Op <k bank der gezworenen. PU v. Dijk, F. Hermans en L. v. Drunen. Voorzitter. Nu zullen we het 2de voor stel in stemming brengenik zou voor stellen om dan de subsidie niet op f 200 maar op f300 te zetten. een paar stemmen roepen maar niet zoo hoog voorzitter, anders dan zink je weer. Voorzitter. Nu dan zullen we het voor stel zoo maken, f200 subsidie wanneer de „A.L.A.D." ook een jaar in de Polder heeft gereden (een dagelijkschen dienst). L. v. Drunen. Ja als het om die f200 te doen was, dan was ik er beslist tegen, maar omdat ze anders niets van de pro vincie krijgen, daarom zal ik voor stem men. De heer Joh. v. Dijk is van dezelfde opinie. Het 2de voorstel wordt in stemming gebracht, uitslag aldus Joz. van Steen, T. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, J, v. Balkom, F. Hermans, W. D. Middelkoop, Joh. v. Dijk, L. v. Drunen, vóór en A. Berm, tegen. Nu wordt voorgelezen, art. 1 van de Hondenbelasting, in welk artikel eenige veranderingen zijn gekomen. Voor alle honden, behalve werkhonden, f6.per jaar belasting. Het belastingjaar loopt van 1 Jan. tot 31 Dec. Honden niet ouder dan 2 maanden, zijn vrij van belasting. Het hoofd van het gezin, waar de hond thuis behoort, is de aan sprakelijke persoon, onverschillig wiens eigendom de hond is. Ieder jaar in de maand Maart, moet men aangifte doen van zijn hond en de belasting moet geschieden dadelijk bij de aangifte. In werkingtreding van dit artikel op 1 Jan. 1924. Wordt door den Raad met een kleine discussie aangenomen. De agenda is hiermede afgewerkt en nu volgt de rondvraag. A. Berm. Voorzitter, de vorige keer heb ik gesproken over de hooge salarissen en over de hooge belasting hierin Dussen, waarom de schippers allemaal verhuizen b.v. naar Engelen en om nu nog eens terug te komen op mijn 7 neven, kunnen die niet achtervolgd worden Van welk jaar dateert die belasting, die ze schuldig zijn? Die neven van mij zijn een tijdje terug allemaal hier geweest, waarom zijn ze toen niet aangehouden, ik heb er wel over gedacht, maar ik ben geen deurwaarder, ik ben barbier. Voorzitter. Ja, het is zeer moeilijk, om een schipper aan den haak te slaan, dat gaat voor het Rijk beter, maar de gemeente, als ze verkeerd willen, kan daar niets aan doen nu zullen we de vergadering maar A. Berm. Ik ben nog niet aan het eind, Voorzitter. Hoe zit dat nu met dat waterpad bij W. v. d. Broek? Voorzitter. Dat werk zal uitgevoerd worden. A. Aerm. 'Dat duurt toch wel wat lang. v. d. Broek zaait er elk jaar maar worteltjes, uitjes, peentjes, sla, enz. enz. Voorzitter. Nu zullen we A. Berm. Voorzitter, hoe zit dat met de nieuwe onderwijzeres, ze woont in Almkerk, dus die strijkt de belasting op, terwijl ze hier den kost verdient. L. v. Drunen. Twee derde hebben we toch. Voorzitter. Er was in den polder geen geschikt kosthuis te vinden. Hierna sloot de Voorzitter de verga dering Vergadering van den Raad der gemeente WOUDRICHEM gehou den op Vrijdag 30 November '23 's avonds 6 uur. Voorzitter: de heer P. Verhagen (te vens waarnemend secr.) Novelle van REINHOLD ORTMANN. 4) Dat is zoo het gebruik in uwe kringen. Maar doe het dan spoedig, want, ik be zweer u een van ons beiden is te veel op de wereld *Ik zal u geen leed doen, zoolang gij tn'\j daartoe niet dwingt. Maar ik moet u toch opmerken, dat mijne lankmoedigheid hare grenzen heeft, en dat ik Verder kwam hij niet, want op het gelaat van den man, dien hij in dit oogen- blik de ergste aller beleedigingen had willen toevoegen, lag in dit oogenblik iets, dat zijn tong verlamde en hem het bloed in de aderen deed stollen. Ondanks het wa pen in zijne hand zou hij luid om hulp geroepen hebben, indien hij daartoe in staat ware geweest. Maar de keel werd hem als 't ware toegeschroefd en in zijn ooren suisde het, alsof hij het bewustzijn ver liezen zou. Hij hoorde wel, dat de andere nog wat zeimaar hij kon de beteekenis van die woorden niet dadelijk vatten en, daar hij instinctmatig begreep, dat het er nu op aan kwam zijn leven te verdedigen, schudde hij dat verlammende gevoel van zich af en hief de hand met den revolver op. Behalve het lid A. Ver wiel, zijn alle leden aanwezig. De