Eerste Blad S, D. LilEOIZEN Cos Bank. Kerstgedachten C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No< 4357. Vrijdag 21 December 1923, SPAAKBANK. Repakatie-Inbichting. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000, f 97.000.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrlje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Vrede op aarde Wij durfen bijna deze woorden niet neder schrijven, deze heerlijke Kerstgedachte. Vrede op aardeWanneer alle menschen in liefde en vrede met elkander zullen leven, waardoor on ze aarde een waar paradijs zal zijn. Waar geen armoede, geen ellende, waar geen twist, haat en doodslag meer zullen zijnVrede op aarde Heerlijk ideaal, wat zijt gij nog verre Vrede op aardeHet klinkt als een bespotting, als wij den toestand op onze aarde nagaan. Nergens kan men bespeuren, dat de werkelijke vrede is gevestigd Moord en doodslag, overal onrust onder de volken nog aller wege. Strijd, overal strijd op allerlei gebied De mensch is een geboren strijder, hij heeft te worstelen tegen zich zeiven, tegen de wereld van leugen en schijn, van zonde en ongerechtig heid, van egoisme en stofvergoding. Vrede op aarde, zij ruischen ons thans weder tegen, deze heerlijke Kersttonen. Maar deze vrede is al leen te verkrijgen door strijd, door te overwinnen alle ongerechtigheid en zonde. Onze eerste plicht is deze mede bij ons zeiven te vestigen, daarna vrede te zoeken in ons huisgezin, in vrede te leven met onze naasten. Dan wenden wij onzen blik naar de wereld, maar keeren droef te moe terug, als wij overal het oorlogsvuur nog zien smeulen, om misschien op het onverwachts opnieuw uit te laaien, als wij zien dat zonen van hetzelfde huis verdeeld worden. De bode des vredes moet het aanschou wen, dat er scheuring wordt ver oorzaakt tusschen wie bijeen behoor den, door verschil en meening, door gemis aan onderlinge waardeering. 'Hij moet het zien, dat kilheid en harteloosheid en zelfzucht banden verbreken of dat een onheilige vrede zonden bestendigt. Maar laat ons dit niet ontmoedigen, want als wij onzen blik verder wen den, dan is er op den Kerstdag veel dat hoopvol stemt. Wij ontdekken dan dat de naasten liefde ook vooral in ons land nog in de menschen leeft en veel zeer veel wordt gedaan om leed en smart van hen die zoo zwaar hebben geleden te verzachten. Wij zien dat de engel der liefde nog rondwaart, zoekende al wat men verloren waande. Wij denken hierbij vooral aan de „stillen in den lande". Zij werken niet op 's levens drukke markt, maar in de verborgenheid van een beschei den arbeidsveldzij doen het met trouw en belangeloosheid. Daarom een eerbiedige gedachte aan hen gewijd, genoemden en onbekenden, die, zonder zucht naar roem en hoop op vereeuwiging van hun naam, het leven aan andere belangen weiden. Van hen moeten wij leeren, niet te verliezen ons vertrouwen in de toe komst, nooit de oogen te sluiten voor alles, wat getuigt van wezenlijke grootheid, van een warm gemoed. In uren van moedeloosheid den blik gericht op hen, die groot waren en groote dingen wrochten. Vrede op aarde, en wij denken daarbij aan Hem, die deze vrede kwam verkondigen, den grooten Men- schenzoon. Trots miskenning, trots opzet en hoon, ging Hij voort zijn goddelijke zending te verkondigen. Hij gevoelde het, Hij wist het dat de vrede niet tot stand zou komen zonder strijd. Hij heeft dezen strijd aangeboden met de wereld van zonde en ongerechtigheid en heerlijk over wonnen. Een schoon voorbeeld voor allen, die het goede willen, die den strijd tegen al wat zonde is willen voeren hun zij de schoone gedachte, dat liefde overwint, dat hoelang de zonde ook haar zegevierenden scepter zwaait, ze het