BEHOORENDE BIJ HET 8, Een schrijven van Ged, Staten over 31 Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Vrij dag 23 Nov. 1323 des namiddags 1 nur. Voorz.de Edichtb, Heer Beukekamp. Secr,de heer Timmermans, Aanwezig alle leden, Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Punt I der agenda wordt overgeslagen daar er geen mededeelingen zijn. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. 1, Goedgekeurd besluit van H.H. Ged, Staten tot opheffing van de curcus voor vervolgonderwijs. 2, Schrijven van Ged, Staten dat J. T. v, d, Heijden tegen zijn aanslag H, O, dienst 1323 in beroep is gegaan, Dit schrijven is in handen van B. en W. gesteld, Besloten wordt om de aan slag te handhaven, 3, Een adres van het dagelijksch be stuur der R, K. vereeniging Moeder- schapszorg (Kweekschool voor vroedvrou wen te Heerlen). Op voorstal van B, en W. wordt hierop afwijzend beschikt, 4, Adres van L, van Velsen, F, Kra mer, Chr. v. d, Steenhoven, dames van der Wielen, L, Verdoorn, waarin zij verzoeken om zorg te dragen voor beter afvoer van schrob,-sneeuwwater enz, dat voor langs hun huizen loopt, daar zij hiervan veel hinder hebben, De zaak is door B, en W, onderzocht en de bezwaren schijnen gegrond te zijn, B, en W. stellen voor om dat gedeelte van de Hoogstraat te riooleeren en er een zinkput aan te brengen, Dit voorstel wordt goedgekeurd, 5, Een adres van personen die met hun eigendommen ter weerszijde van de Kasloot liggen, waarin zij modedeelen dat zij het zeer op prijs zouden' stellen wanneer de sloot gedempt wnN Bun die grond in erfpacht uit te geven tegen 5 cent per M, B, en W, achten de tijd nog niet af gebroken om die sloot te dempen, l/e werkeloosheid is ook nog niet zoo groot, deze heeft men meer te voorzien in April, Aan arbeideloonen wordt ook weinig uitgegeven, er is eigenlijk meer karwerk bij, v, Wijk. Ik vind dat met het dem pen aangevangen moet worden, er zit nu nog voordeel in opgesloten. De werkzaamheden zijn thans van dien aard dat het niet buitengewoon druk is bij andere mensehen. Ik meen dat het geld dat thans daaraan besteed wordt aanmerkelijk minder zal zijn dan in het voorjaar. In het voorjaar hebben werke- loozen misschien weer werk, het gevolg hiervan zal zijn dat er weer hooger in geschreven wordt dan nu, En dan voor deze menschen moet toch gezorgd worden, zij zijn nu overgeleverd in handen van bakker en winkelier, B, en W. waren van meening dat in April de grootste werkeloosheid zou heer- schen en dat dan met het werk zou moeten worden begonnen, De heer van Wijk is het daar niet mede eens, Het werk moet toch uitgevoerd wor den door menschen als metselaars enz, in het voorjaar hebben deze toch waar schijnlijk meer werk dan nu, het gevolg is zooals spr. reeds gezegd heeft, hoo ger inschrijven, Baggerman. Ik hoop dat B, en W, niet af zien van het dempen van de kasloot, De publieke opinie in Werken dam is zeer verkeerd, ik denk dat men verkeerd is ingelicht, Mijn geacht mede- gevaardigde wordt na geroepen „er is geen werkeloosheid", maar dat is niet door hem gezegd, Ik voel zeer veel voor hetgeen de heer van Wijk heeft gezegd, Als het werk met karren gebeurt gaat het met 4-bee- ners en met weinig twee-beeners, maar laten wij er aan beginnen, de gemoederen zijn dan bevredigd, Vos. Ik dank mijn mede-afgevaar digde voor hetgeen hij gezegd heeft. Ik heb in de vorige vergadering niet ge zegd dat er geen werkeloosheid was, maar dat er niet zooveel werkeloosheid is als er in het voorjaar zijn zou, Maar ik ben nu tot de ontdekking gekomen, dat er menschen zijn die zonder brood zitten, Ik ben voor beginnen, laten wij zooveel mogelijk werk verschaffen, De Voorzitter. Ik word verkeerd be grepen, Wij moeten het huishouden van de gemeente ook in het oog houden, Het bezwaar bij B, en W. is, dat het werk ongeveer f 5000.