bonden kosten bekend zijn geworden en de uitvoering weldra zal plaats hebben. De heer de Boom vraagt of er reeds een datum is bepaald waarop het griend- hout zal worden verkocht. De Voorzitter zegt van neen. Binnen kort zal hiertoe worden overgegaan. De heer Walraven brengt den Kildijk ter sprake en ook wat hem dienaangaande door het polderbestuur is medegedeeld, waaruit blijkt, dat dat Bestuur van mee ning is niet voor een behoorlijk onderhoud in de wintermaanden verplichtte zijn. De gemeente heeft de tusschenkorast van Ged. Staten ingeroepen. Verder informeert de heer Walraven of de Wed. Monshouwer niet betaald kan worden voor de door haar echtgenoot aan het G. E. B. bewezen diensten voor het in- en uitschakelen der straatverlichting. Verder is hem gebleken, dat de straatlam pen des morgens niet kunnen branden van wege het gemis van een daarvoor dienstige klok. Naar de kosten daarvan zal een onderzoek worden ingesteld. Ten slotte informeert hij of de geruchten waarheid bevatten als zou de voor J. Versteeg ge bouwde keet zijn afgekeurd. De Vosrzitter zegt dat deze keet is goed gekeurd. De heer van 't Sant adviseert, nu land is aangekocht waaraan veel arbeid valt te verrichten, niet over ta gaan om de slooten aan de Looze Stoep te dempen en infor meert van wie de verdere actie tot ont ginning van den aangekochten grond be hoort uit te gaan. Hierna wordt de vergadering gesloten. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Fostei's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Banditisme te Parys. Ëen Hollander te Parfis vermoord. Zaterdagmiddag, aldus wordt aan de »Cetem« uit Parijs geseind, speelde zich te 2 uur op de Place Vendóme een drama af. Drie gewapende bandieten drongen den gesloten byopteriewinkel Ostertag binnen, waarin zich bevonden een 46-jarige jongen en de Hollandsche verkooper Silvain Lim burg, geboren in de Watergraafsmeer en 25 jaar oud. De bandieten hebben den 16-jarigen jongen ernstig verwond. De heer Limburg, die op het schieten kwam toe gesneld, ontving een kogel in den buik en is doodelijk gewond. De bandieten namen de vlucht, zonder hun buit te kunnen meenemen, by 't zien van den agent die dienst had op den Place Ven dóme. De heer Limburg wist zich, hoewel zwaar gewond, nog naar de loge van den concierge te begeven, waar hij echter bewusteloos ineenzakte. De winkelbediende is naar het »Charité« vervoerd, hij heeft een verwonding aan het hoofd. De heer Limburg is 's avonds overleden zonder aan wijzingen te kunnen verschaffen. Deze moordaanslag verwekte in juweliers- kringen veel opzien, daar de broeder van den heer Limburg in deze branche zeer bekend is. Deze heeft gedurende den oorlog millioenen verdiend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Het sig nalement der daders is bekend. Volgens een nader bericht is de politie op het spoor van de bandieten. o Aan de gevelgeu overleden. De 27-jarige treinpoetser H. de Groot te 's Bosch, die Zaterdagmorgen op het station aldaar door een trein werd aan gereden, is dienzelfden dag nog omstreeks 12 uur aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat 'een vrouw en een kind na. Autobus te water. De autobus uit Wapse, waarin zich 17 mannen en 2 vrouwen bevonden, is in de Smildevaart geraakt. Het ongeluk gebeurde door het schichtig worden van een paard, dat zich op den weg bevond en waardoor de bestuurder te veel moest uitwijken. Alle inzittenden werden gered de meesten hadden eenige verwondingen bekomen. Be Zomertijd. De Langendijker Groentencentrale, om vattende 12 tuinbouwvereenigingen in Noord-Holland, besloot een stevige actie te voeren tegen eventueele wederinvoering van den zomertyd. Met andere vereen, zal daartoe in contact worden getreden. Hardhaudige huuropieggfig. In het logement »De Roost aan den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam zijn 2 vrouwen, die daar inwoonden, door den logementhouder