Eerste Blad O. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. like si Und van altera IN GOUD EN ZILVER, Dp di baak der gezworenen. RAAMSDONKSVEER. Correspondentschap Ie Klasse. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, sleusden. No. 4355 Vrijdag 14 December 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Reparatie-Inrichting. FEIILLUTOV KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBIINK. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In twee nummers van het weekblad „De Gemeentestem" (van 24 November en 1 December j.l.) wordt geklaagd over de steeds toenemende ontaarding der wetgevende bevoegdheid der gemeente raden, die een zucht om buiten de oevers te treden door het willen regelen van bet nagenoeg overbodige en schier on mogelijke, aan den dag leggen. Een wonder is zulks evenwel niet, want we leven in een tijd, waarin zoowel rijks als provinciale wetgever neigingen in die richting vertoonen en daardoor ten voorbeeld strekken aan den gemeente lijken wetgever. Vooral in kleine gemeenten, waar eene bepaalde geestesstrooming de overheid heeft, wordt bet vrije gemeenschapsleven somtijds op bedenkelijke wijze aangetast. Een bestaand euvel wordt al spoedig als zoo gewichtig aangemerkt, dat het gemeentebestuur voorziening in bet be lang der gemeente noodig acht, zonder dat het zich voldoende rekenschap geeft van de plaatselijke wetgeving. Eene af doende begrenzing van het wetgevend gebied van rijk, provincie en gemeente kan niemand geven Bestaat derhalve geen regeling van rijks- of provineiewege of heeft die regeling eene zekere stof niet uitgeput, dan kan de gemeentelijke wetgever optreden en met een beroep op eene bepaling der Gemeentewet, vol gens welke aan den raad o.m. behoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde en ze delijkheid worden vereischt, gaat hij somtijds aan den slag met een ijver, eene betere zaak waardig. Ons komt het voor dat de gemeente raden zich behooren te onthouden van de beschikking over datgeen, wat van algemeen belang is en hunne bemoeïn- gen alleen moeten uitstrekken tot zaken van gemeentelijk en huishoudelijk be lang. En nu voegt de „Gemeentestem" Novelle van REINHOLD ORTMANN. 6) Na verloop van eene minuut, gedurende welken tijd de andere rustig gewacht had, zeide hij met zachte bevende stem ®Ik heb thuis eene jonge vrouw en een kindje van eenige weken. In twee dagen heb ik niets gegeten, opdat zij niet van honger en koude omkomen zouden. Langer kan ik hen niet voor ellende bewaren, want ik heb geen cent meer in mijn zak.* »Dat ziet er leelijk uit. En uw kistje met koopwaar ligt thans in Hendersons kroeg, van waar gij het bezwaarlijk zult kunnen halen. Wat denkt gij dan nu te beginnen ïlk weet het niet. Weken achtereen heb ik hier te vergeefs naar de eene of andere betrekking gezocht, Voor den ne- derigsten arbeid heb ik mij aangeboden maar telkens telkens heeft men mij afgewezen.f De metselaar liet zijne blikken over de slanke gestalte van den vreemde gaan en over den eleganten snit van zijne afgedra gen kleeding. »Dat wil ik wel gelooven,* zeide hij met zekeren spot. xEn gij behoeft uw handel ook niet meer op te vatten. Daar hebt gij geen verstand vanen gij hieraan toe dat als zaken van algemeen belang zijn te beschouwen alle die, welke ook aan de overige deel en des Rijks eigen en voor eene gelijke regeling in het geheele Rijk alleszins geschikt zijn en als zaken van gemeentelijk huishou delijk belang daarentegen die, welke uit den bij zonderen aard der plaatselijke omstandigheden voortspruiten of die daarmede ten minste in zulk een verband staan, dat de regeling derzelve naarmate van die omstandigheden verschillend behoort te wezen. Zoo is de gemeente Schiedam, waar vele wandelingen langs dijken voeren, de wegbereidster geworden van verorde ningen, houdende verbod van op den wegkant te zitten door ongehuwde per sonen van verschillende kunne. De be doeling van het verbod is duidelijk, maar de vraag rijst of hier de plaatselijke wetgever niet te ver gaat en zich op verboden terrein begeeft, waar de Rijks wetgever in art. 239 van het Wetboek van Strafrecht hét