Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Wyberf voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. zal algemeen besnoeid worden, en indien dit noodig mocht blijken, zal zelfs voor- loopig een zeker deel van het budget recouvrablec, d.i. de uitgaven ten behoeve van het herstel, op de gewone begrooting gebracht worden. Ten slotte zal de inning der belastingen met alle noodige scherpte worden doorge voerd. Het blad spreekt eveneens over een aanstaande verdere verhooging van het disconto, doch te dien aanzien is nog geen enkele beslissing genomen. Tot de invoe ring der betreffende maatregelen zal waar schijnlijk nog vóór het einde der week overgegaan worden. Naar aanleiding van den val van den frank schrijft de «Matin* Er bestaat voor de lage noteering van den frank geen reden. Maar het is het doel van de in ternationale geldwereld Frankrijk's ver trouwen te breken, zijn geest te schokken en het tot een paniek te drijven. Zoo han delde Duitschland ten tijde van Verdun Frankrijk zal thans volhouden zooals het te Verdun heeft volgehouden. Het weet, dat zijn politieke positie in Europa ster ker is dan ooit. Het weet, dat het niet een millioen tweemaal honderd en vijf tigduizend werkloozen heeft, aan wie da- gelyks on-productieve millioenen moeten worden uitgekeerd. Frankryk weet, dat het niet door groote stakingen bedreigd wordt, die er op berekend zijn, zijn han del te vernietigen en dat er geen sociale revolutie aan zyn poorten klopt. Laat daarom iedereen zyn koelbloedigheid on geschokt bewaren evenals zyn volkomen vertrouwen, maar laat niemand de han den in den schoot laten rusten. Op straat en in het gure weer zijn Uwe ademhalingsorga nen aan vele gevaren bloot gesteld. Door gebruik van TaMwHnn voorkomt U hoest, heesch- heid en keelpijn- Ze zijn bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a 45 eo 80 Cts. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Geheime brandery. Door de kommiezen by 's Rijks belastingen uit deze gemeente, in samenweiking met de Maréchaussée's alhier, werd een inval ge daan bij den molenaar A. A. te Veen in wiens huis een volledig toestel voor het ver vaardigen van gedistilleerd werd gevonden. De werktuigen werden in beslag genomen, terwijl tegen A. proces-verbaal werd op gemaakt. Andel. Voor het comité voor winter- lezingen alhier, hoopt 23 Januari des avonds 7 uur in de Openbare School op te treden den WelEd. Heer L. Penning met een lezing over Transvaal. Wij allen kennen dezen begaafden schrij ver uit zijn boeiende boeken en zijn voor liefde voor het Afrikaansche volk, verzuimen we dan ook niet a s. Woensdagavond deze lezing bij te wonen. Ten gevolge van de gladheid raakte de heer M. V. die een vracht koren haalde aan het veerhuis «de Zwaan* door een te grooten draai die hij moest maken met kar en paard in de Maas. Toegeschoten hulp mocht er in slagen den heer M. V. spoedig op het droge te brengen en daarna met vereende krachten paard en kar. Gelukkig dat de waterstand op de Maas nog al hoog was, dit vergemakkelijkte het werk zeer. (Te laat voor ons vorig nummer). Op Maandag 8 Januari werd alhier prijs gereden voor jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar. Jammer dat het weer zoo guur was, vele kleintjes waren al vóór dat het hun beurt was van kou naar de warme kachel gegaan, de belangstelling was niet groot. Hardrijderij voor jongens van 10—12 jaar. Ie prijs Cornelis Mans. 2e Zegerinis Boer. 3e Wouter van Rijswyk. 4e Ant, Straver. 5e Karei Benckhuizen. Hardrijderij voor meisjes van 1015 jaar. Ie prijs Aaltje van Sitteren. 