Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is, 4353. ïrijöao lDecember WEET U HET AL VERMINDERD 100 mooie Visitekaartjes van BEHOORENDE BIJ HET ZELFONDERZOEK. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen ge zwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheuroatisch, vooral bij ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtydslaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen spoedige behandeling is het eenige ver trouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarlozing kweekt ai te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voor koming van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN, gehouden op Donderdag 29 November, des nam. om 8 uur. Aanwezig waren alle leden, behalve het lid Jac. Leemans. De Voorzitter, de Edel Achtbare Heer Snijders, tevens Secretaris, opende de vergadering en las de notulen, welke met een kleine aanmerking van den heer G, v. d. Koppel werden goedgekeurd. Allereerst is aan de orde: ingekomen stukken. Ingekomen is: Van Ged. Staten een nota dato 14 Nov. 1923, inhoudende enkele aanmer kingen op de begrooting, welke echter alleen van administratieven aard zijn, waarom deze in handen van B. en W. gesteld worden. Evenzoo een schrijven van hetzelfde College over de rekening 1922, hetgeen ook in handen wordt gesteld van B. en W. Een schrijven van bovengenoemd Col lege, inhoudende de goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 10000. Kennisgeving van de kasopname bij den gemeente-ontvanger op 20 October, waaruit blijkt, dat het saldo in kas f 8232.81B bedroeg. Dan volgde een schrijven van den Minister van Waterstaat, waarin hij den Raad bericht, dat de subsidie voor de watervoorziening van deze gemeente nog niet kan worden verleend, met het oog op 's lands financiën en dat ook volgens de wet geen beroep kan worden gedaan op het contract van 11 Nov. 1922. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna leest de Voorzitter een dank betuiging voor van mej. A. J. 't Hoen, voor hare benoeming als onderwijzeres aan de openbare school in wijk C. Nu volgde een schriftelijk verzoek van A. M. Pruijsen om ontheffing van school geld, motiveerende dat zijn gezin uit 7 personen bestaat, waarvan moeder en een dochter dikwijls onder geneeskundige behandeling zijn. De Voorzitter licht toe. dat Pruijsen is aangeslagen in de rijksinkomstenbe lasting voor f900, dus volgens de ver ordening op schoolgeld betaalt adressant f0.25 per kind. B. en W. meenden af wijzend te moeten beschikken, omdat zij genoodzaakt zijn zich te houden aan de rijksinkomstenbelasting. Wordt alzoo besloten. Een schrijven van de vereeniging „Moederschapszorg" gevestigd te Heer- leen, waarin een subsidie van f25 voor hare kweekschool voor vroedvrouwen wordt verzocht. Bij dit schrijven is toe gevoegd een memorie van toelichting waarin wordt uiteengezet wat de ver eeniging heeft gedaan voor armlastige ong( huwde moeders van R. K. Godsdienst. Wanneer de gemeente haar die subsidie toekent, zou ook, indien zich hier een geval voordeed, 15 weken door voor noemde vereeniging verpleging worden verleend. B. en W. adviseeren de subsidie toe te staan, want anders kost bet de ge meente in zoo'n geval veel meer. Wordt alzoo aangenomen. Nog volgt een ingekomen stuk van de vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs" te Tilburg, waarin den Raad verzocht wordt te willen bijdragen in de tekorten ontstaan door de uitbreiding van de Middelbaar Onderwijs School te Waal wijk. Aan voornoemde bijzondere school is toegevoegd een handelshoogeschool met 5 jarigen cursus. Het tekort bedraagt nu f4500,Bij dit adres is nog ge voegd een uitgebreide memorie van toe lichting. De bijdrage is vastgesteld op f 100.per leerling en per jaar. B. en W. zijn van oordeel de aanvrage in te willigen. G. v. d. KoppelHoeveel kinderen gaan er van Dussen naar Waalwijk? Voorzitter. Een kind, nl. dat van den bakker A. Pols, dus kost het de gemeente f100,Als de ouders hun kinderen naar Gorkum sturen naar een openbare school, dan kost het volgens de wet f300.