in vereeniging met 3 van zijn kornuiten vrij ernstig mishandeld. Het was de bedoeling, dezen vrouwen het ver der verblijf in het logement te ontzeggen. Die aanzegging is op zóó hardhandige wijze geschied, dat de vrouwen naar het Binnen Gasthuis moesten worden gebracht, waar zij werden verbonden, aldus het Hbl. Bij deze eigenaardige huuropzegging heeft ook een 78-jarig man een verwonding op- geloopen, waarvoor hij eveneens in het Binnen Gasthuis is behandeld. De politie van het bureau Warmoes straat heeft aan het kabaal een einde ge maakt en den logementhouder met de 3 helpers gearresteerd. ■oord en bereoving. Een gewezen hoofdagent van politie, een Afrikaan, zekere K., heeft naar de Loc. meldt, te Kedongdjati (Semarang) de Inlandsche huishoudster van den trein conducteur der N.I S.R. gewurgd, waarna hij er vandoor ging met 340 gulden aan contanten en een collectie gouden sieraden en juweelen, K. woonde bij R. in en bedreef de misdaad toen de man van de vermoorde niet thuis was. Voor zijn ver trek liet hij een stuk papier achter, waar op hij den moord en den diefstal bekende. De politie te Se.xarang waarschuwde direct de omliggende plaatsen, maar men is er nog niet in geslaagd, den man te pakken te krijgen. Dure visite. De violist I. L. is door de politie aan gehouden, verdacht uit de woning van A. M. W. H., aan de Kruisstraat te Rotterdam, een ijzeren kistje te hebben ontvreemd, inhoudende een spaarbankboekje ten name van den bestolene, een bedrag van f 70 en eenige snuisterijen. Bij zyn aanhouding had hij nog een bedrag van f 38 in zijn bezit. BUITENLAND.. De spoorwegstaking in Engeland is geëindigd. Venizele» wil een vslkistemining. Venizelos verklaarde aan de Nationale Vergadering dat hij de vertrouwenskwestie zal stellen, daar verschillende republikeinen hebben aangedrongen op de noodzakelijk heid om de wisseling van regeeringsvorm te beschouwen als een voldongen feit zonder volksstemming. Hevige koude in Griekenland. Te Saloniki heerscht een ontzetter.de koude. Twee ambtenaren, een gendarme en 156 burgers die bij Saloniki in tenten waren gekampeerd, zijn van koude omge komen. mynontploffing in Pennsylnnië. Te Thanktown in Pennsylvanië zijn 40 mijnwerkers bedolven tengevolge van 'n vreeselijke ontploffing. Er zijn drie lijken geborgen. Weinig hoop bestaat, dat de overige mijnwerkers zullen worden gered, daar het water in de mijn snel wassende is. o Het huweljjk van prins-regent Hiro-Hito. Zaterdag was het de huwelijksdag van den prins-regent van Japan Hiro-Hito. De jonge echtgenoot is prinses Nagako,de oudste dochter van prins Koenijosji. Ëen krant gekoeht voor twee miliioen dollars. Uit New-York komt het bericht, dat Frank Monsay de New-York Evening Mail heeft gekocht. De prijs zou twee miliioen dollars te boven gaan. o Sprinkhanenplaag in Transvaal. Groote verwoestingen worden in Trans vaal aangericht door de sprinkhanen. Het verbond van landbouwers heeft telegrafisch aan generaal Smuts gevraagd krachtige maatregelen te nemen, om een nationale ramp te vermyden. o De gevolgen van drankmisbruik. Io een barak te La Neuville woonde de 27-jarige André Maget met zijn vrouw. Toen Maget op een avond dronken thuis kwam uit Reims, greep hij een houweel en wilde zijn vrouw slaan. Deze vluchtte echter en Maget begaf zich naar een na burige barak, waar zijn ouders wonen. Hij sloeg zijn vader, moeder, broeder, zuster en den man van deze, den 27-jarigen Hendrik Gelvé. Toen Gelvé zijn vrouw bloedend op den grond zag vallen, greep hij een strijkijzer en diende er Maget eenige krachtige slagen mee toe in den hals. Maget moest naar het ziekenhuis te Reims worden vervoerd. Hij qekwam 8 zware kwetsuren. Zijn toestand is zorgwekkend. MUNHARDTs Staal-Tabletten. 90ct Maag-Tabletten. 