C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Waterpoort, Heusden. Jan Geerizen, J. ELEKAN 'S-HERTOGENBOSCH. De Gezondttcoivie, BORSTSIROOP. DRGIVENBORSTHONIG. ABDIJSIROOP. V Wyberf Drogisterij L. COOPS de SANGUINOSE Reparatie-Inbichting. i Café Restaurant Uitspanning. Ruime auto- m garage's EEN TROUWE VRIEND VOOR ALLE ZWAhKE MENSCUEN. heeft het vuur belet zich verder uit te breiden. De brandweer heeft onmiddellijk den vloer uitgehakt en het vuur gebluscht. De commandant der brandweer, de heer Sant, de commandant der le artil leriebrigade, ^kolonel Carp, en de plaatse lijke commandant, kolonel Ter Beek, waren inmiddels in de kazerne gekomen. Direct na het ontdekken van den brand werd in dat deel van de kazerne, waar het 2e regiment huzaren gelegerd is, het alarmsignaal gegeven. Hoewel in verband met het Oudejaarsverlof weinig personeel aanwezig was, werd onder leiding van adjudant-onderofficier Prudhomme van Reine een begin gemaakt met het uitvoeren van de voorschriften in geval van brand. De paarden (een deel van het onderliggende gebouw is als stal in gebruik) werden naar de buitenmanege gevoerd en daar vastgezet. Dit gebeurde in volmaakte orde. Verdacht van brandstichting is aange houden een 20-jarige hospitaalsoldaat. Uit Antwerpen wordt gemeld In verband met den diefstal van diaman ten ter waarde van drie millioen francs ten nadeele van een Nederlandsch makelaar aan het station te Antwerpen, kan worden meegedeeld dat de gerechtelijke politie een spoor heeft ontdekt van den heler, een tusschenpersoon en den kooper van het grootste deel van deze diamanten. Sttyglig der katoen- en wolprtyzen. Het schijnt, dat de algemeene prijsver laging, waarnaar menigeen met verlangen uitziet, niet gemakkelijk verwezenlijkt kan worden. Het omgekeerde is eerder het geval van vele artikelen, die men onder dage- lijksche verbruiksartikelen kan rangschikken, worden de prijzen aanmerkelijk hooger b.v. op de groote katoenmarkt in Amerika no teerde de katoen deze week 35 dollar cent per Engelsch pond. Als men hierbij in aenmerking neemt, dat deze zelfde katoen voor omstreeks een half jaar ongeveer 20 22 noteerde, dan constateert men hier een verhooging van 50 pCt. Daar deze verhooging successievelijk is gekomen en zelfs nu nog, zij het langzaam, wordt voortgezet, moeten wij mét veel recht vreezen, dat wanneer hier de oude voorraden zijn verbruikt, en dit gaat bij verbruiksartikelen zeer snel, ook hier de prijzen aanmerkelijk hooger zullen worden. Hetzelfde verschijnsel als bij de katoei ziet men thans ook bij de wol. In de laatste drie maanden is dit vo<> de volkskleeding belangrijk artikel op u" meer dan 25 pCt. gestegen de wolmt.it in Engeland en toont het zelfs neiging ui nog belangrijk hooger te gaan. Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, gehouden 31 December 1923. Voorzitterde Ed Achtb. Heer D. Fr. Brune, Burgemeester. Secretaris: de WelEd. Heer D. A. van der Schans. Afwezig de leden D. van Buuren en J. van den Heuvel. 1. De Voorzitter opent ten 18/4 uur de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden vastgesteld. 2. Ingekomen a. Een besluit van Ged. Staten hou dende verdaging der beslissing omtrent de gemeentebegrooting 1924 b. Een brief van hetzelfde College ten geleide van een besluit tot vaststelling der jaarwedde van den gemeenteont vanger c. Een besluit van hetzelfde College tot goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit betredende aanvulling van indertijd genomen raads besluiten tot het aangaan van geldlee- ningen d. Schrijven van Mej. H. S. Zonneveld te Heusden, dat zij de benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Verzoek van W. van der Pol, veld wachter der gemeente, om hem toe te kennen vergoeding voor woninghuur en gebruik rijwiel. Ter fine van advies in handen gesteld van B. an W. f. Een verzoek van G. de Koning te Genderen om onderstand. In handen gesteld van B. en W. g. Reclame straatbelasting 1923 van P. W. Boll. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Aan de orde 3. Verzoek van Joh. Thur om aan hem een stukje gemeentegrond aan de Hoefstraat te verkoopen, reeds eerder in behandeling geweest. De Voorzitter deelt mede, dat het besluit van Ged. Staten is teruggekomen Dit College blijft bij zijne meening, dat slechts zóóveel van den grond mag worden verkocht, dat de openbare weg „Hoefstraat" eene breedte ran 8 M. behoudt. Spreker stelt voor aan Ged. Staten te berichten, dat de in het besluit aange geven breedte van 6 M. voldoende is daar in de Hoefstraat niet veel verkeer is en ook bij eene breedte van 8 M. te weinig grond voor verkoop overblijft, zoodat daarvan dan zal moeten worden afgezien. Het voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. 4. Verzoek van J. van de Mooren om aan hem te verkoopen een perceeltje grond aan den Genderschen Dijk. De Voorzitter merkt op dat in eene vorige vergadering is besloten niet tot verkoop te besluiten alvorens door van der Mooren overleg was gepleegd met A. de Jong die een uitweg over bedoelde grond heeft. Blijkens ingekomen schrijven van de Jong is deze met den verzoeker overeen gekomen dat een uitweg zal blijven be staan van 6 M. breedte. Spreker stelt voor, thans in beginsel tot de verkoop te besluiten, opdat daar van openbare kennisgeving kan geschie den'. Afdus wordt met algemeene stem men besloten. 5. Verzoekschrift van de Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs" gevestigd te Tilburg tot het verkrijgen eener sub sidie ad f 50 ten behoeve der Hoogere Handelsschool te Waalwijk. De Voorzitter zegt dat deze school door 1 leerling uit Babiloniënbroek wordt be zocht. Spreker deelt in dit verband mede, dat door het gemeentebestuur van Wer kendam aan H. M. de Koningin een adres is gericht, strekkende, om door eene desbetreffende wetswijziging, de gemeente te ontlasten van alle kosten wegens bij dragen aan andere gemeente ter zake van onderwijs. Waar nu in eene vorige vergadering is gebleken, dat de gemeen teraad het voor de gemeente bezwarend vindt, de volgens de wet verplichte bij dragen aan andere gemeenten te moeten betalen, meent spreker, dat het zeer zeker niet in de bedoeling zal liggen thans eene onverplichte bijdrage te gaan ver- leenenTen stelt namens B. en W. voor, op het verzoek van genoemde Vereeni ging afwijzend te beschikken. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 6. Benoeming leden der Burgerlijke Armbesturen te Genderen, Eethen, Dron- gelen en Bablioniënbroek, wegens perio dieke aftreding. Door B. en W. worden ter benoeming voorgedragenBurgerl. Armbesturen Genderen: Ant. Vos (aftredend), G. Vos en G. Haspels. Voor EethenR. Staal (aftredend), D. Branderhorst en A Tim mermans. Voor Drongelen M. van Mers- bergen (aftredend), C. M. Donker en J. van der Stelt. Voor Babiloniënbroek: G H. Straver (aftredend), W. Lankhaar Cz en G. Boom. Uit de gehouden stem mingen blijkt dat telkens met algemeene ste>> men de aftredende leden zijn her benoemd. 