Derde Blad Autobus, Speciale St. Nicolaas-Aanbieding. BERGEYK STUFKENS, voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard. !o. 4351. Mg 30 Her FEUILLETON. Op At batik der gezworenen. Spoor of Boot. In Winterjekkers vanaf f3.75 Ulsters vanaf f4.90 Winterjassen vanaf f4.50 Kinderjasjes vanaf f2.90 BR O ESC EN vanaf f 1.90, Oudst en Voordeeligst füeedinghuis te Gorinchem voor alle standen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND, Veertig meisjes gered uit een brandend magaiyu. Dinsdagmorgen mistte het in het Lon- densche West End verschrikkelijk. Het was er zwart. Omstreeks 10 uur hoorden de employé's van een magazijn een ge weldige ontploffing in den kelder en enkele oogenblikken later sprongen de vlammen alle zalen van het magazijn binnen. Ieder een, die zich op de verdieping gelijkvloers bevonden, wisten bytijds te ontvluchten, maar allen, die boven waren, zagen zich den weg afgesneden, doordat de trappen en de liften in brand stonden. Het waren meest meisjes, die op de ateliers bezig waren. Allen vluchtten naar het dak. Ondanks den mist en de felheid van den brand zetten de brandweermannen hun reddingsladders op en stegen in den rood zwarten nacht omhoog. De toeschouwers zagen niets, doch hoorden alleen het geloei der vlammen. Toch, als er een brand weerman omhoog klom, om te zien of er boven de hel niets te redden viel, werd hij aangemoedigd met een luid hoera. En nog luider waren de toejuichingen, als er een beneden kwam met een geredde op z'n rug. De vreugde werd onbeschrijfe lijk, toen men eindelijk het veertigste en laatste meisje behouden op den beganen grond bracht. Behoudens enkelen, die brandwonden opgeloopen hadden, waren allen wel. Het gebouw brandde volslagen uit. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. myogasontploffiug iu Amerika, Te Benton, in den staat Illinois, is een zeer ernstige mijngasontploffmg voorge komen. Aanvankelijk vreesde men, dat 60 mijnwerkers het slachtoffer waren geworden, maar blijkens latere berichten worden nog maar 16 mijnwerkers vermist. Een koelbloedige pianiste. Een paniek ontstond Zaterdagavond onder tweehonderd toeschouwers tijdens de op voering van een tooneelstuk door een reizend tooneelgezelschap te Tclsted, in het En- gelsche graafschap Essex. Een olielamp, die als »voetlicht« gebruikt werd, stortte plotseling om. Een boer gooide zijn jas over de lamp om de vlammen te dooven. Hij verzocht de toeschouwers te blijven zitten, doch de menschen, die achter in de zaal stonden, snelden naar voren, waar zich de uitgang bevond, waardoor een Novelle van REINHOLD ORTMANN. 2) Wie was dat, met wien gij daar ge zeten hebt vraagde Vollrath op dien strengen toon, die door de daglooners en de arbeiders zoozeer gevreesd werd. »Weet ge niet, dat ik zoo iets hier in mijn huis voor eens en voor altijd verboden heb Het meisje toonde zich evenwel, ondanks de ruwe woorden, niet in het minst boet vaardig, maar blikte den toornigen meester driest in het gelaat. •Nu, het is toch in allen geval geen misdaad, als men een vrijer heeft. De vrouw heeft het mij bovendien toegestaan, dat Johan zoo af en toe een poosje naar mij toe mag komen.c De uitdagende houding van het meisje, die hij reeds meermalen om hare nalatig heid had moeten berispen, wond hem Dog meer op. •Dat lieg je. Mijne vrouw denkt er in dat opzicht over zooals ik. Zij zal de de zorg voor het kind niet aan iemand toevertrouwen, die zij weet, dat het hoofd vol verliefde gedachten heeft. Als ik zoo iets, als nu gebeurd is, nog eens moet zien, jaag ik je oogenblikkelijk weg.