belang der openbare eer baarheid reeds onder zijne hoede heeft genomen. Maar bovendien vragen we of het kwaad, dat men wenscht te be strijden van dusdanigen omvang is, dat het voor iedereen verboden moet worden om in de vrije natuur verpoozing te zoeken. En wil men het kwade toch, dan zijn er nog wel andere plaatsen dan de wegkanten te vinden. Verder wil men nog gaan in een on zer zeedorpen, waar aangedrongen wordt op eeDe verordening, houdende een ver bod o.a. tegen het zoogenaamde „pootje baden". Stellig heeft de Raad van dat dorp de oude volksmeening voor den geest gestaan dat een Nederlander slechts tweemaal in zijn leven behoeft te wor den geschrobt, n.l bij zijn geboorte en bij de keuring voor de militie. Maar hoe ook. zulk eene bepaling gaat toch zeker al te ver. Zoo zijn in een groot aantal platte landsgemeenten in de laatste jaren ook vloekverboden uitgevaardigd. In RillandBath is het niet alleen verboden den naam Gods vloekende in het openbaar te gebruiken, maar ook in het openbaar ruwe of onzedelijke taal te bezigen. Overtreding van de eerste bepaling wordt bedreigd met hechtenis en geldboete, van de tweede uitsluitend met hechtenis 1 Hoewel nog in 1896 een verordening van Wonseradeel tegen het vloeken in het openbaar door de Kroon wegens strijd met de wet vernietigd is, blijkt men in den Haag daartoe thans geen termen meer te vinden. Eenige raads leden van Zwijndrecht, een der gemeen ten, die het vloekverbod invoerden, zult het iti dat vak nooit ver brengen. »Ik vreesde het zelf ook eo nu kan ik er bovendien niet meer aan denken ook, want ik heb geen geld, om mij nieuwe koop waar aan te schaffen. Ik zal het dus met bedelen moeten beproeven als ik niet o De metselaar, die het slot van zijn zin vooruit wel raden kon, viel hem in de rede. «Misschien kan ik u wel aan eenigen arbeid helpen, een heel ondergeschikte be trekking is het echter, die eene zeer be scheiden verdienste oplevert. Als gij het goedvindt, wil ik er voor u naar omzien en u morgen, als mijn werk afgeloopen is, bescheid brengen, indien gij ten minste geene redenen hebt, om mij uw adres te verzwijgen. «Zeker niet. Ik zal het onmiddellijk voor u opschrijven, en gij zult mij voor de tweede maal het leven gered hebben, als uw grootmoedig voornemen gelukt.c Zonder te antwoorden gaf de metselaar hem een opschrijfboekje en een potlood. Toen hij het terug kreeg, las hij boven het duidelijk geschreven adres den met schoone en vaste hand geschreven naam Horst Losberg.* »Ik heb daar ginds in Duitschland eene adelijke familie van Losberg gekend,* zeide hij. »Zijt gij daaraan verwant ?c Weer verschenen die smartelijk trekken in het gezicht van den jongen man. »De familie, die gij bedoelt, kan de myne wel geweest zijn. Ik heb het mij hier in Amerika afgewend »von< voor zijn naam hebben te vergeefs aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland verzocht de verordening ter vernietiging voor te dra gen, maar al zou het gewestelijk college daartoe zijn overgegaan, de minister van binnenlandsche zaken en landbouw zou blijkens zijn brief van 23 September j.l. aan het Zwijndrechtsche verbod niet hebben geraakt. Gedeputeerde Staten van Friesland richtten zich dan ook met een dergelijk verzoek tot vernietiging van de door de gemeenten Wymbritse- radeel en Wonseradeel vastgestelde ver ordening te vergeefs tot het departement. Burgemeester en wethouders van Zwijn drecht hebben de bepaling verdedigd op de volgende gronden „De Overheid kan en mag niet toe schouwer blijven bij het in het open baar lasteren en hoonen van Hem, als wiens dienaresse zij optreedt en in Wien zij haar steunpunt vindt. Laat zij het hoonen en lasteren van Gods Majesteit toe, dan werkt zij mede aan de ondergraving van de grond slagen van orde en zedelijkheid en valt tenslotte het gebouw, op dat fun dament opgetrokken, ineen. Deze con sequentie is thans duidelijk in Europa te aanschouwen. Het handhaven van de gezonde grondslagen van ons volks leven ten opzichte van orde en zede lijkheid is O verheidsplicht. Zoo be grepen het ook onze vaderen in vroe- geren tijd; het is de revolutie geweest, die deze