Eerste Blad 2Ü~ ontvangen gratis 1 Raamsdonksveer. S.D. LMQDIZEM Go's Bank. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Waterpoort, Heusdeii. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No, 4353. Vrijdag 7 December 1923. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. UND VAN ALTHN^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Reservefonds - 42.000.000,- f97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15, Kantooruren van 9«4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrge Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eer3te storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Wanneer wij ons herinneren, hoe er, in verschillende streken op aarde, reeds beschavingen opbloeiden, lang vóórdat voor ons land de geschreven geschiedenis begint, en hoe tusschen de volkeren der oudheid een uitgebreid handelsverkeer bestond, vele eeuwen vóór den aanvang der Christelijke tijdrekening dan wordt het uitermate belangwekkend, na te gaan, in hoeverre de voortschrij- dende ontwikkeling van den mensche- lijken geest geleid heeft tot een geregeld communicatiewezen. Reeds vroeg in de beschavingsgeschiedenis der menschheid wordt gewaagd van het overbrengen van berichten, als noodwendig uitvloeisel van de sociale betrekkingen tusschen de menschen. Bij de barbaren verspreidden boden te voet of te paard de bevelen van het stamhoofd, waarbij de geheele stam ten strijde werd opgeroepen, en in de oudste, voor-historische, bescha vingsperioden bedienden de vorsten zich reeds van herauten en gezanten tot het overbrengen van mededeelingen aan hunne ambtenaren of aan vreemde staats hoofden. Over de wijze, waarop in de oudste tijden hier te lande brieven enz. ver zonden werden, is met zekerheid weinig te zeggen. Men mag evenwel aannemen' dat men ook in ons land van toevallige gelegenheden gebruik maakte en vooral zulke personen met het brievenvervoer i belastte, die dikwijls op reis waren, zooals monniken, marskramers of pel grims. Als officieele instelling ter be zorging van brieven worden het eerst zoogenaamde „bodenschappen" vermeld Uit den naam „koopmansboden," die deze brievenbestellers voerden, mag men afleiden, dat zij vooral den handel dienden. In eenige steden o.a. te Amsterdam, bestonden sommige bodenschappen reeds aan het einde der 16e eeuw en misschien nog vroeger. Zij breidden zich lang zamerhand uit, ondergingen verschillende verbeteringen en bleven lang het eenige officieele middel voor de correspondentie. Toen zich evenwel de behoefte deed gevoelen aan grooter snelheid en meer zekerheid bij het brievenvervoer, werden de bodenschappen door officieele poste rijen, die aan de eischen des tijds beter voldeden, verdrongen. Daar evenwel de oude boden niet zoo gemakkelijk van hun recht afstand wilden doen, ontstonden dientengevolge vele verwikkelingen. De boden bleven hun beroep uitoefenen en deden door hun vast posttarief der posterijen eene zware concurrentie aan, Iedere posterij was zelfstandig en werkte met bepaalde landen en plaatsen. Zoo doende verrezen in de groote steden verschillende posterijen, die zich naar haar voornaamste bestellanden of plaatsen noemden. Zij hadden eigen personeel en eigen lokalen Zoo vond men in de 17e eeuw te Amsterdam de Hamburgsche, de Keulsche, de Texelsche, de Antwerp- sche, de Engelsche en de Inlandsche posterij, tot welke laatste ook behoorden de Bossche en de Bredasche. Bovendien was er gelegenheid tot brievenvervoer door middel van markt schepen en bijzondere personen. Som mige posterijen namen ook bestellingen voor andere plaatsen aan. Zoo was b.v. de posterij te Enkhuizen een onderdeel van die te Hoorn. Ook waren er post meesters, die deze betrekking te gelijk voor verscheidene steden bekleedden. De postmeester van Gouda b.v, was als zoo danig te Tilburg werkzaam en die van Gorinchem ook te Eindhoven. Bijzondere vermelding verdient de posterij te Steen bergen, die uitsluitend de correspondentie met de groote Zeeuwsche steden onder