® tweetal andere olielampen ook omvielen en hun brandenden inhoud over den grond deden stroomen. Een ontzettende paniek ontstond nu. Mannen, vrouwen en kinderen liepen door eikaar, sproDgen uit de vensters, sloegen de deuren in en stormden de gang in. De pianiste bleef doodkalm doorspelen, totdat iedereen het gebouw had verlaten I Toen liet ook zij haar piano in den steek. Niet zoodra was zij vertrokken of de piano vatte vlam. Een twaalftal personen moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen wegens de verwondingen en kneuzingen, die zij bij de paniek hadden opgeloopen. Marktberichten. GORINCHEM, 26 Nov. Op de vee markt waren aangevoerd 1148 runderen, 11 nuchtere kalveren, 165 overloopers, 239 biggen, O schapen, O lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 300f450 melkkoeien f 225f 350 kalfvaarzen f 225f 350 guiste vaarzen f 180f 240; pinken f 150 t 230 graskalveren f70f 110, nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 20f 40, biggen f 8f 15 schapen f t lammeren f f ROTTERDAM, 27 Nov. Aanvoer 184 paarden, 76 veulens, 561 magere en 603 vette runderen, 190 vette kalveren, 229 graskalveren, 229 nuchtere kalveren, 174 schapen of lammeren, 331 biggen, 19 bokken of geiten, 23 varkens. Koeien f 0.80 a f 1.25 Ossen f 0.90 a f 1.10 stieren f 0.85 a f 1 05kalveren f 1.25 a fl.75, alles per kilo. Melkkoeien f 350 a f 490, kalfkoeien f375 a f475, stieren f210 a f490, pinken f150 a f230, graskalveren f70 a f150, vaarzen f240 a f 350, werkpaar den f250 a f350, slachtpaarden f100 a f180, hitten f200 a f300, veulens f60 a f 100, biggen f10 a f 18, varkens f20 a f40, slachtkalveren f 17 a f 23, fokkal veren f 25 a f 36. 's BOSCH, 28 Nov. Op de markt van heden werden aangevoerd 2167 stuks. 1346 stuks hoornvee, 670 biggen, 12 zeugen, 30 schapen en lammeren en 109 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f320 f500, kalfvaarzen f300 a f 475, magere ossen en koeien f 190 a f 300, vette ossen en koeien le kw. 57|, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f 155 üt f 235, zeugen f 80 4 f 110, biggen f 1.75 k f 2.25 p. w. schapen f 20 a f 45, lammeren f 18 a f 32. Ruime aanvoer. Handel traag, prijshoudend. De RoUerdamsche cierreiling, Op de in ons Veilingslokaai, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9.10f 17.10 Aanvoer 35000 stuks. ZALTBOMMEL, 27 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 162 biggen, prys van f8 tot f 16. 5000 eieren, prijs p. st. 13 a 15 ct. 780 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter fl 30, boerenboter fl.10afl.25. Op de najaarsmarkt waren aange voerd 40 runderen en 8 kalveren. Er werd besteed kalveren f 80f 130 pinken f 120f 160 hokkelingen f 200 (250; tijdvaarzen f260f300. •Johan mag dus niet meer zoo eens bij mij komen, mynheer •Neen I En omdat Johan zijn werk in den paardenstal ook verwaarloost, zooals jij het hier doet, zal ik hem morgen be danken. Het meisje, dat juist van plan was, het huis binnen te gaan, bleef weer staan en wendde zich met fonkelende oogen tot den opzichter. •Bedanken 1 Mijn Johan bedanken Nu, dat zullen we toch wel eens zien. Dat zou eene mooie rechtvaardigheid zyn. Maar zoo iets behoeven wij ons gelukkig niet te laten welgevallen. Wij zijn een eerbaar paar en zullen met Paschen trouwen. Daar gebeuren hier op Erbach nog wel andere dingen en mijnheer moest liever eerst eens zijne eigen zaken nagaan. Vollrath pakte het meisje bij den arm, dat zij het van pijn uitschreeuwde. »Wat moet dat beteekenen Wat bedoel je daarmee Je zult me oogenblikkelyk voor deze beleediging om vergeving vragen.® •Laat mij los, mijnheer 1 Ik behoef niet om vergeving te vragen, want ik zeg de waarheid. Waarom is uwe vrouw dan niet bij het kind Vraag maar eens, waar ze geweest is, als ze thuis komt. Misschien zal zij het wel zeggen. Vollrath had onwillekeurig de hand op geheven, en het meisje kromp bang ineen, want zij dacht niet anders of hij zou haar slaan. Maar reeds het volgende oogenblik liet hij den arm weer zinken. *40* per Wij vergoeden aan iederen kooper, die boven een bedrag van 115.— aan kleeding koopt, d© reiskosten per Auto bus, Spoor of Boot. (Heen en terng, geldig tot 31 Decem ber). PLAATSELIJK NIEUWS. Veen. Verslag der jaarvergadering van den ïBond van Zang- en Muziekgezelschap pen in het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard®, gehouden in café Vos alhier op 24 November 1.1. Vertegenwoordigd zijn 14 vereenigingen. De Secr.