Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4353, Yrijdap 7 Deeeier BEHOORENDE BIJ HET Heusden. De werkman J. v, d. Po uit Aalburg bad heden middag het ongeluk bij het aanslaan van den motor der autobus ïN.A.O.D.® zijn pols te ontwrichten. Dr. Auër verleende geneeskundige hulp. In de heden morgen om 11 uur gehouden Raadsvergadering waren, met den Voorzitter en de beide Wethouders, de heeren De Haan, Cox en Uhl tegenwoordig. Allereerst wordt de heer Cox geïnstal leerd. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening en begrooting der gods huizen worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren De Mol, Uhl en Cox. De heer Reckleben wordt als lid van het college der godshuizen herbenoemd. Mej. Knoop wordt herbenoemd als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek om subsidie van de vereeniging Moeder- schapszorg te Heerlen. Aan de Hooge Handelsschool te Waal wijk wordt een subsidie toegekend van f50.-— per leerling per jaar, alzoo voor twee leerlingen uit deze gemeente f 100.—. Het bedrag uit te keeren aan de bij zondere scholen wordt voor 1922 vastge steld op f6.13 per leerling. Het voorschot voor 1923 wordt bepaald op 80 pCt. van f 6.dus op f 4.80. By de rondvraag vestigt de heer Cox de aandacht op den slechten toestand van de Molenstraat en zou deze door de wer- keloozen willen doen verbeteren. Dezelfde spreker zou eveneens door de werkloozen een nieuwen verkeersweg langs het Wil- helminaplein in het verlengde van de Molen straat willen doen makende Demert willen doen dempen; met buizen een ka naaltje willen doen graven vanaf de Maas naar de Vischmarkt en dan op dit kanaal tje een pomp willen doen plaatsen, opdat de ingezetenen niet meer naar de Maas behoeven te gaan voor hun water. Dit laatste denkbeeld wordt behalve door den Voorzitter bestreden door den heer de Haan. Volledig verslag volgend nummer. Verslag van de Gemeenteraads vergadering, gehouden teSLEEUWIJK, Zaterdag 1 December 1923. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de heer W. Beukenkamp, Burgemeester. Secretaris: de heer G. Vos. Te ruim 10 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed. Op voorstel van den Voorzitter wordt de lezing der notulen van de vorige ver gadering uitgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat in de woningbehoefte van het gezin J. Versteeg voorloopig is voorzien, doordat het is opgenomen in een woning van een inge zetene totdat de keet gebouwd zal zijn, die voorloopig naast het brandspuithuis zal worden geplaatst. Aan het Rijk is vergunning tot plaatsing verzocht op een terrein nabij het fort „Papsluis", doch aangezien deze zaak op 2 Departementen moeten worden behandeld duurt zulks te lang om het gezin dakloos te laten in deze tijden totdat de noodige vergun ning is verkregen. De Voorzitter deelt naar aanleiding van een vraag door den heer Gulden in eene vorige vergadering gedaan mede, dat de Dorpsgrienden gedurende de laat ste tien jaren gemiddeld f 468.71 hebben opgebracht en een gedeelte thans weer hakbaar is, waarvoor B. en W. de noodige verrichtingen zullen doen. De heer Walraven vraagt of dat dien griend is, waarvan is voorgesteld om die in bouwland om te zetten en of deze daarvoor geschikt is. De Voorzitter meende dat omzetting in bouwland zou worden voorgesteld in dien de opbrengst van het griendland gering was en dit is toch niet het geval. Bovendien is omzetting in bouwland, volgens de heeren Koman en Verhagen' niet mogelijk, daar het griendland air j z.g. boezem dient. De heer Dekker zegt dat de kosten van wieden enz. toch zeker niet meer dan f 68.per jaar bedragen en de zui vere opbrengst derhalve f 400.