Eerste Blad C7 DE KEMP, Waterpoort, Heusden. A. VERSCHUUR-BAERT Raamsdonksveer. S. D. LAISDTZËN Co s Baak. IN GOUD EN ZILVER, Op de bank der gezworenen. *"and van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden, No. 4364 Vrijdag 18 Januari 1924 Reparatie-Inrichting. Bezuiniging op en door ambtenaren. FEUILLETON. Drogisterij. SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1 40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adverteritiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ik wil dit artikel beg-nnen, met te zeggen dat ik zelf ambtenaar ben en ik geloof zelfs dat ik mij onder de rubriek „hoofdambtenaren" mag rangschikken Uitdrukkelijk moge ik dit verklaren, omdat, hetgeen ik ga zeggen, misschien niet in alle opzichten de instemming van mijn mede-ambtenaren zal hebben en toch moet het van mijn hart. Wanneer ik aan bezuiniging in den openbaren dienst denk, dan rijst bij mij onmiddellijk de vraag, of de ambtenaren zelf niet voor een grooter of kleiner deel de schuld dragen van de enorme uit gaven, waarvoor rijk, provincie en ge meente jaarlijks komen te staan en of zij het niet zijn die in de allereerste plaats met succes gepaste bezuiniging in de uitgaven kunnen bevorderen. Het publiek, ieder weet het, oordeelt tegenwoordig allesbehalve gunstig over de ambtenaren. Men geeft hen van alles en nog wat de schuld, men scheldt hen voor dagdieven", „lijntrekkers" „opeters van de belastinggelden" enz. enz. Nu is de publieke opinie ten deze ontzettend overdreven en toch kan men het het publiek niet al te euvel duiden, dat het de ambtenaren beschouwt als feitelijk niets doende, maar toch lastige en vervelende wezens. Een ambtenaar immers verricht niet anders dan impro- ductieven (in ouderwetschen economi- schen zin) arbeid, waarvan het groote publiek al heel weinig ziet. En wat het publiek nog bespeurt van het amb- tenarenwerk is voor hen soms zóó on aangenaam, dat het bijna niet anders kan of de goe-gemeente, die van het raderwerk van staat, provincie en ge meente heel weinig besef heeft, moet den ambtenaar wel voor den zondebok houden. We denken maar eens aan de distributiemaatregelen, waarvan er vele op bureaux werden uitgebroed en die zóó'n bureaucratisch karakter adem den, dat zij bij den gewonen mensch wel gehaat moesten zijn. We denken ook aan de sociale wetten en de verorde ningen van provincie en gemeente van den laatsten tijd, die als 't ware er op uit zijn om onze persoonlijke vrijheid meer en meer noodeloos te belemmeren en van wier totstandkoming de ambtenaren Novelle van REINHOLD ORTMANN. 14) De president gaf Horst een teeken, dat hij op de getuigenbank zou gaan zitten. Toen verzocht hij Vollrath eene verklaring te geven van de geheele zaak, en diep ontroerd hoorden allen de bekentenis van den beschuldigde aan. Vollrath verzweeg nu niets meer. Hij schilderde de gebeur tenissen van dien avond, van het oogenblik af, waarop hij niets kwaads vermoedend thuis gekomen was tot den moord en zijn geheel onvoorbereidende vlucht, die hem als door een wonder zoo goed gelukt was. »Het was om den wille van mijn kind, dat ik vrij wilde blij ven,voegde hij er bij, »Ik wilde ergens, in een hoek der aarde, voor zijne toekomst werken. Het was mij niet mogelijk, er iets van te kunnen hooren. Na vijf jaar hield ik het dikwijls de schuld krijgen. En toch, een kern van waarheid zit in dit al. De ambtenaren mogen wetten, verorde ningen en allerlei voorschriften al handig en mooi en juridisch volkomen juist in elkaar zetten, zeker is het toch, dat al die wetten enz. zeer theoretisch zijn en dikwijls niet voldoende rekening houden met de praktijk des levens. En daarbij komt dan nog; dat tal van al die wet gevende maatregelen weer heel wat ambtenaren noodig maken, die ook weer uit de publieke kas, m a w. door de belastingbetalers, moeten worden betaald Maar er is meer dat het publiek tegen de ambtenaren inneemt. En dat is de door sommige ambtenaren voorgestane „gewichtigdoenerij".. Vraag eens aan een ambtenaar of hij een drukken werk kring heeft en ik sta er U borg voor, dat