Uitgave: Firma JL J. VEERMAN, Heusden. No* 4369 Woensdag 6 Februari 1924, „Het Kasteel van Kerlor." FEUILLETON. TE KEEIN. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. UND VAN ALTENA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In ons nummer van a. s. Zaterdag begint een nieuw feuilleton Wij raden onze lezers aan dezen spannenden feuilleton geregeld bij te houden. BUITENLANDSCH OVERZICHT Heel Amerika is in diepen rouw gedom peld door het overlijden van ex-president Wilson. Omtrent zijn verscheiden wordt uit New-York aan »De Courant« gemeld Zaterdag sliep de zieke af en toe ge durende korte, onrustige perioden. Eens werd na zijn ontwaken uit zulk een kort- stondigen slaap een poging gedaan, om hem voedsel toe te dienen, doch Wilson maakte een zwak, afwijzend gebaar met het hoofd. Daarna nam hij de hand van zijn vrouw in de zijne en sliep opnieuw in. Bij een volgend ontwaken gaf hij te kennen zijn vriend te willen zien en toen deze aan zijn bed verschenen was, keek Wilson dr. Greyton glimlachend aan. Tegen den avond werd de pols zwakker en de geneesheeren spraken van een gradueele inzinking. Niet éénmaal tijdens zijn ziekte heeft de ex-president Wilson teekenen gegeven, dat hij klaagde over pijnen. Men had hem geen verdoovende middelen gegeven en toediening van zuurstof werd niet noodig geoordeeld, daar de geneesheeren het er over eens waren, dat dit niets zou hebben gebaat. Mevrouw Wilson bleef tot het einde onvermoeid bij haar stervenden echtgenoot. De symphatie in Amerika is zeer groot. Het beste bewys hiervan leverde wel de menschenmasse, welke zich bij het huis van den overledene verzameld had. Uren en uren lang zaten de menschen, ondanks de groote koude, in dekens en overjassen gehuld, op berichten te wachten. Zelfs was de politie genoodzaakt tot afzetting over te gaan, teneinde den weg naar de deur van de woning van W7ilson vrij te houden. De moed, welke Wilson aan den dag heeft gelegd in het aangezicht van den dood, heeft een diepen indruk gemaakt en hij zal na zijn dood geëerd worden op een wijze, zooals hij dat gedurende de laatste jaren van zijn leven niet heeft 2) Eensklaps, zonder dat hij zich kon be grijpen, waar hij de vermetelheid vandaan haalde, waagde hij het, haar te zeggen, dat hij een heerlijken droom had gehad, waarin hij zich aan hare zijde zag verplaatst. Zij kreeg een kleur, niet zoozeer, omdat zij zich door dit aanzoek niet gevleid ge voelde als wel, omdat zij nog niet scheiden wilde van een leven, waarvan zij de be koorlijkheden nu in dubbele mate ondervond. Zij gaf op strengen toon ten antwoord »Maar mijnheer Sandris, u verbaast mij ten zeerste! Wij mogen ons toch niet belachelijk maken 1 Stel u voor, dat wij naar het huwelijksaltaar gaan, u zoo klein en ik zoo groot 1 Hebt gij er wel aan gedacht, welk bespottelijk figuur wij maken 1 Het is te gek nietwaar ?c Hij gaf geen antwoord, verbleekte, want hy gevoelde den pijnlijken indruk, dien dit sarcasme op hem maakte. Verachting is wellicht alleen in staat zoo'n schok te doorstaan maar Amaury verachtte Alwine niet, evenmin kon hij, die steeds zoo eerlijk en rondborstig was vermoeden, wat er feitelyk achter stak. Hij verbeeldde zich, dat zijn kleine gestalte alleen voor haar een hinderpaal was en daar hij dit bezwaar natuurlijk niet kon wegnemen, scheen de gekend. President Coolidge heeft eei nationalen rouw van dertig dagen uitgevaardigd. Overal, in