i I Op dt batik der gezworenen. ^nd van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4361. Woensdag 9 Januari 1924 FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonneraen i-?-p r ij s per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het nieuw gekozen Engelsche Lagerhuis komt heden voor het eerst in zitting bijeen. De eerste taak van het Hois zal zyn het kiezen van een Voorzitter. Er bestaat geen twijfel of alle partijen zullen eenstemmig Whitley herkiezen. Het afleggen van den gebruikelijken eed zal eenigen tijd in beslag nemen. De belangrijke werkzaamheden van het Lagerhuis zullen pas op 15 Jan. a.s. beginnen, na de plechtige opening door den koning. Het wordt mogelijk geacht, dat de tegen woordige regeering ten val gebracht zal worden door een samengaan van de literals en arbeiders-partij, door een motie van wantrouwen, die Ramsay Mac Donald de volgende week zal indienen. De mogelijk heid, dat Labour aan het bewind zal komen, wordt breedvoerig in de pers besproken, doch het vooruitzicht op een arbeidersre- geering wekt nergens een paniekstemming. Een typische houding neemt de conser vatieve Sunday Times in. Labour, zegt het blad, kan aanspraak maken op de voor rechten van haar positie als tweede sterkste partij in het parlement, teneinde te toonen wat het kan doen als regeeringspartij. Zelfs indien de Labour Party de geheele macht zou bezitten in het Lagerhuis, dan zou nog het contact, dat Labour krijgt met de werkeljjkheid van de nationale zaken, haar tot een matige politiek verplichten. Doch zij zal een regeering vertegenwoor digen, die steunen zal op minder dan on geveer het derde gedeelte van het Lager huis en op ongeveer het vijfde deel der gezamenlijke kiezers en het is niet alleen mogelijk, doch zeker dat zij het onderspit zal delven indien zij maatregelen zou ne men in het belang van een bepaalde klasse, in strjjd met de economische principes van de conservatieven en de liberalen. Dus afgezien van de dwingende invloeden in hun parlementaire positie, zullen de Labour- leiders er goed aan doen het volk te toonen, dat zij voor alles Britten zijn, dat zij de grondwet eerbiedigen, dat zij in geen enkel ppzicht verpolitiekt zijn en dat ver ondersteld mag worden, dat zij die mate van vaderlandslievendheid en politiek inzicht bezitten, die het eigendom zijn van het grootste gedeelte van het Bntsche volk. Het is voor Engeland hoog noodig dat het een regeering krijgt, die steunt op de partijen, opdat het weder een v*sle bui- tenlandsche politiek kan voeren, want Frankrijk zit niet stil. Novelle van REIN HOLD ORTMANN. 11) De kamerdienaar had nog wel een paar uur op het bellen gewacht, dat hem altijd waarschuwde als zijn meester zich ter ruste wilde begeven toen alles stil bleef, was hij naar bed gegaan, omdat de baron hem voor eens en voor altijd gezegd had, dat hij zonder zijn uitdrukkelijk bevel niet binnen mocht komen. Kon dus de opzichter van begin af aan met alle zekerheid als de moordenaar be schouwd worden, bij nauwkeqrig onderzoek van de plaats des onheils vond men ook voldoende ophelderingen aangaande de be weegredenen van zijn gruwelijke daad. Hij moest in de schrijftafel van den baron een groote som gelds vermoed hebben, om welks bezit het hem naar alle waarschijn lijkheid te doen geweest was. In werke lijkheid was de baron gewoon, daar dikwijls een tamelijk aanzienlijk bedrag in geld te bewaren, en bij onderzoek vond men dan ook in een ongesloten laatje verscheidene duizenden aan bankbilletten en baar geld. De