hield. In sommige gevallen ging het brieven vervoer van de stadsregeering zelf uit en dan waren het gewoonlijk de groote handelshuizen, die den postdient regelden en leidden, zonder dat zij daarvoor aan de stadskas eenige vergoeding behoefden te geven. De middelen en wegen, die men ook voor het brievenvervoer naar het buiten land gebruikte, betaalden en onderhiel den de groote steden gemeenschappelijk. Wilden ook andere niet-aangesloten plaatsen er zich van bedienen, dan werden vooraf de voorwaarden nauwkeurig vast gesteld, Van de centra, waar de meeste posterijen samen kwamen, was Alphen aan den Rijn het belangrijkste. De aldaar gevestigde posterij behoorde aan eene vereeniging, waarvan alle groote steden in Holland lid waren. Door vijf verschillende posterijen, wier vertakkin gen zich tot in het buitenland uitstrekten, werden daar de brieven af- en aange voerd, gesorteerd en aan hunne adressen bezorgd De wijze, waarop het brievenvervoer met het buitenland geschiedde, berustte op contracten, die verscheidene Holland- sche steden met buitenlandsche posterijen hadden gesloten. De levendigheid van dit verkeer eischte eene goede regeling der zaak, waardoor steeds nieuwigheden en ver beteringen ingevoerd werden. Toch ont stonden ook talrijke geschillen, vooral met de Staten, over wier grondgebied het brievenvervoer moest plaats vinden. De oudste contracten zijn met Duitsch- land gesloten, dat als zetel der Hanze voor de Hollandsche handelscorrespon dentie van buitengewoon gewicht was. Als bijzonder belangrijk zij hier de post dienst vermeld dieD de Duitsche rijks- po8terij op het grondgebied van ons land had geopend. Deze bestond in eene dagelij ksche postverbinding van Maaseik naar Keulen en verder Duitsehland en Oostenrijk in. Deze dienst, die in 1749 begon, werd door postillons in keizerlijke uniform verricht. Tot het in orde brengen der pakketten voor deze post tvaren te Gorinchem en Eindhoven afzonderlijke postmeesters aangesteld. Deze onder neming, die men later als een inbreuk op onze posterijen beschouwde, gaf aan leiding tot eindelooze verwikkelingen. Toen Willem IV in 1747 het Stad houderschap van Holland aanvaardde, wilde hij de gezamenlijke posterijen onder leiding van het landbestuur bren gen, daar de enorme opbrengsten alleen de regenten ten goede kwamen. Delft was terstond bereid hieraan te voldoen, maar Amsterdam ging er eerst een paar jaren later toe over. Ook andere steden gaven toe, niettegenstaande men het brievenvervoer als een bijzonder voor recht der stadsregeering beschouwde. Daarom werden bij de overdracht aan den Staat de particuliere belangen der steden nauwkeurig in acht genomen en de bijzondere eigenaars der posterijen werden eveneens schadeloos gesteld. Door het voortdurend invoeren van verbeteringen verwierf ons postwezen een uitstekenden naam, zoodat zelfs in 1782 de Russische gezant in den Haag op last zijner regeèring uitvoerige in lichtingen over onze posterijen verzocht, ten einde daarmede in Rusland voordeel te doen. Ten tijde der Bataafsche republiek (van 1795 tot 1806) werd het postver keer beter geregeld, maar volkomen is de postdienst pas geregeld bij de wet van 1850, die het brievenvervoer tot staatsmonopolie maakte. Lang nog werden de brieven ongefrankeerd ver zonden al dateeren de postzegels in ons land van 1852, terwijl het porto naar den afstand berekend werd. Ver bazend nam het vervoer toe na de wet van 1870, die voor 't geheele land een gelijk port van 5 cent invoerde. Tot 1914 hebben de posterijen hier te lande steeds zeer„yo^rdeelig gewerkt, maar kort na dien is het juist andersom geworden en vergen de posterijen jaarlijks een niet gering bedrag van de staatskas. De oorzaak hiervan schuilt o.i. voor een goed deel in de veel te hooge posttarieven, die ten gevolge hebben, dat niemand méér correspondeert dan bepaald nood zakelijk is. We hopen dan ook van harte dat spoedig beproefd moge worden om door aanzienlijke verlaging der post tarieven de posterijen weer tot