alle Amerikaansche steden, hangen de vlaggen halfstok. Het congres verdaagde de zitting ten teeken van rouw over den grooten doode, te wiens huize de stroom van condoleance-telegrammen blijft vloeien Er is nog geen besluit genomen omtrent de plaats en de plechtigheid van de be grafenis. Woodrow Wilson, die de 28ste president der Vereenigde Staten is geweest, werd den 28stën December 1856 te Staunton, in den staat Virginia, geboren en is dus 67 jaar oud geworden. Zijn vader was predikant en zyn moeder moet een fijnzinnige vrouw geweest zijn. In Woodrow werden de godsdienstige be ginselen, welke indertijd de Schotsche en de Iersche voorvaderen genoopt hadden naar Amerika uit te wyken, levend ge houden. Hij studeerde rechten en historie, eco nomie en politiek. Eerst werd hij professor te Princeton 17 Januari 1911 gouverneur van den staat New-Jersey en in 1912 koos men hem, om zijn liberaie en humane beginselen, tot president van de Vereenigde Staten. Hij was dit van 4 Maart 1913 tot 4 Maart 1917 en vervolgens tot 1921. Geleidelijkweg wordt Rusland weer in den kring der naties opgenomen. Nu men zich voor het feit ziet geplaatst, dat de sovjetregeering zich reeds ongeveer zeven jaren als revolutionair bewind heeft ver mogen te handhaven, wacht men niet langer op een eventueele regeeringsverandering in Rusland, die wel eens onbepaalde tijden op zich zou kunnen laten wachten. Men aanvaardt thans, in telkens meerdere landen, een staat van zaken, die een stabiel ka rakter schijnt te dragen. Het allereerst was het Duitschland, dat sovjet-Rusland zoowel in feite als rechten erkende. Als nummer twee is thans Engeland gevolgd. Men kan als zeker aannemen, dat nu wel spoedig meerderen zullen volgen, wat tot gevolg zal hebben dat het econo misch evenwicht in Europa nu op vlugger wijze zal kunnen worden hersteld. toekomst hem zoo donker toe, dat hy zich onwillekeurig afvroeg, of het langer leven nog waarde voor hem had. Amaury was echter niet iemand, om zich direct uit het veld te laten slaan. Hy wanhoopte nog niet. Hij wilde evenwel niet in het land blijven en teekende in voor Tonkin, om haar en der wereld misschien eenmaal te kunnen toonen, wat hij, trots zijn kleine gestalte, vermocht uit te richten. III. Tot in het eindeloos verschiet strekte zich de vlakte van Tuyn Quan uit. Gril lige stroomen doorkruisen het vruchtbaar terrein, begroeid met bamboewouden, ko kospalmen, wier hooge toppen tegen den helderen hemel afsteken. Menschen als mieren, die iets zoeken, loopen er heen en weer. Anderen hebbén zich op den grond te slapen uitgestrekt. De nacht is gevallen. De vuren branden. De schadelijke dampen uit de moerassen trekken over de gras sprietjes heen. Het geluid van de trom, die den terugtocht slaat, verliest zich in de ruimte, terwijl een zwak kanongebulder heel uit de verte de nachtelijke stilte ver breekt. In dit oord bevindt zich het regi ment van Amaury, een geruimen tijd tot werkloosheid gedoemd. Dag aan dag maken de koortsen hare slachtoffers en men haakt naar een treffen met den vijand, om toch eindelijk eens deze streek te kunnen ver laten. Vervolg Raadsverslag gemeente WIJK. De heer v. Wijk zegt, dat den laatsten tijd verschillende aangeslotenen van het electrisch net worden uitgeschakeld. Naar zijne meening komt dit, omdat het vele arbeiders bezwaarlijk is, om de 4 weken hun kwitantie voor het licht te voldoen. Stookt men