i 1 V vnr iel Land van Neusden en Alteni,deLai|straat en de iiiitiirwiirl Eerste Blad A. VERSCHUUR-BAERT Raamsdonksveer. S. D. LASEflOrZEH Cos Bank. Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No, 4360 Vrijdag 4 Januari 1924 Drogisterij. SPAARBANK. VJ t I l V Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Eerst tegen het einde dezer week zal de Belgische regeering met haar antwoord op de jongste Duitsche voorstellen in zake Rijn en Roer gereed zijn. De regeering is in het bezit van het rapport van har on Rolin Jacquemyns, den Belgischen Hoogen Commissaris in bezet Duitschland m van Hannecart, den leider der Belgi>che tech nische missie. Beiden hebben zekere re serves gemaakt ten opzichte van enkele maatregelen, welke door Duitschland worden gewenscht, met name wat betreft de ver bindingen tusschen bezet en onbevet gebied. De Belgische regeering is bereid Duitsch land zooveel mogelijk tegemoet te komen, en het zekere faciliteiten toe te staan met het oog op de hervatting van het econo mische leven, doch eventueele concessies zullen nimmer de Fransch-B"lgische politiek ten opzichte van de in Duitschland genomen panden mogen aantasten. Naar Havas meerit te weten, zal het Fransche antwoord op de Duitsche nota in zeer gematigde termen worden vervat en vooral een technisch karakter dragen, terwijl het geenszins den weg zal versperren voor een eventueele verdere ontwikkeling der onderhandelingen ingeval en naarmate de omstandigheden zich daartoe leenen. De vertegenwoordigers van Frankrijk in het Roergebied zijn sterk gekant tegen de voorstellen van Berlijn, omdat deze naar hun meening de waarde van het Fransch- Belgische pand en de veiligheid der be zetting zouden verminderen. Frankrijk zal zich waarschijnlijk beroepen op de rechten die het aan het verdrag van Versailles ontleent, en in herinnering brengen dat sommige wenschen van Duitschland reeds in vervulling zijn gegaan, roet name de wederindienststelling der spoorwegarbeiders, f Verder zal het de redenen uiteenzetten, die het hebben belet, gevolg te geven ann de Duitsche voorstellen, die becogen de leidende beginselen der •Fransche herstelpolitiek weer tot punt van bespreking te maken. Tusschen Bulgarije en Servië is eeri con flict ontstaan, waarvan het uitgangspunt is een rede, welke de Bulgaarsche minister-presi dent Zankoff in de sobrar-je heeft gehouden. De Bulgaarsche premier zeide, dat de Bul gaarsche minderheden in Joego-Slavisch Macedonië verdragsrechten hebben, welke geëerbiedigd moeten worden en dat dA Bulgaarsche regeering geen moeite zou sparen om bescherming voor deze minder heden te verwerven. In verband met deze kwestie en tevens met het vraagstuk van een Bulgaarschen uitweg naar de Aegeïsche Zee en de reor ganisatie van het leger, deed Zankoff een beroep op allen van wie de oplossing dezer problemen afhangt, opdat allen zouden mede helpen om de lasten van Bulgarije te ver lichten en de pacificatie van den Balkan te verhaasten. Het Bulgaarsche telegraafagentschap ver klaart, dat men in Bulgaarsche regeerings- kringen ten hoogste verbaasd is over de reactie, welke deze woorden in Joego Slavië hebben teweeggebracht. Voor buitenlanders is die verbazing ech ter gemakkelijk te begrijpen, als men zich herinnert, dat de huidige regeering bij de omverwerping van het regime-Stamboelmski vooral op de Macedomërs steunde, die tegen den boerendictator verbitterd waren, wijl deze te veel concessies aan Zuid-Slavië deed en voor een betere verstandhouding met dit land zelfs de Bulgaarsche aspiraties naar groot-Macedonië scheen te willen op offeren. Nu schijnt het, dat de Macedoniërs daden willen en de rede van Zankoff zou dat ook meer dan woorden beteekenen. En al was Zankoff's redevoering, blijkens de verklaring aan den Joego-Slavischen ge zant in Sofia, alleen voor «binnerilandsch gebruik® bestemd, het behoeft niet te ver