— per leerling en per jaar. W. D Middelkoop. Ja we zitten nu eenmaal met die onderwijswetten en 't zou zeer onbillijk zijn om het te weige-, ren, want als men de leerlingen naar een openbare school zendt, moet men f300.betalen terwijl het nu maar f100.kost. G. v. d. Koppel. Ja de H. B. S. is ellendig duur, het gymnasium is veel goedkooper. Voorzitter. Nou, mijn jongen gaat ook naar het gymnasium, maar ik kan niet zeggen, dat het zooveel goedkooper is. M. v. d. Pluijm. Maar hoe zit dat nu in de toekomst, want dat loopt elk jaar op en je komt aan geen eind. Voorzitter. Ja zoolang als wij hierin Dussen geen hoogere school hebben moe ten de ouders hun kinderen naar een andere plaats sturen als de ouders hun kinderen naar een openbare school zen den, b.v. naar Gorinchem, dan kost dat f 300 per leerling en per jaar aan de gemeente dus als we billijk willen zijn kunnen we dat aan de bijzondere (R.K. School) niet weigeren. M. v. d. Pluijm. Dan wordt het een gedwongen fraaiheid. Joh. v. Dijk. De subsidie wordt toch niet gegeven wanneer er geen leerlingen meer naar toe gaan Voorzitter. Neen, als b.v. de zoon van Pols het volgend jaar er af gaat, houdt ook de subsidie op. Wordt alzoo aangenomen. Een schrijven van de Kamer van Koop handel wordt alsnu voorgelezen. Daarin wordt den Raad medegedeeld dat er a.s. 19 Dec. verkiezing zal zijn voor het be stuur voor het kleinbedrijfverder wordt verzocht mededeeling te doen van de stemgerechtigden, en waar en welk het stemlokaal voor het district Dussen moet zijn waar de kiesgerechtigden hun stem kunnen uitbrengen. Voorzitter. De bevoegdheid om hierin te beslissen is volgens de wet alleen aan B. en W.als stemlocaal zullen we de raadzaal houden. Wordt aangenomen. Een schrijven wordt nu voorgelezen van den WelEerw. Heer Ds. de Bruin alhier, waarin deze den Raad verzoekt om bij den vonder over de Dussen een licht te plaatsen. Adressant moet des avonds zieken bezoeken en nu is de leu ning van den vonder slecht. Met het oog op zijn hoogen leeftijd kan hij 's avonds in het donker alles slecht onderscheiden. Voorzitter. Wat betreft de leuning van de brug, die zou gemaakt kunnen worden, maar om daar een lantaarn te plaatsen.Ik heb een hoop paperassen ontvangen van de P.N.E M. welke alle maal nauwkeurig onderzocht moeten worden en daarbij nog een rekening over het afgeloopen jaar dat een tekort aanwijst van f7500,Dat is veel te hoog, ik zou een commissie willen samen stellen van 2 raadsleden, om de zaak eens zorgvuldig te onderzoeken en in nader overleg te treden met den Direc teur van de P.N.E.M. om eens goed met het Electriciteitsbedrijf op de hoogte te komen, want nu kunnen we niets doen zonder advies van de P.N EM. Ik heb nog een schrijven ontvangen van den Directeur waarin hij voorstelt om de prijs in plaats van op f0.60 op f0,20 per K.W. te stellen. Tevens stelt hij voor eene belasting te heffen op ieder lichtpunt, b.v. f40 van 2 {lichtpunten per jaar, enz.dan kan men op een vast bedrag rekenen en dan zou er, omdat het min'der per K.W. kost, meer ge stookt worden. G. v. d. Koppel. Daar moet ik niets van hebben, want de lichten in destal len branden altijd niet en daar zou men dan toch van moeten betalen, dat komt veel schadelijker uit. Voorzitter. Ja ik ben er ook niet erg voor, de verbruikers weten nu wat ze moeten betalen, waaraan en waaraf. Johs. v. Dijk. Maar hoe komt de directeur van de P.N.E.M. ertoe, een dergelijk schrijven te zenden om den boel in de war te sturen, daar is toch op voorwaarden stroom gekocht, Voorzitter. Ja zeker v. Dijk, maar het is enkel maar een advies om het