een goed rendabel staatsbedrijf terug te brengen. BUITENLANDSCH OVERWICHT Het nieuwe Duitsche kabinet heeft zich Dinsdag aan den Rijksdag voorgesteld en, zooals gebruikelijk, dr. Marx daarbij zijn regeeringsverklaring afgelegd. Veel nieuws heeft deze niet gebracht. Dr. Marx heeft er zich toe bepaald vast te stellen, dat het er met de Duitsche financiën wanhopig uitziet, zoodat een on verwijlde inkomstenvermeerdering en een even spoedige besnoeiing der uitgaven een dringende eisch van het oogenblik is. Hij noemde het voor Duitsehland een levenskwestie, om middelen tot redding te vinden. Daarvoor heeft de Duitsche regeering echter op het oogenblik bijzondere volmachten noodig, die haar dienen te worden verleend door een z.g. machtigings wet, waardoor zij maatregelen kan nemen, die overeenstemmen met het abnormale van de tijden. Maar met die maatregelen mag niet worden gedraald. Dr, Marx heeft dan ook met klem erop gewezen, dat uitvoerige discussies in den rijksdag over bedoelde wet »eenvoudig onduldbaar* zijn. »Het gaat thans niet meer om maanden en weken, maar om dagen, waarin moet blijken, of het mogelijk is ons land te behoeden voor een algeheele verval.* Vandaar, dat dr. Marx er zoo zeer in den rijksdag op aandrong, dat deze de regeering de dringend-noodige volmachten verleende. En bovendien achtte hy het een noodzaak, dat de militaire uitzonde ringstoestand (staat van beleg) in het rijk bleef gehandhaafd, omdat, naar Marx op merkte, rust en orde de onmisbare voor waarden vormden voor het economische gezondmakingsproces. Deze machtigingswet werd Woensdag zonder veel opwinding in eerste en tweede lezing in den Rijksdag behandeld. De be slissing hierover zal echter eerst heden vallen, omdat dan in derde lezing de wijzi ging, weike deze wet in de grondwet aan brengt, aan de orde komt, ter aanneming waarvan een meerderheid van drievierden benoodigd is. By de twee bestaande paragrafen van de machtigingswet, zooals die door het nieuwe kabinet werd ingediend, werd thans door een voorstel van de partijen van de burgerlijke arbeidsgemeenschap een derde gevoegd, volgens welke de regeering al vorens tot uitvaardiging van een verordening over te gaan, vooraf overleg moet plegen met een commissie van vyftien Rijksdag leden. Dit voorstel was natuurlijk een gevolg van het compromis, dat tusschen de sociaal-democraten en de regeerings- partijen werd gesloten. De Duitsch-nationalen hebben verklaard, dat zij tegen de machtigingswet in dezen compromis-vorm zullen stemmen. Het waarom blijkt uit de Daitsch-nationale pers, welke zich ijverig verzet tegen, zooais zij het noemt, *de sjacherpohtiek van de regeeringspartjjen en de sociaal-democraten* waardoor doch dit wordt er natuurlijk niet bij gezegd de kans op ontbinding van den Rijksdag verloren gaat. Voor de sociaal-democraten verklaarde de afgevaardigde Scheidemann, dat zijn partij, met het oog op den ernstigen binnen- en buitenlandschen toestand, weike onmiddel lijke besluiten V6reischt, vóór de machti gingswet zal stemmen, onder voorwaarde echter, dat een commissie uit den Rijksdag op dezelfde wijze als de Ryksraad betrok ken zal zijn bij de handelingen van de re geering en daaraan zal kunnen medewerken. Aan het slot van de zitting werd door de communisten nog een motie van wan trouwen ingediend, waarover ook eerst heden zal worden gestemd. In eerste en tweede lezing werd de machtigingswet daarop aangenomen met de stemmen der democraten, Duitsche Volkspartij, de Beiersche Volksparty, het Centrum en de sociaal democraten voor en die van de Duitsch-nationalen, de Duitsch- Völkischen en de communisten tegen. Er werd thans gestemd zonder de stem men te tellen, hetgeen echter wel zal ge schieden bij de stemming over de derde lezing. Een dertigtal sociaal-democraten hadden vóór de stemming de zaal verlaten, een kleiner aantal, dat in de fractieverga dering tegen het compromis gestemd had. Men verwacht dan ook, dat de machti gingswet met groote meerderheid zal wor den