Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. UB, ft3fi6. Vrijdag 25 Januari O. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. feuilleton. j)t twee Vfeittwu. A. VERSCHUUR-BAERT RAAMSDONKSVEER. h. j. abBink. Reparatie-Inrichting. Onderwijs aan slechthoorende kinderen. Drogisterij. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. BEHOORENDE BIJ HET Hoewel in ons land reeds sedert 1914 scholen voor slechthoorende kinderen bestaan, is het niettemin een feit, dat in vele kringen dit onderwijs weinig bekendheid heeft, ja, dat tal van onder wijzers het bestaan dezer inrichtingen zelfs niet kennen. Heel in 't kort willen we eene be knopte uiteenzetting geven van de bij zondere eischen, welke het slechthoorend kind aan het onderwijs stelt, in de hoop dat we daardoor de aandacht mogen vestigen op dit kind, dat eene speciale verzorging noodig heeft en voor hetwelk verwijdering van de gewone school een weldaad kan beteekenen. Het behoeft stellig geen betoog, dat een goed gehoor een factor van groote beteekenis is in ons onderwijs, waar de mondelinge mededeeling zoo'n groote rol speelt. Gehoorvermindering zal dan ook dikwijls haar invloed doen gelden ten nadeele van het onderwijs. Dat het effect van eenzelfde gehoorvermindering bij verschillende kinderen zoo verschil lend kan zijn, ligt aan den persoonlijken, geestelijken aanleg van het kind. In het algemeen zal het slechthoorende kind moeite hebben zijn aandacht bij een onderwerp te bepalen, wat een ge volg is van de geringere hoorprestatie of in een geval van pijn in het zintuig zelf. Geestelijke vermoeidheid treedt als gevolg daarvan spoedig op, de belang stelling verdwijnt en het kind let niet meer op. Sommige klanken hoort het, andere weer niet, er ontstaan in hetgeen het waarneemt kleinere en grootere gapingen en niet altijd vermag zijn begripsver mogen deze te overbruggen en zelfs, gesteld dat dit al mogelijk zou zijn, dan nog rest het geen tijd en werkkracht meer om het gehoorde geestelijk te verwerken, zoodat zelfs ^bij bovenmatige inspanning het resultaat slechts gering kan zijn. In een gewone school hoort een slechthoorend kind niet thuis. Immers staat de onderwijzer nu eens met het De gewonde bewoog zich opnieuw. Een zijner handen ging in de hoogte en scheen iets te willen grijpen. Men luisterde «De brief 1Suzanna 1Ja, ver- eenigd De dokter, een goedhartige, oude man, sprak op half gedempten toon «Luisteren wij Als wy zijn dood kunnen verzachten zullen wij het doen Hij schijnt tot bewustzijn te komen. «De brief 1daar O mijn geliefde vrouw 1 Kom toch Suzanna Kom toch U Plotseling hief de gewonde zich half op. Hij bevond zich in een zeer hoogen staat van opwinding. De kooits deed hem ijlen. «Suzanna,* herhaalde hij, Suzanna Mevrouw de Villerupt sprak «Hij heeft van een brief gesproken misschien draagt hij er een bij zich die kan ons inlichtingen verschaffen.® De dokter ging aan het onderzoek. Hij trok uit een zak van de uniformjas eene kleine portefeuille. Daar zat het portret eener vrouw in eene zeer schoone vrouw er bevond zich ook een brief in, die nog niet lang geschreven was. gezicht "naar de klasse, dan weer naar het bord, velvolgens weer naar ter zijde, nu eens spreekt hij luid, dan weer zacht, nu eens langzaam, dan weer snel, voeg daarbij het spel van vraag en antwoord tusschen onderwijzer en kind, tusschen de kinderen onderling en dit alles in een klasse van ruim 30 leerlingen, waar de hoorafstanden zich doorloopend kun nen wijzigen, en ge zult begrijpen, dat het veelal voor een slechthoorend kind ondoenlijk is om het onderwijs in eene gewone school te kunnen volgen. Het slechthoorend kind