Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4372. Vrijdag 15 Februari 18 Febr. a. s. UITVERKOOP, de Firma W. A. v. d. Donk w fS w W. A. v. d. DONK HET LAATSTE EN BELANGRUK5TE. DRAADLOOS-BERICHT IS: MAANDAG der Firma W, A. v.d.Donk. 18—21 Februari Arkelstraat 20—21 GORCUM. Pi et onze étalage. Geen ziclitzendingen. ARKELSTRAAT 20-21 GORCUM. SLEEPT GIJ U AXMINSTER KARPETTEN vanaf f 29.- 3X4. BEHOORENDE BIJ HET iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pyn in den rug Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want mees tentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver zacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongere gelde urineloozing en abrormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermosid- heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te ge nezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). LANDBOUWRUBRIEK. Al sinds eenigen tijd zien waarschijn lijk enkele lezers uit naar de verslagen van de Proefvelden, welke Zomer 1923, onder Woudrichem hebben gelegen. Nu alle gegevens binnen zijn, voldoe ik vol gaarne aan het verlangen, door sommige lezers van dit blad nog eens geuit, op de vergadering van de Landbouwver- eeniging te Sleeuwijk, toen de heer Lijs ten daar sprak. Te meer nog, thans nu, om aan dit artikel tegelijk warme aanbeveling toe te voegen, voor het bijwonen van een lezing over „de bemesting met Chili", die Woensdag 20 Februari e.k. te 7 unr, alhier, plaats zal hebben in Café Vink, Sprekerde Heer D. H. Prins uit Alk maar. Bij een verder doorzien van de proefvelduitslagen toch, zal het ieder belanghebbende wel duidelijk zijn, dat zijn financieel eigen belang hem ver plicht, zoo goed mogelijk met het ge bruik van Chilisalpeter op de hoogte te komen. De uitslag van de Kali-proefvelden volgt de volgende weken, en wordt ook gevolgd door een lezing, en wel met lichtbeelden over„Het winnen van Kalizouten" en „Bemestingsresultaten", te houden door den heer Lindeman uit Utrecht. Doch daarover de volgende weken meer I Thans wil ik u de resultaten mede- deelen van 2 proefvelden aangelegd op Mangelwortels.één bij IJ. M. Kentie in de Zandsteeg en één bij H v. Andel op de Bokkenscham alhier. Uit de 5 onder mijn toezicht aangelegde proef velden kies ik juist deze 2, omdat de resultaten hier het duidelijkst uitkwamen. Uit de proefvelden aangelegd op haver, was door tegenweer, geen goed verslag te maken. Verschillende omstandigheden moeten daarbij onder het oog gezien worden I Voor publiceering worden ze dan toch niet geschikt, omdat alleen de proefnemer landgebruiker eigenlijk een goed oordeel voor de bijkomstig heden kan hebben, zooalsvoorgaande bemestingen, voorgaande oogsten, zaai zaad, zaaitijd, bewerking tijdens de groei, weer en wind, bij het oogsten enz. Het 5de proefveld op suikerbieten aan gelegd, bij A. v. d. Nat in de Zandsteeg alhier, gaf ook geen duidelijk overzicht. De vermoedelijke oorzaak ligt hier waar schijnlijk in de verschillende bemesting, die de perceelen (op akkers liggend) het vorige jaar hebben gehad. Toen had de proefnemer, daar ter plaatse zelf ook een proefveld gehad opBravo's, met verschillende hoeveelheden Patent Kali. Proefveld IJ. M. Kentie op Mangels. Grondsoort: zanderige klei. Voorvrucht: vroege aardappelen. Als bemesting werd aan de verschil lende perceelen resp. toegediend Perc. I (4 A.) per H A. 300 K.G. 40% Kalizout kosten f 18 600 Super f 15 600 Chili f 90 Perc. II (2 A.) per H.A 300 K.G. 40% Kalizout kosten 600 Super Geen Chili f123 18 15 Perc. III (4 A.) per H.A. 300 K.G. 40% Kalizout kosten