Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4372. Vrijdag 15 Februari WERKMANSGOEDEREN. Firma JOH. DE MOL, A. VERSCHUUR-BAERT Jan Geertzen, Togal - Wyberttabletten EKULLKTOI*. „Het Kasteel van Kerlor." Speciale aanbieding Katjesdrop - Knoopjesdrop PIJPDROP Kamillen - Iersche Mos Ruime auto garage's nabij Station van allen Autobussen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Bet graf ran Toetankhamen. Een Reuter-telegram uit Luxor meldt, het deksel van Toetankhamen's sarcophang is gelicht. Deze bleek een kist te bevat ten van buitengewone schoonheid. Zij is de meest schitterende, welke ooit in Egypte is gevonden. Zwaar verguld draagt zij aan den buitenkant de afbeelding van den pharao. De lengte er van bedraagt drie meter. Berige sneeuwval te New-York. Maandag heeft het te New-York zoo hevig gesneeuwd dat voor dezen winter tot nu toe een record is »geslagen«. De sneeuw ligt twee voet hoog in de straten. o De burgeroorlog in Mexico. Het Mexicaarische consulaat verklaart, dat Obregon Veracruz opengesteld heeft voor den internationalen handel. De haven was sedert December gesloten vanwege de bezetting door de opstandelingen. De pest. In den uitersten Zuid-Oostelijken hoek van Rusland zijn op verschillende plaatsen pest- gevallen geconstateerd. Het geheele gou vernement Astrakan is verklaard als door de pest aangetast. Alle jaarmarkten zijn afgelast. In het gebied der Kirgiezen be staan 40 pesthaarden, in het gebied der Kalmukken 6. De organisatie van de pest- bestryding is opgedragen aan prof. Serge- jew, maar deze beschikt niet over voldoen de middelen en er is gebrek aan geoefend personeel. Revelutionnair complot in Argentinië. De politie heeft een revolutionnair com plot ontdekt. De samenzwering was voor de eerste helft van deze maand beraamd. De leiders zijn gearresteerd. o B|j een treinbotsing gedood. Uit Milwaukee wordt gemeld dat 6 cou rantenjongens en een man werden gedood doordat een trein tegen een vrachtwagentje botste. Vliegongeval. De Deensche vlieger Hensen is te Bue nos Ayres met zijn toestel van een aan zienlijke hoogte gevallen. De ongelukkige was op slag dood. o Zie je niet, dat de dame wat noodig heeft om op streek te komen Zal ik je een kopje kamillen geven, jufirouw Gekheid, geef haar wat wondkruit de dame is gevallen, zie je niet, dat ze schrammen op haar gezicht heeft Werkelijk was het gelaat van jufirouw de Sainclair eenigszins ontveld. Zij maakte een weigerend gebaar, of schoon zij zich zeer onwel begon te ge voelen. De nawerking van den schok begon zich te doen gelden. Haar zenuwen hadden haar krachten een poos opge houden, doch begonnen haar nu te begeven. Met haar groote blauwe oogen keek zij schuw en verschrikt in het rond. Hoe vunzig en smerig zag het inweodige van den wagen er uit! Een vuil bed stond in een hoekeen versleten, vettige sofa daartegenover en op den grond lagen overal vodden en afval. In 't midden stond een klein, wrak tafeltje met een stuk versleten tapijt bedekt. Een ondraaglijke lucht van bedorven vet steeg het jonge meisje naar de keel; de lamp walmde» en verspreidde een Bcherpe roetlucht, terwijl de geuren die uit allerlei afval en vuilnis opstegen, Mariana de borst beklemden. Zij werd door een gevoel van angst aangegrepen, Bange oogenbllkken. ODgeveer tweehonderd menschen staken op een avond der vorige week een brug over, welke door het ijs gevormd was in de St. Laurensrivier tusschen Quebec en Levis, toen het ijs plotseling met een ge weldigen knal in schotsen uiteenbrak, die