—uit de kas neemt en dat er misschen maar f 1000,- of f800,- aan werkloonen uitbetaald wordt, tegenover de uitgaven is dat bedrag zeer klein, Als het nu nog eens gedaan wordt met het oog op de Hygiënische verbe tering, maar dat is niet door den raad voorgesteld. Groeneveld, Ik ben ook in bet debat blokken door den heer v, Wijk, Ik meeu\ dat ik heb uitgesproken dat het wel eet1 hygiënisch punt waB, Wij heb ben nu zon er op staat te bran dt Tee[ last hebben wij er dus niet van! Ik vin^ ^ee"e ^us het zwaartep 'int is, Mi n opvatting is dat het dan wei' gesteld Ban worden tot April, v. Oord, Ik l#jip de heron niet die aandringen op de afwikkeling van de werkzaamheden, Draag liever aan B. en W, op dat zij iO een volgende ver gadering met een voorstel komen. Ik geloof dat de werkeloosheid in April misschien wel 10 of 20 maal grooter zal zijn dan nu, Het bezwaar '6 dat er in de vorige vergadering nog' geen besluit is genomen, v. Wijk. Maar de Voorster heeft toch cijfers genoemd, De Voorzitter. Dat is waar, Jk heb cijfers genoemd, een cijfer van f i.^0,-, maar dat is wel iets hooger. Hejza' ongeveer f 1500,- aan arbeidsloonBa- dragen. v, Wijk. Ik wil nog iets zeggen naar aanleiding van de opmerking van den heer van Oord; in ae vorige ver gadering is toch reeds een besluit ge nomen, Baggerman, Wat de heer van Wijk daar zegt dat kan en mag ik ten volle onderschrijven. In de tweede plaats onze geachte wet houder van Oord is wel een beetje voor barig geweest, v. Wijk, Laten wij het voorstel in stemming brengen. De begrooting is toch reeds gemaakt, Ik wensch stemming volgens begrooting verstrekt in de vorige vergadering, In de vorige vergadering was toch besloten dat het college van B, en W. nu met een voorstel zouden komen, zou toch zorgen dat het in orde was, Bogers, Met de uitvoering er van zou toch gewacht worden tot het voorjaar, Bij mij stond vast dat dan begonnen zou worden, het lijkt mij thans het meest ongeschikste tijdstip, v. Wijk. Wanneer het eenmaal voor jaar is,'wie dan weer leeft, wie dan weer zorgt. De menschen loopen nu al zoo lang leeg, als wij kleine karweitjes heb ben moeten die nu uitgevoerd worden, De heer de Waard stemt niet voor en niet tegen als hij de kosten niet weet, De heer Baggerman wil een goed uit eengezette opgave, Bogers. Er is nog niets vast bekend omtrent de kosten. Hoe kunnen wij een voorstel aannemen en de draagwijdte er niet van verstaanwij kunnen in beginsel besluiten om de kasloot te dem pen, Maar om nu tot demping over te gaan, terwijl niemand een flauw idee heeft wat het bedrag zal zijn, dat gaat toch niet, v. Wijk, Er is toch een kosten reke-i de VèWïdenmg Op dé winkelsluiting. ledig plan was, die worden dus beiden aangeboden, v. Wijk, Laten we vertrouwen stellen in het college van B, en W, Voorzitter. Dat gaat niet,, de Raads leden kunnen dit niet aannemen. 7, Een verzoek van de bewoners in de nabijheid van de suikerfabriek, waarin zij verzoeken, om hun van licht en water te willen voorzien. Dit schrijven wordt in handen gesteld van B, en W, ning gemaakt en deze is toch voorge legd aan den Minister van Arbeid. Ik wil mijn voorstel intrekken maar dan moeten B, en W, ten spoedigste met eep voorstel komen, De Voorzitter zegt in de vólgende ver gadering met een voorstel te zullen komen. 