opening geschiedt op de gebruike lijke wijze waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onder dank aan den opsteller onveranderd wor den goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing van het Reg lement van Orde Ingekomen is een motie van den vol genden inhoud De Raad der gemeente Woudrichem van oordeel, dat de jaarwedde van ge meenteambtenaren zooals die in 1920 en 1921 zijn vastgesteld, niet langer in overeenstemming zijn met de sedert ge wijzigde tijdomstandigheden, niet alleen lettende op de nog voor hen duren tijd, maar veel meer op de hoogst ernstige inzinking van de finaneieele krachten der Burgerij, gepaard gaande met de hoogere belasting zooals bijgaande be grooting doet zien, geeft de groote wen- schelijkheid te kennen, dat eene spoedige herziening van voorzegde regelingen zon der verwijl worden ter hand genomen. Tevens Heeren Gedeputeerde Staten met alle ernst te verzoeken, krachtig bij de Hooge Regeering aan te dringen op wijziging van de onderwijswet van 1920, daar genoemde wet lasten op de schou ders der gemeentenaren legt, door bij te dragen in de kosten van Gymnasium enz. enz., die te zwaar zijn en eene be denkelijke wrevel verwekken. Besluit deze motie ter kennis te bren gen aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant. w. g. M. D. van WENDEL DE JOODE (A. B. HOLSTER. Woudrichem, 30 Nov. 1923. De Voorzitter acht het wenschelijk, met het oog op de behandeling der Gem. Begrooting, deze motie reeds dadelijk te bespreken. VVeth. de Joode licht zijne motie nader toe. Hij acht het beter langs dezen weg op vermindering aan te dringen, dan een lager salaris te nemen. Het lid Wierkx vindt het flink van de wethouders, dat zij met een dergelijke motie komen. Het lid Spoor zag gaarne eerst trac- tamentsverlaging van Burg., Weth.,Seer. en Ontvanger. Voor de overige ambte naren zou men later kunnen zien. Het lid Schaap kan zich met de motie vereenigen. Het lid Viveen zegt, dat terwijl de rekening over 1922 sloot met een goed slot van 9000 gld., wij thans moeten klagen over de financiën onzer gemeente. Hij begrijpt wel dat het G.E.B. daarvan de schuld draagt en vreest dat het in den naasten toekomst steeds verlies zal opleveren. De Voorzitter beantwoordt de sprekers en stelt voor wanneer deze motie wordt aangenomen, hiervan ter adhaesie betui ging, aan alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena, een afdruk te zenden. Met algemeene stemmen wordt de motie evenals het voorstel van den Voor zitter aangenomen. Van de Ouder Commissie in wijk A is een schrijven ingekomen, waarin zij bezwaar maakt tegen de verlaging der uitgaven voor de Lagere Scholen (Be grooting vorige jaar 1000 gld. thans 750 gld). De Voorzitter acht dat het niet op weg der O. C. ligt, zich met de begrooting te bemoeien. Ook weth. de Joode bevreemdt het, dat de O. C. met zoo iets komt. Hij heeft voorgesteld dezen post te verlagen, maar heeft vooraf over deze zaak gosproken Maar het was te laat. Zijn vingers raakte den trekker niet meer aan w&nt een zware slag met den stok verpletterde hem het hoofd. Hij gaf niet eens een schreeuw, toen hij den doodelijken slag ontving, zonder geluid viel hij voor over op het gezicht, en slechts eenig gerochel k - am er uit zijn keel. Op hetzelfde oogenblik, dat hij zich op den roover van zijn geluk gewroken had, liet Volrath het moordwapen op het tapijt vallen. Het levenlooze lichaam verwaar digde hij met geen enkelen blik. Met bevende hand rukte hij het laatje open en zocht den brief, die hem de schuld van zijne vrouw bewijzen zou. De nevel, die voor zijne oogen hing, maakte, dat hij hem niet dadelijk vond eerst nadat hij het laatje nog eens met de handen door- woeld en een gedeelte van de zich daarin bevindende papieren op den grond gewor pen had, ontdekte hij het kleine, slechts met weinige regels beschreven velletje. Hij las het door en frommelde het toen knar setandend in zijne vuist te samen. Karei Volrath verliet de bibliotheek van den baron, zonder dat het een der bedien den in het hoofd kwam, hem tegen te houden. Zonder naar zijne woning terug te keeren richtte hij zich langs den kort- sten weg naar