-penningm. van het in 1924 te houden festival te Oudendijk, is mede ter vergadering aanwezig. Voorzitter de heer J. H. Roza te Heus den, Secretaris de heer M. Honcoop alhier. De Voorzitter opent de vergadering op gebruikelyke wijze. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering die onver anderd worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van het Bureau voor Auteursrecht, waarin wordt medegedeeld, dat van de waarborgsom groot f 60.een bedrag van f 20.90 wordt terugbetaald. Het tekort festival Babiloniënbroek groot f 17.63 vervalt nu, zoodat de rekening •festival B.-Broek« sluit met een batig slot van f 3.27. Verder is ingekomen een schrijven der Gem. Zangvereen. »T.O.G.I.D.O.« te Veen, waarin aansluiting bij den Bond wordt ver zocht. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze vereeniging toegelaten. Dan is aan de orde vaststelling rekening festival 1923. Nadat door enkele afgevaardigden eenige vragen en opmerkingen zijn gedaan, stelt de voorzitter voor, de rekening goed te keuren. Aldus wordt besloten. Bij rekening en verantwoording door den Bondspenningmeester worden de heeren Philipsen, Burghout en Mooren aangewezen •Pak je goed bij elkaarzei bij kortaf. Je moet oogenblikkelyk nog het huis uit.® •Van avond nog Dat ben ik niet verplicht. Waar zou ik heen moeten gaan Dat kan mij niet schelen. Zorg er maar voor, dat je uit mijn oogen komt, want een volgende keer sta ik niet voor mij- zelven in. Ik moet dus werkelijk weg Dan trek ik mij ook nergens meer iets van aan. En ik behoef het mijnheer niet langer te verzwijgen, dat zijne vrouw, reeds sedert een week, byna eiken dag een brief krijgt van den baron, en dat ik van middag nog, toen mijnheer sliep een antwoord naar het slot moest brengen. Ik moest het aan den baron zelf geven en het is zeker wel wat goeds geweest, dat er in stond, want hij gaf mij een daalder, en anders is hij altyd zoo karrig. Zij had wijselijk dit alles pas gezegd, toen zij reeds in haar kamertje stond, met de deur half geopend in hare hand. Toen de opzichter eene beweging maakte alsof hij haar te lijf wilde, wierp zij ijlings de deur toe, en draaide met bevende hand den sleutel om. Voor Vollraths krachtige vuist ware het eene kleinigheid geweest, het zwakke slot te doen springen, maar hij wist zich wederom te beheerschen, en liet zich in de opwinding van het oogen blik niet tot eene overylde handeling ver voeren. Hij streek een paar maal met de rechterhand over het voorhoofd en ging deze rekening te onderzoeken. Nadat deze door hen in orde is bevonden, wordt ze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 5 brengt bespreking festival 1924. Over dit onderwerp worden door verschil lende sprekers voorstellen gedaan. Tenslotte wordt besloten dat bij het houden van vergaderingen der feestcom missie te Oudendijk een lid van het Bonds- bestuur zal tegenwoordig zijn en dat het festival zal worden uitgevoerd zooals dit door den Bond wordt voorgesteld. Inge diende moties van Andels fanfare omtrent het geven van concerten bij festiviteiten zijn thans in behandeling. Door het bestuur wordt voorgesteld dit voorstel in tweeën te splitsen. Nadat door den Secretaris en den heer Philipsen e.a. over deze motie eenige meeningsverschillen zijn besproken, wordt tot stemming over gegaan. Het eerste voorstel om het concert bij loting door vereenigingen in en boven de le Afdeeling te doen geven, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede voorstel om vereenigingen, die reeds zulk een concert hebber» gegeven buiten loting te houden, wordt met op 2 na algemeene stemmen verworpen. Tegen stemden Andels fanfare en Heusdensche harmonie. Inmiddels v-ordt tot loting voor het concert festival 1924 overgegaan. Hiervoor komen in aanmerking •Oefe ning en Uitspanning« Wijk, »Wilhelmina« Yeen, »Kunst en Vriendschap® Meeuwenen •Andels fanfare® Andel. Het lot wyst »Kunst en Vriendschap® als concertgeefster aan. toen met zwaren tred naar de woonkamer. Het kind had zich intusschen in slaap