f 600 Super f 300 Chili f f 33 18 15 45 f 78 De afkomst bedroeg per H.A. Perc. I 71900 K.G. ft lc f 719 II 53700 lc f 557 III 63400 ft lc f 634 Commentaar mijns inziens overbodig. Perceel I kostte f 90 meer aan bemes ting dan perceel II en bracht voor f 162 meer op aan bieten of een winst door de zwaarste bemesting van f 72 per H.A. Perceel I kostte f 45 meer dan Perc. III en bracht voor f 85 meer op, dus een meerdere winst van f 40 per H A. ten voordeele van de zwaarste bemesting. Proefveld H. v. Andel op mangels I Grondsoortzand. Voorvruchtvroege aardappelen. Bemesting verdeelt over 3 Perceelen, resp. weer groot 4 A., 2 A. en 4 A. Perceel I per H.A. 500 K.G. 40% Kalizout 600 Super 600 Chili kosten f f f 30 15 90 Perceel II per H.A. 500 K.G. 40% Kalizout 600 Super Geen Chili f135 kosten f 30 f 15 f. 45 TTT 500 K.G. 40 Kalizout 600 Super 300 Chili kosten f 30 f 15 f_45 f 90 Opbrengst per H.A. Perc. I 70500 K.G. ft lc f '705 II 54000 ft lc f 540 III 63000 ft lc f 630 Commentaar eveneens overbodig. Het zwaarst bemeste perceel kostte f 90 meer dan perc. II en bracht aan geld f 165 meer op, of een winst van f 75. Perc. I kostte f 45 meer dan Perc. III en bracht aan geld f 75 meer op of een winst, voor de zwaarste bemesting van f 30 per H.A. Lezers, belanghebbenden, laat het niet bij lezen alleen, kom Woensdag 20 Febr. de lezing van den heer Prins bijwonen, vraag hem alles, wat gij over Chiiibe- mesting weten wilt Alle belangstellenden en belangheb benden zijn van harte welkom 1 De Eere-Voorz. der Landb.-ver. „Samenwerking", Woudrichem, F. C. HUIJSER. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Utrecht, Februari 1924. Aan de Oud-bezoekers der Tehuizen voor Militairen De Nederlandsche Militaire Bond hoopt D. V. in October 4924 zijn 50 jarig be staan te herdenken. Vijftig jaren is door dezen Bond gewerkt voor de oprichting en instandhouding der Tehuizen voor Militairen in ons Vaderland. Duizenden hebben in den loop dier jaren die Tehuizen bezocht en daar hun tijdelijk Tehuis gevonden. Geen onzer, hoe oud hij ook moge worden vergeet zijn diensttijd, nog minder vergeten wij wat het Tehuis voor ons als Militairen geweest is; daar vonden wij ons Christelijk gezinsleven, daar werden wij geestelijk gesterkt. Vele oud-bezoekersvan onderscheiden Tehuizen, hebben hst plan opgevat te trachten alle oud-bezoekers op te wek ken om gezamenlijk den Bond bij ge legenheid van zijn jubileum een som in 8«ld als stoffelijk bewijs van erkenning dankbaarheid aan te bieden. Wy twijfelen niet of vele, ja alle oud-bezoekejs bullen deze gelegenheid met ons aangrijpen °Do hunne dankbaarheid te toonen en den Êond door hun gaven te verrassen. Ook 4e oud-bezoekers der tijdelijke Tehuizen voor Militairen, wel bekend uit den mobili satietijd, mogen niet achterblijven/ De Bond heeft 50 jaren in bescheiden heid en veelal met zorg gearbeid. Laten wij het ons, als oud-bezoekers, tot eer en plicht rekenen thans iets voor dien arbeid te mogen doenniemand blijve hier in gebreke. Wij kunnen elk oud-bezoeker onmogelijk bereiken, daarom komen wij tot U langs dezen weg en verzoeken Uwe medewerking 1°. in den vorm van een bijdrage. 