Eerste Blad SCHORTENWEEK. 10 procent extra korting. Hst goedkoopste adres Firma JOHAN OE MOL Het goedkoopste adres Firma JOHAN DE MOL Het goedkoopste adres Firma JOHAN DE MOL Uitgave: Firma L» J, VEERMAN, Heusden* No4354 Woensdag 12 December 1923, Van 12 DEC. tot 19 DEC Op alle schorten Firma JOHAN DE MOL FEUILLETON, de bank der gezworenen. GAREN, BAND EN WOL GAREN, BAND EN WOL GAREN, BAND en WOL Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. is en blijft is en blijft is en blijft UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Botermarkt HEUSDEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT De uitslag van de Engelsche verkiezingten is in het nadeel van de regeering Baldwin uitgevallen. De regesring verwierf 259 zetels, terwijl de liberalen er 159 en de arbeiders 190 verkregen. De liberalen wonnen verschillende zetels doch vooral de arbeiders boeken een be* langrijke winst. De toestand is echter door den uitslag heel verward geworden. Baldwin is ver slagen en moest zich terugtrekken. Bij de geheele verkiezingsaangelegenheid heeft hem doorzicht ontbroken evenals bij de regeling van de Engelsche schuld aan Amerika. Ook heeft hij op het gebied van buitenlandsche zaken te zeer den in vloed ondergaan van lord Curzon. Twijfel achtig is het dan ook, of hij, na de macht te hebben verloren, het hoofd der conser vatie partij kan blijven. De vraag is nu verder, aan wien koning George zal op dragen een nieuw kabinet samen te stellen. De conservatieven hebben wel de nederlaag geleden, maar zij blijven numeriek de sterkste partij. Vandaar dat de koning zich nog het eerst tot hen kan wenden. Het komt er nu op aan te weten of zij zullen goedvinden, als leiders mannen te kiezen, die vrijhandelaars zijn, want het verkiezingsprogram bevatte de vervanging van den vrijhandel door beschermende rechten. Baldwin heeft op economisch ge bied geredeneerd als Curzon op diplomatiek terrein. Baldwin heeft gezegdaan de werk loosheid kan geen einde komen dan door verandering van het vrijhandelssysteem in protectionnismealleen door het laatste No.^He van REINHOLD ORTMANN. 5) - »Je ziet er V8I'duiveld bevroren uit. Ik kan van dat go^d nu wel «iets gebruiken, maar op een s)c>k wisky zal het biJ miJ niet aankomen. Da>ar' drink, dat zal je gebeente wel weer een beetje verwarmen.» Hij schoof het groote g. 'as Iiaar h®m toe, waaruit hij zelf pas een gc^de teu8 8e" nomen had, maar de ander wt^53 bet met een afwerend gebaar van de ham..- ïlk dank u zeer voor uwe beleeiJbe'd> maar ik ben geen vriend van zulke dr.?0" ken f« »Wat? je bent geen vriend van zulke dranken 1 brulde de Ier, wiens woeste trekken even goeds deden verwachten, als zijne glazige oogen en zijn donkerroode dronkaardsgezicht. »Je bent zeker zoo'n uitgehongerde Duitsche baron, die te trotsch is, om uit mijn glas te drinken, niet?» Het accent waarmee de marskramer het Erigelsoh uitsprak, kon den dronkaard op dit vermoeden gebracht hebben over het bleeke gelaat van den blonden man kwam een gloeiend rood van schaamte. De grove vuist van den Ier lag nog steeds op zijn schouder en hij schudde die thans als met bui vering van zich af. kunnen de Engelsche fabrieken weer het hoog noodige werk krijgendus de be schermende rechten moeten worden inge voerd en voor deze economische revolutie moet de goedkeuring van 't land worden verkregen. Lord Curzon en met hem Lloyd George en Bonar Law zeiden de wereloosheid zal pas eindigen, wanneer het normale leven in Europa weer is her steld het normale leven in Europa zal niet kunnen worden hersteld, voordat Duitschland weer welvarend is geworden. Dus Duitschland moet, al is het schuldig en overwonnen, worden hersteld, ten koste van onze geallieerden. De overeenkomst van