geweend de opzichter gunde het zelfs niet een enkelen blik. Met gefroosde wenk brauwen liep hij eenige malen het vertrek op en neer. Nog pas achttien maanden was hij gehuwd. Hij had alleen de inspraak van zijn hart gevolgd, toen hij het arme, schoone meisje uit haar ellendige kommer volle omgeving verloste, om haar een zorge loos liefderijk leven vol zonneschijn te bereiden. Er bestond voor hem geene enkele opoffering, die hij zich niet met vreugde zou getroost hebben om dat be koorlijke kinderlyke lachje, dat hij zoo gaarne zag, op haar gezicht te tooveren. Een uur-geleden zou hij de bewering van het meisje als iets onmogelijks beschouwd heben thans echter waren er vreeselijke vermoedens in zijne ziel opgekomen. Den jongen baron, die een half jaar geleden heer en meester op Erbach geworden was, achtte hij tot zulke schurkerij in staat. Hij stond algemeen bekend ais een onweerstaanbare Don Juan en in den korten tijd, dien hij op Erbach gewoond had, was het gebleken, dat men niet te veel van hem vertelde. Maar Mathilda, zyn onschuldig, kinderlijk vrouwtje I Neen, dat was niet denkbaar, dat was onmogelijk I De lage beschuldiging van het meisje was niet anders dan gemeene dienstbodenpraat. Hij zou de meid hebben kunnen uithooren hij had haar kunnen vragen, wat zij van die beweerde briefwisseling afwist. Maar Bij de rondvraag merkt een der heeren op, dat in deze vergadering bestuursver kiezing had behooren plaats te hebben. De Voorzitter zegt dat dit wel zoo is, doch dat dit is vergeten. Hij stelt voor, deze verkiezing in de eerstvolgende verga dering te doen plaats hebben. Dienover eenkomstig wordt besloten. Een voorstel van den penningmeester om de contributie te verhoogen, wordt aan gehouden tot een volgende vergadering. De afgevaardigde van B.-Broek's Man nenkoor merkt op dat de eereboog altijd nog in B.-Broek is. Op voorstel van het bestuur wordt besloten deze boog bij taxatie door den Bond, in eigendom te nemen. De heeren Honcoop te Veen en Roza te Giessen, worden voor deze taxatie aange wezen. Verder niemand het woord verlangende, sluit de Voorzitter deze vergadering. De collecte gehouden ten bate der slachtoffers van den ramp in Japan, heeft f 14,76| opgebracht. Ds. J. J. van Meurs (astronoom) te Zuid Scharwoude hoopt Donderdag 6 Dec. a.s. des namiddags 7 uur in de zaal van den heer Jonker voor de vereeniging Volksontwikkeling® op te treden, met het onderwerp »De wonderbouw der Wereld. Op Dinsdag 4 Dec. a.s. n.m. zes uur hoopt Ds. Vreugdenhil uit Borsele voor de Ger. Gem, op te treden.' De heer M. v. d. Velden is met algemeene stemmen herkozen tot notabel by de Ned. Herv. Kerk. hij achtte zich zelf te hoog daartoe hij kon zich niet zoozeer verlagen om met zijn minderen over zoo iets te spreken. De eenige, die hem kon inlichten in deze zaak, mocht, zijns inziens, niemand anders zijn dan Mathilda. Het was de eerste maal, zoolang zij getrouwd waren, dat hij haar 's avonds niet thuis vond en niet wist, waar heen zij gegaan was. Waar kon zij op zoo'n laat uur nog heen zyn Haar eenige vriendin was de vrouw van den onderwijzer van het dorp die was echter twee dagen geleden op reis gegaan, naar hare ouders, die in eene andere provincie woonden. Daar kon zij dus niet zijn. Nu viel het hem ook in, dat hij oorspronkelijk het plan gehad had, naar een ver verwijderde boerderij te rijden, en dat hij 's morgens zijn voornemen aan zijne vrouw te kennen had gegeven. Zij had er dus niet op gerekend, dat hij nu reeds thuis zou komen. De attenties, welke de baron haar in den laatsten tijd bewezen had, waren hem niet ontgaan. Nog pas enkele dagen geleden, had hij haar verzocht, den beruchten vrouwenleider zooveel mogeljjk uit den weg te gaan niet omdat hy ook maar in het minst aan haar twijfelde, maar omdat hij daardoor de onaangename noodzakelijkheid wilde vermijden, den jongen landheer over zijne onbeschaamdheden te moeten aan spreken. Wordt vervolgd.) Kienw^blad ^Vrij reizen naar Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 9