Und van altena vior het Lud van Heusdei ei AltenaJeLygstraat ea dg Boinelerwaard Eerste Blad r RAAMSDONKSVEER. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. OPEIS Correspondentschap le Klasse, H. J. ABBINK. Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4358 Vrijdag 28 December 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, 1, De gemeentebesturen van 's Hertogen bosch, Tilburg, Eindhoven, Breda en Helmond hebben aan de Staten het ver zoek gericht om toekenning van een subsidie uit de provinciale kas in de door die gemeenten vanaf 1 Januari 1923 gemaakte en nog te maken kosten van werkverschaffing aan werkloozen in die gemeenten. Het in deze gedaan beroep om subsidie uit de provinciale fondsen is nieuw en van dusdanigen aard, dat als vanzelf de vraag naar voren komt of het wel op den weg der Staten ligt op het verzoek, zooals het is gedaan, eene gunstige be schikking te nemen. Ons komt het voor dat de vraag op het eerste gezicht principieel beslist ontkennend moet worden beantwoord, dewijl de taak der provincie èn door Grondwet èn door Provinciale Wet wordt beperkt en zich slechts mag uitstrekken tot de zorg voor de eigen huishoudelijke belangen, waaronder die voor aange legenheden betreffende den waterstaat eene bijzonder voorname plaats innemen. Dat datgeen wat genoemde gemeenten vragen feitelijk niet valt binnen de gren zen der taak van de provincie, meenen velen, daar het zooals Gedeputeerde Staten in hun betrekkelijk praeadvies aan de Staten doen kennen, betreft de „armenzorg" welke de wetgever uitdruk kelijk, behoudens ééne hier nu niet te noemen uitzondering, tot de bemoei ingen van Rijk en gemeente heeft ge bracht. Ons schijnt het evenwei toe dat hier niet gesproken mag worden van „armenzorg" in den zin, waarin wij dien gewoonlijk hebben te verstaan. We hebben hier toch te doen met menschen, die door zeer buitengewone tijdsomstan digheden in armoede verkeeren en dat stellig niet zouden doen indien die tijds omstandigheden hen niet tot werkloos heid doemden. Verreweg de meesten hunner zijn van goeden wille en verreweg de meesten. stuit het tegen de borst om genadebrood van armbesturen te moeten eten. O. i. moeten de publiekrechtelijke lichamen de verschaffing van werk aan werkloozen niet beschouwen als uiting van weldadigheid maar veel eer als een tijdelijk middel om tijdelijk werkloozen de gelegenheid te bieden hun eigen.kost op nuttige wijze te kunnen verdienen. En aldus opgevat behoeft het ook door ons gehuldigde beginsel dat „armenzorg" thuis behoort bij Rijk en gemeenten en niet bij de provincie, geen sta-in-den-weg te zijn om van provinciewege gelden beschikbaar te stellen ter bestrijding van werkloosheid. Daarbij komt dan nog dat de werkloosheid zich niet be paalt tot een deel der provincie, doch zich over onze gansche provincie uit strekt. Eene andere vraag is of de werken, die werkloozen tot stand brengen en in welker kosten de provincie op de eene of andere wijze deelt, van algemeen nut en provinciaal belang moeten zijn. En dan is ons antwoord dit: Zij moeten wel van algemeen nut zijn, maar een provinciaal belang behoeven zij slechts in zeer verwijderd verband te raken. Immers zijn er zoo tal van aangelegen heden, die gesteund worden uit de pro vinciale kas en waarbij het verband met een provinciaal belang nauwelijks is te bespeuren. Van groot belang is het dat de pro vincie Noordbrabant op hare begrooting voor 1924 zeer groote bedragen beschik baar stelt niet alleen tot verschaffing van werkgelegenheid, maar ook tot ver ruiming daarvan. Zoo vinden we op die begrooting de volgende bedragen uitgetrokken ten be hoeve van de instandhouding of totstand koming van werken Onderhoud provinciale wegen f 853000. Ombouw grint in steenslag wegen - 40000. Ombouw grint in klinker- of kleiwegen - 70600. Ombouw klinker in keiwegen - 40000. Subsidie aanleg kunstwegen - 40000. Voorts werden in de jongste