Firma ALPH. HUPSCH 's-Hertogenboseh. JtOElSi Stereliseer het Wild in WECK's INMAAKGLAZEN. CpGAbOmOtfL Vuehterstraat 19 Handleiding wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Vervolg Raad8vers!ag VEEN. e. Adres voor woningbouw van L. Bou- man c.s. Adressant geeft kennis dat hij met 1 Maart zijn woning moet verlaten en deze dan wordt afgebroken, een andere woning is niet te krijgen, hij verzoekt het gemeentebestuur, door het bouwen van eenige woningen, in den grooten woningnood te voorzien. van Andel. Is van W. Roeland ook niet een adres ingekomen, ik heb dit nog nooit hooren voorlezen. De Secretaris deelt mede dat dit adres indertijd in handen is gesteld van B. en W., dat bij het rijk subsidie is aangevraagd, doch hierop nog geen beslissing is ingeko men. De heer v. d. Pol zou het adres van Bouman ook willen aanhouden, tot bericht is ingekomen over de subsidie aanvrage. De Voorzitter spreekt ook in dezen zin. van Andel. Die subsidie krijgen ze overal, dus we zullen het hier ook wel krijgen. 't Lam. Bedraagt dat geen f 300 per woning, voor de zes woningen dus f 1800. van Andel. Er zijn leden geweest, die woningbouw een strop voor de gemeente noemden. Ik meen dat de 6 woningen met den grond op f 15000 mogen worden geraamd en men krijgt daarvoor f 2000 subsidie dan blyft dit f13000. Rekent men de huur op f 2.35 per week per woning, wat niet te hoog is, dan krygt men f 700 per jaar. Ik heb gehoord dat het rijk renteloos voorschot verleend, doch al moet men leenen tegen laat ons zeggen 6 pCt., dan wordt dit f 780. Voor f 20 per wo ning zijn ze goed te onderhouden, wordt voor de 6 woningen f 120, hiervan betaalt het rijk twee derde de gemeente f40. Voor de gemeente kan het dus slechts een schadepost zijn van f120. Ik acht deze met het oog op het groote belang niet te hoog. De Voorzitter verklaart zich ook voor het bouwen van woningen en als de rede voering van den heer van Andel juist is, dan acht hy de uitgaaf voor de gemeente met het oog op het groote belang ook wel gewettigd. De zaak is echter zoo, eerst is verzocht een spoedeischende vergadering te houden en later is wear verzocht die uit te stellen. De stukken zijn in handen gesteld van B. en W. en deze hebben die doorgezonden. Spr. is er voor eerst den uitslag af te wachten. Het is altijd goed, een zaak flink onder de oogen te zien en dan rijpelyk te behandelen en met een huizenbouw den besten weg te bewandelen, zoowel in het belang der gemeente als in het belang der ingezetenen. De heer v. d. Pol weet niet of rente- looze voorschotten zijn te krijgen, is dit het geval, dan zou het iets anders gaan worden. De Voorzitter meent dat dit ook wel by de wet zal zijn geregeld. Hij is er voor eerst goed te onderzoeken en daarna deze zaak aan de orde te brengen en dan op goede gronden te overwegen en te beslissen. Daarom zou hij ook dit ver zoek aan willen houden, dat nu toch niet kan worden afgehandeld, zoo heel lang zullen de stukken wel niet meer weg blijven. De heer v. d. Pol merkt op dat ze al 4 weken weg zijn. De heer van Ballegooijen meent ook, dat na ontvangst der stukken deze zaak beter kan worden overwogen en verklaart zich er voor ook dit verzoek in handen van B. en W. te stellen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Wyziging begrooting 1923. Van de gemeente Gorinchem is een schrijven ingekomen voor subsidie harer ambachtsschool voor het bezoeken van die school door den leerling G. Jonker alhier, gedurende het tijdvak 1 Jan.31 Maart. De gemeente moet hiervoor een bedrag van f 18 betalen. Bij het opmaken der begrooting was zulks niet bekend, vandaar dat de begrooting thans gewijzigd moet worden. Het postje kan worden gevonden uit den post schrijfloonen, waarbij over is. De heer v. d. Pol meent dat men er wel over kan