W. BOUMAIT Co. Profiteert van deze oeieoentieid St. Nicolaas-cadeaux. Uitverkoop van te Aalburg. Vechtpartij. Een troep jongelui uit Koog-Zaandijk kregen bij het huiswaarts keeren in Am sterdam ruzie, waarbij het niet bij woor den bleef, doch zelfs messen en revolvers dienst deden. Een der vechtenden werd met een mes gestoken en in het Binnen gasthuis verbonden. De jonge man die van een revolver gebruik wilde maken werd gearresteerd en in het politieposthuis Droog bak opgeborgen. Afvloeiïug bij de posterijen. Naar de »Tel.t verneemt is aan een 400-tal ambtenaren by Posterijen en Tele grafie, behoorende tot de oudsten in leef tijd met minstens 30 voor pensioen gel dende dienstjaren, eervol ontslag aangezegd tegen 1 Maart a.s. met recht op wacht geld of pensioen. De betrokkenen zouden allen behooren tot de lagere en middelbare personeelgroe- pen. Het spionnage-geval. De sergeant-raajoor-administrateur S. van het 13e Regiment Infanterie te Maastricht, die op vrije voeten was gesteld, heeft zich thans plotseling bij den garnizoens-com mandant gemeld, met de mededaeling, dat hij wel degelijk stukken van geheimen aard aan den sergeant-majoor T.. op wachtgeld gesteld, verkocht. Hij kon dit niet langer onder zich houden. Hij is daarop in het Huis van Bewaring in arrest gesteld. De ëessche Hanzebank. Het Comité ten belange van het Midden- standscrediet in het Zuiden heeft door het kantoor van Mr. W. van der Eerden te 's Hertogenbosch aangevraagd het intrekken van de voorloopige surseance van betaling en het gelijktijdige uitspreken van het fail lissement van de Bossche Hanzebank. Zulks is gemotiveerd met de volgende overwe gingen le. dat reeds voldoende zeker is, dat er geen kans bestaat dat er 100 pCt. aan crediteuren zal kunnen worden uitgekeerd. 2e. dat door het voortdnren der surseance blijft voortbestaan het gevaar voor de ge lijkheid der rechten van crediteuren door de steeds aangroeiende cessies, ook al is dat gevaar niet groot. o Ëeu gezegend echtpaar. Bij een echtpaar te Hulst, niet gezegend met wereldsche goederen, is dezer dagen het 29ste kind geboren. o mishandeling. Men meldt uit Tilburg Dr. D., wonende in de Stationsstraat is in zijn spreekkamer door een patiënt onverhoeds, toen hy een recept schreef, aangevallen en met een stuk ijzer op hat hoofd geslagen. Bij de worsteling, die ontstond, gelukte het den dokter den man, met behulp van zijn personeel, de baas te worden. De politie heeft daarna den man gearresteerd. De dader is een werk- looze uit Rotterdam, zekere v. VI., die tijdelijk bij zijn familie te Tilburg vertoefde. De dokter heeft door de hevige slagen eenige tanden verloren. De aanvaller bleek nog in het bezit te zijn van eenige messen en een boksbeugel. Overtreding vau de Kieswet. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn ge komen, hebben dezer dagen de volgende kennisgeving ontvangen vDe ambtenaar van het Openb. Min. bij het Kantongerecht te Deventer, geeft kennis aan (volgt de naam van den ver oordeelde), dat by Kon. besluit van 22 October 1923 is goedgevonden, kwijt te schelden de boete van f 1 sabsidiair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij vonnis van den Kantonrechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens overtreding van de Kieswet werd veroordeeldblijvende het vonnis overigens in zijn geheel. tegen LAGE doch VASTE prijzen, vanaf 30 Nov. tot 6 December 1923, bij Beleefd aanbevelend, B O M A N Co. - Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden op Vrijdag 30 November 1923 Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. J. S. Loke. GriffierMr. W. Ruitinga. Eene zitting, zooals nooit te voren. Een rol met 152 zaken, terwijl te Heusden nog nimmer eene zitting met meer dan 100 zaken werd gehouden. De zaal is bijna te klein om alle verschenen beklaagden, getuigen en publiek te bevatten. Echter is de belangrijkheid der zaken niet geheel evenredig aan haar aantal. 