den landweg, die het rid dergoed met het dichtst bij gelegen station verbond. Op de boerderij hoorde men nog steeds het zingen van de meiden, de zoele avondwind voerde de klanken met zich mee met den Schoolopziener. Het lid Spoor hecht niet veel waarde aan het adres van den Schoolopziener. Wat de leermiddelen betreft, vreest hij dat deze daarmede niet op de hoogte is. Volgens de onderwijzers zou er nog veel ontbreken. De Voorzitter zegt wanneer men in korten tijd verschillende onderwijzers heeft, dat altijd kosten met zich brengt. De leermiddelen acht ook hij vrijwel voldoende. Het lid Viveen vindt 750 gld. niet voldoende, onze school staat toch reeds ver beneden die te Gorinchem, want leerlingen van hier uit de 5de klasse, komen daar in de 3e klasse terecht. Het lid Schaap vraagt, of het niet mogelijk zou zijn. inlichtingen in te winnen aangaande den juisten toestand op de scholen. Weth. Holster is voor goede leer krachten en leermiddelen. Afgaande op het advies van den Schoolopziener, sluit hij zich bij het gezegde van Weth. de Joode aan. Weth. de Joode, als voorstander van bezuiniging, wil nu den Raad iets voor leggen, waardoor de gemeente wellicht voor een groote uitgaaf komt te staan. Hij zou nl. gaarne het vischwater nabij Heusden meer productief willen maken. De Voorzitter roept hem echter hierbij tot de orde, omdat hij van het onder werp afdwaalt. Bij een stemming over het voorstel de Joode, om het schrijven der O. C. niet verder te behandelen, staakten de stemmen. Vóór behandeling stemden de heeren Schaap, Spoor en Viveen, tegen, de Joode, Holster en Merx. Het lid Wierkx acht het nu beter, om do middenweg te bewandelen, het totaal verschil bedraagt f 250, laten we dus f 125 bij dezen post voegen, zegt hij. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De heer van Gooi, gem opz., brengt verslag uit van den post bestrating Ba- gijnenstraat, waarvoor f800 wordt uit getrokken, Hij acht dit werk zeer nood zakelijk. Na eenige bespreking wordt ook deze post met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens wordt besloten over te gaan tot aanschaffing van chronometers, om het te snel rijden met auto's tegen te gaan. Ook de post voor demping sloot aan den Oudendijk, met het plaatsen van hekwerk en het aanleggen van een brand put, draagt eveneens de algemeene goed keuring weg. De begrooting in zijn geheel in stem ming gebracht, wordt daarna met algem. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag komt Weth. de Joode nogmaals terug op mogelijke verbetering van het Heusdensche vischwater. Hij zou gaarne zien, dat een commissie uit den Raad werd benoemd, om in overleg met het bestuur der coöperatie te be- studeeren, in hoeverre verbetering mo gelijk is en daarvoor in verbinding te stellen met de betrokken autoriteiten. Naar gewoonte zal dan de commissie uit de gem.kas vrij reis- en verblijfkosten ontvangen. Het lid Viveen brengt dank aan den heer de Joode. Ook hij is van oordeel, dat deze zaak urgent moet worden aan gepakt. Dat de commissieleden echter geen daggeld voor verlet ontvangen, keurt hij af. Stel dat hij eens gekozen werd, zoo zou hij zijn huishouden niet mogen opofferen voor het algemeen belang. Weth. Holster sluit zich hierbij aan. maar de vluchteling verhaastte zijne schre den, om in de donkerheid van den nacht te verdwijnen. II. Een dichte tabakswalm vulde het lage zaaltje van een Amerikaansch caféde gaspitten schenen dof door den scherpen damp, die er niet aangenamer op werd door de geuren van gebraden vet en slechten whisky. Een gloeiende kachel naast het buffet verspreidde een verstikkende warmte om zich heen en men moest bepaald tot de dagelijksche bezoekers van die, in eene der voorsteden van Chicago gelegen kroeg behooren, om het langer dan enkele minu ten in die verstikkende atfosmeer uit te houden. De mannen, die hier, óf naast hunne steeds gevulde glazen aan het buffet ston den, óf zich om de niet minder vuile ta feltjes geschikt hadden, schenen zich over 't algemeen zeer op hun gemak te gevoelen. Hoe verder de wijzers der klok boven het buffet ronddraaiden, des te drukker werd het onderhoud, des te levendiger