tekort te dekkener is indertijd door de P N.E.M. gezegd, dat wanneer er 400 aansluitingen waren het bedrijf rendabel zou zijnnu bij gemeenten waar de menschen alle maal in de „kom" wonen kan dat wel, maar met een uitgestrekte gemeente zoo als Dussen is het stroomverlies te groot. L. v. Drunen. Ze hebben de aanslui tingen van 2 vertrekken berekend naar het verbruik van 1 lichtpunt, ook daar om moeten er veel meer zijn dan 400 aansluitingen. Voorzitter. Daarom ben ik er voor eene commissie uit den Raad samen te stellen om eens flink met de zaak op de hoogte te komen, er liggen nog ver scheidene stukken bij en ik zal dan die commissie de voornaamste stukken in handen geven om die te bestudeeren en dan die zaak grondig bespreken. A. Berm. Maar Voorzitter, is er nu geen mogelijkheid om van de P.N.E.M. los te komen, me dunkt daar zijn toch wel reclames tegen in te brengen. Voorzitter. Neen, over 2 jaar pas. tot zoolang heeft de P.N.E.M. het technisch en administratief beheer bovendien be rekent de Maatschappij voor de admini stratie van het bedrijf geen winst, en dan moet men nog goed met het bedrijf op de hoogte zijn wil men dat alles zelf doen. A. Berm. Ja Voorzitter, als ik daar nog wat over zeggen mag.elkeen wordt hier zoo maar in het werk gesteld... Voorzitter. Ja ik begrijp u wel als de pers het niet opnam zouden we het even bespreken.ja we zullen maar even een geheime zitting houden. Na de geheime vergadering, welke ongeveer drie kwartier duurde, werd be kend gemaakt dat voor de commissie van onderzoek aangaande het Electr.bedrijf zijn aangewezen de H.H. F. Hermans, W. D. Middelkoop en de Burgemeester. Voorzitter, v. Dijk, U had het nog over den heer Tijke is 'tniet? Joh. v. Dijk. Ja Voorzitter, zou die niet tegen verminderden prijs stroom kun nen betrekken voor zijn zaak z.g. kracht stroom Voorzitter. Voor krachtstroom is al een reductie toegestaan, want die kost maar f0,25 per K.W. Dus als de heer aangelegenheid ook maar eens met des kundigen onderzoeken. Ik kan het ook niet zonder advies van de P.N.E.M. op mijn verantwoording nemen. Wordt alzoo besloten. Een voorstel wordt nu door den Voor zitter voorgelezen, om de verordening op het levensmiddelenbedrijf in te trekken, daar die niet mesr van toepassing is. Wordt aangenomen. Voorzitter. Dan heb ik hier nog een schrijven van ja, dat zullen we even in besloten vergadering behandelen. Na deze tweede geheime vergadering, welke een half uur duurde, is aan de orde de subsidie-aanvrage van de N. V. „A.LA.D". De Voorzitter leest de memorie van toelichting voor, waarin vermeld wordt, dat de N V. erkend is bij Kon. Besluit, dat de dienst met 1 Sept. is uitgebreid om nog beter in de behoeften te voor zien en dat ook een garage is gebouwd, zoodat de N. V. tekorten heeft te boeken enz. enz. Voorzitter. B. en W. zijn van oor deel, nu de bezwaren, welke de eerste keer aanleiding gaven om de aanvrage af te wijzen, geheel zijn weggenomen. Was het de eerste keer 10 pCt. dividend, nu mogen ze volgens de Wet niet meer hebben dan 5 pCt. Indien de gemeente als eerste belanghebbende geen subsidie geeft, dan geeft de provincie ook niets. Ik weet ook wel, dat de Hank daarvan verstoken is, daarom hebben B. en W. voorgesteld, om geen 10 cent per in woner, maar de helft te geven en indien de „A L.A.D." mocht dreigen ten onder te gaan, het te verdubbelendan bestaat de mogelijkheid den dienst uit te breiden door den Polder of Hank. F. Hermans. De Polder heeft er niets aan zoolang het alleen op schrift staat en ik geloof, dat er toch weinig animo voor is om met dat ding mee te rijden. Voorzitter. Hier is het vervoer van dat de Firma L. J. VEERMAN te Heusden, hare VISITEKAARTJES belangrijk in prijs heeft Zij levert U thans met bijpassende enveloppen, in vierkant of smal formaat, voor den prijs Onze modelboeken liggen