voelt in eene gewone schoolklasse bij voortduring zijn onmacht in het volgen der onderwijsstof en geeft het dan ook in de meeste gevallen spoedig op. Voor zoover ons bekend, bestaan er in ons land drie scholen voor slecht hoorende kinderen en wel te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Deze in richtingen hebben reeds bewezen, een zegen voor velen te zijn geweest, daar zij meerdere mannen en vrouwen hebben gevormd, waarop de maatschappij trotsch mag zijn. De school voor slechthoorenden beoogt met haar onderwijs hetzelfde doel als de gewone volksschool. Gewerkt wordt naar het leerplan der gewone lagere school, maar de methode van onderwijs wijkt af van die der gewone scholen. Voorts heeft de school voor slechthoo renden buiten de gewone leervakken nog hare bijzondere vakken t.w. afzien van den mond, hooroefening en duidelijke en bepaalde uitspraak der woorden Men wake er bepaaldelijk voor om de school voor slechthoorenden te beschou wen als eene school voor zwakzinnigen, hetgeen buitenstaanders ten onrechte maar al te veel doen. Immers wordt er angstvallig voor gewaakt dat het zwakzinnig-slechthoorende kind niet in school komt. En we weten toch allen wel dat een ooraandoening niets te maken heeft met de eigenlijke zwakzinnigheid. Wie vóór het 5e levensjaar geheel doof of zeer slecht hoorend is of wordt, moet in het algemeen gezegd de doof- stommenschool bezoeken. Al wie na het 5e levensjaar doof of slechthoorend wordt en dus doof of slechthoorend wordt na de spraakvorming, moet als regel in eene school voor slechthooren den worden opgepomen, indien de slecht- hoorendheid het volgen van het onderwijs op eene gewone school door het kind in erge mate bemoeilijkt of dat van goedhoorenden schaadt. Het hoofdbegin sel bij het onderwijs aan slechthooren den is dat het kind nog van uit het gehoor moet kunnen worden onderricht hetzij met of zonder behulp van het afzien van den mond of van een boor toestel. Onwillekeurig rijst nu de vraag waarin de gunstige hooromstandigheden der school voor slechthoorenden be staan. Eerstens bestaat elke klasse slechts uit ten hoogste 12 leerlingen, die in hoefijzer vorm gezeten zijn, zoodat zij niet alleen den onderwijzer, maar ook elkander goed kunnen zien. Voorts zijn de hoorafstanden klein, terwijl de onderwijzer langzaam en zeer duidelijk spreekt, zoodat het zien van den mond, die spreekt, een grooten steun voor het juist opvatten van het gesprokene geeft. Daar de klassen klein zijn heeft de onderwijzer gelegenheid door het laten herhalen van vragen en antwoorden zich er van te overtuigen dat de klasse hem volgt. Sommige kinderen maken somtijds gebruik van hoortoestellen, welke aan de bank hangen en dus elk oogenblik aan het oor kunnen worden gebracht Als speciaal vak op scholen voor «Daar is hij* sprak de dokter den brief aan mevrouw de Villerupt overgevende. Deze zag haar schoonvader vragend aan om hem als 't w«re te verzoeken haar toe stemming te geven den brief te openen. «Lees f« sprak mijnheer de Villerupt. De brief was gericht aan luitenant Geor ges de Laincel. Hij was onderteekend door Suzanna, denzelfden naam, dien de gewonde eenige malen had uitgesproken. Hij be vatte eene aaneenschakeling van liefkozin gen. - Suzanna was de vrouw van Georges de Laincel en het huwelijk, dat zij hadden gesloten, dagteekende van eenige dagen, voordat de oorlog was uitgebroken. Geor ges, officier der mobiele troepen, had met zijn regiment moeten vertrekken. Deze plotselinge scheiding had de jonge vrouw wanhopig gemaakt en in den brief, dien mevrouw de Villerupt voorlas, kwam deze wanhoop duidelijk aan den dag. «O, hoe vurig bid ik