Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4371. Woensdag 13 Februari 1924. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no* 19. Postrekening no 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Alles wijst er op, dat de arbeid van de Commissie van deskundigen die een onder zoek instelt naar den toestand van de Duit- sche financiën, en die heeft na te gaan in hoeverre de Duitsche begrooting in even wicht kan worden gebracht en de valuta gestabiliseerd, succes zal hebben. Het eerste resultaat is geweest dat met algemeene stemmen een beslissing is ge nomen met betrekking tot den grondslag, waarop het ontwerp zal worden gebaseerd, dat bedoelde commissie voornemens is te recommandeeren aan de Commissie van Herstel betreflende een Duitsche goudbii- jettenbank (emissiebank), die haar eigen bankbiljetten zal inwisselen tegen die van de rentebank en van de rijksbank. Dr. Schacht, die, zooals men weet, de president is der rijksbank, is op de hoogte gebracht van de algemeene beginselen, die aan be doeld ontwerp ten grondslag liggen en de regeling, die de sub-commissie aan de Commissie van Herstel van zins is voor te leggen, komt hem zeer geschikt voor. Dr. Schacht is van gevoelen, dat, mocht de aanbevolen regeling werkelijk worden uitgevoerd, zij verreweg de beste kans biedt om de Duitsche valuta te stabiliseeren en een duurzaam karakter te geven aan het Duitsche budget-evenwicht. Het is stellig een bemoedigend teeken, dat althans tusschen de betrokken Duitsche kringen en de deskundigencommissie-Dawes overeen stemming is bereikt. Het komt er nu nog slechts op aan te weten, of door de Commissie van Herstel eveneens zal wor den aanvaard hetgeen de experts aan tie hand doen. Nu alle partijen bereid schijnen te zijn om het gestelde doel te bereiken, mag de hoop worden gesteld, dat in Duitschland spoedig een waardevolle verhouding der betaalmiddelen zal intreden. Dit is van te meer beteekenis, daar ïjuist de laatste dagen de mark weer een neiging tot dalen vertoonde. De commissie is echter van gevoelen, dat de situatie van Duitschland's tegenwoordig bedrijfsleven en eveneens de toestand van 't geld het noodzakelijk maken elk dralen te vermijden. Op 18 Fftbr. zal men te Parijs dan ook gezamenlijk de werkzaamheden voortzetten. Er zijn echter meer teekenen, die er op wjjzen, dat getracht wordt vreedzame toestanden in Europa in 't leven te roepen Het zou me smartelijk aandoen, als je je als eerzuchtige plannen niet voorgoed opgaaft en |ik mijn moeder moest ver zoeken je het huis te ontzeggen. Wees niet bezorgd! Ik ga vanavond al weg. Mariana's nederigheid scheen het trot- sche meisje ontwapend te hebben. Uitstekend, zeide zij. En als je zoo handelt, zul je altijd op onzen steun, zelfs op onze genegenheid kunnen re kenen. Dank u, zeide Mariana. Je moet nu nog een uitvlucht beden ken, zoodat mijn moeder en Georges de ware reden van je vertrek niet kunnen gissen. Daar zal ik voor zorgen. Carmen stak haar de hand toe. Nu handel je verstandig, Mariana. Vergeef mij, dat ik je straks wat hard toegesproken heb. Maar de adel ontaardt tegenwoordig zoo licht, dat men met dubbele zorg voor zijn smetteloosheid moet waken. Tot wederziens 1 Tot wederziens, zeide Mariana, de hand drukkende, die Carmen haar toegestoken had. Zoodra had deze zich niet verwijderd, of de arme bloedverwante hief fier het hoofd op, dat zij zoo even gebogen had. En Carmen naziende met een blik vol en den wederopbouw met kracht ter hand te nemen. Het duidelijkst spreekt dit wel uit de erkenning van Rusland door Enge land en Italië, waardoor een millioenenvolk, dat een zevental jaren op zichzelf stond, weer kans heeft een belangrijke economi sche factor in het Europeesche leven te worden. Maar ook de stellige verbetering der Britsch-Fransche betrekkingen bevordert de Europeesche rust. Het incident, door het z.g. interview van Lloyd George in het leven geroepen en dat de relaties tusschen Groot-Brittannië en de Fransche republiek er ginszins op verbeterde, behoort al weer tot het verleden. Het mag wpI van beteekenis worden geacht, dat in België de staatsgevangenis door de gewapende macht moet worden omringd, om te beletten dat de sympathie van het volk voor de gevangenen tot dezen