aangenomen. BUITENLAND. Vliegongeluk. Uit San Diego wordt gemeld dat drie marineaviateurs zijn verongelukt, doordat drie vliegtoestellen op duizend meter hoogte tegen elkaar botsten. De orerstroomingen. Uit Domodossola wordt aan de Giornale d'Italia gemeld, dat tengevolge van het stijgen van het water in alle rivieren en bergstroomen van de streek van Odessa de dijk van Toce bezweken is. Het water heeft de vallei van Formazza overstroomd en groote schade aangericht. Uit Gardone wordt gemeld, dat tot nu toe 200 iijken gevonden zijn. De groote sneeuwval heeft de rivier de Dezzo buiten zijn overs doen treden. Mijnramp in Engeland. Een ontzettende ramp is gebeurd in de steenkolenmijn *Nunnery«, welker schach ten tot onder het centrum der stad Sheffield doorloopen. Een honderdtal mijnwerkers moesten naar boven worden gebracht. Zij namen plaats in kleine wagentjes een dertigtal wagentjes, die drie vier werk lieden kunnen bevatten welks door een kabel over de rails worden opgetrokken. Het treintje beklom langzaam de steile helling, welke naar de bovenste schachten loopt, toen eensklaps de kabel brak en da wagentjes met groote snelheid naar schatting 95 K.M. per uur de helling afvlogen. Aan het einde van de helling vloog de trein tegen den mijnwand op en werd in elkaar gedrukt. Een aantal mijn werkers had de tegenwoordigheid van geest gehad om onder het rijden van den trein af te springen. Twee hunner werden hierbij echter gedood. In het geheel werden zeven dooden en 46 gewonden gevonden. Zoodra het ongeluk bekend werd, snelde een menigte vrouwen en mannen naar de schachten. Snel werd het reddingswerk georganiseerd en spoedig konden de eerste slachtoffers naar boven gebracht worden. Eenige mijnarbeiders moesten echter onder het puin worden uitgegraven en sommigen kwamen deerlijk verminkt te voorschijn. Een buitenkansje voor de Engelsche schatkist. Binnen 'n week heeft de Engelsche schatkist verschillende ^meevallers* ont vangen in den vorm van successierechten, globaal geschat op 2,800.000 pond sterling, van vier groote bezittingen. De laatste groote bezitting in kwestie is die van George Miller, een Afrikaansch koopman, die een bezitting achterliet, glo baal geschat op een waarde van 915.000 pond sterling. De rechten op deze bezit ting volgens deze raming zullen ongeveer bedragen 265.000 pond sterling. Gruwelijke misdaad. De Brusselsche redacteur van de Msb. meld Een paar dagen geleden werd te Puers het lijk van een 11-jarig meisje uit een sloot opgehaald. Bij onderzoek bleek, dat het meisje door den 19 jarigen H. D., van Nederlandschen oorsprong, na niet nader te noemen handelingen, in een sloot was geworpen. D. was door twee dorpelingen gezien. Hij was des morgens met de dorpelingen in kwestie geconfronteerd en door dezen beslist herkend. Verdere ver zwarende omstandigheden zijn nog, dat verschillende voorwerpen in het bezit van D,, die alle schuld ontkent, werden gevonden, welke aan het meisje behoorden. Wij waren op het station van Puers toevallig getuige van het overbrengen van D. naar Mechelen. D. is een opgeschoten jongen met donker uiterlijk. Hij werd door twee gendarmen begeleid en door een woedende menigte achtervolgd, die D. de hem toegeschreven misdaad verweet. Het parket van Mechelen is druk met het onderzoek bezig. Bloedige botsingen te Elberfeld. Een menigte van vier- tot vijfduizend werkloozen, welke zich vóór de stad El berfeld had verzameld, trachtte deze stad binnen te dringen en te plunderen. De 4 politie moest zeer krachtig optreden om zulks te beletten. Er vielen dooden en gewonden. o 10 Dooden en 37 gewonden. Volgens nadere officieele berichten zijn bij de onlusten te Wanne (Duitsehland) 10 burgers gedood en 32 gewond. Van de politie werden 5 mannen ernstig ge wond. De werklooze mijnwerkers hielden gedu rende 1 uur het stadhuis bezet, dat echter door de Franschen werd ontzet. MEinSRLAI) ¥8or hot Lani van Heus^ei en AlteneJoLanistras! en do Bomielerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1