God, dat deze oor log spoedig moge eindigen, dat Georgas weer spoedig bij mij moge zijn Spoedig vereenigd Vereenigd Dat was het woord, dat de officier zoo even had uitgesproken. Toen hij daar op den weg was neergevallen, machteloos om verder voort te gaan, toen de smart hem bijkans zijn bewustzijn deed verliezen, toen was zijne laatste gedachte aan zijn aange bedene vrouw. Hij zag haar voor zijn geestesblik voorbijgaan en nu op zijn doods bed prevelde bij het laatste woord uit den slechthoorenden noemde ik in de eerste plaats het afzien van den mond. Dit is voor het doove kind het vak bij uit nemendheid, dat dan ook dagelijks onderwezen wordt. In de afzienuren wordt alleen gefluisterd zoodat van hooren geen sprake is. Zeer jonge kinderen leeren het afzien van den mond spelender wijs, zoodat het geraden is om er zoo vroeg mogelijk mede te beginnen. Het in de tweede plaats door ons genoemde speciaal vak is „hooroefenin- gen". Zij dienen hoofdzakelijk om dat geen wat van het gehoor is overgebleven zoo werkzaam mogelijk te houden en het middel daartoe is dat de slecht hoorende kinderen in staat worden ge steld om te hooren, Het onderwijs in duidelijke en bepaalde uitspraak der woorden vormt het derde speciaal vak. Dit onderwijs heeft ten doel om de door slechthoorendheid ver minderde of onvoldoend gevormde spraak te zuiveren en te ontwikkelen en boven dien om de juiste uitspraak op peil te houden. Voor dit op peil houden is de leesoefening in kleinen kring, afgewisseld door voordragen van uit het hoofd ge leerde gedichten, een uitstekend middel, dat dan ook veelvuldig wordt toegepast. Uit het vorenstaande kan men wel eenigermate zien dat scholen voor slecht hoorenden uitnemende instellingen kun nen zijn voor hen, wier gehoororganen slecht zijn. Jammer dan ook dat in ons landje nog slechts drie van dusdanige scholen bestaan, want meerdere scholen voor slechthoorenden zouden werkelijk in eene groote behoefte voorzien. Wie een slechthoorend kind heeft en dat zou willen zenden naar eene school voor slechthoorenden, doch zulks niet kan bekostigen, kunnen we aanraden zich te wenden tot de vereeniging „Steun aan het doove kind," die het kostgeld voor meerdere kinderen voor hare reke ning neemt. Het adres der vereeniging is Mejuffrouw N. van Vliet, van Speijk- straat 106, 's Gravenhage. Wij hebben gemeend, het vorenstaande te moeten opnemen en. alzoo ter kennis van velen te "brengen, omdat we weten, dat er in onze omgeving meerdere kin deren worden gevonden voor wie het bezoeken van een school voor slecht hoorenden een uitkomst zou zijn. Het is ons bekend, dat de kinderen, op welke we hier het oog hebben, niet op school gaan en zulks ook hoogst moeilijk kunnen, zoodat zij opgroeien tot analphabeten (d.z menschen, d;e niet kunnen lezen en schrijven) en tevens de gelegenheid derven, om zich zooveel doenlijk te kunnen ontwikkelen tot nuttige leden der maatschappij. Ouders van slechthoorende kinderen, weest er van overtuigd dat ge uwe kinderen een onschatbaren dienst bewijst, door te trachten hen geplaatst te krijgen op eene voor hen geschikte school. Kunt ge het zelf niet bekostigen, welnu zoekt dan hulp bij de gemeenten, bij particulieren en bij genoemde Ver eeniging. Ook hier geldt„vele han den maken licht werk". Wittebroodstra; t 52 HEUSDEN*. Wyberttabletten Valdapastilles. Salmiakpastilles Menthapastilles. Abdijsiroop. Sanatogen. Pain-Expeller. Sloan's Liniment. brief«Hereenigd «Suzanria* klonk het weer van zijne lippen. Hij bleef met de handen uitgestrekt lig gen en herhaaide «Kom, lieve vrouw kom Toen sloeg hij zijn armen over elkaar, alsof hij zijn vrouw omhelsde en hevig