting in traktement wegens onvol doende medewerking bij de centralisatie van den girodienst. Aan deze directeuren is tevens opgedragen de onder hen werk zame ambtenaren, die betrokken zijn by deze onvoldoende medewerking, eveneens voor straf voor te dragen, o VAN a lieten Meubelen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 11