door het opkomende getij stroomopwaarts werden gedreven. De meeste menschen, die er zich op bevonden, konden zichzelf in veiligheid brengen of werden door booten gered, maar uit kreten om hulp bleek, dat dit niet met allen het geval was. Dui- zende machtelooze toeschouwers aan beide oevers zagen hoe degenen, die met de schotsen werden meegevoerd, door zak lantaarns en het afsteken van lucifers de aandacht op zich vestigden. Een ijsbreker werd uitgezonden en zoeklichten werden over de watervlakten geworpen. Volgens d^ eer3te berichten, 's morgens vroeg ontvangen, had men alle hoop op gegeven om vijf personen, waaronder drie meisjes, terug te vinden, doch later bracht een stoomschip de vermisten aan, die acht mylen van Quebec waren opgepikt. Er schijnt echter toch nog een man verdronken te zijn. Een dergenen, die door het ijs waren meegesleept, vertelde, dat hij zich toen het ijs brak, met nog twee mannen en twee vrouwen op een ijschol had bevonden. Den heelen avond waren zij heen en weer gedreven en volgens hem waren zy aldus de rivier wel twintig maal overgestoken. Geroep om hulp baatte niet en men knielde neer om te bidden op de schots, die al meer afbrokkelde. Ze hadden zoo vier uur rondge dreven toen de schots brak, en een vrouw op een der stukken alleen achterbleef. Allen sprongen over op dit stuk. Weer barstte het ijs en weer moest men over springen. Ten slotte bleek het ys tegen den kant te zijn vastgeloopen en zoo kon den de »ijsbreukelingen« den wal bereiken. Nationale mobilisatie in Frankrijk. De Fransche bladen publiceeren een reeds voor eenige maanden door de Fransche regeering voorbereid wetsontwerp, betref fende de nationale mobilisatie. In geval van oorlog zal de heele bevolking van Frankryk gemilitairiseerd worden. Blauwe jassen f 2.75 f 2 95 Manchesterbroeken 3 95 4.35 Pilobroeken4.75 5.25 Werkboezeroenen 165 1.85 Maak gebruik van onze koopjes. HEUSDEN. BINNENLAND. Belgische eieren. Door den lagen franckoers worden thans zeer groote kwantums eieren uit België naar hier verzonden. De kippenstapel is in België weer volkomen op peil, zoodat wij op 't gebied van eieren een geduchten tegenstand krijgen in onze Zuidelijke na buren. o toen zij begreep, in welk een afzichtelijk krot zij beland was. De opeenvolgende aandoeningen, die het arme meisje be stormden, hadden haar krachten uitge put. Haar hoofd zonk op haar borst neder en zij viel in zwijm. Dat's een buitenkansje, riep Zéphyrine uit, een luchtsprong makende. Dat haalt heel wat moeite uit. Vooruit, Slak, pak aan I pak aan 1 En het schurkachtige paar begon zon der verderen omslag de bewustelooze reizigster te berooven. De „Slak" maakte zich van de tasch meester, terwijl Zéphyrine de zakken van het jonge meisje doorzocht en er haar beursje uithaalde. Toen zij goud hoorde rammelen, riep de somnambule uit Dat 's goed voor de frankeerkosten van dat kattebelletje, dat ik aan m'n zuster zal schrijven. Doe haar mijn complimenten, zeide Eusèbe, het slot van de reistasch af- wringende. Ben je dolbeet Zéphyrine hem toe, het geroofde geld tellendeze weet er nog niks van, dat we bij elkaar zijn dat heeft nog den tijd. We moeten trouwen, zeide de „Slak", de reistasch op het tafeltje leegschud- dende, voordat je tante Rose Fouillou haar laatste long uitgehoest heeft.... Dan erven we nog haar boeltje en haar waarzeggerstent uit de „rue des Trois- Couronnes". Dat 's een ander spulletje dan dit mirakel van een wagen. Maar dan moeten we dien blaag van haar zoon op den koop toenemen. Dat's Zamertfjd. De