tot verkoop van het huis over te gaan, Het pand reeds lang van te voren aangekocht, om, indien ment ot vergroo ting van het gem,huis wenschte over te gaan, niet gevangen te zitten, Het ligt in de bedoeling, dat de huur kan eindigen ten allen tijde 4 maanden na de opzegging, De heer v, Wijk informeert of het in de bedoeling van het college van B, en W, ligt, om tot uitbreiding over te gaan van het gemeentehuis, Voorzitter, Alles is zeer primitief ingericht, het zou geen overbodige weelde zijn, als het later eens werd uitgebreid, Hakkers. Het geeft zijn rente toch wel, - Voorzitter, Het wordt verhuurd voor f125,- per jaar, de eigenaar heeft het ondèrhoud op zich genomen, Het voorstel van B, en W. wordt aan genomen. Naar aanleiding van punt 4 der agenda, ontwerp-besluit tot het doen van uit gaven uit den post van onvoorziene uit gaven dienst 1923, deelt de Voorzitter mede, dat die betreffentractatie school kinderen f 35,50, installatie Burgemeester f33,60 enz, Dit voorstel wordt aangenomen, Punt 6 der agenda, ontwerp-besluit tot wijziging der gem.begrooting dienst 1923, De buitengewone uitgaven zijn: de kosten van de waterleiding, voorschot volkshuisvesting, waarborgen schoolbe sturen. Ook dit wordt aangenomen. Punt 6, Staten van oninbare en nog te verhalen posten, Deze posten zijn nagegaan door B, en W,, vermoedelijk is een bedrag van f400 oninbaar, Punt 7, voorloopige vaststelling der gem,rekening dienst 1922, De heer Hakkers deelt mede, dat de- rekening door de commissie is nagegaan en in orde bevonden, De inkomsten hebben bedragen f 148,859,20 en de uit gaven f 130.577,77, een batig saldo aldus van f 18,281,43, Dit schijnt een mooi saldo te zijn, maar wij hebben gezien, 'dat er f6000- in zit die door het Kijk gegeven zijn, die echter moeten terug gegeven worden, Dan is er nog een waarborgsom voor de Chr, School, van f6000,-, zoodat het saldo eigenlijk plm. f6000,- bedraagt. Ik zou er alleen de aandacht nog op willen vestigen, dat de werken, die wij te doen hebben, zooveel mogelijk aanbesteed worden, nog meer dan voorheen, De heer v, Oord zegt, dat aan deze opmerking zal gevolg worden gegeven, Naar aanleiding van punt 8 der agenda, vaststelling rekening Burgerlijk Armbe. stuur dienst 1922, deelt de heer Hakkers mede, dat de inkomsten hebben bedragen f2989,83 en de uitgaven f 2898,93, zoodat het saldo bedraagt f90,90, Hij zegt namens de commissie, het Armbe stuur dank voor het net en zuinig beheer, Wordt overgegaan tot behandeling van punt 9 der agenda, ontwerp-verordening op de heffing en invordering van kaai- geld. De Voorzitter zou geen haven- maar wel kaaigeld willen heffen, Het kaai- geld zou volgens het voorstel bedragen, 4 ct. per Ml van scheepjes boven de 4 M8, laadvermogen, kleinere scheepjes zijn vrij, v, Wijk, Waarvoor dient die heffing van haven- en kaaigeld? Zeker voor het onderhoud van de haven, de kaai, enz, De schippers hebben het grootste belang er bij, dat hij in orde blijft, maar voor de bewoners in den omtrek is het van belang, wanneer de haven zoo spoedig mogelijk gedicht wordt, de Boon, Hoe wordt dat kaaigeld berekend, toch zeker alleen maar van dat gedeelte, dat bij de gemeente in onder houd is, Voorzitter, Voor vaartuigen boven de 4 M8, inhoud wordt dus alleen be taald, De heer Boon vindt 4 M8. wel wat laag, hij zou het b,v, op 8 M8, willen brengen, Baggerman, Maar dan zullen alle zandaakjes voor niets lossen, De heer v, Wijk zou willen, dat er van alle vaartuigen haven- en kaaigeld geheven wordt, zij die van de haven gebruik maken, widen er ook wel voor betalen, Groeneveld, Wat is de bedoeling, als zij er 14 dagen blijven liggen 1 Vos, Zij komen er meer om te lossen en te laden, v. Wijk, Ik