de ge baren, waarmede zij hunne niet altijd even kiesche taal begeleidden. De eeuwig glim lachende waard en de stompzinnig kijkende helper hadden hun handen vol, om de wenschen der gasten te bevredigenen het oogenblik scheen niet meer veraf te zijn, waarop het, onder den invloed der alcohol, hier of daar tot een ernstig ver- Weth. de Joode repliceert, dat naar bij meent, zelfs de wet betaling van daggeld niet toelaat. De Voorzitter antwoordt hierop be vestigend. Het lid Wierkx verwacht, dat de coöp. hierin wel zal voorzien immers zij heeft bij verbetering het grootste belang. Met algemeene stemmen wordt besloten, in beginsel het voorstel de Joode te aanvaarden en over te gaan tot het be noemen van een commissie. Gekozen worden de heeren Wierkx en Viveen en tot plaatsvervangend lid de heer v. Wendel de Joode. De heeren verklaren hunne benoeming te aanvaarden, waarvoor hun de Voor zitter dank zegt. Weth. Holster dringt er op aan, dat de spuit aan den Oudendijk zoo spoedig mogelijk, liefst morgen reeds, wordt nagezien. De Voorzitter zegt, dit reeds aan Spronk te hebben opgedragen, maar stelt nu voor, dat morgen een ander, onder toe zicht van Weth. Holster, zal gebeuren. De gem.opzichter zal hij er eveneens mede in kennis stellen. Het lid Viveen vraagt, waarom het herhalingsonderwijs tijdelijk is stopgezet en waarom er thans 10 ct. per leerling per week zal moeten worden betaald. Hij meent, dat dit niet in het verzoek stond. De Voorzitter geeft dit toe, maar wel stond dit in het verzoek van school II en naar aanleiding van dit verzoek was reeds besloten, onder dezelfde voorwaar den aan school I een dergelijken cursus te subsidieeren. Het zal dus ook voor hier gelden, met dien verstande, dat wanneer twee of meer jongens uit een huisgezin er aan deelemen, reductie mag worden gebruikt. Weth. Holster informeert nog, of niet een schrijven is ingekomen betreffende C. v. d. K. De Voorzitter geeft een bevestigend antwoord, maar merkt op, dat dit schrijven te laat is ingekomen om nog heden te behandelen. Weth. Holster deelt thans, na verlof van den Voorzitter, aan de vergadering mede, dat v. d. K. op 3 Dec. 65 jaar wordt en zijn rentekaart nog niet vol doende zegels telt, zelf is v. d. K. niet in staat dit thans te doen. Het Burg. Armb., waarvan H. lid is, wil thans in voorschot plakken, hij vraagt hierover het oordeel van den Raad. Het blijkt uit de besprekingen, dat de Raad niet bevoegd is, hierover te oordeelen. De Voorzitter zegt toe, dat hij uit eigen beurs de zegels zal betalen, zoodat hiermede het bezwaar is opgelost. Hierop sluit de Voorzitter de verga dering. n HANDEN By Apoth. en Drogisten. Marktberichten. GORINCHEM, 3 Dec. Op de vee markt waren aangevoerd 124 runderen, 7 nuchtere kalveren, 143 overloopers, 264 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. schil van meening tusschen de verhitte drinkers komen zou. Daar ging de naar de straat leidende glazen deur open en verscheen iemand in den ingang. Het was een slank, welge bouwd man van ongeveer acht en twintig jaar, wien men het op het eerste gezicht kon aanzien, dat hij niet tot die volksklasse behoorde, die hier gewoonlijk samenkwam. De man scheen half verstijfd van koude zijn gezicht was doodsbleek en zijn fijne vermagerde handen konden klaarblijkelijk nauwelijks het deksel oplichten van het zwartje kistje, dat hij aan een riem over den schouder droeg. Eenige seconden was hij aarzelend in den ingang blijven staan. Misschien was het de zware dranklucht, die hem tegemoet kwam, misschien ook was het een natuurlijke tegenzin jegens het ruwe gezelschap daar binnen, dat hem deed aarzelen om binnen te gaan. Zijne besluiteloosheid duurde evenwel niet lang. Met opgeheven hoofd en vasten gang, als iemand, wien het bewustzijn, dat hij een duren plicht heeft te vervullen, alle om standigheden van het oogenblik over het hoofd doet zien, trad hij met zijn armzalig kastje naar het eerste tafeltje het beste, om de dingen die het bevatten, te koop aan te bieden. Het waren verschillende soorten van snuisterijen, die hij bij zich had manchet- knoopen, zakmesjes, houten sigarenpijpjes, stalen horlogekettingen