petroleum, dan wordt deze per liter gekocht en men voelt de uitgaaf zoo niet. Spr. weet niet, of het mogelijk is, doch als het ging, zou hij bijwijze van proef, eens een muntmeter willen doen plaatsen, de betaling zou daardoor veel makkelijker worden gemaakt en als de proef gelukte konden meer van dergelijke meters worden aangeschaft. De P.N.E.M,- agent iedere week het geld te doen ophalen is met het oog op de kosten te bezwaarlijk, doch kon aan zyn voorstel gevolg worden gegeven, dan zou het de arbeidersklasse gemakkelijker worden gemaakt electr. licht te nemen. De heer G. v. d. Pol gelooft dat het niet zal gaan, omdat men dan in conflict met de P.N.E.M. zal komen. De Voorzitter wil er met de P.N.E.M. weieens over spreken, doch vreest dat de kosten veel te hoog zullen worden, vooral ook omdat over het geheel veel te weinig stroom wordt afgenomen. De heer v. d, Velden zegt dat het dubbele kosten worden, eerst de oude meters weg nemen en dan weer nieuwe plaatsen. De heer v. Wijk brengt hiertegen in, dat hij in de vorige vergadering reeds op eenige slechte meters heeft gewezen, het is niet zijn bedoeling overal direct nieuwe muntmeters te plaatsen, doch alleen bij hen, die een nieuwen meter zouden moeten hebben, de proef te nemen. De heer J. v. d. Pol is van oordeel, dat de oorzaak, wsarorn de menschen hunne meters laten wegnemen, is, de meterhuur van 35 ct. per maand, zij oor- deelen, voor die 35 ct. kan ik weder eenige liters petroleum koopen en aan die 35 ct. heb ik niets en spr. moet hen daarin gelijk geven. De heer v. Wijk is van meening, dat men moet trachten de menschen aange sloten te houden. Zooals uit een verklaring van de P.N.E M. blijkt, is er geen gemeente die zoo'n uitgebreid net en zoo weinig aansluitingen heeft. In de eerste verga dering die hij bijwoonde, heeft hij reeds verzocht om een lijst waarop de ingezetenen, die zich in het begin hadden opgegeven Luitenant Sandris is niet ziek, hij ver veelt zich evenmin. Het is er wel is waar niet gezellig, maar daar breekt hij zich het hoofd niet over. Zijn klein stalen lichaam biedt aan de verpestende dampen dapper weerstand. Hij bevindt zich hier beter dan in Frankrijk. Het onrustige leven bevalt hem uitstekend, de verant woordelijkheid, die hem op de schouders rust, geeft hem als 't ware levens kracht. Hij leidt wel een hondenleven, dag en nacht zit hij in het pak, steeds gewapend, om elk oogenblik op het gevecht voorbereid te zijn, maar dat wil hij zich getroosten, om tenminste van Gaumés een pluimpje deelachtig te worden Gaumés is zijn kolonel, een flinke maar ruwe kerel, voor wien Sandris eerbied koestert en wiens achting bij steeds tracht te verwerven. En waren er, die Gaumés niet mochten lijden, met Sandris was dit evenwel niet het geval. Op zekeren nacht werd er gerapporteerd, dat de Zwart-Vlaggen zich op een afstand van honderd meters van het bivak bevon den. De schildwachten hadden zich me nigmaal vergist, maar dit keer hadden zij goed gezien. Onmiddellijk stond men op en kleedde zich in stilte aan. In rotten afgedeeld lieten de Franschen, gereed om elk oogenblik een uitval te doen, de Gelen tot zeer dicht bij het kamp na deren, waarop deze zich als sprinkhanen wenschten te werpen. Plotseling maakten de Franschen een charge en de Annamiten voor aansluiting, tot heden is aan zijn verzoek niet voldaan. Men doet hier ook niets om aansluitingen te krijgen. Zij die