Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. ie. 4351. M Zij ontvangen gratis Ipesmiaoosi? I Jan Genrtzsn Hoedt U bijtijds. 1 Ruime auto- garage's nabjj Station van allen Autobussen. BEHOORENDE BIJ HET Kou, tocht, griep, koorts enz, veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen de huid poriën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak ver waarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het lijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, niarsand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloeds omloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zy werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per doos. die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers Vervolg Raadsverslag SLEEUWIJK,. Een adres van G. A. de Regt e. a., behelzende hetzelfde verzoek als hier- baven genoemd. Worden beiden in handen gesteld van B. en W. Een adres van de afd. Werkendam en de Werken en Sleeuwijk van de vereeniging „Volksonderwijs", houdende verzoek om het vervolgonderwijs weder om in te voeren. De heer Gulden wil dit adres dadelijk behandelen, aangezien er veel ambitie is en voorheen reeds dit onderwijs een aanvang had genomen. Nadat de Voorzitter de toezegging heeft gedaan, het adres binnen den kortst mogelijken tijd te behandelen, trekt de heer Gulden zijn voorstel in. Een adres van de afd. Werkendam en de Werken en Sleeuwijk van de vereeniging „Volksonderwijs", houdende verzoek om benoeming van een Ouder commissie en om maatregelen te treffen voor wekelijksche betaling van het schoolgeld Een adres van de „N V. Altena Locale Auto Dienst" om subsidie. Deze stukken worden in handen ge steld van B, en W. Bij de rondvraag wijst de heer Gulden op het feit dat tot dusver nog geen uit voering is gegeven aan het raadsbesluit om het gezin Versteeg van een nood woning te voorzien en stelt voor om dat besluit onmiddelijk uit te voeren. Hij wijst verder op den toestand van de openbare school te Sleeuwijk, op den slechten toestand van de afrastering van het speelterrein en de privaten. De Voorzitter verzoekt den heer Gul den met deze bespreking te willen wach ten tot de behandeling van de begrooting. De heer Gulden zegt dat er in de school reeds 25 jaren schoolbanken on gebruikt staan die z, i. een waarde van f 25.per stuk hebben en wil deze verkoopen. De Voorzitter zegt dat van het school toezicht geen bemerkingen over den toestand der school zijn ontvangen en de schoolbanken als reserve dienen en bij verkoop hoogstens f 2.50 per stuk zouden opbrengen. De heer Gulden komt er tegen op, dat, wanneer hij het woord voert er steeds geïnterrumpeerd wordt. De heer Walraven zegt, dat hij enkele personen aan de Kille gevraagd heeft om een plaatsje voor een keet voor J. Versteeg, doch dat zij die niet op hun land willen hebben. Hij zegt dat er vermoedelijk wel van het Rijk een plaats is te bekomen die vroeger ook daarvoor is gebruikt. Ook bestaat er waarschijnlijk kans om een bestaande keet te koopen staande op den Reesepolder, waaromtrent de heer Walraven nadere gegevens zal verstrek ken. De heer Van 't Sant wenscht alle gemeenteambtenaren in de gelegenheid te stellen voor het maken van een nieuw plan voor een Burgemeesterswoning tegen een kleine vergoeding en wijst op de kosten van het Gymnasium in verband met het gesprokene door den heer Koman. De Voorzitter zegt, dat een van de bezwaren tegen het bouwen eener ambts woning zijn de kosten welke deze ge meente zal hebben te betalen voor het bezoeken van zijn kinderen van het gymnasium te Gorinchem. In de vorige vergadering zijn deze kosten ten bedrage van f 700.per leerlingen genoemd, doch de voorzitter kon niet veronderstellen