Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MBO. Vrijdag h Januari Hijnhardrs Op de bank der gezworenen. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveel heden, te donkere of lichte kleur, branderig en pijnlyk gevoel bij de loozing, onaange name reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de ver schijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaar- loozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke niaren en verdrijven zoodoende rug pijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlij ders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Maandag 24 Nov., nam. half zes. Voorzitter de EdelAchtb. heer W. Beukenkamp. Secretaris de heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden behalve de heer W. de Waard. Na de gebruikelijke opening [doorjden Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is 1. Mededeelingen. a. De Voorzitter deelt mede dat er verschillende lantaarns van het electrisch licht zullen verplaatst worden en dat er enkele nieuwe lichten aangebracht zullen worden b. dat aan de Kroon een adres is gericht, ingevolge machtiging van een vorig raadsbesluit, waarin verzocht wordt tot wijziging te willen overgaan van verschillende wetsvoorstellen betreffende het verstrekken van schoolgelden voor kinderen die H.B.S. of gymnasium be zoeken. c. dat een publieke inschrijving is gehouden voor het verleggen van een straat, het laagste bedrag was f 123.70 en dat het plaatsen van een urinoir is Novelle van REINHOLD ORTMANN. 10) Sedert hy evenwel zijn boeken tot mijne beschikking gesteld heeft heb ik niet den minsten twijfel meer.« Losberg vond alles goed wat zij zeiden. Toen zy evenwel den anderen morgen Hartwig het voorstel deden, wees hij het beslist van de hand. »Ik zal nooit meer naar Duitschland teruggaan,zeide hij, »Er is niets meer, dat mij daar heen trekt, en ik ben met mijn tegenwoordig lot volkomen tevreden. Waar ik de rest van mijn leven slijt, hier of ergens in een anderen hoek der wereld, is mij onverschillig. En daarbij bleef het, welke moeite Helena ook aanwendde, om hem als reis genoot te winnen. Hij verzekerde haar zijn dankbaarheid voor het lieve aanbod, maar hij volharde standvastig in zijn een maal uitgesproken weigering en de laatste dagen voor hun vertrek, vermeed hij zorg vuldig alle mogelijkheid van een ontmoeting met de jonge vrouw, alsof hij er bevreesd voor was, dat zij op hetzelfde thema zou terugkomen. Toen evenwel de dag van vertrek ge komen was, kon hij toch niet nalaten, hen opgedragen aan den heer C. van Loon voor f228. d. Voorstel tot rioleering van over de haven. Hakkers. Volgens de teekening wordt de rioolleering niet ver genoeg doorge trokken van Wijk. Er zijn toch twee plannen geweest, dit nieuwe is veel duurder, hoe komt dat? Voorzitter. Het plan is eenigzins uit gebreid. Volgens het oude plan zou er nog een blok huizen buiten vallen maar nu niet meer, vandaar dit groote ver schil. Omtrent het dempen van de Kasloot zijn door den architect de heer Bottenberg 2 plannen gemaakt, het eene is met en het andere is zonder paalfun- deering. B. en W. achten deze demping niet dringend noodzakelijk, zij willen dit werk nog wat aanhouden, en dan de uitvoering van dit werk is op het oogen- blik onmogelijk, het is gebleken dat deze sloot tot een openbaar vaarwater behoort, er wordt nog met schuiten doorgevaren Er is door sommige belanghebbenden bezwaaar ingebracht. Wanneer de sloot nu gedempt wordt zullen zij daarvan belangrijke schade ondervinden in hun bedrijf. Wanneer, volgens den Voorzitter, tot demping wordt overgegaan, moet de sloot eerst aan het publieke vaarwater ont trokken worden. De gemeente heeft de sloot overgenomen van het Rijk en moet nu voor onderhoud daarvan zorgen. Wanneer niet tot demping zou worden overgegaan zou men de sloot kunnen uitdiepen enz. De