2°. door in Uwe omgeving Uwe vrienden en bekenden op te wekken ook een bij drage te zenden. De bijdragen gelieve men te zenden aan het adres Centraal-Comité Oud-bezoekers der Tehuizen voor Militairen, Wed 3a, Utrecht. Te zijner tyd zal in dit blad het totaal ingekomen bedrag worden medegedeeld. o „Bezint eer gij begint". Daar kwam voor ruim een tiental jaren, Een man van de Geldersche hei, Ginds niet erg for tuinig gevaren Zoeken 't geluk op Altena's klei. Die man met koe, -schaap en met paard, Met varken, kip en met konijn, Daarbij nog vier zoons een met een baard, Denkt ge dat dit alles zal zyn Neen, die man van de hei had nog meer, 'tHier genoemde was nog niet al, Die man, die den bijnaam kreeg van Peer, Had nog dochters, vier in getal. Al waren die deerns niet bepaald schoon, En de jongens dit goed zagen, Gebrek aan wat beters in deez' zoon' Deed hen een kansje daar wagen. Een van de vier kwam toch aan den man, Lang had z'al door 't stalraam getuurd Veel zweet heeft 't gekost eer 't er van kwam Zij is getrouwd al heeft 't lang geduurd. Dra werd een kind, zoolang al verbeid, Een dochter werd weldra geboren, De naam was oorzaak van dagen van strijd, Maar maatje heeft eind'lyk verloren. Maar deze nederlaag van de vrouw, Zou wezen van heel korten duur, Verand'ring van naam werd gezet op het touw Van d'overwinning sloeg weldra het uur. In Heusdensch blad stond een vraag gesteld, Hoe tot verand'ring te komen, D' oplossing in dit blad vermeld, Werd aanstonds te baat genomen. Naar 's Brabantsch Hoofdstad werd getogen, Door vader en grootvader saam, Het plan reeds lang stil overwogen, Werd nu uitgevoerd stil en bekwaam. Familie en kennissen ten spijt, Tot scha van de eer van den man, Werd verandering van voornaam een feit, Een ieder stond er verbaasd van. Tegen het woord aan de vrouw, Wees stil, Wees uwen man onderdanig en goed" Dreef deze vrouw door haar eigen wil De man berust immers hy moet. Het is met deze eDkele woorden, Dat ik U waarschuw heel even Verbindt U nooit door huwelijkskoorden Met een vrouw als bovenomschreven. EEN OPMERKER' BINNENLAND. Het 500-jarig bestaan van Hilversum. Ter herdenking van het 500-jarig be staan van Hilversum als zelfstandige ge meente zal de raad dier gemeente Dinsdag 4 Maart in buitengewone zitting bijeen komen. o F. W. Baron van Tutyl van Serooskerkeu f. Te 's Gravenhage is overleden de heer F. W. baron van Tuijl van Serooskerken, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité en voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer. is uw eerste garig naar de Wij zijn thans bezig de voor bereidingen te treffen, om dit jaar wederom op grootsche wijze voor den dag te komen. Daar wij de vorige 2 jaren bij deze enorme drukten ruimten te kort zijn ge komen, hebben wij besloten voor deze 4 dagen onze le, 2e en 3e ETAGE geheel disponibel te stellen. Wij bieden U aan Belgische meubelen tegen lagen franken koers. DIVANS met mecaniquis f 22. 6 imitatie eiken stoelen, rug en zitting bekleed leerdoek f 29.—. Eiken buffelen, vanaf f 56.Dressoir buffetten zeer elegant eiken f 46. Verschillende complete en niet complete ameublementen. Qaeen Anna ameublement bestaande nit 2 armfantenils 4 stoelen bekleeding velours f 138.massief eiken. 2 Crapeauds 4 stoelen, massief eiken, gebloemd moquet f120.—. STOELEN met gaatjes mat, in mahonie- of noten kleur, f 15.50 per zes. GEPOLITOERDE STROOMATSTOELEN (beperkte hoeveelheid) f1150 per zes. 400 coupons Vitrages Alovernets. Linoleum. Wollen, Katoenen er. Cocosloopers. Axminster naturel. Tapis Beige velvet koehaar en boncle karpetten. KINDERSTOELEN, KLAP WAGENS en VOUWWAGENS, de laatste vanaf f 7.50. In verband met de stijgingen die overal plaats vinden, en waarmede wy geen rekening houden handhaven wy onze reclame aanbiedingen. Goederen niet behoorende tot dezen uitverkoop 10% korting. Magazijnen geopend tot 8 uur 's avonds. Oudste grootste en meest gesorteerde meubileerinrichting. Jflcnwsliiad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5