Eerste Blad Raamsdonksveer. S. D. LAHKHÜYZEH l Co's Bank. KLEEDING NAAK MAAT Cestui Engelsche stol 128 00. Prima blauw lamgaren 140.00. Firma JOH. DE MOL, C. DE KEMP, IK GOUD EN ZILVER. Waterpoort, Heusden. Und van altena SPAARBANK. Rijwielbelasting. Reparatie-Inrichting. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden, No* 4372 Vrijdag 15 Februari 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f55.000 000, Reservefonds - 42.000.000, 797.000.000 AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Nauwelijks zijn de rijwielen als be lasting-grondslag uit de Wet op de personeele belasting verdwenen, zoodat van een rijwiel geen rijksbelasting meer behoefde betaald te worden, of in een anderen vorm worden zij weer tot be lasting-object door den rijksbelasting- heffer gekozen. In welken vorm dat is zullen we straks zien. Door de inwoners van Noordbrabant zal de nieuwe rijksrijwielbelasting dubbel worden gevoeld, daar deze reeds van elk stalen ros het veel versmade weggeld moeten betalen, zoodat in den vervolge een Noordbrabander voor zijn rijwiel jaarlijks f3 naar den rijksfiscus en f 2.50 naar den provincialen fiscus zal hebben te brengen. En dit bedrag is in den tegenwoordigen tijd voor zeer velen geen kleinigheid 1 Wegens den financieelen nood, waarin ons land thans verkeert, zullen eenige nieuwe belastingen moeten worden in gevoerd. Verhooging der bestaande is niet mogelijk, indien men niet tot fi- nancieele débale's, die zeer ver reikende gevolgen kunnen hebben, wil geraken. Met bezuiniging op allerlei gebied, kan en moet veel worden bereikt, maar daarvan alleen kan niet alles verwacht worden en daarom moet naast streng doorgevoerde bezuiniging worden om gezien naur versterking der inkomsten En dit laatste kan slechts worden ver kregen uit de opbrengst van belastingen, niet uit verhooging van de reeds geheven wordeude, maar uit splinternieuwen. Uit den aard der zaak is zulks, waar de bestaande belastingdruk reeds meer dan zwaar is, hoogst onaangenaam, doch om eene sluitende staatsrekening te maken, toch dringend noodzakelijk. Naast hare onaangename, hebben nieuwe belastingen ook nog hare ge vaarlijke zijde en wel deze, dat zij dik wijls de ontwikkeling van het bedrijfs leven in den weg staan en dat juist in een tijd, waarin alles er op gericht moet zijn om te streven naar de meest gun stige voorwaarden, waaronder het vrije bedrijf zich moet kunnen bewegen Bij de invoering van nieuwe belasiingen moet dus zeker wel in de eerste plaats worden gelet op de omstandigheid dat zij zoo min mogelijk schade berokkenen aan het bedrijfsleven en in de tweede plaats op hare geschiktheid om, zoodra zulks eenigszins mogelijk is, weer te kunnen worden ingetrokken. De voorgestelde rij wiel en belasting vol doet ons inziens wel aan deze eischen. Gemakkelijk kan zij, indien de omstan digheden het toelaten, worden afgeschaft, hare inning eischt geen nieuwe ambte naren en ook zal hare contróle geen extra uitgaven vergen. Het aantal rijwielen, dat door de belas ting kan worden getrofien. wordt op ruim 1 millioen geschat en waar het bedrag der belasting voor elk rijwiel, onverschillig voor welk doel het wordt gebruikt, f3 per jaar bedraagt, kan de jaarlijksehe opbrengst veilig op ruim 3 milloen gulden worden gesteld. Dat de belasting in het nationale bedrijfsleven ernstig zoude ingrijpen, kunnen wij ons niet indenken en dit is heel veel waard. De heffing der belasting brengt al heel weinig moeilijkheden met zich. Eenmaal per jaar moet men zich naar het belastingkantoor begeven om tegen betaling van drie Hollandsche guldens een penning in ontvangst te nemen, welke dan op eene bepaald aan te geven wijze aan het stalen ros moet worden bevestigd. Niettegenstaande dus de nieuwe be lasting ons, wat hare heffing betreft, niet veel last zal veroorzaken, zal zij toch steeds antipathiek blijven bij de bevolking. Immers is het rijwiel in den loop der jaren het verkeersmiddel geworden van ieder, die nog maar beenen heeft om het te kunnen voort