grondslagen heeft trachten weg te rukken. Onze bedoeling is dat de Overheid weer tot de oude paden in dit opzicht zal terugkeeren". Hoewel wij zoowel uit godsdienstig als uit moreel oogpunt onder de feile tegen standers van vloeken behooren, meenen wij toch dat het van den plaatselijken wetgever niet juist is gezien om vloek verboden in strafverordeningen in het leven te roepen. (Wordt vervolgd). BUITEWLAKDSCH ÖVER252CHÏ Zooals wij Woensdag nog in het kort konden berichten heett Amerika zich bereid verklaard deel te nemen aan de commissie van deskundigen, die een onderzoek zullen instellen naar de belaalkracht van Duitsch land. De Commissie van Herstel heeft twee commissies aangewezen, ieder met een afzonderlijke taak. De een moet de mid delen nagaan om het Duitsche budget m evenwicht te brengen en de valuta te stabihseeren en de andere om het weg- te zetten, Maar ais gy dn familie gekend hebt, zijn wij elkaar misschien niet heele- maal vreemd. «Mag ik vragen «Ik heb die familie niet bepaald gekend,* viel hem de andere in de rede. «Ik bedoel alleen maar, dat ik den naam, daar ginds wel eens heb hooren noemen. Ga nu naar huis, naar uwe vrouw, waar gij meer op uw gemak znlt zitten, dan hier op mijn kamertje. Hier dat is een klein voor schot op uw toekomstige verdiensten. Gij geeft het mij natuurlijk weerom, zoodra gij kunt Hij had eene vijfdollarnoot voor Losberg op den tafel gelegd, en nam nu een boek uit zijne kast, alsof hij wilde te kennen geven, dat hy het gesprek niet verder wilde voort zetten. De jonge man, in wiens binnenste een hevige strijd woedde, keek naar die onverwachte gift en de tranen kwamen hem in de oogen. «Gij zijt een edel mensch 1 Maar het is nog niet zeker, dat het u gelukken zal, werk voor mij te vinden, zoodat ik u het geld terug kan geven. Bovendien moet gy het ook met hard werken verdienen «Als ik het niet voor een poosje missen kon, zou ik het u niet gegeven hebben. En ik heb u bovendien gezegd, dat het geen geschenk is. Gij zult mij een groot genoegen doen, als gij mij al die redenee- ringen spaardet.* Deze woorden klonken bijna onvriendelijk, en Losberg kon er niet aan twijfelen, dat vloeien van het Duitsche kapitaal naar het buitenland te bestudeeren en om middelen te beramen om dit uitgevoerde kapitaal weer naar Duitschland terug te voeren. Eerst heette het dat Amerika niet veel zin had om mede te werken aan de op dracht van genoemde deskundigen, omdat de omvang van het door de experts in te stellen onderzoek van te beperkten aard was. Maar met de mate van die beperking schynt het toch, bij nader beschouwen, niet zoo'n erge vaart te hebben geloopen, want ineens zijn de Amerikanen veel toe schietelijker geworden. Er zal natuurlijk achter de schermen wel iets zijn gebeurd, dat de Ver. St. ertoe heeft gebracht niet langer zich weigerachtig te betoonen. Wel licht is zoowel van Engelsche als Duitsche zijde aandrang op Washington uitgeoefend en stellig zijn tevens door Frankrijk con cessies gedaan, die de aanvankelijke bezwaren der regeering Coolidge hebben weggevaagd. Bovendien heeft Amerika veel belang bij een behoorlijke oplossing van het schade- vergoedings-vraagstuk, omdat zoowel de geallieerden als Duitschland schuldenaars van Amerika zijn. Om deze redenen alleen al heeft Amerika er belang bij, dat er in Europa weer wat ordelijker toestan den in het leven worden geroepen. De bereidheid, die de Ver. St, thans te kennen hebben gegeven, om zitting te nemen in de commissies, sluit nog wel niet een officieele vertegenwoordiging in zich. Amerika zendt particulieren, die niet dooi de regeering gedelegeerd zijn, maar brengt toch mee, dat de Ver. St, zich op werk zame wijze bemoeien met het ouderzoek naar de Duitsche financiëele bronnen, enz. Het mag stellig een verheugend feit wor den genoemd, dat Franki ijk blykbaar Ame rika zoodanige verzekeringen omtrent de ie volgen werkwyze heeft gegeven, dat laatsgenoemd land meent de pogingen te kunnen steunen om de toestanden in Eu ropa te zuiveren en te verstevigen. Hue groot de omvang inmiddels is v«ri het on derzoek, zal later wel blijken. Tevens is het een hoopvol teeken, dat