35 Beklaagden zyn in persoon verschenen. M. G. K. te Dussen had als verzeke- ringsplichtig arbeidster geen zegeltjes willen plakken vanaf 24 December 1921 tot 30 September 1922. Aan de betrokken ambte naar van den Raad van Arbeid had zij gezegd »De wet kan zooveel zeggen als zij wil, maar daar trek ik me niets van aan. Als de Raad van Arbeid de centen voor de rentezegels wi! hebben, moeten ze maar zien dat ze die krijgen, maar ik betaal geen cent®. Maar, zei de Kanton rechter awaarom heb je dan de verklaring niet willen afleggen dat je de verzekering als vervallen beschouwd wenscht te zien Ja maar Edelachtbare, zei ze, ik teeken niet alles wat ze me voorleggen. Neen, hernam de Kantonrechter, dat is best, maar je ziet dat eene weigering om te teekenen ook wel eens misplaatst kan zijn, dus had je maar advies moeten vragen by den een of ander. Beklaagde begreep er niet veel van, maar 't scheen toch dat zy het niet bijster prettig vond toen de Kantonrechter haar veroordeelde tot 20 geldboeten van 50 cent elk. Het is de laagste straf, die gegeven kan worden, zei de Kantonrechter, maar ik doe dit in de hoop dat je voortaan meer eerbied voor de Wet zult hebben. C. C. v. H. en G. K. te Rijswijk, stonden beiden terecht, omdat zy in de gemeente Rijswijk een huis bouwden, zonder de vereischte vergunning van B. en W. De eerste bekl. zei, dat, ais de vergun ning niet binnen een week of vier na de aanvraag werd ontvangen, men te Rijswijk gewoon was toch maar te gaan bouwen en hij meenda zelfs, dat de verordening zei, dat zulks mocht. Da Kantonrechter antwoordde, dat men in plattel&ndsgemeenten wel eens vreemde verordeningen aantreft, maar zóó vreemd, dat kon hij toch niet gelooven. Daar beide bekl. overigens gunstig be kend staan, kreeg ieder maar f5 of 3 d. L. G., bakker te Woudrichem, zou in den nacht van 13 op 14 Juli j.l. bakkers- arbeid hebben doen verrichten door een bakkersgezel. Bekl. bekend het hem ten laste gelegde, maar voegt er aan toe, dat het juist in die buitengewone warme dagen is' gebeurd, toen het zoo goed als onmogelijk was om overdag te bakken. Bekl.'s verweer was juist en daarom gaf de Kantonrechter hem maar f 0,50 of 1 dag. In 't geheel worden 24 zaken, betreffende overtreding Arbeidswet, afgeroepen. Van deze zijn er 9 als eerste herhaling ge- qualificeerd, d.w.z. herhaling van dezelfde overtreding binnen 2 jaar. De Kantonrechter waarschuwt bekl. in verband hiermede ernstig, om zich niet weer aan een overtreding der Arbeidswet schuldig te maken, omdat volgens de Ar beidswet by 2e herhaling binnen 2 jaar, hechtenis moet worden gegeven en geld boete niet meer kan worden opgelegd. A. V. te deWerken had een merrie met niet-gespeend veulen. Hij kon het dekbewijs der merrie, die afkomstig was van W. de Waard te Werkendam, aan den Rijksveldwachter Van der Brugge niet toonen. 't Gevolg was een procesverbaal, dat nu op zyn beurt weer gevolgd werd door eene boete van f5 of 3 d. h, L. D. te deWerken, had gezondigd tegen het Rijkswegenreglement, door 's nachts een kar op den berm van den straatweg te laten staan. Bekl. zei, dat de kar heelemaal niet gevaarlijk stond voor het verkeer, omdat zij achter een paal was geplaatst, die zóó sterk in den grond was bevestigd, als nog nooit een paal bevestigd was geweest. De Kantonrechter sloeg blijkbaar geloof aan bekl.'s wonderpaal, want met f 1 boete of 4 d. h. kwam deze er af. Een paar autobusondernemers en hun respectievelijke chauffeurs, die telken dage de route Woudrichem's Bosch en terug /"rijden en den concurrentiehaat somtijds stellen boven de veiligheid van het verkeer, hadden zich te verantwoorden wegens over tredingen van de Wet op de Openbare Middelen van Vervoer en het Motor- en Rijwielreglement. 