2e Maria Hoesen. 3e Cornelia van Rijswijk. Hardrijderij met hindernissen voor jongens van 1316 jaar. Ie prys H. Hak. 2e D. van Wijngaarden. 3e J. de Cloe. 4e A. Pellikaan. 5e J. de Waal. Sleelje-ryden voor jongens van 10—15 jaar. Ie prijs W. Roelofs. 2e A. Noorloos. 3e D. van Rijswyk. 4e W. Naaijen. 5e W. van Rijswijk. 6e J. Visser. Een woord van hulde aan het bestuur mogen we niet onthouden, daar allen er voor zorgden dit ijsfeest zoo goed mogelijk te doen slagen. Den dooi die plotseling was ingetreden bracht groote veranderingen voor de ijsclub. Een ijsbreker die de vaar geul openmaakte, zoodat de banen niet meer te bereiken waren noodzaakte de ijsclub om andere maatregelen te nemen. Maar de voorzitter met zijn bestuur laten zich niet gauw uit het veld slaan. Vlug waren de banen verlegd en ieder die toen nog heeft geprofiteerd van de nieuwe ijs baan had geen spijt daar van, want werke lijk viel het mee het ijs was goed. Hierdoor heeft de ijsclub Andel Voor uit* weer getoond dat ze voor schaatsen- liefhebbers onmisbaar is. (Te laat voor ons vorig nummer). Almkerk. Op 30 Jan. a.s., hoopt voor de Herv. Jongel.-vereeniging op te treden Ds W. Bieshaar van 's Gravenhage. Naar wij vernemen hopen op 23 Jan. a.s. de Herv. Jongel.-vereenigingen «Eben Haëzer« en «Samuel* alhier haar jaarfeest te vieren. Naar wij vernemen hoopt de Ger. Kna pen vereeniging »Obadja« alhier omstreeks half Februari haar jaarfeest te vieren. De Herv. Jonge Dochtersvereeniging Arbeid Adelt* alhier hoopt op 31 Jan. a.s. haar jaarfeest te vieren. Het mond- en klauwzeer is, naar wij vernemen, uit deze gemeente geweken. Ammerzoden. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Jan. werd door de Fanfare »St. Cecilia* een liefdadigheidsuitvoering gegeven in het bondsgebouw, waarvan de baten, zynde f 256, bestemd zyn voor de algemeene armen in onze gemeente. Beide avonden was de zaal goed bezet en het ryke program werd keurig afgewerkt. Beneden-Langstraat. De boterprijs is wederom verhoogd en bedraagt reeds f 2.80 per K.G. Dat is in dezen barren wintertijd voor vele huismoeders voorzeker geen aangenaam bericht. Capelle. Dinsdagmiddag werd door B. en W. der gemeente Sprang-Capelle ten raadhuize der voormalige gemeente Vrijhoeve-Capelle, aanbesteed het bouwen van een nieuw raadhuis voor de gemeente Sprang-Capelle, onder architectuur van het architecten- en ingenieursbureau P. v. Gestel Co. te 's Hertogenbosch en Waalwijk. Voor perceel A werd als volgt inge schreven M. v. Campen, Capelle, f 16443 J. H. Spierings, Capelle, 16400 C. P. Treffers, Capelle, 15650 P. Michaël, Kaatsheuvel, 15460 A. de Grauw, Waspik, 14719 Jac. Nieuwenhuizen, Sprang, 12875 C. Timmermans en v. Willigenburg, Sprang, 12490 G. v. Dongen, Raamsdonk, 12450 Naglé, Geertruidenberg, 12432 J. de Bont, Nieuwkuik, 12430 Gebr. v. Alphen, Oosterhout, 12278 C. Michaël, Vrijhoeve-Capelle, 11870 G. de Bont, Nieuwkuik, 11869 Voor perceel B (glas- en verfwerk) werd als volgt ingeschreven Simonis, Raamsdonksveer, 1190 Wed J. J. v. d. Waals, Capelle, 1074 Smits en de Lange, Kaatsheuvel, 1024 J. Klaassen, Sprang, 950 J. de Groot, Capelle, 900 T. den Hollander, Capelle, 870 Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid* alhier, hoopt a. s. Dinsdag voor de leden en Woensdag voor niet-leden een uitvoering te geven in de zaal van den heer H. Mes. Dassen. Naar wij vernemen is de heer F. Fraai alhier benoemd tot onder wijzer aan de O. L. School te Kaatsheuvel. Eethen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 19 Januari 1924, des voormiddags ten 10 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Opheffing der O. L School te Gen- deren. 