eindelijk moet afleggen tegen den engel der liefde, dat hoelang de strijd ook duurt, de vrede ten laatste overwint. Vrede, ja vrede na den strijd, maar strijdt dan den goeden strijd Er is nog zooveel te overwinnen, eer de vrede kan worden geteekend en iedere Kerstmorgen roept het ons toe, dat ook wij worden geroepen aan de verwezenlijking van het ideaal „Vrede op aarde" mede te werken. Dat dan ook dit Kerstfeest ons weder een schrede nader brengt en eenmaal het menschdom van harte kan juichen „VREDE OP AARDE". BUITENL ANDSCH OVERZICHT Zooals wij in ons vorig overzicht mede deelden, hebben de Duitsche zaakgelastigden Zaterdag zoowel te Parijs en Brussel voorloopige besprekingen gevoerd met de respectievelijke vertegenwoordigers der Fransche en Belgische regeeringen. Deze besprekingen werden gevoerd in een geest van welwillendheid. Wat echter vooral bij het onderhoud van Poincaré en den Duitschen zaakgelastigden Von Hoesh is opgevallen, is het feit, dat Poinceré verschillende belangrijke punten van dis cussie wilde insluiten en met een klein waschlijstje van voorbehouden voor den dag is gekomen, die nu juist niet bevorder lijk zijn om een spoedig en afdoend accoord tot stand te brengen. De Fransche mi nister-president houdt krampachtig en nauw gezet naar de letter vast aan het tractaat van Versailles. Vandaar, dat hij de com petentie van de Commissie van Herstel, als uitvoerend orgaan van 't tractaat van Versailles, niet in het geding wenscht te zien gebracht, dat hij aan het regiem der hooge intergeailleerde Rijnlandcommissie niet wil zien getornd en dat hij van de panden, die de bezette gebieden vormen, niet wil afzien dan naar de mate, waarin Duitschland betaaltbovendien gedoogt Poincaré niet, dat het gezag der bezettings- autoriteijen wordt aangetast. Men ziet, dat deze reserves van groote beteekenis zyn en eigenlijk het Rijn- en Roergebied uitschakelen als factoren, die het prestatievermogen van Duitschland kunnen doen toenemen. Zoolang dit land niet in het onbelemmerd bezit is hersteld van het gewichtige West-Duitsche indus triegebied, aldus de redeneering der Duit- schers, kunnen wy er finanancieel nooit meer boven opkomen. Het diplomatiek contact is dus wel weer hersteld, maar de moeil(jkheden verrijzen ten alien kant als bergen. Het komt er nu op aan, of de rechtstreeksche onderhandelingen, die tusschen de bezettende mogendheden en Duitschland weer zijn ingeleid, door geven en nemen tenslotte toch nog zullen kunnen leiden tot een overeenkomst met betrekking tot het Rynland en het Roergebied. Men vraagt zich af, of de onderhande lingen niet weer spoedig tot het doode punt zullen zijn genaderd, wanneer niet. dank zy wederzijdsch geven en nemen, voor de bezette gebieden een bevredigende regeling wordt gevonden, die er zóó uit zou moeten zien, dat Duitschland weer wat bewegingsvrijheid erlangt en Frankrijk en België geen gevaar loopen zich de panden, waar zij zoo gesteld zyn, te zien ontglippen. Terwyl Frankrijk en België ,welk laatste land met eendere reserves als Frankrijk voor den dag is gekomen de behandeling van tal van kwesties wenscht over te laten aan onder scheidenlijk de bczettingsautoriteiten, aan de Commissie van Herstel en aan de Rijn- landsche commissie, verlangt Duitschland, dat de administratie en het verkeer in de bezette gebieden weer Duisch wordt. Aan dit laatste schijnen België en Frankrijk voorshands echter niet te denken. De tegemoetkomendheid van Poincaré is dan ook nog van zeer beperkten aard en zijn toegeeflijkheid nog verre te zoeken. Te groot optimisme is dus niet op zijn plaats, maar pessimisme mag evenmin over- heerschen, daar nog steeds de mogelijkheid bestaat, dat