— is en ook hij wijst er verder op dat het land als boezem dienst doet. De heer Gulden stelt voor, om de aan grenzende eigenaren in de gelegenheid te stellen om grond aan te koopen. Opgemerkt wordt dat zulks reeds is gedaan. De heer Van 't Sant is met de ligging van dien griend niet bekend. Hij vraagt of dit verkochte gedeelte hooger ligt dan het overige, waarop hem een bevestigend antwoord wordt gegeven. De heer Walraven zegt dat zijn land 's winters ook wel onder water komt en toch is geschikt voor bouwland. Hij is niet voor verkoop, doch wil dien grond aan de aangrenzende eigenaren verhuren. B. en W. zullen een en ander nader onder de oogen zien. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin bericht wordt, dat zij het besluit tot aangaan eener geldleening ad f 4500Jter dekking der exploitatiekos ten van het G.E.B. over het boekjaar 1921/1922 niet kunnen goedkeuren, aan gezien het in strijd is met artikel 10 der exploitatie-verordening van het G.E B hetwelk voorschrijft, dat een nadeelig saldo der verlies- en winstrekening over eenig boekjaar door de gemeente uit haren gewonen dienst in de kas van het G.E B. zal worden gestort en mitsdien verzoeken genoemd besluit in te trekken. Wordt besloten dit schrijven in han den te stellen van B. en W.. om, na ge- p'leegd overleg met Ged. Staten met nadere voorstellen te komen. Een adres van de N.V, „Altena's Lo cale Auto Dienst" gevestigd te Meeuwen houdende verzoek om aan die vennoot schap over de eerstkomend drie jaren een subsidie uit de gemeentekas te willen verleenen ten bedrage van 10 cent per jaar en per inwoner dezer gemeente. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken aangezien de gemeente-finan-, ciën het niet toelaten en niet bestemd zijn om een particulier bedrijf te steunen De heer Gulden wil het verkeer zoo veel mogelijk bevorderen, maar weet niet of dit bedrijf steun noodig heeft. Hij vraagt of de A.L.A.D. zoodanige gegevens heeft verstrekt, waaruit kan blijken of het bedrijf al dan niet ren- deerend is. Ingeval dit niet is gedaan, zou hij het verzoek willen afwijzen op grond dat niet beoordeeld kan worden of steun noodig is wegens gebrek aan gegevens. De Voorzitter zegt dat de gegevens omtrent de rentabiliteit van dat bedrijf vaag zijn. Dit is voor B. en W. niet het hoofdmotief om voor een afwijzende beschikking te adviseeren, doch wel het feit dat de Au tobusdienst een particuliere onderneming is, die van andere, eveneens particuliere, brood afneemt. Laten wij die bedrijven niet met gemeentelijk geld steunenwat is er anders tegen om boot- en vracht diensten te subsidieeren. De heeren Walraven en Pellikaan wij zen op het geringe gebruik van die auto busdienst door personen uit deze ge meente. De heer Rosier interesseert zich wel voor dat bedrijf, als blijkt, dat die dienst niet goed marcheert. Op het oogenblik is hij er ook niet voor om subsidie te verleenen. Hij wil gaarne iets zeggen over de regeling van den veerdienst op Gorinchem. De heer Gulden g,eeft den heer Rosier in overweging den veerdienst Gorinchem- Sleeuwijk, in verband met de aanstaande vergadering van de Prov. Staten, waarin dit onderwerp zal w orden behandeld, aan het einde dezer vergadering