12 Autobuszaken werden behandeld. Bij de behandeling der eerste zaak zei de Kantonrechter dat de strijd tegen de autobussen gevoerd werd op zijn last, doch dat die strijd geenszins betrof de concurrentie tusschen de ondernemingen, daar dit de rechterlijke macht en politie niet aangaat, maar alleen de wijze, waarop gereden wordtwant deze stelt het publiek somtijds bloot aan groote gevaren. Optreden tegen dit gevaarlijk rijden is de plicht van Justitie en Politie en dit zal geschieden met groote gestrengheid. Immers kan vooral het rijden op den Hoogen Maasdijk in bepaalde tijden van het jaar bijzonder groote bezwaren opleveren. Dat tot nog toe geen ongelukken zijn gebeurd is volgens Kantonrechters meening mede te danken aan het optreden der politie en daarom zal op de thans gevolgde wijze van han delen door de politie worden voortgegaan tot tijd en wyle de concurrentiehaat zijn invloed niet meer doet gelden op de wijze van rijden. Van deze autobuszaken willen we hier de belangrijkste noemen n.l. tegen P. J. R., chauffeur, wonende te Andel. Dezen werd ten laste gelegd dat hij op 22 Oct. 1923 's avonds pl.m. 7 uur met zijn au tobus op den Hoogen Maasdijk rijdende, niet heeft willen uitwyken voor een auto bus, die achter hem reed en welke duidelijk kenbaar maakte dat zij wilde passeeren. Als getuigen in deze zaak werden gehoord H. J. Bretveld, T. Jonker en C. W. Ver zijl, die allen verklaarden dat eerstgenoemde getuige, die de achterop rydende autobus bestuurde, meerdere malen met de claxon tevergeefs geluidsignalen had gegeven en dat beklaagde te Andel, terwijl hy passa giers moest uitlaten met zijne bus schuin over den dijk is gaan staan met de ken nelijke bedoeling te verhinderen dat de achterop rijdende autobus kon passeeren. Eene dergelijke wijze van handelen vond dé Kantonrechter misselijk en daarom wilde hij beklaagde er niet met een lichte straf laten afkomen, f25,00 boete of 14 dagen hechtenis moest deze tegen zich hooren uitspreken. B. A. A. v. Ei te Heusden had zich te verantwoorden voor dronkenschap le. her haling. Beklaagde was niet verschenen. In zijn dronkenschap had hy de op straat surveilleereude maréchaussees uitgemaakt voor rotkerels en hen daarbij tot vechten uitgedaagd, 't Gevolg was^dat beklaagde nu drie dagen moet gaan zitten en het betalen van boete hem niet kan helpen. A. v. B. te Aalburg stond terecht om dat hij in Mei j.l. eenige aan schurft lij dende schapen had vervoerd uit een gebouw of terrein met het kenteeken vSchurft, besmet gebouw«. Beklaagde bekende, maar voerde als verontschuldiging aan dat de beesten hersteld waren. Op de vraag van den Kantonrechter of beklaagde ontheffing had van den Burgemeester, antwoordde hij ontkennend. Straf f 10,00 boete of 5 dagen hechtenis. C. A. F. te Vrijhoeve-Capell® had zich te verantwoorden omdat hij onder de ge meente Wijk had gereden met een paard en vagen, terwijl het paard op drie plaat sen gewond was en de wonden het beest bij het trekken blijkbaar pijn veroorzaakten. De marechaussée-verbalisant Booman zeide dat het paard direct hevig reageerde wan neer men de wonden maar even aanraakte. De Kantonrechter zei dat hy een groot te genstander was van het kwellen van dieren en dat zoo iets streng gestraft moet wor den. Met de keus tusschen f 20,00 boete of 10 dagen hechtenis kon beklaagde naar de Langstraat terugkeeren. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag 29 November voorna. 