Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Mo. 4354. Wsensdeg 12 December zij ontvangen gratis 1 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD Geïllustreerd Zondagsblad BEHOORENDE BIJ HET die zich vanaf heden op dit blad abonneeren, de tot Januari verschijnende nummers Vervolg Raadsverslag gemeente SLEEUWIJK. De heer Gulden wil een amendement op het voorstel van B. en W. doen, door een minimum bedrag voor te stellen van f 75.en een maximum van f 100. De Voorzitter acht dat het vervolg onderwijs geheel uit moet gaan van het particulier initiatief, zooals oudercom- missiën en schoolbesturen. Laten die trachten een practisch vervolgonder wijs samen te stellen. Indien blijkt dat zij zeggen dat het bedrag te klein is, dan kunnen wij weer zien. De heer v. d. Straaten zegt, zonder zich uit te spreken over het bedrag, dat het uit den aard van de ligging onzer gemeente niet mogelijk is een minimum en een maximum van een aantal leer lingen vast te stellen en daarom van oordeel te zijn, dat het beter is een be drag per leerling vast te stellen. De heer Rosier acht dat B. en W. goed uit den hoek zijn gekomen met hun voorstel en geeft den Raad in over weging daaromtrent de voorgestelde ad viezen in te winnen. De heer Gulden zegt dat van het par ticulier initiatief niet veel te verwachten is in den tegenwoordigen tijd. Voor de arbeiderklasse is dat in de wintermaan den niet te doen. De kinderen van de arbeiders zouden daardoor het slacht- BELANGRIJKE UITBREIDING VAN HET ZONDER PRIJSYERHOOGING. Wij kunnen onzen lezers tot ons genoe gen mededeelen, dat ons Geïllustreerd Zondagsblad met ingang van deze week, belangrijk wordt uitgebreid. Het aantal pagina's zal van twaalf op zestien worden gebracht en zulks zonder verhooging van den reeds zoo lagen abonnementsprijs. Zij, die reeds abormé op het Zondags blad zijn, zullen dit goede nieuws onge twijfeld met instemming vernemen. Wij vertrouwen evenwel, dat degenen, die nog- niet tot de geregelde lezers van het Zon dagsblad behoGren, hierin aanleiding zul len vinden, een abonnement op deze goed verzorgde en allergoedkoopste uitgave te bestellen. Desverkiezend vrage men vooraf gratis proefnummer aan. Wie zich abonneert, ontvangt de vóór 5 Januari nog te verschijnen nummers gratis. Men zende daarom terstond onder staand bestelbiljet aan onze administratie. DE UITGEVERS. BESTELBILJET. Ondergeteekende verzoekt een abonne ment op het tegenper kwartaal (p.p offer worden. Hij adviseert niet te veel te steunen op het particulier initiatief. Hij acht een uitgaaf van 300 gulden voor 20 kinderen tegenover f 700. voor een leerling op het Gymnasium niet te veel. De heer Walraven zegt dat de Gym- nasiumkosten inderdaad hoog zijn maar door de wet opgelegd, doch laten wij nu geen wetten maken die niet goed zijn. Voor het bijzonder onderwijs nemen de schoolbesturen ook bedragen uit hun kas voor het betalen van schoolgeld. Het voorstel van B. en W. acht hij niet on aangenaam voor den Raad. Het voorstel van B. en W. wordt in principe met algemeene stemmen aan genomen en besloten daaromtrent advie zen in te winnen van de schoolbesturen en oudercommissiën. Een adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Sleeuwijk en een adres van G. A. de Regt e.a., behelzende het verzoek om pogingen in het werk te stellen om het binnenpad van den Straat weg naar den Dijk in een beteren toe stand te brengen. De Voorzitter zegt, dat, wijl de ge meente geen recht op dit pad heeft, dit alleen langs den weg van onteigening kan worden verkregen. B. en W. ont raden dezen maatregel te nemen ter wille van de kosten. Spr. stelt voor, deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. De eigenaar heeft zich waar schijnlijk vreesachtig gemaakt voor een publieke uitweg en daarom de verbin ding verbroken. De Raad heeft niet het minste recht op dit pad. De Raad redeneert en discusseert over particulier terrein. De gemeente kan of onteigenen