7 Voorstel van B. en W. tot benoe ming van eene onderwijzeres in de nut- t ge handwerken aan de O. L. school te Genderen. De Voorzitter zegt dat deze benoeming noodzakelijk is door het aan Mej. Braams in de vorige vergadering toegekend eer vol ontslag als onderwijzeres aan die school. Mej. Braams is bereid het onderwijs in de handwerken te blijven geven, waar om B. en W. voorstellen haar daarmee te belasten, op een salaris van f 200. Wordt met algemeene stemmen aldus besloten, De benoeming geschiedt met ingang van 1 Januari a.s. 8. Thans wordt door den Voorzitter ter tafel gebracht een in de vorige ver gadering ten fine van advies in handen van B. en W. gesteld adres van Mej.C. den Besten-van Andel, onderwijzeres aan de O. L. school te Babiloniënbroek, hou dende verzoek haar ontheffing te ver- leenen van de bepaling dat zij in de gemeente moet wonen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in overeenstemming met de meening van de Schoolopziener adviseeren op het ver zoek afwijzend te beschikken. De heer Smits zon in 't algemeen in williging van het verzoek ongewenscht achten, doch vindt dat in dit geval met het oog op de ouders van Mej. den Bes ten, die zij volgens haar verklaring mede onderhoudt, wel iets er voor te zeggen is, de ontheffing te verleenen. Hij meent, dat vroeger de verordening het wonen buiten de gemeente toch toeliet. De heer v. d Schans vindt den maat regel kras, te meer waar adressante altijd buiten de gemeente gewoond heeft en reeds zoovele jaren hare krachten voor het onderwijs heeft gegeven. De Voorzitter geeft toe, dat de maat regel tegenover de verzoekster kras lijkt, doch merkt op, dat zij er hare betrek king niet door zal verliezen. Zij heeft de keus tusschen ontslag vragen of in de gemeente te komen wonen. Niemand zal ontkennen dat Mej. den Besten-van Andel goede diensten bij het onderwijs bewees, doch B. en W. hebben gemeend dat het belang van het onderwijs in de eerste plaats in 'toog moet worden ge houden. Wat betreft het opgemerkte door den heer Smits, zegt spreker dat het wonen buiten de gemeente vropger ook niet mocht, al is het dan ook toe gelaten. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken in stemming gebracht en aangi nomen met 3 tegen 2 stemmen Tegen de heeren v. d. Schans en Smits. Komt nog in behandeling een schrijven van A. G. van Bruchem te Meeuwen, houdende verzoek van alsnog aansluiting te verkrijgen asn het electrische net. De Voorzitter zegt dat de verzoeker reeds de geheele huisinstallatie, zelfs meter aanwezig heeft. Indertijd is eene begrooting gemaakt waaruit bleek, dat de kosten van den aanleg f 600 zouden bedragen. Thans zal dit echter al be duidend minder zijn en spreker stelt voor, B. en W. machtiging tot aanleg te verleenen en daarvoor een crediet toe te staan tot een maximum van f450. Wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat in Waalwijk momenteel zeer bruikbare palen voor aanleg van licht verkrijgbaar zijn. Deze palen zijn vroeger voor tele foongeleiding gebruikt en verkeeren nog in zeer goeden staat. De kosten bedragen f 0.26 per M. zoodat de paal op f 2. komt, derhalve verbazend goedkoop. B. en W. zouden gaarne een partijtje dezer palen in voorraad koopen en spre ker verzoekt den Raad dit College mach tiging te verleenen tot aankoop voor hoogstens f 200.Wordt eveneens goed gekeurd met algemeene «temmen. De heer Smits wijst er op, dat nu misschien een goede gelegenheid bestaat om het electrische net ook op den Klei- berg en bij Boom uit te breiden. Wethouder Branderhorst geeft eenige inlichtingen omtrent de kosten enz. van deze uitbreiding en zegt dat deze zou kunnen plaats hebben als de Raad machtiging daartoe wilde verleenen. Daarop wordt met algemeene stemmen besloten. B. en