Eerste Blad Zij ontvangen gratis S Op di bank der gezworenen. ^ND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No, 4352. Woensdag 5 December 1923, FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers BUITENLANDSCH OVERZICHT Nadat verschillende voorafgaande pogin gen zijn mislukt is eindelijk het nieuwe Duitsche Ministerie, de regeering Marx- Stresemann, tot stand gekomen. De vorige rijkskanselier Stresemann is in het nieuwe ministerie, minister van buitenlandsche zaken geworden. Niettegenstaande Marx met het rijkskanselierschap is belast, zal waarschijnlijk de politiek dooor Stresemann gevoerd, verder gevolgd worden. Veel verandering heeft de regeering ook niet ondergaan en het feit, dat Stresemann de portefeuille, van buitenlandsche zaken krijgt, wijst er op, dat de buitenlandsche politiek wel in dezelfde lijn zal worden gevoerd als onder Streseraann's rijkskanselierschap. Bovendien is de nieuwe rijkskanselier een partijgenoot van Stresemann, zoodat reeds bij voorbaat kan worden aangenomen, dat zij beiden in hoofdzaak zich bij hun han delingen zullen laten leiden door overeen komstige overwegingen. Ook de verdere vermelding van de op het ministerlijstje voorkomende personen wijst erop, dat geen principieele wijzigingen verwacht kunnen wordenvice-kanselier en minister van buitenlandsche zaken wordt dr. Jarres (die in laatstgenoemde functie reeds werkzaam was). Eveneens blijven aan Brauns (ar beid), Gessier (rijksweer), Luther (financiën), Oeser (verkeer), graaf Von Kanitz (voed selvoorziening), posterijen (Hoefle). Deze laatste is tegelijkertijd belast met de waar neming der zaken, die betrekking hebben op de bezette gebieden. De nieuwe man nen zijn eigenlijk alleen Hamm, de Bei- ersche democratische staatsminister buiten dienst, die economische zaken krijgt en het Novelle van REINHOLD ORTMANN. 3) Zij was toen zeer rood geworden, en had niets gezegd. In de meening, dat hij door zijne vermaning haar eergevoel beleedigd had, had hij zich ingespannen om het door dubbele hartelijkheid weer goed te maken. Nu vertoonde hare verlegenheid zich voor hem in een geheel ander licht. En de herinnering aan *dat plotselinge rood worden, en dat zwijgen, dat het bewust zijn van schuld verried, was de oorzaak, dat de zoo lang bestreden twyfel plotseling plaats maakte voor de vreeselijkste verdenking. Hij nam de lamp en ging in het aan grenzende vertrek. Mathilda had vóór haar trouwen meer dan eens den wensch geuit een klein kamertje voor zich alleen te mogen hebben en de omstandigheden hadden hem tot zijne vreugde in staat gesteld, benevens andere kleine wenschen, ook die te kunnen vervullen. Eene schrijf tafel stond voor het venster het was zijn laatste kerstgeschenk, dat haar toen ver rukt had. Hij beproefde de eenige lade van de schrijftafel te openenmaar zij was op slot en Mathilda droeg den sleutel zeker in haar zak. Daarop nam Vollrath zijn rijksdaglid Emminger van de Beiersche volkspartij, wien de portefeuille van justitie is toegewezen. Met den rijkskanselier Marx inbegrepen zijn er dus slechts drie nieuwe mannen. Van de ministers behooren er drie tot het centrum, drie tot de democraten, drie tot de D. V. P., 1 tot de Beiersche volkspartij, terwijl Von Kanitz vroeger tot de Duitsch-nationalen heeft behoord, maar zich in de gelederen dezer rechts-radicalen niet langer thuis gevoelde en dezen den rug toekeerde. Er is dus een Duitsche rijksregeering gevormd, bestaande uit een viertal burgerlijke partyen, die noch door rechts- noch door links-radicale denkbeelden zich laten leiden een coalitie derhalve van de burgerlijke middenpartijen. Bizonder sterk is deze combinatie nu niet bepaald, omdat zoowel de Duitsch-nationalen als de sociaal-democraten buiten de regeering zijn gebleven, om van de communisten maar niet te spreken. De toestand in het Roergebied schijnt geleideiijkweg weer wat normaler te wor den en er hebben de laatste tijden al ver scheidene berichten de ronde gedaan, vol gens welke het regiem in het Roergebied een beetje mipder hard