of met de betrokken eigenaren een con tract maken voor een voetpad. De heer v. Arkel acht het een uit vloeisel van het feit, dat de heer Gulden aan Kant geweigerd zou hebben het pad langs zijn woning te passeeren, dat de verbinding verbroken is. De heer Gulden komt hiertegen op, omdat zulks niet waar is. De Voorzitter verzoekt daar niet verder op in te gaan. De heer Gulden zegt, zich in verbin ding te hebben gesteld met den betrokken eigenaar, welke verkeerde conclusiën heeft getrokken. Hij acht, dat de tegen woordige eigenaar is miskend. Van zijn eigendom wordt door dit pad 180 roeden verloopen. Spr. acht het niet goed, dat een deel van de gemeentenaren zijn land verloopt en kan accoord gaan met het voorstel van B. en W., om deze adressen voor kennisgeving aan te nemen, mits nader overleg wordt gepleegd met de betrokken eigenaren. Een adres van het Dagelijks Bestuur van de R, K. Vereen. „Moederschaps- zorg" (de Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen) houdende verzoek om over 1924 en volgende jaren een subsidie te willen verleenen van f25. B, en W. adviseeren afwijzend te be schikken. De heer Gulden acht die kweekschool op zich zelf van groot belang. Door het verleenen van subsidie zou dat in stituut, dat bevordert de vorming van vroedvrouwen, worden gesteund. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Benoeming van een gemeentebode. Op de door *B. en W. opgemaakte aanbeveling, komen voorG. C. Koman, te deWerken, W. v. Andel Jz. en J. H. den Dekker H A.zn. te Sleeuwijk en L. v. d. Brugge te Werkendam. Voor dat tot stemming wordt over gegaan, wordt de vergadering een oogen- blik met gesloten deuren gehouden. Bij de eerste vrije stemming worden uitgebracht op G. C. Koman en L. v. d. Brugge elk 4 stemmen, op W. v. Andel 2 stemmen en op J. H. den Dekker 1 stem. Aangezien niemand een vol strekte meerderheid heeft verkregen wordt een tweede vrije stemming ge houden, waarvan de uitslag geheel over eenkomstig de eerste vrije stemming is en weder niemand een volstrekte meerder heid heeft behaald, waarom tot een herstemming wordt overgegaan tusschen G. C. Koman en L. v. d. Brugge, waaraan door Weth. Koman, die zich ingevolge de Gemeentewet van stemming moet onthouden, niet deelgenomen wordt. De uitslag der herstemming is, dat op G. C. Koman 6 en op L. v. d. Brugge 4 stemmen zijn uitgebracht, zoodat G. C. Koman is benoemd. Wordt op voorstel van B. en W. be sloten om, in verband met de opheffing van den vervolgcursus aan het onder wijzend personeel eervol ontslag te ver leenen. Wordt vastgesteld het bedrag der gemeentelijke bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor de Bij zondere Lagere School te Sleeuwijk, zijnde f893.55*. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1923 volgens de door B. en W. over gelegde ontwerp besluiten. Wordt aangeboden de begrooting voor 1924 en de begrooting voor het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf voor 1924. Voorstel van B. en W. inzake het bouwen van een ambtswoning voor den Burgemeester. Op voorstel van den Voorzitter gaat de Raad over tot geheime zitting en de openbare vergadering wordt dientenge volge tijdelijk geschorst. Na heropening der openbare vergade ring deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen om voor den Burge meester een ambtswoning te bouwen onder voorwaarden. 1. dat, indien blijken mocht dat de geschatte huurwaarde een lager bedrag zal zijn dan de kosten verbonden aan de voor den bouw aan te gane geldlee- ning aan Ged. Staten voor te stellen de jaarwedde van den Burgemeester met 6 pCt. van de bouwsom te korten. 2. dat de woning zoodanig wordt in gericht dat deze, zoo mogelijk, door 2 gezinnen kan worden bewoond. 3. dat in de voorwaarden van aan besteding wordt vastgelegd, dat de aan nemer werkkrachten uit deze gemeente moet nemen (bij noodzakelijkheid mag daarvan met toestemming van B. en W. worden afgeweken). 