dat die kosten werkelijk zoo hoog zouden zijn. De Voorzitter wenscht dat de raad zich ridderlijk uitspreekt. De heer Van 't Sant vraagt of in de vorige vergadering op de kosten van het Gymnasium gerekend was. De heer Pellikaan zegt dat hierop gerekend is. De heer Gulden zegt dat de raad pes simistisch is ten opzichte van die kosten. Het wil hem voorkomen dat de fout in de wet ligt. Hij verzocht B. en W. de zaak ernstig onder de oogenn te willen zien, wat de raad hierin kan doen. Hij wijst op hetgeen door den Raad van Waddinxveen is gedaan, o a, bij de Re geering er op aan heeft gedrongen om het schoolgeld zoodanig op te voeren dat de gemeente vrij blijft van verhaal van kosten en dat de bepaling van de niet verhaalbaarheid der kosten op de ouders wordt geschrapt. De heer Van 't Sant constateert dat de raad gedeeltelijk wel en gedeeltelijk niet van meening is dat de kosten van het Gymnasium tot een bedrag van f 700= in de vorige vergadering zijn genoemd, acht het gewenscht dat de raad zich nogmaals uitspreekt en stelt mitsdien voor om 's Raads besluit van de vorige vergadering te handhaven. Hij noemt het voorstel van den heer Gulden inzake wetswijziging een goed idee. De heer Koman zegt, dat, indien hij geweten had dat de kosten van het gym nasium zoo hoog waren als zij werkelijk blijken te zijn hij zijne stem niet voor woningbouw zou hebben gegeven. De heer Koman zegt vervolgens dat niemand den Burgemeester uit de ge meente kan weren en ingeval Z.E.A. zelf eene woning zou bouwen de gemeente toch de gymnasiumkosten zal hebben te betalen, dat de raad er echter niet is om het den Burgemeester aangneaam te maken doch wel om de belangen der gemeente te behartigen. De heer Gulden zegt dat de Burge meester zich heeft uitgesproken, te Sleeuwijk te willen wonen en wijst op de belangrijkheid, dat de Burgemeester hier zijn woonplaats heeft. De heer Pellikaan wil de beslissing over 't voorstel van den heer Van 't Sant uitstellen. De Voorzitter wenscht, dat de Raad zich thans uitspreekt. Het voorstel van den heer Van 't Sant, om 's Raads besluit, tot het bouwen van een woning, te handhaven, wordt met 74 stemmen verworpen. Tegen de heeren Gulden, Walraven, Rosier, Van Arkel, Dekker, Koman en De Boon. Voor: de heeren Pellikaan, Van der Straaten, Verhagen en Van 'tSant. Hierna wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie. In het mij toegezonden nommer van uw blad van 7 Nov. j.l, komt een ingezonden stuk voor van den Heer A. A Giesberts naar aanleiding van hetgeen door A. Schouten (bedoeld zal zijn J. G. Schouten, daar er geen ander raadslid van dien naam in Andel bestaat), in de raadsvergadering van 25 Oct. j.l. gesproken is. De heer Giesberts schijnt echter geheel voorbij te zien, dat de Raad van Aridel absoluut niet te beoordeelen heeft of er in een zekere streek te veel of te weinig geneesheeren gevestigd zijn. Het terrein waarover de arbeid van een gemeenteraad zich uitstrekt is beperkt tot eigen gemeente. Er was dan ook in bedoelde raadszitting in betrekking tot deze zaak niets aan de orde dan de vraag of het mogelijk was om ook in de toekomst weder gelijk het vroeger was in eigen gemeente een genees heer te verkrijgen. Meer dan het derde eener eeuw is Andel van dat voorrecht verstoken. En al waren er na in Wou- drichem of waar ook, in plaats van één, drie of meer geneesheeren, dat veranderd niets aan het feit dat er in Andel geen is. Nu is het reeds meermalen gebleken dat een zeer groot deel van Andels ingezetenen verlangend uitziet naar het oogeribiik dat daarin weer wordt voorzien. Hiermede zou ik verder de zaak kunnen laten rusten, daar alles langs de eigenlijke kwestie heen gaat, ware het niet dat de heer Giesberts