schynt te zullen worden. De berichten worden dan ook telkens talrijker, dat er besprekingen tus- schen Frankrijk en België plaats hebben over den aard van het bezettingsregiem, dat in den vervolge in het Roergebied dient te worden toegepast. Natuurlijk komt het er vooral op aan, hoe Degoutte over deze aangelegenheid denkt. Nadat de industriee- len van het Roergebied met de Micum de bekende overeenkomsten hadden gesloten, moet Degoutte als zijn meening te kennen hebben gegeven, dat een vermindering der bezettingstroepen geenszins onmogelijk was, maar slechts geleideiijkweg en in een mate, die rekening houdt met de veiligheid der Fransche en Belgische troepen. De reductie van het effectief in de bezette gebieden zal naar alle waarschijnlijkheid grootendeels afhangen van het feit, of inderdaad het werk overal wordt hervat en aan de over eenkomst van Dusseldorp de hand wordt gehouden, zoowel door de patroons als de werklieden. Dat een vermindering der be zettingstroepen wordt overwogen, is inder daad een verheugend feit. Trouwenshet einde van het lijdelijk verzet geeft daartoe alle aanleiding en deze vorm van tegen stand zal inderdaad hebben opgehouden te bestaan, zoodra de mannen allen weer aan sterk jachtmes, wrong dit tusschen de lade en het blad van de tafel waardoor de lade zonder moeite opensprong. Eenige pakjes brieven, netjes met roode lintjes saamge bonden, lagen voor hem. Hij nam ze een voor een op en legde ze weer op hun oude plaats neer. Het waren zijn eigen brieven uit hun korten bruidstijduit de dagen als zij van elkaar gescheiden waren, door de reizen van zaken, die Vollrath doen moest. Reeds dacht hij, dat hij met zijn onderzoek klaar was, toen, terwijl hij zich bukte om achter in de lade te kijken, hem iets wits tegenblonk. Hij haalde het te voorschijn en een doffe kreet kwam over zijne lippen. Op het eerste gezicht reeds had hij het vlugge sierlijke schrift van den baron herkend en dezelfde ware odeur- lucht, waaraan hij zich steeds zoo ergerde, als hij in de nabijheid van zijn heer kwam, stroomde hem tegen. Het waren vier dicht beschreven brieven Vollrath las ze alle van begin tot einde door. Toen hij eindelijk den laatsten langzaam, half werk tuigelijk gelezen had, borg hy zijn vondst in zijn borstzak en sloot de lade. Zijn gelaat was somber maar het toonde eene onheilspellende kalmte. Hij ging met de lamp naar de woonkamer terug, nam zijn hoed en een stok met een zwaar bijlvormig handvat van staal, zooals de houtvesters wel op hunne tochten gebruiken, toen wierp hij nog een laatsten langen blik op het rustig slapende kind en verliet het huis. Op zijn weg naar het slot kwam het het werk zijn, Het schijnt nu, dat de be zettingsautoriteiten van oordeel zijn, dat nu werkelijk de hervatting van den arbeid nagenoeg overal volledig is geschied, het tijdstip is aangebroken om het terugtrek ken een feit te doen worden. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. 300 dooden en 600 vermisten. Ten gevolge van hevige stortregens in het gebied van Bergamo, is de afsluitdam van het meer Gleno, dat als reservoir dient voor de door waterkracht gedreven elec- trische centrale bezweken. De Dezzo is hierdoor buiten haar oevers getreden, en heeft de omliggende landerijen overstroomd. Tal van huizen en dorpen zijn verwoest, lerwyl het aantal slachtoffers groot is. Verscheidene electrische centrales van de fabrieken en spoorbruggen zyn vernield. De dorpen Dezzo en Mazzano zyn geheel verwoest. Volgens de »Tribuna« schat men het aantal dooden, op driehonderd. De bewoners namen, aan wanhoop ten prooi, de vlucht. Volgens een bericht uit Bergarmo, be draagt tot nu toe het aantal vermisten zeshonderd. In het geheele dal liggen deerlijk verminkte lichamen verspreid. Overal ziet men ongelukkigen, die de lyken van hun vermiste familieleden zoeken. Aftreden van fllllerand en Poincarè? Uit Parijs wordt gemeld, dat een ernstige constitutioneele crisis, die mogelijk het af treden van president Millerand en minister president Poincaré ten gevolgs zal