mopperen, doch er niet veel mee opschiet. De heer 't Lam noemt het onbillijke posten, waaraan de Voorzitter toevoegt on billijk en onbegrensd. Spr. heeft tot zijn genoegen gehoord dat de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten met kracht ijvert om deze uitgave weder op het ryk te krijgen. Met algemeene stemmen wordt tot deze wijziging besloten. Wijziging bouwverordening. Indertjjd is door eenige ingezetenen een adres ingediend om de bouwverordening te wijzigen en daarin een paar belemmerende bepalingen te verbeteren. Toen is besloten de hoogte der muren van 2.80 meter terug te brengen op 2,60. De Inspecteur der Volksgezondheid maakt hiertegen echter bezwaar en wenscht de hoogte op 2.70 bepaald te zien. Ook eenige opmerkingen van minder belang werden door genoemden Inspecteur gemaakt. B. en W. stellen voor aan deze laatste opmerkingen ie gemoet te komen. Over de eerste aanmerking is echter breedvoerig gecorrespondeerd. Door Ged. Staten, die de aanmerkingen van den Inspecteur hebben overgenomen is er o.a. op gewezen, dat zy indertijd wel de ver ordening van de gemeente Wijk, waarin de hoogte op 2.60 meter was gesteld, hebben goedgekeurd. Hierop antwoordde genoemd college, dat de verordening van de gemeente Wijk is goedgekeurd, in den tijd toen de bouwkosten schrikbarend hoog waren. B. en W. stellen voor de hoogte thans ook maar te stellen op 2,70 meter, omdat anders de verordening toch niet wordt goedgekeurd. De heer v. Andel acht 2.60 meter hoog genoeg. Ook de heer 't Lam acht dit voldoende, daarbij men moet roeien met de riemen die men heeft. De heer Ballegooijen meent, als te Wijk 2.60 meter voldoende is, het dit hier ook wel is. Ook de Voorzitter acht 2.60 meter voldoende. De Secretaris merkt op, dat, als men de hoogte op 2.60 meter stelt, men de verordening niet krijgt goedgekeurd en dan de oude verordening van 2.80 meter van kracht blijft, zoodat men dan het tegen deel bereikt van wat men bereiken wil. De Voorzitter is van oordeel, dat dit heelemaal mis is en zou daarom de ver ordening maar willen vast stellen, zooals Ged. Staten het verlangen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Wijziging verordening keurloonen. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de noodslachtingen. Hiervoor zal in 't vervolg niet meer betaald behoeven te worden, als het vleesch wordt afgekeurd, bij goed keuring geldt hetzelfde tarief als voor de gewone slachtingen. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging, die een verbetering wordt ge noemd, goedgekeurd. Benoeming lid Burg. Armbestuur, wegens aftreding van den heer J. den Dekker. Met algemeene stemmen wordt de heer Jac. v. Ballegooijen als zoodanig benoemd. Nota van aanmerkingen door Gedep. Staten op de begrooting 1924. Deze aanmerkingen zijn meest van ad- minietratieven aard, alleen de post onvoor ziene uitgaven, gesteld op f 93, achten Ged. Staten te laag, deze moet minstens 1 pCt. zijn van de geheele begrooting. B. en W. stellen voor, deze thans te brengen op f 293 en daartegen de post, ontvangsten vorige dienstjaren, met f200 te verhoogen. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. •/£Ot«0>eid.KeelpijnJJfl Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland heeft aan de Koningin verklaard tot zijn leed wezen niet in staat te zijn de hem gegeven opdracht tot samenstelling van een extra parlementair kabinet te aanvaarden. Naar ons ter oore kwam, zijn de po gingen van Jhr. Mr. Beelaerts om een extra-parlementair kabinet te vormen, voor namelijk afgestuit op moeilijkheden, in verband met de bezetting van het Depar tement van Financiën. (Corr. Bur.). A.s. beioek ran het Engelsche koningspaar aan ons land Naar de »Tel.