Tweede Nationale Legwedstrijd der Nijmeegsche Pluimvee-Vereenigiiig. eens het aantal deelnemers dat der vorige beurs reeds heeft overschreden. Afschaffing van de Staatsloterij. De minister van Financiën deelt in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag in de Tweede Kamer nopens de begrooting van Financiën voor 1924 mee, dat een wetsontwerp in voorbereiding is tot geleidelijke afschaffing van de Staats loterij. Invoer van boter. In 1923 zyn in ons land ingevoerd 679.010 bruto K.G. boter, tegen 5.104.735 K.G. bruto in 1922. De voornaamste importeerende landen warenAustralië met 397.914 K.G, Denemarken met 89,766 K.G., Argentinië met 63.616 K.G., Nieuw Zeeland met 44.738 K.G., de Baltische landen met 27.180 K.G., Siberië met 19.949 K.G. en Zweden met 10.763 K.G. In 1922 importeerde Australië alleen 4.621.541 K.G. bruto. o Kindje verbrand, In de ouderlyke woning van de Veur- straat te Rotterdam, heeft de 2-jarige A. Kouwen den inhoud van een pot kokende thee over het lichaam gekregen, waardoor zij ernstige brandwonden aan armen en borst bekwam. Zij werd overgebracht naar Eudokia* aan den Bergweg, waar zij kort na aankomst aan de bekomen brand wonden overleed. Nekkramp. Te Lienden (Betuwe) heeft zich bij een 44-jarige meisje een geval van nekkramp met doodelijken afloop voorgedaan. o— 0e teelatingsleeftjjd veer de lagere scheel. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat het hem uit een oogpunt van bezuiniging gewenscht voorkomt, dat door de gemeentebesturen reeds thans wordt overwogen in hoeverre bij voorkomende vacatures aan openbare lagere scheen de boventallige onderwijzers voor plaatsing aan dergelijke scholen in aanmerking kunnen worden gebracht. Daardoor zal in vele gevallen op wachtgeld stelling met ingang van 1 Januari 1926 kunnen worden voorkomen. Invaliditeitswet. Op 1 Januari 1924 waren 32607 per sonen in het genot van een ouderdomsrente ad f 3.per wtek en 4503 personen in het genot van een invaliditeitsrente. Het aantal toegekende weduwen- en weezen- rente bedroeg resp. 2948 en 4989. Aan gezinnen van 20 verzekerden, die voor rekening van het Invaliditeitsfonds in een inrichting ter verpleging werden opge nomen, werd op dien datum een uitkeering gedaan. Aan 8995 vet zekerden werd voor rekening van het Invaliditeitsfonds geneeskundige behandeling en verpleging verleend, terwiji in 1075 gevallen observatie niet of nog niet door behandeling of verpleging werd gevolgd. flosrd «f zelfmoord te Brussel. Een Nederlander dood op zijn kamer gevonden. De Nederlander, Nicolaas S., een 24- jarig vischhandelaar, is, naar wij in »De redelijkheid ontnomen, dat hem nog overgebleven was. Hij sloeg met alle macht op de ma gere knoken van het voortsukkelende paard, dat hij alle namen toeschreeuwde, waarmee hij gewoon was zijn vijanden te betitelen. In 't eerst scheen hij in zijn dronken schap het arme dier voor een brigadier der gendarmes te houden en ranselde er duchtig op los, terwijl hij zijn wrok op den handhaver der wet scheen te koelen door uit te roepen Hu I voort, rakker I Hu, leelijke ver klikker 1 Het dier zette er een sneller gangetje in. Mariana merkte van dit alles niets en hield zich bezig met in haar geest alle redenen op te sommen, die zij in derdaad had om die trotsche Kerlors te haten, welke hun fortuin steeds hadden zien toenemen, terwijl de Sainclairs, in den beginne veel vermogender dan hun bloedverwanten, verarmd waren door op eenvolgende rampen, als opstanden van negers, plantagebranden en diefstal, jaren lang door beambten gepleegd. En al die tegenspoed was bekroond geworden door de beleedigingen, die Mariana van Carmen te verduren had gehad. Pornic