doordringt. Het Hbld. schrijft: Zondag had te Leuven een grootsche manifestatie plaats ten gunste van dr. Borms. In het Acht-uren Huis werd een meening gehouden, waar beurte lings mej. Martens, dr. Jacob, Herman Vos, Rosa de Guchtenaere, het oud-Kamer lid Maes, Verbrugge en Finne het woord voerden om amnestie voor Borms te eischen. In de stad Leuven was de staat van beleg uitgeroepen. Alle samenscholingen van meer dan vijf personen waren verboden. Een aanzienlijke macht van gendarmen en troepen was opgeroepen. De onmiddellijke omgeving van de staatsgevangenis op de Thiensche Vest was door prikkeldraadver sperringen afgesloten. Ten einde toch de mogelijkheid te hebben voor de gevangenis te manifesteeren, wisten de 2000 aanwezigen op de amnestie meeting langs omwegen op het gebied der gemeente Heeveelde tot een vijftig meter afstand van de gevangenis te naderen. Zij knielden allen neer op het zand van een 'heuvel aan den overkant der Thiensche Vest. Een Roomsche priester las het Onze Vader, dat door de 2000 aanwezigen werd beant woord. Het was een aangrijpend oogenblik. Uit de schare traden de twee dochters van dr. Borms met nog twee meisjes naar voren met bloemen, die zij gingen neerleggen voor de deur van de gevangenis. Zij werden door gendarmes verplicht de bloemen weg te nemen en daar zij weigerden, werd tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Ten gevolge van dit incident ontstond er woeling onder de manifestanten en er moest door woesten, onverzoenlijken haat. Je vergeven? mompelde zij. Nooit. Je hebt me een bekentenis ontlokt, me vernederd, me gehoondEr zal een dag komen, waarop je me om vergiffenis zult smeeken en waarop die trotsche Kerlors tevergeefs tranen zullen storten van schaamte en bloedende smart II. In den nacht. Met vluggen, vastberaden tred begaf juffrouw de Sainclair zich naar haar kamer. Er moest snel gehandeld worden. De gravin de Kerlor, goedhartig en mede lijdend van aard, zou zich wellicht tegen het vertrek van het kind, dat zij opge nomen had, verzetten en Mariana, nu zij haar plannen ontdekt en haar ver wachtingen bedrogen wist, dorstte naar wraak en naar vrijheid. Toen zij op haar kamer gekomen was, zag zij, dat de avond begon te vallen en dat zij zich haasten moest om voor den nacht Kerlor te verlaten. Zij haalde haar kleine reistasch voor den dag en vulde ze haastig met wat linnengoed en eenige toiletartikelen. Vervolgens deed zij er haar kostbaar heden in een geëmailleerd horloge, een bracelet met twee gouden groenoogige slangekopjes en eenige met paarlen be zette ringen. Een uit gouddraad geweven beursje, waarin eenige louis schitterden, stak zij in haar zak. de gewapende macht gechargeerd worden. Enkele personen werden ingerekend. Vóór dat de manifestanten de nabijheid van de gevangenis verlieten, werd door allen het Wilhelmus gezongen. Een kalmeerend middel dat U rust en kalmte schenkt en een ver- kwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijn- hardt's Zenuwtabletten, Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. BINNENLAND. Een echtpaar in den Raad. Naar de Bredasche Crt. verneemt, heeft de heer Meijvis ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Breda. Zijn opvolger is de heer Th. Neve, echt genoot van het vrouwelijk raadslid Mevr. Th. Neve-Rjjntjes. De heer Neve zal den zetel bezetten, zoodat man en vrouw in den Raad zitting hebben, hetgeen de vigeerende wet toestaat. Besluiten in den Tielschen Raad. De Tielsche gemeenteraad besloot tot invoering van de 48-urige arbeidsweek, pensioensverhaal op ambtenaren, handhaving van het wethouderspensioen en instelling eener commissie tot besnoeiing van het aantal ambtenaren en werklieden. o De ieeuing van Rotterdam. Gemeld wordt, dat bij de emissie van f 10.000.000 6 pCt obligaties ten laste der gemeente Rotterdam de leening dus danig werd overteekend, dat bij de toe wijzing belangrijke reductie op de inschrij vingen moet plaats vinden. o Ambtsjubilé Ds. Weiter. Onder groote belangstelling heeft de hofprediker dominee Weiter zijn 50-jarig ambtsjubilé herdacht. De koningin, vergezeld van den prins en prinses Juliana, kwam den jubilaris ten eigen huize geluk wenschen. Bij kon. besluit van 28 Januari j.l. is deze benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De koningin heeft persoonlijk het ridder kruis overhandigd. o Het politieschandaal te Bataria. De Raad van Justitie heeft Van Rosen, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot Nu moest zij nog van haar weldoenster afscheid nemen. Mariana ging aan haar klein bureau zitten en schreef een brief, dien zij zonder hem over te lezen, in een enveloppe deed. Hierop schreef zij „Mevrouw de gravin de Kerlor". Toen daalde zij de steenen trap af en in de vestibule, waar voorvaderlijke por tretten en jachttropheeën aan de wanden prijkten, legde zij dien brief op een zil veren servies. Zonder aandoening en zonder spijt overschreed zij den drempel van het ver blijf, waar zij zoo lang een toevlucht gevonden had. Toen zij het dorp Kerlor genaderd was, vroeg zij aan den herbergier een rijtuig om haar onmiddellijk naar Brest te brengen. Onmogelijk, mejuffrouw, antwoordde de Bretonnermijn tilbury is te Saint Max en komt eerst morgen thuis. Maar Daunlas, de bakker, kan u mogelijk helpen. Het eenige paard van dezen was echter ziek. Mariana klopte nog bij drie dorps bewoners aan, maar overal stuitte zij op bezwaren. Het onstuimige jonge meisje stond op het punt haar geduld te verliezen' en dacht er reeds over de acht mijl, die haar van Brest scheidden, te voet af te leggen. Bij vollen dag zou zij daar niet tegen opgezien hebben, maar nu neigde de zon ten ondergang en kleurden de kimmen zich reeds met het laatste avond rood. Plotseling hoorde zij het gehinnik van een paard, hetwelk uit een klein, bouw- zes jaar gevangenisstraf onder aftrek van de voorloopige hechtenis. Geschorst. De burgemeester van Semarang heeft den directeur van de waterleiding, den heer E, J. Minkman, wegens het aannemen van retour-commissie geschorst. Auto's te water gereden. De chauffeur verdronken. Door een verkeerde stuurwending is Zaterdag de auto van den heer D waarin deze met zijn echtgenoote en een logée, alsmede zijn chauffeur waren gezeten, van de brug van het Westerdiep te Veendam te water gereden. De heer en mevrouw D. werden be houden op het droge gebracht. De logée was, toen men haar uit het water redde, bewusteloos. De chauffeur, een jongeman, die kost winner was van zijn vier zusters, is blijkbaar onder de auto geraakt. Toen hij werd opgehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. o Eon ongeluk by Kaarden. Een vrouw verdronken. Naar de »Ct.« uit Naarden verneemt, is er Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uur een automobiel met zes of zeven personen, tusschen de Hakkelaarsbrug en Naarden in het water gereden, waarbij een vrouw verdronken is. De heer Hepner uit Amsterdam, een ooggetuige, die de ramp voor zich uit zag gebeuren, vertelde het blad o.m. »Angstkreten en gegil stegen op uit de auto. Mijn chauffeur, Jan Lansing, sprong onmiddehjk in de vaart, terwijl ik mij zelf eveneens te water begaf tusschen de wal kant en den verongelukte auto Lansing, die op den wagen geklommen was, slaagde er in eenige kinderen en een vrouw te redden, waarbij ik hem kon helpen. Ook de beide mannen wisten den kant te be reiken. Daarop sloeg tot onzen grooten schrik en ontsteltenis de auto om en ver dween onder water, zonder dat een tweede vrouwelijke passagier gered kon worden, niettegenstaande de bijna bovenmensche- lijke pogingen van mijn chauffeur. In middels waren twee maréchaussées en nog een wielrijder ter plaatse gekomen en wij trachten met behulp van een langen haak den wagen weer terug te halen. Dit bleek echter onmogelijk en tot slot moesten vallig stalletje scheen voor te komen, waarvoor het meisje zich bevond. Zonder zich te bedenken duwde Ma riana een der beide staldeuren open en ontwaarde een man, die bezig was een mager paard voor een karretje te spannen. Het was een onaanzienlijk, ongemak kelijk voertuig en Mariana stond even in twijfel of zij trachten zou daarvan gebruik te maken, maar er bleef haar geen andere keus over. Zij klopte den man, die met zijn rug naar haar toegekeerd zat, even op den schouder. Kun je me naar Brest rijden? vroeg zij. Ik ga naar Loc Maria, antwoordde een schorre stem. En toen na zich bedacht te hebben: Als je me vijf gulden geeft Dat is goed, antwoordde Mariana. De man keerde zich om het