gij in 4 van de 5 gevallen een toe stemmend antwoord ontvangt. En is het een beetje al te gek om uwe vraag met een „ja" te beantwoorden, dan zal hij zeggen „neen, niet zoo druk maar 't is eene zeer verantwoordelijke betrekking, die ik bekleed". Zeker, er zijn tal van ambtenaren die werkelijk eene zeer drukke functie hebben, en er zijn er ook, die eene verantwoordelijke functie in nemen, maar het getal ambtenaren, dat noch een drukken, noch een verant woordelijken werkkring heeft, is toch heusch ook nog niet zoo gering En juist deze categorie zet bij het publiek kwaad bloed, omdat zij aanleiding geeft tot de algemeen heerschende meening, dat het ambtenarencorps flink kon wor den ingekrompen, waardoor dan heel wat voor den publieken dienst kan worden bezuinigd. Eenigen tijd geleden is aan de regee- ringsbureaux in Den Haag de 39-urige werkweek voor de ambtenaren ingevoerd en dit feit heeft mijn volle symphatie. Een ambtenaar behoort een flink loon te hebben, om onbezorgd te kunnen leven en daarvoor moet worden gestreden, maar daartegenover staat dat hij als extra prestatie aan de gemeenschap een hoeveelheid werk moet leveren, die evenredig is aan hetgeen de gemeen schap hem geeft. Wanneer ook de 39-urige werkweek op alle gemeentelijke bureaux en se cretarieën werd ingevoerd, en dit zou uitstekend gaan, want 7 uren werken per dag (en 's Zaterdags 4 uur) is wer kelijk heel goed^ te doen, dan zou dit ongetwijfeld aan meerdere gemeenten een niet onaanzienlijk voordeel brengen, want bij ernstig werken in den voor geschreven werktijd zou er heel wat meer dan nu gepraesteerd kunnen worden en zouden heel wat ambtenaren tot de overbodige luxe gaan behooren. En dit zou ook dit groote voordeel hebben dat sommige gemeenten zich zouden kunnen ontdoen van ambtenaren, die men bij gebrek aan beter, in den crisis tijd heeft moeten aannemen, doch die men met een gerust geweten onder de categorie „prulletjes" mag rangschikken. Een voorkomend uitvloeisel van „ge in mijn eenzaamheid niet langer uit. Ik wilde en zou mijn arm kind wederzien. Hier hoorde ik, dat het gestorven was. Nu gaf ik mij niet de geringste moeite meer om mij te verbergen. Ik was het leven moede ik wilde sterven. Ik wist, dat men mij voor een lagen roofmoordenaar hield het was voor mij alles hetzelfde. Men moest mij dus ter dood veroordeelen, Aldus dacht ik. Het is nu anders uitge komen. Ik zal de straf, welke mij op gelegd wordt aannemen als de rechtvaardige straf voor mijne waanzinnige daad. Mijn geluk is toch voor immer verstoord.c Toen hij geëindigd had kreeg het Open baar Ministerie het woord. >Het romantische verhaal, dat wij daar gehoord hebben, is des te minder geloof waardig, daar, noch bij het toenmalig onderzoek, noch bij het ondergane verhoor van den beschuldigde, ook niet het minste aan den dag gekomen is, dat op een be trekking van baron von Steinau tot de vrouw van den beschuldigde wijst. De meid, Emma Strewblow, die volgens Voll rath, de aanbrengster gespeeld heeft, is wiehtigdoenerij" is ook, dat sommige hoofdambtenaren het als een bewijs van het gewicht hunner betrekking beschou wen, indien zij veel ambtenaren onder zich hebben en dan ook hebben weten gedaan te krijgen, dat onder hen een staf van ambtenaren werkt, waarvan er zeker enkele gemist konden worden, in dien door de andere wat intensiever werd gearbeid. Het ambtenarencorps is vergeven van chefs, onder-chefs enz., die allen hun stokpaardjes hebben en daardoor de administratie dikwijls kostbaarder doen zijn dan wel noodig is. Zoo zijn er b.v. chefs, die het noodzakelijk vinden om door hnn ondergeschikten als een soort afgod te worden beschouwd. Ze zitten dan in een afzonderlijke kamer, terwijl hun mannetjes hen slechts bij hooge uitzondering mogen genaken Wenschtde chef wat aan zijn ondergeschikten mede te deelen of te vragen, of omgekeerd deze aan hun chef, dan moet zulks schriftelijk geschieden en dan hebben we de heerlijke zgn. kamercorrespon dentie, die helaas in nog maar al te veel bureaux hoogtij viert en tot heel wat noodeloozen omslag en tijdverlies