bleef intusschen de zweep han- teeren en zijn paard uitschelden, alsof hij zijn doodsvijanden voor zich had. Voort Tanguy, schelm, verrader I Een onzachte schok van het slinge rende voertuig wekte juffrouw de Sain- clair uit haar bittere overpeinzingen. Toen eerst, doch te laat, begreep zij het gevaarlijke van haar toestand. Maandagmorgens lezen, te Brussel in de rue aux Pierres dood in zijn kamer ge vonden. Naast hem lag het lijk van een jonge vrouw, Sophie D., die een browning in haar hand hield. Men vermoedt dat S. vergiftigd is, of dat er een dubbele zelfmoord heeft plaats gehad. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoed middel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. firoete brand. Zes dooden, vijftien gewonden. Volgens een]telegram uit New-York heeft een ernstige brand gewoed te Snllysinn (Long Island), waardoor zes personen om kwamen. Er zyn vijftien j gewonden. Moeders, die*door 'een paniek waren'aan gegrepen, daar zij gevangen zaten in de bovenverdiepingen van het brandende ge bouw, wierpen vijf kinderen uit de vensters. Ie prins ran Waits gevallen. De prins van Wales heeft bij een val van zijn paard zijn sleutelbeen gebroken. In een vulkaan gestart. Een 20-jarig meisje, dat met een opval lend buitenlandsch accent Italiaansch sprak, is bij een bezoek aan den Vesuvius ver dwenen. Men vreest, dat zij in den krater is gestort. Het meisje had een klein valies aan het spoorwegstation van Pugliano achtergelaten en zich by een gids^daar ter plaatse enkele inlichtingen te hebben ingewonnen, alleen naar den krater begeven. Op den rand daarvan was zij voor het laatst door toe risten gezien. Het valies bevatte',erikele kleedingstukken en een portret,geteekend Lina Flodstrom. PLAATSELIJK NIEUWS. Henaden. .^De Gem. zangvereeniging •Crescendo* geeft 20 Februari e.k. hare 2e Winteruitvoering. Het programma be loofd een gezelligen avond te worden. Zie advertentie, voorkomende in dit nummer. In de gehouden bestuursvergadering van de R. K. Kiesvereenigingen ir. den Statenkieskring Heusden had een verdeeling der bestuursfuncties plaats en werd de sa menstelling als volgt: H. W. Surig te Waalwijk, Voorz. Alb. Verhoeven te Heusden, Vice Voorz.J. C. L. v. d. Geldt te Waalwijk, Secretaris Math, van Loon te Waalwijk, 2de Secr. en van Heesbeen te Vlijmen, penningmeester. Voor het jaar 1924 zijn de navol gende personen benoemd tot deskundige voor schatting van de waarde van het meubilair als bedoeld bij art. 50 2 der Wet op de Personeele Belasting 1896, in de gemeenten achter hunne namen vermeld P. de Bakker te Waalwyk, W. A. S. de Jong te Loon op Zand en J. Teunen te Waspik voor de gemeenten Waalwijk, De flanken van het arme paard bloed den reeds van de zweepslagen van den onbarmhartigen strooper, die bleef schreeuwen en schelden en in het Bre- tonsch uitriep „Louston" (schooier) „Gninon Cos" (schavuit). Eindelijk verweet hij het arme nuchtere dier de zonde, die hij zelf dagelijks pleegde en riep met hik kende stem „Mesfestgos", hetgeen beteekent oude dronkaard. Het scheen dat het dier deze laatste beleediging niet meer kon verkroppen, of dat zijn pooten het den verderen dienst weigerden, want plotseling stortte het neder, terwijl het voertuig omsloeg en zijn passagiers in een droge sloot wierp. Pornic stiet een paar vloeken uit en bleef verder roerloos liggen. Juffrouw de Sainclair richtte zich op, ofschoon de schok hevig geweest was en zij zich eenigszins gekneusd had. Wankelend deed zij eenige schreden vooruit, en keek om zich heen. Zij was midden in het bosch en vol slagen duisternis heerschte onder de boomen. Mariana huiverde; hoe zou zij in het donkere woud haar weg terug vinden Werktuiglijk liep zij een eind verder het bosch in, toen zij in de verte een zwak licht tusschen de takken meende te zien schijnen. De reizigster ging vol hoop op het schijnsel af, dat|nu eens zicht baar, dan weder onzichtbaar was. Een kronkelend pad bracht haar blijkbaar nader tot het licht, dat zij met groote vreugde begroette. Eindelijk ontwaarde j (1 Nov. '23 tot 2 Oct. '24). RAPPORT tot en met de 3e periode (1 Nov. '23 tot 24 Nov. '24). 