ter inzage bij de navolgende Agenten: JOHs. VAN ESCH, Aalburg. JAC. ROZA, Wijk. M. SMITS te Nederhemert. C. HERREWIJN. Veen. Wed, VAN OS ZOON, Andel. G. A. VAN HERPEN, Rijswijk. Mej. C. VAN DER MOOREN, Genderen. S. GOUDA te Eethen. M. LANKHAAR, Babyloniëobroek. A. VOS, Meeuwen. P. STERRENBURG, Dussen. W. PAANS, Almkerk. Wed. JOH. COLIJN, Nieuwendijk. W. M. DALMAIJER, Sprang. H. VAN W1JGERDEN, Brakel. A. LANKHAAR, Waspik. Tijke nog een reductie wil hebben, zou er een ander contract gemaakt moeten worden, wat niet gaat zonder advies van de P.N.E.M. Bovendien, wanneer de heer Tijke een groote motor heeft zou de spanning op de geheele lijn te hoog worden en als Tijke een kleine motor heeft welke alleen maar bij tijden draait, dan is het kwantum stroomverbruik te klein, dan zou het bezwaarlijk gaan; maar als Tijke daarentegen een zeer hoog kwantum stroom noodig heeft, dan is er voor ons geen bezwaar. Joh. v. Dijk. De P.N.E M. zet ook zulke hooge prijzen voor de K.W., wij zitten er leelijk aan vast. L. v. Drunen. Is het een kleine of een groote motor? Joh. v. Dijk. Het is niet zoo'n groote motor, zoowat 2 P.K.; maar als die dag aan dag moet draaien, dan is f0.25 te hoog. Voorzitter. Als men den één reductie geeft, dan komen de boeren ook, en de vraag is: of men er dan wel komt? G. v. d. Koppel. Als Tijke het krijgt, dan wil ik het ook wel. W. D. Middelkoop. 2 P.K. is niet zoo hoog, maar we moeten hier het advies van deskundigen hebben, want de groote vraag is maar, om het bedrijf uit te breiden. Voorzitter. De commissie moet deze passagiers werkelijk toegenomen, wat uit de statistiek blijkt; er zijn nu al acht abonnementen, ik twijfel niet, of, wan neer er ook in de Polder een dagelij k- schen dienst werd geopend, na verloop van tijd ook daar van het vervoermiddel veel gebruik wordt gemaakt. F. Hermans En dan, Voorzitter, een transport op Gorkum; de richting naar den overkant is veel noodzakelijker. Voorzitter. Als wij er vijandig tegen over staan en geen subsidie geven, dan hebben wij ook niets in te brengen wat de dienst betreft. Wanneer wij b.v. f200 geven, heeft men misschien het volgend jaar een dienst in den Polder. Joz. v. Steen. Voorzitter, allereerst wil ik zeggen, dat ik niet bij voornoemde maatschappij ben betrokken, dus als zoo danig onpartijdig oordeel. Ik herinner mij nog zeer goed, bij de besprekingen die enkele jaren geleden zijn gehouden tot bet aanleggen van een spoorweg en bet bouwen van een brug om „Altena" uit zijn isolement te verheffen, de ge meente 3 cent per inwoner en een aan deel van f1000 zou geven. De Reederij „Arie Smit" f50 is subsidie toegestaan, dat alles tot opheffing van ons isolement. Eindelijk zijn we dan daaruit verlost, de menschen raken er al meer aan ge wend en al is alles nog niet zoo correct, I bet zou nu zeer onbillijk zijn om de subsidie te. weigerenmen moet ook nog weten, dat men in Almkerk wacht op den uitslag van Dussen en men behoeft heuscb niet bang te zijn datde„A.L.A.D." zulke groote winsten zal maken, want de exploitatie van zoo'n onderneming vergt veel kapitaal. Laatst heb ik zelf gezien, dat ze met de nieuwe bestrating 2 banden tegelijk kapot reden en als de onderneming op de flesch gaat, zitten we weer geïsoleerddan hebben we den ouden toestand weer terug. Mars. v. d. Pluijm. Het groote be zwaar voor mij is, dat hij in den Polder niet rijdtde bevolking is daar zeer sterk tegen subsidie en dan komt Bax, welke 's Maandags naar 't Veer rijdt en den Polder passeert, ook om subsidie; wat moet men daar dan mee doen? Voorzitter. Ja, wij moeten consequent zijn. Als Bax dezelfde diensten pres teert, d. w. z. onder dezelfde voorwaar den, moet men ook die subsidie geven. Joh. v. Balkom. Het kost allemaal een hoop geld en het kan niet gemist worden, ik zou eerst wel eens willen zien, dat er een geregelden