« verneemt bestaat bij het Engelsche koningspaar het voornemen om binnenkort de Koningin te bezoeken. Hoe wel nog niets definitiefs is vastgesteld en officieel nog niets is bekendgemaakt, zou, indien geen wijzigingen in de bestaande plannen wordon gebracht, de komst van koning George en koningin Mary in ons land, niet vóór Maart a.s. verwacht kunnen worden. Broekhuys biedt 100 percent aan, De Broekhuys-Ioterijen zijn, zooals men weet, uitgegeven, eerst door hemzelf, toen door de Broekhuys-banken, zijnde de Holl. Crediet-Vereeniging te Rotterdam, de Holl. Verzekerings-Mij. te Amsterdam en de Zuid-Nedertondsche Credietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, benevens de vennootschap Oostergarage te Rotterdam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillisse ment verklaard. De »Limb. Koerier* deelde dezer dagen mee, dat Broekhuys in al deze faillisse menten een uitkeering van 100 percent had geboden, maar hij seinde aldra uit Heerlen aan het »Hbld,*, dat dit bericht onjuist is. »Door my«, aldus genoemde heer, »is een onvoorwaardelijk accoord van honderd procent aangeboden in alle faillissementen der Broekhuys-vennootschappen en in mijn persoonlyk faillissement, alleen onder voor waarde, dat de vordering van den fiscus wordt verminderd en de vordering van de xDag«-journalisten wordt betwist, hetgeen door den curator wordt overwogen. In ieder geval worden dus de vennootschap- accoorden van honderd procent gehandhaafd, hoewel ik er niet aan denk, deze vennoot schappen opnieuw in exploitatie te brengen, daar ik mij deze maand in Den Haag vestig.* Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de heer Broekhuys bij dit ^onvoorwaardelijk accoord medegedeeld heeft, dat hij wenscht het geld. als het accoord van 400 pCt. mocht worden aangegaan, niet vooraf te storten, zooals gebruikelijk is, doch eerst 10 dagen nadat 't accoord is gehomologeerd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Naar wij uil goede bron vernemen, heeft het bestuur der dans- cursus, gevestigd bij P. Verheij, café »de Gouden Leeuw*, het welbekende Brabant- sche Duo Damme uitgenoodigd op den Tweeden Kerstdag een uitvoering te geven van komische voordrachten met pianobege leiding. Na afloop zal door het kwartet der Ileusdensche Harmonie een bal gehou den worden. De heer W. Knoop, hoofd der school te Nederhemert Z.Z., slaagde gisteren voor de Middelbare acte K 5, hoogere wiskunde. De heer D. van Hemert, klerk ten kantongerechte alhier, had het ongeluk zich vorige week aan de hand te verwonden met een scherpen potloodpunt.- Een paar dagen later zwollen hand «n arm erg op en werd door den medicus een ernstige bloedvergiftiging geconstateerd. Aanvanke lijk vreesde men het ergste, maar gelukkig kunnen we nu melden, dat er thans alle hoop op geheel herstel bestaat. Bij de Donderdag door Ged. Staten gehouden aanbesteding voor de vernieuwing, herstelling en onderhoud van Prov. wegen in Noord-Brabant, gedurende het tijdvak 1 Jan. 192431 Dec. 1924, was laagste inschrijver voor den weg HeusdenDrunen naar en door Waspik, J. H. A. Stark te Eind hoven voor den weg 's-BoschNieuwkuik Drunen, Arn. Wilgers te Nieuwkuijk voor den weg GenderenDussen Werkendam met 2 zijwegen en 3 zijtakken, Arn. Wilgers te Nieuwkuik. Voor de op 19 Dec. a.s. te houden stemming ter verkiezing van 5 leden van de afdeeling ^Kleinbedrijf* voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, bestaat het alhier gevestigde stembureau uit de heerenH. A. M. J. M. Verhoeven, VoorzitterM. Uhl, Plaats vervangend VoorzitterF. Verhoeven, J. de Mol en J. H. Roza, leden en H. Crijns, D. C. Roukema, S. Winsemius, plaatsver vangende leden. Van een zandzuiger op de Maas alhier viel zekere K. over boord. Na reeds een paar malen onder te zijn geweest, werd de man met behulp van een roeibootje gelukkig nog gered. m Het schoolsparen aan