1 Toom Naam en Woonplaats. Ras. Stand. Eieren tot dusver. Waarde in Gld. Henlegcyfers tot dusver. 1 2 3 4 5 6 B.V. 1 Dr. Leuring, Mook Wit Legh. 7 164 24.27 24 34 39 D 25 37 5 2 P. Pelser, Nijmegen 9 109 16.49 4 25 34 1 32 12 1 3 •De Nijverheid*, Vlaardingen 5 188 28.86 40 1 38 29 37 43 0 4 Idem 4 193 29.03 24 19 52 52 31 10 5 5 Gebr. ter Linden, Wolf hezen 1 296 44.80 28 58 67 46 40 48 9 6 Hoenderpark »Altena«, Aalburg 2 265 40.14 55 58 53 D 37 61 1 7 J. B. J. Jansen, Lent Zwart 10 43 5.66 0 21 13 2 5 0 2 8 Wilton, Voorburg Wit 11 22 2.85 0 12 0 0 0 0 10 9 L. v. d. Ende, Maasdijk 8 132 20.09 20 14 16 29 25 24 4 10 L. Karthaus, Neerbosch 3 198 29.58 59 ^23 6 41 46 20 3 11 v. d. Meer Co., Zorgvlied 6 177 25.89 36 29 21 47 9 32 3 12 idem R. Island R. 1 279 42.78 47 48 56 61 40 24 3 13 Hoenderpark »Aukje« Soest Wit Wyarid. 2 153 22.09 0 37 21 30 62 0 3 14 P. Ver weij, Leur Barnevelder 3 105 14 80 19 0 38 0 24 21 3 15 Dertien-Hoeve*, Barneveld 5 53 7.74 0 0 0 19 4 30 0 46 P. Pelser, Nymegen 4 65 9.31 31 14 0 16 D 2 2 Bemerkingen Stand 9, lichte rassen, po. 3, 4. en 5 in 4, lichte rassen, no. 1, 2 en 6 in den rui Stand 1 lichte rassen no. in den rui; Stand 2, zware rassen, no. 16 in den rui; klassen, lichte rassen, no. 27 van Ter Linden met 67 eieren, met 62 eieren. Gezondheidstoestand goed. den ruiStand 5, lichte rassen, no. 2 en 3 in den ruiStand Stand 1, zware rassen, no. 1, 2 en 5 no. 3 en 6 in den rui. Beste hen in deze Beste hen in deze klasse, zware rassen, no. 5 van »Aukje« 5 in den rui Stand 5, zware rassen, De leider C. VICTOR, Groesb.weg 436. Drunen, Drongelen, Meeuwen, Nieuwkuyk, Loon op Zand, Capelle, Sprang, Vrijhoeve- Capelle, Heusden, Herpt, Oud-Heusden, Hedikhuizen, Gonderen, Wijk en Aalburg, Veen, Woudrichem, Ryswijk, Giessen, Andel, Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Dussen, Almkerk, Geertruidenberg, Raams- donk, Waspik, Made en Drimmelen. Zondagavond werd ons stadje aardig verrast met een zeer goede uitvoering van de liedertafel »Tot bloei der ToonkunsU, in de zaal van den heer v. Strien. De nummers werden allen buitengewoon goed gezongen, alle eer komt toe aan de zangers en hun bekwame Directeur. We kregen ook twee solisten te hooren. Een solo voor tenor »Ze weten het wek, Blondje>Het meisje en de schipper*, die zeer goed werden gezongen. Alle eer komt echter toe aan de Bariton, de heer A. Boom, die met zijn prachtig geluid en dito voordracht, het publiek niet alleen boeide, doch zelfs in extase bracht. De pianist Krop uit Wijk komt mede een woord van lof toe, voor zyn verdienstelijk spel. Jammer dat de opkomst zoo gering was, waarschijnlijk was het koude treurige weer hiervan de oorzaak en heeft dit de meeste afgeschrikt. Laat ons hopen, dat we nog eens het voorrecht mogen hebben dit Koor in ons midden te zien, we twijfelen niet of ais dan zal de opkomst zeker grooter zijn. Het aantal ingeschrevenen voor de Nat. Militielichting 1925 bedraagt voor deze gemeente 13. De hengelaar N, v. D. vischende in de wiel, die met de rivier de Maas in verbinding staat, ving een goudviach aan zijn hengel. Zeker een zeldzaamheid en men vraagt zich af, hoe komt het beestje hier verzeilt. Almkerk. Donderdag 