politiever ordening zou dan gewijzigd kunnen worden, zoo dat in de sloot geen vuilnis meer geworpen mocht worden. De heer van Wijk heeft zich op en kele plaatsen op de hoogte wezen stellen van den toestand van de sloot, deze acht het ook dringend noodig dat de sloot uitgegraven en schoongemaakt wordt en wil daarvoor een zeker bedrag ter beschikking stellen. Ook zou de heer van Wijk willen, dat niet te lang met deze werkverschaffing gewacht werd, maar zou liefst zien dat ter bestrijding van de werkeloosheid er zoo spoedig mogelijk mede begonnen werd. B. en W. zijn van meening, dat indien tot demping of tot schoonmaking wordt overgegaan, daar nog wat mede gewacht moet worden. Hakkers, Als wij de sloot schoon maken zal dat ook heel wat in de finan ciën schelen. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten een nota d.d. 20 Nov. j.l. houdende enkele aanmerkingen op de gemeenterekening, welke echter van administratie ven aard zijn, waarom deze in handen van B. en W. gesteld worden. Ook moet de gemeentebegrooting nog gewijzigd worden, de inkomsten en uit gaven moeten verhoogd worden met f 3315.50. Dit bedrag is een premie ver strekt voor het bouwen van 2 woningen. Een schrijven van bovengenoemd col lege d.d. 28 Nov. j.l. houdende de goed keuring van een raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 2500 pari tegen ös/4 pCt. rente. Evenzoo een schrijven van hetzelfde college d.d. 28 Nov tot het aangaan van een leening groot f 7400 pari tegen 53/4 pCt. rente. Alsvoor d.d. 28 Nov. houdende goed keuring tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening. De heer de Waard komt ter vergade ring. naar 't station te begeleiden. Hij had zijn beste kleeren aangetrokken en zijn vóór den tijd verouderd gelaat was somberder dan ooit. In de drukte van het station was er geen tyd, om lang afscheid te nemen, het gezicht van den metselaar zou het bovendien moeilijk gemaakt hebben, om de rechte woorden te vinden. Toen de trein naar New-York op het punt stond te vertrekken sloot de jonge vrijheer Hartwig in zijn armen. »Leef gelukkig, mijn vriend, mijn redder! En vergeet niet, dat gij voortaan daar ginds, aan gene zijde van den Oceaan, een broeder hebt, die u steeds met goed en bloed wil bijstaan.c Stormachtig voelde Losberg zich door de ijzeren armen van den metselaar om knellen een antwoord kreeg hij echter niet, want het volgende oogenblik reeds moest hij, indien hij niet wilde achterblijven, op de loopplank springen. Lang nog wuifde Heiena's witte zakdoek uit het raampje van den vertrekkenden trein. Hartwig stond daar onbeweeglijk, als een spijker aan den grond vastgenageld op het perron, terwijl de tranen langs zijn door de zon verbrande wangen rolden. »Alleen 1 klonk het in zijn ziel. »Weer alleen op de wereld V. Twee jaar waren voorbijgegaan en weer Goedgekeurd besluit d.d. 12 Dec. j.l. van Ged. Staten om over te gaan tot het onderhands verhuren van het huis bewoond door den heer Ridderhof voor f2.50 per week. Alsvoor d.d. 12 Dec,, het ten laste brengen van een post op de onvoorziene uitgaven. Dan is nog ingekomen een motie van den raad der gemeente Woudrichem, betreffende het regelen van de jaarwedden voor het gemeentepersoneel. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Aanbieding begrooting Bur gelij k Armbestuur. De inkomsten be dragen f2850, de uitgaven f2850. Punt 4. Aanbieding begrooting Wa terleidingbedrijf. De inkomsten bedragen f14210, de uitgaven f14210. Punt 5. Aanbieding begrooting Elec- triciteitsbedrijf De inkomsten bedragen f18710, er zal een winst saldo zijn van f212 op dit bedrijf. Punt 6. Aanbieding begrooting Vleesch- keuringsbedrijf. De Voorzitter stelde voor een reserve kapitaal te houden van f 100'J, opdat dit bedrag gebruikt zou kunnen worden als men genoodzaakt zou zijn om een open baar slachthuis te bonwen. Punt 