10 uur. Met den Voorzitter zyn de leden Smits en Jiskoot afwezig. VoorzitterWethouder Schreuders. Secretaris WelEd. Heer J. Timmermans. Aauwezig zijn de heeren v. d. Pol, v. Ballegooijen, 't Lam en v. Andel. Nadat de Voorzitter de vergadering met lezing van het gebed heeft geopend worden de notulen der vorige vergadering gelezen en daarna goedgekeurd. ingekomen stukken a. Kennisgeving van den heer Jiskoot, dat hij wegens zaken verhinderd is deze vergadering bij te wonen. b. Een kennisgeving van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat gezien het advies van Ged. Staten geen buitengewone rijkssubsidie voor het onder wijs kan worden verleend. Op voorstel van den Voorzitter worden beide stukken voor kennisgeving aange nomen. c. Een adres van de R.K. vereeniging Moederschapszorg om voor hare kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen een subsidie te mogen ontvangen voor 1924 van f 25.Aangezien het belang van deze instelling voor de gemeente niet wordt ingezien, wordt op voorstel van den Voor zitter besloten afwijzend op dit verzoek te beschikken. d. Verzoek van de vereeniging Volks ontwikkeling alhier om voor hare vergade ringen de 'beschikking te mogen hebbeu over een lokaal der openbare lagere school. De heer v. Ballegooijen zou de beslis sing aan B. en W. willen overlaten zooals in de vorige vergadering reeds is besloten, waarschijnlijk heeft de vereeniging het lokaal slechts eens in de 14 dagen noodig. De heer van Andel gelooft dat het hoofd der school er niet erg voor is, dat de schoollokalen telkens over hoop gehaaald worden. De Voorzitter zegt dat de muziek- en zangvereeniging indertijd ook vergunning hebben gekregen, het is wel jammer dac in de gemeente geen geschikte localiteit is. De heer van Andel merkt op dat als muziek- en zangvereeniging samenwerkten, voor deze toch gezamenlijk wel een localiteit gebouwd kan worden van gemeentewege, en deze aan haar kon verhuren. De ver- eenigingen moeten nu toch ook betalen om de localiteit weer in orde te doen brengen. De heeren van Ballegooijen en 't Lam meenen dat een schoollokaal toch wel de goedkoopste gelegenheid zal blijven. De Voorzitter zegt dat het nu alleen gaat over de vraag of vergunning voor een localiteit zal worden verleend ja of neen. Heeft de heer van Andel een voorstel, om op de een of andere manier in een ge schikte lokaliteit te voorzien en daarvoor de noodige financiën weet aan te wijzen, dan wil hij dit gaarne in behandeling ne men. Het zou wel een mooie zaak zijn als de school ontlast kon worden. Men heeft wel de localiteit van den heer Jonker, waarmede men dacht uit den brand te zijn, doch sommigen hebben hier tegen bezwaren die men ook weer moet eerbiedigen. Thans zou spr. de vereeniging ten dienste willen zyn en vergunning willen verleenen, op dezelfde voorwaarden, waartegen de andere vereenigingen vergunning is ver leend. Nooit hoorde hij over nadeelige gevolgen aan de localiteit als de muziek vereniging deze had gebruikt. Met alge- meene stemmen wordt hierop besloten de gevraagde vergunning te verleenen. Slot in 't voigend nummer. Gebruikt PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. De j.l. Zaterdagmorgen langs de huizen gehouden collecte voor de ramp van Japan door een commissie be staande uit de heeren F. Verhoeven, A. Boer, Joh. Laarhoven en mr. Ruitinga bracht op een totaal van f 45,39. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 14108.12 en terugbetaald f 25809.72. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9404. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 7 Dec. a.s., des voormiddags 11 uur. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Rekeningen over 1922 en begrootingen voor 1924 van de verschillende in stellingen der Godshuizen. 4. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen wegens gewone af treding van den heer Reckleben. 5. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Ondei wijs wegens gewone aftreding van Mej. E. Knoop. 6. Brief van Ged. Staten betreffende de gemeentebegrooting voor 1924. 7. Verzoekschrift van het Bestuur der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. 8. Verzoekschrift van het Bestuur der Hoogere Handelsschool te Waalwijk om subsidie. 9. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een voorschot aan de bij zondere scholen ingevolge art. 103, 3e lid der L.O.wet 1920 en tot vaststelling van de vergoeding inge volge art. 101 dier wet over 1922. Zaterdag had op de werf een onge val plaats van tamelijk ernstigen aard. De werkman L. viel nl. in een schip en wel op een spant. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en de patient huiswaarts gevoerd. Almkerk. Het zoontje van den heer v. I. had het ongeluk zoodanig tegen een kar op te rijden, dat hij genoodzaakt is het bed te houden. Babiloniënbroek. Naar wij vernemen is voor de plaats gehad hebbende wegver- betering aan de wegkruising bij L. Lank- haar alhier, door de K.N.A.C. en de Al gemeen Ned. Wielrydersbond elk een bij drage toegezegd van f 75.—. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is het stil. Men besteedt voor schraal pershooi f 12,gewoon handels- hooi f 15 a f 16 en koehooi f 17 af 18 per 500 K.G. De strooprijzen loopen van f 9 tot f 10 per 500 K.G. C&pelle. In het verslag der trekking van de aan den alhier gehouden bazar ver bonden verloting staat, dat de le prijs viel op No. 1200. Dit moet zijn 1260. Naar wij vernemen zal in deze ge meente, evenals in tal van andere plaatsen in ons land, op 20 dezer een vlaggetjesdag georganiseerd worden waarvan de opbrengst bestemd is voor noodlijdend Duitschland. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering van den dameskrans alhier werd door de penningmeeesteres rekening en verantwoording gedaan van den gehouden bazar. Hieruit bleek, dat ontvangen was f 2602.00|, terwijl het bedrag der ge maakte onkosten f 726.582 bedroeg, zoodat het batig saldo f 1875.42 bedraagt. Dassen. De collecte gehouden tydens het dankuur voor 't gewas ten bate voor 't Elec, licht in dc Ned. Herv. kerk alhier bracht op f 70. 's Gravenmoer. De Christelijke Jon geling» vereeniging Gedenkt aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jongelingschap® hoopt a.s. Woensdagavond haar 50-jarig bestaan feestelijk te herdenken, bij welke gelegenheid door Ds. H. G. de Jonge eene feestrede zal worden gehouden. Door den heer Kantonrechter te Oosterhout^ zyn een tweetal personen, die weigerachtig waren den omslag der Ned. Herv. Kerk alhier te voldoen, veroordeeld tot betaling dier kerkelijke belasting met de kosten. Door de gladheid der straat heeft de vrouw van J. V. in haar val den pols gebroken. Kaatsheuvel In verband met de dief stallen den laatsten tijd gepleegd zijn door de Rijks- en gemeentepolitie gearresteerd W. A. uit de Sprangschestraat en M. I. uit de Verl. Hoofdstraat, beiden bekende van de politie. W. A. is reeds naar den Bosch getransporteerd. Het onderzoek is nog in gang. Nederhemert. De bietenoogst behoort hier ook weer tot het verleden. Het laatste schip is j.l. Donderdag afgeladen. Er zijn hier 2.700.000 K.G. bieten geleverd, on geveer 700.000 meer dan 't vorig jaar. Haamsdonksveer. Tot onderwijzeres met acte Engelsch werd aan de Protest, school alhier, benoemd Mej. T. Heeuwen uit Doetinchem. Gedurende de maand November be droeg de regenval alhier 76.4 m.M. Gedurende November werd aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressortee rende hulppostkantoren ingelegd f 11922.31 en terugbetaald f 12438.32. Tot lid van het kiescollege werden gekozen dhr. P. A. v. Dongen aftr. 270, Jac. Borst 252, C. Heijblom 258, W. Zijl mans 277 en D. Lankhuijzen Sz. 279. stemmen. Vervolgens kregen de heeren J. R. v. Wageningen aftr. 128, W. van Raamsdonk aftr. 125, H. Dank Jz. 112, C. Stoffels 122 en A' C. Ockers 117 stemmen. Vele vrouwen hebben gestemd. De heer J. Tichelaar werd Maan dagmiddag geïnstalleerd tot hoofd der Chr. school op 't Veer. en gesprongen handen, winter voeten. ruwe. schrale huid en springende lippen. 1 In doozen van 50-60enS0d bij apothekers en drogis/en. PHARM. FABRIEK. fl.M IJNMARQT, EE15T-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2