hebben, de Fransche politiek bedreigt naar aan leiding van de kwestie der kiesrechther vorming. Millerand verzet zich krachtig tegen den wensch van de Kamer om den genomen verkiezingsvorm, die vóór de in 1919 ingevoerde evenredige vertegenwoor diging bestond, weder in te voeren. De president is voornemens van zijn recht hem voor, als zag hij eene slanke vrouwen gestalte, die bijzonder veel op zijne vrouw geleek, door een der donkere laantjes sluipen. Hij had ze best kunnen inhalen maar dit kwam geen oogenblik in hem op. De kamerdienaar van den baron was niet weinig verbaasd, toen de opzichter op dit late uur nog zijn heer verzocht te spreken. >Is het dan zoo gewichtig vraagde hij, »de baron is pas uit het park thuis gekomen en heeft zich dadelijk naar zijne bibliotheek begeven. Gij weet, dat hij steeds uit zijn humeur is, als hij over zaken lastig gevallen wordt.® »Het duit geen uitstel,zeide Vollrath met een nadruk, die geen twijfel meer overliet. »Maar gij behoeft mij niet eerst aan te dienen. Ik denk we), dat mijnheer mij verwacht. »Heeft hij u dan hier ontboden Dan is het wat anders. Ga dan maar naar boven. Gjj weet den weg.® Karei Vollrath kende den weg volkomen, dien hij te gaan had, De dikke kokos- looper op de trap en het tapijt der voor kamer dempten het geluid van zijne schreden. Toen hij, zonder aan te kloppen, de deur der bibliotheek opende, was de baron door zijn verschijnen niet weinig verbaasd. Hij zat in een gemakkelijken leuningstoel, met een sigaar in den mond, voor zijnen schrijf tafel. Toen hij den opzichter gewaar werd, wierp hij ijlings een briefje, dat hij juist in de hand had, in een openstaand laatje gebruik te maken om den maatregel naar het parlement terug te zenden en zal aftreden als de maatregel opnieuw wordt gevoteerd. Slachtoffers der koude. De intensieve koude, welke in de afge- loopen week in Engeland heeft gewoed heeft te Westminster drie slachtoffers ge- eischt. Drie personen zijn plotseling over leden tengevolge van een breuk in de aorta. Een van hen was Maandag j.l. uit Rome teruggekeerd, waar hij drie maanden voor zijn gezondheid had vertoefd, Zijn hart woog 31 ons, driemaal zooveel gewicht en omvang als normaal. Yerzachtiug in het bezettingsregime. De Fransche en Belgische regeeringen hebben thans definitief besloten, de sterkte van haar militaire bezettingstroepen in het Roergebied te verminderen. Verder zal de terugkeer worden toegestaan aan een aantal Duitschers, die uit het Roergebied waren uitgewezen. Ook hebben de hooge commissarissen voor het bezette gebied besloten, dat han delswaren, die uit het onbezette Duitschland in het bezette gebied worden ingevoerd, niet langer aan douanerechten of andere restricties onderworpen zullen zijn. De Vesuvius in werking. Uit Napels wordt gemeld: De hoofd krater van den Vesuvius is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotseling weer in werking getreden. Een stroom lava is over den rand naar omlaag geloopen. De directeur van het observatorium, die Zater dagmiddag den krater heeft onderzocht schatte de dikte van den lavastroom op dertig voet. In den nacht van Zaterdag op Zondag was een roode gloed, die uit den krater opsteeg mijlen ver in het rond zichtbaar. De top van den krater is gehuld in een dikken nevel. BINNENLAND. Het familiedrama te Sleea. Zaterdagmorgen om 9 uur is te Sleen, in tegenwoordigheid van de justitie, een aanvang gemaakt met het opgraven van het lijk van den in 1918 door zijn zwager doodgeslagen Jan M., achter het huis van den moordenaar J, W. Omstreeks half 12 en sloot dit. Eene koude rilling van vrees, zooals hij nog nooit gevoeld had, liep hem langs den rug. Maar hij was een uitstekend komediant en het viel hem heel gemakkelijk een vroolijk gezicht te zetten. »Boujour, mijn waarde VollrathIk heb volstrekt niets van je kloppen gehoord. Wat voert je nog zoo laat in den avond hierheen Zonder één woord te spreken, ging de opzichter op hem af. Toen het licht der studeerlamp hem vol in het sombere ge zicht viel, sprong de landheer op. »Wat