moordenaar had zeker het geld op een andere plaats gezocht. Een half uitge trokken laatje was klaarblijkelijk in groote haast doorzocht en de inhoud, die uit allerlei Een van de jongste daden der Fransche regeering is het sluiten van 't verdrag met Tsjecho-Slowakije. Dit heeft in Engeland een or.gunstigen indruk gemaaktterwijl de Tsjechische vriendschap tot dusver ge lijkelijk uitging tot Engeland en Frankrijk, de beide Ententemogendheden, waaraan Tsjecho-Slowakije per slot van rekening zijn staatsbestaan heeft te danken, laat laatstgenoemd land thans Engeland links liggen en heeft het openlijk party gekozen voor Frankrijk. Hiermee werd wellicht tevens te kennen gegeven, dat in dezelfde mate als Engeland's aanzien op 't Euro- peesche continent is gedaald, het prestige van Frankrijk is toegenomen. Het verdrag met Tsjecho-Slowakije bevestigt nog meer de positie van Frankrijk op het vasteland. Of het bondgenootschap tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije laatstgenoemd land ten goede komt, is een vraag, die nog niet dadelijk kan worden beantwoord. Odysseus in de Deutsche Allg. Ztg. be twijfelt zulks inmiddels en verwacht van 't verdrag voor Tsjecho-Slowakije slechts lasten en een bedreiging zijner politieke toekomst. Z. i. vallen de beslissingen over de Tsjechische politiek thans te Parijs en zal de Fransche generaal, die aan 't hoofd van den generalen staf van 't Tsjechische leger staat, dit eens leiden, waarheen Frankrijk het wil hebben. Dat men hier beeft te doen met een overwegend militaire politiek blijkt volgens Odysseus reeds uit de bewapeningscredieten, die Frankrijk met gul gebaar aan de Polen, Roemenen, Tsjechen en Zuid-Slaven toe staat. Hij acht dat voor een land als Frankrijk, dat zoo diep in de schulden zit en dat met het delgen van zijn schuld nog niet eens het allereerste begin heeft ge maakt, een merkwaardige financieele po litiek. Begrijpelijk is het, dat Engeland en Italië daar tegen opkomen. Engeland heeft er belang bij, dat zijn schuldenaar Frankrijk niet zijn geld verspilt en de vertoogen, die Engeland vooreerst tot de drie kleine mogendheden wil richten, worden door Odysseus de inleiding genoemd van een grooter actie, die tenslotte naar Parijs zelf moet leiden. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 4 Januari 1924. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M.Mr. S. Loke. Griffier: Mr. W. Ruitinga. Eindigde het vorige jaar met een tamelijk onbeduidende papieren bestond was ver over de met bloed bevlekte vloer verspreid. Indien Vollrath daar misschien iets ge vonden had, dan kon het, volgens de ver klaringen van met de omstandigheden bekende getuigen, slechts een zeer onbe duidende som geweest zijn. Waarschijnlijk was hij door het een of ander leven, dat hem de nadering van menschen deed vreezen, verschrikten was hij met leege handen op de vlucht gegaan. De onge huwde baron had geen betrekkingen na gelaten, die op het medelijden van het publiek aanspraak had kunnen maken. Des te meer deelname had men met de jonge vrouw van den moordenaar en haar nog zeer jong kindje betoond. Het onder zoek had dadelijk, zonder eenigen twijfel vastgesteld, dat van medeplichtigheid of medeweten van juffrouw Vollrath niet in het minst sprake kon zijn en men ver- wenschte den lagen moordenaar nog meer, toen men hoorde, dat de verlaten vrouw door de vreeselijke gebeurtenis gevaarlijk ziek geworden was. Toen zy eindelijk weer beter was, was de instructie over de zaak Vollrath reeds lang gesloteneen andere bezitter