ter sprake te brengen. De Voorzitter - wil daartoe bij de rond vraag gelegenhei .d geven. Het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschik ;ken wordt met algemeene stemmen aang* anomen. Een adres v an de Afdeeling Werken dam en de W'erken c.a. van de Vereeni ging „Volksonderwijs", houdende verzoek om een oud eï commissie te willen be noemen en ma atregelen te willen treffen voor het betf ilen van schoolgeld per week. In dit adres wordt reeds mede gedeeld dat de afdeeeling om de ouders ter wille te zijn i is overgegaan tot inning van het school; *eld bij enkelen per week, bij anderen pe r maand, en het haar is gebleken, dat d eze wijze van inning verre de voorkeur ve rdient boven de tot heden gevolgde wijza n.l. dat eens per drie maanden bij den gemeente-ontvanger moest worden h etaald dat waar deze in ning echter koeken medebrengt die boven de draagkracht der afdeeling gaan en waar bij de bet: vling toch vooral de ge meentelijk e seh; fctkist betrokken is, in overweging wore it gegeven maatregelen te treffe a voor he t doen van wekelijks che bet&liD gen. Le Voorzitter d ieelt mede, dat in 1921 reedfj 2 oudercom missiën zijn ingesteld, dor^ de installa tie daarvan nog niet h'eeft plaats gehai i, maar zulks binnen kort zal geschiede: idat B. en W. van oordeel zijn, dat c le ouders zelf een re geling zooals in heifc adres genoemd, be- hooren te treffen; dat voor de gevraagde inning van schoolgelden geen gelden, gemotiveerd, op de begrooting kunnen worden gebracht en mitsdien voorstel len afwijzend te beschikken, hoewel het inderdaad van belang is dat het school geld wekelijks wordt betaald, waarvoor dan ook bij den ontvanger gelegenheid bestaat. De heer Gulden kan het standpunt van B. en W. niet deelen. Het adres heeft z.i. niet de absolute strekking om subsidie, doch wel in de eerste plaats, dat, wijl de afdeeling hare krachten geeft voor de inning van het schoolgeld, daarvoor steun wenscht te ontvangen, overmits de geneente daardoor gediend is en in de tweede plaats de gemeente de bereidwilligheid te toonen, dat eene wekelijksche betaling mogelijk blijkt. In het adres wordt alzoo om medewer king gevraagd, voor de bestrijding van een onvoldoende betaling van het schoolgeld. Hij hoopt, dat er van B. en W. een stuwkracht zal uitgaan, om de schoolgelden over een korteren termijn te kunnen betalen dan thans, door bijv. voor te stellen, niet per 3 maanden, doch per maand te doen betalen. Hij geeft in overweging om de vereeniging toch eenigen steun te verleenen. De Voorzitter acht het moeilijk, aan een vereeniging, die buiten het onder wijs staat, steun te verleenen voor de inning van schoolgelden. Binnenkort zal de schoolgeldverordening toch moeten worden herzien en alsdan zullen de ter mijnen van invordering bijv. maandelijks worden gesteld. Een adres van de afdeeling Werken dam en de Werken c.a. van de vereen. „Volksonderwijs" waarin wordt verzocht, om het vervolgonderwijs in deze gemeente weder in te voeren. B. en W. adviseeren, niet op de wederinvoering van het vervolgonderwijs terug te komen, vermits het Rijk aan leiding heeft gegeven, dat op te heffen. B. en W. zijn er wel voor, den Raad te adviseeren, voor voortgezet onderwijs, le vrij licht en vuur en 2e f2,50 per leerling uit deze gemeente beschikbaar te stellen, onverschillig of die in deze of in een andere gemeente aan dat on derwijs deelt neemt, 't welk gegeven wordt volgens een door B. en