moet dat beteekenen Wat moet je van me En wil je niet eerst en vooral in mijn kamer, den hoed afnemen »Geef mij den brief, dien gij daar pas weggeborgen hebt 1 Daarna zal ik u zeggen, wat ik misschien nog van u hebben moest. »Ben je gek geworden Van welken brief spreekt ge? Ik moet u onder het oog brengen, heer Vollrath »Geef mij den brief, schurk,® donderde de opzichter hem in het oor. Houdt uwe komediantenstreken maar voor u. Die hebben op mijn geene uitwerking meer. Hier® en hij trok de brieven, die hij in Mathilda's schrijftafel gevonden had, uit den zak >ik heb de bewijzen vaö uw laagheid in handen. De baron was bleek gewordenmaar hij bewaarde zijne trotsche en hoogmoedige houding. >Zelfs wanneer gij nog eenig recht hadt, eenige verklaring van mij te kunnen eischen, werden de overblijfselen van het lijk op een diepte van ongeveer 80 cM. gevonden Zooals vermoed werd, kon aan het hoofd nog een wond van 5 cM. diep worden geconstateerd. Het lijk lag voorover in den kuil. Overreden. Twee kinderen van den heer Bouwman, wonende Achterweg te Groningen, zijn op het viaduct door een auto overreden, door dat een wolk stoom uit een binnenkomen den trein het uitzicht belemmerde. Een dertienjarig jongetje overleed ten gevolge van een schedelbreuk. Het zestienjarig meisje bekwam lichte verwondingen. IHoord. Zondagavond elf uur is te Eindhoven de sigarenwinkelier H. Kanters vermoord. Het geval moet zich als volgt hebben toegedragen Nadat K. eenigen tijd in het café aOnder den Torenin de Kerkstraat had vertoefd, ging hij naar buiten om naar huis te gaan, maar kwam direct terug, de hand hou dende op de borst en zeggende tot den kastelein »Nard, ze hebben me geraakt,® Daarop zakte hij in elkaar. Men zette hem op een stoel neer, maar alvorens de geneesheer ter plaatse was, was Kanters reeds overleden. Oogenblikkelijk werd de politie gewaar schuwd, die het lijk in beslag nam en naar het gasthuis deed vervoeren. Naar men zegt moet de verslagene vroe ger in den avond in een herberg ruzie gehad hebben met den timmerman Bertens van den Grooten Berg. B. is in hechtenis genomen en in ver zekerde bewaring gesteld. Het onderzoek der politie duurt nog voort. Prof. J. F. Niermeyer is Zondagavond na een smartelijk lijden te Utrecht over leden. B. en W. van Gorinchem zullen 22 arbeiders gerechtelyk vervolgen, die zich als werkloozen hadden opgegeven en gel- delijken steun van de gemeente genoten, terwijl zij voor loon werkten. Ook fabri kanten zullen zich moeten verantwoorden, die, nadat zij werklieden ontslagen hadden en vermoedelijk wisten dat dezen steun verleend werd, toch voor loon hebben laten werken. zou ik u die toch rondweg moeten weigeren, zoolang gij voortgaat, op zulk een toon tot mij te spreken. Ik wil die onzinnige taal van uwe opgewondenheid toeschrijven, de »Geef mij den briefherhaalde Vollrath en zijn rechterhand klemde hij vaster om den zwaren stok. »Ik ben niet in eene stemming om lang te wachten. Daar binnen in, is hij ik heb hem gezien.® De baron ging voor de schrijftafel staan, zoodat hij het laatje met zijn lichaam be dekte. Tegelijkertijd tastte zijne hand langzaam en voorzichtig naar den geladen revolver, die naast hem op de schrijftafel lag. Ik heb geen brief, waarop gij aanspraak zoudt kunnen maken, dat verklaar ik u nu voor de laatste maal. En daar gij klaarblijkelijk geen meester van uzelven zyt, verzoek ik u, in uw eigen belang, mij nu te verlaten. Ik ben bereid, u te woord te staan, zoodra gij in eene gepaste stem ming verkeertvoor heden avond moet ik het beslist weigeren. Hij voelde den kolf van zijn revolver tusschen de vingers en daarmede had hij zijn aristocratische gemakkelijkheid van beweging weer herkregen. Vollrath zag den blinkenden loop van het wapen in zijne hand en trad nog een9 schrede nader. »Ja zoo is het goed. Schiet maar, ellendeling. Wordt vervolgd.) VIEinSRU» voir 1st Leed m Heüsden en AlteiaJeLaigstraat en de Btimelerwaard wrW—niaMMiiiiii mm nu m n i i iiuwwn n inum

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1