Duitschland zelf ook niet meer geheel uit de Commissie zal worden geweerd, het zal deel uit maken van de commissie die mid delen zal beramen om de Duitsche begroe ting in evenwicht te brengen. Het bestuur van de Bntsche arbeiders partij heeft het besluit genomen, dat wan neer de gelegenheid voor een Labour- zij oprecht gemeend waren. Hij aarzelde nog een oogenblik toen nam hij den noot van de tafel en stak dien bij zich. «Nu dan,* zeide hij, «als ik aan mijne vrouw en aan mijn kind denk, heb ik mis schien ook geen recht om uw grootmoedig aanbod van de hand te wijzen. Ik hoop bovendien, dat er toch wel eens een dag zal komen, waarop ik het u zal kunnen vergelden. Ik zou een schurk zijn, als ik ooit dezen avond vergat.* «Tot morgen dus zeide de metselaar kortaf, terwijl hij zijn boek opensloeg. «Ga nu zoo spoedig mogelijk naar huis om voor u en uw gezin iets versterkends te gaan koopen. Goeden avond 1* UI. Den volgenden avond om zes uur trok Losbergs beschermer aan de bel van de woning, die zijn jonge landgenoot hem uit geduid had. Hij had nu zijn werkpak niet aan, maar een pak van donkere stof, dat hem een deftig voorkomen gaf. Ook nu toonde zijn gelaat die sombere, hatelijke uitdrukking, die er den vorigen dag in op te merken viel. De diep ingegroefde scherpe lijnen van zijn gelaat maakten het even moeielijk, zijn waar karakter te raden, als zijn ouderdom te schatten. Als hij niet sprak, en zooals nu, met samengetrokken wenkbrauwen voor zich uit op den grond staarde, kon men hem voor een veertiger gehouden hebben. Op het oogenblik even wel, dat de deur openging en dat hij de Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, regeering zich voordoet, hare Lagerhuis- fractie, de volkomen verantwoordelijkheid voor een dergelyke regeering op zich moet nemen zonder dour eenigen vorm van coalitie zich te compromitteeren. Ook een tweede resolutie heeft het be stuur gisteren aangenomen, waarvan de strekking is, dat onverwijld alle vooibe reidende maatregelen moeten worden ge nomen voer den eerstvolgenden verkiezings strijd, die misschien spoedig noodzakelijk zal worden in verband met de tegenwoor dige politieke crisis. Ook het Britsche vak- vereeriigingscongres heeft zich aangesloten bij de houding der arbeidsparty en heeft eveneens als zyn opvatting te kennen ge geven, dat het oogenblik is aangebroken, waarop de Labour Patry de verantwoor- delijkeid voor de regeering moet aanvaar den. Het ligt nu klaarblijkelijk in da be doeling van de Labour Patry, om, wanneer het parlement weer bijeenkomt op 8 Januari a.s. te trachten de tegenwoor dige conservatieve regeering ten val te brengen en een Labour-ministerie in te stellen, wanneer haar daartoe een verzoek van den koning bereikt. bleeke jonge vrouw tegenover zich zag, de vrouw, die niemand anders kon zijn dan Losbergs echtgenoote, kwam er een op merkelijke verandering in zijne trekken, eene verandering, die hem dadelijk tien jaar scheen te verjongen. Op gelante wijze, zooals men gewoonlijk die wel eens bij de menschen der arbei dende klasse aantreft, nam hij zijn hoed af. «Heb ik de eer met mejuffrouw Los berg te spreken vroeg hij en nog voor zij eigenlijk den tijd had zijne vraag te beantwoorden, voegde hy er bij «Ik ben een kennis van uw man en had met hem afgesproken, dat ik hem van avond zou komen opzoeken.* «O, u is dus de heer, die hem gisteren Haar fijn gezicht, dat de kommer en de zorgen niets van zijne schoonheid hadden kunnen rooven, werd plotseling gloeiend rood en in hare droefgeestige oogen schemer de iets vochtigs, schuchterheid en schaamte beletten haar den begonnen zin te voltooien. De metselaar evenwel, alsof hij begreep, wat er thans in haar omging, haastte zich, het pijnlijke van het oogenblik weg te nemen. «Die hem gisteren toevallig ontmoette en hem iets aangaande een betrekking be loofde, zeker, die man ben ik. Is mijn heer Losberg thuis?* Hij is even een boodschap gaan doen, daar hij u volstrekt niet zoo vroeg verwachtte. (WorcU vervolgd.) NIEUWSBLAD ïsor list Lay vao Heusden si AitenejeLaiostraat en de BoBislervgard -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1