de Openbare School door middel van de Rijkspostspaar bank, dat alhier geregeld plaats vond sedert 1905 en waardoor eenigo duizenden gul dens werden belegd, is wegens te geringe deelname stopgezet moeten worden. Wie weet, als de malaise voorbij is, of het niet weder met succes kan worden aangepakt. Door de meisjesver. vDorcas* zijn in 1923 vervaardigd en op Sint Nicolaasdag uitgereikt aan 37 gezinnen de navolgende goederen 12 lakens, 12 sloopen, 9 vrouwenhemden, 9 vrouwenbroeken, 14 vrouwenschorten, 11 paar vrouwenkousen, 6 manshemden, 6 boezeroens, 8 jongensbroeken, 6 jongens hemden, 12 meisjesschorten, 6 meisjes hemden, 5 kinderhemden, 6 meisjesbroeken, 2 rokjes, 5 borstrokken, 10 paar kinder kousen, 3 mutsjes, 2 jurkjes, Baby goed 8 flanellen, 7 hemdjes, 5 ponnetjes en 12 luiers. Tezamen 175 stuks. Woensdagavond bracht St. Nicolaas met zijn knecht zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan de beide gasthuizen alhier. Donderdagmorgen waren de bewaar scholen aan de beurt voor een bezoek. Zoowel de oude van dagen, die in de gasthuizen worden verpleegd, als de kleine peuters genoten volop van dit bezoek en zal de gedachte aan den »goeden Sint« nog langen tijd met dankbare herinnering in hunne harten blijven voortleven. Aalburg. Woensdag 12 Dec. hoopt des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Gunning uit Lage-Vuursche. Nu er van gemeentewege in den winter geen nachtwacht meer wordt aan gesteld, circuleert er bij de ingezetenen eene iyst ter inteekening tot eene wekelyksche bijdrage, om gezamenlijk eene nachtwacht aan te stellen. Als zoodanig zal dan fun- geeren G. Mans Pz. Almkerk. Door de Ned. Herv. Jonge- dochtersvereen. »Arbeid adelt* alhier, zijn deze week 160 kleedingstukken aan 39 gezinnen uitgedeeld. Dezer dagen geraakte het kind van den heer V. al spelende te water. Ge lukkig mocht het de heer v. d. W. alhier gelukken (welke zich gekleed te water be gaf) de kleine op het droge te brengen, Dit is nu reeds het derde kind welke door genoemde heer dit jaar uit den »Alm« is gehaald. Capelle. Naar wij vernemen wordt de Commies eerste klasse, J. de Ruijter, overgeplaatst van Kaatsheuvel naar deze gemeente. Zulks ter vervulling van de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer F. van der Weide naar Amsterdam. J.l. Donderdagmorgen gebeurde vooraan in de Tolsteeg alhier een auto ongeluk, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De heer P. R. uit W. week met zijn auto uit voor een kar met het gevolg, dat de auto kantelde en tegen eer» boom terecht kwam. De inzittenden wer den uit hun netelige positie verlost en kwa men met den schrik vrij. Behoudens eenige materieele schade liep dit ongeluk dus goed af. Indien de boom er niet gestaan had, was de auto in de daarnaastiiggende sloot terecht gekomen en waren de gevolgen niet te overzien geweest. Door de Kroon is het verzoek van ingezetenen dezer gemeente om vernietiging van het besluit van Ged. Staten, waarbij was goedgekeurd, dat de noodige gelden voor den bouw van een nieuw raadhuis in het centrum der gem. werden beschikbaar gesteld, niet ontvankelijk verklaard, zoodat binnenkort een nieuw raadhuis in deze plaats zal worden gebouwd. De heer Schouten, Lid van de Tweede Kamer der S. G. zal a.s. Vrijdag over een week een politieke rede houden voor de Kiesvereeniging alhier. Eethen. Woensdag hield de Ouder commissie een Ouderavond in de Openbare school alhier, waarbij alle ouders en kin deren waren uitgenoodigd om de kinderen een genoegelijke St. Nicolaasavond te be zorgen. De Voorzitter opende om 5.30 uur de byeenkomst en gaf het woord aan het hoofd der school, die in een toepasselijke rede de ouders en kinderen welkom heette en het doel van deze byeenkomst uiteenzette. Daarna werden door de kinderen