W. goed gekeurde regeling. De heer Gulden zegt, dat het hem genoegen doet, dat B. en W. zich hebben uitgesproken ten gunste van het vervolg onderwijs. Hij geeft een overzicht van het aantal leerlingen, die gedurende de jaren 1921/22 dat onderwijs te Sleeuwijk heeft gevolgd en zegt, dat er thans 21 leerlingen dat onderwijs zouden willen volgen. Het door B. en W. voorgestelde bedrag ad f 2,50 per leerling acht hij te miniem. Hij zegt, dat de heer Godt- schalk ernstig getroffen is door het feit dat de Raad het vervolgonderwijs heeft ingetrokken en dat onderwijs desnoods wel voor niets zou willen geven. Spr. wil de billijkheid betrachten en daar voor een billijke vergoeding willen toe kennen. Hij stelt voor, het onderwijs te doen verstrekken, zoodra zich daarvoor minstdns 10 leerlingen aanmelden, het vervolgonderwijs 150 uren te geven en daarvoor eene subsidie van f 100 toe te kennen. Hij wijst op de noodzakelijk heid, dat de kinderen, nadat zij de lagere school hebben verlaten, nog meer onder wijs genieten. De Voorzitter zegt, dat het onderwijs, nadat men de school heeft verlaten, zich moet uitstrekken tot de meest practische vakken, zooals lezen, schrijven en re kenen en dan zeer aanbevelenswaardig is. Hij stelt voor, omtrent het voorstel van B. en W. advies in te winnen van de Oudercommissiën en Schoolbesturen. (Slot in het volgend nummer.) Bm-geriijke Stand. HEUSDEN van 30 Nov. tot 7 Dec. Geboren: Antonia d. v. D. Lauwers en W. v. d. Heijden Leendert z. v. W. Vonk en D. Boogaard. Overleden: Hendrik Ambrosius, wed. van M, A. Bouman, 89 jaar. ALMKERK, over de maand Nov. Geboren: Leendert z. van N. v. Burgel en C. v. Drunen Huibertje Adriana d. van P. v. d. Wel en C. D. de GraafWouterina Anna d. v. T. v. Maastrigt en W. Lagrouw; Hendrika d. v. L. Bras en H. v. Andel Dingena Adriana d. v. L. de Graaf en M. WijnandsAnganieta d. v. J. v. d. Dag en P. C. v. DaalenWilhelmina, Adriana Cornelia, d. v. E. v. d. Koppel en H. v. Loon, Ondertrouwd: W. Ritmeester 25 j. met K. v. d. Plas 25 j. Getrouwd: Joh. A. Jongsma 29 j. met H. v. d. Stelt 32 j.Nic. Bakx 33 j. met M. Donkersloot 50 j. P. v. Vugt 33 j. met H. de Ruiter 29 j. Overleden: M. Teuling wed. van M. Buchner 82 jaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Ondertrouwd: Dionisius Middel koop 33 j. met Wilhelmina Kallewaard 31 j.Andries Dirk van der Stelt 22 j. met Maria Elizabeth van der Pijl 48 j. Getrouwd: Dirk Arnoldus Brienen 29 j. met Willemina Dekker 25 j.Aart van Oversteeg 24 j. met Teuntje van Vugt 22 j.Adriaan van der Stelt 34 j. met Wilhelmine Hövelmann 30 j. Overleden: Martijoa Appeldoorn 1 mnd.Johannes van Vuuren 81 j. BRAKEL, over November. Geboren; Elizabeth d. v. D. van Oort en M. van HemertGerrit z, v. A. A. van Wijgerden en G. F. Kuyntjes Gijsbert z. v. C. van Tuijl en H. van Oostrum Egbert z. v. G, Klop en I. J. Versteeg. POEDEROIJEN, over November. Geboren: Arie z, v. L. Loef en J. van de WerkenJan Hendrik z. v. A. van Zee en G. van Ooijen Jan Antonie Eliza en Johan Catharinus zonen van J. H. ten Hagen en G. A. van der Ven Karei z. v. A. v. Westreenen en A. W. Hasselman. Overleden: Everdina Brinkert 76 j. weduwe van P. J. J. v. d. Heijden. CAPELLE, over November. Geboren: Johan z. v. S. v. d. Galien en J. C. de GeusPieternella d. v. P. Verduijn en M. BoerDirkje Al berta d. v. H. Molegraaf en A. Gouda Wilhelmina d. v. D. J. Westerink en W. Vos Goverdina Adriana d. v. P. Priest en A. A. van