7. Aanbieding gemeentebegroo ting 1924. De Voorzitter stelt voor een commissie te benoemen die een rapport kan uit brengen en bezwaren kan inbrengen. Vervolgens wijst de Voorzitter een commissie aan, deze zal bestaan uit de heeren Baggerman, de Boon, Groeneveld, de Waard en van Wijk. Baggerman. Als er raadsleden zijn, die aanmerkingen hebben op de begrooting, kunnen zij dat zeker tegen de commissie zeggen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. Naar aanleiding van punt 8, voorstel van B. en W. tot het verhoogen van het voor 1923 toegekende subsidie aan het Burgelijk Armbestuur, deelt de Voor zitter mede dat is ingekomen een schrij ven van den heer C. C. Kiekoom welke namens het Burgelijk Armbestuur ver zoekt om de subsidie te willen verhoogen van f 2850 op f 3130, wordt goedgekeurd. Wordt overgegaan tot behandeling van punt 9, benoeming van een lid van het Burgelijk Armbestuur (aftredend J. J. van Oord). Uitgebracht worden 11 stemmen waar van 9 op den heer van Oord en 2 op op den heer de Waard. De heer van Oord verklaarde zijn be noeming aan te nemen. 10. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1923. Enkele posten moeten nog op uitgaaf worden gebracht. De heer de Waard vraagt over welk tijdvak de post van het gym. en de H B S. loopt. Voorzitter. Die loopt over de 4 eerste maanden van 1922. Salmiak* Tabletten Hoest^illend Slijmoplossend Heerlijke smaak per Doos ol Flacon l Rond model 40 en 60 et. was het een drukkend heete zomerdag. In de groote zittingszaal van het rechts- gebouw te W. was voor de gebruikelijke formaliteiten de jury voor de aanhangige rechtszaak samengesteld. Het gegons en gefluister op de dicht bezette publieke tri bune's verstomde toen de aangeklaagde door een klein deurtje achter den hoogen zetel van den president de zaal binnenkwam. Het was een breed geschouderd, eenigs- zins gebogen man met grijs haar. Hij was niet gekleed in het gewone pak der gevangenen, maar had een net zwart pak aan. Zijn gezicht hadden de nieuwsgierigen, ondanks alle moeite, die z.j deden, niet kunnen zien, want dadelijk had hij het hoofd naar de rechters gewend. In de groote zaal werd het doodstilzoo stil, dat men de pen van den griffier op het papier kon hooren krassen, toen het ver hoor begon. Met zachte maar vaste stem beant woordde de beschuldigde de tot hem ge richte vragen, die dienen moesten, om zijn indentiteit te bewijzen. Het was een bevestiging van hetgeen er in de akte van beschuldiging te lezen stond Karei Hendrik Vollrath, vroeger opzichter, zeven en dertig jaar. Daarna gaf de president het woord aan den griffier, ter voorlezing van hetgeen den beschuldigde ten laste gelegd werd. De gezworenen zaten aandachtig en opmerkzaam te luisteren, blijkbaar geheel vervuld van het bewustzijn der zware van Wijk. De begrooting van het G E B. is nu aangeboden, maar waar blijft de rekening over 1922. Wij hadden voorgesteld om die rekening na te laten gaan maar tot nu toe heb ik er nog niets van gehoord. Het gaat toch niet aan om deze begrooting goed te keuren, laten we eerst de rekening van het G.E B. eens nazien. De P.N.E M. kan wel zulke groote getallen op de begrooting schrijven, dat je er van schrikt. Voorzitter. Die rekening is toen ter tijd toch aangeboden. van f ord. Neen, die is eigenlijk niet aangeboden, de opinie was toen om hem niet goed te keuren Bogers. Laten we een gespecifiseerde nota vragen. De Voorzitter merkt op dat alles uit handen is gegeven tot 1 Jan. 1925. Het is ook gebleken dat de kabel voor het aansluiten van het waterleiding bedrijf veel te dik is, dat had ook volstaan kunnen worden met een dunnere, maar zooals ik reeds gezegd heb, wij hebben daar niets over te zeggen Bogers. Zouden we niet een plan overleggen, of het wat eenvoudiger kan. Voorzitter. Wij hebben het met de P.N.E.M. al over het verplaatsen enz van de lantaarns gehad, maar daar kun nen we nog niet aan beginnen. Wij moeten eerst wachten totdat zij aanwij zingen gedaan hebben. Ik vind dat de raad B. en W. moeten machtigen om een commissie te benoemen die dan rapport kan uitbrengen over de rekening. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer van Wijk dat hem gebleken is, dat de laatste dagen de lantaarns 's mor gens vroeg uit zijn. Verschillende men- schen hebben hier last van, vooral met het laden van bootjes als de menschen naar de griend moeten enz. Ik zou gaarne willen dat de lantaarns wat langer branden, de klok moet dan maar verzet worden. De Voorzitter zegt dat dit veranderd zal worden. van Wijk. Dan heb ik nog iets; aan de uitbreiding is een betonnen muurtje geplaatst, ter afscheiding van den tuin van den heer Duiser. Deze ondervind nu veel last van de schooljeugd en an dere kinderen doordat zij vanaf het muurtje te springen in zijn tuin gaan loopen. Bogers. Dat muurtje is toch door de woningbouwvereeniging gezet van Wijk. Maar wij hebben toch een voorstel goedgekeurd om dat muurtje te zetten. B. en W. zullen de zaak onderzoeken en met den architect overleg plegen. Vervolgens merkt de heer van Wijk op dat er bij de Laantjesstoep eenige ijzeren paaltjes hebben gestaan, hoogst waarschijnlijk moest daar een hekje komen, maar die paaltjes zijn weg, waar zijn die nu gebleven De Voorzitter heeft het er met de wethouders al eens over gehad maar vindt dat de passage daar toch al smal is en als men nu daar een hekje gaat plaatsen komen er meer menschen vragen om er een te plaatsen en dat zou spr. absoluut weigeren, er moet maar een betonnen muurtje geplaatst worden. Vervolgens vraagt de heer van Wijk hoe het staat met de watervoorziening aan de suikerfabriek. De Voorzitter zegt dat eerst het plan was om water te betrekken uit Steurgat, maar het is gebleken dat dit zomers al aardig droog begint te loopen, zoodat de menschen toch de helft van den tijd zonder water zouden zitten. verantwoording, welke het gerecht hun heden op de schouders gelegd had. Het waren mannen uit alle rangen en standen der maatschappij, bijna allen van ongeveer vijftigjarigen leeftijd. Slechts een opval lende jonge verschijning bevond zich onder hen, een slanke heer met blonden baard, van voornaam uiterlijk, die nog nauwelijks dertig jaar tellen kon. Hij had ernstig en rustig voor zich gekeken, zooals de anderen, tot op het oogenblik waarop de beschul digde de vragen van den president be antwoordde. Op de klank van deze eenigszins ruwe stem, was de jonge ge zworene opgeschrokken. Hy had zich zoo ver voorover gebogen als hy kon, om het gezicht van den man eens goed te kunnen opnemen en was toen zeer bleek geworden. ïWat scheelt u, Losberg, gij zijt niet wel vroeg zijn buurman heel bezorgd maar de gezworene schudde slechts ge ruststellend het hoofd. De griffier was met de voorlezing van de tamelijk uitgebreide akte van beschul diging begonnen. De misdaad, waarvan Karei Vollrath beschuldigd werd, was niet minder dan vijf jaar geleden gebeurd maar er waren er nog zeer velen in de zaal, die zich nog heel goed konden her inneren, welk opzien die afschuwelijke daad toen in de geheele streek gebaard had. De jonge baron von Steinau was op zekeren morgen door zijn kamerdienaar vermoord in een kamer van hetErbacher slot gevonden. Hij^tnoest reeds zoo sedert Maar de zaak is nu verder in onder zoek. Baggerman. Mag ik ook even weten, of dat er op de Botersloot een lichtpunt geplaatst wordt. Voorzitter. Ik dacht dat het daar al voldoende verlicht was, maar dat zal onderzocht worden. de Boon. Ik weet niet, of dat het hier wei op zijn plaats is, maar zou het toch wel even willen vragen. Het geld voor de waterleiding wordt opgehaald per week en per 3 maanden. N u wordt altijd 3 maanden vooruit betaald. Nu heeft men deze week het geld