spoedig mogelijk na afloop der bestaande contracten te doen verwijderen. Indien er op het oogenblik Texaco-borden zijn, die bepaald het landschap zullen ont sieren en waarop daarom door natuur vrienden voortdurend uw aandacht geves tigd wordt, zijn wij bereid om in samen werking met u te overwegen, reeds thans deze borden weg te nemen. Met het oog hierop zullen wij gaarne een opgaaf van u ontvangen van borden, waarvan het wenschelyk zou kunnen zijn, deze thans te doen verwijderen. YV ij verheugen ons zeer over deze mede werking en vertrouwen dat dit goede voor beeld navolging zal vinden. (Kampioen). Een giro-procedure. In de procedure van mr. R. C. Bak huizen van^ den Brink te Haarlem tegen den Post-chèqne- en Girodienst heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage geconcludeerd tot toewijzing van de vordering met 5 pCt. rente sedert den aanvang der procedure en veroordee ling van den Staat in de procèskosten. Waarom h\) niet terugkwam. Op 1 Januari ging een kantoorbediende van de Rotterdamsche Kioskenonderneming aan de Leuvenhaven te Rotterdam voor genoegen naar Parijs. Hij kwam echter niet terug. Thans is gebleken, dat hij tot een bedrag van f 2050 aan kwitanties heeft geind, welk geld hy niet heeft afgedragen. Ongelukken. Te Weert viel het tweejarig dochtertje van den landbouwer V. in een ketel mei kokend veevoeder, tengevolge waaraan hei korten tijd later is overleden. Te Zelhem had Vrijdag de 36-jarige A. J. Bel het ongeluk, dat bij het schoon maken van zijn revolver, dit wapen afging. De kogel drong het hoofd binnen, tengevolge waarvan de ongelukige terstond dood was, In een woning aan den Rotterdamschen weg te Delft is de 70-jarige Weduwe v. d. K., in brand geraakt, toen zij zich boven een petroleumtoestel warmde. De kleeren van de vrouw schynen toen vlam te heb ben gevat. Toen mej. V. de woning voor bij liep, rook zy brandlucht, waarop zij de deur opende. De vrouw stond toen geheel in vlammen gehuld. Met «en emmer water bluschte een knecht van een nabu- rigen bakker de vlammen Overdekt met brandwonden werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd, waar zij thans is overleden. Zaterdagavond had te Eindhoven onder Woensel wederom een treurig ongeluk plaats. Twee fietsers komende uit de richting Best passeerden ter hoogte van het Rijkskrankzinnigengesticht een auto en werd door het helle licht verblind. De een slaagde er nog in af te stappen, doch de ander was toen de auto voorbij was ver dwenen. Bij nader onderzoek vond men hem in een sloot langs den weg liggend, met het hoofd onder het ys, terwijl hij aan het hoofd verwond was. Nadat men hem eruit had gehaald, bleek de man te zyn over leden. Op last der politie werd het lijk naar het gasthuis te Woensel overgebracht. De naam van het slachtoffer is A. S, en woonachtig te Best. zachte kalme gelaat van den beeldhouwer haar verward voor den geest zweefden. Doch weldra losten al die droomge zichten zich in een nevelachtig visioen op en sliep kalm en rustig door tot den volgenden morgen. III. DE weez£. Het was twee uur in den namiddag en de rue Saint-Donatien, een der schil derachtigste straten van Recouvrance glinsterde in de felle middagzon. De hitte van den Augustusdag zou bedwelmd geweest zijn, indien zij niet ware ge temperd door een briesje, dat van den zeekant woei. Een jong meisje, in den zwaren rouw, langzaam voortschrijdende en blijkbaar geheel onverschillig voor al wat haar omringde, was het huis no. 10 genaderd. Zij wilde binnengaan, toen een vrouw, die op den drempel van een strijkwinkel stond, haar eerbiedig toeriep Juffrouw Hélènel Het meisje hief het gebogen hoofd op en onder het krip van haar sluier ver toonde zich een engelachtig gelaat. Het fijne kopje was gevat in een lijst van blonde lokken van goudachiigen glans die als een heilige krans op het reine voorhoofd rustten. Het droef ge stemde kind telde nog slechts zeventien jaar. Bij het gezicht van die frissche, be vallige jeugd, als wegschuilend in het Knlnnltten gevraagd. De aDaily Telegraph* ontleent aan »The African World* het bericht, dat