der SteltAntonia d. v. A. v. d. Schans en A. Verhagen Corne lls Pieter z. v. J. C. Gouw en J. P. v. d. TijlJoostina d. v. H. Ros Jan z. v. M. A. v. Peer en G. J. v. d. Schans Getrouwd: D. Hoornstra, 29 j. en M. A. de Roon, 23 j.M. van den Hoven 24 j. en M. v. d. Schans, 20 j.A. v. Dongen, 59 j. en J. Faro, 49 j. Overleden: H. G. v. Ierse!, 8 j. A. v. Vuuren, 80 j. weduwnaar van E. Sprangers. BUITENLAND. De onveiligheid te New-York. Naar aanleiding van de talrijke misdaden, welke in den laatsten 'tijd te New-York zijn gepleegd, heeft het commissariaat van politie, dat agenten en rechercheurs te kort komt, naar de Tel. meldt, de hulp inge roepen van de rechtbanken om de berechting van gearresteerde misdadigers te bespoedigen. Te Brooklyn drongen een drietal mannen den winkel binnen van een Italiaansch schoenmaker, doodden hem door een slag op het hoofd, sloegen zijn vrouw bewuste loos, sprenkelden chloroform in den winkel en bedwelmden daardoor de twee kinderen van den eigenaar, waarna zjj den winkel en het huis leegplunderden, De bandieten zelf waren voorzien van gasmaskers. Drie mannen drongen de woning binnen van een juwelier, knevelden de dienstbode, stopten haar een prop in den mond en maakten zich uit de voeten met een buit ter waarde van 20.000 dollar. In een zekere deftige wijk werden op een dag niet minder dan twaalf inbraken gepleegd. Spaansch „blauwe hemden." Zondag heeft koning Alfons, in tegen woordigheid van een groote menigte, te Barcelona een inspectie gehouden over de burgerwacht, »somaten« geheeten, een zeer oude Cataleensche instelling. Het aantal deelnemers bedroeg meer dan dertig duizend, allen gewapend. Het défilé duurde ruim een uur. Den koning werd de onder scheiding der »somaten«, een medaille, aangeboden. Naar het voorbeeld der Italiaansche fascisten hadden allen blauwe hemden aangetrokken. o Een knap stuk werk. Te Londen heeft een meisje, dat sedert haar zevende jaar blind is, de dochter van een bed eenvoudig man uit Bethual Green, aan de universiteit met succes examen gedaan in Engelsch en geschiedenis. Zij heeft gedeeltelijk uit in Brailleschrift ge schreven boeken gestudeerd, doch het meeste heeft zij aan haar vader te danken, die, ofschoon hij aanvankelijk geen talen kende en niets van litteratuur afwist, zijn dochter jaren achtereen tot diep in den nacht voorlas, de woorden daarbij dikwijls spellend. BINNENLAND. Een halsketting van f4000 verloren. Door een bewoonster van het Lange Voorhout in Den Haag is aangifte gedaan, dat zy, vermoedelijk op straat, heeft ver loren een platina halsketting, lang 1, M., uit kleine schakels bestaande. De ketting is afgezet met 42 brillanten en 42 parels, die om de andere, op een afstand van IJ c.M., zijn aangebracht en vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f4000. De poitdiefstal te Amsterdam. In de zaak van den diefstal van een geldtrommel, inhoudende ongeveer f 20.000, welke diefstal Dinsdagavond heeft plaats gehad, toen deze trommel per auto van een der bijkantoren naar het hoofdpost kantoor werd vervoerd, is tot nu toe geen enkele aanwijzing omtrent den dader of de wijze, waarop de diefstal heeft plaats gehad, verkregen. De politie zet het on derzoek krachtig voort. Het vermoeden werd geuit, dat deze diefstal gepleegd zou kunnen zijn door denzelfden persoon, die vroeger een geldtrommel van het bijkantoor aan de Amstel stal. Gebleken is evenwel dat deze persoon die zich weer