4. dat de bouwkosten, met inbegrip van den kostprijs van den grond de f 11000.niet te boven gaan. De heer Gulden stelt voor om, wan neer Ged. Staten niet met het onder sub 1 genoemde accoord gaan met den Burgemeester een persoonlijk compromis te sluiten. Hij wil de voor den bouw benoodigde arbeiders nemen uit de werkloozen die georganiseerd zijn. Teneinde den aan nemer de mogelijkheid te ontnemen om de arbeiders te weinig uit te keeren wil hij bepalen dat een loon moet worden betaald volgens het collectief landelijk contract. Ten opzichte van de architect keuze deelt hij mede zich niet te kunnen vereenigen dat de heer Bottenberg als zoodanig is aangewezen. In de bijeen komsten van den Raad zijn over onzen eigen architect dingen gezegd, die blijken niet juist te zijn. De heer de Regt is in het bezit van een stuk voorzien van 32 handteekeningen van ambachtslieden die onder hem als architect willen werken. Hij zegt dat B. en W. in gebreke blijven aan te toojien dat hij ondeskundig is. Hij keurt het voorbijloopen van een eigen archi tect niet goed. Hij wil zijn stem bepalen en wijst op de tweeslachtigheid van de genomen besluiten doordat in de eerste vergade ring is besloten tot bouwen en in de tweede vergadering tot niet bouwen dat de Raad aanleiding is, dat de Burge meester in een toestand gekomen is, die niet te bestendigen is. Het bouwen van een ambtswoning leent zich tot leniging van de werkloosheid. Hij stelt zijn steun niet afhankelijk van de door hem naar voren gebrachte bezwaren. De heer Walraven dacht dat deze kwestie reeds voldoende besproken was en dat zij thans alleen maar te beslissen hadden. De heer Gulden wil ook zijn stand punt in het publiek zeggen. De Voorzitter vraagt of de voorstellen van den heer Gulden wordt ondersteund. De heer Walraven wil ten opzichte van het eerste punt de 6 pCt. niet vast stellen maar afwachten hoe Ged. Staten de jaarwedden zullen regelen. De Voorzitter zegt daartegen geen be zwaren te hebben. De heer Gulden wil ook dat percen tage niet vaststellen doch afwachten wat Ged. Staten zullen doen. De heer v. 't Sant zegt dat de heer Gulden ageert tegen de gevoerde hande lingen doch in gebreke blijft een anderen weg aan te wijzen. De heer Pellikaan zegt, dat aan het einde der laatste bijeenkomst van den Raad, in verband met een ingekomen schrijven van den heer Bottenberg over eengekomen is om hem de vervaardiging van het tweede plan op te dragen. De heer Koman zegt, dat over de capiciteit van de Recht niet is gesproken. Het voorstel van B. en W., om eene ambtswoning te bouwen voor den Bur gemeester wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na een opmerking van den heer Pel likaan, deelt de heer Koman mede, er in geslaagd te zijn om bouwgrond te verkrijgen voor fl per M3. De heer Gulden vraagt, of 1000 M3. wel voldoende zijn en of daardoor de mogelijkheid niet wordt geschapen, dat de woning minderwaardig wordt door de geringe oppervlakte die er bij behoort. Hierover zal nader worden beslist. De heer Rosier vraagt, om, in verband met hetgeen daarover in den aanvang dezer vergadering is gezegd, te willen verzoeken den veerdienst opGorinchem in overeenstemming te brengen met den dienst van het Keizersveer. De heer Gulden stelt voor, om zich tot de Regeering te wenden met een verzoek, om wijziging van de Hooger- en Middelbaar Onderwijswet, opdat de gemeente gevrijwaard wordt, van bij te dragen in de kosten van de daarin ge noemde onderwijsinrichtingen. Hiertoe wordt besloten. De vergadering wordt gesloten. o Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Vergadering van den Raad der gemeente W IJ K, op Woensdag 5 December, v.m. half tien. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd, Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent om 9 45 de verga dering op gebruikelijke wijze, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergade ring leest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Het lid v. d. Pol wil een opheldering geven over het gesprokene door Wethouder v. d. Velden in de vorige vergadering, waar deze sprak over vastheid van be ginsel van zijn persoon. De Voorzitter merkt op, dat dit geen op of aanmerking is op de notulen, wil het lid v. d. Pol hierop bij de rondvraag terug komen, kan hy dit doen. Ingekomen stukken Van de heeren W. van Wijk, dat hy zyn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt, W. Mouthaan en K. v. d. Velden dat zij hun benoeming tot lid der schattingscommissie aannemen. Van den heer G. v. d. Pol een kennis geving, dat hij geen lid wenscht te zijn van de commissie van onderzoek der ge meente-rekening en -begrooting. Ged. Staten verzoeken in een schrijven den Burgemeester de pensioengrondslag te willen vast stellen van den heer G. Zoon, als hoofd en onderwijzer van het vervolg onderwijs en wel met ingang van 4 Juli '22. De raad heeft deze echter vast te stellen, weshalve de Voorzitter voorstelt aan het verzoek te voldoen en de pensioen grondslag te stellen op f310. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1922. Op verzoek van den Voorzitter brengt de heer J. v. d. Pol namens de commissie verslag uit van haar onderzoek en zegt dat het onderzoek tot geen op- of aan merkingen heeft aanleiding gegeven. De heer van Wijk zou over de open staande posten nog iets willen zeggen in een geheime vergadering. Hierop wordt de gemeenterekening voor- loopig vastgesteld ir. ontvangst op f77696.77 en uitgaaf op f 75049.43, alzoo sluitende met een batig slot van f 2647.34 met al gemeene stemmen, de beide Wethouders onthouden zich ingevolge de Wet van stemming. Vaststelling gemeente-begrooting 1924. Op verzoek van den Voorzitter brengt ook hiervoor de heer J. v. d. Pol namens de Commissie van onderzoek rapport uit en zegt deze, dat ook het onderzoek hier van geen aanleiding heeft gegeven tot op- of aanmerkingen. Alleen zou de commissie de vraag willen stellen of de bouw van een arrestantenlokaal zoo noodzakelijk is, dat daarvoor een post van f 400 op de begrooting moest worden gebracht. De Voorzitter zegt dat hierover een brief van den Commissaris is ingekomen, waarin wordt aangedrongen dat deze post op de begrooting wordt geplaasst, onder mede- deeling, dat indien zulk een post er niet op mocht voorkomen, de begrooting niet zal worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt nog mede, dat de bouw al 3 jaar is gekeerd en het vorig jaar nog uitstel is gekregen met het oog op den finantieelen toestand der gemeente, doch thans is er niet meer aan te ontko men zooals uit den brief blykt, die wordt voorgelezen. De heer v. Wijk zou het er op willen wagen den post te schrappen, misschien dat evenals bij de militie, driemaal uitstel, recht geeft op geheele vrijstelling, misschien is het geld we) nuttiger te besteden dan aan een arrestantenlokaal. De Voorzitter merkt op dat een arre stantenlokaal ook zeer nuttig is. Wethouder Roza zegt dat B. en W. er ook niet mee dwepen, doch men zal niet anders kunnen dan aan het verlangen te voldoen. De heer v. Wijk is van oordeel dat de raad er het noodzakelijke niet van inziet. De heer J. v. d. Pol vreest, dat een bedrag van f 400,niet toereikend zal blijken om een lokaal te bouwen, waar tegen de Voorzitter inbrengt dat het lokaal er is, doch alleen een verbouwing moet plaats hebben en al is dat het f 500, zou worden, dit dan wel te vinden is uit den post onvoorziene uitgaven. De heer v. Wijk zou den Voorzitter, als hoofd der politie nog willen vragen of het niet mogelijk is den bouw nog uit te stellen, acht deze hem noodzakelijk, dan zou hij zich willen onderwerpen. De Voorzitter antwoordt hierop dat reeds verscheidene brieven van den procureur hierover zijn ingekomen en deze vooral bij den Commissaris aandringt dat een lokaal tot stand-komt. Spr. hoopt dat het lokaal nooit zal behoeven te worden gebruikt, doch vreest, dat men den bouw nu niet langer kan uitstellen. Als er nu een