wou nog even dit vragen, wat ligt nu in de bedoeling van het college van B, en W,. heffen wij nu haven- of kaaigeld van de schippers Laten wij van alle vaartuigen, die aan de kaai lossen of laden, geld heffen, Bogers, Als een schipper betaald, heeft hij ook een zeker recht, dan kan hij toch 3 etmalen blijven liggen. Art, 2, inhoudende de heffing van 4 ct. per M8, van elk vaartuig, v, Wijk. Laten we zeggen, dat dit opbrengt f200,-, wat is dat dan nog tegenover de uitgaven die wij jaarlijks hebben van f 2000,—Ik zou een pro gressief stelsel willen hebben, scheepjes van 1-5 ton betalen bijv, 2 ct,, van 6-25 ton 4 ct, enz, De Voorzitter voelt niets voor een progressief stelsel, maar zou willen, dat elk betaald per M8, laadvermogen. Baggerman. Schuilt hier niet een fout in de redeneering van den heer v. Wijk, De schippers worden toch eerst al aan den tand gevoeld met de belasting en dan nog eens kaaigeld betalen, dat is wel wat te erg, y. Wijk, Wat ik voorgelezen heb, is van andere gemeenten en van plaatsen van ongeveer gelijke grootte als Werkendam. De Voorzitter blijft zijn meening handhaven, De heer de Boon vindt, dat 4 ct, per M8. voldoende is, anders gaan ze toch maar op andere plaatsen liggen. Het voorstel van B, en W, wordt bij acclamatie aangenomen, Art. 3 betreft het. langer dan 3 et malen blijven liggen, Dit voorstel wordt aangenomen, Art, 4 betreft het verstrekken van jaarabonnementen voor de vaartuigen. De heer v. Wijk is voor progressief stelsel. De artt. 4 en 5 worden aangenomen, Art, 6 houdt in, dat de verordening in werking treedt op den len dag der maand volgende op die, waarop de goed keuring is ontvangen, Heffing van kaaigeld, Art. 1, Het kaaigeld moet vooruit betaald worden, Art. 2, De schippers, eigenaars, moeten op de eerste vordering aan de amb tenaren hun meetbrief vertoonen, Art. 3 wordt goedgekeurd, Nu moet besloten worden, of men al of niet tot de heffing van havengeld zal overgaan, B, en W. ontraden het heffen van havengeld. v. Wijk. Het heffen van haven- en kaaigeld ie dupeerend voor de schippers, Groeneveld. Ik heb dit eens over wogen en denk aan een massa kleine schippers, vooral aan de hoepelmakers. Als deze nu eens 3 of 4 maal per week een vrachtje doen, wordt het toch nog een groot bedrag en het houtbedrijf maakt toch al zoo'n slechte tijd door, de Boon. Wij weten allemaal, dat Werkendam rijk aan schippers is, Als de Nieuwe Haven vol is, moeten zij in de binnenhaven gaan liggen, het zou onbillijk zijn, als zij dan moesten be talen, Baggerman. Ik zou absoluut tegen zijn op het heffen van kaageld, Laten wij een verordening maken over het lig gen van de schepen tegenover elkaar in de binnenhaven, Als er 2 schepen te genover elkander liggen kan er zelfs met geen boot doorgevaren worden. Vos. Dan moeten wij de politiever ordening maar eens wijzigen, De heer Bogere sluit zich aan hij het gesprokene van den heer Baggerman en zegtik meen dat de politieverordening daarin voorziet, Het is in alle geval goed dat de heer Baggerman er over gesproken heeft, Blijkt dan dat de po- itieverordening er in voorziet, dan moet er de hand aan gehouden worden, van Wijk. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Groeneveld wil ik nog dit zeggen, het hout wordt aan gevoerd met booten van 7 of 10 ton, deze kunnen toch een abonnement nemen. Groeneveld, Ik wil dit den heer van Wijk nog zeggenhet hakkersbedrijf is een seizoenbedrijf (wij varen maar een paar maanden daarvoor), een abonnement zou nog te drukkend zijn, B, en W. meenen het liggen van de schepen in de binnenhaven aan te moe ten moedigen, de menschen brengen toch hun verteer enz, mee, Na eenige discussie trekt de heer van Wijk zijn voorstel in, Bij de gebruikelijke rondvraag wordt het woord gevraagd door den heer Vos, Deze zegt, ik weet wel niet of dat het hier op zijn plaats is, maar toch is het in 't belang van de menschen in Werkendam, Volgens de arbeidswet mogen de bakkers niet beginnen met brood te verkoopen voor 's morgens 6 uur. De arbeiders die in den Biesbosch gaan werken ver trekken des Maandagsmorgens al vroeg vap huis. Zij moeten dus hun brood, dat zij voor de geheele week mee moeten nemen 's Zaterdags alkoopen. Dat brood wordt Vrijdags gebakken, Men kan dus wel begrijpen hoe droog het dan is, Kunnen die menschen dan niet op de een of de andere manier geholpen worden, Voorzitter. Ik heb er met sommige bakkers al over geconfereerd, maar tot nog toe zijn alle pogingen mislukt, de Waard. Wij hebben al met iemand van de arbeidereinspectie onderhandeld maar dat heeft nog geen resultaat gehad. Hierna wordt het woord gevraagd door den heer Groeneveld. Deze zegt, ik heb uit de krantenberichten uit de omgeving gelezen, dat voor leerlingen die gebruik maken van het Gymnasium te Gorcum in het vervolg een vergoeding zal moeten gestort worden, is dat zoo Voorzitter, Ja, voor 1 leerling van het Gymnasium moet f700.— en voor een van de fl,B,S. moet f475,-per jaar betaald worden. Groeneveld, Wanneer er nu eens 4 leerlingen gebruik maken van het Gym nasium dan wordt het een bedrag daar je van schrikt. Het aantal kan wel 8 of 10 worden, Dat is toch een onhoud- baren toestand. Zou er soms een middel zijn dat daarvan ontheffing verleend wordt, of met de omliggende gemeente een request in te dienen tot wijziging van het wetsontwerp, Wij zouden kunnen beginnen met niet te betalen, maar dat helpt ook niet, het zou maar uitstel zijn. Voorzitter. Het heeft reeds een punt van overweging uitgemaakt van B, en W. Besloten wordt om te behandelen volgens het voorstel van den heer Groeneveld en er eens over te schrijven naar andere gemeenten. Groeneveld, Ik heb nog iets vergeten. B, en W. hebben toch geinformeerd bi, Pop Smit Co, naar een betere ver binding voor het verkeer tusschenjWer kendam en Hardinxveld, De overtoch is soms levensgevaarlijk met een roeiboot De Voorz, zegt een schrijven te heb ben ontvangen van Fop Smit Co volgens deze is de overtocht niet levens gevaarlijk, De veerlui die overzetten weten wel hoe zij de bootjes laden kun nen, zij stellen dan toch hun eigen leven ook in gevaar, Fop Smit wil wel met een motorboot gaan varen, die om het haive uur van deze en om het halve uur van de andere zijde afvaart, maar dan moet de gemeente een subsidie van f 2000,- geven en dat is wel wat te veel. Bogers, Ik geloof toch dat wij aan de hand van de verenwet hun toch tot betere overtocht van de reizigers kun nen noodzaken, De heer Baggerman: Ik verkeer in de gelegenheid om die zaak gade te slaan bij dag en bij nacht, Er zijn nu toch al bijna 3 ongelukken gebeurd. Men zal wel zeggen bijna, maar zij hadden toch ernstige gevolgen kunnen hebben, Men is verplicht om bij nacht met licht over te varen en dat gebeurt ook niet altijd En dan die deskundigheid van de ma trozen die kan ook wel in een fleEch Voorzitter, Wij kunnen ons tot Ged wenden om daarin wijziging te brengen De heer de Boom merkt op, dat de lantaarn aan de brug ook niet altijd brandt; hij heeft dit al een paar maal 's morgens opgemerkt, 1 keer om 5 uur en 2 keer om ff'/j uur, Vos, Het is gebleken dat die lantaarn uitgeschopt kan worden. Voorzitter, Deze zaak zal onderzocht worden, Na eenige opmerking van den heer jrman over de pers, waarin hij zegt, dat zij het een zoowel als het ander moeten opnemen, sluit de Voorzitter de vergadering,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6