pas op gehaald dat eigenlijk al in het begin van October betaald had moeten zijn. Het zal voor veel menschen dus een bezwaar zijn als in het begin van Janu ari om het geld gevraagd wordt voor het eerste kwartaal 1924. Zou dat soms ook veranderd kunnen worden. Voorzitter. Het is de bedoeling om ongeveer in het midden van Februari weer te komen. Zoo zal de zaak lang zamerhand wel weer in orde komen. Dan vraagt de heer de Boon of dat het niet wenschelijk is dat in het ver volg als er weer gestemd moet worden er bij loting of op een andere manier beslist zal worden wie er het eerste moet stemmen. Sommige menschen stemmen niet liever eerst, spr, voor zich geef daar niets om. Voorzitter. Op de eene plaats is men gewoon om dit bij loting te beslissen, op een andere plaats doet men het weer op een andere manier. Maar als U het voortaan bij loting wil hebben kunt U dit wel zeggen, dan zal het een volgende maal op de agenda geplaatst worden. Hierop sluit de Voorzitter de verga dering. BINNENLAND. Braud in de Aiexander-kazerne te 'a Uage. Zondagavond ongeveer kwart over zes werd de commandant van de wacht aan de Borneostraat in Den Haag van de Alexanderkazerne gewaarschuwd, dat brand was uitgebroken op een der zalen van het tweede gebouw. Een der manschappen, die op die zaal den sleutel van de eetzaal wilde gaan halen, zag zich den toegang versperd door een dikken rook, die hem by het openen van de dear tegemoet kwam. De wachtcommandant, wachtmeester A. J. Brouwer, nam onmiddellijk uitgebreide maatregelen, liet de brandweer waarschu wen en begaf zich naar het brandende vertrek. Ook hem was het evenwel on mogelijk, in de zaal door te dringen en daarom werd getracht langs een anderen weg het vuur te bereiken. Ook deze poging mislukte. Inmiddels was de braudweer in korten tijd met 2 motorspuiten gearriveerd en zij trachtte over een slaapzaal van de 4de compagnie hospitaalsoldaten het brandende lokaal te bereiken. Ook deze poging mis lukte. Men ging toen langs een buitentrap naar boven en door het forceeren van een deur was men in staat, het vuur aan te tasten. Het bleek, dat eenige stroozakken, welke daar door met verlof vertrekkende manschappen waren neergelegd (het lokaal was onbewoond) op onverklaarbare wijze hadden vlamgevat, en dat het vuur den houten vloer had aangetast. Reeds was een zware balk geheel doorgebrand. Omdat onder het lokaal een garage is, heeft men tusschen het plafond daarvan en den vloer een betonnen tusschenvloer gelegd, en deze den vorigen avond op het tapijt voor zijn schryftafel gelegen hebben want het lijk was koud en stijf, een vreeselijke wond gaapte aan zijn linkerslaap en het wapen, waarmede hem die wond toegebracht moest zijn, lag met bloed bevlekt naast hem op de vloer. Het was een wandelstok met een zwaar bijlvormig handvat van staal, zooals de houtvesters gewoonlijk ge bruiken. Die stok was niet het eigendom van den baron maar de bedienden wisten dadelijk den eigenaar ervan aan te wijzen. Slechts bij één enkel persoon op Ei bach had men wel eens zoo'n zonderlingen stok gezien, en die persoon was de opzichter Karei Vollrath. Het op de plaats des onheil» achtergelaten werktuig van den moord had hem moeten verraden, ook als de verklaring van den kamerdienaar hem niet dadelijk als den dader had aangewezen. Deze verklaring evenwel sloot eiken moge lijken twijfel uit. De opzichter was nog laat in den avond, op een geheel ongewonen tijd, om over zaken te spreken, op het slot gekomen, en zonder zich te laten aandienen naar de bibliotheek van den landheer gegaan. Hoe lang hij zich daar opgehouden had, was niet vast te stellen want niemand had hem zien heengaan. Intusschen was niemand meer in het vertrek geweest. Wordt vervolgd Kicttw^lad Voorzien van den naam MIJNHARDT. BIJ APOTH. EN DROGISTEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5