wonderen, dat JoegetSlavië niet van der gelijke binnenlaridsche medicamenten ge diend is. De betichten over militaire toebereidselen dient men, als komende van den Balkan, met alle reserve te aanvaarden. Men klet tert er gaarne met Wapenen, zelfs al brengt dat eenig gevaar mee, dat men zich van dat niet ongevaarlijke speelgoed met terdaad zou moeten bedienen Overigens is het zeer geruststellend, dat de Bulgaarsche regeering haar best doet haar vredelievende bedoelingen aan de ge- heele wereld te vei kondigen. Zij weet overigens maar al te goed, dat het met groote heeren kwaad vechten is. En Joege Slavië is als overwinnaar een groot heer. Wittebroodstraat 52 heusden. Wybertabletten Voldapastilles. Salmiakpastilles Menthapastilles. Abdijsiroop. Sanatogen. Pain-Expeller. Sloan's Liniment. buitenland. Se.sationeelc redding. In een particulier woonhuis te Londen brak Maandag brand uit, waarbij zich sen- sationeele tooneelen afspeelden.Van de familie, bestaande uit man, vrouw, dochter en twee zoons, wist de dochter en één der broers op het dak te komen en van daar den grond te bereiken. Hun moeder was niet in staat dit te doen. De oudste zoon nu knoopte eenige lakens aan elkander, liet zijn moeder zich aan het eerie einde van dit geïmproviseerd touw vastklampen en liet haar aldus uit het venster neer op den kap van een jalouzie, waarna de andere zoon haar verder op den beganen grond hielp. De vader, die het eerst den brand ont dekt had, was direct de trappen afgehold en, toen hij eenmaal beneden was, kort hy niet meer terug om zijn vrouw en kindei en hulp te gaan bieden. Sneeuw in Konie. Ook de eeuwige stad heeft nu haar sneeuwkleed gekregen. Een flinke laag van het kille dons heeft de daken en straten bedekt. Dit is in Rome een zeldzame ge beurtenis, want, ofschoon het er flink kan vriezen, gaat de vorst er zelden gepaard met een bewolkte lucht. o— Een proefneming met een duikboot. Een draadloos telegram meldt, dat de »K 26c, op één na de grootste duikboot van de Britsche vloot uit Portsmouth is vertrokken voor een kruistocht in de Mid- dellandsche en de Roode Zee. Deze tocht, de langste, dien een Britsche duikboot sedert den oorlog heeft ondernomen, heeft het karakter van een proefneming. De K-klasse werd gedurende den oorlog ont worpen. De >K 26c heeft een waterver plaatsing van 2140 ton, voert drie kanonnen mee en - ontwikkelt aan de oppervlakte een snelheid van 26 knoopen. o Hoog water. De sneeuw en de regen van de laatste dagen hebben naar aan de Tel. wordt gemeld ook in Engeland het gevaar voor overstroomiiigen zeer doen toenemen. De waterstand van de Theems buiten Londen is in vier dagen meer dan een meter ge stegen en bij de sluizen van Shepperton staat het water reeds 1| meter hoven het normale peil. Bij de brug van Walton is de rivier aan de zijd© van Middle-Essex reeds buiten den oever getreden en heeft de aan het water grenzende weilanden overstroomd. Ook elders zijn verschillende kleinere rivieren buiten de oevers getreden. In Cheshire en Flintshire is een groote opper vlakte weiland en bouwland onder water geloopen en ook in tal van dorpen staan de straten blank. o Naar uit Rome wordt bericht wordt uit S-laccia aan de vTrihuna® gemeld, dat aan de kust halfverbrande stukken materiaal zijn gevonden waarvan men vermoedt, dat het overblijfselen van het Fransche lucht schip vDixmudec zijn. Deskundigen stellen een nauwkeurig onderzoek in. Van paleis tot speelhuis 1 De bekende Grieksch Engelsche millionair sir Basil Zakharoff moet thans aan het hoofd zijn gekomen van een internationaal syndicaat, dat zich voorstelt het paleis van ex-keizer Wilhelm op Korfoe in te richten tot een speelhuis in den trant van Morite Carlo. o Een spoorwegongeluk in Duitschland. Te Mainz is de sneltrein uit Wiesbaden op een trein uit Bingen gereden. Voor zoover tot dusver bekend is, zijn er 20 gekwetsen. Het