zetelde op Erbach en een menigte nieuwe gebeurtenissen hadden de belangstelling voor die zaak op den achter grond gedrongen. Slechts in enkele gezinnen werd er weer eens gedurende een paar dagen over gesproken, toen men vertelde, dat het achtergebleven zoontje van den voormaligen opzichter binnen enkele uren onbelangrijk zittinkje, de eerste zitting van dit jaar was van nog minder belang. Eerst worden door den Deurwaarder 8 kin derzaken uitgeroepen en daarna 23 gewone zaken, in alle welke slechts 4 bekl. zijn verschenen. Getuigen waren er niet ge dagvaard, hetgeen in geen tijden gebeurde, terwijl het publiek ir> geringe getale blijken van belangstelling toonde. De eerst verschenen bekl. was C. v. M. te Nieuwendijk, gem. Almkerk, die zich had te verantwoorden, omdat hij eenige weken geleden op een stuk land van den Heer J. den Dekker had geloopen, niet tegenstaande er op het land een bord stond met ^Verboden Toegang® er op. Uit het proces-verbaal bleek, dat bekl., toen hij op het 'land liep, een hond bij zich had, zoomede een schop en een mes. Het lag dus wel voor de hand, dat de Kantonrechter tot bekl. zeideGe liept zeker over het land om mollen te gaan vangen. Bekl. vond deze uiting van den Kan tonrechter blijkbaar heel onnatuurlijk, want eenigszins verontwaardigd hernam hij Wel neen, ik was geenszins van plan om mollen te gaan vangen. Maar, aldus de Kantonrechter, 't was toch wel een beetje Verdacht, dat je precies alles bij je hadt wat een mollenvanger in den regel bij zich heeft. Ik zal u een en ander uitleggen, Edel- Achtbare, antwoordde de Nieuwendijker. Den hond had ik bij mij omdat hij een zwarte kat zou hebben doodgebeten, indien ik hem niet onder mijn hoede had ge houden de spa had ik meegenomen, omdat ik op weg was naar mijn vader, die haar voor mij zou slijpen en het mes had ik meegenomen ook al om te laten slijpen. Het kwam ons voor, dat de Kanton rechter wel eenigermate twijfelde aan bekl.'s waarheidlievendheid. Met f5 boete of 3 d. achter slot en grendel kon onze vriend huiswaarts keeren. A. H. L. O. te Heusden had binnen Heusden's wallen in het nachtelijk duister gereden met een auto met slechts één voorlicht, terwijl het achterlicht ook al niet te best functioneerde. Op Kantonrechter's vraag, waarom hij met slechts één voorlicht reed, antwoordde bekl. dat hij onderweg een lantaarn had verloren en dit niet had opgemerkt. Bekl. kreeg te kiezen tusschen f 3 boete of 2 d. h. C. J. B., landbouwer te Genderen, had aan een kinderziekte gestorven wasen dat de betreurenswaardige moeder echt scheiding aangevraagd had, daar zij een nieuw huwelijk wilde aangaan. Maar zoo ver kwam het niet, want reeds voor dien tijd werd zij door de influenza aangetast, een longontsteking volgde en zij stierf. De geheele zaak kwam toen in vergetelheid en nu had men plotseling in de nabijheid van het Erbacher slot den moordenaar van den baron von Steinau gearresteerd. Eenige lieden, die den opzichter Vollrath persoonlijk gekend haddeu, hadden hem herkend, toen hij zich in het dorp vertoond had en inlichtingen aangaande het verblijf van zijn vrouw en zijn kind had trachten in te winnen. Hij had bij zijne arrestatie geen weder stand geboden, noch vrees aan den dag gelegd. Ook had het geene moeite gekost, reeds bij het eerste verhoor, de bekentenis van hem te verkrijgen, dat hij Karei Vollrath heette, en baron von Steinau vóór vijf jaar vermoord had. Omtrent de aan- leidende oorzaak had men bij het voor- loopig verhoor ondanks alle vragen geene ophelderingen