dienst werd geopend, daarna kunnen we verder praten: Voorzitter. Direct als de „A.L.A.D." gaat rijden in den Polder kost het geld, en dan nog af te wachten of de N. V. wat krijgt, dat is een kat in den zak koopen. W. D. Middelkoop. Ik geloof, dat de toestand in den Polder van dien aard is, dat de dienst daar niet levensvatbaar is. Ik sta heelemaal niet vijandig tegen over de „A.L.A.D.", maar ik ben tegen subsidie. Nu zal ik vóór stemmen om dat anders de provincie zich ook ont houdt van allen steun; dit is dan ook het eenige argument, A. Berm. Maar, Voorzitter, is er geen andere manier om aan geld te komen, b.v. met een lijst. Want wanneer men het uit de gemeentekas geeft, dan geeft men het van de belastingbetalers, waar onder veel arbeidersdan noem ik het geen geven, maar een „vatten". Voorzitter. Daar hebben we zoo wei nig aan, het gaat er om, wie het geeft. Als de gemeente niets geeft, dan geeft de provincie ook niets 't is maar om het van de provincie te krijgen. Dus de „A.L.A.D." is niet gebaat met giften van particulieren en bovendien staat het nog te bezien of er particulieren op zoo'n lijst zouden teekenen. Als ze eens bij u kwamen A Berm. Jal (met de vuist op de groene tafel) als ze bij mij kwamen, dan plaatste ik mijn naam liever bovenaan, dan het te vatten uit de gemeentekas ik zou ook niet graag willen, dat de „A.L.A.D." werd opgedoekt. Voorzitter. We kunnen toch van een bij Kon. Besluit erkende autodienst, geen bedel- of schooierszaak maken. Joh. v. Dijk. Bij al de discussie hier over gevoerd, ben ik nog niet van opinie veranderd, maar ben ik tegen subsidie. Concurrentie is aan de orde van den dag, om het bestaan wordt een heftigen con currentiestrijd gevoerd. Hoe moet nu een ander concurreeren wanneer zijn collega door subsidie vast in den zadel wordt gezet, men moet het van de menschen krijgen die reizen, kan men er niet komen, dan moet men de tarieven te verhoogen. De huurkoetsters die men schen en nog meer zijn er de dupe van. A. Berm. En ook vele winkeliers, als men een pet moet hebben van f 1.25 enz. dan gaat men naar Gorkum. Voorzitter. Kijk eens hier v. Dijk, wat u daar zegt van die concurrentie is zeker waar, maar nu betaalt men naar Sleeuwijk fl.— en bij een huurkoetsier f4,f5,dus u steekt daar f3 f 4 mee in den zak het algemeen belang kan men toch niet achter stellen bij het belang van den enkeling en wat die winkeliers betreft, die moeten dan maar concurreeren, de winkels in de stad kosten aan onderhoud, reclame en eta- leeren en gebouwen enz. zeker veel meer dan op een dorp, dus me dunkt kan de concurrentie nooit zoo zwaar zijn, dat ze beslist duurder moeten zijn dan in de stad. De „AL.A D." mag niet meer uit- keeren dan 5 pCt en dat is toch niet te hoog, als ze meer verdienen dan houdt ook de subsidie op en moet ze zichzelf be druipen. De rekening en verantwoording zal ieder jaar worden overgelegd. In de tarieven moet men het ook niet zoeken, die moeten voor iedereen bereikbaar zijn. G. v. d. Koppel. Mij dunkt als de „A.L.A.D." in de Polder ook een dage lij ksche dienst opent, dan is er de ge heele gemeente mee gebaat, anders ben ik tegen subsidie, want Bax rijdt er wel door, maar dat is enpassant. Voorzitter. Dan zullen we het zoo voorstellen, f150 wanneer de „A.L.A.D." niet in de Polder rijdt en het dubbele als dit wel het geval is. G. v. d. Koppel. Dat is te veel. f100 wanneer hij alléén hier en het dubbele als hij ook in de Polder rijdt. Voorzitter. Dan zullen we eerst stem men over het eerste voorstel d.w.z. flOO subsidie wanneer de dienst niet wordt uitgebreid naar den Polder Uitslag der stemming is: Voor stem den de beeren Joz. v. Steen, T. v. d. Pluijm, W. D. Middelkoop. Tegen de heeren Mars. v. d. Pluijm, Joz. v. Bal- kom, A. Berm, G. v. d. Koppel, Job. pnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5