snikkend riep hij «God je hebt mij verlaten Suzanna Je ontvlucht me Suzanna, waarom ben je er niet k Men moest een versteend hart bezitten, om bij al deze smartelijke ontboezemingen gevoelloos te blyven. In zijn ijlen verzette de gewonde zich tegen de pogingen van mijnheer de Villerupt en den dokter, die hem op het bed wilden houden. Hij be proefde zich aan hun handen te ontwor stelen, hij trachtte zijn bed uit te springen, om de gestalte zijner vrouw, die voor zijne oogen zweefde te grijpen en die hij niet grijpen kon Hl. De dokter riep op zachten toon mevrouw de Villerupt op wie dit tooneel een diepen indruk maakte. »Wilt een vreeselijke doodstrijd* mom pelde zij. «Wat u dezen rampzalige een weldaad bewijzen vroeg de dokter «wil u hem zijn stervensmarte verlichten Dat kan voor u niet moeilijk z.jn 1 Laat juffrouw Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Marktberichten. GORINCHEM, 21 Jan. Op de vee markt waren aangevoerd 145 runderen, nuchtere kalveren, 324 overloopers, 435 biggen, 0 schapen, 0 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f450 melkkoeien f275f335; kalfvaarzen f225 f350; guiste vaarzen f 180f 240 pinken f f graskalveren f f nuchtere kalveren f 24f 40, overloopers f 25f 45, biggen f 10 f 16 schapen f f lammeren f f ROTTERDAM, 22 Jan. Aanvoer 163 paarden, 10 veulens, 802 magere en 693 vette runderen, 180 vette kalveren, 48 graskalveren, 796 nuchtere kalveren, 79 schapen of lammeren, 274 biggen, 11 bokken of geiten, 44 varkens. Koeien f 0.70 a f 1.20 Ossen f 1, a f 1.20 stieren f 0 95 a f 1 06kalveren fl.20 a fl.85, alles per kilo. Melkkoeien f 350 a f 500, kalfkoeien f 375 a f475, stieren f240 a f510, pinken f 100 a f150, graskalveren f75 a f120, vaarzen f180 a f 250, werkpaar den f 250 a f400, slachtpaarden f 100 a f200, hitten f160 a f 300, veulens f70 a flOO, biggen f 10 a f 18, varkens f 24 a f40, slachikalveren f 15 a f 20, fokkal- veren f 20 a f 35. 's BOSCH, 23 Jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 1490 stcks. 811 stuks hoornvee, 497 biggen, 63 zeugen, 46 schapen en lammeren, 73 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 390 a f 440, kalfvaarzen f' 290 a f 425, magere ossen en koeien f 185 a f 285, vette ossen en koeien le kw. 62g, 2e kw. 55 ct. p p., pinken f165 a f 250, zeugen f 90 k f 130, biggen f2 kt 2.25 p. w schapen f 20 a f 40, lammeren f a f Aanvoer redelijk. Handel willig. Leverdays komen en op den naam van Suzanna antwoord geven als ware zij zelf Suzanna Ik ken haar edelmoedigheid en ik ben er zeker van, dat zij dit ver zoek niet zal weigeren vooral, wanneer zy weet, dat zij daardoor den doodstrijd vau dezen ongelukkige aanmerkelijk zal kunnen verlichten. Mejuffrouw Leverdays was de gouver nante van de jeugdige Martha de Villerupt. Dokter Reval had zich in zijn verwachtin gen niet bedrogen Toen zij de kamer, waar de officier lag, was binnengetreden en men haar had medegedeeld welke rol zij te vervullen had, aarzelde zij geen enkel oogenblik. «Ik ben gereedgaf zij ten antwoord. Zacht en kalm trad zij naderbij, met het oog vol medelijden en bleef bij het bed staan. Den dokter aanziende wachtte zij op een teeken. Na een oogenblik van kalmte kreeg de officier weder een vlaag. Nog eenmaal klonk dat smeekgebed hem van de lippen. «Suzanna 1 mijn Suzanna I prevelde hij. De dokter gaf het meisje eene wenk, om zich over hem heen te buigen. Zij deed dat en zacht gaf zij ten adtwoord «Georges, Georges I lk ben hier. Aan je zijde. Wat er toen gebeurde Hoorde de ster vende het, terwijl zyn oogen gesloten wa ren Hij scheen zijn bewustzijn plotseling teruggekregen te hebben, hij ijlde niet meer en sprak gewoon, alsof hij zijn Se Rotterdamsche eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9 30 f 13.50 Aanvoer 55000 stuks. ZALTBOMMEL, 21 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 67 biggen, prijs van f10 tot f 15. 