invloedrijks nationalisten te Johannisburg bezig zyn met een plan tot bevordering der immigrate. Zij die zich ingevolge dit plan in Zuid- Afrika vestigen, zullen de >Van Riebeek Commemoration Settlers* heeten en het voornemen bestaat dier secretariaten te vestigen in Europa in ieder geval een in Londen en een in Nederland. De be doeling is, de bevolking in Zuid-Afrika te versterken door immigranten met een be scheiden inkomen en »van den stand onzer geëerde voorvaders*, en om het te helpen en te adviseeren ten aanzien van de ver krijging van land in Zuid-Afrika. De or ganisatie houdt zich niet bezig met koopen en verkoopen van land en is dus uit spe culatief oogpunt niet bij het plan geinte- resseerd. In alle provincies der Unie zullen comité's worden gevormd ter bevordering van het beoogde doel. o Rijksmiddelen. Stct. no. 33 bevat het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Januari 1924. Deze bedrag in totaal f 35.915.263 tegen 1 37.658.139 in Ja nuari 1923. De raming over Januari 1924 (resp. 3/12 der raming voor het jaar 1924 beliep f 33.078.083. o Vrauvr verbrand. Donderdagmiddag terwijl de vrouw van J. r. Son te Heemskerk haar kindje, dat in de wieg lag aan het verzorgen was, kwam zij met haar kleeren in aanraking met de kachel. Deze vatten vuur en spoedig stond de vrouw in lichte laaie. In deernis- wek kenden toestand werd zij naar de Maria- stichting to Haarlem vervoerd, waar zij aan de getuigen is overleden. Zij laat een chigenoot met 6 kinderen achter. Het InHinkltyk besnek aan de heefdstad. Het bezoek van H. M. de Koningin aart Amsterdam zal van 31 Maart tot 4 April plaats hebben. —o Verduistering. Men meldt uit Rheden Iemand deed aangifte bij de politie dat ten zynen nadeele door den reiziger H. een bedrag van circa f 20.000 aan effecten vermoedelyk is verduisterd. De dader is spoorloos verdwenen. o Valsch lilrerbens. De aandacht wordt gevestigd op het in omloop zyn van valtche zilverbons van f 2.50 met de serieletters ES en FS en den datum 1 October 1922. Tot nadere onderkenning van deze zilverbons van de echte kunnen o.a. de volgende kenmerken leiden le in het woord vRykskantoren* (aan de voorzyde ontbreekt de eerste letter K 2e het afwyzend gladder aanvoelend papier, de grovere druk en de slecht uit gevoerde kleuring vooral van de achterzyde 3e de drukfouten in de strafbepaling in het medaillon op de achterzyde op de valsche zilverbons staat, »het namaken of vervalschen van zilverbons met het oog merk van die als echte en als vervalscht was te geven of te doen uitgeven wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren*. sombere, zwarte gewaad, voelde men zich door een onweerstaanbaar medelij den aangegrepen en kon men nauwelijks zonder ontroering beseffen, dat deze menschelijke bloem, nog nauwelijks ontloken, reeds zoo zwaar beproefd was geworden. U komt weer van het kerkhof, zeide met bewogen stem juffrouw Rozen, de strijksterWij hebben u met bloemen voorbij zien komen. Twee groote tranen welden op in de oogen van Hélène, groote, blauwe oogen met een zachte teedere uitdrukking, in wier blauwe diepte zich haar onschul dige meisjesziel als in een klare bron scheen te weerspiegelen. Arme mevrouw Penhoëtsprak de strijkster, wier oogen ook vochtig werden. Doch de smart van het arme meisje niet opnieuw willende opwekken, gaf zij een andere wending aan het gesprek. Juffrouw Hélène, zeide zij, er is iemand geweest om u te bezoeken, iemand uit Parijs. Ik ken niemand te Parijs, antwoordde het meisje. Het was een deftige mijnheer, hij komt om vier uur terug. Dank u, antwoordde het jonge meisje. Hélène trad de gang in van het ouder- wetsche huis en besteeg de trap naar de tweede vêrdieping, waar haar kamer was. Zij opende een deur, ging een klein portaal over en trad een sober gemeubeld vertrek binnen. Als door droefheid overstelpt, zonk zij in een leunstoel neer en richtte het oog op twee photogra- phieën, die op den schoorsteenmantel Vee naar Italië. In het Oldambt (Groningen) worden de laatste dagen koeien opgekocht voor uit voer naar Italië. o— leer