toepas selijke liederen gezongen en door een paar kinderen een aardige comische scène ge speeld waarvan het luide aplaus getuigde dat het goed in den smaak viel. St. Nicolaas was daarbij zelf tegenwoor dig en wist door zijn vriendelijke woorden en gul onthaal op chocolademelk, speculaas en suikergoed al de harten der kinderen te stelen waarna zij allen nog een prachtg prenteboek cadeau kregen. Het Hoofd der school en zijne vrouw komt een woord van dank toe, daar beiden veel moeite hebben gedaan dezen avond zoo goed te doen slagen. Om ongeveer 7.30 uur keerden allen ten hoogste vol daan huiswaarts. Gameren. Onder leiding van mej. Leenmans is alhier een naaikrans opgericht genaamd xDorcas*. Een dertigtal meisjes hebben hunne medewerking toegezegd. De collecte de vorige week door de gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f237. Het doel dezer vereeniging is, het benoodigde goed te koopen en dan zelf klaar te maken en het dan gemaakt uit te deelen onder de behoeftige gezinnen en die van de Herv. Diaconie onderstand heb ben. Voorwaar in deze benarde tyden een uitstekend doel. Vooreerst de winter en ten tweede alles even duur en geringere verdiensten. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor zijn in de vorige maand behandeld 43 telegrammen, waarvan 10 verzonden en 24 ontvangen. Het aantal telefonische ge sprekken bedroeg 227. Op de Rijkspostspaarbank werden 26 inlagen gedaan tot een bedrag van f 4144.55, terwijl 23 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f5778.40. Oudendijk. Uitgaande van de land- bouwvereeniging ^Samenwerking* alhier, zal bij genoegzame deelname nog dezen winter een cursus worden gehouden in landbouwboekhouden. Binnenkort zal door een ambtenaar van de Ned. Heide Mij. een voor een ieder toegankelijke lezing worden gehouden, waarop het nut van boekhouden voor het landbouwbedrijf nader zal worden besproken. Raamsdonksyeer. Gedurende de maand November passeerde totaal 2037 op- en afvarende stoombooten en zeilschepen de Rolbrug. De gezamenlijke inhoud be loopt 142730 ton. Sprang. Over de maand November werd aan het hulppostkantoor alhier, op 's Rijkspostspaarbank belegd f 4499.38 en terugbetaald f2051,09. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Jan. 1924 het hulppostkantoor alhier, onder de directie van Waalwijk worden gebracht. Voorheen behoorde dit onder Kaatsheuvel. In de volgende week zal voor de A.-R. Kiesvereen. optreden het 2de Kamer lid J. Schouten uit Rotterdam, met een lezing over den politieken toestand van heden. Sleeuwijk. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht f 50.82g, n.l. te de Werken f 16.40 en te Sleeuwijk f 34.425, In de op 1 December j.l. gehouden Raadsvergadering is ?ot gemeentebode be noemd de heer G, C. Koman te de Werken en opnieuw besloten tot den bouw van eene ambtswoning voor den Burgemeester. Wondrichem. Deze week werd langs de huizen collecte gehouden voor geteisterd Japan, welke f22.50 heeft opgebracht. Naar wij vernemen, zal de uitvoe ring van Woudrichemsch Fanfarecorps plaats hebben op Donderdag 13 Dec,, in het Sociteitslokaal van den heer P. Wilhelm, Waspik. Tot voorziter van het W.G.K. is, in plaats van den heer G. Vermeulen, benoemd de heer A. Maas, Hoofd der R. K. jongensschool. Werkendam. Tot ouderling der Geref. Kerk is j.l. Zondag, in de plaats van den heer D. Koman, gekozen de heer M. J. v. Oord met 60 stemmen, terwijl op den heer W. Visser 30 stemmen werden uitgebracht. In de plaats van den heer W. Visser is als diaken gekozen de heer G. Katerberg met 57 stemmen. Op den heer C. Kalle- waard werden 29 stemmen uitgebracht. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. is herkozen de heer B. Visser Lzn. OPENING JACHT-SEIZOEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2