16000 eieren, prijs p. st. 10 a lljct. 780 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter f 1 40, boeren boter fl.20 a f 1.30 UTRECHT, 21 Jan. Op de heden al hier gehouden paardenmarkt waren 1100 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor Weeldepaarden f 500 f 650 Werkpaarden 350 500 Oude paarden «100 250 2-jarige veulens 150 375 Jonge veulens 90 «175 Hitten 200 350 BUITENLAND. Een oudje. Te Lillo (België) zal een vrouwtje de volgende maand 105 jaar worden. Zij is nog steeds in 't volle bezit van al haar vermogens, alleen haar gehoor wordt wat z akker. Zij inttereseert zich nog voor alles, wat rondom haar gebeurt en met veel belangstelling ziet zij de voorbereiding der feesten, welke op haar zeldzamen ver jaardag gevierd zullen worden, om zich heen afspelen. Een zeppelin voor de Ver. Staten. Een zeppelin, die te Friedrichshafen is gebouwd voor de Amerikaansche marine, zal midden Maart proefvliegen. Blijkt het luchtschip te voldoen, dan zal het midden April den tocht over den Oceaan onder nemen. Opstand onder de Don-Kozakken Volgens ontvangen berichten zou er een opstand zijn uitgebroken onder de Kozak ken van den Don. De regeering van Moskou heeft vertegenwoordigers er heen gezonden om de orde te herstellen. De Noordpool Amerikaansch gebied. Volgens een mededeeling van den Amerikaanschen minister van marine zijn de Vereenigde Staten van plan de Noord pool te annexeeren. De staking geëindigd. De staking in de metaalbedrijven van Opper-Silezië zijn geëindigd. Autobrand. De heer Hunter, zijn vrouw, hun beide dochtertjes en de dienstbode keerden 's nachts uit Glasgow per auto terug naar Londen. Een defect deed zich voor en toen de auto-bestuurder benzine in het reservoir goot, sloeg een geweldige vlam op. De auto stond weldra in brand. De heer Hunter, verblind door de vlammen, sprong uit de brandende auto. Zijn vrouw en de oudste dochter werden met de grootste moeite gered. De dienstbode werd zwaar gewond. Zij werd, evenals de oudste dochter, naar het gasthuis overgebracht. Het jongste dochtertje, 4j jaar oud, is in de vlammen omgekomen. eigen vrouw aan zijn bed zag. «Jij, Suzanna,* riep hij, Goddank. Ein delijk O nu kan ik gerust sterven «Neen Georges, je zult niet sterven«, hernam het meisje, «ik zal je oppassen, je zult weer beter worden en dan zijn wij beiden gelukkig.* «Hereenigd nietwaar mijn liefste.* «Ja Georges, hereenigd 1* De officier trok het meisje naar zich toe. Deze bood geen weerstand, want wat zij deed, deed zij gaarne en zij gevoelde zich gelukkig, toen zij op dat bleeke gelaat een vreugde vollen trek zag verschijnen. «O beste vrouw, mijn Suzanna I* sprak de ongelukkige, «ik gevoel mij zeer ge lukkig I Ja, je hebt gelijk, de liefde is sterker dan de dood.Aan jou heb ik het te danken, dat ik zal blyven leven 1* Hij leunde tegen de schouders van het meisjezijn oogen waren gesloten, maar in de vaste veronderstelling, dat het Su zanna was, bevond hij zich nu uiterst kalm hij hoorde aan zyn ooren bet hart eener vrouw kloppen. Dokter Reval zag, evenals de anderen, ten zeerste aangedaan, het schouwspel aan. Hij keerde zich om naar mijnheer de Villerupt en mompelde «Dat is het einde.* De gewonde scheen te slapen. «Suzanna, mijn liefste Suzunna,* zeide hij eindelijk zeer zacht. Op dit oogenblik bracht hij het hoofd bij dat van het meisje. Zij zeide geen Jficnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5