vermaakt dan ie beiat. Te Velp heeft een erflater, naar geble ken is, meer aan legaten aan personen en instellingen vermaakt, dan zyn vermogen bedroeg. Er zal nu percentsgewijze uit gekeerd worden. In dit geval viel het de bedachten alleen wat minder mee. Veel onpleizieriger was 't voor iemand, die een huis ten geschenke had gekregen. Hy besteedde al «en bnlangryk bedrag om verbeteringen aan te brengen. De schen king was evenwel niet volgens de wet vastgesteld, zoodat het huis nu verkocht moet worden. o Oud minister mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, is Dinsdag morgen in bijna 71-jarigen ouderdom over leden. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het znur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in nik huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITElfL AND Lage wrank. Een oude heer van zestig jaren, Archille Marie, wonende te Parijs, had, niettegen staande zijn zes kruisjes, het oog laten vallen op een oorlogsweduwe, Mevrouw Férard, moeder van drie kinderen. Ze was de buurvrouw van den ouden man, die haar met zyn attenties lastig viel. Ze moest niets van hem hebben, en deed wat ze in zoo'n geval het beste kon doen. Ze fiegeerde hem. De oude heer was woedend en hij besloot wraak te nemen. Hij drong by de weduwe binnen en daar richtte hy zijn revolver op de arme vrouw. Drie schoten werden gelost en doodelyk gewond viel de vrouM. neer. Ze stierf enkele oogenblikken later. De moordenaar verschanste zich nu in de kamer, waar hy zijn gruwelijke mis daad had begaan en bedreigde met zyn revolver de politieagenten, die hem ver zochten zich over te geven. Niettegen staande de bedreigingen van den schurk plaatsten de agenten een ladder tegen den muur en kwamen zoo op de eerste ver dieping. Achille Marie schoot op den eersten agent die zich vertoonde, maar het schot miste zyn doel. De agent vuurde nu op zijn beurt en doodde den moordenaar. o Een naald in de keel. Tijdens de lessen op de Lord's Gole School te Omskirk in Lancashire (Engeland), zat een meisje van negen jaar met een naald te spelen. Ze stak het gevaarlijke speelgoed in haar mond en slikte het plot seling in. De naald bleef in haar keel steken. De hoofdonderwijzer kwam met een kleine magneet aanloopen en werkelyk mocht het hem gelukken de naald te voor schijn te halen. Bij een opzettelijk gestichte brand in het New Yorksche ghetto zyn dertien per sonen omgekomen. stonden. De een stelde een man voor in de kracht zijner jaren, met fijnbesneden trekken en een zachte welwillende ge laatsuitdrukking het was. haar vader. De andere met het nadenkend gelaat en de groote droefgeestige oogen, was het portret harer moeder. De heer Penhoët was het vorige jaar te Vera-Cruz aan de gele koorts bezweken. Zijn stoffelijk overschot was naar het kerkhof te Brest overgebracht. Veertien dagen geleden was de weduwe in het graf met haar echtgenoot vereenigd geworden Hélène de Penhoët was een weeze. Onder dien dubbelen slag was de arme bedroefde schier bezweken. Zij hield zielsveel van haar oudere, wier eenige vreugd en troost zij geweest was na dagen van zwaren tegenspoed. Toen de verpletterende tijding uit Mexico gekomen was, waarheen de heer Penhoët zich begeven had om een laatste poging te doen tot herstel van zijn ge schokt fortuin, was Hélène tot diepe droefheid vervallen. Zij zag weldra, dat haar moeder ook door hartzeer verteerd werd. Het arme kind bad God haar voor een tweede ramp te bewaren. Na het onherstelbaar verlies van een dierbaar vader, had het meisje dubbel behoefte aan de liefde eener moeder. Doch het gebed van Hélène werd niet verhoord. Zij was schier ijlhoofdig, toen zij mevrouw de Penhoët de oogen moest toedrukken. En toch had dit teere, jonge meisje, deze weeze van nog geen PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wij vernemen heeft de heer G. van Everdingen ontslag genomen als president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het wachthuisje van den veerman van Kuijk aan de Maas kade alhier. Gestolen werd een zij spek, terwijl een vaatje jenever is blijven