Zomer- zitting gevoteerd de navolgende subsidies in de aanlegkosten van gemeentelijke kunstwegen onder Eindhoven en Geldrop, in een bedrag van f 132627,02 onder Nunen en Son - 169000,— onder Roosendaal - 159000, Ten slotte is in den loop van dit jaar de uitvoering ter hand genomen van een werk, dat zich bijzonder eigent voor het hier beoogde doel, n 1. de verbetering van den Roosendaalschen en Steenberg- schen Vliet, ten behoeve van de uit voering van welke werken de provincie reeds een subsidie van f375000,be schikbaar stelde ten name van het wa terschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet. Stellig is het van veel belang dat de provincie, voor zooveel hare kas zulks toelaat, medehelpt om gelegenheid tot nuttig werk te bieden en het komt ons voor, dat de bestrijding der werkloos heid een zeer belangrijk punt van over weging voor ons provinciaal bestuur behoort uit te maken. Zeker, de provincie is zeer beperkt in hare middelen, dat weten we, en daarom zal zij financieel niet krachtig kunnen steunen, doch in dien maar geen onnoodige en totaal overbodige gelden worden gevoteerd, als voor een beiaard (klokkenspel) congres, een openlucht-museum, eene Heilige Landstichting enz. enz., dan kan zulks aan onze Brabantsche werkloozen ten goede komen en elke droppel draagt bij tot vulling van een emmer Gedep. Staten stellen thans aan de Staten voor. om een crediet van f 200.000 te openen met toekenning van de be voegdheid aan hun college om oüder nader door Gedep, Staten te stellen regelen en bedingen over dat crediet te kunnen beschikken voor het steunen van verbeteringswerken van algemeen belang, welke betzij door gemeenten, hetzij door waterschappen in 1924 zullen worden ondernomen en uitgevoerd. Zeker, f 200 000 is voor de geheele pro vincie Noordbrabant niet veel, maar 't helpt toch. En waar de provincie bet goede voorbeeld geeft, door bet verleenen van geldelijken steun, daar zullen zeker vele gemeenten, meer dan tot nu toe, bereid worden gevonden om hare werk- looze arbeiders werk te verschaffen en zulks nog te meer, waar zij nu in de kosten van uit te voeren werken kunnne worden tegemoet gekomen. Dat de werkgelegenheid zooveel mo gelijk zal worden verruimd, hopen we van harte, want het ontvangen van gelden van armeninstellingen, zonder er iets voor uit te voeren, baant den weg tot Arbeids- schuwheid en leidt tot moreelen achter uitgang van velen. BUITENLANDSCH OVERZICHT In zijn Kerstboodschap tot het Duitsche Volk zegt rijkskanselier Marx aan het adres van Frankrijk en BelgiëGeef ons vrede, maak een einde aan de unfaire sancties en onderdrukkingen, geef ons een kans te werken en te leven. Dan zal Duitschland zyn financiën in orde brengen en dien overeenkomstig schadevergoeding betalen. Rijkskanselier Marx zegt verderEen Duitschland, waarin orde heerscht, is de grootste waarborg voor Frankrijk, is een grooter waarborg dan verdragen, militaire overeenkomsten en bewapening. Meer dan ergens anders, heet het in de Kerstboodschap, wordt in Duitschland Kerst mis gevierd met het verlangen naar vrede. Wat wij de laatste drie jaren hebben medegemaakt, is niet anders dan een voort zetting van den oorlog tegen een machte loos, ontwapend volk te midden van een officieelen, doch niet bestaanden vrede. De rijkskanselier wijst erop, hoe ontel- baren het Kestfeest moeten vierenvan huis en haard verdreven, omdat het vader- landsch gebied door vreemde machten bezet is. De financieele en economische ellende is nauwelijks te dragen. Op den Kerst avond vraag ik Is dit vrede Is dit vrijheid 1 De rijkskanselier herhaalt, dat de Duitsche regeering bereid is schadevergoeding aan te bieden tot de grens van haar vermogen, doch geen Duitsche regeering zal de rechten op het Rynland en het Roergebied op geven. Waar wij gaan door den duisteren^nacht, schijnt het licht der wereld van hen, die gelooven in vrede en vrijheid. De rijkskanselier doet een beroep op het Duitsche volk en hij legt er den na druk op, dat gedurende de laatste dagen de toestand een weinig is verbeterd en dat nog meer verbetering zal worden ver kregen, dank zij het nieuwe program, dat «onmetelijke offers vraagt van iedereen.