zich in het begin hebben opgegeven voor aansluiting, hebben er mede schuld aan gehad dat het licht er is gekomen, hij zou deze lui nogeens willen aanspreken en willen trachten hen tot aansluiting te bewegen. De Voorzitter zegt, dat er direct al 100 aansluitingen minder tot stand zijn gekomen, dan er zich voor hadden aangemeld. De heer van der Velden is van oordeel dat het electrisch licht geen opgang heeft, omdat van het begin af aan het recht van bestaan is tegengewerkt en omdat de con trole niet goed is. Spr. weet zeker, dat er geen enkele gemeente in het Land van Heusden is, waar het onderhoud van het licht zooveel kost als hier. Een meter wegnemen of verruilen is het werk van 15 minuten en het komt de gemeente op f2.40 of f2.60. Voorzitter. Ik zie er hier een heel rijtje die slechts f 1 kosten. De heer v. d. Velden zegt verder, dat de arbeiders op de Ebbe een geheelen dag moeten werken voor f 2.Storingen, die in een kwartier tijd verholpen zijn, komen de gemeente op fl.20 of fl,30. Als men spreekt van bezuinigen, dan moest men hiermede eerst eens beginnen. Laatst is de leiding bij v. d. Maaden omgelegd, er is een halven dag aan gewerkt en het komt de gemeente op f8.50 te staan. Op deze manier kan het licht nooit bestaan, als de controle niet beter wordt is dit een onmogelijkheid. De heer J. v. d. Pol zegt zeker te we ten, dat er in Aalburg meters zijn die niet werken, men stookt het licht en be taalt geen cent. De Voorzitter trekt deze bewering in twijfel, waarop de heer v. d. Pol een voorbeeld noemt. De Voorzitter zal hiernaar onmiddellijk een onderzoek doen instellen. Hij kan niet gelooven, dat hier de kosten van on derhoud zooveel hooger zyn dan in een andere gemeente, waarop de heer v. d. Velden den raad geeft eens te informeeren bij den P.N.E.M.-agent te Genderen, wat die rekent voor de verschillende werkzaam heden. De heer van Wijk zou de lijsten van uitgaaf wel eens goed na willen gaan om daaruit te oordeelen of eigen beheer niet voordeeliger zou zijn. verdedigden zich met ware doodsverachting. Door een kogel getroffen valt één hunner hoofden ontzield ter aardezijn sneuvelen brengt een algemeene verwarring te weeg. In minder dan een uur en met betrek kelijk weinig verliezen zijn de Roodbroeken meester van het terrein. Amaury is buiten zichzelven van vreugde. Zijn compagnie had zich dapper gehouden. Hij haastte zich kolonel Gaumés de triomf te verhalen. Deze toonde zich echter een weinig ontstemd. ^Luitenant Sandris, waar bevondt ge u tijdens het gevecht ?c »Aan de spits van mijn compagnie, kolonel »Het is mogelijk, maar men heeft u niet gezien »Dat komt, omdat ik zoo klein ben,c gaf Sandris ten antwoord, aan zijn sabel kwast peuterend. xKom, kom geen verontschuldigingen Enfin, deze keer zal ik het door de vingers zien Ik hoop, dat het niet weer gebeurt 1 Ge weet het, ik houd niet van soldaten, die voor een kogel salueeren 1« De kolonel ging heen, terwijl de luitenant bijkans de tranen in de oogen kwamen. Zeker, hij had veel geleden 1 Maar nu dreigde zijn eer bezoedeld te worden 1 En dat werd hem aangedaan door Gau més, zijn chef, die hem altijd met eenige onderscheiding had behandeld. O, zoo'n smaad te dulden en niet in staat te zijn de beschuldiging te logenstraffen 1.Dat De heer J. v. d. Pol noemt dit zoo zeker als een huis, doch men zou dan iemand moeten nemen, die bekwaam is voor zijn werk. De heer van Wijk zou