economische noodzaken Frank- ryk er toe zullen brengen in te binden. Want al te lang kan Frankrijk het ook niet stellen zonder werkelijke baten, die de bezettingskosten aanmerkelyk overtreffen. Bovendien mag worden gehoopt, dat ein delijk in Frankrijk het inzicht aigemeener baan breekt en tot een stuwend element wordt dat van een financieel kortade mig Duitschland geen schadevergoeding kan worden verwacht. Uit Kabul wordt via TachkenJ uit be trouwbare bron gemeld, dat de Engelsche vertegenwoordiger in Afghanistan, Hum phries, een ultimatum heeft gericht tot de Afghaansche regeering naar aanleiding van den moord op Engelsche onderdanen in de grensstrook tusschen Afghanistan en Indië. In het ultimatum wordt de inwilliging ver langd der Engelsche eischen. Inzonderheid eischt Engeland, dat Afghanistan alle be trekkingen zal afbreken met Sovjet Rusland. Humphries verklaart, dat Engeland, indien het ultimatum werd verworpen, niet voor een nieuwen oorlog zal terugdeinzen. Dit bericht is eerst gisteravond te Moskou ont vangen, zoodat het nog geen weerklank heeft kunnen vinden in de pers, maar te oordeelen naar de geestestoestand in de politieke kringen zal het groote ongerust heid veroorzaken, want een aanslag op de onafhankelijkheid van Afghanistan, die met zooveel moeite is verworven, staat gelijk met het verdwijnen van den eenigen buf ferstaat tusschen Rusland en Engeland. o BUITENLAND. Waardevolle postzegels, Op een veiling te Parijs heeft een post zegelverzameling circa een half millioen francs opgebracht. Een oranje postzegel van New Foundland, ter waarde van 4 shilling uitgegeven in 4860, heeft 45.000 francs opgebracht, terwyl een rood zegel van hetzelfde land, uitgegeven in 4857 niet minder dan 44.000 francs heeft op gebracht. o Brutale straatroof. Een ongewone sluwheid is aan den dag gelegd bij een straatroof, die op klaarlich ten dag te Kennirigton is gepleegd, Harry Scott, die belast was met het ophalen van huurgelden, ging na zyn taak te hebben volbracht, naar een bank, terwyl hij een tasch bij zich had, waarin zich 490 pond sterling aan specie en bankbiljetten bevon den. Plotseling werd hij aangevallen door 2 mannen, die hem over den grond sleur den en zich met zijn geld uit de voeten maakten. Een groot aantal voorbijgangers zette de dieven na, doch een der mannen trachtte te ontsnappen door in een passee- rende auto te springen. De chauffeur weigerde echter verder te rijden, het geen de arrestatie van den man ten ge volge had. Hij had de tasch weggewor pen, terwijl hij wegvluchtte. Later heeft men de tasch open teruggevonden, toen bevatte zij nog slechts 44 pond sterling. Hoe de dief dit klaargespeeld heeft bleek eerst toen de politie ter plaatse kwam. Zij vond 442 pond sterling aan bankbiljetten op den man. De ander bad meer succes met zijn vlucht en men veronderstelt, dat hij het ontbrekende geld by zich heeft. Rassier doodgeschoten. Te Saint-Denis is een stoutmoedige roofmoord gepleegd. De 48-jarige Arnold Mecler zou de loonen aan het personeel van de Borderel- en Robert-fabrieken uitbetalen. Toen hij om 4 uur daarmede wilde beginnen, drongen verscheidene kerels het kantoor binnen en schoten hem neer. Dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat niemand de bandieten kon tegenhouden, die met 43.000 francs er vandoor gingen. Rheumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en wel dra genezen door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagavond heeft een auto op den straatweg tusschen Zeist en De Bilt den petroleumventer P. uit Zeist, aangereden. De man werd levensgevaarlijk aan het hoofd verwond en is naar het Ziekjpihuis te Utrecht overgebracht. De