door de zonderlinge wijze waarop hij van deze zaak een rekenkundig vraagstuk ge maakt heeft, een geheel valsche voorstel ling van de feiten geeft. Ik wil toestemmen dat het aantal artsen beschouwd in verband met de bevolking niet zulk een groot verschil maakt in 1910 en 1922. Maar zegt het dan voor een wetenschappelijk opgeleid man niets dat waar het aantal artsen toenam met 26 pCt., dat der studenten toenam met 36 pCt. Beloofd dat voor de toekomst niets Ik vraag slechts. Zonderling is echter de groepee ring der cijfers waar de heer Giesberts spreekt over de bevolking langs de Maas van Wijk tot en met Woudrichem en dan tot een totaal komt van 7701, (volgens de officieels statistiek was dit 31 Dec. 1921, 7899), en dan rekent dat daarvoor be schikbaar zijn 5 artsen of 1540 per arts. Hebben de artsen uit Heusden en Almkerk met de inwoners van eigen standplaats niets te maken Wanneer deze rekensom zuiver gesteld wordt moeten wij bij elkander tellen de inwoners van Wijk, Aalburg, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Woudri- chem en Almkerk totaal 11515, Gevestigd in die plaatsen 3 artsen, per arts 3838. Buiten beschouwing blijft ook dan nog het groote getal bewoners der dorpen aan de Noordzijde der Maas waar door den arts uit Veen een uitgebreide praktijk wordt waargenomen. Dan maakt de heer Gies berts een berekening over Andel, Giessen, Rijswijk en Woudrichem, en laat de in woners van Almkerk en Veen buiten be schouwing. Zou de heer Giesberts werke lijk meenen dat alleen Woudrichems inge zetenen den plaatselijken arts als huisdokter begeeren, en de artsen van Almkerk en Veen door hun medeburgers niet worden begeerd Ik kan het niet gelooven. Maar dan deugd ook zijn berekening niet, daar door deze berekening het wordt voorgesteld of er in deze omgeving op 1500 bewoners een arts beschikbaar is. Evenmin deugd zijn berekening voor het geheele land van Heusden en Alteria benoorden de Bergsche Maas. Totaal inwoners 31 Dec. 1921 24494, gevestigd 6 artsen, per arts 4082. Zouden wij de artsen van Heusden mee tellen, dan moet ook het aantal inwoners van Heusden en omgeving medegeteld worden. Waar nu volgons den heer Gies berts de toestand in Nederland, zoo is dat er op 2829 inwoners een arts gevestigd is, blijkt het dat wij in deze streek zeer stiefmoederlijk bedeeld zijn. Nog donkerder wordt deze toestand wanneer wij daarbij in aanmerking nemen de uitgestrektheid der gemeenten, waarover dat inwonerstal is verspreid. Het maakt toch een groot verschil of een arts zijn praktijk uitoefend in eeri dichtbevolkte stad of op het platte land met een bevolking verspreid over een betrekkelijk groote streek. Hoe dan ook de heer Giesberts tot de conclusie kan komen dat hier wel een arts gemist kan worden is mij een raadsel. Over het slot van mijn schryven waarin als eisch wordt gesteld dat aan een arts een goed bestaan zonder geldelijke zorgen moet verzekerd worden, wil ik liefst maar weinig zeggen. Een goed huisarts staat mijn inziens te hoog om een ambtenaar te worden welke zijn bestaan zoekt in een door de Overheid vastgesteld salaris. Al staat het voor mij vast dat de Overheid tegenover de ingezetenen in betrekking tot de geneeskundige hulp een roeping heeft, van de zijde van den arts bezien staat de zaak mijns inziens anders. Natuurlijk zal een arts voor hij zich vestigt met verschil lende omstandigheden rekening houden, maar de uitoefening van zijn ambt zal toch wel het middel zijn waarmede een arts zich een positie tracht te verwerven. Vertrouwende dat de heer Giesberts ook van dit schrijven kennis zal willen nemen, zoo goed als van het verslag van uw ijverigen verslaggever en uw geachte redactie mijn oprechten dank betuigende