bewegen. De slagersjongen doet er zijn boodschappen mede, het fabreiksmeisje begeeft er zich mede naar de fabriek, kooplieden reizen er het land mede door, ambtenaren maken er in de vacantie's hunne uitstapjes op, enz enz,, kortom het rijwiel is als verkeersmiddel dermate ingeburgerd, dat het als absoluut on misbaar in de samenleving wordt aangemerkt Jaren geleden werd een rijwiel nog als een zeker weelde-artikel beschouwd, maar die tijd ligt reeds ver achter ons. Is het dan te verwonderen dat wij ontstemd geraken over elk be letsel, dat ons in den weg wordt gelegd met betrekking tot het gebruik van ons rijwiel En hoe nu wij, Brabanders, die, zooals ik reeds zeide, dubbel worden getroffen Zooals wij in een hoofdartikel in een nummer van ons blad van November j 1. aantoonden, kan de provincie de opbrengst van haar weggeld onmogelijk missen. Immers kost haar het jaarlijks wegenonderhoud ruim 872 ton, terwijl het weggeld ongeveer 71/3 ton opbrengt. Werden nu de rijwielen van betaling van het provinciale weggeld vrijgesteld, dan zouden die lx/3 ton bij lange na niet worden bereikt en toch moet dat bedrag er komen, wil men de provinciale wegen niet geheel en al in verval doen geraken. De provincie kan dus niet anders dan doorgaan met hare heffing van weggeld van rijwielen, hoe onaan genaam zulks ook zijn moge. Zou echter na verloop van een paar jaren blijken, dat de rijks rijwielenbelas ting van een eenigszins blij venden aard moet worden beschouwd, dan ware naar onze meening door de Staten van Noord brabant ernstig te overwegen, of dezezfde opbrengst van het provinciale weggeld van thans niet zoude zijn te vinden op eene wijze waarbij de rijwielen van het betalen van weggeld werden vrijge steld. Vandaag kan zulks onmogelijk, maar de tijden veranderen en wat morgen nog niet kan, kan somtijds overmorgen wel. Afwachten zal de boodschap zijn. Wij vestigen uwe aandacht op onze afdeeling Prima afwerking. Vlugge bediening. HEUSDEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT Donderdag heeft de Engelsche premier in het Lagerhuis een groote rede gehouden. In het Lagerhuis heerschte een groote drukte en spanning, er waren meer afge vaardigden dan ër konden zitten, terwijl de tribunes van de pers en de genoodigden tjokvol waren. De ministers zaten vlak op elkaar, haast op elkanders knieën, op de eerste bank. Dicht tegen elkander gedrongen zaten eveneens in de voorste linkerbank de leden van het gevallen ka binet. Van klassenstrijd tusschen die beide banken geen sprakede leden keken elkander glimlachend aan, als bewoners van eenzelfde huis. Toen de beantwoording der verschillende vragen was afgeloopen, legde de premier voor een aandachtig luisterend Lagerhuis de regeeringsverklaring af. De premier sprak ongeveer gedurende twee uur en gaf een uiteenzetting van zijn buitenlandsche politiek. Hij verklaarde dat hij de dubbele functie van premier en minister van Buitenlandsche Zaken had aanvaard, ten einde met des te grooter gezag in zake de buitenlandsche politiek te kunnen optreden. De premier zeide, dat hij besloten had Rusland onverwijld te erkennen en dat deze politiek door zyn collega's volkomen werd goedgekeurd. Hij wenschte alle hangende kwesties tusschen Rusland en Engeland te regelen. HU was voornemens naar Moskou een memorandum te zenden, waarin een over zicht zou worden gegeven van alle be staande moeilijkheden voor zoover het Foteign Office daarvan kennis droeg. Hij stelde voor, dat onmiddellijk een herziening zou plaats hebben in wer kelijkheid is zulks reeds geschied van de schuldenkwestie en de Sovjetregeering heeft er in toegestemd, Russische leden te benoemen in de Engelsche-Russische commissie, welke al deze kwesties betref fende de schulden en de overige hangende kwesties zou behandelen. Hij hoopte, dat Rakofsky voor het einde dezer week reeds onder weg naar Moskou zou zijn om de finitieve instructies te ontvangen van zijn regeeiing inzake de hervatting van de onderhandelingen. MacDonald behandelde daarna de kwestie van