was Por- nic, de strooper. Hij zag er nog meer verhit en verwilderd uit dan straks en keek het meisje met een paar glazige dronkemansoogen aan. Pornie was van beroep lorrenkoopman. lederen dag ging hij den boer op en reed van hut tot hut om gebroken glas, vod den, konijnvellen enz. te koopen, terwijl hij zijn overigen tijd aan stroopen of smokkelen besteedde. Toen juffrouw de Sainclair den tegen stander van mijnheer de Kerlor herkende, was haar eerste opwelling om terug te tredenmaar de drinkebroer scheen zich haar niet meer te herinneren en daar zij geen tijd te verliezen had, stapte zij in het wagentje. de pogingen tot redding van de vrouw, die onder den wagen lag, worden opge geven.* De geredden werden ondergebracht en verzorgd in een nabijzijnd boerenhuis. Een der geredden, die den wagen bestuurde, vertelde, dat hij, komende van de richting Amsterdam, verblind was door het licht van een hem tegemoet rijdende automobiel en daardoor geen richting kon houden, hetgeen aanleiding werd tot het betreu renswaardige ongeluk. De heer Hepner sprak er zijn groote verontwaardiging over uit, dat onmiddellijk na het ongeluk, een drietal automobielen, die de plek van het ongeluk passeerden, niet stopten, niettegenstaande de dringende en zeer duidelijke seinen. Eerst een vierde automobilist stopte en kon de aanwezige maréchaussée-beambten van dienst zijn. o Een gevecht met Vanatieken in Ned.-Indiê. Zaterdagmiddag had te Tangeran 20 mijl ten Zuiden van Batavia een hevig gevecht plaats tusschen inboorlingen en de politie. De inlanders, die met zwaarden en messen gewapend waren, verklaarden dat zij een nieuw koninkrijk van den berg Gedeh wilden stichten en droegen amuletten. De politie trachtte de inlanders te ont wapenen waarop een strijd ontbrandde. Een Nederlandsch politieinspecteur en een inlandsch politieagent werden gedood. Aan de zijde der fanatieken vielen 27 dooden en er z(jn dozijnen gewond. Motorongeluk. Vrijdagavond vond men den heer De G. uit Groenlo bewusteloos naast zijn motor fiets op den Groenloschen weg. Hij had met groote vaart gereden en heeft blijk baar het stuur verloren. In hoogst zorg wekkenden toestand is hij naar zijn woon plaats vervoerd. o Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. Aangaande de vooruitzichten van de in Maart a.s. te houden tiende Nederlandsche Jaarbeurs kan medegedeeld worden, dat, niettegenstaande doof het aanbrengen van nieuwe monsterkamers en tafelvlakten de expositie-ruimte in 't Jaarbeursgebouw aan merkelijk uitgebreid is, alle beschikbare ruimte in het gebouw nu reeds verhuurd is. Deze week is een aanvang gemaakt met den opbouw der houten monsterskamers op het terrein Vredenburg, alwaar even- Pornic klom met moeite op den bok na eerst nog een hartsterking uit zijn blikken fleschje genomen te hebben om den schrik, dien hij 's middags in het park van den heer de Kerlor [doorstaan had, geheel weg te spoelen. Tanguy had hem een welverdiende tuchtiging toegediend hij was toen, met een pijnlijk gezicht zijn zijden wrijvend, afgedropen en thuisgekomen had hij in de brandewijnflesch troost gezocht voor zijn onaangenaam wedervaren. Mariana had niet opgemerkt, dat de likkebroer zich zulk een zwaren roes aan- gedronken had, daar hij niet luidruchtig in zijn dronkenschap was. Zonder ongeval reed het karretje het dorp uit en den hollen weg in. De rei zigster had zich aan haar sombere over peinzingen overgegeven. Met bitterheid dacht zij aan dien voorvader een half versuften grijsaard wellicht die de noodlottige dwaasheid begaan had eene mulattin te huwen. En tegelijkertijd wrokte zij over de hatelijke woorden, die Carmen haar toegevoegd had. Ontmaskerd 1 Ja, 't was maar al te waar. Georges zuster had haar eerzuch tige plannen doorzien. Ze was op Georges verliefd, zeker. Zijn knappe en indrukwekkende persoon lijkheid was wel geschikt het hart van een vrouw in vlam te zetten. Maar haar zucht om te schitteren, uit haar nede- rigen staat opgeheven te worden, en zich met weelde te omringen, was wellicht nog sterker dan haar liefde. De koude avondlucht had intusschen Pornic bevangen en hem het weinigje NIEUWSBLAD voor het Land vai Heusden en AiteiajeLangstraat n de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1