chauffeur van de auto werd verblind door de lichten van een passeerende auto. o Omkoopbaar Raadslid. Voor de Bossche Rechtbank stond terecht A. B. B., landbouwer te Kedichem. Als Raadslid der gemeente Kedichem had beklaagde zijn stem uit te brengen, voor de benoeming van een hoofd der school. Aan 2 candidaten, die hem ieder voor zich om de gunst kwamen verzoeken, had beklaagde de vraag gesteld, of ze er geld voor over hadden. De onderwijzer W. V. beloofde hem f 400 en toen hij dan ook was gekozen tot hoofd der school, betaalde hij het bedrag aan baklaagde uit. Eisch f 300 boete subs. 4 mnd, hecht. Gesplitste bankbiljetten. Vorige week is te Soesterberg als vol ledig biljet uitgegeven de achterkant van een gesplitst bankbiljet van f40.De andere helft is te Utrecht ontdekt. Als verdacht van de oplichting te Soesterberg werd «8n woonwagenbewoner te Zeist in arrest gesteld. Distributiestaartje. De gemeenteraad van Veendam besloot een rechtsgeding te voeren tegen den ge- schorschten distributieleider O., omdat hij weigert een bedrag van f 65.000 voor dien dienst te verantwoorden. Een getrilde betrekking. Voor het in April te houden examen voor kommies bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accynzen hebben zich 2500 candidaten aangemeld. Er zijn echter maar 200 plaatsen. o Een sterk stukje. De »N. Arnh. Ct.« verneemt het vol gend vermakelijk geval uit Driel Eenige belastingambtenaren uit Eist, die de vorige week eens eenige café's gingen inspecteeren, zagen hun moeite niet onbeloond. In 'n café werden een weinig sigaren in beslag genomen, welke maar direct achter op hun rywielen werden gebonden. Trotsch op hun behaald succes, werd besloten er maar een glaasje op te drinkende stalen paarden met hun vrachtje sigaren, konden buiten wel even wachten. Wie schetst echter hun ver bazing, toen zij buiten kwamen, waren de in beslag genomen sigaren spoorloos ver dwenen. Handel met den vijand. Het Assysenhof te Antwerpen heeft Zaterdag Fr. Hendrickx te Bergen op Zoom, L. R. Portocarers te Den Ha»g en J. L. Portocarers te Scheveningen, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf en 40 millioen fr. boete, wegens handel in vee met de Duitschers tydens den oorlog in België. o De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in November ongeveer f40| millioen minder opgebracht dan verleden jaar, toen de baten echter een nog nimmer voorgekomen hoogte van bijkans f 51 millioen hadden bereikt, wat ruim f 15 millioen meer was dan in Nov. 4921. Het geschil komt nagenoeg geheel voor rekening van inkomstenbelasting en successierechten. Ook de buitengewone bronnen bleven sterk bij verleden jaar ten achterde o. w.-belasting gaf zelfs een negatief resultaateen minus van bijna f IJ millioen. Is dat bezuinigen 1 Aan een der dienstvakken vroeg, zoo schrijft de sAvp.t, onlangs een kapitein een half jaar verlof zonder bezwaar van de schatkist. Dit werd toegestaan. Nu was dezer dagen dit verlof verstre ken, doch de kapitein wilde dit gaarne buiten bezwaar van de schatkist met een half jaar verlengd zien en diende daartoe een verzoek in aan het Departement van Oorlog. Er werd hem toen bericht, dat verlof buiten bezwaar van de schatkist niet kon worden verleend, doch dat hij wel voor 6 maanden op non-activiteit kon worden gesteld, waaraan verbonden twee-derde gedeelte van het salaris. En zoo ging onze kapitein niet met een half jaar verlof zonder inkomsten uit 's Rijks kas, maar met een half jaar op non-activiteit met behoud van twee derde gedeelte van zyn salaris uit de Rijkskas. MEIW SBLAB vnr iel Laid vu Heusden en Alteia,deLanistraat en U Biiieierwaanl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1