Minister van Binoenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij hun ver zoekt toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door hun bestuur beheerde klokken gedurende het tijdvak van 30 Maart tot 5 October, dat de zomertijd van kracht zal zijn, in overeenstemming zij met de tijdsvervroeging. Ongeluk. De arbeider C. v. W. uit Vuren, werk zaam op de zandzuiger uLoevensteint had het ongeluk uit te glijden, waardoor hij door een vliegwiel werd gegrepen. Met geheel verbrijzelden voet werd de ongeluk kige onder geneeskundige behandeling van dr. Brouwer, van Herwijnen gesteld, waar na hy naar het ziekenhuis alhier is over gebracht. Opheffing ran Kantongerechten. De minister van Justitie stelt, om een bezuiniging van ruim f 225.000 te ver krijgen, voor, de volgende kantongerechten op te heffen Heusden, Veghel. Oirschot, Oosterhout, Tholen, Gulpen, Weert, Eist, Doesburg, Groenloo, Zaltbommel, Druten,Vianen,Kam pen, Steenwijk, Goor, Schoonhoven, Rid derkerk, Sliedrecht, Hulst, Schagen, Me- demblik, Purmerend, Haarlemmermeer, Breuken-Neyenrode, Wijk bij Duurstede, Woerden, Bergum, Bolsward, Lemmer, Zuidhorn, Appingedam, Onderdendam en Hoogeveen. o Brandstichting. Omtrent een brand te Oldetryne, waar bij een boerderij in vlammen opging en 34 stuks groot vee, benevens eenig klein vee omkwamen, wordt gemeldt, dat een 23-jarige knecht uit Noordwolde Zandhuizen is aangehouden, verdacht van brandstich ting. Hij was Zaterdag na een woorden wisseling met zijn broer naar huis ver trokken. Hij bekende aan de politie, die hem te Wolvega aanhield, dat hy des ochtends half drie den brand had gesticht. In een bosch had hij zich verscholen en den brand gade geslagen. Be bordjes verhangen. De laatste weken gaan enorm veel meu bels naar Duitschland. Voor ruim ander half jaar werd men er volgepropt met meubels nit Crefeld. Viersen, Gladbach, enz. Ook de uitvoer van tabak en sigaren is enorm. Wegens de hooge invoerrechten op deze artikelen wordt er weer een le vendige smokkelhandel in gedreven. De uitvoer van levensmiddelen enz. blijft enorm. Weldadigheidszegels. Men meldt aan de N. R. Ct„ dat van de weldadigheidszegels van 2 en 10 cent (verkoopprys 7 en 15 cent) bijna twee derde van de oplaag van 1 millioen stuks onverkocht is gebleven. Deze zegels wor den nu vernietigd. nieuwen toegangsweg naar 't strand. De scherven boorden verscheidene gaten in den op het werk staanden schaftwagen en vernielden eenige tientallen meters water- slang, welke opgerold in de nabijheid lagen. Ook aan gereedschappen werd schade aan gericht. Een der arbeiders had eenige minuten voor de uitbarsting den wagen verlaten. o Een nieuwe Nederlandsche leening 1 Naar het tVad.e verneemt, is een nieuwe staatsleening van f 300.000.000 op komst. Bij navraag bleek ons, dat ook de banken daarvan vernamen. Intusschen werd omtrent het type der leening nog niets bekend. Men acht het in bankkrin- gen zeer waarschijnlijk, dat voor een be langrijk deel medewerking van het bui tenland zal worden gevraagd. o Melk naar Duitschland. Omtrent de opzegging tegen 1 Maart van de Duitsch-Nederlandsche overeenkomst betreffende de levering van melk wordt gemeld, dat deze opzegging enkel bedoeld i3 als een preventieve maatregel. Het ligt in de bedoeling, dat ook na 1 Maart met de levering van melk zal worden doorge gaan. A. B. B. Verhey. Te Rotterdam is plotseling overleden de bekende musicus A. B. H. Verhey. Kort nadat hij zijn woning had verlaten, zakte hij op de straat in elkaar, vermoe delijk tengevolge van een hartaandoening. Door den geueeskundigen dienst is hij per anto naar zijn woning vervoerd bij aan komst bleek hij al overleden. De opschorting van het zevende leerjaar. Naar het »Vad.