de betrekkingen met Frankrijk en de nog hangende kwesties tusschen de beide landen. Spreker zeide, dat hij heden nog geen volledige verklaring kon afleggen hier omtrent, hetgeen hem zeer speet, doch hij voegde hieraan toe alk ben verheugd te kunnen verklaren, dat, tenzij er iets ge heel onvoorziens geschiedt en dit zal, naar ik meen, niet het geval zijn, ik hoop op bereiking van volledige overeenstemming in zake de kwesties van de Palts in de eerstvolgende dagen«. Ik maak van deze eerste gelegenheid gebruik om mijn dank te betuigen voor de oprechte medewei king van Poiricaré in antwoord op de stappen, welke ik in zake deze kwesties heb gedaan. Mijn eerste taak was een gezonde atmospheer te schep pen tusschen Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Onze diplomatie moet objectief open hartig, en kiesch zijn en trachten een zelfde houding te wekken aan den anderen kant. Frankrijk heeft niets te vreezen van eenige politiek, die wij volgen. Engeland is niet in staat geweest in te stemmen met alles, wat Frankrijk heeft gedaan en Engeland heeft niet verwacht, dat Frankrijk aan alle Britsche wenschen gevolg zou geven, maar er mag niets tusschen beide landen komen en ik ben ook zeker, dat niets tus schen beide landen komen zal, dat niet met goeden wil en eerlijk onderhandelen geregeld zal kunnen worden.» Verder zeide spreker al zijn krachten in te spannen ten einde het representatieve en gezaghebbend karakter van den Volken bond te doen toenemen. Hij zeide te hopen, dat de Volkenbond meer en meer als een internationaal ge rechtshof zou worden gebruikt voor de regeling van kwesties tusschen naties, welke deze zelf niet langs direeten weg kunnen oplossen. Ook Duitschland moet tot den Bond toetreden en de premier hoopte, dat ook Rusland daartoe zal overgaan. De premier zeide er van verzekerd te zijn, dat de Vereenigde Staten, wanneer zij zouden zien, dat de Europeesche kwes ties van uit een nieuw standpunt worden aangevat, zooals thans door de Britsche regeering met erithousiame en idealisme geschiedt, zij gaarne bereid zouden zijn, ook aan dien arbeid deel te nemen. In de Palts is het tusschen burgers en separatisten tot bloedige gevechten gekomen, waarbij dooden zijn gevallen. De vertegenwoordigers der burgerij van Pirmaseris stelden den separatisten, die zich in het Berziksamt bevonden, een ultimatum, inhoudende, dat het gebouw des middags 5 uur door de separatisten moest zijn ontruimd en dat zij dan de stad moesten verlaten. Toen de separatisten aan dezen eisch niet voldeden, begaf de burgerwacht zich naar het gebouw. Des avonds liet de aanvoerder, Schwab, die zich met ongeveer 40 man in het gebouw had verschanst, op de menigte schieten, waarop de burgery, die inmid dels een zelfweer had georganiseerd, tot den aanval overging. De separatisten ver dedigden zich met handgranaten en schoten blindelings op de menigte. De politie trachtte daarop de bezetting van het gebouw te kalmeeren, door met behulp van brandspuiten, het gebouw onder water te spuiten, doch ook dit had geen uitwerking. Opnieuw werd den separatisten den eisch gesteld, zich over te geven, even wel zonder resultaat. Daarop bestormde de zelfweer de gelijkvloers gelegen ver diepingen van het gebouw en begonnen dit, met behulp van benzine in brand te steken. Dit had eindelijk ten gevolge, dat de separatisten hun verzet begonnen op te geven. Intusschen echter waren verscheidene leden van de zelfweer met behulp van ladders in de bovenverdiepingen van het gebouw binnengedrongen, waar een ver woed gevecht ontstond. De meeste sepa ratisten vielen in dezen strijd, ook de aan voerder, Schwab, wiens lichaam later door de woedende menigte in het vuur van het brandende gebouw werd geworpen. De separatisten, die zich uit het gebouw wisten te redden, werden op straat door de woedende bevolking doodgeslagen. Toen de rust eenigszins was weergekeerd, kon men een overzicht krijgen van de verliezen aan beide zyde geleden. De separatisten hadden, volgens de ïTe!.