gaarne willen weten, wat uitbreiding van het net per 100 meter zou kosten, de Veldstraat wordt rijp voor aansluiting. De Voorzitter vreest dat de kosten te hoog zullen zijn, er staan te weinig wo ningen, indien er slechts 10 aansluitingen zouden zijn, dan is de uitbreiding zeker niet rendabel. De heer van Wijk wil in de volgende vergadering met namen komen van per sonen die willen aansluiten, zyn de kosten per 100 meter dan bekend, dan kan een nadere beslissing worden genomen. De heer G. v. d. Pol geeft den raad om de leiding vanaf Joost v. d. Pol tot Veen af te breken en dat gedeelte op een andere plaats te brengen, waar de menschen wel willen aansluiten, men heeft dan alleen arbeidsloon. De Voorzitter zal hiernaar een onderzoek doen instellen, misschien zyn er nog meer gedeelten, die verplaatst kunnen worden. De heer J. v. d. Pol zegt dat indertijd het licht bij v. d. Velden is weggebroken en vraagt of al eens pogingen zijn gedaan, om v. d. Velden onder de aangeslotenen terug te krijgen. De Voorzitter'meent, dat als v. d. Velden licht wil hebben, hij dit dient te vragen. De heer J. v. d. Pol zegt dat het licht ongevraagd is weggebroken. Hij acht het plicht, den heer v. d. Velden te vragen of hij weer wil aansluiten, zegt hy neen, dan is het gemeentebestuur vrij. De heer v. d. Velden zegt hierop, dat hij het electrisch licht altijd heeft voor gestaan, het doet hem genoegen dat de heer van Wijk sedert hij raadslid is, een voorstander van het licht is geworden. Vroeger in diens kwaliteit als van Wijk was dit niet zoo en werkte deze het licht zelfs tegen. Hy is niet van plan een voetval te doen, in den breede betoogt hij nogmaals zyn goed recht in deze. Zoolang de Justitie geen uitspraak heeft gedaan, zal hij geen stroom meer afnemen. De Justitie wil zijn aanklacht echter niet in behandeling nemen, naar spr.'s meening is dit de schuld van den Voorzitter. De Voorzitter bestrijdt deze beschuldiging. De heer van Wijk wil den heer v. d. Velden even antwoorden, dat hij in z.jn kwaliteit als van Wyk nooit geen tegen- was erg, meer dan erg 1 Dat was schier ondragelijk Op dat oogenblik werd hem een hand op den schouder gelegd. Hy ontwaakte uit zijn mijmeringen 1 »Wat 1 ben jij het Murel »Ja luitenant, ik heb hooren vertellen, dat tegen het aanbreken van den dag we der gevochten zal worden 1 Zou het wel de moeite waard zijn om de mannen te laten slapen Amaury zag zijn adjudant verbaasd aan Wat Gaan wij er nog op los »Ja zeker luitenant, de Annamiten willen hun dooden wreken 1c »Goed, wij zullen wel eens zien Gevolgd door den adjudant ging Amaury naar het hoofdkwartier. Murel had gelyk. Er werd een veldslag geproclameerd. De hoofdofficieren liepen, voorzien van hunne instructiën, heen en weer in het kamp. Amaury verzamelde zijn mannen en ging toen zijn tent binnen, om zijn strijdtenue aan te trekken. Toen hij zijn koffer sloot, viel er iets uit. Het was het spel kaarten, dat hij indertijd had gebruikt, om zich in de oogen van Alwine grooter te doen schijnen. Nu hij aan den vooravond stond van een bitteren strijd, was het meer dan zaak, zich wat grooter te maken. Evenals toen legde hij de kaarten in zijn laarzen, om tenminste één centimeter langer te zijn. Daarna kleedde hij zich geheel aan. Eenige uren later was de strjjd ont- MElHSBLiB ïiir iel Land ïan Unin en Altena,dGLai|straat en is Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1