W. te machtigen tot uit breiding van het net behalve bij A. G. van Bruchem ook bij Boom en op den z.g. Kleiberg. Bij de rondvraag zegt de heer van der Schans, dat het laatste jaar der loopende huur van het gemeente-bouwland te Drongelen met 1 Januari a.s. aanbreekt. De bepaling, dat op dit land geen bieten, aardappelen enz geteeld mogen worden is gebleken bezwaarlijk te zijn. Daarom zou spreker deze bepaling willen doen vervallen of wel het bouwland reeds nu opnieuw te verhuren, dan kunnen de nieuwe huurders er op rekenen. De heer Branderhorst vindt het beter de bepaling te laten bestaan en reeds thans weer te verhuren. Wordt besloten het bouwland in de maand Januari a s. voor den tijd van 4 jaar opnieuw te verhuren. De heer Smits vraagt hoe het is met de overbrenging der archieven van de voormalige secretarieën Meeuwen en Drongelen. De Voorzitter antwoordt, het meeste reeds is overgebracht naar Genderen en de rest wat nog opgeruimd moet worden zich te Meeuwen bevindt, daar de huur te Drongelen met 1 Januari a s. eindigt en deze secretarie dus ontruimd moest zijn. De heer Branderhorst betreurt het, dat de Raad niet voltallig is, aangezien hij graag zou zien dat eens van gedachten werd gewisseld, over de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn de prijs van het electrisch licht met f0 10 per K.W U. te verlagen en zou daarvan voor de volgende vergadering wel een voorstel willen maken, teneinde alzoo de aan sluiting te bevorderen. De Voorzitter wijst er op, dat als deze maatregel genomen wordt, het wenschelijk is dit zoo spoedig mogelijk te doen, daar we nu nog in den tijd zijn dat het meeste licht wordt verbruikt. Uit eene reeds vroeger door de P.N.E.M. verstrekte berekening, blijkt dat eene verlaging van den stroomprijs met f 0 10 per K. W.U., eene verminderde ontvangst beteekent van circa f900.per jaar. De heer v. d. Beek vindt het denk beeld zeer goed, maar wijst er op, dat ereenige zekerheid dient te bestaan, dat de vermindering van inkomsten wegens tariefverlaging, door meerdere aansluiting en meerder verbruik wordt gedekt. Indertijd is reeds de gelegen heid opengesteld voor de ingezetenen om 2 gratis lichtpunten te verkrijgen, spr. vraagt of ook gebleken is, dat hier mede de aansluiting is bevorderd en of deze maatregel derhalve de rentabiliteit in de hand heeft gewerkt. De Voorzitter antwoordt, dat dit zeer zeker het geval is geweest en velen daarin aanleiding hebben gevonden aan te sluiten. Bovendien merkt hij op, dat ook thans bij aansluiting nog 2 licht punten van gemeentewege kunnen worden verkregendit is nog niet veranderd. De heer Straver gelooft dat het voor velen zeker in de lijn zou liggen om'aan te sluiten, doch dat zij gewoon niet willen. Hij betwijfelt of dit door tarief verlaging en andere gunstige maatregelen veranderen zal. Na eenige bespreking doet de heer v. d. Schans het voorstel den prijs van den stroom te verlagen voor licht met 10 cent en voor kracht met 5 cent per K.W.U. De heer Smits zou de beslissing nog liever willen uitstellen en ook de meening der afwezige Raadsleden vernemen. De Voorzitter merkt op, dat daarmede weer minstens enkele weken verloren gaan en acht uitstel niet noodig, ook niet wenschelijk. Het voorstel van den heer v. d. Schans wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, met dien verstande, dat de prijsverlaging zal ingaan 1 Januari a.s. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Marktberichten. GORINCHEM, 31 Dec. Op de vee markt waren aangevoerd 43 runderen, 8 nuchtere kalveren, 67 overloopers, 195 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeieri f300f450 melkkoeien f250f350; kalfvaarzen f225f325; guiste vaarzen f 180f 240; pinken f f graskalveren f f nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 45, biggen f 10 f 15 schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 31 Dec. Aanvoer 57 paarden, 1 veulens, magere en 375 vette runderen, 235 vette kalveren, 118 graskalveren, 10 nuchtere kalveren, 1018 schapen of lammeren, 617 biggen, 1 bokken of geiten, varkens. Koeien f 0.80 a f 1.30 Ossen f 1. a f 1.22 stieren f 0 95 a fl 12; kalveren fl.30 a fl.90, alles per kilo. Melkkoeien f 360 a f 490, kalfkoeien f 340 a f 470, stieren f 200 a f 600, pinken f 110 a f150, graskalveren f60 a f 140, vaarzen f 180 af 280, werkpaar den f 300 a f 450, slachtpaarden f 140 a f200, hitten f 100 a f150, veulens f60 a f120, biggen f 10 a f 17, varkens f20 a f 40, slachtkalveren f af, fokkal- veren f af. 's BOSCH, 2 Jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 537 stuks. 343 stuks hoornvee, 113 biggen, 8 zeugen, 11 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f285 f430, kalfvaarzen f260 &f410, magere ossen en koeien f 180 i f 275, vette ossen en koeien le kw. 62J, 2e kw. 55 ct. p. p., pinken f 155 f 235, zeugen f60 k f110, biggen f 1.75 k t 2.50 p. w. schapen f20 a f 40, lammeren f 18 a f 34. Aanvoer kort, handel weinig. 4 Bezoek van ouds bekend Hótel St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 nabij station m allen I Autobussen. Steenen, Pannen, Plavuizen, Namensche Tegels, Hardstee- nen Platen lang 1.50 bij 1 M., Planken, Baddings, Opleggers, Strooken, I Balken, Ankers en Gegoten Kolommen, Balken in alle maten en lengten. Te bevragen bij M. KLERKS, Slooper te Drnnen. Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTON GERECHT, ERFENIS- en HUURaange- legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. üilLyke Conditiën. i—lllilif Hoest, heeschheid en keel pijn geneest of voorkomt U het best met de verzachtend en oplossend werkende Vraagt alléén „Wybert" en let vooral op fabrieksmerk Gaba. Bij alle Apothekers en Drogisten 45 en 80 Cta. gezeteld te Hensden, ontvangt klachten over onderwerpen de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlichtingen Zij is samengesteld als volgt: H. PRINSEN te Haarsteeg Voorzitter. W. C. STAL te Heusden. Dr. A. J. O VERBOSCH te Almkerk. P. J. VAN GRIETHUIJZEN te Werkendam A. VAN DE WIEL te Drunen, W. F. HILWIG te Heusden F. H. R1JPSTRA te Woudrichem H.J. VAN EGGELEN te Heusden. Secretaris. Gasthnisstr. 507 GORINCHEM. Een trouwe vriend voor olie zwakken en lijdenden is de SANGUINOSE. Voor allen die door geestelijke of lichamelijke inspanning uitgeput zyn, voor alle overver- moeiden, voor herstellenden uit typhus of influénza, voor allen die niet goed op krachten kunnen komen, is een vertrouwde vriend, dio hun spoedig da verlorene krachten hergeeft. De SANGUINOSE is een beproefd middelbij honderden doctoren in binnen- en buitenland gunstig bekend. In al die gevallen waarin een mensch behoefte heeft van een tonicum, is de Sanguinose het aangewezen middel. Want de Sanguinose is zuiver plantaardig, wordt door de zwakste gestellen verdragen, versterkt, verrijkt en zuivert het bloed, wekt den eetlust op, overwint vermoeidheid en zenuwachtigheid en be vordert eene algemeene levensopgewektheid. SANGUINOSE kost per flesch f2.6 fl. f 11 12 fl. f21.—. Probeert de SANGUINOSE 1 WACHT U VOOR NAMAAK. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. ètrTv4 M1I FBRAAK. Tabletten I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6