«, 28 dooden en van de burgers werden 8 man gedood, onder wie een dokter die den gewonden hulp verleende, alsmede 50 gewonden, van wie twintig zwaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wij vernemen is het verfwerk" aan de 9 te bouwen woningen voor de gemeente Waalwijk gegund aan den schilder M. van Diggelen alhier. De »Heusdensche Harmonie" hoopt met Pinksteren deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te 's Bosch in de 2e afdeeling. De regeering heeft dezer dagen bij de 2e Kamer eenige wetsontwerpen inge diend, welke de opheffing bedoelen van 33 Kantongerechten d. i. J gedeelte der thans bestaande onder deze 33 behooren o.a. Heusden, Zaltbommel, Oosterhout, Veghel, Oirschot, Tholen, Weert, Sliedrecht, Druten, Vianen enz. Waar nu de voor gestelde opheffing, die als bezuinigingsmaat regel wordt aangediend, slechts eene netto besparing aan kosten van 225 a 250 duizend geeft, weegt haar voordeel in geenen deele op tegen de zeer groote lasten die zij voor tal van bewoners van het platteland met zich brengt. Wat het Kantongerecht van Heusden, betreft, zouden de gemeente Oudheusden, Herpt en Hedik- huizen bij Waalwijk worden gevoegd en het z.g. benedenland van Heusden met Heusden zelf, bij Gorinchem. Is er nu voor de vele belanghebbende gemeente besturen geen belangrijke taak weggelegd om de leden onzer 2e Kamer er voor te winnen hun stem niet te geven aan da voorgestelde ontwerpen van wet, die met het oog op de zeer geringe bezuiniging niet anders dan bevreemdend om geen ander woord te gebruiken kunnen worden genoemd Aalburg. Door den landbouwer P. Bouman alhier is uit Zeeland ingevoerd en zal in deze streek ter dekking worden gesteld, de zes-jarige meermalen bekroonde Belgische Stamboek- en Premiehengst ïCarlo" B 842. Almkerk. Op de Dinsdag j.l. gehou den ledenvergadering van de Zondagschool- vereeniging »Samue!« werden tot bestuurs leden herkozen de Heeren Ds. Röth en J. van Leeuwen. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt het Muziekgezelschap van Oudendijk Directeur de Heer C. G. van Dijk, op 29 Febr. a.s. in de zaal van den Heer Dekker alhier een openbare uitvoering te geven. Dassen. De prys der aardappelen is te Dussen sterk dalende. Men besteedt momenteel voor de beste soorten slechts pl.m. f5 per H.L. Naar wij vernemen hoopt het Fanfare corps ïWiihelmina» alhier deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te 's Bosch op 2de Pinksterdag a.s. Genderen. Als gevolg van den toene- menden melkaanvoer aan de Coöp. Stoom- zuivelfabriek alhier wordt een verbouwplan voorbereid. Wegens het ontslag nemen als secretaris-penningmeester van het Water schap de Polder van Genderen, door den heer C. J. Branderhorst, is door het Dag. Best. van genoemd Waterschap, voor deze betrekking een voordracht gemaakt be staande uit de heeren E. E. v. d. Beek, J. G. v. d. Heuvel en A. L. v. Wijk. Een heerlijke avond vol kunstgenot mochten we smaken toen wij gisteravond 14 Febr, opgingen naar de zaal van den Heer A. A. H. Kramer, waar de aange kondigde uitvoering van het fanfarecorps Excelsior» werd gegeven. Zoowel muziek als tooneelstukken werden prachtig afge werkt, zoodat de werkende leden zoowel van muziek als van tooneel alle lof toekomt. Een woord van lof aan den Heer G. Krop te Wijk, die de uitvoering met zijn orgel spel wist te verhoogen, is hier zeker niet misplaatst. De heer Krop heeft getoond dat hij zoowel op orgel als piano meester is. Alle eer aan den Directeur den Heer B. Roza te Wijk die deze vereeniging op dit peil heeft weten te brengen. Jammer van zoo'n prachtige uitvoering dat er zoo weinig animo onder ,'de Gendersche burgery bestaat, de vereeniging verdiende meer medewerking. Het is te hopen dat hierin een goede verandering moge komen. Nederhemert. Naar wij vernemen hoopt onze Gemengde Zangvereeniging ïZanglust» op 20 en 21 Februari haar lste Winteruitvoering te geven, EinS BLAB voir liet Laid vai Hgisdei ei AlteiaJoLsigstraat 01 de Biiielerwaarsl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1