ongeluk moet een gevolg zijn van het weigeren van een sein tenge volge van sneeuw en vorst. binnenlandT"" De moord te Culemborg. Er heeft te Rotterdam een arrestatie plaats gehad van een autogeenlasscher, op vermoeden, dat hij betrokken zou zijn in den moord te Culemborg, althans van den moord en de daders zou afweten. De man is onder geleide van eenige rechercheurs, met nog een tweeden persoon, die aanwij zingen zou kunnen geven, naar Culemborg overgebracht, om daar door den officier van justitie uit Tiei te worden gehoord. o Onze gulden. Naar draadloos uit Londen wordt ge meld, trok daar Maandag op de buiten- landsche wisselmarkt de zeer vaste stem ming van den Nederlandschen gulden het meest de aandacht. De slotkoers was een record voor de afgeloopen twaalf maanden. o Een halt millioeu voor het Koloniaal Instituut. Naar de »Tel.« verneemt, heeft de ver- eeniging Het Koloniaal Instituut van een ongenoemden gever een half millioen ont vangen, welke haar in staat stelt, den onderbroken bouw van het gebouw buiten de Muiderpoort te Amsterdam voort te zetten. o Kachel gesprongen. Te Groningen is een kachel met 'n grooten knal uiteengesprongen, waardoor een klein kind en de moeder des huizes door scherven verwond werden. Er bleef geen ruit heel, terwijl ook de inboedel schade bekwam. Kokende koffie gedronken. Het 2-jarig zoontje van den wegwerker B. Beerta te Muntendam (Gron.) dronk uit een kan met kokende koffie en stierf onder smartelijke pijnen. Aan de gehuwde ambtenares bij de Posteiyen en Telegrafie, voor zoover zy geen kostwinster is en het dienstbelang zich tegen haar uittreden niet verzet, wordt met ingang van 1 Maart a.s. eervol ont slag aangezegd. Naar wij vernemen vallen de Rijkstele fonisten echter voorloopig nog buiten dezen maatregel. Geen subsidie. De Gereformeerden te Ierseke namen onder leiding van Ds. Kersten het besluit een eigen school te stichten, geheel uit eigen middelen, zonder steun van Ryk of Gemeente. De Kabinetscrisis De heeren Nolens, Rutgers en Schok- king hebben namens hun fracties in de Tweede Kamer aan de Koningin verzucht, van de aan de rechterzijde gegeven op- (tracht te worden ontheven. H. M. de Koningin heeft ter conferentie ontvangen mr, P. W. A. Curt van der Linden, lid van den Raad van State. o Verdronken. Maandagnamiddag is de 9-jarige A. V. uit de Sophiastraat te Rotterdam op den Kralingschen Plas bij het sleerijden door het ijs gezakt. Mannen van de gemeente lijke ijsbrigade hebben hem met behulp van ladders en touwen gered. De jongen was reeds bewustelooos. Toen hy by kennis kwam, deelde hij mee, dat zijn kameraad, de 44-jarige J. P. uit de Slachthuisstraat, met wien hij op het ijs was geweest, ver moedelijk verdronken is. Die jongen is sedert niet'meer thuis gekomen. Vergeefs is naar zijn lijk gevischt. o Jongens vermist. Sedert Maandagvoormiddag worden uit de ouderlijke woningen aan da Vlietkade te Rotterdam vermist de 9-jarige J. P. en de 8-jarige J. C. I. De jongens zijn in den namiddag van dien dag het laatst op het ijs van den Kralingschen Plas gezien. Men vreest, dat hun een ongeluk is over komen. Naar de directeur van de filiaalinrichting van het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te Amsterdam mededeelt, is de nacht van ,Zondag op Maandag de koudste geweest in een reeks van jaren. In Groningen werd een temperatuur bereikt van 19° Celsius. De laagst bereikte temperatuur was tot nu toe in Groningen 45° C. Dit was op 44 December 4899. Deze opnemingen loopen over een tijdvak van 4 854 4946. Sinds dezen tijd is zulk een lage temperatuur nimmer bereikt. Nederlander in een Dnitschen trein beroofd. Op het baanvak GelderKevelaar is Zaterdagmiddag in een onverlichten coupé een Nederlandsche handelaar in edele metalen, de heer Jonker uit Rotterdam, door twee jeugdige personen, die gedurende de reis onopgemerkt in een aangrenzenden