* De rijkskanselier gelooft, dat »de hulp van het buitenland, welke Duitschland noodig heeft, niet zal worden verleend, voordat Duitschland heeft bewezen, dat het nog steeds wil leven en in staat is te leven. Twee jaar geleden verwekte de con ferentie te Genua, waar voor de eerste maal na den doodelijken strijd, de over winnaars en overwonnenen, vriend of vijand, elkaar ontmoeten, de hoop, dat de vrede naby was. Doch deze hoop was vergeefsch. Sindsdien zijn de wonden, die de oorlog aan alle volken heeft toegebracht, verergerd, gevaarlijker geworden en moeielijker te genezen. Vooral Duitschland is verarmd. De rijkskanselier wijst er dan op, dat er te velen zijn, die door den staat ge steund moeten worden, iZonder werk, zonder brood, belangrijke districten van ons land gescheiden, ziek in zijn xiel, kijkt het Duitsche volk vertwijfeld naar hetgeen het volgend jaar zal brengen, hoop of geen hoop.* Onmiddellijk na de op 16 December jl. in Griekenland gehouden algemeene verkie zingen, welke het succes van de Venize- listische partij verzekerden, is aan Venizelos het verzoek gericht naar Griekenland terug te keeren, uit welk land hij sedert het jaar 1920 afwezig is. De Grieksche re geering heeft aan Venizelos een telegram van dezelfde strekking gezonden. Dit telegram was onderteekend door 270 leden van de pas gekozen Nationale vergadering, terwijl hieraan werd toegevoegd, dat men nog adhaesie-betuigingen verwacht van 19 afgevaardigden, die in de provincie ver toeven, doch weldra te Athene verwacht worden. Hieruit volgt dus, dat van de 396 leden der Nationale Vergadering bijna 300 hun verlangen hebben te kennen ge geven, dat Venizelos naar Athene zal terug- keeren, teneinde het bewind over te nemen. Op de verzoeken van kolonel Piastiras en generaal Danglis heeft Venizelos ge antwoord, dat hij besloten heeft niet langer zijn medewerking te zullen weigeren èn aan de hem gedane talrijke verzoeken te zullen voldoen. Hij zal onmiddellijk naar Griekenland terugkeeren, doch zijn verblijf zal slechts van tijdelijken aard zijn. Hij is niet voor nemens zich aan het hoofd te stellen van een door hem te benoemen kabinet, of anderszins aan het openbare politieke leven deel te nemenal zyn pogingen zullen er op gericht zyn het normale leven in Griekenland te herstellen. Venizelos heeft nog medegedeeld, dat hij den 29sten December van Marseille zal vertrekken, doch heeft tevens verzocht, hem officieel nog officieus te ontvangen. BINNENLAND. Gesnapt. Bij de Nederlandsche Bank (kantoor Breda) werd eenigen tijd geleden duizend gulden vermist. Aanvankelijk werd niet aan diefstal gedacht. Dezer dagen evenwel, toen wederom 300 gulden vermist werd, kreeg men vermoedens, dat een bediende der bank dit geld zou hebben verduisterd. De politie nam de zaak in onderzoek en constateerde, dat de verdachte grootere verteringen maakte dan men meende dat zijn salaris toeliet. Vrijdagmorgen is de verdachte B., oud 18 jaar, wonende Bredasche weg te Princenhage, van zijn bed gelicht. De jongeman bekende onmiddellijk de 300 gulden te hebben verduisterd. Tot een bekentenis van den diefstal van f 1000 heeft men hem later ook gebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de jongeman, die uit den aard van zijn leeftijd en geringe bekwaamheid een klein salaris genoot, het grootste deel van het geld in Antwerpen verbrast heeft, waarheen hij zich gewoonlijk per auto liet brengen. Commissaris van politie contra burgemeester. P. de G., burgemeester van Hellevoet- sluis, die terecht heeft gestaan ter zake van eenvoudige beleediging en beleediging van een ambtenaar in functie, is door de Rotterdamsche rechtbank vrijgesproken