kunnen krijgen. Daarom had dan ook de officier van justitie in overeenstemming met het vroegere rapport, in de akte van beschuldiging de daad met den naam van roofmoord bestempeld. Het door het voorloopig arrest bleek geworden aangezicht Tan den beschuldigde veranderde niet, toen de woorden van deze vreeselyke beschuldiging door de zaal klonken. een paar weken geleden te Heusden wel wat te veel aan Bacchus geofferd, hetgpen ten gevolge had, dat een marechaussée hem had meegenomen naar de kazerne, om hem gelegenheid te geven aldaar op een minder zacht beddeke zijn roes uit te slapen. In het vuur der conversatie had bekl., toen hij met den marechaussée naar de kazerne wandelde, aan dezen f 1000 en een flesch champagne beloofd, indien hij hem wilde loslaten, wat de marechaussée natuurlyk geweigerd had. Met betaling van f 15 boete subsidiair 10 d. h. loopt dit zaakje voor bekl. af. BUITENLAND. De lawiiienschade. Blijkens de berichten uit verschillende plaatsen van Zwitserland hebben de lawines nagenoeg overal schade aangericht. Een tragisch ongeluk wordt uit Sangans gemeld De sneeuw had zich daar en in de omgeving meters hoog opgestapeld. In geen twintig jaar had de bevolking zulke sneeuwmassa's aanschouwd en toen de dooi intrad vreesde men het ergste, In den Kerstnacht daverde bij Weisstannen een ontzettende lawine neer, de daar gelegen Berüti-hoeve werd totaal vernield. Toen de eigenaar met zijn vrouw uit de kerk huiswaarts keerde, vonden ze in stee van hun woning een grooten puinhoop, waaronder, zooals spoedig bleek, grootvader, die thuis gebleven was, om by zijn klein zoon de wacht te houden, jammerlijk met den kleine was omgekomen. Heel de vee stapel koeien, schapen en geiten, was door de neerstottende massa gedood. Vijf en twintig jaar terug had de ver ongelukte grijsaard op diezelfde plek zijn vrouw in een sneeuwlawine zien omkomen. Het lawinegevaar. Een gezelschap van negen personen, dat met Kerstmis uit Vevey de bergen was ingegaan, werd door een lawine, die het dorpje Beaubois trof, bedolven. Thans is men er in geslaagd twee der deelnemers aan dezen tocht levend onder de sneeuw vandaan te halen zij hadden er dus tien volle dagen onder gelegen De lijken der zeven andere personen zijn ook gevonden. Van één familie, die er bij was, is nog alleen de vader, een man van meer dan tachtig jaar, in het leven. Hoog water te ParUs. De toestand te Parijs tengevolge van Toan de voorlezing geëndigd was, en de president weer het woord tot hem richtte, stond hij rustig en kalm van zijne bank op Gij hebt de beschuldiging gehoord, Vollrath I Hebt gij er iets tegen in te brengen ilk beken schuldig te zijn, mijnheer de president.® Gij hebt dus baron von Steinau, uw toenmaligen heer gedood •Ja.® •En gy hebt het met voorbedachten rade gedaan dat wil zeggen, gij zijt dien avond met het plan naar het slot gegaan, om deze daad te volbrengen Ja.® •Wat had u toch op die vreeselijke gedachte gebracht En welk doel beoogdet gij met het dooden van den baron Dat staat toch alles in de akte van beschuldiging, mijnheer de president •Maar wij moeten het uitdrukkelijk uit uw eigen mond vernemen. Gij hadt het dus werkelijk op het geld voorzien, dat gij in de schrijftafel van den heer von Steinau meendet te zullen vinden Vollrath liet het hoofd zinken en zweeg. Toen de voorzitter zijn vraag met nadruk herhaalde, zei hij, nauwelijks hoorbaar •Ik beken alles, waarvan ik in het zooeven voorgelezen stuk beschuldigd wordt. Sls dat niet voldoende, om mij alle verdere vragen te besparen