aanleiding geeft enzoodoende weer de oorzaak is van te veel ambte naren en als gevolg daarvan geldver spilling. Een zuinig omspringen met materiaal is een kunst die ook door meerdere ambtenaren niet wordt verstaan. En ook met onnut verbruik van materieel kan veel geld worden weggegooid Nu is een mensch van nature egoïstisch en dus ook een ambtenaar, maar het egoïsme mag toch niet zoover worden gedreven, dat de gemeenschap door hare ambte naren geheel noodeloos wordt benadeeld. Zeker is het verkeerd om bij de ad ministratie al te zuinig te zijn, maar gepaste zuinigheid kan op meerdere bureaux wel wat meer worden betracht. Ook op de inrichting van sommige openbare bureaux ware heel wat te be sparen. Immers treflen we soms bureaux aan, die ingericht zijn met eene weelde, die geheel overbodig mag heeten. In minder rijk gemeubileerde bureaux kan even hard en even goed gewerkt worden als in vertrekken, wier stoffeering meer thuis behoort in salons van voorname familie's, ook al moge de oud Minister König van meening zijn dat een mooi gemeubileerd vertrek de werklust van den ambtenaar bevordert. De inrichting vain bureaux zij netjes, eenvoudig en doelmatig en de ambtenaar eische geen overbodige weelde voor zijn werkkamer 8UITENLANDSCH OVERZICHT Alle teekenen in het Engelsche Lager huis wijzen er op, dat het zal uitloopen op de val van het ministerie Baldwin en als dit zoo is ligt het voor de hand, dat de Labour partij met de leiding van het bewind zal worden belast. Zoowel van liberale als van arbeiders toen ook verhoord, en heeft daarbij met geen enkel woord van die briefwisseling gesproken. Ik moet daarom de gezworenen er op wijzen, dat zij zich in hun oordeel niet laten vervoeren door dat schoonklinkend verhaal. De jonge verdediger was dadelijk met een antwoord gereed. »Ik verzoek de behandeling te verdagen, tot de getuige Emma Strewblow gedag vaard is. Ik kan de getuigenis nu de zaak deze wending genomen heeft, niet missen. <c Het hof tiok zich even tot beraadslaging terug, toen iemand uit het publiek riep, dat hij gewichtige mededeelingen had te doen. Hij werd voorgebracht, en na zijn naam opgegeven te hebben, zeide hij, dat de bedoelde Emma Strewblow, als vrouw van den koetsier Johan Meisner, in zijn huis woonde en binnen een half uur ge haald kon worden. Daarop werd besloten, deze getuige te dagvaarden en dan de zaak voort te zetten. Diepe stilte heerschte er in de zaal, toen de getuige, Emma Meisner, de vorige zijde is het offensief op de conservatieve regeering met felheid ingezetRamsay Macdonald en Lloyd George hebben de regeering onbarmhartig gekritiseerd. Vooral de arbeidersleider is van leer getrokken hij verklaarde onomwonden, dat de regee ring het vertrouwen van 't Lagerhuis niet waard was, een opvatting, die ook tot uiting komt in 't amendement der Labour partij, dat morgen op 't adres aan den kroon zal worden ingediend en op welks aanneming vermoedelijk automatisch het aftreden der regeering zal volgen. Mac Donald's kritiek op de troonrede had tot strekking aan te toonen, dat, wat zij voor aanvaardbaars in uitzicht stelde, aan de oppositie was ontleend. De Labourleider noemde dit een poging der regeering om de voor de deur staande calamiteit te ont gaan. M.a.w. Mac Donald schreef de in de troonrede vervatte concessies toe aan het verlangen der regeeiing om haar poli tieke leven te redden hij meende dan ook te moeten opmerken, dat de arbeiders partij geen vertrouwen had in de hervor mingen, die de troonrede opsomde. Maar vooral ook had de leider der La bour partij veel aan te merken op de bui- tenlandsche politiek der regeering-Baldwin, die hij beschuldigde van slapheid, beslui teloosheid en gebrek aan doeltreffendheid om op de tekortkomingen van 't kabinet bizonderen nadruk te leggen, constateerde Mac Donald dat het vooruitzicht van de regeeringswisseling al meer had gedaan om den invloed van Groot-Brittannië te doen inwerken op de geesten der toonaangevende staatslieden van Europa dan het jaar re- geerens van 't kabinet-Baldwin. Vooral met betrekking tot de deplorabele