van de eerste tenlastelegging en voor de tweede tenlastelegging veroordeeld tot f 25 boete, subs, 5 dagen hechtenis. Dood door schuld. De rechtbank te Rotterdam heeft J. van O., 49 jaar, bouwkundige, wien ten laste was gelegd, dat hij niet de noodige zorg ervoor had gedragen, dat de arbeiders, belast met het metselen van de fundeering voor de panden Aelbrechtskade 31 en 32 te Rotterdam, de vereischte metselspecie gebruikten, zoodat de betonnen bovenbouw is ingestort, en de arbeiders D. J. Kooyman en P. van der Werff door het neervallende puin werden gedood, veroordeeld tot twee maanden hechtenis. o Het conflict in de Textiel-industrie. Maandag 24 December zijn wederom een 10.000 textielarbeiders(sters) uitge sloten. Met de 10.000, welke reeds te Enschedé op straat stonden, is dit voor geheel Twente geworden een aantal van c.a. 20.000. o Ontslagname Burgemeester. Men verneemt, dat de Burgemeester van Tiel, de heer J. G. H. D. Bönboff met in gang van 1 Mei ontslag heeft gevraagd. o Verdronken. De te IJmuiden binnengekomen stoom trawler «Derika VII* rapporteert, dat een matroos uit Scheveningen, vader van acht kinderen, door den storm overboord geslagen en verdronken is. Doodgereden. Te Eindhoven is de 16 jarige zoon van de familie Swinkels zoodanig door een vrachtauto aangereden, dat hij direct daarop aan de gevolgen is overleden. Twee personen verdronken. Zaterdagmiddag heeft onder de gemeente Haarlemmermeer een ernstig ongeluk plaats gehad. De ruim 30-jarige chauffeur W. Eveleens, die er zijn beroep van maakte met zijn auto bloemen uit Alsmeer, waar hij woonachtig is, naar Den Haag te ver voeren, zou zich met zijn auto met de Sassenheimer veerpont laten overzetten. Waarschijnlijk doordat er sneeuw tusschen de remmen zat en hy deze niet voldoende kon vastzetten, reed de auto over de pont in de Ringvaart, met het gevolg, dat Eveleens en de 14-jarige Dirk Maarssen, die naast hem zat en eveneens te Alsmeer woonachtig was, zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgehaald. beenen, negenoogen, bloedvinnen, steen* puisten, steek-, stoot- en brandwonden, winterhanden en -voeten, dauw-, baard en ringworm enz. geneest de wereldbe roemde Oprechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsnm (Gron.) Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur; Aalburg, Antonia BoumanVeen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorichem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. Roofmoord te Culemborg. Te Culemborg is in den nacht van Zon dag op Maandag de ruim 76 jarigen land bouwer Th. van Wiggen, die met zijn zuster alleen aan den Achterweg aldaar woonde overvallen en met epadeslagen ge dood. Zijne zuster is, eveneens door spade- slagen ernstig verwond naar het ziekenhuis te Culemborg overgebracht. Haar toestand is echter zeer ernstig. Het politieonder zoek is in vollen gang. Men meldt aan de »N. R. Ct.c uit Culemborg In verband met den moord met roof bij den landbouwer van Wiggen is Maandag avond het parket van TJel naar hier ge komen. Het onderzoek dnurde den nacht tot half drie. De sectie van het lijk, dat vreeselijk verminkt was, geschiedde door dr. Hulst, uit Leiden, en dr. Hocke Hooge- boom uit Culamborg. De heer van Ledden Hulsebos uit Amsterdam is tot Dinsdag middag half vier met scheikundig onder zoek bezig geweest. Met behulp van een politiehond heeft men belangrijke aanwijzing gekregen. In een bed zijn geldswaardige papieren en sieraden gevonden en op de theetafel in de huiskamer is een doosje met f 1820 ge vonden. Toch meent men dat er een flink bedrag is gestolen. Donderdag is Van Wiggen begraven. Zijn zuster is ook overleden. Drie personen zijn reeds in verhoor ge nomen. Een nieuw bankbiljet van f 100. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij na 27 dezer een nieuwe moddl bankbiljet van f 100 in om loop zal brengen. I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1