op vrije voeten bevindt, op het oogenblik van de daad, te Heerlen vertoefde. Vechtpartij te Twyielerheide. Men meldt uit Achtkatspelen Een ernstige vechtpartij had te Twijze- lerheide plaats over een oude familie-veete. Toen H. v. d. V. gewaarschuwd werd door J. K., om het loopen over diens land na te latea, werden beiden handgemeen. Ge voelige stokslagen werden uitgedeeld, waar na de heeren het mes trokken. K. kreeg een flinken por in den arm. Zijn zoon, die inmiddels aangekomen was en zich ook mengde in deze kwestie, werd een lange en diepe snede over het gelaat toegebracht. De vader nam het toen voor zijn zoon op. Alle drie moesten zich onder heelkundige' hulp stellen. De marechaussee van Buitenpost heeft de zaak in onderzoek. o Een student gedood. Dinsdagavond omstreeks half twaalf heeft ter hoogte van Hofrust te Rijswijk een aanrijding plaats gedad. De student K. E. Carp uit Helmoud kwam van Den Haag, zijn motor duwend, die waarschijnlijk de» fect was. De auto van den boterhandelaar Rinkers uit Zegwaard reed hem achterop. Vermoedelijk door groote onoplettendheid volgde een aanrijding. Met het rechterspat bord werd de student zoo aangereden, dat hij een twintig meter werd meegesleurd en zwaar verminkt eindelijk bleef liggen. Onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in den Haag vervoerd is hij gis terenmorgen overleden. Tegen den heer Rinkers is proces-ver baal opgemaakt. o De Postcheque- en Girodienst. Naar de ïMsb.* verneemt is men thans aan den Postchèque- en Girodienst met het nazien en verbeteren der rekeningen en het baseeren der administratie op den nieuwen voet, zooals in het rapport van de Neder- landsche bank aan den minister van Water staat is aangegeven, zoo goed als gereed. Binnenkort zullen aan de rekeninghouders de afrekeningen worden toegezonden met de saldi op 4 October, met verzoek om ann den Postchèque- en Girodienst mee te deelen of de berekeningen kloppen me dia der rekeninghouders zelf. Zoodra eventueel verschillen zullen zyn opgelost, zal de dienst kunnen worden heropend. Men verwacht, dat dit tegen 1 Januari a.s. zal zijn. Omtrent het systeem, dat bij de her opening zal gevolgd worden, n.[. centrali satie of beperkte decentralisatie, is dooi den minister van Waterstaat nog geen beslissing genomen. Terwijl de Postchèque- en Girodienst ge sloten is zet de commissie tot voorwaarde lijke uitbetaling van gelden aan rekening houders haar arbeid voor. Thans komen nog dagelijks een 200 a 250 aanvragen binnen. Auto in huis gereden. Een zware t lastauto met 3000 K.G. koopwaren geladen, reed Donderdag de zware helling nabij Tongeren, genaamd de Broekberg op. Bijna boven gekomen, begon het zware gevaarte achteruit te rollen. De chauffeurs konden den wagen niet meer meester worden, met het gevolg, dat hij in het huis Paumen terecht kwam en halverwege in den voorgevel bleef steken. Huis en auto zijn erg beschadigd. Bij het losmaken van de auto, dat met veel moeite gepaard ging, moesten stutten wor den aangebracht, om te voorkomen, dat het instortte. Rivierberichten. Op 6 Dec. in Meters in cM. 's-Hertogenbosch 2.22 N. A. P. val 5 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.20 val 3 (Maas) 2.20 was 41 Crévecoeur (Dieze) 2.19 val 4 Crévecoeur (Maas) 2.05 was 10 St. Andries (Maas) 3.52 va! 6 St. Andries (Waal) 5.26 i val 11 Venlo 11.65 was 14 Maastricht 43.33 was 52 D

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 9