3. Voorstel ontslag Hoofd der school te Genderen. 4 Voorstel ontslag onderwijzeres te Babiloniënbroek. Het bericht in ons vorig nummer over de opheffing der openbare lagere school te Genderen, is niet geheel juist. Het raadsbesluit om de school niet op te heffen werd genomen met 6 stemmen voor en 1 tegen. In den aanhef van het bericht is sprake van den Hoofdingenieur, dit moet natuurlyk zijn Hoofdinspecteur. Genderen. Verbetering uitslag IJsfeest. Abusief vermeldden wij, dat de 6e prijs werd gewonnen door Huib. Kramer, dit moet zijn Herbert Kramer. De WelEd. Heer Huizinga, Rijks- landbouwconsulent te Breda, is voornemens op Donderdag 24 Januari e.k., ;s avonds half zeven, in café «de Zwaan* alhier eene lezing te houden met als onderwerp Be mesting van weiland.* Voorzeker zullen velen zoo'n leerzame lezing bywonen. Hedel. De prijzen der vette varkens zijn alhier stijgende. Men betaalt thans 38 ct. per pond levend gewicht. Verleden week is aan het station alhier een enorme hoeveelheid melk ge laden, bestemd voor Duitschland. De melk k am van de fabriek de Bommelerwaard te Kerkwijk. Nienwendijk. Maandagavond had een vergadering plaats in het café van den Heuvel ten doel hebbende te komen tot oprichting eener Werkliedenvereeniging met werkeloozenkas. De opkomst was zeer groot, zoodat deze tot stand kwam. Aan vankelijk traden 58 leden toe. Als be stuursleden werden gekozen de heeren C. v. d. Stelt Jz., J. v. d. Stelt Jz., P. de Peuter, Joh. Ouwerkerk en M. v. Anrooij, Zondagmiddag maakte Ds. de Bruijn bekend dat voor de armen een gift van f100 gecollecteerd was. Tevens wees Ds. de Bruijn op de goede daad die verricht was en sprak de hoop uit, dat deze navol ging moge vinden. t Deze week begaven zich eenige jongens op het ys, waardoor zich eerst het motorschip van den heer T. O. had doorgeslagen. De jeugd die het aardig vond scholletjes te loopen, brachten het er niet goed af. Het zoontje van J. B. en het zoontje van A. K. geraakten by de sluis te water. Eenige menschen die het ongeval bemerkten, wisten de waaghalzen op het droge te brengen. Ondendijk. De levering van 27000 K.G. super fosfaat 14 pCt., voor rekening der Landbouwvereen. «Samenwerking* is opgedragen aan het Centraal Bureau te Rotterdam voor f2.75 per 100 K.G. af fabriek. Sprang. Maandagmorgen ontstond in de woning bij J. C. de R. alhier begin van brand. Door het flink optreden der buren wist men het vuur nog bijtijds te dooven. Eenig kindergoed werd reeds een prooi der vlammen. By het blusschen geraak ten de kleeren der vrouw in brand welke men ook nog gelukkig kon uitdooven. De 15-jarige M. V. had op de Stoomschoenfabriek van den heer V. te Waalwijk het ongeluk met zyn rechter wijsvinger tu8schen de stanszmachine be klemd te komen, waardoor deze geheel openscheurde. Door Dr. v. d. M. werd de vinger verbonden. Dinsdagavond kwam de Ger. Jongel.- vereen. alhier in openbare vergadering bij een. Na opening door den voorzitter werd door hem als onderwerp ter bespreking ingeleid «Lente van ons leven*, waarbij door spr. de n.v. punten nader werden toegelicht: 1. Beroepskeuze, 2. Stormpe riode, 3. Belijdenis, 4. Verloving, 5. Hu welijk. Op dat onderwerp volgde een le vendige bespreking. Door den heer J. Frings werd behandeld het onderwerp«Zijt ge wapend*, achtereenvolgens werd stilgestaan bij het «Waarom strjjde, Tegen wien strij den, Waarmee strijden en hoe de wapenen te hanteeren.