75ct Zenuw Tabletten75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn- Tabletten 60ct By Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door de Gem. Zangver- eeniging Crescendo* is dezer dagen we derom een tooneelstuk in studie genomen, zoodat binnenkort boven verwachting nog een tweede avond van kunstgenot te wach ten staat. De bij vele gemeentebesturen in de provincie bekende Hoofdcommies van de Prov. Griffie te 's-Bosch, Jhr. Mr W. J. M. v. d. Poll, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Vught. Aalburg en Heesbeen. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. B. van der Wal te Barneveld. Andel. De aangekondigde lezing van den heer Penning over ^Transvaal*, in de openbare school op j.l. Woensdagavond heeft veel succes gehad. De verwachting hiervan was hooggespannen. Het talrijke publiek heeft de heer P. ruim twee uren geboeid. Hij is een zeer gezellig causeur en we mogen hopen, dat 't comité voor winterlezingen de heer Penning dezen win ter nog eens zal uitnoodigen het publiek zal het daarvoor zeer dankbaar zjjn. Almkerk. De collecte gehouden j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate der em. pred., bracht op de som van f 47, terwijl tevens werd gecollecteerd een gift van f25 voor den Armen. A.s. Donderdag 31 Jan., 's avonds 7 uur, hoopt het mannenkoor »Excelsior« alhier een openbare uitvoering te geven in de zaal van C. Dekker alhier. Bij den heer T. Schaddelee alhier, is komen aanvliegen een postduif gemerkt 27 6752. Aalst. Alhier is overleden de 93-jarige vrouw van J. Schalk, welke de oudste inwoonster was van de gemeente. Brakel. De Commissie tot wering van schoolverzuim hield in het afgeloopen jaar 14 vergaderingen, waarin 26 ouders wer den opgeroepen, die byna allen voor de Commissie verschenen. Op een schoolbevolking van ongeveer 250 kinderen is er hier betrekkelijk weinig schoolverzuim. Beneden-Langstraat. Het vijf- en zesjarig elzen- en eiken schaarhout wordt nog zeer goed betaald. Naar schatting brengt het op struik nog van f7 tot f9 per 100 takkebossen op. Het opmaken van dit hout is om dezen tijd van het jaar nog een mooie werkgelegenheid, alhoewel het schaarhout meer en meer wordt uit gerooid. Dossen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn by den heer A. P. alhier twee rijwielen weggehaald. De politie heeft de zaak in handen. Eethen. Loop der bevolking over 1923. Op 1 Jan. 1923 aanwezig Totaal, te Genderen 563 m. 504 vr. 1067 te Meeuwen 427 m. 379 vr. 806 te Drongelen 205 m. 197 vr. 402 In tot. aanwezig 1195 m. 1080 vr. 2275 Ingek. over 1923 24 m. 43 vr. 67 Geb. 29 m. 29 vr. 58 Totaal 1248 m. 4152 vr. 2400 Vertr. over 1923 31 m. 42 vr. 73 Over). 40 m. 16 vr. 26 Aantal inwoners op 1 Januari 1924; 1207 m. 1094 vr. 2301 's Gravenmoer. Donderdagavond 6.30 uur hoopt Ds. Meijers van Capelle in de Hervormde kerk alhier op te treden, speciaal om te spreken voor de Ned, Herv. Jongelingsvereeniging »Ora et Laborac. Na herhaalde oproeping voor een onderwijzer aan de Christelyke school al hier heeft zich nog slechts één sollicitant aangemeld. Genderen. Naar wij vernemen, zal door de Gebr. v. Wijk alhier, een autobus dienst op Gorinchem, 's Bosch en Waal ,vyk worden geopend. Hoewel den juisten datum nog niet kon worden medegedeeld, zal echter spoedig een definitieven dienstregeling worden be kend gemaakt. Gameren. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier werd aanbesteed de levering van drie ijzeren landhekken in 2 perceelen. De uitslag was als volgt H. v. Kuyl, le perc. f 101, 2e perc. f 71 H. v. Sloten, le perc. f 96, 2e perc. f 66 J. W. v. Ballegooien, le perc. f98, 2e perc. f56.25; G. Nieuwenhuizen, le perc. f 95, 2a perc. f 52.50. Vanwege het Polderbestuur werd aanbesteed de levering van twee brugleu ningen. Daarbij werd als volgt ingeschreven H. v. Sloten f 44 H. v. Kuyl f 39 G. Nieuwenhuizen f31.25; J. W. v. Balle gooien f30.75. Herpt. In de vergadering van den gem.raad, die Vrijdagavond half acht werd gehouden, waren met den Voorzitter alle leden tegenwoordig. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend en het nieuwe lid Jac. de Wilt de vereischte eeden had afgelegd en als zoodanig geïnstalleerd was, wenschte de heer v. Herpt het 40-jarig ambtsjubileum van den Voorzitter als gem.secretaris van Heusden te herdenken. Spr. zei Is dit op zich zelf een feest voor Heusden, ook voor onze gemeente is dit wel van belang. Immers 40 jaren zijt gij nu nauw aan de gem.administratie verbonden, steeds hebt gij tot volle tevredenheid van een ieder gewerkt, waardoor uw werk steeds gewaardeerd werd, doordat ge tel kens in meerdere functies geroepen werd, die met de gem.administratie en gem.be langen in nauw verband staan. Uwe benoeming tot Burgemeester van Heusden en tot Burgemeester van Herpt zijn ook daar het bewijs van. Geen wonder dat ook wij thans verheugd zijn en ik meen den tolk te zijn van allen wanneer ik u hier van harte feliciteer en u nog vele jaren toewensch, niet alleen als Burgemeester-Secretaris van Heusden, maar ook als Burgemeester van Herpt, De Voorzitter dankte voor deze woorden en hoopte dat de wenschen geuit in ver vulling mogen gaan. De notulen werden met een kleine wijziging goedgekeurd. Tot toetreding van een Provincialen Bond van brandweerorganisaties werd besloten. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd de heeren J. G. Ceelen, A. Straver, C. den Dunnen, P. v. d. Broek en Andr. Piron. De vergoeding, bedoeld in art. 191 der lager onderwijswet 1920, over 1923 werd vastgesteld op f4 per leerling. Oosterhout. Eene alhier aangekon digde verpachting van bouwlanden tegen graanpryzen en van weilanden tegen boter- pryzen kon niet doorgaan, omdat de boeren eenparig weigerden eenig bod te doen. Poederoijen. Aan de worsteling tus- scheri de inwoners van Poederoijen, met als gemachtigden ds. Rappard en G. A. J. Bok, lid van den Raad, en het College van Burgemeester en Wethouders betreffende het Manhuisfonds is thans een einde ge komen. De gelden, aan voormeld fonds toebe- hoorende, werden door het college van B. en W. voor gemeente-doeleinden enz. ge bruikt, hetgeen niet naar den zin der in woners was, waarop een klacht bij Ged. Staten van Gelderland volgde. Thans komt op de gemeentebegrooting (dienst 1924) een post voor, groot f 2000, met afdragen provisoren van meergemeld Manhuisfonds, en hebben provisoren doen afkondigen, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor uitkeering van het fonds en den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, zich schriftelijk kunnen aanmelden. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan de heeren G. A. J. Bok en ds. Rappard, die geheel belangeloos deze uitkeeringen hebben weten te bewerken. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 12, Haver f 10, Boonen f 17, Erwten f 25, Hooi f 17. Sprang. A.s. Donderdag hoopt de Afd. »Sprang« van den Chr. Fabrieksarbeiders- bond, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, haar jaarvergadering te houden. Het bestuur der Gereformeerde meisjesvereen. »Bid en Werk* alhier, is thans uit de n.v. dames samengesteld P, van Voorthuizen presidente, M Blok secre taresse, M. Leempoei penningmeesteresse en Cath. Gennït plaatsvervangster. De leden zullen in haar bijeenkomsten ook kleedingstukken vervaardigen ten dienste van den Zendingsarbeid. Vrijdagavond werd door de Knapen- vereen. xSamuëlt op zeer aangename wijze jaarfeest gevierd. Tot aan de pauze be rustte de leiding bij Ds. Wolthers daarna bij de leiders. Vele voordrachten en op stellen werden ten gehoore gebracht. Om circa 41 uur ging men voldaan huiswaartst Sleenwijk. Donderdagavond 24 dezer had het Bestuur der Afdeeling ïSleeuwijk* van den Vrijheidsbond een feestavond ge organiseerd in café Sprenger alhier. Het dilettanten-tooneelgezelschap d Ga stil maar voort* uit Gorinchem luisterde den avond met prettige tooneelstukjes en voordrachten op, terwijl de verloting van een pop, een