voor de opname, Hoogachtend, J. G. SCHOUTEN, Lid v. d. Raad. Andel, 23 Nov. 1923. BINNENLAND. Een rekenkundig raadsel. Aan den Minister van Onderwijs wordt blijkens het voorloopig verslag op de Onder wijsbegroting een verklaring gevraagd van het feit, dat, terwijl door opheffing van normaalscholen slechts f125.000 werd bespaard, de kosten der Kweekscholen, met f 338.000 zijn toegenomen. De Rijwielbelasting. Naar wij vernemen is binnenkort de indiening te verwachten van de reeds in uitzicht gestelde rijwielbelasting. Deze belasting, nog ingediend door Minister Colijn, zal volgens het Fransche systeem worden ingevoerd. Per rijwiel zal drie gulden per jaar moeten worden betaald, waarvoor men ten bewijze, dat de betaling geschied is, een plaatje aan het rijwiel bevestigd krijgt. Ambtenaren van de belasting zyn gerechtigd wielrijders, wier fiets niet van zulk een plaatje voorzien is, aan te houden en het verschuldigde direct bij den ontvanger te laten voldoen. Rijwielen in gebruik bij openbare diensten als posterijen, politie, enz., zijn van belasting vrygesteld, terwijl ook geen belasting zal worden geheven van zoogenaamde kinder fietsen, welke als speelgoed kunnen worden aangemerkt. Minister Colijn berekent, dat er ongeveer een millioen rijwielen onder deze belasting zullen vallen, zoodat een opbrengst van drie millioen gulden verwacht wordt. »N. Ct.« Mond- en klanwieer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 11 tot 18 dezer Aantal Provinciën Veebeslagen Gemeenten Friesland 16 11 Drente 2 2 Overijsel 4 3 Gelderland 13 9 Utrecht 37 25 Noord-Holland 112 54 Zuid-Holland 54 42 Zeeland 1 1 Noord-Brabant 6 6 Limburg 2 2 Totaal 247 155 Japanscke wreedheden. Dr. Tompkins, voorzitter van de Ame- rikaansche vereeniging van *Vrienden van Korea« en een welbekend Amerikaansch zendeling, heeft den Amerikaanschen staats secretaris van buitenlandsche zaken, Hughes, in kennis gesteld van barbaarsche wreed heden, welke door Japanners zouden zijn gepleegd. Een 250-tal Koreanen zouden namelijk, in groepen van vijf bijeengebonden, met geweld aan boord van een vaartuig zijn gebracht, dat met olie was gedrenkt en levend zijn verbrand. Dr. Tompkins zegt, dat kapitein Hed- strorn, Amerikaansch havenopzichter te Yo kohama, van deze beestachtige misdaad getuige zou zijn geweest. In de beschuldiging van dr. Tompkins wordt nog gezegd, dat een andere Ameri kaan, Steven geheeten, met zijn familie getuige was van het vermoorden van andere Koreanen, die door Japanners met de ba jonet werden afgemaakt. De laatste» dwongen Stevens om zijn auto, waarin vrouwelijke bloedverwanten van de vermoorden zaten, over de verminkte lijken te rijden. Bezoek van ouds bekend ij Hötel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. latere. 436 SSmBmÊBÊ PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle. J.l. Vrijdagavond hadden in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom alhier, de trekkingen plaats der kleinere en groote verlotingen, verbonden aan den, de vorige week gehouden bazar voor het Groene Kruis. Alvorens met de trekking der groote verloting te beginnen, werd bekend gemaakt, dat de prijs, verbonden aan het erwten raden, ten deel gevallen was aan den heer W. Voorbeytel te Oosterhoutdie voor het raden der naam van de pop, aan mevr. Van der Lely en de tulband aan den heer J. Oerleraans. De theepop viel op no. P 53, het kleedje op K 81 en het matroosje op M 34. Alsnu werd begonnen met de groote verloting, waarvan de trekking plaats had door den jongenheer Piet de Groot. Het heerenrijwiel viel op nummer 1200. Na afloop van deze trekking werd door den EdelAchtb. Heer Burgemeester Meijer, namens de afdeeüng SprangCapelle van het Groene Kruis, een woord van dank gebracht aan het bestuur en de leden van de Dameskrans, alsmede aan de heeren, die hun medewerking verleend hadden aan dezen bazar en verder aan het talrijke publiek, dat er het zijne had toe bijge dragen, om dezen bazar te doen slagen. 