« verneemt, is het wets ontwerp om tot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van de Leer plichtwet, in de afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Het »Vad.« verneemt ook, dat op een conferentie van de wethouders voor onder- derwys der groote gemeenten is gebleken, dat ten gevolge van de verhooging van den toelatingsleeftyd voor de lagere school in Den Haag een 20-tal onderwyzers op wachtgeld zullen komen, in de andere groote steden wel 100 en 200, Men berekent, dat de maatregel onge veer 7 deel der leerkrachten op wachtgeld brengt. FOKSTER. 3 NIERFILLEN FORSTER'S ZALF Verbandgaas Verbandwatten Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. Een granaat ontploft Tijdens de schietoefeningen in de duinen te Wassenaar is een granaat ontploft op de plek, waar arbeiders der gemeente werkzaam zijn aan het maken van een ook een buitenkansje, mopperde Zéphyrine, terwijl zij Mariana de oor bellen uit de ooren trok. Ah, je neef Claudinet Nou, veel last zullen we niet van hem hebbenhij aardt naar zijn moeder den laatsten keer, dat ik hem zag, had hij al den kinkhoest. Zij staakten dit kort familiegesprek en keken elkaar aan als een paar roof dieren. die hun buit verdeeld hebben, maar nog niet voldaan zijn. Zij had het goud en hij de juweelen. Zij sloegen het oog op hun slachtoffer. Aan den pols van het meisje zagen zij een gouden armband fonkelen met turkooizen bezet, die de blankheid der satijnen huid schitterend deed uitkomen De grove vingers van den dief strekten zich begeerig naar de fijne meisjeshand uit en rukten het sieraad van den teeren pols. Eusèbe, na het meisje van alles beroofd te hebben, scheen niet ongevoelig voor haar schoonheid te blijven. Dat's geen leelijk poppetje, zeide hij knipoogend. Het is jou soort niet, hernam het kermis wijf, hem een kwaadaardigen blik toewerpende. Blijf bij je zaken. We kunnen die meid hier niet laten. Daar heb je gelijk in. Laat ze maar aan mij over. Ik zal ze in een omme zientje naar den viersprong der „Quatre- Chemins" dragen. Dat karweitje hoef jij niet te doen, riep Zéphyrine met een wantrouwende en jaloerschen blik op den booswicht. Ik kan zelf dat zaakje wel af. Vind je PLAATSELIJK NIEUWS. 's Gravemoer. Ten verzoeke van de Tuin- en Landbouwvereeniging zal de heer K. Onrust, technisch ambtenaar eerste klasse bij den Piantenziektekundigen Dienst daar wat moois aan, aan die pop Het lijkt er wel een uit het wassenbeelden spel. Je verdient het nogal, dat je de knapste vrouw van het „vak" krijgt. Plotseling staakten zij hun gesprek, Juffrouw de Sainclair had de oogen geopend. Angstig en verwilderd keek het arme meisje om zich heen en toen zij haar kostbaarheden op het tafeltje zag liggen, riep zij uit O, ik ben bestolen En voordat haar belagers er op ver dacht waren, sprong zij op, wierp de deur van den kermiswagen open en riep luide Help I Help Doch haar angstkreet stierf weg in den donkeren nacht. De booswicht wierp zich op het weer- looze meisje, doch de wanhoop gaf haar nieuwe krachten en zij sprong den kermiswagen uit, haar aanvaller met zich medesleurende, die tegen een steen aanviel en zijn prooi moest loslaten. Mariana maakte hiervan gebruik om de duisternis in te vluchten. Zéphyrine, minder vlug in haar be wegingen, kwam nu ook aanzetten, de vreeseiij kste verwenschingen