grabbelton en het raden naar een aantal boonen in een flesch aardige oogenblikken verschaften. Dank zy de uitnemende zorgen der leden van het Bestuur, van wie wij in het bij zonder noemen den heer Ph. van der Gie- zen en de dames van der Linden en Spren ger, slaagde de avond uitnemend en 't was dan ook niet te verwoderen dat het talrijk opgekomen publiek luide instemde met de woorden van den eere-voorzitter, toen deze woorden van dank en hulde aan het Bestuur bracht en de spelers t. w. de Heer en Mevrouw Knijff en de Heer van Ravenswaa.j uit Gorinchem zijn compliment maakte over spel en voordracht. Veen. Terwijl het 5-jarig zoontje van V. zich vasthield aan de achterdeur van de auto der firma F., werd deze onver wachts dichtgetrokken. Het gevolg was, dat twee vingers ernstig werden benadeeld, waarvoor geneeskundige hulp werd inge roepen. Dit mag een les zijn voor andere waaghalzen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal op Vrijdag 1 Februari in het café van den heer Jonker alhier een lezing worden gehouden door den WelEd. Heer W. Vermeulen, hoofdboekhouder van de Ned. Heide Maatschappij over de Land bouwboekhouding en de Inkomstenbelasting. Met het oog op de belastingen bevelen wij een ieder aan, deze lezing bij te wonen. Aan de uitnoodiging voor ouders van schoolgaande kinderen om alhier op te richten een oudercommissie werd door ruim 40 personen gevolg gegeven. Tot leden dezer commissie bestaande uit 5 personen werden benoemd de heeren M, Smits (voorz.) A. Vos Jr. (Secr.) C. G. Timmermans, M. G. Timmermans en Jac. v. Ballegooyen, (leden). Werkendam. Donderdag jl. vierde de Geref. Meisjesvereen. »Priscilla« hare 3e jaarvergadering in de Chr. School aan de Keizerstraat. Deze byeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 105 3, waarna Ds. Andree in gebed voorging vervolgens hield deze een toespraak. Daarna werden de jaarverslagen van de Secretaresse en de Penningmeesteresse Voorgelezen. Door afgevaardigden van verschillende vereenigingen werd een feestwoord gespro ken. Door de dames A. Visser en G. Pellikaan werden eenige zangnummers ten gehoore gebracht. Vervolgens werden door enkele dames een paar stukjes proza en poëzie voorgedragen. Na de pauze werden nog eenige stukjes voorgedragen. Over de voordracht »Plat- telandsrust en Zondagsheiliging* volgde een drukke bespreking. De aanwezigen werden op een en ander onthaald. De schoollokalen waren goed bezet. Na het zingen van Ps. 68 10, sloot Ds. Andree te 11| uur deze verga dering met dankzegging. Heden (Woensdagavond) zal de 2e ouderavond gehouden worden der Herv. Chr. Schoolvereeniging. Door de Herv. Jongel.-vereeniging vMaranatha* wordt een pop in Zeeuwsche kleederdracht tentoongesteld in verschil lende etalages, naar wiens geboortedatum voor f 0.10 kan geraden worden. De opbrengst hiervan is bestemd voor het aan schaften van een bibliotheek voor deze ver eeniging. Zondag j.l. werd alhier een meis- jesvereeniging opgericht op Ger. grondslag. Aanvankelijk traden 45 leden toe. De lei ding hiervan werd opgedragen aan mej. N. Hakkers en den heer Jaq. J. van Oord. Meisjes van 12 tot 16 jaar kunnen van deze vereeniging lid worden. Waalwijk. In de jongste vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken voor de Langstraat, is als voorzitter herkozen de heer B. Timmermans. De voorzitter betoogde, dat naast ver sobering in de staatshuishouding, noodza kelijk was een grondige herziening van de sociale wetten, om den drukkenden last op de verzwakte bedrijven te verlichten en de belemmering tot ontplooiing van volle kracht weg te nemen. Hij vreesde anders, dat op den duur de vroegere afzetgebieden, die door den met valuta-concurrentie tijde lijk bevoordeelden ondernemer zyn veroverd voorgoed zullen verloren gaan. De verbetering in de schoenindustrie was z. i. in hoofdzaak te danken aan de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2