's Gravemoer. Als notabelen bij de Ned. Herv. Gem. zijn de heeren J. de Geu8 Kzn. en J. Timmermans Chrzn. her kozen. Oudendijk. Vrijdagavond had in de 2e openb. school, op eenigszins plechtige wijze, de openiug van den cursus in fruit teelt plaats, die dezen winter vanwege de Land- en Tuinb.vereen. aLand van Altenac zal worden gegeven en waarbij als leeraar zal optreden de heer Jac. Verduin te Dussen. De cursus werd met een korte toespraak door den heer T. Biesheuvel (Voorz.) ge opend, waarbjj reeds een 14-tal deelnemers tegenwoordig waren, mede was aanwezig de heer J. Spiering, Secr. dier vereen. De heer P. Verhagen (Eere-Voorz.) die verhinderd was op het aanvangsuur aan wezig te zijn, bradht nog denzelfden avond een bezoek aan den cursus. Evenals de heer B., wenschte ook hij, dat de heeren met lust en genoegen deze lessen zouden volgen en was ook hij ervan overtuigd, dat de leiding in goede handen was. De heer Verduin dankte de heeren voor hunne aanwezigheid en verklaarde, alles te doen wat in zijn vermogen was, tot het welslagen van dezen cursus. Waalwijk. Bij de verkiezing van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk zijn carididaat gesteldVoor de afdeeüng Grootbedrijf de heerenM. A. v. Beuren, Kaatsheuvel P. A. v. Dongen, RaamsdonksveerF. J. v. d. Reyt, Kade A. I. J. Smits, Dongen B. J. H. C. Timmermans, Waalwijk allen aftr. Voor de afdeeüng Kleinbedrijf de heeren: M. Beerens, Waalwijk; J. Bergmans Drunen H. L. J. v. Ierse!, Waspik J. B. de Lange, KaatsheuvelB. Roza, Wijk; allen aftr. A. v. Beek, Made. In iedere afdeeüng zijn 5 zetels te ver vullen, zoodat de 5 candidaten voor het grootbedrijf bij enkele candidaatstelüng gekozen zijn. De stemming voor de af deeüng kleinbedrijf zal plaats hebben op Woensdag 19 December 1923. In het district zullen 8 stembureaux gevestigd worden en wel 1. Waalwijk, hoofdstembureau. 2. KaatsheuvelLoonopzand, Sprang- Capelle. 3. Dongen 's Gravemoer. 4. Raamsdonk Waspik. Raamsdonks veer en Geertruidsnberg. 5. Drunen Nieuwkuijk en Oud-Heus- den. 6. HeusdenWijk, Herpt en Hedik- huizen. 7. MadeDrimmelen, Hooge en Lage Zwaluwe en Moerdyk. 8. Dussen Eethen. Woudrichem. Door onvoorziene om standigheden, kon de tooneelavond in café van Gooi, weike tegen Donderdag 1.1. was aangekondigd, niet doorgaan en koos men daarvoor Vrijdagavond. Of deze keus wel gelukkig was, betwij len wij de opkomst voor het publiek was tenminste andere jaren, bij dergelijke ge legenheden, veel beter dan thans. Volgens het programma werd deze avond gegeven door »Klein Tooneek. Nader bleek ons, dat dit gezelschap bestond uit een clubje dames en heeren uit Gorinchem, die als dilettanten zich hier op de planken begaven om ons, door muziek en voor dracht, eenige uren aangenaam bszig te houden. Dat dit hun mocht gelukken, bleek uit het daverend applaus, dat zij na elk stukje in ontvangst hadden te nemen. Aan het einde werd zelfs herhaalde malen verzocht, nog wat ten beste te geven, waaraan met het oog op het vastgestelde uur van ver trek, slechts ten deele kon worden voldaan. Het publiek wilde daarom dezen avond met een dansje besluiten, doch toen men daarvoor juist een en ander in gereedheid bracht, Waarschuwde de politie, dat het sluitingsuur was bepaald te middernacht. Werkendam. Onze predikant Ds. J. D. Barth heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Boskoop bedankt. JYirowsblail Eafj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5