staan. Van den dader of de daders geen spoor. Aalbnrg en Heesben. Ds. B. v. d. Wal te Barneveld, heeft voor het beroep naar de Ned. Harv. Gam. alhier bedankt. Almkerk. J.l. Donderdagavond vierde de Geraf. Jongedochtersvereen. »'t Mosterd zaadje*, onder leiding van Ds de Jong, in de Geref. Kerk alhier, haar jaarfeest. Nadat Zijne Eerw. deze vergadering had geopend, door te zingen van Ps. 150 vers 1, warden door verschillende afgevaardigde uit de omliggende gemeenten hunne geluk- wenschen aan bovengenoemde vereeniging aangeboden. Ook warden verschillende voordrachten en opstellen ten beste gegeven, terwijl voor afwisseling eenige zangnummers (onder leiding van den heer P. C. Koekkoek) werden ten beste gegeven. Omstreeks middernacht sloot Ds. de Jong na 't zingen van Ps. 68 vers 10 deze vergadering. Op 21 Febr., 's avonds 7 uur, hoopt de Bondsring »Altena«, op Geref. grond slag, in de Geref. Kerk alhier eens ver gadering te houden. Aalst. Toen de rivierventer van de Laar Zaterdagmorgen als gewoon naar zijn boot ging, bleek, dat ongenoode gasten het slot van zijn kist hadden verbroken en den inhoud, bestaande uit tabak, sigaren, poeder, koffie, suiker, bier en zoo voort hadden meegenomen, te zamen voor een waarde van f 30. Van dader of goederen nog geen spoor ontdekt. Viydag werden alhier enkele partijen hooi afgeleverd voor eene firma uit de Langstraat, aangekocht door den com missionair Bakker uit Nederhemert. De prijs varieert van 15 tot 17 gulden per 500 K.G. Beneden-Langstraat. De prijs van jortge biggen blyft tamelijk vast en loopt van f14 tot f 16 per stuk. Dientengevolge worden drachtige zeugen ook goed verkocht in de pryzen van f 100 a f130 per stuk. Vette varkens daarentegen zijn terugloopend en worden bij ruime aanbieding verhandeld aan 34 35 ct. per K G., levend ge wogen. Bommelerwaard. In de verleden week gehouden jaarvergadering van de onderlinge veeverzekeringmaatechappij vBommelerwaard*, gevestigd teZaltbomm'el, bleek uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 1 Juli 1922--30 Juni 1923, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1209.51' en de uitgaven f2459.65, nadeelig slot mitsdien f 1250.136, hetwelk uit het reservefonds werd bestreden. (Het vorige boekjaar sloot met een voordeelig saldo van f 1324.07). Er hadden acht uitkeeringen plaats tot een gezamenlyk lyk bedrag van f2444, De heer J. C. Sterrenbnrg te Bruchem, die periodiek moest aftreden als commissaris, werd als zoodanig herkozen. De jaarpremie bleef onveranderd bepaald op 2 pCt. zeventien jaar met dien zachten blik en dat liefderijke hart, zich vermand haar moeder in haar doodstrijd bij te staan en de geliefde doode naar haar laatste rustplaats te brengen. Zij had dien schok weerstaan en was gedoemd eenzaam en vreugdeloos te blijven voortleven. Vader l moeder! riep zij, de armen naar de dierbare afgestorvenen uitstrek kende, gij, die elkaar zoo liefgehad hebt, die niet zonder elkaar kondet bestaan en eikaars dood niet kondet overleven, die ik hier op aarde nimmer weder zal zien, slaat de oogen op de wees, die uw naam met eere zal dragen, die iederen dag uw nagedachtenis zal zegenen, en bidden zal voor uw zieleheil I Beschermt mij 1 Waakt voor mij Hélène had slechts verre bloedver wanten op wie zij onmogelijk rekenen kon. Het overbrengen van het lijk haars vaders, de ziekte en de begrafenis van haar moeder, hadden de laatste middelen van het huisgezin uitgeput. Zou Hélène de Penhoët broodsgebrek moeten lijden Een zacht kloppen op de deur deed haar het hoofd opheffen. Zij droogde de oogen en deed de deur open. Een man van vijf en vijftig jaar, met gladgeschoren gelaat en zorgvuldig ge kleed, groette het meisje met een uit drukking van eerbied en deelneming op het gelaat. Zij reikte hem de hand toe, die hij bijna met vereering drukte. Hélène wenkte hem te gaan zitten. Capelle. Bij het omspitten van dein aanleg zijnde kweekerij van den heer A. van den Hoek, vond de arbeider A. Heurter een nog gaaf muntstuk, waarschijnlijk goud, hetwelk aan den eenen kant het jaartal 1749, benevens de letters