Mainz, tusschen het Duitsche spoor wegbestuur en de Fransche regie getroffen, is door de rijksregeering goedgekeurd, op de overweging, dat deze overeenkomst van het hoogste belang is, om het verkeer en het economische leven in het bezette gebied weer op gang te brengen. Daarbij komt, dat in de over eenkomst verschillende belangrijke punten voor Duitschland vry gunstig geregeld zijn. Zoo zal de dienst FiankfortBazel, die Maandag hervat i3, uitsluitend onder de Duitsche administratie komen, waardoor het belangrijkste stuk FrankfortDarmstadt weer geheel onder Duitsch bestuur komt. Evenzoo worden het voor het grensverkeer zoo belangrijke station Vohwinckel en de spoorwegwerkplaatsen te Limburg en te Dortmund onder Duitsch bestuur gelaten eveneens 't station Wezel, dat voor het verkeer met Nederland van groote beteekenis is. Het station Kehl bij Straatsburg komt onder gemeenschappelijk bestuur. Het voornemen bestaat om ook over de spoor wegen in het Keulsche gebied onderhan delingen te gaan voeren. BINNENLAND. Twee kinderen verongelukt. Vrijdagavond hadden in de gemeente raadszitting te Venlo, besprekingen plaats omtrent de wenscheüjkheid voor een ver keersagent te plaatsen aan de Roermond- sche Poort. De voorzitter beriep er zich op, dat wel de wenscheüjkheid kon betoogd worden, doch dat hem van de noodzake lijkheid nog niets gebleken was. De heer T. die aan deze bespreking deelnam en voorstander was voor het plaatsen van een verkeersagent, zal er toen niet aan ge dacht hebben, dat reeds den volgenden »Wat ik ben, gaat u niet aan,» ant woordde hij. »In allen geval ben ik hier gekomen, om u mijn waren aan te bieden en niet om wat met u te drinken.» De Ier, wien in zijne dronkenschap deze gelegenheid tot een strijd klaarblijkelijk even goed was als eenige andere, mat den spreker met een uitdagende blik. >Uwe waren Loop naar den duivel met je waren, dagdiefbrulde hij en voordat de marskramer op zulk een aanslag voorbereid kon zijn, gaf hij met zijne gebalde vuist zulk een hevigen slag op het kistje dat de riem brak en de armzalige inhoud ver over den vloer verspreid werd. Een luid gelach van de omstanders beloonde dezen heldenmoed de jonge man echter in wiens oogen thans een hartstochtelijke toorn lichtte, stiet den ruwen kerel zoo hevig tegen de borst, dat hy tegen het £uffet tuimelde. Op hetzelfde oogen blik verstomde het gelach van het drinkgezelschap. Deze koene daad van den Duitschen marskramer, die bijna een hoofd kleiner was dan zijn tegenstander en wiens slanke gestalte, ver geleken by die van dien vierkant gebouw den reus, bijna die van een kind geleek, oefende op de toeschouwers een verbazende uitwerking uit. Voor hen allen sprak het thans van zelf, dat de Duitscher eene duchtige tuchtiging ontvangen zou maar geen enkele kwam het in de gedachte, ook maar één hand tot zijne hulp uit te steken. Als hij had willen vluchten, dan Kinderschorten (rood). 89 ct. Huishoudschorten 139 ct. Gemoltonneerde broeken 195 ct. Gemoltonneerde borstrokken 245 ct. Kousen, zwarte wol 129 ct. Sokken, zwarte wol .89 ct. Lint, 8 c.M. breed .19 ct. Wollen truien, tegen de laagste prijzen. voor Botermarkt HEUSDEN. dag een kind van hem door een auto op den Tegelschen weg zou overreden worden. Eveneens werd een kind getroffen van den heer S. deen bezoek ran het Engelsche Koningspaar. Het bericht van de Tel., dat bij den koning en de koningin van Engeland het voornemen zou bestaan, binnenkort de koningin van Nederland te bezoeken, wordt van Engelsche zijde officieel tegengeproken. Nederland en België. De Nation Beige meldt, dat de onder handelingen tot een overeenkomst hebben geleid inzake de regeling van de kwestie der kosten voor de in Nederland geïnter neerde Belgen gedurende