arrestant is waar moet men dan met hem blijven v. Wijk. Is den ouden weg niet meer gangbaar Voorzitter. Slecht, als er een arrestant is moet de veldwachter er bij blijven staan, anders kan hy met de buitenwereld spreken, en bovendien gemakkelyk uitbreken. v. d. Velden. Ik vind het treurig dal het rijk, dat nog steeds prachtige gebouwen zet de gemeente dwingt, om een arre stantenlokaal te bouwen, waarvan het ge bruik heel gering zal zijn. Voorzitter. Omdat het hier de gewoonte niet is de menschen op te sluiten. De heer G. v, d. Pol zegt dat men ovei den tijd die voorbij is, geen klagen heeft doch men kan niet in de toekomst zien De regeering verlangt een lokaal en hi zou deze willen steunen. De uitgaven zyr groot toch de gemeente kan er niet buiten De heer v. Wijk merkt op dat er ge makkelijk gebouwd kan worden als mer de belasting maar opvoert, waartegen d< Voorzitter inbrengt dat hy blij is dat d< raad indertijd de belasting zoo heeft opge voerd, als er geen bijzonderheden voordoen bestaat er uitzicht dat de gemeente dooi de hooge belastingen heen is en niet zooal; in verschillende andere gemeenten het geva is deze weer op moet voeren. De heer Roza zou, nu er toch ove wordt gesproken er nog aan willen toe voegen, dat als de belasting op zyn ty< verhoogd was geworden het resultaat than nog gunstiger zou zyn. Als de teekenei zich niet bedriegen dan is de belasting o| zijn hoogst geweest en zal deze geleide lijk blyven dalen. De belasting die hie geheven is, was steeds alleen gebaseer op het geen te kort kwam op de begroo ting. De voordeeltjes die zijn binnengekome: waren slechts toevallige voordeelen. Alsnog wordt besloten een postje op d begrooting te plaatsen voor kiesverrich tingen groot f 100,en de post onvoorzien uitgaven te brengen op f700,Aangezie; deze minstens 1 pCt. van het bedrag de begrooting moet vormen. De begrooting wordt hierop met alge meene stemmen goedgekeurd in gewon ontvangst en uitgaaf f 66035.26, en voo voor wat den kap. dienst betreft o f 503.92J. De begrooting 1924 voor het G.E.E heeft bij de commissie geen aanleiding gegeven tot op- of aanmerkingen en word met algemeene stemmen vastgesteld i: ontvangst en uitgaaf f 15243.He nadeelig saldo op deze begrooting is g? raamd op f5731. Benoeming onderwijzeres aan de openbar lagere school te Wijk. Op de aanbevelingslijst zijn in alphabe tische volgorde geplaatst1. Mej. N. C Braams 2. Mej. H. C. v. Rijswijk 3 Mej. H. J. v. Wijk. Het hoofd der school noemt alle drie d sollicitanten geschikt, de Inspecteur op he Lager Onderwijs beveelt uit bezuinigings oogpunt Mej. Braams aan, omdat deze me 1 Januari op wachtgeld komt. De uitslag der stemming is4 stemmei op Mej. v. Wijk, 3 stemmen op Mej. v Rijswijk, zoodat de eerste is benoemd. Wijziging gemeentebegrooting 1923 wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Naar aanleiding van de verandering O] de sluiting der herbergen des Zondag moet de politieverordening worden gewijzigd Met op een na algemeene stemmen word tot deze wijziging besloten. De heer G. v. d. Pol stemde tegen. Bij de rondvraag licht de heer G. v. d Pol toe, waarom hij het vorig jaar tegei sluiting op Zondag der herbergen heef gestemd. Oud-Wethouder Boender wa: toen het spoor bijster, en daar spr. nie van verkappen houdt, stemde hij tegen Hij zou zooals het verzoek nu was ge' daan, tegen hebben gestemd. Het verzoek gaat uit van 3 kasteleins dus 3 personen vragen om de herberget Zondags open te hebben, terwijl het meeren- deel der ingezetenen voor sluiting is. Wethouder v. d. Velden brengt hiertegen in dat de heer v. d. Pol hem niet goed heeft begrepen. Dat slechts 3 personen het verzoek doen is waar, doch dit zijn ook belastingplichtigen, men moet voor hun belang net zoo goed opkomen, als voorde geheele gemeente. De menschen betalen behalve hun belasting ook vergunnings- Kicowsblad WoonplaatsNaam Aan de Administratie van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5