Midden- Europeesche toestanden, meende Mac Donald dat ten spoedigste doeltreffende maatregelen moesten worden genomen. Hij zinspeelde o.a. op de gevaren voor nieuwe oorlogen en wees op de overeenkomst tusschen den tijd even voor het uitbreken van den wereld oorlog en dien van thans. Om al wat dreigde te verhoeden, spoorde Mac Donald ertoe aan, dat Groot-Brittannië zich zeer duidelijk uitsprak en. bereid moest zijn aan deel te nemen in de politiek en het in 't leven roepen van een instrument, dat op doeltreffende wijze een einde zou maken aan den ernstigen toestand in Europa. Ook den aanval, dien de liberale leider Llyod George op de regeering-Baldwin deed, Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. Wyberttabletten Valdapastilles. Salmiakpastilles Menthapastilles. Abdijsiroop. Sanatogen. Pain-Expeller. Sloan's Liniment. dienstbode van Vollrath, verscheen. Die onverwachte dagvaarding had haar natuur lijk geheel van streek gebrachten hare antwoorden waren in begin verward en onbestemd. Na de ernstige vermaningen van den voorzitter kwam alles er echter uit, en bevestigde zij woord voor woord het verhaal van den beschuldigde, van hetgeen er den bewusten avond tusschen hen beide was gevallen. Toen de voor zitter haar gestreng vroeg, waarom zij die gewichtige zaken reeds niet voor vijf jaar geopenbaard had, begon zij te weenen, en zeide, dat juffrouw Vollrath haar toen gesmeekt had, daarover te zwijgen. Op dit oogenblik bevond er zich onder de gezworenen geen enkele tpeer, die nog aarzelde met zijn uitspraak, en noch de rede van het Openbaar Ministerie, noch het prachtige pleidooi van den verdediger konden eenig gewicht in de schaal leggen. Van de drie vragen, die volgens gebruik, de jury voorgelegd werden, werden twee eenstemmig met »ja« beantwoord. Karei Vollrath werd schuldig bevonden, baron von Steinau met voorbedachte rade te hebben Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 42.000.000, f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrjje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. kenmerkte scherpte en vooral in verband met het vraagstuk der schadeloosstelling viel de oud-premier de regeering aan, ter wijl hij evenmin naliet zijn ongerustheid uit te spreken over de Fransche politiek in het Roergebied en de separatistische beweging, waarbij eveneens de Franschen zoozeer zijn betrokken. Baldwin heeft de regeeringspolitiek slechts zwak verdedigd, zijn verweer bracht weinig bijzonder nieuws. De Fransche bladen zijn eenparig van meening, dat een daling van den franken- koers als van de laatste dagen in geen enkel opzicht gerechtvaardigd wordt dooi de tegenwoordige situatie van Frankrijk. Een dergelijke baisse zou alleen gemotiveerd kunnen worden door een ernstige staking, die den handel ruineeren zou, of door een sociale revolutie. Volgens de Petit Parisien zullen Poin- caié en minister De Lasteyrie hedenmorgen met den ministerraad beraadslagen over de begrooting. L'Echo de Paris weet hieraan toe te voegen, dat Poincaré een reeks maatrege len zal voorstellen, ter verdediging van de Fransche valuta zoo zal geen enkele uit gave meer worden toegestaan waarvoor geen dekking aangewezen is de begrooting gedood, verzwarende omstandigheden wer den uitgesloten en er werd verondersteld, dat hij door een zware beleediging tot de daad gebracht was. De eisch was vijf jaar gevangenisstraf, de verdediger riep de clementie der recht bank in, en na een beraadslaging van enkele minuten, deed de voorzitter uit spraak Gevangenisstraf van 1 jaar onder aftrek der drie maanden voorarrest. De opzichter van Lindenhof, Vollrath, is thans een geacht en gezien man. Ver over de grenzen van het Losbergsche goed kent men zijn naam en zijn zware be proevingen. Het .is de trouwe vriendschap van Losberg en zijne echtgenoote, mogen gelukken, den zwaarbeproefden man weer met de wereld en het leven te verzoenen en hem een nieuwe toekomst te openen. EINDE. voor let Land m Heusden en AlteHdeLangstraat ti flu Bonelervaaril Amtfisclie M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1