den oorlog. De Belgische regeering zou den te betalen interest op 31 December kapitaliseeren tegen een rentevoet van 4, procent. De schuld, die op 31 Oct. 351.546.430 francs bedroeg, zal, zegt genoemd blad, in 30 halfjaariijksche termijnen worden afgelost tegen een rentevoet van 5 procent. Ongelukken. Bij Noorden is een boerenarbeider G. B. uit Muiden, die op een fiets zonder licht reed, door een auto gegrepen en gedood. De auto reed in de Muidervaart. De chauf feur werd licht gewond. De fouragehandelaar S. Z., van Heeren veen, die Donderdag bij Heerenveen op den weg naar Joure, met paard en wagen zou hij op dat oogenblik daar misschien tijd genoeg voor gehad hebben maar hij bleef en bukte zich zelfs, om tenminste nog iets van zijn jammerlijke bezitting byeen te rapen. Dat hij daarbij den Ier niet uit het oog verloor, was zijn geluk, want deze stortte zich op hem, met de woorden, vVerdoemd, hond, je zult sterven en pakte den jongen Duitscher met de linkerhand bij de keel. Deze beproefde wel is waar zich terzelfde tijd te verweren, maar hij was op verre na niet tegen dien dronken reus opgewassen, en deze zou zijne bedreiging waar gemaakt en den door ontbering verzwakten marskramer geworgd hebben, als deze niet plotseling eene even krachtdadige als onverwachte hulp gekregen had. Een forsch gebouwd, ern3tig kijkende man in de bemorste kleeding van een metselaar stond plotseling, als uit den grond voortgekomen tusschen hem en zijn tegen stander. Hij had tot nog toe geheel alleen aan een tafeltje in den uitersten hoek van de gelagkamer gezeten de waard had hem reeds een paar keer van terzijde aangezien, omdat hij het bestelde glas bier nauwelijks een maal aan de lippen gezet had. Met een kort ongeduldig hoofdschudden had hy den marskramer afgewezenthans was hij echter niettemin de eenige van alle aanwezigen, die voor den ongelukkige partij trok. En hij deed het op eene manier, die er geheel op berekend was, den Ier eerbied af te dwingen. Zonder ook maar onder een stoomtram is geraakt, is 'savonds overleden. Een zoontje van E. te Hoorn is Woens dag bij het uitgaan van de school van de trap op de kraan der waterleiding gevallen. Het ventje was dadelijk bewusteloos en is, zon der by kennis te zijn geweest, overleden. De loonen in Nederland. In een verkiezingsrede te Brighton ver klaarde Lloyd George, het voordeel van den vrijhandel bepleitende Er is geen land in Europa dat zulke hooge loonen als Engeland betaald. Er is slechts één land in Europa, dat loonen betaalt, welke de loonen nabijkomen, die in Engeland worden betaaldNederland, dat een vrijhandelland is. Lude zijde. Handgaren Machinegaren Kaartjes bratwol Haarlint, vanaf 2Jct. 9 ct. 47 ct. 4| ct. 7 ct. voor Botermarkt HEUSDEN. Ernstig ««geluk met een veerpont. In de nabijheid van Hekendorp, op twee uren gaans van Gouda, heeft zich Zater dagavond een droevig drama afgespeeld. Een kleine veerpont onderhoudt daar ter plaatse het verkeer tusschen de beide oevers van den Hollandschen IJsel. De kerkgangers van Hekendorp zijn ge woon met deze pont te vertrekken naar het klooster te Stein. Zoo gebeurde ook Zaterdagavond. Bijna had de pont den oever bereikt toen een sterke golfslag haar tegen den wal sloeg. Door dezen slag werden de zich op de pont bevindende personen achteruitgeworpen. De pont geraakte hierdoor aan de achter zijde overbelast, kantelde en al de passa giers vielen te water. een enkel woord te spreken, pakte hij hem bij de borst en wierp hem zoo krachtig tegen den muur, dat hy op den grond stortte. Tegelijkertijd trok hij den mars kramer uit de vuisten van zijn aanvaller, zette hem flink op de beenen en zei op ruwen toon in het Duitsch: vKom meel lk heb geen lust, om mij voor u nog verder met dit