* Na een woord van dank door den voor zitter werd deze vergadering op gebruike lijke wjjze gesloten. Sleenwijk. Door Ds. J. H. Beurnee, predikant bij de Ger. Kerk alhier, il voor de roeping naar Tholen bedankt. Veen. In de Donderdag gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier is tot notabel gekozen de heer J. Blankers Jz. Tengevolge der vorst van Donder dagnacht is de overtocht per ty>ot weer gestremd. Gisteren werd over de helft der Maas per boot overgebracht en de andere helft kon beloopenj worden, De verbinding met Gelderland is dus weer verbroken. Wijk. Heden Donderdagmiddag werd door de alhier bestaande ysvereeniging Wijk en Aalburg het ijsfeest gehouden, dat de vorige week tengevolge van den ingevallen dooi niet kon doorgaan. De uitslag van de verschillende wed strijden was HARDRIJDEN Voor jongens van 1214 jaar. lste pr., H. v. Veen2de pr., M. Mouthaan 3de pr', L. v. Zandwijk. Voor jongens van 1517 jaar: lste pr., J. Garstman 2de pr. T. v. Herwijnen 3de pr., Adr. Bouman. Voor volwassenen lste pr., C. Garstman 2de pr., C. J. v. Wijk Lzn 3de pr., G. Bouman. SCHOONRIJDEN voor paren lste pr., H. Bouman met Mej. G. v. Ballegooijen 2de pr T. v. Helden met Mej. N. v. Wijk 3de pr C. J v. Wijk Lzn. met Mej. Geertr. Furster 4de pr., K. v. d. Velden met Mej. H. v. Veen. De prijzen bestonden grootendeels uit gouden en zilveren voorwerpen. Jury-leden waren de heeren J. Blankers te Veen en C. G. Nieuwkoop te Drongelen. De fanfare «Oefening en Uitspanriing« luisterde de feestelijkheden op. De visscher V., alhier had Woensdag een mooi buitenkansje. Bij het ophalen van een dobber in de kreek bleek, dat daaraan gevangen zat een zalm, welke circa 20 pond woog wat hem een voor deeltje bezorgde van circa f 50. Waspik. Voor de R K. Werklieden- vèreeniging trad als spreker op de heer J. Reijers, met het onderwerp steunregeling. Besloten werd te trachten van gemeente wege eene betere steunregeling t'e verkrijgen. Het aantal werkloozen, dat zich bij het steuncomité aanmeldde, bedroeg hier 34. Verschillende konden echter voor ondersteuning niet in aanmerking komen. De reeds bejaarde heer De Ridder, die Woensdagavond nog gezond en wel naar bed ging, werd den volgenden morgen dood gevonden. Wel tragisch Waalwijk. 31 Dec. 1922 4566 m. 4510 vr. totaal 9076. Geb. 133 m. 115 vr. gevest. 195 m. 249 v. overl. 48 m. 39 v. vertr. 242 m. 270 vr. vermeerd. 93. 31 Dec. 1923 4604 m. 4665 vr. totaal 9169. Huw. 65. Levenl. aange geven 13. Naar wij vernemen is de uitvoering van het groot oratorium «De Schöpiung* van Hayda, door Waalwijks Gemengde Zangvereeniging thans definitief bepaald op 25 en 26 Februari a s., in de groote zaal van den Gildenbond. Eveneens 't vorig jaar zal het bekende Arnhemeche Stedelijk Orkest zijne medewerking verleenen, ter wijl als solisten zijn geëngageerd mej. Mia Peltenburg (sopraan) en de heer Caro (bas) met een tenor is men nog in onder handeling. «E. v. h. Z Wondrichem. Loop der bevolking over 't jaar 1923. Op 1 Januari 1923 bestond ze uit 1137 m. 990 vr. totaal 2127. Geboren 30 m. 23 vr. tot. 53. Ingekomen 35 m. 37 vr. tot. 72. Vermeerderd met 65 m. 60 vr. tot. 125. Overleden 15 m. 14 vr. tot. 29. Vertrokken 45 m. 53 vr. tot. 98. Verminderd met 60 m. 67 vr. tot. 127. Totale vermeerdering 5 m. Totale vermindering 7 vr. Bevolking op 31 Dec. 1923 aldus 1142 m. 983 vr. totaal 2125. Aantal gesloten huweljjken 21. De land- en tuinbouwvereeniging «Land van Altena* alhier heeft voor hare leden een