De president wilde wat antwoorden, maar toen stond iemand op van de bank der den was van de Seine is in den nacht van Vrydag op Zaterdag nog verergerd. Verschillende waterkeeringen zijn doorge sijpeld. De muur, welke het begin van de tunnel bij het station Invalides beschermt, is over een lengte van 25 30 M. be zweken waarop het water zich in de tun nel heeft gestort. Er hadden geen per soonlijke ongelukken bij plaats. Men blijft hopen, dat vandaag het water zal beginnen te vallen. De Loire valt reeds. Droeve cijfers. Het Berliner Tageblatt meldt dat te Berlijn van 1 Januari tol 30 September in de wijk Charlottenburg 161 zelfmoor den zijn aangegeven, waaronder 79 aan gebrek aan voedsel zijn te wijten. In de wijk Kreuzburg bedroeg het aan tal 169 waarvan 144 door honger ver oorzaakt zijn. Nog hooger is het cijfer voor de arbeiderswijk Wodding. De meeste zelf moorden komen in den middenstand voor. Ontzettende sneeuwval. In Neder-Süezië heeft de onophoudelijke sneeuwval noodlottige gevolgen gehad. Over al staat het verkeer volkomen stil, de trei nen zijn ingesneeuwd, zoodat kolen en andere belangryke vrachten voor de indu strie niet kunnen vervoerd worden. Op enkele plaatsen zijn de rails onder meters- hooge sneeuwmassa's bedolven. Even onge lukkig is de toestand in de dorpen, waar de sneeuw in de straten een geweldige hoogte heeft bereikt. Op enkele boeren hofsteden ligt de sneeuw bijna tot aan de daken, zoodat de bewoners slechts door de bovenste ramen naar buiten kunnen komen. Geweldige boude iu Amerika. Buitengewoon streng winterweer wordt uit geheel het Noord-Oosten van Amerika gemeld. In verschillende deelen van de staten Minnesota, Nebraska, Iowa en Zuid en Noord-Dakota daalde de temperatuur tot 20 en meer graden onder nul. In de stad Virginia werd zelfs een temperatuur van 39 graden onder nul opgeteekend. In alle Noordelijke en centrale landen van de republiek is de koude heviger dan sedert jaren is waargenomen. Uit de ver schillende koude gebieden zijn tot dusverre 12 sterfgevallen door de koude gemeld. Te Chicago heerscht een temperatuur van 16 graden beneden nul. Zes personen zijn er van koude gestorven, te St. Louis drie. gezworen en verzocht het woord. De Voorzitter herkende vrijheer von Losberg; en dat in de rede vallen bracht hem geheel en al in verbazing. •Ik kan u onder het ambtelijk verhoor van den beschuldigde het woord niet geven,® zeide hij beleefd, »of het zou moeten zijn, dat er plotseling een overwegend bezwaar voor u ontstaan is, met betrekking tot de wettige uitoefening van uwe plichten als gezworene.® •Zulk een overwegend bezwaar is ont staan. Ik kan over dezen man niet rechten, mijnheer de president I® Een algemeene opschudding ontstond er in de dicht bezette zaal. Aller blikken waren thans op den jongen gezworene gericht en daardoor bemerkten slechts weinigen, hoe ook de beschuldigde met wijd geopende oogen, waarin ontzetting te lezen stond, hem aanstaarde, om dan de handen voor het gelaat te slaan en als gebroken op zijn bank neer te zinken. •En waarom kan u dat niet Met zulk een verklaring, zonder opgave van grondige redenen, kan het hof geen ge noegen nemen.® •Deze man, mijnheer de president, die nu Karei Vollrath heet en zich daarginds in Amerika Karei Hartwig noemde, is mijn beste vriendHij heeft mij het leven gereden mij door zijn grootmoedigheid voor ellende en vertwijfeling bewaard. Wordt vervolgd.) - mr list Lam Heiistlgn en AllonaJeLanqstraat esde Bommelerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1