gespuis in te laten.» Hij trok hem met zich mee, nog voor de Ier tijd gevonden bad, om op te staan. Toen' zij buiten waren, ging hij voort »Gij zijt thans tamelijk veilig, maar het zal toch geen kwaad kunnen, als wij ons zoo snel mogelijk naar eene andeie buurt hegaven. De Ier zou op de gedachte kunnen komen, om wraak te willen nemen, en ons met zijne vrienden achtervolgen. Een beetje vlug dus, als ik u bidden mag De marskramer antwoordde nieten toen zijn redder een blik op zijn gelaat wierp, ontwaarde hij, dat de mishandelde alle moeite had, om niet in onmacht te vallen. Met vasten greep pakte hij hem nu onder den arm. vHoud u goed, nog een paar honderd pas en dan zijn we bij mijne woning. Daar kunt gij tot uzelven komen.» De jonge man stamelde eenige onver staanbare woorden en volgde zijn bescher mer. Zij moesten alleen maar een dicht- bijzijnde zijstraat inslaan en hadden toen bet verblijf van den metselaar bereikt. Dit was op de derde verdieping van een ongezellig achterhuis en bestond uit een Hartverscheurende kreten en angstig gillen klonk over de watervlakte. In den zwarten, kouden, golvenden IJsel ontstond een vreeselijke worsteling tegen het noodlot, 't Waren tusschen de 20 en 30 personen, mannen, vrouwen en kinde ren, die te water lagen. Op het hulpgeroep kwamen direct eenige in de nabijheid' wonende boeren, maar het gelukte hen niet, door de duisternis in hun reddingswerk, belemmerd, al de te water geraakten behouden aan wal te brengen. Zeven personen vonden den dood in de golven. Denzelfden avond spoelden nog twee lijken aan wal. Naar de overige vijf werd den geheelen nacht en ook Zondagmorgen nog gedregd. Zondagavond waren alle lyken opgehaald en in het klooster te Stein ondergebracht. De namen der slachtoffers, allen nog jeugdige personen van onder de 25 jaar, zijn bekend. Zij zijn de dames Gezusters Wilten- burg, mevr. Groenendijk-Klomp, J. de Goey en Snel en de heeren Van Vliet en Schoon- derwoerd. Allen jwaren woonachtig in de gemeenten Hekendorp en Stein, waar groote verslagenheid heerscht over deze ramp die zeven families in diepen rouw heeft ge dompeld. De Zomertyd. Het bestuur van den Bond vereeniging Westland heeft in zijn jongste vergadering met algemeene stemmen besloten aan de m voor Botermarkt HEUSDEN. Jumperwol. Strengen wol Zwarte sajet (ons) 35 ct. 4 ct. 37 ct. regeering en de Staten-Generaal te verzoe ken, de wet op den zomertyd op te heffen. -o klein, slechts van de allernoodzakelijkste meubelen voorzien kamertje. Wat den marskramer het meest verwonderde, was in deze armzalige omgeving eene uit ruwe planken samengestelde boekenkast te vinden, die eene bibliotheek bevatte, welke men vergeefs bij andere werklui zou gezocht hebben. Toen hij zich, na een poosje gezeten te hebben, wat beter gevoelde, kon hij niet nalaten te zeggen vMisschien hebt gij daarginds in Duitschland deze kleeren ook nooit gedragen, waarde land genoot. Ik kan het genoeg aan mijzelf bemerken, welke veranderingen dat ramp zalige Amerika veroorzaken kan.» De metselaar schudde het hoofd. »Gij kunt mij gerust houden, voor hetgeen ik ben. En nu blijft gij mijn gast Hij opende een kastje en haalde daaruit ver schillende eetwaren te voorschijn. «Tast maar toeEene kleine hartversterking zal u geen kwaad doen,» ïlk dank u van harte. Gy behandelt mij als een vriend en toch kent gij zelfs mijn naam niet eens. ïDien hehoef ik niet te kennen. Ik zie wel, dat het u slecht gaat.» De jonge man hield eenige oogenbükken de handen voor de oogen, hij ademde zwaar en het kostte hem klaarblijkelijk een harden* strijd, om over zijne ellende te spreken. Wordt vervolgd.) mr id Land usi Hmleii en AlteiaJoLaigstraat en n Boimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1