7 Febr. j.l. zij de vage, schemerachtige omtrekken van een voertuig van zonderlingen vdrm, dat onder de boomen stond. Het luid geblaf van een hond deed haar bijna terugschrikken, dotfh zij hoor de het geknars van een deur en naderde. Tegen een flauw schijnsel, dat uit den achterkant van den wagen straalde, teekende zich de gestalte van een man af. Mariana herademdezij kon nu naar den rechten weg vragen en wellicht haar reis vervolgen. Wie is daar riep een schorre stem. Een verdwaalde reizigster, antwoordde juffrouw de Sainclair. Ach, wacht ik zal je weer op den rechten weg brengen. De man klom een paar trapjes af en kwam het jonge meisje tegemoet. Met een slepend accent, dat den vreem deling verraadde, zeide zij Ze doen niet veel aan illuminatie in dit land, juffrouw. Je kunt hier geen hand voor oogen zien. Ik heb een ongeluk met mijn rijtuig gehad, zeide Mariana. Ik moet naar Brest toe ben ik daar nog ver vandaan? Toen de man de fijne en welluidende stem van het meisje hoorde, bracht hij onwillekeurig de hand aan zijn pet en antwoordde Brest is nog anderhalve mijl hier van daan. Maar kom even bij ons binnen, juffertjeje zult wel een beetje van ■treek zijnmijn vrouw heeft daar een goed huismiddeltje voor. Voordat Mariana tijd had om te wei geren, riep hij Zéphyrine, licht ons eens bijik breng gaf het muziekgezelschap »Nooit Gedacht* voor een stampvolle zaal, onder leiding van hunnen bekwamen directeur, de heer P. C. Koekkoek, in de zaal van den heer C. Dekker alhier een uitvoering «oor donateurs en eereleden. Na een openingswoord door den plaatsvervangenden Voorzitter, de heer Duizer, werd het programma dat goed verzorgd was, op zeer uitstekende wijze ten gehoore gebracht, terwijl voor afwisse ling een paar samenspraken op zeer ver dienstelijke wijze werden uitgevoerd, en deze vielen zeer in den smaak bij 't flink opgekomen publiek. Nadat aan het eind van het programma door den heer D. een kort woord was gesproken tot allen, die hadden medegewerkt tot 't welslagen van dezen avond, ging een ieder hoogst voldaan huiswaarts, met de hoop, dat >N. G.t niet lang weer op zich zal laten wachten. A.s. Donderdag 14 Febr. hoopt de Chr. Herv. Knapenvereeniging »Obadja« alhier haar jaarfeest te vieren. Tot bestuursleden der Oranjever- seniging alhier zijn herkozen de heeren Joh. de Wit, G. de Jong, C. A. Koekkoek, P. M. Pon li, C v. Dis, terwjjl voor Uit- wjjk werd gekozen de heer T. Kolyn. Andel. De heer D. de Putter, veearts alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Axel (Zeeland). Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is niet veel animo en zoodoende zijn de prijzen dalend. Men besteedt voor het goede handelshooi tot f 16 en voor stroo tot f9, alles per 500 K.G. Capelle, In de j.l. Vrijdagmiddag ten raadhuize alhier gehouden openbare vergadering van den raad d«r gemeente Sprang-Capelle werd besloten a. tot verpachting der haven te Lub- begat aan de firma Oerlemans en Zn. voor f 850 en de haven te Capelle in eigen beheer te houden. Tot havenmeester der volk mede. De deur van den wagen werd weder geopend en een zwaarlijvige vrouwen gestalte vertoonde zich, die een olielamp in de hand hield en met een grove stem schreeuwde. Loop heen met je praatjes, Is dat nou een uur om volk mede te brengen? Terwijl de corpulente gestalte zich met het licht bukte, waardoor de plan ken van den wagen kraakten, kon Ma riana het voertuig beter opnemen. Het bleek een kermis- of spullewagen te zijn, waarin blijkens de opschriften een rond reizende, waarzegster of kaartlegster haar beroep uitoefende. Het jonge meisje wilde terugtreden, maar de man hield haar bij de hand vast en duwde