G. H. L. droeg, terwijl op de andere zijde te lezen was F.R.I.D I.R.I.C.U.S.B.O.R U.S.S.O.R. U.MR.E.X. Vorige week ontstond by G. A. op de Nieuwevaart alhier een begin van brand, hetgeen gelukkig spoedig bemerkt werd, zoodat erger onheil werd voorkomen. Was het aantal werkloozen te dezer plaatse zeer sterk verminderd, thans is dit buitengewoon toegenomen als een gevolg van de weersgesteldheid. Dansen. Naar wij vernemen heeft de Fanfare »WiIhelmina« alhier reeds inge schreven voor 2 concoursen, beiden dezen zomer te houden n.l. te 's Bosch en Breda. Met vastenavond zal de Fanfare >Wilhelmina« eene uitvoering geven inde zalen van den heer J. J. Leemans. denderen. Op Woensdag 20 Febr. 1924, '3 avonds half zeven, hoopt de Eiervereeniging aDrongelen en Omstreken* haar jaarvergadering te houden in café »De Zwaan* alhier. Alsdan zal, nadat enkele huishoudelijke zaken behandeld zijn, de WelEd. Heer Dr. Ten Hennepe, Bac- terieoloog aan de Rijks-seruminrichting te Rotterdam een lezing houden over de bacteriewerking bij de ziekte der hoenders en het rundvee, waarna verder onder de leden gratis verloot zal worden 30 broed- eieren. Ook niet-leden kunnen deze ver gadering bezoeken. '1 Graremoer. In de vorige week gehouden vergadering der Burgerwacht is het bestuur thans samengesteld uit de heeren W. Kielen Ez., voorzitter H. Faro Azn., vice-voorzitter H. van der Dussen, secre taris-penningmeester en W. van Dongen, bestuurslid. Commandant is de heer W. Begeer. Nederhemert. Zondag j.l. trad onze geachte Predikant, ds Kluin, voor de laatste maal als Herder en Leeraar voor zyne gemeente op. Z.Eerw, had tot tekst ge kozen 1 Petrus 1 24 en 25, hierbij wyzende op de vergankelijkheid en nietig heid der menschen, waar tegenover staat de onvergankelijkheid en heiligheid des Heeren. Na het einde der prediking werden de gebruikelijke toespraken gehouden, waarna de Consulent, ds. Stipriaan Luisius, uit Well en Ammerzoden, den scheidenden Leeraar eenige waardeerende woorden toesprak en de gemeentel' werd verzocht Ds. Kluin toe te zingen Ps. 121 4. Met den Consulent waren tegenwoordig de Predikanten ds. Muller uit Driel, ds. Huygent uit Hnusdnn, ds. Fontein uit Hurwenen, ds. Prins uit Poederoyen en ds. Smit uit Zaltbommel. Zelden zagen wy een zóó volle kerk en nimmer zoovele belangstellenden uit de verschillende ge meenten in de omgeving. Hieruit is af te leiden, dat ds. Kluin in zyn ruim 5- jarigen herderlijken arbeid zich door zijn innemendheid en oprechtheid, ook buiten onze gemeente vele vrienden heeft mogen verwerven. Noode zien wij dezen begaafden Prediker onze gemeente verlaten. Het ga Ds. Kluin en zijn gezin in zyn nieuwe gemeente Angeren in alle opzichten web Mijnheer Nerville. zeide zij bedaard, ik zie aan uw gelaat, dat u mij iets treurigs komt *mededeelenIk ben aan leed en smart gewend De heer Nerville was notaris te Brest zijn kantoor behoorde tot de drukst be zochte der stad en onder zijn cliënten telde hij de voornaamste ingezetenen van Bretagne. Hij had ook de belangen van de familie de Penhoët behartigd. De berusting van Hélène, ofschoon hij niet anders verwacht had, vermin derde blijkbaar zijn verlegenheid. Juffrouw Hélène, zeide hij, laat mij u eerst vragen, hoe u het maaktIk heb u niet gezien sedert Hevig aangedaan, hield hij op. Sedert de begrafenis mijner moeder, vulde Hélène aan, wier oogen door tranen verduisterd werden. Hij haastte zich er bij te voegen Mevrouw Nerville heeft al tweemaal getracht u een bezoek te brengen. Zij heeft mij verzocht u haar hartelijke deelneming in uw verlies te betuigen en u te zeggen, dat zij er zeer naar verlangt u te zien. Mevrouw Nerville is zeer vriendelijk en ik hoop haar spoedig te kunnen be zoeken om haar te bedanken voor haar deelneming en een kus te brengen aan uw dochtertje Jeanne. De notaris knikte haar vriendelijk toe en ging toen op ernstigen toon voort Hélène, bij een leed als het uwe kunnen woorden geen troost aanbrengen. Doch laat u niet geheel door uw smart terneerslaan. (Wordt vervolgd.) x_mi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2