en dergelijke dingen meer, eene verzameling van plompe, ruw De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f300f450 melkkoeien f250f350; kalfvaarzen f250f350; guiste vaarzen f 180f 240; pinken f 150 f220; graskalveren f70f 110, nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 40, biggen f 8 f 15 schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 4 Dec. Aanvoer 225 paarden, 32 veulens, 926 magere en 615 vette runderen, 160 vette kalveren, 119 graskalveren, 298 nuchtere kalveren, 291 schapen of lammeren, 267 biggen, 6 bokken of geiten, 33 varkens. Koeien f 0.80 a f 1.35 Ossen f 1, a fl.20; stieren f 0.84 a f 1.10; kalveren fl.25 a fl.85, alles per kilo. Melkkoeien f 360 a f 490, kalfkoeien f375 a f475, stieren f230 a f500, pinken f150 a f225, graskalveren f70 a f 230, vaarzen f 250 a f 350, werkpaar den f200 a f350, slachtpaarden f 100 a f175, hitten f200 a f300, veulens f70 a f100, biggen f12 a f20, varkens f20 a f40, slachtkalveren f 16 a f 20, fokkal* veren f 20 a f 32. 's BOSCH, 5 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd 1528 stuks. 824 stuks hoornvee, 559 biggen, 31 zeugen, 32 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 320 f 490, kalfvaarzen f 290 a f 460, magere ossen en koeien f 190 a f 290, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 52j ct. p. p., pinken f150 f230, zeugen f80 k f 110, biggen f 1.75 k f 2.25 p. w. schapen f20 a f 45, lammeren f 18 a f 32. Aanvoer redelijk. Handel traag. De Rotterdansche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.35f 18.50 Aanvoer 35000 stuks. ZALTBOMMEL, 4 Dec. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 102 biggen, prys van f8 tot f 16. 6000 eieren, prijs p. st. 15 a 16 ct. 700 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter f 1,30, boerenboter f 1a f 1.20. Kantongerecht Zaltbommel. Uitspraak van strafvonnissen op 15 en 20 November 1923. TrekhondenwetA. v. R. te Kerkwijk, f4 of 4 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan A. K. te Poederoijen, f 2 of 1 w. tuchtsch. O. v. d. W. te Zaltbommel, f 2 of 2 d. h. Mollen-, Egels- en KikvorschenwetG. H. te Zuilichem, 1 mnd. voorw. tuchtsch. A. P. V. BrakelD. v. W., J. W. v. D,, beiden te Brakel, beiden 1 mnd voorw. tuchtsch. A. P. V. ZaltbommelE. v. d. W. te Zaltbommel, f2 of 2 d. h. Overtreding betr. de VeldpolitieG. V. te Woudrichem, f3 of 3 d. h. RivierpolderreglementL. J. W. te Zaltbommel, vrijspraak. VisscherijwetH. S. te Brakel, f 20 of 10 d. h. Arbeidswet 1919A. C. v. V. te Zuilichem 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. hr IJkwetC. v. L. te Nederhemert 5 maal f 1 of 5 maal 1 d. h. Broodbesluit 1922 J. v. B. te Brakel, f 6 of 6 d. h. bewerkte voorwerpen, die het meest met den smaak van het hier vertegenwoordigde publiek overeenkwamen. Een ervaren en welbespraakt kramer had gemakkelijk het een of ander van zijne waren aan den man kunnen brengenhij scheen echter nog een nieuweling in het vak te wezen, en het liet zich ook niet aanzien, dat hij er bijzonder voor geschikt was. Een korte nauwelijks hoorbare groet was alles, wat over zijn lippen kwamzonder spreken bood hij zijn artikelen aan, en zonder iets te zeggen ging hij weer verder, toen een af- wyzend gebaar of een barsch woord hem deed inzien, dat men niet geneigd scheen zich met zijn handel in te laten. Zoo had hij spoedig het zaaltje doorgeloopen, zonder dat zijn voorraad ook zelfs met een enkel stukje verminderd was en toen hij zich nu tot de bij het buffet staande personen richtte, had hij zelf niet veel hoop meer, dat hij hier gelukkiger zou zijn. »Loop naar den duivel met je rommel l« was dan ook het eerste antwoord, dat hy op zijn aanbieden kreeg en reeds maakte hij eene beweging om zyn kistje te sluiten, toen een reusachtigen kerel met een blau wen kiel aan hem de rechterhand ruw op den schouder legde. »Blyf hier mijn jongen 1c zeide hij met zware tong, in het slechte Engelsch, dat den Ieren uit de laagste volksklassen eigen (Wordt vervolgd.) Batsten.Kloven, Ruv/e en schrale huid, Sprindende lippen, WinieP- handen en winierteenen. Gebruik is.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6