haar naar voren. Opgepast voor de trapjes, juffertje, zeide hij met een schor keelgeluid, dat hij een beetje minder grof en gemeen trachtte te doen klinken. Een hond, die onder den wagen vast gebonden was, begon te blaffen, doch een schop van den kermisgast bracht hem tot stilzwijgen. Juffertje de Sainclair liet zich werk tuiglijk in het voertuig duwen. De man liet haar op een wrak stoeltje plaats nemen, de drievoet van het altaar der waarzegster. Toen Mariana de Sainclair haar gasten nader in oogenschouw nam, verbleekte zij. Zij had evenwel nog niet opgemerkt, dat het paar hun volle aandacht gewijd had aan het taschje, dat zij in de hand hield. Labbegatsche haven werd benoemd de heer P. v. d. Beek b. vastgesteld werd de staat van on inbare en nog te verhalen posten over den dienst 4922 der voormalige gemeente Capelle, tot een bedrag van f 182,86 als oninbaar en f 142,01 alsnog te verhalen c. voorloopig vastgesteld werd de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1922 der voormalige gemeente Capelle, op een bedrag aan ontvangsten van f 140,619,22j en aan uitgaven van f 125,637,33 d. vastgesteld werd de staat van on inbare en nog te verhalen posten over den dienst 1922 der voormalige gemeente Vrijh.-Capelle, lot een bedrag van f 286,79 als oninbaar en f237,02j alsnog te ver halen e. voorloopig vastgesteld werd de re kening van ontvangsten en uitgaven over 1922 der voormalige gemeente Vrijhoeve- Capelle op een bedrag aan ontvangsten van f25,320,15£ en aan uitgaven van f 25,685,99', f. benoemd werd tot tydelijk hoofd der O. L. School te Vryh.-Capelle Mej. B. Timmermans; g. vastgesteld werd een huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Sprang- Capelle h. vastgesteld werd een verordening regelende de samenstelling en inrichting der commissie van toezicht op het L. O. in de gemeente Sprang Capelle i. besloten werd een tijdelijke kasgeld- leening van ten hoogste f 10,000 aan te gaan tegen 6 pCt. j. vastgesteld werd de begrooting 1924 op een bedrag van f 147378,11 aan ont vangsten en uitgaven k. besloten werd aan de vereeniging Volksonderwijs* voor haar naai- en knip cursus een verwarmd en verlicht lokaal beschikbaar te stellen. Eusèbe Rouillard, bijgenaamd „de Slak" vertoonde de korte, magere gestalte en het hoekige, scherpe gelaat met den sluwen blik van den Parijschen straat slijper. Zijn onregelmatig gevormde schedel was met kort stoppelig haar be plant. In zijn kleine, roodbeloopen oogen flikkerden listigheid en geslepenheid terwijl in de hoeken de straalsgewijze rimpels reeds diep ingeplant waren, of schoon hij nog geen veertig was. De grove mond, met de dikke lippen, waar van de onderste vooruitstak, sprak van aangeboren misdadige neigingen. Kort om, het geheele voorkomen was dat van den echten vagebond, hoewel de vlugge, hansworstachtige bewegingen van den kermisgast de gemeenheid der type eenigs zins verzachtten, die meer aan den kwak zalver van het „Tooneel der wonderen" dan aan den gewonen boef deed denken. Zéphyrine had den omvang van een kurassier en was een hoofd grooter dan haar echtgenoot. Haar zware en reus achtige gestalte gaf haar iets monumen taals. Als het uithangbord van den kermiswagen haar beroep niet aange kondigd had, zou men haar voor „de dikke dame", zooals die op de kermissen vertoond wordt, gehouden hebben. Zij was wat jonger dan Eusèbe, maar haar rood, opgezet gelaat, haar laag voorhoofd, waarop eenige vette lokken afhingen, haar flauwe, waterachtige oogen gaven haar een verdierlijkt liederlijk voorko men, dat haar tot de waardige evenknie maakte van haar meer bejaarden echt genoot. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2