partij sparren aangekocht, welke kunnen worden afgegeven in prijzen vanaf 17 tot 32 cent per stuk. Bjj genoegzame deelname wil het Be- Mijnhardt's Tabletten £enuwtabletten Hoofdpijntabletten Maagtabletten Laxeertabletten Staaltabletten Pharm. Fabr. A.M'JNHflRDT ;Zeis^ stuur vanwege de Ned. Heide Mij. nog een cursus organiseeren in landbouwboek- houden. Zaterdagmorgen had alhier de plechtige begravenis plaats van Vrouwe Maria Louisa de Jongh, Wed. Mr. Herman Scholten, gewoond hebbende en overleden te Haarsteeg. Nadat de kist, gedekt onder een schat van bloemen, in het familiegraf v. d. Koiff was bijgezet, werden door verschillende sprekers waardeerende woorden aan haar leven gewijd en haar een laatste groet toegeroepen. Notaris de Jongh uit Ammerzoden, broe der der overledene, dankte allen voor de betoonde belangstelling en vertrouwde daarna het graf in handen van Burg. en kerkelijke autoriteiten. Werkendam. Op de jaarvergadering der afdeeling Werkendam van «Schutte- vaer« bleek, dat de vereeniging zich in een gunstigen toestand mag verheugen. Het ledental is met 8 vermeerderd. Op deze vergadering werden verschillende voor stellen besproken om te brengen op de agenda der Algemeene Vergadering. Twee voorstellen hadden meer betrek king op onze gemeente en wel le. om een vluchthaven te verkrijgen, daar de haven hier te klein is voor groote schepen, en 2e. een droogte op te ruimen aan het Steurgat, daar deze zeer ongerieflijk is voor de vaart. De opbrengst van de Weldadigheids uitvoering welke op Woensdag 30 Jan. a.s. zal gegeven worden in de Nutszaal door de Harmonie-vereen. «Concordia*, de Gem. Zangvereen. «U.D.I.* in overleg met het Nut komt geheel ten bate van behoeftigen van alle gezindten van Werkendam en de Werken. Verschillende attracties, als werpspel, grabbelton, boonepot etc. zullen daaraan verbonden zijn. Giften en goederen van prijzen enz. zul len gaarne in ontvangst worden genomen door den heer A. F. v. d. Heuvel alhier. Alhier is een Chr. Mannenkoor op gericht met aanvanklijk 25 leden. Het be stuur bestaat uit de navolgende heeren C. W. Kieboom, Voorz.D. Briënen, Vice- Voorz.G. Visser, Penn.m.M. Hoeflaken, Secr.W. v. Driel, Commissaris van Mu ziek. Directeur de heer A. v. Hardinxveld. Bij de Zaterdag l.l. gehouden ver kiezing voor drie notabelen bij de Ned. Herv. kerk zijn verkozen de heeren L. Ver doorn, J. C. Visser en W. Vlot. In totaal werden 91 stemmen uitge bracht. Loop der bevolking van Werken dam over 1923. Op 31 Dec. '22 1851 m. 1741 vr. totaal 3592. Vermeerdering in 1923 door geboorten 64 m. 58 vr. totaal 122. vestiging 100 m. 110 vr. 210. Tot. verm. 164 m. 168 vr. 332. Vermindering in 1923 door overleden 19 ra. 22 vr. totaal 41. vertrek 101 m. 108 vr. 209. Tot. verm. 120 m. 130 vr. 250. Bevolking op 31 Dec. 1923 1895 m. 1779 vr. totaal 3674. Firma ALPH. HUPSCH Zuiver en wetenschappelijk samengesteld. brengen overspannen zenu wen tot rust, nemen de slape loosheid weg en verdrijven examenvrees. Per koker 75 ct. stillen de ergste hoofdpijn. Per koker 60 ct» tegen maagstoornissen. Per koker 75 ct. Zachtwerkend laxeermiddel. Per doosje 60 ct. bij bloedarmoede en zwakte. flaconsf0.90f1.75 f3.40 WAARSCHUWING. Deze tabletten worden evenals alle goede artikelen veelvuldig nage maakt. Uiterlijk gelukt dit wel, maar innerlijk nooit. Oe namaaksels mis sen altijd de goede uitwerking dezer echte en oorspronkelijke tabletten. Eisch dus op de verpakking den naam M IJ N H A R DT. Bij Apotli. en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2