uitbrakepde. In de eene hand hield zij de lamp en met de andere zwaaide zij een bijl, waarmede zij gewoon was hout te kloven. De „Slak" had juffrouw de Sainclair spoedig ingehaald en riep uit Als je schreeuwt, zullen we je je be komst geven HelpHelp I riep het meisje en luid en doordringend klonken haar angst kreten. in Noord-Brabant te Oudenbosch, op Woens dag a.s. in de zaal van den heer G. Snels alhier, eene lezing houden over het be strijden van eenige kwalen van pit- en steenvruchten en van zacht fruit. Des middags zal vooraf eene demonstratie wor den gegeven inzake het bespuiten van vruchtboomen met carbolineum op een nader te bepalen fruittuin of boomgaard. Daartoe worden peelvorisateurs en carbo lineum geheel gratis verstrekt door de N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek der firma Stein Takken. Waalwijk. Ten gevolge van de steeds duurder wordende lederprijzen en vele four nituren zijn de schoenfabrikanten gedwon gen, de prijzen der schoenen te verhoogen, In een gehouden bijeenkomst van fabri kanten is besloten, de verhooging zoo laag te doen zijn als maar mogelijk is, zulks met het oog op de invoerrechten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer E. C. J. Moonen, kapitein-adjudant van het 6e reg. infanterie te Breda. De heer Moonen werd in 1876 te Strijp geboren en is woonachtig te Teteringen. Maandag a.s. zal de jaarvergadering worden gehouden van Waalwijks Belang in hotel Verwiel alhier. Naast den voorzitter, de heer A. v. Liempt, treden dit jaar af de heeren B. Timmermans-Verschure en Jud. Timmer mans Ph.zn. Het bestuur van het Departement Langstraat van de Mij. tot Nut van het Algemeen heeft aan het gemeentebestuur bericht gezonden dat ze de oprichting wenscht van eene bijzondere M.U.L O.- school en heeft aangedrongen dat maat regelen zullen worden genomen dat de school met 4 September geopend kan worden. Waspik. Voor den knipcursus, die gister hier door Mej. Th. Leuven geopend is, hebben zich 8 cursisten aangemeld. Gister ontstond een schoorsteen brand bij den Heer van B. die gelukkig door den eigenaar met behulp der buren kon gebluscht worden, waardoor erger voorkomen werd. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Tel. Interc. 436 De „Slak" sloeg zijn zware hand op haar schouder en de vluchtelinge zonk op de knieën. Je zakdoek, Zéphyrine, riep de schurk, om die schreeuwieelijk den mond te stoppen. De waarzegster wilde hem den doek geven toen plotseling een zware vuist slag op haar neerdaalde, terwijl de „Slak" een geweldigen slag met een stok ont ving Schelmen 1 riep een jonge onbekende, die onverwachts te voorschijn trad, ik kom juist op tijd. Hij vatte het jonge meisje bij de hand en hielp haar opstaan. De „Slak" en zijn gezellin stonden een oogenblik als verbluft over deze onverwachte tusschenkomst. Zéphyrine was de eerste, die haar brutaliteit terug kreeg. Zij zette de lamp op de trap van den kermiswagen en fluisterde Eusèbe in de ooren: Hij is maar alleen. Laten we hem te lijf gaan. Dank je wel. Het is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Intusschen had Mariana haar redder met dankbetuigingen overstelpt. Zonder uw hulp, mijnheer, zou ik vermoord zijn geworden. Ze hebben me in dien wagen gelokt en beroofd. En in korte woorden vertelde zij, wat er gebeurd was. Wees daarvoor niet bekommerd, juf frouw, voegde de jonge onbekende het meisje toe, ik zal ze dwingen u alles terug te geven, wat ze u ontnomen hebben. Jficttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 9