8. Een verzoek van de werkeloozett uit Werkendam om steun, De Voorzitter, Er zijn toch instellin gen waarbij zij steun kunnen krijgen, zooals bij de Diakenen van de kerk en het Burgerlijk Armbestuur. De post op de begrooting voor het Burgerlijk Arm bestuur zouden we wat meer rekbaar moeten maken. v, Wijk, Wij kunnen deze menschen toch zoo maar niet verwijzen naar het Burgerlijk Armbestuur of zoo iets, In vorige vergaderingen zijn plannen geweest over de riooleering van over de Haven, een plan van ongeveer f2000,-, Laten wij met de riooleering aanvangen in verband met dit adres, v, Oord, Ik ben blij dat ik het met den ,Beer van Wijk eens kan zijn, De bewoners van Over de Haven is dit al zoo lang beloofd, Er is hier zooveel overgesproken. Als de raad het goed vindt kon daar spoedig mee aangevan gen worden. Bogers, Wanneer het eenigszins mo gelijk is, om de werkeloozen werk te geven, ga ik er mede accoord, maar dit is aangenomen door de oude raad en die is nagenoeg verdwenen, Ik zou wel eens inzage willen hebben van het plan, Wij kunnen dit ook zoo maar niet op ons nemen, wij weten er niets van, v. Wijk, Er is hier nog geen beslis sing genomen, laten wij vertrouwen stellen in B. en W. Groeneveld, Ik ga er niet mee accoord, ik ben er zelf verantwoordelijk voor. De heer v. Oord merkt op, wij gaan niet over ijs van een nacht, De Voorzitter zegt, dat B, en W. in de volgende vergadering met een voor stel zullen komen, over de rioleering van over de Haven. Baggerman, Ik meen dat er een twee- De Voorzitter stelt voor, om art. 1 te wijzigen, zooals het oorspronkelijk luidde, De heer Baggerman gaat er niet mede accoord Cft zegt, Ged, Staten nemen tegenwoordig neteen air aan, ik stel voor, om het ongewijzigd terug te zenden. Bogers, Wij kunnen over Zondags rust en heiliging denken willeö, maar kunnen om nu maar eens een ïSCfbeel^ Jj noemen, ae ver koop van kaartjes bij de booten en de spoófWegen toch niet verbieden. Vos, Ik ben bang, dat, als wij het voorstel aannemen, zooals het door Ged, Staten gedaan wordt, dat dan de verkoop yan melk enz, weer zijn gang zal gaan, Ik zou het nog maar eens terugsturen, v, Oord, Ged, Staten spreken over art, 135 der Gemeentewet, zou U dat eens even op willen slaan. De Voorzitter leest hierop art, 135, Baggerman, Er is niets aan verbeurt, het kost niets als wij het zoo laten staan, laten wij dan nog eens naar de uitspraak van een rechter kijken. De Voorzitter sluit de discussie, Het voorstel Baggerman wordt door den heer Vos ondersteund. Het voorstel wordt met 6 tegen 5 verworpen. 2e punt verbied het openbaar uitstal len. Ged. Staten geven in overweging dit punt te wijzigen, De Voorzitter stelt voor, om de ver ordening op dit punt ongewijzigd te laten. Door Ged, Staten is een schrij ven ontvangen van den heer Dortmont, waarin hij verzocht om vernietiging van het voorstel, Dit schrijven is in handen gesteld van B, en W. 9. Een schrijven van Ged, Staten, waarin zij verzoeken, wijziging te brengen in de aflossing van de kasgeldleening, groot f 11,900,—, Deze wijziging wordt aangebracht, Punt 3 der agenda: Voorstel van B, en W, tot verhuring van het huis, be woond door B, W, Ridderhof. Het voorstel van B, en W, is, om niet uiauwtaeiaiaarutMJBUK'MUMMiumaiv IWIM»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5