coupé van den doorloopenden wagen hadden plaats genomen, overvallen, ernstig mis handeld en beroofd. De aanvallers sloegen het slachtoffer met een gummistok op het hoofd, waardoor de heer Jonker bewusteloos neerviel. De roovers wisten ongemerkt te ontko men met 300 francs, f 80 en een groot bedrag aan marken. Tram te water. Aan de Nassaukade, te Amsterdam, is een electrische tram te water gereden. De 7 passagiers, benevens wagenbestuurder en conducteur hadden zich bijtijds gered. De wagen kwam van Slotenfijk en was gekomen bijna op 't punt dat hij de brug zou oprijden, die Nassauplein en Haarlem merplein verbindt. Plotseling sprong de zware Wagen uit de rails en reed voort naast de baan. Zijn vaart werd een oogen- blik gestuit door de leuning der brug en de houten voortzetting daarvan langs den kant der vaart en in dit oogenblik, dat 't voertuig als 't ware even stilstond, hebben de passagiers in den wagen kans gezien de tram te verlaten. Langs de steenen glooiing, ging 't gevaarte naar beneden en bleef met den kop in de modder staan. De wagenbestuurder, Drueman geheeten, Gestort Kapitaal f 55 000 000,- Reservefonds - 42.000 000,- 797.000.000 - AGENTSCHAP: Telefoon No. 45 Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. safe deposit inrichting (Brand- en inbraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's.j Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. kon zich evenals de passagiers, dadelyk redden. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en heeft onderzocht of er menschen in den wagen waren en genees kundige dienst heeft den wagenbestuurder onderzocht. Biniienlandsche concurrentie. De Maatschappij Nederland heeft een nienw motor-passagiersschip besteld bij de scheepsbouwmaatschappij ®Ateliers et Chan- tiers de la Loire®, te St. Nazaire. Het schip krijgt de volgende afmetingen 540 voet buiten, 520 voet tusschen de lood lijnen 67 9 in de breedte en 38.6 voet hol. Bruto registertonnage 44.000 ton, diep gang, geladen, 28 voet. Het groote prijsverschil heeft de maat- sohappy genoopt deze order in het buiten land te plaatsen. Autobus te water. Dinsdagmiddag liet de Westlandsche Stoomtram, met het oog op de gladheid, al haar autobussen den dienst staken. Een der chauffeurs zwichtte voor het verzoek van eenige passagiers en reed toch. Op een gegeven oogenblik moest hij langs den vaartkant uitwijken voor een andere auto die uit het Westland kwam. Daar hij vreesde dao van den schuinen kant te water te zullen gaan bracht hij den auto tot stilstand zoo dicht mogelijk bij de tramrails om de andere voorbij te kunnen laten gaan. Te laat bemerkte hy, dat zijn bus niet vrij stond, want toen de tram kwam aanzetten, kreeg de wagen een duw, waardoor hy van den weg de vaart inging. De chauffeur kon het portier open krijgen en haalde er een juffrouw uit met twee kinderen een heer had de ruiten al stukgeslagen en kroop daar met een jongen door naar buiten. Allen waren min of meer verwond door de glasscherven, meldt het »Vad.« Ze werden met de tram, die intusschen stopte, naar Poeldijk en Naaldwijk vervoerd, waar dokter Van Schie de gewonden verbond, waarna ze per rijtuig naar huis werden gebracht. Plotseling sterfgeval. In de Chr. Geref. kerk te Zierikzee is vlak vóór den aanvang van den Oudejaars- avonddienst mej. v. A. onwel geworden en terstond daarop gestorven aan hartver lamming. Het eerste vers dat werd ge zongen »Gedenk, o Heer, hoe zwak ik ben, hoe kort van duur®, had nu wel bij zondere kleur. Nu rest weinig aroleis dan een aan blijven van het huidig Kabinet, al dan niet met enkele persoonsverwisselingen schtyft »De Mrasbode«. Houdt hel aan zijn pro gram inzake vlootwet en bezuiniging vast, dan lijkt ons een nieuw coi flict onvermij delijk en zou Kamerontbinding tenslotte nog de eenige oplossing kunnen bieden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1